جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/02/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4978


حقوق کارمندان در قالب نظام هماهنگ پرداخت مي‌شود

همکاري ايران و ايتاليا در صنعت خودرو
موافقت باورودخودروسازان آمريکايي


نيمي از چاه‌هاي حوضه آبريز درياچه اروميه غيرمجازند


تريبون


نهادهاي مالي


 حقوق کارمندان در قالب نظام هماهنگ پرداخت مي‌شود 

 
جانشين معاونت سرمايه انساني سازمان مديريت از تعيين تکليف قانون مديريت خدمات کشوري در هفته جاري خبر داد و گفت:‌ حقوق کارمندان براساس معيارهاي تعيين شده در قالب "نظام هماهنگ پرداخت" پرداخت خواهد شد.به گزارش مهر،محمود عسکري آزاد اظهار داشت: دولت در نظر دارد که قانون آزمايشي مديريت خدمات کشوري به مدت 2 سال تمديد شود و به همين علت به مجلس ارائه شد.

عسکري آزاد در پاسخ به اين سوال که آيا تکليف قانون در هفته جاري توسط مجلس مشخص مي‌شود، گفت: با توجه به صحبت‌هاي انجام شده قرار است کميسيون نظر خود را ارائه کند و با حمايت رئيس مجلس اين هفته نهايي شود.اين مقام مسئول اضافه کرد: در مورد کليات قانون رأي‌گيري صورت نگرفته و اميدواريم که تمديد 2 ساله رأي بياورد.

وي در پاسخ به سوال که چه زماني لايحه جديد قانون آماده مي‌شود، اظهار داشت: لايحه در قانون تقريباً نهايي شده است و اگر اکنون به مجلس نيز ارائه مي‌شد، فرصت بررسي وجود نداشت و زمان‌بندي حداقل 6 ماهه نياز دارد.

وي ادامه داد: مشکل خاصي براي نهايي شدن لايحه جديد وجود ندارد و دولت تصميم نهايي را براي ارائه به مجلس مي‌گيرد.

عسکري آزاد به موضوع مصوبه جديد ساماندهي نيروي انساني دستگاه‌ها اشاره کرد و گفت: مصوبه شوراي عالي اداري دستگا‌ه‌ها را مکلف کرده که براي نيروي انساني به صورت علمي برنامه‌ريزي کنند. در گذشته برنامه جامعي از سوي دستگاه‌ها وجود نداشت و بايد تقاضاي نيروي انساني خود را مشخص کنند و اگر کمبودي وجود دارد نيرو جذب و در غير اين صورت به مرور بازنشسته و تعديل طبيعي شوند. نگاه بلند‌مدت به موضوع سرمايه انساني در قالب دستگاه‌ها وجود دارد.جانشين معاونت سرمايه انساني سازمان مديريت در پاسخ به اين سئوال که چرا نظام هماهنگ پرداخت حقوق از سوي دستگاه‌هاي دولتي رعايت نمي‌شود، بيان داشت: قانون برخي دستگاه‌ها را مستثني کرده و در سال اول برنامه از سوي برخي اجرا نشده، اما به مرور به قانون پيوستند، نکته ديگر پيش‌بيني تفاوت تطبيق بود و کساني که حقوق بالاتري دارند تفاوت تطبيق مي‌گرفتند که طبق مصوبات مجلس گفته شده که اين موضوع حفظ شود و عملا تفاوت حقوق و دستمزد در دستگاه‌ها وجود دارد، در حالي که قاعدتاً‌ بايد تفاوت تطبيق به مرور مستهلک شود و حقوق بر اساس قانون تنظيم شود.

عسکري آزاد در پاسخ به اين سوال که آيا در لايحه جديد براي رفع تفاوت حقوق کارمندان برنامه‌اي وجود دارد، اظهار داشت: در اين قانون به دنبال رفع اشکالات آيين‌نامه‌هاي اجرايي هستيم، زيرا مشکل در اجرا است. در دولت گذشته سريع آيين‌نامه‌ها تصويب و حقوق بر مبناي مدرک تحصيلي و سابقه بوده است که با روح حاکم بر فصل 10 قانون فاصله دارد.

وي يادآور شد: ويژگي‌هاي شغل، شاغل و محيط از جمله معيارهاي تعيين حقوق کارمندان است.

عسکري آزاد در مورد نيروهاي مازاد در بدنه دولت گفت: دولت تصميمي براي اخراج کارمندان به بهانه نيروي مازاد ندارد، بلکه با محدود کردن استخدام‌ها و خروج طبيعي نيروي انساني اين کار را متعادل مي‌کند.جانشين معاونت سرمايه انساني سازمان مديريت در باره استخدام‌هاي جديد گفت: اينکه از سوي اقاي نوبخت 38 هزار استخدام نيروي جديد مطرح شده، مربوط به استخدام‌هاي دولت دهم بود که اقدمات لازم انجام شده و در دولت کنوني منابع آن تامين و حکم استخدامي براي آنها صادر شده است.اين مقام مسئول ادامه داد: بخش ديگر استخدام‌ها مربوط به سال 94 بوده که حدود 15 هزار نفر هستند که مصوبه هيات وزيران را دارد.

رييس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت کشور گفت: تاکنون صحبتي مبني بر تغيير در ميزان سهميه بنزين براي سال 94 نشده است.به گزارش ايلنا،فيض بخش افزود: هيچ نظر رسمي درباره تغيير در ميزان سهميه بنزين انواع خودروها اعلام نشده است و برنامه‌اي هم براي اين تغيير نداريم.وي در پاسخ به اين پرسش که "با توجه به افزايش نرخ کرايه‌ها، آيا ممکن است اين مساله بر قيمت بنزين نيز تاثيرگذار باشد؟" گفت: براي افزايش قيمت بنزين نيز صحبتي نشده است و اگر درخصوص قيمت يا ميزان سهميه‌ها قرار بر تغيير باشد، حتما قبل از اجرا، اطلاع‌رساني خواهد شد.


 همکاري ايران و ايتاليا در صنعت خودرو
 موافقت باورودخودروسازان آمريکايي 

 
معاون وزير صنعت، با بيان اينکه منعي براي ورود خودروسازان آمريکايي به صنعت خودروي ايران وجود ندارد، 7 پيش شرط شراکت ايراني-آمريکايي را اعلام کرد.محسن صالحي‌نيا در گفتگو با مهر در خصوص مذاکره خودروسازان آمريکايي با خودروسازان ايراني گفت: اصولا وزارت صنعت، معدن و تجارت سياست‌گذار اين بخش است و شرکت‌هاي خودروساز داخلي براساس سياست‌هايي که از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت سياست‌گذاري مي‌شود، بايد با خودروسازان آمريکايي مشارکت داشته باشند.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه منعي براي همکاري خودروسازان ايراني با خودروسازان آمريکايي وجود ندارد، افزود: در اين همکاري مشترک، بايد 7 پيش‌شرط اعم از همکاري مشترک، ايجاد و توسعه واحدهاي صنعتي، سرمايه‌گذاري، ايجاد پلت فرم و طرح توسعه آن، عمق‌بخشي ساخت داخل و استفاده از توانمندي قطعه‌سازان داخلي در رابطه با توسعه صنعت خودرو رعايت شود.

وي تصريح کرد: اگر شرکت‌هاي خودروساز بتوانند براساس اين سياست‌ها مذاکراتي را با شرکت‌هاي مختلف دنيا چه آمريکايي و چه غيرآمريکايي داشته باشند، منعي براي شراکت وجود ندارد. در واقع حضور شرکت‌هايي که اصولا از نظر قواعد ايران بتوانند مراوده صنعتي و تجاري داشته باشند، بلامانع است.صالحي‌نيا با بيان اينکه اطلاع ويژه‌اي از اينکه اين مذاکرات در چه مرحله‌اي است، ندارم، خاطرنشان کرد: ليکن به لحاظ سياست‌هاي کلان، اگر اين همکاري در چارچوب اين سياستها باشد؛ منعي براي آن نيست. البته در تجارت خارجي کشور نيز جايي که همکاري با شرکت‌هاي آمريکايي منع شده باشد، وجود ندارد.همچنين ،وزير صنعت، از آمادگي ايران براي توسعه همکاري با ايتاليايي‌ها خبرداد و گفت: در زمينه نصب فيلتر بر روي خودروهاي ديزلي، توليد کاتاليست‌هاي مناسب و طراحي و ساخت موتور خودرو مي‌توان با ايتاليا همکاري کرد.

محمدرضا نعمت‌زاده در ديدار با وزير محيط‌زيست و حفاظت از پهنه‌هاي خاکي و و دريايي جمهوري ايتاليا گفت: سابق همکاريهاي شرکتهاي ايتاليايي در زمينه هاي مختلف همچون نفت، گاز، پتروشيمي و انرژي با جمهوري اسلامي ايران وجود دارد و هم اکنون بايد اين روابط را تجديد و گسترش دهيم.

وي با اشاره به الزام دولت مبني بر نصب فيلترهاي مخصوص براي خودروهاي ديزلي، تصريح کرد: مي‌توانيم با شرکتها ي ايتاليايي در اين زمينه و ساير بخش هاي صنعت خودرو همکاري داشته باشيم.نعمت‌زاده افزود: جمهوري اسلامي ايران در زمينه توليد کاتاليست هاي مناسب خودرو و طراحي و ساخت موتور خودرو با حداقل مصرف سوخت و آلايندگي، آمادگي سرمايه‌گذاري مشترک با شرکتهاي ايتاليايي در اين خصوص را داريم.وي يادآور شد: ما در کشورمان يک مرکزتحقيقات و طراحي موتور خودرو داريم که مجهز به تجهيزات پيشرفته است و با توافقات بعمل آمده از نظرات متخصصين ايتاليا بهره خواهد گرفت.


 نيمي از چاه‌هاي حوضه آبريز درياچه اروميه غيرمجازند 

مديرکل دفتر مديريت به‌هم پيوسته منابع آب حوضه‌هاي درياي خزر و درياچه اروميه گفت: هم‌اکنون حدود 88 هزار حلقه چاه در حوضه آبريز درياچه اروميه وجود دارد که 50 درصد اين چاه‌ها غيرمجاز است. به گزارش ايسنا، سيدمرتضي موسوي با بيان اينکه موضوع اصلي در احياي درياچه اروميه دو موضوع کاهش مصرف آب در بخش کشاورزي و سامان‌دهي برداشت آب از منابع آب زيرزميني است، اظهار داشت: خوشبختانه با راهکارهايي که وزارت جهادکشاورزي تدوين کرده، اين اميدواري به‌وجود آمده که با استفاده از فناوري‌هاي نوين کشاورزي، صرفه‌جويي 40 درصدي در مدت پنج سال بدون هيچ‌گونه آسيبي به توليد و درآمد کشاورزان اين بخش منجر شود. برخي طرح‌ها و پروژه‌هاي سازه‌اي هر چند با تاخير به پايان خواهد رسيد، اما اين موضوع نگراني جدي در هدف اصلي احياي درياچه به‌وجود نمي‌آورد. وي ادامه داد: اگر اين برنامه طبق زمان‌بندي پيش برود، قادر خواهيم بود مصرف آب بخش کشاورزي را از چهار ميليارد و 300 ميليون مترمکعب به حدود دو ميليارد و 600 ميليون مترمکعب کاهش دهيم و اين موضوع در کنار اقدام‌هاي ديگر همچون کاهش مصرف آب‌هاي زيرزميني بسيار تعيين‌کننده است.


 تريبون 

 قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت:

افزايش قيمت لبنيات بيش از يک درصد غيرقانوني است

افزايش قيمت برخي کالاهاي لبني در حالي اتفاق افتاده که معاون اول رييس جمهور در بخشنامه‌اي ابلاغ کرد، هرگونه افزايش قيمت بدون هماهنگي با ستاد تنظيم بازار ممنوع است و قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت نيز تاکيد کرد که اگر افزايش قيمت لبنيات در چند روز اخير بدون هماهنگي با ستاد تنظيم بازار باشد غيرقانوني است.

مجتبي خسروتاج در گفت‌وگو با ايسنا ،گفت: با توجه به بخشنامه ابلاغ شده از سوي معاون اول رييس جمهوري، همه افزايش قيمت‌ها بايد در ستاد تنظيم بازار تاييد شود و اگر براي افزايش قيمت لبنيات از ستاد تنظيم بازار اجازه اي دريافت نشده تخلف است.وي درباره اينکه در چند روز اخير قيمت برخي لبنيات افزايش يافته است؟ گفت: افزايش يک درصدي ماليات بر ارزش افزوده قانوني است و در کالاها محاسبه مي‌شود ولي اگر بيشتر از اين ميزان افزايشي داشته باشيم و اين کار بدون هماهنگي با ستاد تنظيم بازار باشد بايد برخوردهاي لازم صورت گيرد.خسروتاج با تاکيد بر اينکه کليه نهادها، وزارتخانه‌ها يا مراجع قيمت گذاري از افزايش قيمت‌ها به هر نحو و بدون هماهنگي با دولت منع هستند، بيان کرد: در صورت هر گونه افزايشي آن‌ها مکلفند مراتب را با دلايل توجيهي براي بررسي به کارگروه تخصصي تنظيم بازار اعلام کنند تا پس از هماهنگي‌هاي لازم و در صورت مقتضي اعمال شود.

رييس اتحاديه فروشندگان گوشت گوسفندي:

دامپزشکي مسئول جلوگيري از عرضه گوشت بوفالو در مغازه‌هاست

رييس اتحاديه فروشندگان گوشت گوسفندي گفت: گوشت بوفالو صنعتي است و قابل مصرف مستقيم نيست لذا بايد در فرآورده‌هاي گوشتي به کار برده شود وعرضه آن در چرخه مصرف مستقيم تخلف است که سازمان دامپزشکي مسئول آن است و در صورت تخلف بايد برخورد قانوني صورت گيرد.

علي‌اصغر ملکي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: سازمان دامپزشکي در اين زمينه مسئول است و از واردات تا بازار مصرف را رصد مي‌کند و وظيفه بازرسان اتحاديه رسيدگي به اعتراضات مردمي در خصوص کيفيت يا قيمت در واحدهاي فروش است.

افزايش تقاضاي اروپايي‌ها براي پرواز به ايران

معاون سازمان هواپيمايي کشوري با اشاره به افزايش تقاضاي کشورهاي اروپايي براي پرواز به ايران گفت: از قاره آمريکا ايرلايني به ايران نمي آيد اما در صورت ايجاد خطوط پروازي دو شرکت ايراني امکان پرواز دارند.

محمد خداکرمي در گفتگو با مهر در خصوص ايجاد خطوط پروازي جديد و يا افزايش خطوط پروازي بين ايران و ساير کشورها، گفت: با توجه به وزن جمعيتي کشور ما، شرکتهاي خارجي تمايل به پرواز به ايران را دارند که در حال حاضر با ورود يک ايرلاين جديد آلماني به ايران، سقف پروازي به 14 پرواز در هفته افزايش يافته که تقريبا ظرفيت پر شده است.

خداکرمي به امضاي يادداشت تفاهم بين ايران و پرتغال براي ايجاد مسير پروازي اشاره کرد و گفت: يک ايرلاين يوناني هم به دنبال راه اندازي 3 پرواز هفتگي بين ايران و آتن است، همچنين شرکت آليتاليا به دنبال افزايش پرواز به 5 پرواز در هفته است.وي افزود: ترکيش ايرلاين هم درخواست افزايش پرواز را داده و شرکت ايرآسيا هم به دنبال افزايش پرواز بين ايران و مالزي است، زيرا الان پرواز در اين مسير در اختيار شرکت‌هاي ايراني است.

معاون سازمان هواپيمايي کشوري با بيان اينکه شرکت‌هاي بزرگ اروپايي هم به ايران پرواز دارند، بيان کرد: در حال حاضر شرکت هواپيمايي لوفتانزا 8 پرواز در هفته به ايران دارد و تاکنون درخواست‌هاي زيادي براي افزايش پرواز به صورت شفاهي از سازمان بوده اما نامه مکتوبي از اين شرکت‌هاي بزرگ نداشتيم.

وي در خصوص مسير پروازي بين ايران و آمريکا، اظهار داشت: از قاره آمريکا ايرلايني به ايران نمي آيد، البته براي اين مسير طولاني هر شرکتي هم نمي تواند پرواز داشته باشد اما در ايران دو شرکت هستند که آمادگي پروازهاي طولاني را دارند.


 نهادهاي مالي 

 مديرعامل بانک صادرات اعلام کرد:

آغاز ارائه تسهيلات به واحدهاي توليد داخلي

مديرعامل بانک صادرات با اعلام خبر آغاز طرحي براي حمايت از واحد‌هاي توليد داخلي، درباره تصميم بانک مرکزي براي کاهش نرخ سود سپرده گفت: بانک صادرات هيچ شرط خاصي براي اين موضوع نداشته و نرخ سود سپرده بايد به صورت معقول تعيين شود.به گزارش آفرينش ، اسماعيل لله ‌گاني در نشست خبري با اشاره به طرح حمايت از واحد‌هاي توليدي داخلي اظهار داشت : با توجه به تاکيد رييس جمهور و وزير اقتصاد و اجرايي شدن بخشنامه بانک مرکزي براي حمايت از واحد‌هاي توليدي داخلي بانک صادرات طرح حمايت از توليد داخلي را مطرح کرده است.وي در اين باره عنوان کرد: اين طرح به منظور افزايش قدرت خريد از واحد‌هاي توليدي است و به اين منظور خريداران محصولات واحد‌هاي توليدي داخلي مي‌توانند از بانک صادرات تسهيلات دريافت کنند.

مديرعامل بانک صادرات همچنين تصريح کرد: واحد‌هاي توليدي که امکان توليد محصول دارند، اما امکان فروش ندارند مي‌توانند با استفاده از اين طرح بانک صادرات و با اعلام آمادگي خريداران، تسهيلاتي با نرخ 22 درصد دريافت کنند.وي با اشاره به اين‌که طرح حمايت از واحد‌هاي توليدي در بيش از سه هزار شعبه بانک صادرات اجرا مي‌شود، افزود: تمام واحد‌هاي توليدي مي‌توانند به شعب بانک صادرات در سراسر کشور درخواست ارائه کنند و با افتتاح حساب در اين بانک از اين تسهيلات بهره‌مند شوند.وي درباره‌ شرايط افتتاح حساب واحدهاي توليدي در بانک صادرات گفت: سقف و طول مدت مشخصي براي افتتاح حساب از سوي واحد‌هاي توليدي در نظر گرفته نشده است.مديرعامل بانک صادرات با اشاره به اين‌که اين طرح صرفا مخصوص واحد‌هايي است که امکان توليد دارند، اما توان فروش کمتري دارند، گفت: براساس ارزيابي مشتري و توان بازپرداخت او سطح تسهيلات مشخص مي‌شود که در حال حاضر اين سقف معادل دو ميليارد ريال به ازاي
هر خريدار است.

وي ادامه داد: ضمانت بازپرداخت اين تسهيلات نيز با توجه به شرايط مشتري، اعتبارسنجي از وي و نظر کميته اعتباري شعب تعيين خواهد شد. همچنين در حال حاضر پنج روز از ابلاغ دستورالعمل اين طرح به شعب بانک صادرات مي‌گذرد.مديرعامل بانک صادرات همچنين درباره‌ ويژگي‌هاي اين طرح گفت: اين طرح در راستاي حمايت از خريداران و توليدات داخلي است که البته مي‌تواند واحد‌هاي اقتصادي را نيز از رکود خارج کند.وي افزود: با تسهيلاتي که اين بانک به خريداران توليدات داخلي مي‌دهد اين امکان را به وجود مي‌آورد که خريداران توليدات داخلي بتوانند به صورت قسطي محصولات را خريداري کنند در حالي که پرداخت براي توليدات خارجي بايد نقدي باشد.وي درباره‌ سازوکارهاي بانک صادرات براي جلوگيري از دريافت تسهيلات براي انجام خريد‌هاي صوري گفت: دو راهکار در اين مورد تاکيد شده است که حتما توان واحد‌هاي توليدي براي توليد محصول و خريد واقعي از سوي مشتري توسط کارشناسان بانک صادرات سنجيده شود.

حضور پرقدرت شرکت کارگزاري بانک تجارت در بازارهاي بورس کشور

شرکت کارگزاري بانک تجارت با 51 شعبه در سراسرکشور انواع خدمات بورسي را به مشتريان وهمکاران ارايه مي‌کند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، امير شيرواني مديرعامل شرکت کارگزاري بانک تجارت روز يکشنبه 30فروردين ماه با اشاره به اين مطلب گفت : برخلاف تصور، کار شرکت کارگزاري تنها خريد و فروش سهام نيست بلکه طيف متنوعي از خدمات بازار سرمايه را به مشتريان خود عرضه مي کند. اين کارگزاري رابط بين خريداران و فروشندگان بوده و در چهار بورس اوراق بهادر، فرابورس، بورس کالا و بورس انرژي حضوري فعال دارد.

مديرعامل بانک توسعه صادرات:

تجهيز منابع و و برنامه ريزي دو اولويت اصلي بانک است

مديرعامل بانک توسعه صادرات ايران در جلسه شوراي مديران اين بانک، تجهيز منابع و برنامه‌ريزي براي شرايط پس از تحريم را دو اولويت اصلي بانک عنوان کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات، دكتر علي صالح آبادي در خصوص اولويت تجهيز منابع گفت: با توجه به اهميت اين موضوع كميته منابع و مصارف بانك راهكارهاي تجهيز منابع جديد براي بانك را مورد بررسي قرار داده و همه واحدهاي بانك موظف به همكاري و همفكري براي تحقق اهداف پيش‌بيني شده در اين زمينه هستند.وي ضمن تشريح رويكردهاي تجهيز منابع تصريح كرد: براي تبيين وظايف هريك از واحدها و اركان بانك در حوزه تجهيز منابع نياز به يك نقشه راه است تا وظايف واحدها به طور شفاف ترسيم شود.

بانک ملي ايران خبر داد:

امکان انتقال وجوه حاصل از صادرات کالا و خدمات به کشور روسيه براي صادر کنندگان

معاون ارزي بانک ملي ايران از امکان انتقال وجوه حاصل از صادرات کالا و خدمات به کشور روسيه از طريق مير بيزينس بانک روسيه بدون محدوديت مبلغي خبر داد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك ملي ،غلامرضا پناهي گفت: خوشبختانه در حال حاضر اين امکان فراهم شده است که صادر کنندگان کشور، وجوه حاصل از صادرات به روسيه را بدون هيچ مشکلي از طريق مير بيزينس بانک روسيه انتقال دهند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته