جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/02/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4979

قراردادهاي جديد نفتي ايران يکسان نيستند
رونمايي ازقراردادهاي جديد نفتي شهريورماه در لندن


آغاز مذاکرات گازي ايران و اروپا


کارگروه پتروشيمي تشکيل مي شود


ايران توليد از يک مخزن جديد و عظيم نفتي را آغاز کرد


سرمايه‌گذاري يک ميليارد يورويي براي توسعه صنعت پتروشيمي


شهرستانها


دنياي انرژي


 قراردادهاي جديد نفتي ايران يکسان نيستند
 رونمايي ازقراردادهاي جديد نفتي شهريورماه در لندن  

رييس کميته بازنگري قراردادهاي نفتي ايران گفت: مفاد قراردادهاي جديد نفتي که در ماه سپتامبر (شهريور) در لندن رونمايي خواهد شد با توجه به ساختار ميادين و ريسک موجود در اجراي پروژه‌ها متفاوت خواهد بود.به گزارش ايسنا به نقل از پرس‌ تي‌وي، مهدي حسيني، رييس کميته طراحي قراردادهاي جديد نفتي در وزارت نفت گفت: مفاد اين قراردادها و ميزان بازگشت سرمايه بر اساس يک فرمول شناور که ساختار ميادين و ميزان ريسک موجود در اجراي پروژه‌ها را بررسي خواهد کرد محاسبه خواهد شد.حسيني افزود: اين قراردادها براي توسعه پروژه‌هاي با ريسک بالا شامل امتيازات جذاب‌تر و ميزان بالاتر بازگشت سرمايه است.مدير قراردادهاي جديد نفتي ايران افزود: پروژه‌هاي نفتي که در آب‌هاي خليج فارس مستقر و با کشورهاي ديگر مشترک هستند نسبت به ديگر پروژه‌ها در اولويت قرار دارند و امتيازات جداگانه‌اي براي سرمايه‌گذاران خواهند داشت که علت اين موضوع اين است که اين پروژه‌ها زودتر از ديگران بازدهي دارند.

مدل جديد قراردادهاي نفتي ايران تحت عنوان قراردادهاي نفتي ايران در واقع اصلاح قراردادهاي سنتي بيع متقابل است و به طور مشخص براي افزايش جذابيت پروژه‌هاي نفتي ايران براي سرمايه‌گذاران خارجي تنظيم شده‌اند.در قراردادهاي نفتي ايران مراحل اکتشاف، توسعه و توليد براي پيمانکاران در قالب يک بسته کلي و به صورت متفاوت ارائه مي‌شود.همچنين ايران يک شرکت سرمايه‌گذاري مشترک با پيمانکاران براي استخراج ذخاير در اين ميادين داير خواهد کرد.

پيمانکاران خارجي طبق قرارداد سهمي از توليد در ميادين را به عنوان دستمزد دريافت خواهند کرد.

تحريم‌هاي اقتصادي عليه ايران تحت هدايت آمريکا سرمايه‌گذاري خارجي در پروژه‌هاي انرژي ايران را منع مي‌کند. ايران در حال حاضر اعلام کرده که اين تحريم‌ها وضعيت توليد نفت ايران را طي سالهاي گذشته کاهش داده است. توليد نفت خام ايران در حال حاضر حدود دو ميليون و 700 هزار بشکه در روز است که از اين مقدار حدود يک ميليون بشکه در روز صادر مي‌شود. وزير نفت ايران ماه گذشته اعلام کرد که تهران ظرف چند ماه پس از لغو تحريم‌ها آماده افزايش صادرات نفت خود به ميزان يک ميليون بشکه در روز است. چشم‌انداز لغو تحريم‌ها باعث شده ايران خود را براي دوران پس از تحريمها آماده کند.


 آغاز مذاکرات گازي ايران و اروپا  

دور جديد مذاکرات ايران و اتحاديه اروپا به‎منظور توسعه همکاري گازي به ميزباني نخست وزير بلغارستان در کاخ رياست جمهوري صوفيه برگزار شد و ايران بار ديگر به پروژه ناباکو با پيش شرط لغو تحريم‌ها دعوت شد.به گزارش مهر، هر چند ايران با در اختيار داشتن بيش از 34 تريليون مترمکعب عنوان بزرگترين دارنده ذخاير گاز طبيعي جهان را يدک مي‌کشد اما سهم ايران در بازار و تجارت جهاني گاز با صادرات سالانه کمتر از 10 ميليارد مترمکعب گاز به ترکيه حتي به دو درصد هم نمي رسد.

در طول يک دهه گذشته تاکنون کشورهاي عضو اتحاديه اروپا هيچگاه به استثناي روسيه منبع مطمئن ديگري را براي تامين گاز مورد نياز خود پيدا نکردند و عملا با حذف ايران از بازار گاز قاره سبز، در شرايط فعلي روسيه مهمترين و تنها منبع تامين بلند مدت گاز کشورهاي عضو اتحاديه اروپا است.

در اين بين همزمان با آغاز دور جديد مذاکرات هسته‌اي ايران و غرب و در حالي که هنوز هيچ يک از تحريم‌هاي نفت و گاز ايران لغو نشده است، کشورهاي اروپايي براي صنعت گاز ايران دعوت نامه مي فرستند.

سوکار جمهوري آذربايجان اولين کشوري بود که با گذشت چند روز از انتشار بيانيه هسته اي لوزان براي حضور ايران در پروژه خط لوله گاز ترانس آناتولين و ترانزيت گازهاي ترش پارس جنوبي به کشورهاي اروپايي اعلام آمادگي کرد به طوري که رونق عبدالله يف رئيس سوکار تاکيد کرد: اگر ايران در آينده گاز داشته باشد، گزينه‌اي به جز استفاده از خط لوله ترانس آناتولين براي عرضه گاز به بازار اروپا ندارد.

خط لوله گازي ترنس آناتولين قرار است تا اواسط سال 2018 ميلادي، سالانه 16 ميليارد مترمکعب گاز فاز دوم ميدان شاه دنيز را واقع در بخش آذري درياي خزر به اروپا ترانزايت کند اما قطعا جمهوري آذربايجان گاز کافي براي تامين اين خط لوله در بلند مدت در اختيار ندارد.مسئولان جمهوري آذربايجان و ترکيه به عنوان دو سهامدار بزرگ اين خط لوله مي‌دانند که در صورت عدم حمايت ايران، چشم انداز خط لوله ترانس آناتولين به سرنوشت خط لوله پر سر و صداي ناباکومبتلا خواهد شد.


 کارگروه پتروشيمي تشکيل مي شود 

کارگروهي با حضور برخي اعضاي کميسيونهاي انرژي، صنايع و وزارت نفت تشکيل مي شود تا مسائل مربوط به پتروشيمي از جمله شرح وظايف شرکت ملي صنايع پتروشيمي را تعريف کند. به گزارش شانا، امسال وزير نفت به نسبت پارسال زودتر به مجلس رفت، آمدوشد مرد نفتي دولت به بهارستان امسال کمي متفاوت بود.زنگنه در ابتداي سال به کميسيون انرژي رفت و آنجا به شکل جامع برنامه‌هاي دستگاه متبوعش را در چهار حوزه اصلي نفت، گاز، پتروشيمي و پالايش و پخش تشريح کرد. زنگنه بعد از حضور در کميسيون انرژي، به کميسيون صنايع و معادن مجلس رفت، کميسيوني که مسائل صنايع کشور و امور پتروشيمي مهم‌ترين مأموريت آن تعريف‌شده است.وزير نفت در هر 2 حضور خود در اين کميسيونها برنامه‌هاي وزارت نفت را با محوريت پتروشيمي‌ها و توليد ملي تشريح کرد جلسه اي که به قول سيد شريف حسيني نماينده اهوازي‌ها در مجلس، فضاي آن خوب و صميمي بود.


 ايران توليد از يک مخزن جديد و عظيم نفتي را آغاز کرد 

براي نخستين بار توليد طلاي سياه از يک مخزن عظيم و جديد نفتي در مناطق نفت‌خيز جنوب آغاز شد.به گزارش مهر، حميد دريس درباره جزئيات آغاز توليد نفت از يک سازند جديد هيدروکربوري در مناطق نفتخيز جنوب، گفت: براي نخستين بار در تاريخ کشف نفت در ايران، توليد و استخراج طلاي سياه از سازند بنگستان ميدان منصور آباد در مناطق نفت‌خيز جنوب آغاز شد.مدير امور فني شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب با اعلام اينکه توليد از اين مخزن هيدروکربوري پس از مطالعه و بررسي هاي تخصصي براي تعيين محل چاه جديد آغاز شده است، تصريح کرد: پيش بيني مي‌شود با اتمام عمليات حفاري چاه شماره 10 منصورآباد که با سختي و پيچيدگي‌هاي زيادي همراه بود، آغاز شد.اين مقام مسئول با بيان اينکه اين چاه با ظرفيت روزانه يکهزار بشکه در مدار توليد قرار گرفته است، اظهار داشت: با توليد از اين چاه، مخزن بنگستان ميدان منصور آباد با داشتن ميليون‌ها بشکه نفت درجا، به مخازن در مدار توليد مناطق نفت خيز جنوب اضافه شده است. مدير امور فني شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب افزود: حفاري چاه شماره 11 منصور آباد براي توصيف ساختار مخزن بنگستان و توليد از آن به ‌تازگي پايان يافته که اين چاه نيز داراي پتانسيل توليد نفت است.

دريس با بيان اينکه اطلاعات کسب شده از اين چاه، در تکميل اطلاعات مخزني و برنامه ريزي براي افزايش توليد و توسعه از اين مخزن نفتي، نقش مهم و بسزايي خواهد داشت، تاکيد کرد: ميدان منصور آباد در فاصله 10 کيلومتري شمال شرقي شهرستان بهبهان واقع شده و توليد از مخزن آسماري آن از سال 1386 آغاز شده است.


 سرمايه‌گذاري يک ميليارد يورويي براي توسعه صنعت پتروشيمي 

مديرعامل شرکت هلدينگ خليج فارس از سرمايه‌گذاري يک ميليارد يورويي در طرح‌هاي توسعه و جديد اين شرکت در سال 94 خبر داد.به گزارش ايسنا، عادل نژاد سليم به توليد 18,5 ميليون تني محصولات پتروشيمي در سال گذشته در اين شرکت اشاره و اظهار داشت : با توجه به برنامه‌هاي راهبردي موجود در اين شرکت بايد تا پايان سال 97 به ظرفيت 100 درصدي خود برسيم.وي با تاکيد بر وجود چالش‌هاي موجود در سال 94 براي توليد محصولات پتروشيمي در کشور گفت: اميدواريم بر اساس برنامه ريزي صورت گرفته از نظر ظرفيت بتوانيم به 81 درصد توليد (معادل 20 ميليون تن) برسيم. براساس اين گزارش، شرکت پتروشيمي خليج فارس در سال 92 در مجموع 15,5 ميليون تن محصول روانه بازارهاي داخلي و خارجي کرده و ظرفيت اسمي اين شرکت هم اکنون سالانه 22 ميليون تن است.بر اساس مطالعات صورت گرفته در يک سال گذشته 35 درصد از دلايل کاهش ظرفيت توليد ياد شده در همه شرکتهاي زير مجموعه هلدينگ خليج فارس مربوط به کمبود خوراک بوده است که همچنان نيز اين مشکل وجود دارد.


 شهرستانها 

 توليد 48 ميليون متر مکعب گاز در فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي

مجري فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي گفت: بر اساس برنامه ريزي صورت گرفته قرار است تا پايان امسال 28 و 20 ميليون متر مکعب گاز به ترتيب از دريا و فازهاي 6 تا 8 پارس جنوبي در پالايشگاه اين فاز فرآورش شود.حسن بويري در گفتگو با شانا، با اشاره به آمادگي توليد گاز در سکوهاي دريايي فازهاي 17A و 18A اظهار داشت: امسال تمرکز ما بر اجراي تعهدهاي سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) به عنوان پيمانکار اجرايي بخش خشکي پروژه مبني بر راه اندازي بخش دوم اين پالايشگاه است. وي با اشاره به انجام مراحل تکميلي بهره برداري از سکوهاي فاز 18 گفت: انتقال گاز توليدي اين حوزه مخزني از طريق خط لوله منوط به اجراي بخشهاي باقيمانده پالايشگاه اين فاز خواهد بود که همسو با اين هدف، شرکتهاي مديريت طرحهاي صنعتي ايران (IPMI) و پيمانکاري عمومي ايران (IGC) ماموريت دارند تا در زمانبندي تعيين شده وزارت نفت، تعهدهاي خود را مطابق سرعت و کيفيت مورد نظر کارفرما انجام دهند..

نشت يابي 7 هزار کيلومتر از خطوط لوله انجام شد

نشت يابي هفت هزار کيلومتر از خطوط لوله گاز منطقه سه عمليات انتقال گاز در سال 93 انجام شده است.مدير منطقه سه عمليات انتقال گاز در گفتگو با شانا ،اظهار داشت : با تلاش گروه نشت ياب و واحد بازرسي فني منطقه و بدون استفاده از پيمانکار، کليه خطوط استحفاظي منطقه دو بار و به روش «GAS LEAKAGE SURVEY BY WALKING» بازرسي شده و تعداد 61 نشتي زيرزميني شناسايي و اعلام نشت شد.هوشنگ مهردادفر، افزود: بلافاصله با اقدام فوري گروههاي تعميرات خطوط لوله منطقه، نشتيهاي زيرزميني اعلام شده که بيشتر از محل فلنجها و يا اتصالات ابزار دقيق شيرها بود، بررسي و رفع نشت شد.وي يادآور شد: امسال براي نخستين بار، انجام نشت يابي متناسب با وضع تراکم ساختماني خطوط لوله و بر مبناي تاکيد بر نقاط حساس خطوط لوله انجام مي شود.به گفته وي، با وجود اين که اين نوع روش و نشت يابي 35 هزار متر خطوط لوله کار دشواري بوده ولي اين روش از ضريب اطمينان بيشتري نسبت به روشهاي ديگر برخوردار است.مدير منطقه سه عمليات انتقال گاز اعلام کرد: اين منطقه با سه هزار و 800 کيلومتر خط لوله، 11 ايستگاه تقويت فشار و 30 توربوکمپرسور، انتقال و تامين گاز استانهاي تهران، البرز، قم، قزوين و بخشهايي از استانهاي اصفهان، مرکزي، زنجان و سمنان را بر عهده دارد.


 دنياي انرژي 

 ضرورت توجه به مسائل سلامت، ايمني و محيط زيست در صنعت نفت

وزير نفت در ابلاغيه اي تاکيد کرد: همکاران صنعت نفت در تمام سطوح سازماني به مسائل سلامت، ايمني و محيط زيست (سلام) توجه کنند تا به جايگاه شايسته و قابل پذيرش در عمليات صنعت جهاني نفت دست يابيم.به گزارش ايلنا، بيژن زنگنه در ابلاغيه اي اولويتها و جهت گيريهاي فوري در زمينه سلامت، ايمني و محيط زيست (سلام) را مشخص کرد و گفت: اين بخشنامه بايد حداکثر ظرف مدت يک ماه از تاريخ ابلاغ آن در دستور کار هيئتهاي مديره شرکتهاي اصلي و فرعي تابعه قرار گيرد. وزير نفت با اشاره به اهميت حياتي مسائل سلامت، ايمني و محيط زيست در صنعت نفت، گفت: در اين امر مهم، همکاران، بويژه مديران، در همه سطوح سازماني با هدف حفظ جان و سلامت خود و دست اندرکاران و سپس حفاظت از اموال و تأسيسات صنعت نفت و دور نگهداشتن مردم از خطرات و حوادث احتمالي، با دقت، حساسيت و انضباط، به مسائل اين حوزه حياتي توجه جدي کنند تا به ياري خداوند متعال، با تلاش و کوشش همه جانبه به جايگاه شايسته و قابل پذيرش در عمليات صنعت جهاني نفت دست يابيم.وزير نفت در اين ابلاغيه بر ضرورت توجه به مسائل بهداشت و محيط زيست تاکيد کرد و يادآور شد: با توجه به شدت پيامدهاي احتمالي و اثرات آني ناشي از خطرات در حوزه ايمني، در شرايط کنوني ضروري است که تمرکز مديريتي بيشتري بر مسائل ايمني در محيطهاي کاري صورت گيرد.

وزير نفت بر لوازم موفقيت در کار اين حوزه اشاره کرد و يادآور شد: در اين کار، شناخت موضوع، طراحي و استقرار سامانه هاي حرفه اي، تدوين مقررات موثر برپايه تجارب به دست آمده از حوادث و نيز پيشرفتهاي به روز و کارآمد علمي، انجام آموزشهاي نظري، عملي و انجام تمرينهاي مستمر و روزآمد براي همکاران و دست اندرکاران در همه سطوح، همراه با انضباط در اعمال مقررات و پس از اينها استقرار سامانه نظارت، از لوازم قطعي رسيدن به موفقيت هستند. بنابراين ضرورت دارد که شوراي مرکزي "سلام" تصميم گيري درباره همه اين موارد را در دستور کار خود قرار دهد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته