جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/12/15 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (سه شنبه) نسخه شماره 2716


استرس به مغز کودکان آسيب مي رساند


تازه هاي علمي


راهکار هاي موثر در تشديد انگيزش کارکنان


جهان پزشكي


بازي هاي رايانه اي رانندگان را به رانندگي پرخطر وامي دارد


  استرس به مغز کودکان آسيب مي رساند 

بر اساس آخرين تحقيقات و پژوهش هاي انجام گرفته مشخص شده است که سطح بالاي استرس، مغز کودکان را از نظر فيزيکي تحت تاثير قرار مي دهد.
شايان ذکر است که پژوهشگران مرکز پزشکي دانشگاه سنت فورد دريافتند بخشي از مغز که مربوط به حافظه و احساسات است در کودکان مبتلا به اختلالات استرسي ناشي از شوک روحي دچار تغييرات فيزيکي مي شود.
نتايج اين تحقيقات حاکي از آن است که اين کودکان قابليت کمتري براي مواجهه با استرس و اضطراب داشته و خشم در آنها افزايش مي بايد.
در عين حال اين تحقيق نشان دهنده وجود ميزان بالاي هورمون استرس موسوم به کورتيزولدر خون اين کودکان است.
در تحقيقات ديگري نشان داده شده اين هورمون سلول هاي هيپوکامپوس را در حيوانات از بين مي برد.
ميزان زياد کورتيزول در خون چرخه اي را ايجاد مي کند که در پي آسيب رسيدن به ناحيه هيپوکامپوس، خشم و عصبانيت نيز افزايش مي يابد.
به اعتقاد دانشمندان سنت فورد آسيب ناشي از اين تاثيرات نشانه هاي استرس را طولاني کرده و همچنين درمان را با شکست مواجه مي کند.
به گفته اين پژوهشگران استرس کودکان مورد بررسي ناشي از مشکلات تحصيلي يا مشکلات با والدين نبوده است ، بلکه ناشي از آزارهاي جسماني ، احساسي و جنسي ، مشاهده خشونت ، طلاق والدين و يا از دست دادن آنها بوده است.
با وجود آنکه ژنتيک و محيط زندگي کودکان نقش بسزايي در چگونگي رفتار آنها دارد، مبتلا بودن کودکان به  خطر بروز افسردگي و عصبانيت را در بزرگسالي آنها افزايش مي دهد.


 تازه هاي علمي 


 محققان از کشف واکسن جديدي براي آنفلوانزاي مرغي خبر دادند
 
روزنامه هنگ کنگ ديلي نوشت:محققان آمريکايي اعلام کردند واکسني را کشف کرده اند که مي تواند به سادگي توليد شده و مانع از شيوع ويروس کشنده آنفلوانزاي مرغي شود.
به گزارش پايگاه اينترنتي نيوز اينترنشنال،به گفته دانشمندان آمريکايي اين واکسن در عين روند ساده و سريع توليد، عملکرد محافظتي بسيار گسترده اي دارد.
به نوشته روزنامه هنگ کنگ ديلي، دانشمندان با آزمايش اين واکسن بر روي موش ها دريافتند بدن، پادزهرهاي لازم براي مبارزه بااين ويروس مهلک را توليد مي کند.
اگر چه اين ويروس تاکنون به طور مستقيم به انسان سرايت نکرده است اما بيم آن مي رود که بروز جهش در اين ويروس آن را به راحتي به انسان منتقل کند.
ويروس آنفلوانزاي مرغي در سال   2001 در منطقه جنوب شرق آسيا شيوع پيدا کرد و پس از آن به سراسر دنيا انتشار يافت.
سازمان بهداشت جهاني در نوامبر   2006 اعلام کرد:   258 تن در جهان مبتلا به اين ويروس شده اند که   154 نفر آنان جان خود را از دست داده اند.
 
فناوري تازه براي پيشگيري از به خواب رفتن   هنگام رانندگي

پژوهشگران ژاپني وابسته به دانشگاه توکيو و دانشگاه اويتا به فناوري نويني دست يافتند که با استفاده از آن مي توان از خواب رفتن راننده در هنگام رانندگي پيشگيري کرد.
به گزارش روزنامه يوميوري، در اين فناوري از صندلي ويژه اي استفاده مي شود که در زمان خواب رفتن راننده در حين رانندگي، با کشيدن آژير، اعلان خطر مي کند.
در پشت اين صندلي دو نوع دستگاه حس گر (سنسور) کار گذاشته شده که وظيفه آن گرفتن امواج ارسالي از سوي نبض راننده است.
اگر امواج فرستاده شده از نبض راننده دچار نوسان شديد شود، دستگاه اعلان خطر به طور خودکار شروع بکار کرده و آژير مي کشد.
پژوهشگران ژاپني درصدد هستند تا طي پنج سال آينده زمينه استفاده عملي از اين سيستم را فراهم کنند.
 
عوارض جبران ناپذير مصرف ناآگاهانه
 داروهاي تقويتي

محققان دانشگاه کپنهاک در دانمارک اعلام کردند، مصرف ناآگاهانه داروهاي تقويتي و مکمل، عوارض جانبي جبران ناپذيري در پي خواهد داشت، مثلا مصرف بيش از حد ويتامين A و ويتامين E مي تواند منجر کاهش طول عمر شود.
شايان ذکر است در تمامي اين تحقيقات تنها ويتامين C است که عوارض جانبي نشان نداده است، البته مصرف بيش از حد اين ويتامين اثر مثبتي هم نداشته است.
مصرف ناآگاهانه املاح اثرات جانبي متفاوتي نشان مي دهد. براي مثال، مصرف سلنيوم حتي مي تواند منجر به مرگ شود و تحقيقات نشان مي دهد، با مصرف بيش از حد سلنيوم خطر مرگ تا   16 درصد افزايش پيدا مي کند.
نتيجه منتشر شده اين تحقيق به روشني نشان مي دهد بر خلاف تصور عمومي، مصرف ويتامين و املاح نه تنها مفيد نيست، بلکه مضر است.
دراروپا و آمريکاي شمالي   10 تا   20 درصد از بزرگسالان قرص هاي ويتامين مصرف مي کنند.
پژوهشگران معتقدند تبليغات وسيع کارخانه هاي توليدکننده داروهاي مکمل يا تقويتي اساس علمي ندارند و توليدکنندگان تنها به سود بيشتر فکر مي کنند.


  راهکار هاي موثر در تشديد انگيزش کارکنان 

 آيا مي دانيد محرک چيست؟
 
آيا مي دانيد چه عاملي باعث تحريک انگيزه يک کارمند مي شود ويا اينکه چه عاملي موجب مي شود که کارمند کار خود را انجام دهد ؟
جواب به سوال همان کليد ايجاد انگيزه کارمندان ونيز خرسندي کارفرما است. مهم تر از يافتن عامل محرک اين است  که بدانيم آيا آن محرک توانايي تحريک انگيزه کارمندان ونيز خرسندي کارفرما را دارد وآيا مي توان به تدريج ميل به انجام کار را در ذهن آنها به وجود آورد؟
پاسخ به اين سوال وموارد مشابه به آن، همان چيزي است که مي بايد هميشه در ذهن کارفرما باشد. البته اگر او مايل به ايجاد محيط کاري موثر وپربار باشد، مطمئنا هرکسي مي داند که فقدان انگيزه، عاملي مهلک است.
به عقيده مردم مهمترين تحريک انگيزه يک کارمند چيست؟
غالبا مبناي تفکر بيشتر مردم اين است که پول، در راس انگيزه هاي کاري يک کارمند قرار دارد، اما واقعا چنين است؟
طبيعتا دريافت حقوق بالا رضايت بيشتري را نيز به همراه دارد. تامين نيازهاي مالي، يک مقوله کاملا ضروري است. در بسياري از شرکت ها پول، به عنوان عامل مشوق به کار مي رود. آيا اين کار درستي است؟ الزاما نه. پول نقد، محرکي است که هميشه درميان مردم محبوب بوده وهمواره انتخابي مناسب براي  تحريک انگيزه کارمند است، چرا که هيچ کس از پول بدش نمي آيد.
در حقيقت کارمنداني که ادعا دارند، پول عامل تحريک انگيزه شان است، بيشتراز بقيه کار مي کنند واين به خاطر آن است که آنها موارد ديگر تشويق را نمي شناسند.
در چارچوب ذهني ما اين توضيح نقش بسته است که: بهتر است پاداش و پول بيشتري به من دهند، به خاطر اينکه چيزي جز کار، عايدم نمي شود. به بيان ديگر اينکه، چيز ديگري غيراز پول نيست که کارمند آن را دريافت نمايد.سهم کارمند، چيزي است که بتواند انگيزه وي را افزايش دهد. اگر يک کارمند بتواند به طور منظم، تفکرات، ايده ها وپيشنهادات خود را در مسائل پيرامون وارد کند يا قادر به تنظيم فعاليت هاي کاري خود باشد، به موفقيتي مستمر دست يافته است. اين عامل موجب مي شود که کارمند احساس اهميت کند وبه دنبال آن، انگيزه کارمند افزايش مي يابد.به رسميت شناختن کارمندان شکل گيري براي ايجاد انگيزه است. نتيجه عکس ايجاد انگيزه، هنگامي روي مي دهد که کارمند مدام درحال شنيدن اين مطلب باشد که نمي تواند کارش را به درستي انجام دهد. کارمندان ملزم به انجام صحيح امور هستند ولي گاهي اوقات پيش مي آيد که يک کارمند در کارهايش دچار اشتباه شود ، ازاين رو بهتراست هنگامي که فعاليتي را به درستي انجام داد مورد تشويق و تحسين قرار گيرد.
عامل ديگر براي تقويت انگيزه، اين است که کارمند احساس کند که مورد احترام دوستان و همکارانش مي باشد. عوامل منفي را ازمحل کار دور کنيد وبه کارمندان اجازه رقابت منفي و يا به تعبيري از آب گل آلود ماهي گرفتن را ندهيد. به آنها اطمينان دهيد که شما هم با کارمند زيردستان چنين برخوردي را نداريد.
موارد فوق نه تنها، از لحاظ اخلاقي ناپسند مي باشد، بلکه باعث کاهش انگيزه هم  مي شود.عامل ديگري که براي ايجاد انگيزه اهميت دارد اين است که کارمند احساس کند درمحل کارخود نقش مفيد و مهمي را ايفا مي کند.هرگاه کارمند احساس کند با آنچه که در شرکت يا سازمان روي مي دهد، مطابق نيست، اين حس دراو به وجود مي آيد که او فرد مهمي نيست. البته اين پيامي نيست که موجب افزايش انگيزه  وي  شود.
بهتراست بطور دائم اطلاعات لازم را دراختيار کارمندان بگذاريد و به آنها اجازه دهيد که بدانند چه کاري در شرکت انجام مي شود، تا بتوانند راه درست را اتخاذ کنند. فرد انعطاف پذيري باشيد، تمام تلاش خود را بکنيد تا کارمندان مطمئن شوند که گرفتار مقررات دست وپاگير نشده اند.
اگر يک کارمند قادر به حل مشکلات خود نباشد، به خاطراين است که قوانين زياد شرکت، هوش وهواس معمول وي را مختل کرده ودراين هنگام تنها حسي که به او دست مي دهد، نااميدي است که درايجاد انگيزه نقشي ندارد.
وقتي که افراد رده هاي بالاتر در انجام پروژه هاي کاري، کنترل مستمر داشته باشند، به دنبال آن اعتماد به نفس کارمندان کم شده و انگيزه آنان نيز کاهش مي يابد، با کارمندان ارتباط برقرار کنيد ودر پي يافتن موارد علاقه وعدم علاقه کارمندان خود باشيد. خيلي اوقات صحبت کردن با کارمندان به آنها مي فهماند که شما بيش از اينکه بخواهيد درپي سودمندي وبازدهي شرکت باشيد، دلسوز آنها هستيد.
توجه به اين نکات باعث شناخت بيشترو بهتر عوامل تحريک کننده کارمندان وترقي شما خواهد شد:
-1 روي کمک وهمکاري کارمندان حساب کنيد.
-2 کارمندان رابه رسميت بشناسيد وبه آنها احترام بگذاريد.
-3 کارمندان رادرجريان امور شرکت قرار دهيد.
-4 انعطاف پذير باشيد وکارمندان خود را مطمئن سازيد تاجايي که مقدور است مقررات دست وپاگير را حذف کنيد.
-5 توجه داشته باشيد که کنترل دائم از سوي رده هاي بالاتر، شرکت را به سمت تنزل مديريت پيش برده وباعث عدم انگيزه مي شود.
-6 کارمندان را از وجود منابع کافي وقابل دسترس مطمئن سازيد.
-7 محيط کاري شاد ومطبوعي را براي آنها ايجاد کنيد.
-8 با کارمندان خود ارتباط و گفتگوي فردي و گروهي داشته باشيد.
روشنک جانجاني
کارشناس امور مالي


 جهان پزشكي 


آب سالم ، زندگي سالم
آب ناسالم عامل مرگ 5 ميليون کودک زير پنج سال

عفونت هاي قابل انتقال از طريق آشاميدن آب آلوده، يکي از شايع ترين مشکلاتي است که بيش از همه مسافران را مبتلا مي کند.
با افزايش مسافرت ها بويژه در ايام نوروز، بسياري از افراد درمعرض خطر بيماري هاي ناشي از مصرف آب آلوده در مسيرهاي تردد و يا اماکن بين راهي قرار مي گيرند. بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت،صدها ميليون نفر در جهان هر ساله به بيماري هاي ناشي از آشاميدن آب آلوده مبتلا مي شوند که توانايي هاي آنها را بويژه در امر يادگيري تضعيف مي کند. آب ناسالم و غيربهداشتي همچنين سالانه موجب مرگ بيش از 5 ميليون کودک زير پنج سال در اثر ابتلا به بيماري اسهال مي شود. مهندس محمدجواد دست آموز، کارشناس مرکز بهداشت محيط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در اين زمينه گفت: آب آلوده عامل بسياري از مرگ و ميرها در دنيا است.وي افزود: مصرف آب ناسالم علاوه بر مرگ و مير کودکان مي تواند منجر به آسيب هاي هميشگي در رشد جسمي و عقلي آنها شود.
 
بيماري لثه در سلامت رگ هاي خوني موثر است

طبق يک مطالعه، درمان بيماري لثه مي تواند سلامت رگ هاي خوني را بهبود بخشد.
گفتني است که بيماري لثه يا پريودونتيس يک عفونت باکتريايي است که40 درصد بزرگسالان سراسر جهان را مبتلا مي کند و مي تواند به از دست دادن دندان ها منجر شود. شايان ذکر است که اين يافته مي تواند به پيشگيري از بروز حملات قلبي و سکته مغزي کمک کند. اين تحقيق نشان مي دهد که مراقبت خوب از دندان ها مي تواند بيش از آنچه قبلا تصور مي شد، در سلامتي انسانها موثر باشد اما چگونگي ارتباط اين دو موضوع هنوز مشخص نشده است. از آنجا که برخي باکتري ها مي توانند وارد جريان خون شوند يک احتمال اين است که اين باکتري مستقيما روي نحوه اتساع رگ هاي خوني اثر مي گذارد و آن را به هم مي زند. تئوري ديگر اين است که بيماري لثه شايد موجب بروز يک واکنش التهابي ملايم در سراسر بدن مي شود.
 
يرقان و زردي در   70 درصد از بيماران هپاتيت   B بروز نمي کند

دکتر علي ضامن صالحي فرد معاون فني مرکز بهداشت چهارمحال و بختياري درخصوص چگونگي بروز علائم زردي و يرقان گفت: علايم يرقان و زردي در 70  درصد از بيماران هپاتيت   B بروز نمي کند.
 وي افزود : هپاتيت   ،B التهاب کبدي است و از طريق مادر به جنين، خالکوبي، مواد آلوده خوني و رفتارهاي پرخطر جنسي به انسان منتقل مي شود. وي ادامه داد : علايم هپاتيت   B تب ناگهاني ، درد شکم، تهوع و استفراغ ، درد و التهاب مفاصل و درد در قسمت راست شکم و کبد است.

مصرف سس گوجه فرنگي احتمال بروز سرطان لوزالمعده را تا يک سوم کاهش مي دهد

بر اساس مطالعات انجام شده، مصرف سس گوجه فرنگي خطر ابتلا به سرطان پانکراس را کاهش مي دهد.
 در اين راستا محققان با انجام مطالعاتي دريافته اند، چنانچه سس گوجه فرنگي به طور منظم در رژيم غذايي گنجانده و مصرف شود،احتمال بروز سرطان لوزالمعده تا يک سوم کاهش مي يابد.
ضمن آنکه مشخص گرديده است، مصرف گوجه فرنگي تا به اين اندازه در پيشگيري از بروز اين سرطان موثر نخواهد بود. دانشمندان در حال انجام مطالعات بيشتر در اين زمينه هستند.
بر اين اساس محققان مصرف سس گوجه فرنگي را به صورت منظم و روزانه توصيه مي کنند.


  بازي هاي رايانه اي رانندگان را به رانندگي پرخطر وامي دارد  

 نتايج يک مطالعه جديد نشان مي دهد انجام بازي هاي رايانه اي مرتبط با اتومبيل راني در نحوه رانندگي واقعي افراد تاثير مي گذارد و رانندگان را به رانندگي با سرعت هاي بالاتر وامي دارد.
شايان ذکر است که کارشناسان با بررسي وضعيت هزار راننده داوطلب اعلام کردند شواهد محکمي وجود دارد که نشان مي دهند بازي هاي رايانه اي با رانندگي پرخطر ارتباط نزديکي دارند. در اين مطالعه همچنين مشخص شد يک چهارم از افرادي که بازي هاي رايانه اي مرتبط با اتومبيل راني انجام مي دهند در هنگام راندن خودروهاي واقعي نيز حسي مشابه حس انجام بازي رايانه اي بدانها دست مي دهد که اين وضعيت در مردان بيشتر از زنان است. به علاوه   27 درصد از افراد سوال شونده در اين مطالعه اذعان داشتند انجام بازي هاي رايانه اي آنها را به انجام حرکات پرخطر در حين رانندگي واقعي ترغيب مي کند. در اطلاعات جمع آوري شده از اين رانندگان همچنين مشخص شد   34 درصد از رانندگان جوان عقيده دارند انجام بازي هاي رايانه اي مرتبط با رانندگي، توانايي هاي رانندگي واقعي را در آنها افزايش داده و سرعت واکنش آنها را در هنگام رانندگي افزايش مي دهد. در همين مطالعه مشخص شد   50 درصد از افرادي که به شکل مداوم بازي هاي رايانه اي انجام مي دهند در نخستين آزمون رانندگي خود موفق به اخذ گواهي نامه رانندگي مي شوند که اين ميزان در ميان افرادي که به ندرت بازي هاي رايانه اي انجام مي دهند حدود 45 درصد است. به گفته رابين کامينس مشاور رانندگي ايمن در موسسه ياد شده، با توجه به اينکه سالانه تنها   200 راننده جوان در انگليس به دليل رانندگي با سرعت بالا جان خود را از دست مي دهند و با در نظر گرفتن گسترش استفاده از بازي هاي رايانه اي در ميان جوانان، بررسي نقش بازي هاي رايانه اي در رانندگي پرخطر اهميت زيادي دارد. با اين وجود برخي کارشناسان عقيده دارند نحوه رانندگي به حس راننده در لحظه نشستن پشت فرمان بستگي دارد و انجام بازي هاي رايانه اي در گذشته نمي تواند تغيير محسوسي در نحوه رانندگي فرد ايجاد کند.


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته