جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/12/15 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (سه شنبه) نسخه شماره 2716

معاون علمي رييس جمهور خبرداد:
مساله سربازي نخبگان برطرف مي شود

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي در واحد بروجرد:
سطح کيفي دانشگاه آزاد اسلامي از بسياري دانشگاه هاي خارجي بالاتر است

نماينده مردم رودسر در بازديد از مجتمع آموزشي اين شهرستان:
دولت در تامين نيازهاي دانشگاه هاي غيردولتي نقش موثري نداشته است

عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس:
دانشگاه آزاد اسلامي الگوي موفق پيمودن مرزهاي دانش است

عضو کميسيون تلفيق:
کميسيون تلفيق نسبت به بخش تحقيقات کم لطفي کرد


زنگ آفرينش


کوتاه و خواندني


  معاون علمي رييس جمهور خبرداد:
 مساله سربازي نخبگان برطرف مي شود 

ايسنا: معاون علمي رييس جمهور در نخستين نشست مطبوعاتي خود با تاکيد بر محدود بودن تعداد نخبگان واقعي از معرفي مسئولان اصلي بنياد نخبگان تا پايان سال، تسريع روند شناسايي نخبگان از ابتداي سال آينده و اعطاي کارت پايان خدمت به نخبگان در قبال کار علمي مفيد و پس از طي دوره آموزشي خبر داد.
دکتر صادق واعظ زاده، معاون علمي و فن آوري رييس جمهور در نخستين نشست خبري خود اظهار کرد: چشم انداز توسعه 20 ساله کشور مقرر مي کند که ايران از نظر علمي و فن آوري به مقام اول در منطقه آسيايي جنوب غربي دست يابد و طبق تاکيدات مقام معظم رهبري نيز در افق 50 ساله به قله علمي جهان دست مي يابيم که دستيابي به اين دو چشم انداز براي ايران متمدن، دور از دسترس نيست و با تلاش نخبگان، پژوهشگران و آحاد ملت به آن نايل مي شويم.
وي با معرفي سومين چشم انداز توسعه کشور، گفت: در کنار اين دو مهم، چشم انداز ديگري را مي توان تصور کرد که هدف آن رسيدن به مقام علمي و فن آوري و جايگاه واقعي در قاره کهن آسيا پس از دو غول اقتصادي اين قاره است که براي تحقق آن معاونت علمي و فن آوري رياست جمهوري به عنوان مرجع راهبري و هماهنگ کننده دستگاه هاي علمي و فن آوري کشور تاسيس شده است.
وي ماموريتهاي اين معاونت را در سه بخش امور نخبگان ، همکاري دانشگاه و صنعت و نيز فناوري هاي نوين ملي معرفي و اظهار کرد: معاونت علمي و فن آوري ابزار لازم براي خدمت رساني هر چه بيشتر و بهتر نخبگان به کشور را فراهم کرده و بيش از گذشته از تواناييهاي ارزشمند و گرانبهاي مغزهاي متفکر استعدادهاي برجسته و نوابع کشور استفاده مي کند.
دکتر واعظ زاده در ادامه به شرح برنامه هاي بنياد ملي نخبگان پرداخت و گفت: به فرمان مقام معظم رهبري اساسنامه بنياد ملي نخبگان در شوراي عالي انقلاب فرهنگي به تصويب رسيد و هم اکنون در مرحله شکل گيري ساختار تشکيلاتي است و تا قبل از پايان سال جاري مسوولان اصلي بنياد معرفي مي شوند.
وي در خصوص شناسايي نخبگان خاطر نشان کرد: ضوابط احراز نخبگي از سوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي تصويب شده و گروه اندکي هم از حمايتهايي برخوردار شده اند، اما کار شناسايي نخبگان در مراحل ابتدايي است و از اوايل سال آينده با سرعت بيشتري نخبگان را در گروههاي مختلف تقسيم مي کنيم.
معاون علمي و فناوري رياست جمهوري در خصوص اقدامات جدي براي پشتيباني از نخبگان گفت: کليات حمايتهاي مادي و معنوي از نخبگان مشخص شده و در سال 86 از بخش بزرگي از نخبگان کشور حداقل يک مورد براي هر فرد رفع مانع يا حمايت مناسب انجام مي شود و بدين ترتيب محصول کار فکر و تجربه و اثربخشي آن افزايش مي يابد.
وي در خصوص نحوه حمايت از نخبگان اظهار داشت: با همکاري ستاد مشترک نيروهاي مسلح مساله سربازي نخبگان برطرف مي شود به طوري که پس از دوره آموزشي در قالب کار علمي مفيد برگه پايان خدمت - و نه معافيت - دريافت مي کنند; همچنين مساعدتهاي لازم در خصوص شرکت نخبگان در سمينارهاي بين المللي نيز فراهم مي شود. وي افزود: رياست بنياد ملي نخبگان با اصلاحيه شوراي عالي انقلاب فرهنگي به معاون علمي و فناوري سپرده شد و دفتر همکاريهاي فناوري رياست جمهوري از پايه هاي پشتيباني از فناوري هاي نوين خواهد بود که بخشهايي به آن افزوده مي شود و مذاکراتي نيز براي تقويت و ارتقا» صندوق حمايت از پژوهشگران و تفويض حمايت از نخبگان به آن انجام شده است.
دکتر واعظ زاده ماموريت ديگر معاونت را تحقق و تقويت همکاريهاي دانشگاه و صنعت خواند و اظهار کرد: دانشگاه شامل تمام مراکز آموزش عالي، مراکز تحقيق و توسعه و همه بنگاههايي است که به کار توليد و ايجاد علم و فناوري در کالا و خدمات خود و فرايندهاي توليد کالا و خدمات استفاده مي کنند و هدف بهره مندي از دستاوردهاي علمي کشور در بخشهاي اجتماعي، اقتصادي، سياسي و فرهنگي مي باشد.
وي افزود: حدود 50 هزار پژوهشگر در کشور وجود دارند که به انجام پژوهشهاي ارزشمندي مي پردازند اما بايد با مساله يابي واقعي در پژوهش هاي علمي به يکسان سازي فعاليت ها با مسايل روز و واقعيت ها پرداخت و براي مشارکت ميان دانشگاه و صنعت، نحوه حضور مشورت و رايزني برنامه ريزي شده و حمايت هاي جدي از پژوهش هاي با هدف حل مشکلات صورت مي گيرد و اين دو بخش در تمام مراحل مختلف پژوهش همکاري مي کنند.
دکتر واعظ زاده راهبري پيشتيباني از فناوريهاي نوين ملي را به عنوان ماموريت سوم معاونت خواند و گفت: از فناوريهاي جدي که نقش اساسي در توسعه کشور دارند و تعداد آنها نيز محدود است به صورت ويژه حمايت کرده و بر پيشرفت آنها نيز نظارت مي شود که در توسعه اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي آينده بسياري از کشورها موثر هستند و با پيگيري بيشتر انديشمندان و توجه مسوولان به جايگاه بهتري مي رسند.
وي در خصوص ساير فعاليت هاي اين بخش گفت: وزارت علوم مسووليت ساماندهي به مالکيت معنوي و ثبت اختراعات در کشور و در سطح بين المللي را بر عهده دارد که متاسفانه قانون آن حدود دو، سه سالي است که در مجلس معطل مانده اما اين معاونت با حمايت خود قانون را زودتر به نتيجه رسانده و اجرايي مي کند.  واعظ زاده افزود: ساماندهي مراکز تحقيق و توسعه و برخي ادغامها و هماهنگيها براي اجراي ماموريتهاي معاونت الزامي است و بنياد نخبگان نيز با ورود به بخشهاي اجرايي از جايگاه مشرفانه و با در اختيارات رياست جمهوري به همه دستگاهها کمک مي کند.
وي خاطر نشان کرد: اقتصاد ما دولتي و پژوهش ها نيز دولتي است و با توجه به اين که بيش از 90 درصد بودجه هاي پژوهشي از سوي دولت انجام مي گيرد وقت آن رسيده که نظير ساير کشورها بخش خصوصي نيز به اين حوزه وارد شوند و نظير آنچه در مورد پارکهاي علم و فن آوري انجام مي شود محصولات غير دولتي، مشتريان غير دولتي را نيز جذب کنند.
دکتر واعظ زاده تصريح کرد: هم اکنون در 16 رشته المپياد ملي برگزار مي شود اما در گفت و گو با رييس سازمان سنجش تقاضاي برگزاري المپيادهاي علمي در هر 50 رشته دانشگاهي را داشتيم.  وي در پايان با اشاره به اهميت رسيدگي به ترسيم نقشه جامع علمي کشور اظهار کرد: معاونت علمي و فن آوري به عنوان مشاور ارگان هاي ذيربط در اين مورد فعاليتهاي خود را انجام مي دهد اما در نهايت ترسيم آن به شوراي عالي انقلاب فرهنگي سپرده شده است.


  رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي در واحد بروجرد:
 سطح کيفي دانشگاه آزاد اسلامي از بسياري دانشگاه هاي خارجي بالاتر است 

آفرينش: جلسه کارگاه تبيين خدمات دانشگاه آزاد اسلامي با حضور دکتر علا»الدين بروجردي رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي، موهبتي نماينده سازمان مرکزي، دکتر مجتبي جعفرزاده رئيس واحد بروجرد، دکتر حيدري نماينده رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در امور تشکل هاي اسلامي سياسي واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي استان لرستان و جمعي از استادان و دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي استان لرستان در مجتمع دانشگاهي امام خميني (ره) واحد بروجرد برگزار شد.
دکتر علا»الدين بروجردي در اين جلسه طي سخناني با اشاره به نقش ارزنده دانشگاه آزاد اسلامي در ارتقاي سطح آگاهي هاي عمومي در جامعه، نامه 255 تن از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در حمايت از اين دانشگاه را بيانگر عملکرد مثبت اين دانشگاه دانست و افزود: علي رغم برخي از مخالفت ها، بسياري از مسوولان و دولتمردان کشور از دانش آموختگان و حاميان اين دانشگاه هستند.
رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در ادامه با بيان اينکه وجود دانشگاه آزاد اسلامي مانع خروج جوانان مشتاق تحصيل از کشور شده است و به علاوه از خروج ميلياردها دلار ارز از کشور جلوگيري کرده است، افزود: اکنون اين دانشگاه به يک دانشگاه معتبر بين المللي تبديل شده و سطح کيفي آن از بسياري از دانشگاه هاي خارجي بالاتر است.
دکتر بروجردي سپس با اشاره به تاسيس دانشگاه دولتي در شهرستان بروجرد و کمک دانشگاه آزاد اسلامي به اين دانشگاه افزود: براي من بسيار جالب بود که واحد بروجرد يکي از ساختمان هاي خود را براي شروع به کار دانشگاه دولتي در اختيار آنان که يک رقيب محسوب مي شود، قرارداد و اين نشان از بزرگي و حسن نيت مسوولان دانشگاه آزاد اسلامي دارد.
براساس اين گزارش، همچنين دکتر جعفرزاده رئيس واحد، گزارشي از عملکرد اين دانشگاه ارائه کرد، در ادامه جعفر حيدري و موهبتي نيز به ترتيب سخناني در خصوص روند شکل گيري دانشگاه آزاد اسلامي بيان کردند.


  نماينده مردم رودسر در بازديد از مجتمع آموزشي اين شهرستان:
 دولت در تامين نيازهاي دانشگاه هاي غيردولتي نقش موثري نداشته است 

 آفرينش: نماينده مردم رودسر و املش و عضو کميسيون آموزش عالي از مجتمع آموزشي واحد رودسر بازديد کرد.
در اين بازديد، اسدا... عباسي، توسعه آموزش و ايجاد رشته هاي مهم تحصيلي با توجه به شرايط موجود را از اهم برنامه هاي سال آينده مجلس دانست.
وي در ادامه به خدمات دانشگاه آزاد اسلامي اشاره کرد و گفت: خدمات ارزنده دانشگاه آزاد اسلامي بر کسي پوشيده نيست و مجلس شوراي اسلامي براي توسعه دانشگاه آزاد اسلامي تلاش خواهد کرد.
نماينده مردم رودسر و املش و عضو کميسيون آموزش عالي همچنين افزود: دانشگاه آزاد اسلامي اکنون قله رفيع آموزش عالي را نه تنها در کشور، بلکه در بسياري از کشورها پيموده و جوانان خوب و تحصيلکرده اي را تحويل جامعه داده است و عملکرد آن را مي توان مثبت ارزيابي کرد.
وي تصريح کرد: متاسفانه دولت تاکنون نقش به سزايي در تامين نيازهاي دانشگاه هاي غيردولتي نداشته است، لذا اکنون طرح حمايت دولت از مراکز آموزش عالي غيردولتي در مجلس ضروري است.
اسدا... عباسي ضمن تاکيد بر اختصاص دادن اعتباراتي براي دانشجويان مراکز آموزش عالي غيردولتي از سوي دولت افزود: دانشگاه آزاد اسلامي همچون ساير دانشگاه هاي غيردولتي متشکل از خانواده هاي اين ملت است، بنابراين نبايد هزينه هاي مربوط به تحصيل دانشجويان دانشگاه هاي غيردولتي را خانواده ها متحمل شوند و اين مشکل دولت است که آن هم به دليل محدوديت در پذيرش دانشجو در دانشگاه هاي دولتي است.
وي در ادامه افزود: اميدواريم دولت با کمک مجلس در رفع مشکلات دانشگاه هاي غيردولتي چاره انديشي کند و تسهيلاتي براي اين قشر فراهم آورد.
دکتر عيسي زاده رئيس واحد رودسر نيز در سخناني به بيان برنامه هاي آتي واحد پرداخت و گفت: اميدواريم در نيمه دوم سال آينده ساختمان جديد واحد افتتاح شود.


 عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس:
 دانشگاه آزاد اسلامي الگوي موفق پيمودن مرزهاي دانش است 

آفرينش: دانشگاه آزاد اسلامي در پيمودن مرزهاي دانش به عنوان الگويي موفق در بين کشورهاي در حال توسعه عمل کرده است.
دکتر حميد سعادت، عضو کميسيون آموزش و تحقيقات و نماينده مردم نجف آباد در مجلس شوراي اسلامي با بيان اين مطلب گفت: دانشگاه آزاد اسلامي با دارا بودن پتانسيل هاي بالا در بحث تحقيقات و فن آوري هاي نوين خط شکن است.
وي با اشاره به درخشش و موفقيت هاي دانشجويان دانشگاه آزاد در عرصه هاي بين المللي نظير دستاورد مخترع و پژوهشگر واحد نجف آباد در اختراع فن آوري هوش مصنوعي براي نخستين بار در جهان، گفت: مسوولان کشور بايد با حمايت هاي مالي، معنوي و علمي، پژوهشگران برجسته کشور را ياري دهند تا از مهاجرت آنان به خارج از کشور جلوگيري شود.
دکتر سعادت ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامي از نظر کميت، رشد بسيار مطلوبي داشته و از اين پس بايد تمام توان خود را در جهت توسعه فن آوري هاي نوين، نانوتکنولوژي، بيوتکنولوژي، فن آوري هاي هسته اي و زيست فن آوري به کار گيرد.
وي گفت: هزينه تمام شده در مقاطع تحصيلات تکميلي دانشگاه آزاد اسلامي به مراتب کمتر از دانشگاه هاي دولتي شبانه، پيام نور و غير انتفاعي است و مجلس و دولت بايد با پرداخت يارانه و وام هاي دراز مدت اين مجموعه آموزش عالي را کمک کنند.
عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با اشاره به پيشنهاد افزايش سقف وام دانشگاه ها در سال 86 خاطرنشان کرد: در بودجه سال 86، اختصاص مبلغ 240 ميليارد تومان وام براي دانشگاه ها قابل پيش بيني است که اميدواريم با مطرح شدن در صحن علني مجلس مورد موافقت قرار گيرد.


 عضو کميسيون تلفيق:
 کميسيون تلفيق نسبت به بخش تحقيقات کم لطفي کرد  

 ايسنا: عضو کميسيون تلفيق با بيان اين که مصوبات اين کميسيون با توجه به محدوديت هاي بودجه اي و منابع آن،  مصوبات قابل قبولي است، تصريح کرد که متاسفانه در کميسيون نسبت به بخش تحقيقات که از توصيه هاي بزرگان نظام است کم لطفي شده است. حميد سعادت با اشاره به اين که يکي از شعارهاي چشم انداز 20 ساله توسعه دانايي محوري است،  افزود: هنوز فرهنگ توسعه مبتني بر دانايي محوري در بين مسوولان تصميم گير و تصميم ساز جا نيفتاده است.
وي ادامه داد: در بحث تحقيقات بسيار عقب تر از برنامه چشم انداز توسعه هستيم و چنانچه به همين صورت پيش رويم، ساير اهداف چشم انداز محقق نخواهد شد.  نماينده نجف آباد با تاکيد بر اين که معنا و مفهوم توسعه در کشور بايد تغيير کند، تصريح کرد: اقتصاد بايد مبتني بر دانايي محوري باشد نه مبتني بر منابع و نيروي انساني و تا زماني که ديدگاه ها در اين رابطه تغيير نکند،  اهداف چشم انداز و برنامه هاي پنج ساله توسعه محقق نخواهد شد و بدين ترتيب از قافله توسعه منطقه عقب مي مانيم.  وي در خصوص طرح مجدد افزايش بودجه تحقيقات در صحن علني مجلس شوراي اسلامي اذعان کرد: احتمال دارد اين پيشنهاد را مجددا در صحن مطرح کنيم.  عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس ادامه داد: بودجه پيش بيني شده در سطح کلان بودجه اي نيست که تا آخر سال دوام آورد و حداکثر پس از 9 ماه بايد شاهد متمم ها و اصلاحيه ها بود.  وي با تاکيد بر اين که در اجراي تمام فصول برنامه چهارم توسعه به تحقيقات نياز داريم، گفت: بحث تحقيقات خاص دانشگاه و يا محقق خاصي نيست، بلکه امروزه براي ساده ترين کارها نيز تحقيقات امري لازم و ضروري است و اين ديدگاه بايد در کشوري جاري شود که متاسفانه اين گونه نيست.


 زنگ آفرينش 

   زنگ  آفرينش با شماره تلفن        88909727
    آماده دريافت و انعکاس نظرات ، پيشنهادات و انتقادات    شما عزيزان ميباشد .

مسير شهرک واوان به مترو علي آباد فقط 3 اتوبوس دارد!

مسير شهرک واوان به ايستگاه مترو علي آباد (بعدازظهر) فقط 3 اتوبوس دارد که ساعتي حرکت مي کنند به اين معني که اگر مسافري حتي يک دقيقه پس از حرکت اتوبوس اول به ايستگاه برسد بايد حداقل يک ساعت منتظر بماند تا اتوبوس  بعدي  برسد و پس از حرکت اتوبوس سوم ديگر نبايد انتظار رسيدن اتوبوس ديگري را داشت چون حداکثر تا ساعت 6 بعدازظهر از ايستگاه مترو علي آباد به شهرک واوان اتوبوس است و از آن طرف هم صبح ها فقط 2 اتوبوس دارد و لذا تمامي کساني که در تهران شاغل هستند با اين مسئله مواجه اند و براي تردد خود مشکل دارند که اميد مي رود مسئولان مربوطه اين مشکل را حل کنند.
شهرک واوان - ناصري

فکري به حال مستاجران گيلاني بکنيد

مستاجري مي گفت آقا بنويسيد تکليف ما چه مي شود. بالاخره تا چه زماني بايد خانه به دوش باشيم و چه کساني بايد فکري به حال ما بکنند! از ساليان دراز در فکر پس انداز هستيم تا اينکه پولي جمع کنيم و با آن زمين يا خانه اي کلنگي بخريم. با برنامه ريزي هايي که داشتم، بعد از 15 سال مستاجري،امسال توانستم خانه اي بخرم.
متاسفانه روز به روز قيمت خانه و زمين رو به افزايش است. با اين تورم هر قدر هم برنامه ريزي يا پس  انداز کنيم و حتي با وام هاي سنگين هم قادر به خريد خانه کلنگي يا زمين نخواهيم بود. ما از مسئولان علي الخصوص نمايندگان خود در مجلس انتظار داريم تا قدري به فکر ما خانه  به دوشان باشند تا شايد ما هم روزي بتوانيم صاحب خانه شويم حتي اگر 30 الي 40 متري باشد.
رشت - سيدامير خوشحال

چرا در اسلامشهر از نيروهاي محلي استفاده نمي شود؟

در اسلامشهر اکثر کارکنان و مسئولان ادارات و سازمان ها از شهرهاي ديگر آمده اند و از نيروهاي محلي استفاده نمي شود. در حالي که نيروهاي محلي آماده به کار و حتي تحصيلکرده بيکارند و اين مسئله  ايست که در مسافرت اداري و بازديد مسئولان رده اول کشورمان از اسلامشهر نيز تاکيد شد که در وهله اول از نيروهاي محلي استفاده شود و بيکاران جذب شوند.
اسلامشهر - قلي ها

حق ثبت نام 600 هزار توماني دانشگاه پيام نور
براي دوره دکترا!

سال گذشته دانشگاه پيام نور براي ثبت نام دوره دانشپذيري دکترا 50 هزار تومان مي  گرفت ولي امسال براي ثبت نام اين دوره 600 الي 900 هزار تومان اخذ مي کند.البته 600 هزار تومان براي رشته هاي همنام و براي رشته هاي غيرهمنام حدود 760 هزار تومان مي گيرند و اگر کسي بخواهد از خدمات آموزشي هم استفاده کند حدود 225 هزار تومان هم بايد بپردازد و اين جاي تعجب است که در طول يک سال اين افزايش صد در هزاري صورت بگيرد!ولي براي کارشناسي ارشد همان 40 هزار تومان گرفته مي شود نه بيشتر.
تلفن به زنگ آفرينش

زنده ها را دريابيم

آناني که در نويسندگي و تحقيق نامي هستند و براي شهر و ديارشان اعتبار کسب نموده اند بايد در شادي آنان شريک باشيم ، قبل از آنکه به سوگ بنشينيم. متوليان فرهنگي استان مي بايست از محققين، پژوهشگران و شاعران برجسته گيلاني نظير شيوه فومني شاعر معروف و گل آقا طنزنويس ماهر ايراني، بايد پيش از مرگشان مورد تقدير قرار مي گرفتند. يعني زمان زنده بودنشان از آنان تقدير به عمل مي آورديم نه اينکه برعکس ممالک دنيا وقتي انساني برجسته فوت مي کند آنگاه مسئولان به ياد قدرداني و تقدير از وي مي افتند البته آن هم در يک مقطعي معين . پس اين قدرداني يعني نوشدارو پس از مرگ سهراب .
سيد امير خوشحال


 کوتاه و خواندني 


معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي:
  محققان دانشگاه   طي 4 سال   970 مقاله در مجلات ISI   منتشر کردند

آفرينش: همايش منطقه اي از سلسله همايش هاي بزرگداشت 25 سال عملکرد دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهواز برگزار شد.
دکتر تقي ترابي، معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي در اين همايش با اشاره به برگزاري همايش دانشگاه آزاد اسلامي، ربع قرن، تلاش و بالندگي همزمان با بيست و پنجمين سالگرد تاسيس اين دانشگاه در ارديبهشت ماه سال آينده گفت: در اين خصوص دو ستاد به منظور بررسي مسائل و مشکلات هر منطقه دانشگاهي و استخراج استراتژي ربع قرن آينده دانشگاه آزاد اسلامي براساس ربع قرن عملکرد آن و هدايت پروژه هاي تحقيقاتي 25 ساله و برنامه ريزي براي سمينارهاي اقماري اين کنگره تشکيل شده است.
دکتر ترابي تصريح کرد: از 121 طرح ارسالي به کنگره ربع قرن تلاش و بالندگي دانشگاه آزاد اسلامي 119 طرح مورد تاييد قرار گرفته است.
وي افزود: تاکنون هفت سمينار از سلسله سمينارهاي بزرگداشت 25 سال عملکرد دانشگاه آزاد اسلامي در شهرهايي از جمله گرمسار، مشهد، همدان، ياسوج، کرمان و قائمشهر برگزار شده است.
ترابي از فعاليت 28 مرکز تحقيقاتي فعال، انتشار 103 مجله علمي با رتبه علمي پژوهشي، پنج مجله علمي با رتبه علمي ترويجي، فعاليت هزار و 342 انجمن علمي، انتشار شش ميليون جلد کتاب، 250 مجله خارجي و داخلي و همچنين فعاليت 357 کتابخانه را از دستاوردهاي ربع قرن گذشته دانشگاه آزاد اسلامي عنوان کرد.
معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به ارائه دو هزار و 250 مقاله در سطح بين المللي از سوي اين دانشگاه افزود: محققين دانشگاه آزاد طي سال هاي 81 تا 84، 970 مقاله در مجلات ISI به چاپ رسانده اند.
رئيس منطقه شش دانشگاه آزاد اسلامي نيز در ادامه با اشاره به نقش دانشگاه آزاد اسلامي در توسعه کمي و کيفي کشور گفت: دانشگاه آزاد اسلامي از نهادهاي برخاسته از انقلاب است که تاثير اين نهاد بايد از نظر اقتصادي و اجتماعي مورد بررسي قرار گيرد.
دکتر جواد عزيزيان ميزان عرضه آموزش عالي نسبت به تقاضاي آن را 25 درصد عنوان کرد و افزود: سهم دانشگاه آزاد در اين عرضه 14 درصد است که در صورت نبود چنين ارگاني تنها 11 درصد توان بالقوه تحصيل در حوزه آموزش عالي مورد استفاده قرار مي گرفت.
وي همچنين با اشاره به اشتغال 60 هزار نفر در اين دانشگاه گفت: سهم ارزش افزوده دانشگاه آزاد در اقتصاد کشور با رشد متوسط 45 درصد از 8/9 درصد در سال 70 به 28/9 درصد در سال 82 افزايش يافته است. گفتني است، همزمان با برگزاري همايش ربع قرن عملکرد دانشگاه آزاد اسلامي، نمايشگاه دستاوردهاي 9 واحد دانشگاه آزاد اسلامي استان خوزستان به مدت يک هفته به همراه کارگاه ماشين ابزار با حضور معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي افتتاح شدند.
 
معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي تهران مرکز:
مرکز تحقيقات و پژوهشها ايجاد مي شود

آفرينش: درآينده اي نزديک اولين مرکز تحقيقات و پژوهشهاي گروه اقتصاد در اين واحد دانشگاهي فعاليت خود را آغار مي کند.
دکتر عبدا... برادران معاون پژوهشي واحد تهران مرکزي در نخستين کارگاه آموزشي مديران پژوهشي واحد با اعلام اين خبر تصريح کرد: در حال حاضر زمينه هاي رشد پژوهشي در واحد فراهم است و مديران پژوهشي با توانمنديهايي که دارند مي توانند زمينه هاي رشد پژوهش را در سطح گسترده تري فراهم نمايند.
وي با تاکيد بر نياز کشور به پژوهش و تحقيق در راستاي توسعه همه جانبه اظهار داشت : دانشگاه آزاد اسلامي با توجه به ويژگيها و توانمنديهاي خود مي تواند بخش عمده اي از نياز کشور را در زمينه پژوهش و تحقيق برآورده سازد.
معاون پژوهشي واحد تهران مرکزي در بخش ديگري از سخنان خود اقدامات و فعاليتهاي انجام شده حوزه پژوهشي را تشريح کرد و گفت: کتابخانه ها، آزمايشگاهها، کارگاهها و سايتهاي اين واحد دانشگاهي از بهترين امکانات برخوردار مي باشند.
وي افزود: چاپ کتاب، نشريات تخصصي و حضور اعضا» هيئت علمي در مجامع بين المللي و اعضا» باشگاه پژوهشگران جوان در صحنه هاي پژوهشي نسبت به سالهاي گذشته رشد چشمگيري داشته است. دکتر برادران ايجاد مراکز رشد و کارآفريني را در واحد تهران مرکزي ضروري دانست و گفت: مقدمات ايجاد مرکز رشد و مرکز کارآفريني در واحد فراهم شده است که پس از اخذ مجوز هاي لازم ، اين مراکز نيز در واحد فعاليتهايشان را در چهارچوب مقررات آغاز مي کنند.
وي در خاتمه برنامه هاي آتي حوزه معاونت پژوهشي اين واحد دانشگاهي را برشمرد و افزود : مکانيزه کردن طرح هاي پژوهشي، اطلاع رساني در خصوص روند پيشبرد طرح هاي پژوهشي ارسالي استادان ، برنامه ريزي جهت ارسال سوابق علمي - پژوهشي استادان از طريق سايت، فعال کردن انجمن ها در دانشکده ها، گرد آوري مقاله هاي ارائه شده استادان در قالب کتاب، گسترش فعاليتهاي دفتر ارتباط با صنعت و تلاش در جهت افزايش انتشار مجلات علمي - پژوهشي و علمي- تخصصي در سطح واحد از مهمترين برنامه هاي اين حوزه مي باشد .

تاثير داروهاي ضدآريتمي بر سلول هاي ضربان ساز قلب مدل سازي شد

آفرينش: در راستاي تکميل مدل الکتروفيزيولوژيکي قلب، تاثير داروهاي ضد آريتمي بر سلول هاي ضربان ساز قلب در دانشکده مهندسي پزشکي دانشگاه صنعتي امير کبير مدل سازي شد.
مهندس زهرا شهبازي، فارغ التحصيل کارشناسي ارشد بيومکانيک دانشکده مهندسي پزشکي و مجري طرح اظهار داشت: در اين پروژه با جنبه هاي مختلف مهندسي مانند بيوشيمي، بيوفيزيک و ... و همچنين تخصص هاي پزشکي مانند فيزيولوژي، فارمالوژي و ... مواجه بوديم; بنابراين از تکنولوژي باندگراف به عنواني يکي از بهترين روش هاي هماهنگ کننده استفاده کرديم و در نهايت مدل رياضي دقيق اعمال انواع داروهاي قطبي به سلول هاي قلبي تهيه شد.
وي ادامه داد: با تمرکز بر خانواده داروهاي ضد آريتمي و سلول ضربان ساز مرکزي نتايج به دست آمده از مدل را با آزمايش هاي تجربي ارائه شده در مقالات مختلف مقايسه شد; به طوري که در اين پروژه با استفاده از آناليز انرژي مسير جديدي در راستاي توصيف بيماري ارائه شده است. تحليل انرژتيکي تاثير داروهاي مختلف بر سلولهاي قلبي مقدمات بررسي آنتروپي و نقش آن در شناسايي بيماريهاي مختلف را فراهم کرد.  شهبازي افزود: با توجه به اين که بيماري در بدن باعث تغيير در نظم سيستم بدن مي شود و ايجاد بي نظمي مي کند با نگاه به تغييرات انرژي مي توان اختلال به وجود آمده را توصيف کرد.  تحقيقات انجام شده در اين پروژه زمينه لازم براي تحليل آنتروپي در شرايط فيزيولوژيک و پاتولوژيک را فراهم کرده است.  مجري طرح به کاربردهاي اين پروژه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر دارو با توجه به معيارهاي کلان انتخاب مي شود با تکميل اين پروژه پزشک مي تواند هر دارو را با توجه به پارامترهاي فيزيولوژيکي بيمار به طور خاص انتخاب کند.
شهبازي در ادامه گفت: با استفاده از اين مدل، تاثير همزمان داروهاي مختلف را بررسي و از تداخل داروها جلوگيري شد; به علاوه اين مدل مي تواند در انتخاب داروهاي جديد بسيار مفيد باشد; بدين ترتيب که با استفاده از اين مدل مي توان تعداد آزمايش هاي مورد نياز براي تاييد داروهاي جديد اجباري را کاهش داد.  اين دانش آموخته دانشگاه صنعتي اميرکبير خاطرنشان کرد: اين مدل سازي در حال حاضر بر روي يک سلول قلبي انجام شده و در نظر داريم در آينده اين کار را روي کل قلب انجام دهيم. تکميل اين پروژه مي تواند گام مهمي در شناسايي بيماري، انتخاب دارو و تعيين دوز دارو باشد.
گفتني است، تحقيقات اين طرح با راهنمايي دکتر احمدرضا عرشي در دانشکده مهندسي پزشکي دانشگاه صنعتي اميرکبير انجام شده است.


سمينار معماري و توريسم در دانشگاه آزاد اسلامي واحد امارات برگزار شد

آفرينش: سمينار «معماري و توريسم» از سوي گروه معماري دانشگاه آزاد اسلامي واحد امارات متحده عربي برگزار شد.
در اين سمينار بين المللي که صاحبنظران داخلي و خارجي حضور داشتند، دکتر رجائيان رئيس واحد امارات طي سخناني بر اهميت نقش معماري و توريسم در دنياي امروز تاکيد کرد و درباره ارتباط تنگاتنگ ميان حوزه هاي فعاليتي هر يک سخناني ايراد کرد. در ادامه هر يک از سخنرانان به طرح موضوعات متنوعي از جمله تاثير معماري هاي اخير بر توريسم،  ميراث معماري و توريسم، جاذبه هاي جديد توريسم در دوبي و نگرش جديد به شهرسازي بر اساس توريسم پرداختند. گفتني است، اين کنفرانس علمي که مورد توجه بسياري از استادان و دانشجويان ساير دانشگاه هاي مستقر در امارات  به خصوص دانشگاه آمريکايي دوبي، دانشگاه عجمان و دانشگاه آمريکايي شارجه قرار گرفت، با حضور استادان معماري از کشورهاي مختلفي چون: ايران، آلمان، آمريکا، امارات و ايسلند همراه بود.
 
معاون فرهنگي واحد علوم و تحقيقات خبر داد:
ارائه 1400 مقاله به جشنواره تحقيقات دانشجويي پيامبر اعظم (ص)

آفرينش: نخستين جشنواره تحقيقات دانشجويي با گرايش هاي مباني نظري اسلام، تاريخ و تمدن اسلامي، انقلاب اسلامي، اخلاق اسلامي و آشنايي با منابع اسلامي با رويکرد موضوعات مرتبط با پيامبر اعظم(ص) برگزار مي شود.
دکتر خليل علي محمدزاده، معاون فرهنگي واحد علوم و تحقيقات، گفت: اين جشنواره از 16 اسفندماه به مدت چهار روز در ساختمان علوم انساني دانشگاه برگزار خواهد شد.
وي هدف از برگزاري اين جشنواره را تلاش علمي و فرهنگي در راستاي نامگذاري سال 85 به نام پيامبر اعظم (ص) و کاربردي کردن تحقيقات دانشجويي در دروس معارف اسلامي خواند.
وي با ذکر اين مطلب که تاکنون هزارو 400 مطلب يا مقاله توسط دانشجويان 115 رشته تحصيلي واحد علوم و تحقيقات در اختيار ستاد اين جشنواره قرار گرفته است، گفت: شکل گيري بزرگترين و مهمترين مشارکت فرهنگي- پژوهشي توسط دانشجويان واحد علوم و تحقيقات حول محور آيين پيامبر اعظم(ص)، افتخار و دستاورد مبارکي است.
دکتر خليل علي محمدزاده نقش مديريت پژوهش هاي فرهنگي و گروه معارف اسلامي واحد را در راهبري اين کار بزرگ ستود و اعلام کرد: 60 درصد تحقيقات با راهنمايي استادان اين گروه و بدون دريافت هيچ وجهي صورت گرفته است.
وي گفت: در مرحله اول 320 مورد از اين تحقيقات و در مرحله نهايي 64 مورد براي شرکت در طرح «نگين هستي» که به صورت کشوري از سوي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري برگزار مي شود، گزينش شده اند. معاون فرهنگي واحد علوم و تحقيقات از اخلاق پيامبر، خاتميت، رسالت، ديدگاه حکومتي پيامبر، سيره نبوي، پيامبر در نگاه ساير اديان و ملل به عنوان برخي از موضوعات انتخابي دانشجويان نام برد. وي گفت: با توجه به استقبال پرشکوه دانشجويان در نظر داريم همه ساله اين جشنواره را با عنوان مشخص در سطح واحد علوم و تحقيقات برگزار کنيم. وي اظهار داشت: اکثر دانشجويان محقق در اين جشنواره در رشته هاي علوم پايه و فني- مهندسي مشغول به تحصيل هستند.دکتر خليل علي محمدزاده نسل سوم انقلاب اسلامي در دانشگاه ها را باهوش، صميمي و کاوشگر در زمينه هاي مختلف از جمله امور ديني و مذهبي ذکر کرد و گفت: به فضل الهي همه بخش هاي واحد علوم و تحقيقات در آستانه تحول و پويايي مثبتي قرار دارند.


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته