جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/03/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4999


آغاز ثبت‌نام آزمون کارداني به کارشناسي ناپيوسته؛ از امروز


كارگاه آموزشى "گويندگى موفق و حقوق مخاطبان بر مبناى نظريه فريبكارى و حقيقت" برگزار شد


امروز؛ آخرين مهلت انتخاب رشته آزمون ارشد

دكتر واشقاني فراهاني:
اعطاي وام بلاعوض 3 تا 6 ميليون توماني دانشگاه آزاد براي پايان‌نامه‌ها


يادداشت


يادداشت


خبــر


 آغاز ثبت‌نام آزمون کارداني به کارشناسي ناپيوسته؛ از امروز 

 به گزارش آفرينش، دكتر توكلي؛ مشاورعالي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: ثبت‌نام براي شرکت در آزمون دوره کارداني به دوره کارشناسي ناپيوسته 94 منحصرا از طريق شبکه اينترنتي سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org از امروز يکشنبه سوم خردادماه آغاز شده و تا يکشنبه 10 خردادماه ادامه دارد. وي افزود: دفترچه راهنماي ثبت‌نام و انتخاب رشته از ساعت 18 روز شنبه دوم خردادماه روي سايت سازمان سنجش قرار گرفته و کليه داوطلبان متقاضي ثبت‌نام ضرورت دارد در اين مهلت پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنما و فراهم نمودن مدارک و اطلاعات موردنياز به سايت سازمان سنجش مراجعه کرده و نسبت به ثبت‌نام براي شرکت در آزمون اقدام نمايند.

نحوه انتخاب رشته

وي در مورد نحوه انتخاب رشته در آزمون مذکور توضيح داد: با توجه به اينکه ثبت‌نام و انتخاب رشته از ميان کد رشته‌ محل‌هاي انتخابي در اين آزمون در يک مرحله انجام مي‌شود، داوطلبان بايد همزمان با ثبت‌نام نسبت به انتخاب کد رشته محل‌هاي تحصيلي مورد علاقه خود از ميان کد رشته امتحاني انتخابي اقدام و آنها را به ترتيب اولويت علاقه در فرم تقاضانامه اينترنتي ثبت نمايند.

نحوه پرداخت هزينه

مشاورعالي سازمان سنجش آموزش کشور در ادامه با اشاره به نحوه پرداخت هزينه اين آزمون اظهار کرد: با توجه به اينکه پرداخت هزينه ثبت‌نام به صورت اينترنتي انجام مي‌شود، داوطلبان لازم است به وسيله کارت‌هاي عضو شبکه بانکي شتاب که پرداخت الکترونيکي آنها فعال است، با مراجعه به سايت سازمان سنجش و پرداخت 20 هزار تومان به عنوان وجه ثبت‌نام اقدام نمايند. چنانچه داوطلبي علاقه‌مند به شرکت در گزينش رشته‌هاي تحصيلي موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي و غيردولتي باشد، لازم است علاوه بر پرداخت مبلغ ثبت‌نام نسبت به پرداخت 4000 تومان ديگر نيز اقدام نمايد.

رشته‌هاي باآزمون و بدون آزمون

توکلي با بيان اينکه در اين آزمون از 71 کدرشته امتحاني، پذيرش در 46 کد رشته امتحاني صرفا براساس سوابق تحصيلي (بدون آزمون) و 25 کدرشته امتحاني از طريق آزمون صورت مي‌گيرد، افزود: فهرست اينگونه کدرشته‌ها در اطلاعيه سازمان سنجش و دفترچه راهنماي ثبت نام درج شده است. داوطلبان متقاضي هر يک از کدرشته‌هاي امتحاني اعم از پذيرش با آزمون يا پذيرش براساس سوابق تحصيلي لازم است در زمان مقرر نسبت به ثبت‌نام اقدام نمايند.

زمان برگزاري آزمون و ظرفيت پذيرش

مشاورعالي سازمان سنجش آموزش کشور همچنين در مورد زمان برگزاري آزمون اظهار کرد: آزمون براي رشته‌هاي تحصيلي که پذيرش در آنها از طريق آزمون صورت مي‌گيرد، درعصر روز جمعه 16 مرداد ماه در حوزه‌هاي امتحاني مربوط برگزار مي‌شود. ظرفيت پذيرش در 3603 کدرشته محل جمعا 210 هزار و 823 نفراست.


 كارگاه آموزشى "گويندگى موفق و حقوق مخاطبان بر مبناى نظريه فريبكارى و حقيقت" برگزار شد 

 
به گزارش فاطمه سعادتي؛ خبرنگار آفرينش، کارگاه آموزشي در روز پنجشنبه 31 ارديبهشت 1394 در سالن اجتماعات دانشكده علوم ارتباطات اجتماعى و خبر و با حضور دكتر محمدحسين سروش مدرس برجسته گويندگى و اجرا در راديو و تلويزيون و همينطور دكتر آذرى و دكتر احمدى از اساتيد برجسته دانشكده، برگزار شد. در اين كارگاه آموزشى ابتدا دكتر سروش در سخنانى درخصوص لايه‌هاى سه گانه شخصيت انسان صحبت كردند. دکتر سروش لايه اول شخصيتى هر فرد را لايه بيرونى و ظاهر انسان دانسته و بيان كردند كه لايه نخست همان رفتار و نمود بيرونى و ظاهر اشخاص است. وي در بيان لايه دوم از خلقيات، شخصيت، نقدپذيرى و عشق به زيبايى بعنوان مشخصه اين لايه از شخصيت انسان نام برد. لايه ى سوم را چيزى شبيه به جعبه سياه هواپيما دانستند كه توسط هركسى قابل خواندن نيست! فرد شايد روزى بتواند به آن نگاهى بيفكند و شايد هم از نگاه به آن در نهايت، شرم داشته باشد.

دكتر سروش مردمدارى را وجه مشخصه لايه اول و مردم‌دوستى را مشخصه لايه سوم دانسته و بين اين دو مقوله تفاوت قايل شده و بيان داشتند كه اگر در لايه سوم متوجه شديم كه مردم دوست هستيم يا نه، مهم است.وي ارتباط گر خوب را ارتباط‌گرى دانست كه به سلاح زيركى مجهز بوده و هوشمندى و صفاى دل نيز توامان داشته باشد. ارتباط‌گر خوب ارتباط گرى است كه ديگران را در گفتار و رفتار تحقير نمى‌كند و با زبان طعن و تمسخر با مخاطب سخن نمى‌گويد. به اعتقاد اين استاد و مدرس برجسته گويندگى و اجرا، در ارتباط موفق يك ارتباط‌گر موفق بايد متوجه باشد كه گوش دادن در ارتباط بسيار مهم است.ارتباط‌گر موفق داراى عقلانيت ارتباطى است. عقلانيت ارتباطى يعنى فرد داراى ويژگيهاى؛ احترام به مخاطب، صداقت در گفتار و رفتار، همدلى، حمايتگرى، انتقادپذيرى و اشتياق يادگيرى از ديگران باشد.


 امروز؛ آخرين مهلت انتخاب رشته آزمون ارشد 

 به گزارش آفرينش، مشاورعالي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: مهلت انتخاب رشته‌هاي تحصيلي توسط داوطلبان مجاز به انتخاب رشته آزمون کارشناسي ارشد 94 ساعت 24 امشب؛ يکشنبه سوم خردادماه پايان مي‌پذيرد و اين مهلت به هيچ عنوان تمديد نخواهد شد. دکتر حسين توکلي افزود: به کليه داوطلبان مجاز به انتخاب رشته که تاکنون نسبت به انتخاب رشته اقدام نکرده‌اند، توصيه مي‌شود در مهلت باقيمانده ضمن مطالعه دقيق دفترچه راهنما و اطلاعيه سازمان سنجش درباره کد رشته محل‌هاي جديد و برخي اصلاحات دفترچه راهنما و ساير اطلاعيه‌هاي منتشره سازمان نسبت به انتخاب حداکثر 100 کدرشته محل از ميان کد رشته محل‌هاي تحصيلي مورد علاقه خود از کد رشته امتحاني مجاز يا کد رشته‌هاي امتحاني مجاز اقدام نمايند و با مراجعه به سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org کد رشته محل‌هاي تحصيلي انتخابي خود را به ترتيب اولويت علاقه در فرم انتخاب رشته اينترنتي ثبت نمايند.

امکان ويرايش اطلاعات

وي از امکان ويرايش اطلاعات براي داوطلباني که قبلا انتخاب رشته‌ نموده‌اند خبر داد و افزود: داوطلباني که انتخاب رشته نموده‌اند نيز در مهلت باقيمانده با مراجعه به سايت سازمان سنجش و مطالعه اطلاعيه منتشره اين سازمان به ويژه در مورد کدرشته محل‌هاي جديد و برخي اصلاحات دفترچه مي‌توانند نسبت به ويرايش و اصلاح اطلاعات اقدام نمايند.

مشاورعالي سازمان سنجش آموزش کشور در ادامه در مورد تعداد انتخاب رشته‌کنندگان گفت: تا ساعت 8 صبح روز شنبه دوم خردادماه از تعداد 429 هزار و 688 داوطلب مجاز به انتخاب رشته 275 هزار و 64 داوطلب (64 درصد مجازين) انتخاب رشته کرده‌اند.


 دكتر واشقاني فراهاني:
 اعطاي وام بلاعوض 3 تا 6 ميليون توماني دانشگاه آزاد براي پايان‌نامه‌ها 

 به گزارش آفرينش، دكتر واشقاني فراهاني از حمايت 3 تا 6 ميليوني دانشگاه‌‌ آزاد از پايان‌نامه‌ها و پروژه‌هاي پژوهشي کاربردي دانشجويان ارشد و دکترا براساس امتيازبندي خبر داد. ابراهيم واشقاني فراهاني؛ معاون دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به اينکه حمايت از پروژه‌هاي پژوهشي براساس امتياز‌بندي خواهد بود، افزود: حمايت مالي بلاعوض براي پايان‌نامه‌هاي کارشناسي ارشد تا پيش از اين 200 هزار تومان و براي دکترا يک ميليون تومان بوده که بدين‌ترتيب تا چندين برابر افزايش يافت. يکي از برنامه‌هاي سال جاري حمايت از موضوعات پژوهش و پايان‌نامه‌هاي تحصيلات تکميلي با توجه به نيازهاي بومي و منطقه‌اي و کلان کشور است.

وي ادامه داد: در اين راستا دانشگاه آزاد حمايت خود را از پايان‌نامه‌ها و پژوهشهاي دانشجويان اعلام مي‌کند و به دانشجويان کارشناسي ارشد تا سقف 3 ميليون تومان و دانشجويان دکتري تا سقف 6 ميليون تومان وام بلاعوض با هدف حمايت مالي از طرح‌هاي پژوهشي واگذار مي‌کند. واشقاني اظهار داشت: در سند راهبردي دانشگاه آزاد به تمام واحدها ابلاغ شده که موضوعات پژوهش و پايان‌نامه‌هاي تحصيلات تکميلي با توجه به نيازهاي بومي و منطقه‌اي و کلان کشور تعريف شود.


 يادداشت 

 اخلاق علمي و جامعه‌ي علمي

زهرا كيان‌بخت

يكي از آن چيزهايي كه افراد متخصص و داراي معلومات را از ساير افراد هم‌مدرك‌شان متمايز مي‌كند؛ ميزان رعايت اخلاق علمي است. افراد زيادي در حرفه‌هاي مختلف آموزش مي‌بينند، اما در اين بين، آنهايي كه علاوه بر فوت و فن‌هاي مربوط به آن حرفه، اخلاق حرفه‌اي را نيز فرامي‌گيرند؛ خواه ناخواه از ديگران ممتاز و متمايز مي‌شوند. هميشه صاحبان مشاغلي كه علاوه بر تسلط و مهارت در زمينه شغلي خود، در تخلق به اخلاق حرفه‌اي هم معروف بوده‌اند، داراي محبوبيت بيشتري هستند.

درحقيقت، آنهايي مي‌توانند براي خودشان و ديگران بيشتر مفيد باشند كه چشمشان را بر روي اخلاق حرفه‌اي نبندند.

به عنوان يك دانشجو و يا يك استاد دانشگاه، چه چيزهايي مي‌تواند ما را مودب به آداب علمي و مخلق به اخلاق علمي معرفي كند؟ در ادامه به چند مورد در اين زمينه اشاره مي‌كنيم:

-اگر حرف، ايده و نظري را نقل مي‌كنيم كه متعلق به ما نيست و از آنِ ديگري است، يادمان باشد هميشه لازم است اخلاقاً منبع آن حرف وايده را هم بيان كنيم.

-هر يك از ما در حيطه‌ي تحصيلي، علمي و مطالعاتي خود، به گونه‌اي مي‌انديشيم و داراي نظراتي هستيم كه ممكن است از زمين تا آسمان، با نظرات ساير هم‌رشته‌هاي‌مان تفاوت داشته باشد. اما اين تفاوت نظر، نبايد باعث شود احترام به عقيده و رأي ديگران را فراموش كنيم.

- فخرفروشي و غرور علميِ منفي، آن چيزي است كه باعث مي‌شود ما خودمان را از اساتيد گذشته، و خيلي از هم‌رشته‌اي‌هاي خودمان برتر بدانيم و اين طور تصور كنيم كه خيلي كم‌اند كساني كه در زمينه علمي ما، مثل ما داراي تجربه و اطلاعات باشند. اين همان چيزي است كه زيبايي‌اي را كه در انسانهاي فرهيخته و صاحب‌علم، مي‌تواند در اثر كسب آن علم، ديده شود، مي‌پوشانَد و يك فرد داراي تحصيلات عالي و موفقيتهاي علمي بسيار را شخصي نشان دهد كه از ظرفيت بالايي برخوردار نيست و اين در وجود يك شخصيت علمي، يك نقطه ضعف پررنگ است كه خيلي زود، خودش را نشان مي‌دهد.

استادان بزرگ كه ماندگار شده‌اند، آنهايي بوده‌اند كه در اوجِ برخورداري از علم و مهارت، همواره از موضعِ تواضع و فروتني با ديگران سخن گفته‌اند و هيچ گاه به خاطر توانايي‌ها و اطلاعات خود، از موضع و جايگاه بالاتر، به ديگران نگاه نكرده‌اند.

-تا از صحت و سقم مطلبي مطمئن نيستيم آن را در جايي نقل نكنيم و درواقع، هميشه حرفهاي‌مان، داراي پشتوانه‌ و سند باشد.

-نگذاريم رقابت در زمينه‌هاي علمي، باعث شود اصول اخلاقي و انساني را كه در همه‌جاي دنيا، پاي‌بندي به آن، يك ارزش مهم به حساب مي‌آيد؛ زير پا بگذاريم.

-و خلاصه اينكه در حين آموختن هر علمي و فراگيري هر مهارتي، به ياد داشته باشيم يادگيري هر علم و كسب مهارت در هر حوزه‌اي، درصورتي كه با اخلاق علمي و اخلاق حرفه‌اي توأم نباشد، يادگيري چندان كاملي نخواهد بود.


 يادداشت 

وزير علوم خبرداد؛

اعتبار 120 ميلياردي براي تجهيز آزمايشگاه‌هاي دانشگاهي اختصاص مي‌يابد

به گزارش آفرينش، دكتر محمد فرهادي؛ وزير علوم،تحقيقات و فناوري از تخصيص بيش از 120 ميليارد تومان براي تجهيز آزمايشگاه‌هاي دانشگاه‌ها خبر داد.

وي با تاکيد بر اينکه بازسازي، تکميل و راه اندازي مطلوب‌تر آزمايشگاه‌هاي دانشگاه‌ها جزو اساسي‌ترين برنامه‌هاي وزارت علوم است، اظهار کرد: در عين اينکه بخشي از تجهيزات آزمايشگاهي فرسوده شده و نياز به جايگزيني دارند، بايد تجهيزات جديدتري هم براي آزمايشگاه‌ها خريداري شود.

خوشبختانه رديف مستقلي که حدود 120 ميليارد تومان است هم براي بازسازي آزمايشگاه‌ها در نظر گرفته شده است، البته غير از اين هم بودجه‌هاي خوبي تزريق خواهد شد و قرار است امسال حدود 30 ميليارد تومان از سوي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، 30 ميليارد تومان وزارت علوم و مبلغي هم از طرف دانشگاه‌ها براي خريد تجهيزات آزمايشگاهي تخصيص داده شود. وي همچنين از راه‌اندازي آزمايشگاه‌هاي مرجع خبر داد و گفت: بايد سعي شود هر استاني حداقل يک آزمايشگاه مرجع داشته باشد. البته تاکنون عمليات تجهيز 50 آزمايشگاه مرجع آغاز شده است، براي مثال در سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي چند آزمايشگاه مرجع فعال وجود دارد که مورد استفاده هم قرار مي‌گيرد.

جزئيات پيگيري لايحه مقابله با سرقت علمي

وزير علوم در ادامه به بحث مقابله با سرقت علمي اشاره کرد و توضيح داد: يکي از سوالات نمايندگان از من اين بود که فرآيند مقابله با سرقت علمي به کجا رسيد. اقدام اول براي اين موضوع ابلاغ آيين نامه انضباطي به دانشگاه‌ها بود. در تاريخ 15 فروردين آيين نامه چگونگي برخورد با سرقت علمي، تخلفات علمي،آموزشي و پژوهشي ابلاغ شده و مصاديق آن هم مشخص شده است.اين آيين نامه براي محيط درون دانشگاه بوده و اشد برخورد، اخراج متخلف است. وي ادامه داد: براي محيط بيرون دانشگاه هيچ ضابطه و قانوني وجود نداشت، به همين دليل لايحه‌اي تدوين کرده و به دولت فرستاده شد تا در دستور کميسيون علمي قرار گرفته و پس از تصويب کليات آن از کميسيون به صحن دولت برود، اين موضوع پس از تصويب دولت به مجلس مي رود. وزيرعلوم افزود: همچنين تماسي با رئيس فرمانده نيروي انتظامي گرفته و خواسته شده با اين موارد و متخلفان برخورد شود و در نهايت چند مورد نماينده هم از فرماندهان نيروي انتظامي تعيين شد که با نمايندگي ايشان هر جايي که در آن خلاف علمي صورت مي‌گيرد پلمپ شود.


 خبــر 

 اعلام برنامه زماني دانشگاه شهيد بهشتي براي مصاحبه آزمون دکتري 94

به گزارش آفرينش برنامه زماني مصاحبه پذيرفته‎شدگان مرحله اول آزمون دکتري 94 دانشکده‌هاي دانشگاه شهيد بهشتي اعلام شد.برنامه زماني مصاحبه پذيرفته‎شدگان مرحله اول آزمون دکتري 94 در دانشکده هاي دانشگاه شهيد بهشتي از جمله دانشکده هاي ادبيات و علوم انساني، مديريت و حسابداري، حقوق، علوم زمين، علوم تربيتي و روانشناسي، شيمي، مکانيک و انرژي، پژوهشکده ليزر و پلاسما، معماري و شهرسازي، مهندسي برق، مهندسي عمران، آب و محيط زيست، تربيت بدني و علوم ورزشي و فيزيک از روز 29 ارديبهشت 94 شروع شده است و تا 20 خرداد 94 ادامه دارد. پذيرفته‎شدگان مرحله اول آزمون دکتري 94 ، براي اطلاعات بيشتر از زمان مصاحبه مي‌توانند به سايت دانشگاه شهيد بهشتي به نشاني http://sbu.ac.ir مراجعه کنند.

ثبت درخواست انتقال و ميهماني دانشگاه آزاد آغاز شد

به گزارش آفرينش، ثبت درخواست انتقال و ميهماني دانشجويان دانشگاه آزاد آغاز شده و تا تاريخ 15 خرداد 94 ادامه دارد. ثبت درخواست در نيمسال اول سال تحصيلي 94-95 دانشگاه آزاد از روز جمعه 1 خرداد 1394 آغاز و تا ساعت 23:59 روز جمعه 15 خرداد 1394 ادامه دارد.

براساس اعلام سامانه نقل و انتقال دانشگاه آزاد ثبت درخواست در هر ترم فقط يك بار امكانپذير است و در صورت تأييد نهايي امكان ويرايش درخواست وجود نخواهد داشت. ثبت درخواست در سامانه به منزله موافقت با انتقال يا ميهماني نيست و در صورت اثبات عدم صحت مدارک ارسالي متقاضي در هر مرحله از تحصيل، درخواست وي لغو و مطابق با آيين نامه انضباطي در اين خصوص صدور رأي خواهد شد.ثبت درخواست ميهماني - انتقال داراي هزينه بررسي مدارک است، پس از ثبت درخواست و يا مخالفت با درخواست، هزينه بررسي مسترد نخواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته