جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/03/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5000


چرا اشك كم مي شود ؟


چگونه سيگار را ترك كنيم ؟


اولين همايش بين المللي و نهمين همايش ملي بيوتکنولوژي ايران برگزار مي كند


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 چرا اشك كم مي شود ؟ 

 اين روزها خيلي از افراد با مشکل خشکي چشم درگير هستند و نمي‌دانند بايد حتما براي درمان آن اقدام کنند. در حالت عادي، اشک، چشم‌هاي ما را مرطوب نگه‌ مي‌دارد، اما چه مي‌شود که چشم‌ها خشک مي‌شوند؟

دکتر فيروزه رحيمي، ‌فوق‌تخصص قرنيه و استاد دانشگاه علوم‌پزشکي تهران به جام‌جم مي‌گويد: ما دو نوع اشک داريم؛ اشکي که در زمان هيجان مثل شادي و غم يا وقتي در معرض يک عامل محرک مثل بو، پياز و... قرار مي‌گيريم، جاري مي‌شود و اشکي که بايد به‌طور معمول در سطح چشم وجود داشته باشد. اين دو اشک با هم تفاوت دارند. مقدار اشکي که بايد دائم در چشم وجود داشته باشد، آنقدر کم است که از چشم سرازير نمي‌شود. اين اشک از غدد اشکي که در سطح چشم پراکنده هستند، ترشح و با پلک‌ زدن در سطح چشم‌ پخش مي‌شود. درواقع، شايد مهم‌ترين فايده 8 تا 15 بار پلک‌زدن در هر دقيقه اين است که اشکي را که در سطح چشم ترشح شده، به همه جاي آن پخش کند. او ادامه مي‌دهد: وجود اين اشک براي رساندن مقداري مواد غذايي به سلول‌هاي سطح قرنيه و ملتحمه هم لازم است بنابراين کم شدن و ترشح نشدن آن علاوه بر اين‌که باعث خشکي چشم مي‌شود، حيات سلول‌هاي چشم را هم به خطر مي‌اندازد. اين چشم‌پزشک تاکيد مي‌کند در حال حاضر خشکي چشم يکي از مشکلات شايع و علل مهمي است که مردم را به مطب چشم‌پزشکان مي‌کشاند.

چرا اشک کم مي‌شود؟

دکتر رحيمي در پاسخ به اين سوال مي‌گويد: کم ‌شدن اشک دلايل مختلفي دارد؛ مثلا بالا رفتن سن مي‌تواند باعث کم ‌شدن ترشح اشک شود. اين حالت بخصوص در خانم‌ها در سنين يائسگي تشديد مي‌شود. علاوه بر اين، مصرف بعضي داروهاي آرامبخش، خواب‌آور، بعضي داروهايي که براي درمان مشکلات گوارشي تجويز مي‌شود و... ميزان ترشح اشک را کم مي‌کند. ابتلا به بيماري‌هايي مثل ديابت و... هم مي‌تواند باعث ترشح کمتر اشک شود. گاهي بيماري با همين علامت خشکي چشم مراجعه مي‌کند و معلوم مي‌شود قند خونش بالاتر از حد معمول و به ديابت مبتلاست. اين متخصص قرنيه بااشاره به اين‌که بعد از شيمي‌درماني و راديوتراپي هم ممکن است ترشح اشک کم شود، مي‌افزايد: در بعضي مشاغل هم احتمال اين‌که فرد دچار خشکي چشم شود، بيشتر است. مثلا تعداد دفعات پلک ‌زدن کساني که با رايانه زياد کار مي‌کنند، به دليل اين‌که ساعت‌ها به صفحه نمايشگر آن زل مي‌زنند، کم مي‌شود بنابراين اشک در سطح چشمشان پخش نمي‌شود و فرد دچار علائمي مثل سوزش و قرمزي چشم خواهدشد. اين بيماري خيلي شايع است چون تعداد افرادي که امروزه با رايانه کار مي‌کنند زياد است. علاوه بر اين، ريزگردها و آلودگي‌هاي موجود در هوا هم مي‌توانند علائم خشکي چشم را تشديد کنند.

خشکي چشم و دردسرهايش

معمولا مشکل افرادي که دچار خشکي چشم مي‌شوند، خفيف است و تعداد کمي دچار خشکي چشم شديد مي‌شوند که آنها را مستعد بروز زخم چشم مي‌کند. دکتر رحيمي با بيان اين مطلب توضيح مي‌دهد: اشک برخي افراد ممکن است کمتر از حد معمول باشد و آنها را مخصوصا اواخر روز و بعد از کار طولاني دچار علائمي مثل قرمزي و سوزش چشم کند. اين بيماران حس مي‌کنند جسمي خارجي در چشمشان وجود دارد و حتي وقتي پلک مي‌زنند، تماس پلک با سطح چشم را احساس مي‌کنند. اينها نشانه‌هاي خشکي چشم خفيف است و مشکل بيشتر افرادي که هم دچار درجه‌هايي از خشکي چشم هستند، با قطره‌هاي اشک مصنوعي، پمادهاي نرم‌کننده براي هنگام خواب، زدن عينک‌ آفتابي در فضاي آزاد، حضور در محيطي با رطوبت کافي، قرار نگرفتن در معرض باد مستقيم خنک‌کننده‌ها و حتي بادي که از پنجره به درون ساختمان يا اتومبيل مي‌وزد، کاهش و بهبود مي‌يابد. لازم است اين بيماران در روز چند بار صورتشان را بشويند و از اشک مصنوعي و اگر امکان دارد، در محيط زندگي و کار از دستگاه‌هاي بخور که رطوبت ايجاد مي‌کنند، استفاده کنند.

رطوبت تا حد زيادي به تخفيف علائم کمک مي‌کند به‌طوري که برخي بيماران مي‌گويند وقتي از تهران به سمت شمال ايران که رطوبت بيشتري دارد مي‌رويم، احساس آرامش و بهبود مي‌کنيم و علائممان کمتر مي‌شود.

مصائب خشکي شديد چشم

دکتر رحيمي مي‌گويد: گاهي خشکي چشم شديد است و باعث مي‌شود سلول‌هاي سطح قرنيه خشک و کنده شوند و زير آنها زخم به وجود آيد. اضافه شدن ميکروب به اين زخم‌ها هم عفوني شدن آنها را به دنبال دارد. اين متخصص قرنيه تاکيد مي‌کند: البته اين مشکل شايع نيست و افرادي که به علت خشکي چشم به آنها گفته شده بايد از قطره اشک مصنوعي استفاده کنند، نبايد نگران شوند که حتما دچار زخم قرنيه و عفونت خواهندشد.

اين اتفاق بيشتر براي کساني که دچار بيماري‌هاي زمينه‌اي مثل آرتريت روماتوئيد (التهاب مفاصل) هستند، بيماراني که پيوند مغز استخوان برايشان انجام شده، راديوتراپي شده‌اند و... مي‌افتد که به توجه‌ خاصي نياز دارند و معمولا روش‌هاي ديگري غير از روش‌هاي معمول درمان چشم بايد براي درمان آنها به کار رود. او در مورد درمان خشکي چشم شديد توضيح مي‌دهد: گاهي مجبور مي‌شويم سوراخ خروجي مجراي اشک را با روش‌هايي ببنديم تا اشک کمي هم که وجود دارد يا اشک مصنوعي، از آن خارج نشود چون در حالت عادي اشک ما از منافذ‌ ريزي که در کناره داخلي پلک‌هايمان است، به پشت بيني‌مان مي‌ريزد. اصلا رطوبت بيني مربوط به اشک است، به‌طوري که خيلي از بيماران دچار خشکي چشم، از خشکي بيني هم شکايت دارند. به دليل همين رابطه است که وقتي گريه مي‌کنيم، دچار آبريزش بيني هم مي‌شويم. البته داروهايي غير از اشک مصنوعي هم براي اين بيماران تجويز مي‌شود. اين داروها در توليد اشک تاثير مي‌گذارند و گاهي هم از سرم خون بيمار قطره‌هايي تهيه مي‌کنيم تا علاوه بر نرم کردن چشم، مواد تغذيه‌اي و لازم را به سلول‌هاي قرنيه برساند.


 چگونه سيگار را ترك كنيم ؟ 

 به گزارش آفرينش وبه نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران: مقصر اصلي اعتياد آور سيگار، نيكوتين است مغز شما سريعاً به نيكوتين عادت كرده و با گذر زمان احتياج شما به ميزان بيشتر سيگار و نيكوتين را افزايش مي‏‏دهد.

اگر مي‏‏خواهيد به ترك سيگار اقدام كنيد، بدانيد كه تنها نيستيد و سالانه افراد بيشتر و بيشتري براي ترك سيگار اقدام مي‏‏كنند. به دلايل زيادي ترك سيگار يكي از بهترين اقدام ها براي سلامت كوتاه مدت و بلند مدت شما است.

آيا ترك سيگار سخت است

ترك سيگار اقدامي چالش برانگيز و مبارزه طلبانه است.ميزان سختي ترك سيگار به عواملي زير بستگي دارد:

- تعداد سيگاري كه شما روزانه مصرف مي‏‏كنيد.

- تعداد افراد سيگاري كه با شما رفت و آمد داشته و به شما نزديك اند والدين، دوستان و همكاران سيگاري.

- دليل اينكه شما سيگار مي‏‏كشيد موقعيت اجتماعي، تحريك دوستان و

چرا سيگار كشيدن اعتياد آور است

مقصر اصلي اعتياد آوري سيگار، نيكوتين( مخدر اصلي درون تنباكو) مي‏‏باشد. مغز شما سريعاً به نيكوتين عادت كرده و با گذر زمان احتياج شما به ميزان بيشتر سيگار و نيكوتين را افزايش مي‏‏دهد. مغز شما براي عادت كردن به نيكوتين و برقراري تعادل، شروع به ترشح مواد شيميايي مي‏‏كند. مواد شيميايي درون سيگار مغز را وادار به ترشح دوپامين و نوراپي نفرين مي‏‏كند. اگر مغز اين دو ماده شيميايي را بيش از حد ترشح نمايد، سطح مواد شيميايي در مغز بهم ريخته و مغز براي مقابله با اين مشكل، شروع به ترشح مواد شيميايي ضد نيكوتين مي‏‏نمايد. اين مواد شيميايي ضد نيكوتين مي‏‏تواند باعث شود زماني كه سيگار نمي‏‏كشيد دچار افسردگي و خستگي شويد.

در گذر زمان مغز شروع به پيش بيني زمان سيگار كشيدن شما مي‏‏كند ودر اين هنگام اقدام به ترشح مواد شيميايي ضد نيكوتين مي‏‏نمايد. اين مواد شيميايي ضد نيكوتين باعث مي‏‏شود، شما احساس خستگي و افسردگي كرده و احساس احتياج به سيگار نماييد.محرك، هر چيزي است كه مغز شما را با سيگار كشيدن مرتبط مي‏‏كند. محرك هاي هر فردي با ديگران متفاوت است. براي شما ممكن است اين محرك، بوي سيگار، ديدن زيرسيگاري، ديدن بسته سيگار، خوردن غذا و يا نوشيدني هاي خاص و يا صحبت با كسانيكه معمولاً به همراهشان سيگار مي‏‏كشيد، باشد. بعضي اوقات احساسات شما ( شادي يا ناراحتي) مي‏‏تواند محرك سيگار كشيدنتان باشد.

يكي از مهمترين كليد هاي ترك سيگار، شناختن محرك هاييست كه شما را به هوس سيگار كشيدن مي‏‏اندازد.

-راههاي مختلف ترك سيگار

براي ترك كردن سيگار و شروع زندگي سالم راههاي مختلفي وجود دارد. بعضي از اين راهها از بقيه راههاي ترك سيگار موثرترند. بهترين شيوه ترك سيگار، شيوه ايست كه شما را وادار به ترك سيگار كرده و همچنين شيوه ايست كه با روحيات و علايق شما سازگار باشد.

-روش هاي ترك سيگار عبارتند از

روش اول: روش بوقلمون سرد ( بدون كمك ديگران)

تقريباً 90 درصد افراد از اين روش براي ترك سيگار استفاده مي‏‏كنند و مي‏‏خواهند سيگار را بدون هر گونه كمكي( شامل حمايت نزديكان، دارو يا درمان) ترك نمايند. هرچند بيشتر افراد از اين روش استفاده مي‏‏كنند، اما كمتر از 10 درصد افراديكه از اين روش استفاده مي‏‏كنند، موفق مي‏‏شوند.

روش دوم: رفتار درماني

براي استفاده از روش رفتار درماني در ترك سيگار، شما به يك متخصص براي يافتن بهترين شيوه ترك سيگار مراجعه مي‏‏كنيد. متخصص رفتار درماني به شما براي شناسايي محرك هايي كه باعث احساس هوس سيگار در شما مي‏‏شود و فراهم كردن حمايت عاطفي در زماني كه به آن نياز داريد، كمك مي‏‏كند.

روش سوم: درمان با جايگزين كردن منابع نيكوتين

اين روش شامل استفاده از آدامس ها، چسب ها، اسپري ها و قرص هاي نيكوتيني مي باشد كه نيكوتين را بدون استفاده از سيگار به بدن شما مي‏‏رساند. اين نوع ترك سيگار، زماني كه با رفتار درماني تركيب شود، بهترين نتيجه را مي دهد.

روش چهارم: درمان دارويي

بعضي از انواع داروها همچون زيبان (Zyban) و يا چانتيكس (Chantix) براي كمك به ترك سيگار ساخته شده اند. اين داروها مي‏‏بايست با دستور پزشك تجويز شوند.

روش پنجم: درمان تركيبي

استفاده از تركيبي از روش هاي مختلف ترك سيگار شانس شما را براي رسيدن به هدفتان افزايش مي دهد. براي مثال تركيب رفتار درماني با منابع جايگزين، درمان دارويي با منابع جايگزين و ...


 اولين همايش بين المللي و نهمين همايش ملي بيوتکنولوژي ايران برگزار مي كند 

 دبيرستاد توسعه زيست فناوري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري ازبرگزاري نخستين همايش بين المللي و نهمين همايش ملي بيوتکنولوژي با همکاري انجمن بيوتکنولوژي سوم خرداد آغاز شد. به گزارش آفرينش و به نقل از ستاد خبري همايش دکترمصطفي قانعي گفت:اين همايش با هدف ايجاد فضاي تعامل و هم انديشي علمي بين محققان و انديشمندان بيوتکنولوژي از سوم تا پنجم خرداد ماه سال جاري برگزاري مي شود.

وي افزود:ارائه آخرين دستاوردهاي علمي محققان درعرصه هاي گوناگون بيوتکنولوژي، جلب توجه مسوولان کشوربه اهميت بيوتکنولوژي و موفقيت هاي آن در سال هاي اخير براي توسعه و پيشرفت کشور و معرفي توان و تجربه انجمن بيوتکنولوژي ايران به عنوان يک ساختار مردم نهاد و مشاور در سياست گذاري، مميزي، تدوين قوانين و برنامه ريزي کلان کشور و اجراي برنامه هاي متعدد مرتبط با بيوتکنولوژي در سطح ملي از ديگر اهداف برگزاري اين همايش است.

دبير اولين همايش بين المللي و نهمين همايش ملي بيوتکنولوژي ادامه داد:اين همايش با هدف دست يابي به اهداف سند چشم انداز نظام و تهيه نقشه جامع علمي کشور با هدف توسعه علم و فناوري درسالن همايش هاي بين المللي دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي شود.وي گفت: برگزاري هم انديشي، نشست هاي تخصصي، کارگاه هاي آموزشي و تبادل نظر و برگزاري سخنراني هاي علمي توسط استادان، دانشمندان و سياست گذاران حوزه زيست فناوري، از ديگر برنامه هاي در نظر گرفته شده براي اين همايش است. قانعي درباره محورهاي برگزاري اين همايش اظهار کرد: بيوتکنولوژي پزشکي، بيوتکنولوژي گياهي (کشت بافت گياهي، ميکروبيولوژي در کشاورزي، مهندسي ژنتک گياهي و ژنوميکس گياهي)، بيوتکنولوژي دارويي و صنايع غذايي، بيوانفورماتيک و زيست سامانه ها، بيوتکنولوژي ريزسازواره ها، بيوتکنولوژي جانوري، مباحث اخلاقي در بيوتکنولوژي و بيوتکنولوژي صنعت و معدن، ازمحورهاي تعيين شده اين همايش است.


 خبرهاازعالم علم 

 ويتامين E ماهيچه‌ها را مستحکم مي‌كند

به گزارش ايسنا ، به گفته متخصصان در بسياري از سلول‌ها همچون سلول‌هاي ماهيچه غشاي پلاسما که محتويات سلول را حفظ و مواد خروجي و ورودي به آن را کنترل مي‌کند بر اثر استفاده دچار آسيب مي‌شود. ويتامين E به بازسازي اين غشاء کمک کرده در نتيجه به حفظ سلامت ماهيچه‌ها منجر مي‌شود. پائول مک نيل» نويسنده اين مطالعه از دانشکده پزشکي جورجيا در آمريکا گفت: تمامي سلول‌هاي بدن غشاي پلاسمايي دارند و هر کدام از اين غشاها مي‌توانند آسيب ببينند. به گفته مک نيل بخشي از آنچه که در ماهيچه‌سازي انجام مي‌شود فرآيند طبيعي آسيب و بازسازي است اما در صورتي که روند بازسازي اتفاق نيفتد شاهد مرگ سلول ماهيچه خواهيم بود. به گزارش خليج تايمز، متخصصان در بررسي آزمايشگاهي روي موش‌ها دريافتند موش‌هايي که ويتامين E از رژيم غذايي‌شان حذف شده در مقايسه با گروه ديگر از توان خوبي براي دويدن برخوردار نيستند.

کشف يک متغير ژنتيکي مؤثر در بروز ام‌اس

تيمي از دانشمندان به رهبري محققي از بيمارستان زنان و بريگهام نوعي متغير ژنتيکي را کشف کرده‌اند که فقدان آن در بدن در بروز ام‌اس ايفاي نقش مي‌کند. به گزارش باشگاه خبرنگاران اين مطالعه نشان مي‌دهد نوعي ژن به نام SLC9A9 نقش مهمي در تنظيم رشد و فعاليت سلول‌هاي ايمني خاص دارد؛ اين سلول‌ها به نوبه خود در بروز بيماري‌هاي التهابي مانند ام‌اس دخيل‌اند. تعدادي از بيماران مبتلا به ام‌اس با وجود از سرگذراندن درمان، کماکان به اين بيماري مبتلا هستند و شناسايي زودهنگام کارآمدترين دارو براي فردي خاص مي‌تواند به رويکرد درماني شخصي در درمان ام‌اس بينجامد. محققان به منظور يافتن نشانگرهاي پيش‌بيني‌کننده واکنش يک بيمار به درمان، نوعي بررسي مرتبط با ژنوم را در بيماران مبتلا به ام‌اس انجام دادند. اين بيماران از بيمارستان زنان و بريگهام، بيمارستان «سان رافائله» ميلان و هفت مرکز آکادميک ام‌اس در فرانسه بودند و به تمامي آن‌ها دارويي به نام اينترفرون بتا داده شده بود. تيم علمي دريافت مهم‌ترين نشانگر مبني بر اين که آيا بيمار به اين دارو واکنش نشان مي‌دهد يا خير، در ژني به نام SLC9A9 نهفته است. آزمايش‌هاي انجام‌شده نشان مي‌دهد کمبود اين ژن در بدن موجب مي‌شود سلول‌هاي ايمني، واکنش‌هاي ايمني آسيب‌رسان بيشتري را در بدن موجب شوند. دستکاري اين ژن در سلول‌هاي انسان و موش به درک بهتر مکانيسم‌هايي مي‌انجامد که در واکنش خودايمني عامل بروز ام‌اس موثرند.


 خبرپزشكي 

 سارکوم؛ سرطاني که 2 هزار ايراني را مبتلا کرده است

فوق‌تخصص خون و سرطان گفت: سارکوم سرطاني جديد و ناشناخته است که تخمين زده مي‌شود در کشور 2 هزار نفر به اين سرطان مبتلا باشند.

رضا ملايري در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس ، گفت: سارکوم 2 درصد از سرطان‌ها را تشکيل مي‌دهد به همين دليل بسيار نادر است يا استخوان را درگير مي‌کند، يا بافت‌هاي نرم مثل عضله و مفصل را گرفتار مي‌کند.

وي ادامه داد: اين سرطان در اندام‌ها، دستها و شکم ديده شده و چون 60 درصد بروز آن در اندام‌ها بوده متخصصين ارتوپد در درمان آن نقش بسزايي دارند.

عضو مرکز خدمات تخصصي سارکوم پژوهشکده سرطان جهاد دانشگاهي گفت: دليل ابتلا به اين سرطان نامشخص است، تغييرات ژني در آن دخيل است چرا که اين تغييرات با آنکه زياد نيست اما ديده شده است. مراکزي براي تشخيص اين بيماري در کشورهاي توسعه يافته ايجاد شده اما در کشور ما تاکنون به آن پرداخته نشده است.

ملايري افزود: اما به دليل اينکه تخمين زده مي‌شود 2 هزار نفر در کشور به اين بيماري مبتلا شده باشند پژوهشکده جهاد دانشگاهي مرکز خدمات چند تخصصي سارکوم را ايجاد کرد و به مدت 6 ماه با حضور متخصصان ارتوپد، پاتولوژيست، جراح عمومي، راديولوژيست، راديوتراپي، فوق تخصص خون سرطان و روانشناس به ارائه خدمات به بيماران مي‌پردازد.

وي افزود: تشخيص و درمان همه سرطان‌ها نياز به کار تيمي دارد به همين دليل در رابطه با اين نوع سرطان نيز نياز آن احساس مي‌شود چرا که تشخيص به موقع آن در مراحل ابتدايي به درمان سارکوم منتهي مي‌شود و شايد نياز به قطع عضو نباشد.

وي ادامه داد: سارکوم در تمام گروه‌هاي سني ديده شده و داراي علايمي مثل درد، التهاب و شکستگي‌هاي ناگهاني است معمولاً اين نوع سرطان خيلي سريع به ساير اعضاي بدن به ويژه ريه سرايت مي‌کند.

فوق تخصص خون و سرطان گفت: براي تشخيص دقيق‌تر اين سرطان اولين سمپوزيوم سالانه سارکوم در تهران 29 و 30 بهمن ماه از سوي پژوهشکده سرطان دانشگاهي برگزار مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته