جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/03/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5000

مديرعامل شرکت ملي نفتکش ايران:
چند روز ماندن نفت روي آب به معناي انبارداري نيست


راه اندازي3 مجتمع پتروشيمي در غرب کشور تا پايان امسال


طرح اساسنامه شرکت ملي نفت ايران در صحن مجلس


آغاز صادرات گاز به عراق از يک ماه آينده


شهرستان ها


دنياي انرژي


 مديرعامل شرکت ملي نفتکش ايران:
 چند روز ماندن نفت روي آب به معناي انبارداري نيست 

 
مديرعامل شرکت ملي نفتکش ايران درباره نفت روي آب گفت: ماهيت بازار نفت سبب مي شود نفت چند روزي روي آب بماند که اين به معناي انبارداري نيست.به گزارش آفرينش، علي اکبر صفايي در نشستي با خبرنگاران که به مناسبت برگزاري بيست و سومين همايش ارگانهاي دريايي برگزارشد درباره ذخيره سازي نفت روي آب و انبارداري نفتکشهاي ايراني گفت: ماهيت بازار نفت بر مبناي عرضه و تقاضاست؛ يعني برخي مواقع عرضه بيشتر از تقاضاست و يا بالعکس اتفاق مي افتد، اين موضوع سبب مي شود گاهي اوقات نفت روي آب بماند تا پس از امضاي قرارداد فروش به مقصد حمل شود که اين موضوع را انبارداري روي آب نمي گويند بلکه بر حسب عرضه و تقاضا بازار اتفاق مي افتد.

وي با بيان اين که گاهي اوقات نفتکش به همراه محموله روي آب وجود دارد که پس از فروش به مقصد حمل مي شود، تاکيد کرد: ماندن چند هفته اي نفت روي دريا به معناي انبارداري آن نيست.

صفايي درباره مهمترين دغدغه ارگانهاي دريايي کشور بويژه شرکت ملي نفتکش ايران گفت: تحريمها يکي از دغدغه هاي ارگانهاي دريايي بويژه شرکت ملي نفتکش ايران است، بدون شک با لغو تحريمها حضور ايران در بازارهاي بين المللي افزايش مي يابد و بازارهاي بين المللي اولويت اصلي دريانوردان مي شود.

مديرعامل شرکت ملي نفتکش ايران درباره بيمه نفتکشها پس از تحريمها نيز اظهار کرد: موضوع بيمه نفتکشها و کشتيها موضوع مهمي است که به خوبي از سوي بيمه هاي داخلي پشتيباني شد و صنعت دريايي کشور توانست اين مشکل را حل کند.

وي درباره ساخت کشتي از سوي سازندگان داخلي و توجه و حمايت از اين بخش نيز گفت: ساخت دو فروند کشتي از سوي شرکت ايزوايکو در بندرعباس در حال انجام است، همچنين ساخت سه فروند کشتي سه هزار تني به شرکت صدرا سپرده شد که متاسفانه اين شرکت تاکنون به تعهدهايش عمل نکرده است.

مديرعامل شرکت ملي نفتکش ايران درباره مصوبه و ابلاغيه اخير وزارت نفت درباره فرمول تازه بانکرينگ گفت: فرمولي که از سوي وزارت نفت براي بانکرينگ تعيين و ابلاغ شد فرمول خوبي است؛ با اين فرمول صنعت بانکرينگ پيشرفت قابل توجهي مي کند.


 راه اندازي3 مجتمع پتروشيمي در غرب کشور تا پايان امسال 

 
مدير طرحهاي شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران با اشاره به مقدمات راه اندازي مجتمع هاي پتروشيمي مهاباد، کردستان و لرستان گفت: اين سه مجتمع تا پايان امسال راه اندازي مي شوند.مرضيه شاهدايي در گفتگو با شانا، سه طرح پتروشيمي موجود در مسير خط لوله اتيلن غرب را از جمله طرحهاي آماده افتتاح در سال 94 اعلام کرد و گفت: با راه اندازي اين طرحها، توليد پلي اتيلن سبک و سنگين کشور حدود 900 هزار تن افزايش مي يابد.

وي افزود: اميدوارم واحد اوره و آمونياک پتروشيمي شهداي مرودشت استان فارس نيز با ظرفيت يک ميليون تن امسال وارد سرويس شود، از ديگر پروژه هاي نزديک به بهره برداري هم اکنون پروژه MEG پتروشيمي مرواريد به ظرفيت 550 هزار تن است که مرحله پيش راه اندازي ها آن آغاز شده است و پيش بيني مي شود ظرف 6 ماه آينده آغاز به کار کند.مدير امور طرحهاي شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران افزود: خوراک اين مجتمع هاي پتروشيمي با توجه به پيشرفت و بهربرداري از فازهاي ميدان گازي پارس جنوبي، تامين خواهد شد و مشکلي وجود ندارد.

به گزارش شانا، مرضيه شاهدايي پيش از اين با بيان اين که 60 طرح پتروشيمي در دست اجرا در کشور وجود دارد که از يک تا 99 درصد پيشرفت دارند، گفته بود: با توجه به تعداد بالاي اين طرحها و پيشرفت فيزيکي متفاوت آنها شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران طرحها را اولويت‌بندي کرده است، ضمن آن که طرحهاي 60 تا صد درصد را در اولويت نخست قرار داده ايم تا نظارت، همياري و کمک به آنها پيش از بقيه طرحها انجام شود.

طرحهاي پتروشيمي با پيشرفت 20 تا 60 درصد در اولويت دوم و طرحهايي با يک تا 20 درصد در اولويت سوم قرار دارند.

وي با اشاره به نياز 30 ميليارد دلاري سرمايه‌گذاري در 60 طرح نيمه کاره صنعت پتروشيمي، گفته بود: با بهره برداري کامل از اين طرحها ظرفيت کنوني 60 ميليون تني کشور به 120 ميليون تن در سال مي رسد؛ تا پايان سال 94 چند طرح جديد به ظرفيت حدود 2,7 ميليون تن و در پايان سال 95 نيز چند طرح ديگر به ظرفيت 5.8 ميليون تن راه‌اندازي مي شوند.

مدير طرحهاي شرکت ملي پتروشيمي با بيان اين که 6 طرح پتروشيمي در اولويت دوم و 39 طرح در اولويت سوم قرار دارند، افزوده بود: طرحهاي اولويت دوم از سال 96 به مرحله توليد مي‌ رسند، ضمن آن که فاينانس بيشتر اين طرحها فعال شده است، اما طرحهاي اولويت سوم با مشکلات اجرايي روبرو هستند.

وي با اشاره به احداث 36 طرح جديد در چابهار، جاسک، قشم و پارسيان گفته بود: اين طرحها 60 ميليون تن ظرفيت جديد به صنعت پتروشيمي اضافه مي‌کنند و طرحهاي پتروشيمي مکران نيز از جمله اين طرحها هستند.

شاهدايي ادامه داده بود: بيشترين مشکل طرحهاي پتروشيمي در دست اجرا تأمين فاينانس است، اما مشکلات ديگري از جمله آورده سرمايه‌گذاران، تأمين خوراک در بالادست، تأمين دانش فني، تأمين تجهيزات و اقلام و گرفتن خدمات از شرکتهاي معتبر خارجي از جمله ديگر مشکلات اين پروژه‌هاست که اميد است با رفع تحريمها روند رو به رشد توسعه صنعت پتروشيمي ايران شتاب بيشتري گرفته و سهم اين صنعت در صادرات غير نفتي نيزافزايش يابد.


 طرح اساسنامه شرکت ملي نفت ايران در صحن مجلس 

 طرح اساسنامه شرکت ملي نفت ايران، پس از اعلام وصول هيئت‌رئيسه مجلس و امضا 90 نفر از نمايندگان براي طرح اين دستور با استناد به اصل 85 قانون اساسي در دستور کار اين هفته صحن قرار گرفت.به گزارش آفرينش به نقل از سايت اطلاع رساني خانه ملت ، طرح اساسنامه شرکت ملي نفت ايران اين هفته در دستور کار صحن مجلس شوراي اسلامي قرار گرفت تا با استناد به اصل 85 قانون اساسي به شکل آزمايشي بررسي و تصويب شود.اين طرح که به شکل يک‌فوريتي در دستور کار مجلس قرار گرفته بود، هم‌اکنون در بازگشت از کميسيون انرژي به صحن، قرار است به شکل آزمايشي تصويب و به دولت ارسال شود.دليل استناد به اصل 85 براي اين طرح، اولويت‌هاي ديگر صحن براي رسيدگي است به همين دليل با امضا حدود 90 نفر از نمايندگان، تقاضاي اجرايي اصل هشتاد و پنج مطرح شد و در نهايت از سوي هيئت‌رئيسه مجلس نيز اعلام وصول شد.در ادامه دستور کارهاي اين هفته صحن، گزارش کميسيون برنامه‌،بودجه و محاسبات درباره تفريغ بودجه سال 1391 کل کشور در دستور کار صحن مجلس قرار گرفت.


 آغاز صادرات گاز به عراق از يک ماه آينده 

 آزمايش قسمت پاياني خط لوله صادرات گاز به عراق ادامه دارد و پس از پايان اين عمليات، صادرات گاز به عراق طي يک ماه آينده آغاز مي‌شود.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي شرکت ملي گاز ايران، حميدرضا عراقي،مديرعامل شرکت ملي گاز ايران، از آمادگي دو طرف براي اجرايي شدن اين پروژه خبر داد و اعلام کرد:پس از آزمايش نهايي، تزريق گاز انجام مي شود.در حالي که پيشتر پايان ارديبهشت زمان آغاز صادرات گاز به عراق عنوان شده بود، وي گفته که تا يک ماه آينده صادرات گاز به عراق آغاز مي شود.

بر اساس اين گزارش صادرات گاز به بغداد با حجم روزانه چهار ميليون مترمکعب آغاز مي شود و تا 35 ميليون مترمکعب در روز قابل افزايش است.اما علاوه بر صادرات گاز به بغداد، مذاکراتي نيز درباره صادرات گاز به بصره انجام و بنا شده قرارداد به زودي نهايي شود تا ايران طي 6 سال از خط ششم سراسري به اين شهر گاز صادر کند.

صادرات گاز به بصره يک سال پس از امضاي قرارداد (سال 1395) با حجم روزانه پنج ميليون مترمکعب آغاز مي شود و سرانجام به 30 ميليون متر مکعب در روز مي رسد و گفته مي شود ايران آمادگي تامين روزانه بيش از 30 ميليون متر مکعب گاز براي صادرات به بصره دارد.


 شهرستان ها 

 پيمانکار نظارت امور کارگاهي شرکت گاز استان مرکزي انتخاب شد

اراک - الهام فراهاني

مرحله انتخاب پيمانکارنظارت امورکارگاهي شرکت گاز استان مرکزي با حضور اعضاء کميته مناقصات اين شرکت انجام شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي شرکت گاز استان مرکزي ،درمناقصه انجام نظارت امور کارگاهي ، تعداد 6 پيمانکار با ارائه قيمت پيشنهادي به رقابت پرداختند که شرکت«را ه وابنيه شرق» با مبلغ پيشنهادي 22ميليارد و434ميليون ريال به عنوان برنده اين مناقصه انتخاب شد.شايان ذکر است تامين نيروي انساني 25 نفر که در قالب اين پيمان گنجانده شده است از طريق شرکت برنده مناقصه تامين مي گردد.

اجراي روش جديد اندازه گيري ولتاژ حفاظت از خطوط لوله

روش اندازه گيري ولتاژ حفاظت از خطوط لوله در حالت خاموش و روشن براي نخستين بار روي خط لوله 14 اينچ لوپ رفسنجان - کرمان اجرا شد.

رئيس واحد مهندسي خوردگي خطوط لوله و مخابرات منطقه جنوبشرق در اين باره به شانا، گفت: پيش از اين، اندازه گيري ولتاژ حفاظت از خوردگي خطوط لوله به صورت سنتي و در حالت روشن، انجام مي شد.

اصغر طالبي زاده با بيان اين که روش جديد به طور آزمايشي در خط لوله لوپ رفسنجان _کرمان به تازگي اجرا شده است، افزود: در روش جديد خطاهاي اندازه گيري ولتاژ به منظور اطلاع از شرايط خوردگي خط، کاهش مي يابد. وي با بيان اينکه ولتاژ واقعي براي حفاظت از خطوط ميان 85 صدم تا 2,1 متفاوت است، اظهار کرد: ولتاژ زير 85 صدم از خطوط محافظت نمي کند و بالاتر از آن نيز موجب جدا شدن پوشش از خطوط لوله مي شود.

او ادامه داد: بنابراين در روش جديد که ولتاژ خط در حالت خاموش و روشن اندازه گيري مي شود، افت جريان کاذب حذف و جريان واقعي ولتاژ مشخص مي شود.به گفته طالبي زاده ولتاژ مربوطه در ايستگاههاي حفاظت کاتدي به خطوط لوله نفت و فراورده وارد مي شود تا از ان در برابر خوردگي محافظت کند.

مديرعامل شرکت بهينه سازي مصرف سوخت:

قيمت پايين انرژي بهره‎وري را کاهش داده است

وقتي نزخ حاملهاي انرژي پايين و اندک باشد، بدون ترديد بهره‌وري در اين حوزه نيز ايجاد نخواهد شد.

به گزارش آفرينش، نصرت الله سيفي، مديرعامل شرکت بهينه سازي مصرف سوخت، در آيين پاياني ششمين جشنواره ملي بهره‌وري و در نشست تخصصي بهره‌وري در حوزه انرژي کشور گفت: در صورت تداوم روند مصرف انرژي در کشور، بدون ترديد ميزان توليد و مصرف انرژي ايران تا سال 1400 برابر شده و ما از کشور صادرکننده به واردکننده انرژي بدل خواهيم شد.

وي افزود: اگر بتوانيم شدت مصرف انرژي را در کشور ثابت نگه داريم دست کم مي‌توانيم چندسال از تبديل ايران به واردکننده انرژي جلوگيري کنيم.

سيفي تصريح کرد: متاسفانه ايران در سه حوزه توليد، توزيع و مصرف انرژي با اتلاف و هدررفت مواجه است و کشورمان براي توليد يک ميليون ريال ارزش افزوده معادل يک بشکه نفت خام مصرف کرده است.

مديرعامل شرکت بهينه سازي مصرف سوخت با بيان اين که صرفه جويي در مصرف انرژي به ايجاد اشتغالزايي کمک خواهد کرد گفت: وقتي نرخ حاملهاي انرژي پايين و اندک باشد بدون ترديد بهره وري در اين حوزه نيز ايجاد نخواهد شد.

پيشرفت بيش از 75 درصدي پروژه‌هاي پارس جنوبي

مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بيان اينکه همه پرو‍ژه‌هاي پارس جنوبي به استثناي فاز 14 از پيشرفت بيش از 75 درصد برخوردار شده است، گفت: قراردادهاي جديد نفتي شرايط را براي دوطرف بهبود مي بخشد و اميدواريم که باعث ورود سرمايه‌گذاران به کشور شود.

علي اکبر شعبان پور در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه کليه پروژه‌هاي پارس جنوبي به استثناي فاز 14 از پيشرفت بيش از 75 درصدي برخوردار است، اظهار کرد:در فاز 11 به دليل اينکه حفاري در روند اجراي پرو‍ژه زمان بر است در حال مذاکره با يک شرکت داخلي هستيم.وي در ادامه با بيان اينکه کيفيت محصولات پارس جنوبي روز به روز رو به افزايش است، گفت:برنامه افزايش توليد از فازهاي 12،15-16 و 17-18 در اولويت برنامه هاي سال جاري قرار دارد به گونه اي که رسيدن توليد از اين فاز ها به ظرفيت اسمي را دنبال مي‌کنيم.

مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس در ادامه با اشاره به اينکه پيش‌بيني شده در سال جاري براي توسعه فازهاي پارس جنوبي 2000 ميليارد تومان اوراق مشارکت منتشر شود، اضافه کرد:در اين زمينه بايد هماهنگي‌هاي لازم با بانک مرکزي انجام شود.

وي همچنين درباره قراردادهاي جديد نفتي گفت:با توجه به کارهاي کارشناسي صورت گرفته و اصلاحات ايجاد شده ،‌قراردادهاي جديد نفتي شرايط را براي دوطرف بهبود مي بخشد و اميدواريم که باعث ورود سرمايه گذاران به کشور شود.


 دنياي انرژي 

 تحليلگران:

اوپک بازگشت ايران به بازار را جدي بگيرد

تحليلگران بازار نفت مي‌گويند: اعضاي اوپک بهتر است موضوع بازگشت ايران به بازار نفت را جدي بگيرند زيرا ايران در زمينه توليد تا جاي ممکن مصمم است.به گزارش ايسنا به نقل از مارکت واچ، بوشان بحري از مديران ارشد اوپک و تحليلگر بازار نفت خاورميانه در موسسه آي اچ اس گفت: ايران ظرف چند ماه مي‌تواند عرضه نفت خود را حدود 500 هزار بشکه در روز يا بيشتر افزايش دهد. البته پيدا کردن سرمايه و تخصص مورد نياز براي افزايش توليد نفت ايران زمان بر است.

نشست اوپک در فاصله چند هفته زودتر از ضرب الاجل 30 ژوئن براي توافق هسته‌اي جامع بين ايران و غرب برگزار خواهد شد. توافق هسته‌اي احتمالي به لغو تحريم‌هاي ايران و بازگشت روزانه يک ميليون بشکه نفت ايران به بازارهاي جهاني منجر خواهد شد.بحري خاطرنشان کرد: هيچ نشانه‌اي مبني بر توافق اعضاي اوپک براي کاهش توليد در نشست اين سازمان ديده نمي‌شود.

وي افزود: اوپک در آخرين نشست خود در نوامبر در زمينه کاهش توليد کاري انجام نداد و اين تصميم زمينه ساز همه تغييرات در بازار شد.بوشان بحري به مارکت‌ واچ گفت: اگر اوپک براي تغيير توليد خود تصميم نگيرد، يک نشانه بزرگ خواهد بود مبني بر اينکه اين سازمان براي ادامه دادن سياست حفظ سهم بازار(حتي در صورت سقوط قيمت‌ها) مصمم است.

وي که در نشست اوپک در ماه نوامبر حضور داشت و قصد دارد در نشست آتي اوپک حضور پيدا کند، گفت: عربستان با کاهش ندادن توليد خود به رغم کاهش قيمت‌ها و حفظ سهم بازار باعث شد که ديگر توليد‌کنندگان پر هزينه مجبور به کاهش توليد خود شوند.

طرح الزامات بازنگري نظام طبقه بندي مشاغل براي وزير نفت ارسال شد

طرح اوليه پروژه پژوهشي" الزامات بازنگري نظام طبقه بندي مشاغل و جبران خدمات وزارت نفت" تهيه و براي استحضار و اعلام نظر وزير نفت ارائه شده است.به گزارش آفرينش و به نقل از موسسه مطالعات انرژي، پيرو مصوبه هاي جلسه مشترک ميان روئساي مؤسسه و پژوهشکده مديريت و منابع انساني با مديرکل آموزش و تجهيز نيروي انساني معاونت توسعه سرمايه انساني و مديريت وزارت نفت و همکاران آن اداره کل در اسفند ماه پارسال و مکاتبه ها و پيگيريهاي بعدي درباره اجراي پروژه پژوهشي "الزامات طراحي و استقرار سيستم رصدخانه منابع انساني صنعت نفت"، نخستين جلسه هماهنگي اواخر فروردين ماه امسال در محل اداره کل آموزش و تجهيز نيروي انساني برگزار و درباره پروپوزال اوليه اين طرح بحث و بررسي شد.

بر اساس مصوبه هاي شوراي پژوهشي مؤسسه مطالعات بين المللي انرژي مبني بر تدوين کتاب از پروژه هاي پايان يافته، اين پژوهشکده کتاب "مديريت استعدادها، با رويکردي به صنعت نفت" را تأليف کرده که براي چاپ تحويل واحد انتشارات شده است.افزون بر موارد بالا، گزارش تحليلي با عنوان "مروري اجمالي برمؤسسه هاي تحقيقاتي فعال در حوزه نفت، گاز و انرژي" از سوي همکاران پژوهشکده مديريت و منابع انساني تهيه و تدوين شده است.

با هدف حمايت از ساخت داخل و کاهش واردات تجهيزات و کالاهاي خارجي:

وزارت صنعت با وزارت نفت همکاري مي کند

وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف حمايت از ساخت داخل و کاهش واردات تجهيزات و کالاهاي خارجي با وزارت نفت همکاري مي کند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي وزارت صنعت، معدن و تجارت،معاون امور صنايع وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت : اين وزارتخانه در پي تفاهم نامه اي که با وزارت نفت دارد به دنبال استفاده از قابليتها و توانمندي هاي سازندگان ايراني با هدف توسعه صنعت نفت ايران است.محسن صالحي نيا افزود: سازندگاني که 3 اصل کيفيت، قيمت و زمان را رعايت کنند مي توانند در فهرست مورد تائيد وزارت نفت قرار بگيرند و در اين مسير وزارت صنعت، معدن و تجارت آمادگي دارد تا سازندگاني را که داراي شرايط لازم باشند به وزارت نفت معرفي کند.

وي ادامه داد: اميد است با افزايش سطح کمي و کيفي نجهيزات و کالاهاي ساخت داخل نياز به واردات کاهش يابد و سازندگان داخلي بتوانند با برند سازي در بازارهاي بين المللي نيز حضور يابند و بدون ترديد صادرات خدمات فني و مهندسي افزون بر ارز آوري براي کشور برند هاي ايراني را در سطح جهان معرفي خواهد کرد.

معاون امور صنايع وزارت صنعت، معدن و تجارت با بيان اين که شرکتهاي دانش بنيان و با تجربه بايد بيش از گذشته فعال باشند، گفت: ايران اکنون با تکيه بر دانش و توان کارشناسان خود مي تواند بسياري از نيازهاي صنعتي خود را تامين کند و در اين مسير شرکتهاي تابعه وزارت نفت نيز بايد با اعتماد بيشتري از ساخت داخل حمايت کنند.

صالحي نيا افزود: اصلاح تعرفه هاي وارداتي و نظارت بر نحوه واردات مي تواند از ورود تجهيزات و کالاهاي بي کيفيت به داخل کشور جلوگيري کند. وي تصريح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت از تمام سازندگان داخلي توانمند صنعت نفت حمايت مي کند و هر سازنده اي که مورد تائيد باشد با همکاري وزارت نفت در وندور ليست اين وزارتخانه قرار خواهد گرفت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته