جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/03/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5000


دلايل تاخير در آزادسازي سهام عدالت رسماً اعلام شد


درخواست افزايش 5 درصدي قيمت لبنيات به ستاد تنظيم بازار


تريبون


نهادهاي مالي


 دلايل تاخير در آزادسازي سهام عدالت رسماً اعلام شد 

 
سازمان خصوصي سازي با انتشار اطلاعيه‌اي در خصوص مسووليت اعمال مالکيت و مديريت شرکت هاي واگذار شده در طرح توزيع سهام عدالت توضيحاتي را ارائه داد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان خصوصي سازي ، سازمان خصوصي سازي با انتشار اطلاعيه‌اي اعلام کرد: هيات وزيران در دولت پيشين طي تصويب نامه اي ترتيباتي را وضع کرد که بر اساس مفاد آن، نمايندگان دولت بايستي تا زمان آزادسازي سهام عدالت، مسووليت اعمال مالکيت و مديريت شرکت هاي واگذار شده در طرح توزيع سهام عدالت را عهده دار باشند.

اين موضوع در حالي رقم مي خورد که عدم اجراي اين تصويب نامه و مغفول ماندن اين مهم در ادوار گذشته موجب بروز نابساماني هاي گوناگون در اداره اين شرکت ها و ابراز نارضايتي هايي از سوي سهامداران، مسوولين و از جمله برخي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي شده است.

بر همين اساس و حسب اهميت موضوع، شوراي عالي اجراي سياست هاي کلي اصل (44) قانون اساسي به منظور احقاق حق و حفظ منافع مشمولان طرح توزيع سهام عدالت، اقدام به اصلاح و جايگزيني مواد (8) و (9) آيين نامه اجرايي توزيع سهام عدالت نمود که به موجب بند 2 تصويبنامه شماره 194737/63 مورخ 25/1/1393 تکليف و تصريح گرديد که دستگاههاي اجرايي که تا قبل از واگذاري سهام عدالت، مسووليت و مديريت سهام اين شرکت ها را بر عهده داشته اند صرفا تا زمان آزاد سازي سهام به عنوان نماينده دولت تعيين مي شوند.

اين گزارش مي افزايد: در راستاي ساماندهي طرح توزيع سهام عدالت نيز دولت يازدهم با بهره گيري از نظرات و پيشنهادات ارزنده صاحبنظران و کارشناسان و با برگزاري جلسات گوناگون کارشناسي، لايحه "اصلاح مواد (34) تا (38) قانون اجراي سياست هاي کلي اصل 44 قانون اساسي" را تهيه و تدوين نموده است که با رفع برخي ابهامات به مجلس شوراي اسلامي تقديم خواهد شد.

هچنين تامل و دقت خاص دولت يازدهم در تدوين و تکميل لايحه آن به مجلس شوراي اسلامي ناشي از اهميت وافر موضوع ساماندهي اين طرح و ضرورت توجه به تمامي جوانب آن شامل نهايي کردن مشمولين طرح، بازپرداخت مطالبات دولت، پرداخت سود سهامداران، يافتن راهکارهاي عملي آزاد سازي سهام عدالت، تعيين تکليف شرکت هاي مناسب جهت اعمال مالکيت و مديريت سهام شرکت هاي سرمايه پذير و مهمتر از همه پيش بيني و تشکيل صندوق هاي سرمايه گذاري قابل معامله (ETF) با هدف ايجاد رونق در بازار سهام و اقتصاد کشور و بهره مندي بهينه مشمولان از منابع اختصاص يافته مي باشد که توجه به تمامي جوانب اين مهم در راستاي تحقق دست آوردهاي پيش بيني شده موجب زمان‌بر شدن آن شده است.


 درخواست افزايش 5 درصدي قيمت لبنيات به ستاد تنظيم بازار  

 دبير انجمن توليدکنندگان فرآورده‌هاي لبني از ارسال درخواست افزايش 5 درصدي قيمت لبنيات به ستاد تنظيم بازار خبر داد.رضا باکري در گفت وگو با تسنيم، با اشاره به اينکه هزينه هاي توليد فرآورده هاي لبني در سال 94 نسبت به سال 93 فقط 5 درصد افزايش يافته است، اظهار داشت: بر همين اساس انجمن فراورده‌هاي لبني به استناد قيمت‌هاي تمام شده محصولات، درخواست افزايش 5 درصدي قيمت لبنيات را به ستاد تنظيم بازار و سازمان حمايت از مصرف کنندگان و توليدکنندگان ارسال کرده است.

وي با اعلام اينکه نرخ تورم و افزايش هزينه هاي توليد در سال 93 باعث شده بود تا کارخانجات لبني مجوز افزايش 15 درصدي قيمت ها را دريافت کنند، افزود: امسال خوشبختانه نرخ تورم کاهش يافته و در کنار آن هزينه هاي توليد واحدها هم کاهش پيدا کرده است. دبير انجمن توليدکنندگان فرآورده‌هاي لبني در رابطه با افزايش قيمت برخي از محصولات لبني که بدون مجوز صورت گرفته است هم گفت: تعدادي از کارخانجات لبني در سال گذشته 15 درصد افزايش قيمت را در محصولات خود لحاظ نکرده بودند که امسال با توجه به عرضه و تقاضا اين افزايش قيمت ها را انجام مي دهند. وي با بيان اينکه سازمان بازرسي و نظارت بازار را رصد مي کند، اظهار داشت: هر واحدي که خارج از ضوابط و مجوزها اقدام به افزايش قيمت کرده باشد متخلف شناخته شده و برخوردهاي لازم با آنها انجام خواهد شد.


 تريبون 

 چند ملاك و ضوابط براي قطع يارانه

معاون رفاهي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با اعلام اين خبر که حذف 6 ميليون نفر يارانه‌بگير طبق تکليف قانون قطعي است، که در اين خصوص منابع حاصل شده صرف اشتغال و ساير امور زيربنايي کشور مي‌شود، گفت: به هيچ وجه از حساب بانکي افراد براي قطع يارانه استفاده نکرديم.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي ،احمد ميدري، معاون رفاهي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي ، با اشاره به فعاليت کارگروه شناسايي افراد ثروتمند اظهار داشت: اين کارگروه همچنان فعال است و افراد حذف شده مرحله به مرحله اعلام خواهند شد.

معاون رفاهي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با اشاره به اينکه حذف يارانه اقشار پردرآمد بر اساس توانايي‌هاي مالي انجام مي‌شود، گفت: يکي از ملاک‌هاي حذف يارانه اقشار پردرآمد محل سکونت و بعد خانواراست.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا از اطلاعات بانکي افراد براي حذف يارانه استفاده شده است يا خير، تاکيد کرد: به هيچ وجه از اطلاعات بانکي و حساب شخصي افراد براي حذف يارانه استفاده نشده است.ميدري با بيان اينکه طبق مصوبه مجلس شوراي اسلامي 6 ميليون نفر از ليست يارانه‌بگيران خارج خواهند شد، گفت:‌بايد 3 هزار ميليارد تومان از منابعي که براي پرداخت يارانه افراد کسر شده، جبران شود که قاعدتاً‌ بر اساس آن 6 ميليون نفر يارانه‌بگير بايد حذف شوند.وي در پايان حذف يارانه اقشار پردرآمد را طبق قانون تا 6 ميليون نفر اعلام کرد و گفت: مازاد آن فعلا در دستور کار نيست.

وزير اقتصاد:

پرونده افراد بدحساب بانكي با قاطعيت پيگيري شود

وزير اقتصاد با تاکيد بر شناسايي مهمترين موانع و مشکلات شبکه بانکي کشور، گفت: پرونده افراد بدحساب با حداکثر قاطعيت قانوني بايد پيگيري شود.به گزارش آفرينش، علي طيب نيا در جمع مديران شبکه بانکي با بيان اينکه به لزوم دقت و انعطاف پذيري بانک ها در بررسي پرونده هاي مطالبات معوق گفت: قطعا پرونده بدهکاران بدحساب و افرادي که اقدام به صرف تسهيلات دريافتي از بانک ها در امور غيرمرتبط نموده و يا با برنامه ريزي يا از بازپرداخت تسهيلات دريافتي خودداري کرده اند بايد با حداکثر قاطعيت و به کارگيري تمامي ابزارهاي قانوني پيگيري شده و در مقابل در قبال توليدکنندگان واقعي کشور که به دلايل مشکلات سال هاي اخير اقتصاد کشور از بازپرداخت تسهيلات ناتوان مانده اند با حداکثر مدارا رفتار شود. توجه داشته باشيم که بسياري از اين مشتريان بدحساب حتي پيش از شرايط رکود نيز اراده اي براي بازپرداخت تسهيلات به بانک ها نداشته و پايين تر بودن نرخ سود تسهيلات از نرخ تورم موجب شده تا اين افراد نوعي يارانه از شبکه بانکي دريافت کنند.

طيب نيا با اشاره به اينکه مهمترين مشکلات شبکه بانکي در وزارت اقتصاد شناسايي و مورد بررسي قرار گرفته و راهکارهاي عملي براي رفع تنگناهاي شبکه بانکي در دستور کار دولت قرار دارد يادآور شد: افزايش سرمايه بانک ها، تاديه ديون دولت به شبکه بانکي، واقعي کردن نرخ کارمزد خدمات بانکي و واگذاري املاک مازاد بانک ها از جمله موضوعاتي است که با اجرايي شدن آنها بخشي از مشکلات شبکه بانکي براي تامين مالي توليد در کشور از ميان برداشته مي شود، با اين حال يکي از مهم ترين اقداماتي که بانک هاي تجاري کشور بايد به طور جدي در دستور کار قرار دهند بهبود "ضريب فزاينده نقدينگي" است که خوشبختانه طي دو سال گذشته اين ضريب در شبکه بانکي از 4 به 6 درصد افزايش يافته است.


 نهادهاي مالي 

 بانک مسکن گواهينامه سيستم مديريت کيفيت در بخش اموزش را کسب کرد

بانک مسکن بار ديگر موفق شد براي دومين سال متوالي گواهينامه سيستم مديريت کيفيت را در بخش آموزش دريافت کند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک مسکن، بانک مسکن در بخش آموزش در سال 2014 موفق شد همچون سال 2013 گواهينامه هاي بين المللي مديريت آموزش(ISO10015 ) ،مديريت کيفيت (ISO9001) و مجوز ورود به شبکه جهاني را(IQNET) را براي دومين سال متوالي کسب نمايد.دکتر محمد هاشم بت شکن مدير عامل بانک مسکن اظهار داشت: يکي از اين فرصت ها نيروي انساني کارآمد و ديگري شايسته سالاري و دانش محوري بر کليه ارکان سازمان ها است.

برگزاري همايش مديران و مسئولين بانک تجارت با حضور وزير اقتصاد

مقدم مديرعامل بانک تجارت با ارائه گزارش کوتاهي از عملکرد اين بانک در سال گذشته درهمايش سراسري مديران و مسئولين بانک تجارت كه با حضور وزير اقتصاد برگزار شد،گفت : بانک تجارت طي سال 93 موفق به کسب توفيقات ارزشمندي همچون دريافت جايزه ملي مديريت مالي ايران ، تنديس نقره اي بودجه ريزي عملياتي ، رتبه نخست در چهارمين همايش سالانه بانکداري الکترونيک در زمينه توسعه خدمات موبايل بانک و رتبه دوم شبکه بانکي در ميان صدشرکت برتر ايراني شد، ضمن آنکه توانستيم رتبه ممتاز بانک در صدور ضمانتنامه ارزي و ريالي و پذيرش تعهدات اعتبارات اسنادي خارجي و داخلي را با قدرت حفظ کنيم . به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت ، در اين سمينار همچنين لوح سپاس کارکنان بانک تجارت از وزير امور اقتصادي و دارايي توسط مديرعامل اين بانک به دکتر طيب نيا اهدا شد .

تقدير رئيس کل بانک مرکزي از روابط عمومي بانک صادرات

رئيس کل بانک مرکزي طي نامه اي به مديرعامل بانک صادرات ايران از زحمات روابط عمومي اين بانک تشکر و قدرداني کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ، دکتر سيف با ارسال نامه اي به اسماعيل لل‍ه گاني مدير عامل اين بانک از زحمات و تلاش هاي روابط عمومي ياد شده که به صورت فعالانه در جلسات شوراي اطلاع رساني و تبليغات شبکه بانکي شرکت داشته تشکر نمود .

مديرعامل بانک پارسيان خواستار شد :

ارايه خدمات بانکي مطلوب به مشتريان

دکتر پرويزيان به همراه حق وردي معاون اجرايي بانک از شعب تبريز بازديد و ضمن ديدار با کارکنان در جريان آخرين وضعيت عملکردي شعب قرار گرفت.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک پارسيان ،مديرعامل بانک در اين بازديد با تقديراز تلاش هاي کارکنان صف به نقش آنان در سودآوري و توسعه بانک اشاره و بر ارايه مطلوب خدمات بانکي، توازن منابع و مصارف، توسعه فعاليت هاي ارزي وگسترش و تقويت بانکداري الکترونيکي تاکيد کرد. ايشان همچنين حركت در چارچوب استراتژي ها و فرآيندهاي توسعه اي بانك پارسيان براي دستيابي به موقعيت هاي بهتر را خواستار شد.

تقدير دکتر سيف از روابط عمومي بانک توسعه صادرات ايران

رييس کل بانک مرکزي طي نامه اي به دکتر صالح‌آبادي مديرعامل بانک توسعه صادرات، از تلاش‌هاي رئيس اداره روابط عمومي و بين الملل اين بانک به منظور هم‌انديشي براي حل مسائل مبتلابه بانک‌ها تشکر کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات ،دکتر ولي‌الله سيف با ارسال نامه‌اي از زحمات دكتر حسين امامي كه به صورت فعالانه در جلسات اتاق فكر شوراي اطلاع رساني و تبليغات شبکه بانکي و اجراي دستورالعمل‌هاي يادشده مشاركت فعال داشته قدرداني نمود.

به همت بانک پاسارگاد؛

هتل ويژه کشتي‌گيران ساخته مي‌شود

مديرعامل بانک پاسارگاد از ساخت هتل اختصاصي ويژه کشتي گيران با سرمايه گذاري اين بانک و همکاري فدراسيون کشتي خبر داد و گفت: براي پهلوانان ايراني کشتي از نوجواني به بالا، صندوق تامين آتيه ايجاد مي شود.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك پاسارگاد ، مجيد قاسمي در مراسم تجليل از قهرمانان کشتي آزاد و فرنگي با بيان مطلب فوق گفت: به محض اينکه فدراسيون کشتي بتواند زميني را حداقل به مساحت يکهزار متر مربع از وزارت ورزش و جوانان دريافت کند، آمادگي داريم تا هتلي در شأن کشتي گيران در آن احداث کنيم.

جشن اعياد شعبانيه در ادارات مرکزي بانك ملي

همزمان با فرا رسيدن اعياد شعبانيه و ايام ولادت حضرت ابا‌عبدالحسين(ع)، حضرت ابوالفضل العباس(ع) و حضرت زين‌العابدين( ع ) و همچنين گراميداشت سالروز فتح خرمشهر مراسم جشني با حضور دکتر عبدالناصر همتي مدير عامل و تني چند از اعضاي هيات مديره، معاونان و مديران امور در نمازخانه ادارات مرکزي برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك ملي ،دکتر همتي ضمن تبريک اعياد شعبانيه سوم خرداد را يادآور اقدامات ارزنده و ايثارگري‌هاي عزيزاني خواند که از همه چيز خود براي پيشبرد اهداف انقلاب گذشتند و اين اقدام باعث سربلندي و عزت ملت ايران در مقابل دشمنان و بدخواهان شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته