جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/03/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5000

فرهنگ غلط اشتغال در جامعه امروز
آخرين نفس‌هاي اشتغال در امر صنايع دستي ، كشاورزي و بعضي اشتغالات مولد


20 درصد خانواده‌هاي معتاد، فرزند معتاد دارند


كوتاه ‌و‌ خواندني


خبـــر


اخبار شهري


حوادث‌ از همه‌ جا


 فرهنگ غلط اشتغال در جامعه امروز
 آخرين نفس‌هاي اشتغال در امر صنايع دستي ، كشاورزي و بعضي اشتغالات مولد 

 
به رغم تلاش ها و اعلام آمارها از سوي مسولان، بيكاري دركشورمان وضعيت مناسبي ندارد و اين معضل گريبان گير قشر جوان شده است. بيكاري جوانان موجب افزايش مشكلات ديگري همچون افزايش سن ازدواج، تغييرفرهنگ اشتغال و افزايش توقعات جوانان از بازاركار گرديده است.

اکثر جوانان به منظور يافتن شغل در آينده به تحصيل در مقاطع عالي روي مي‌آورند، درحالي كه كسب علم و تحصيل يك معرفت و موجب ارتقاي كمال انساني مي‌گردد. اما درزمينه ارتباط تحصيلات و بازار كار دركشور ما پيوند مناسبي وجود ندارد. براي مثال بسياري از رشته‌هاي دانشگاهي ما خصوصا در بخش علوم انساني نتوانسته حلقه وصلي براي ورود به عرصه اجرايي و شغلي كشور بيابند و يا هنوز زمينه براي آنها وجود ندارد .

اما بحث ما درمورد نوع نگاه جوانان به اشتغال مي‌باشد و قصد ورود به حيطه تحصيلات عاليه و كم وكيف آن را نداريم. امروز جوانان فارغ التحصيل شده از دانشگاه توقع دارد به سبب زحماتي كه در چند سال اخير براي تكميل تحصيلات كشيده است، بتواند در جايگاه و شغلي مرتبط با گرايش علمي خود با درآمد كافي باشد، كه متاسفانه چنين امري براي وي مهيا نيست.

اما بايد قبول كرد كه بخش ديگري از مشکل بيکاري هم ناشي از توقعات نادرست جوانان از بازار کاراست. اکثر جوانان ما به دنبال کار ساده و بي دردسر هستند و انتظاراتشان از اشتغال، يك كار دولتي و پشت ميز نشيني است كه از حقوق ماهيانه و تسهيلات دولتي برخوردار باشند. با اين طرز تفكر علاوه بر افزايش تعداد بيكاران، عملا توسعه و رشد فعاليت هاي توليدي كشورمان كاهش چشمگير خواهد داشت. به عنوان مثال هيچ يك از جوانان ما ديگر علاقه اي به توليد و اشتغال درامر صنايع دستي ندارند و اين صنعت دچارركود توليد شده است. جوانان ما از كاركردن درزمين هاي زراعتي ابا دارند و آن را درشأن خود نمي بينند، درحالي كه اين صنعت مادر نياز به حضور و نيروي جواني دارد تا بتواند خود را بازپروري كند. بايد قبول كنيم كه توليد و اشتغال تنها از پشت ميزادارات و صفحه رايانه حاصل نمي شود!. اما بايد بررسي كرد كجاي كار ضعف دارد كه باعث رواج چنين فرهنگي در ميان جوانان شده و فرهنگ اشتغال را دچار چالش كرده است.

1- عدم سياست گذاري كلان تحصيلي ازسوي مراكز آموزشي با توجه به نيازهاي جامعه، و عدم ايجاد فضاي كار براي تحصيل كردگان با رشته هاي مختلف باعث شده تا تناسب ميان نيازهاي توليدي ما و نيروهاي جديدالورود اشتغال برهم بخورد و ما با قشركثيري از جويندگان كار مواجهيم كه به دنبال شغل هاي كارمندي و دولتي هستند. ضمن اينكه در مشاغل ديگر همچون فعاليت هاي توليدي كشور با كمبود نيروي كارمواجه هستيم.

2- سرمايه گذاران بخش خصوصي به عنوان يک ظرفيت گسترده و پنهان دركشور هستند که بايد با استفاده از آنها ظرفيت توليد و به دنبال آن اشتغالزايي را در کشور افزايش داد. ضروريست تا با فراهم كردن امكانات و ورود بخش خصوصي در عرصه توليد، به اين باور برسيم كه مي توان با ورود به عرصه هاي توليدي به اهداف و خواسته هاي خود برسيم و ديدمان را تنها به كارهاي اداري محدود نكنيم. لذا بايد از سرمايه گذاران حمايت كرد تا بازدهي مالي صنايع توليدي هم براي ديگر سرمايه گذاران داخلي و خارجي آشكار گردد و هم اقشارمختلف جوياي كار به ثمردهي آن ايمان بياورند.

3- حمايت دولت از توليد كنندگان و حمايت از اقشار فعال در اين عرصه مي تواند نوع نگاه منفي كه درحال حاضر درميان جامعه ما به وجود آمده را از بين ببرد. وضعيت نامناسبي كه درچند سال اخير باعث ضعف و ركود بخش هاي توليدي ما شده، انگيزه لازم و كافي را درميان جوانان و سرمايه گذران براي ورود به عرصه هاي توليدي از بين برده است. اين روند علاوه بر غيرفعال كردن بخش عظيمي از پتانسيل هاي اقتصادي كشور، زمينه را براي وابستگي و واردات محور شدن اقتصاد فراهم خواهد كرد.اميدواريم مسولان با فراهم كردن شرايط فعاليت هاي توليدي انگيزه كافي درجوانان و جويندگان كار را دراين بستر فراهم كنند و همچنين نوع نگاه ما به فرهنگ كار و اشتغال با توجه به نيازهاي كشور تغيير كند و خود را محدود به مشاغلي خاص نكنيم.


 20 درصد خانواده‌هاي معتاد، فرزند معتاد دارند  

 
يک کارشناس و پژوهشگر حوزه اعتياد گفت: بر اساس مطالعات انجام شده حدود 14 تا 20 درصد خانواده‌هاي داراي والدين معتاد، فرزند معتاد دارند. دکتر هومان نارنجي‌ها در گفت‌وگو با ايسنا،با اشاره به عوارض سوء اعتياد بر روي نابساماني‌هاي محيط خانواده اظهار کرد: خانواده‌ها تصور مي‌کنند اعتياد والدين اثرگذاري محدودي دارد در حالي که عوارض مخرب اعتياد والدين گريبان فرزندان را خواهد گرفت.

وي افزود: اعتماد بنفس پايين، افزايش احتمال ابتلا به اعتياد، بسته شدن مسير پيشرفت و ترقي خانواده و رهاشدن فرزندان، بالاتر بودن آمار افسردگي و خشونت اجتماعي، روابط نامشروع، سرقت، طلاق و ساير ناهنجاري‌هاي اجتماعي نسبت به افراد عادي، از جمله اين عوارض هستند. اين کارشناس و پژوهشگر حوزه اعتياد با بيان اينکه فرزندان داراي والدين معتاد حتي اگر آگاهانه عمل کنند، سالم باشند و تحصيلات آکادميک را هم طي کنند باز هم در مواردي چون ازدواج به مشکل برمي‌خورند گفت: اين افراد غالبا از اينکه پدر خود را به شريک آينده زندگي خود نشان بدهند فراري و آينده تاريکي را براي خود متصور هستند.

نارنجي‌ها افزود: نظام ارزشي اين کودکان به هم مي ريزد و برخي مواقع ديده شده فرزندان خانواده‌هاي معتاد با خانواده‌هايي شبيه به خود ازدواج مي‌کنند که بازتاب‌هاي بعدي آن مي‌تواند مخرب باشد. وي با اشاره به اينکه در مباحث پيشگيرانه، فرزندان خانواده‌هاي معتاد در گروه‌هاي پرخطر طبقه‌بندي مي‌شوند و بايد به صورت جدي به آنها توجه شود اظهار کرد: براساس مطالعات انجام شده حدود 14 تا 20 درصد خانواده‌هايي که والدين معتاد داشته باشند، فرزند معتاد دارند.


 كوتاه ‌و‌ خواندني 

 طرح بشير آمار طلاق را در 11 استان کاهش داد

مدير کل دفتر امور آسيب ديدگان سازمان بهزيستي کشور از رشد 3/5 درصد طلاق در سال 93 خبر داد و گفت: اجراي طرح بشير توانست درصدي از ميزان طلاق در کشور را کاهش دهد.ولي‌الله نصر، مدير کل دفتر امور آسيب‌ديدگان سازمان بهزيستي کشور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران گفت: در سال 93 شاهد رشد 3/5 درصدي طلاق در کشور بوديم که طبق آمار ثبت احوال 163 هزار و 572 مورد طلاق در کشور ثبت شده است. وي افزود: طرح بشير يکي از اقدامات سازمان بهزيستي کشور در راستاي کاهش طلاق است که سال گذشته فاز اول آن اجرايي شد و خوشبختانه نتايج مثبتي را به همراه داشته است.

نصر تصريح کرد: فاز دوم طرح بشير از ابتداي سال جاري در 11 استان که داراي آمار طلاق از جمله تهران، لرستان، خراسان رضويي و ... به صورت پايلوت اجرا شد و مشاوره قبل، حين و بعد از طلاق به افراد ارائه مي‌شود که مي‌تواند تأثير بسزايي در کاهش طلاق داشته باشد. مدير کل دفتر امور آسيب‌ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي به تعداد ثبت ازدواج‌ها در سال گذشته اشاره نمود و خاطرنشان کرد: 724 هزار و 345 مورد ازدواج در سال 93 ثبت شده که بيانگر کاهش 5/6 درصدي ازدواج نسبت به سال قبل است.

20 درصد زندانيان بعد از آزادي طلاق مي‌گيرند

معاون رئيس قوه قضاييه و رئيس سازمان زندا‌ن‌هاي کشور با بيان اينکه 20 درصد زندانيان کشور پس از آزادي با طلاق مواجه مي‌شوند گفت: 150 هزار متاهل در زندان‌هاي کشور بسر مي‌برند که 111 هزار نفر آنان فرزند دارند.به گزارش آنا، علي اصغر جهانگير با تاکيد بر لزوم حمايت دولت و جامعه از خانواده‌هاي زندانيان افزود: 9 هزار نفر از زندانيان متاهل پنج فرزند و بيشتر و بقيه کمتر از پنج فرزند دارند.وي با بيان اينکه 20 درصد زندانيان کشور پس از آزادي با طلاق مواجه مي‌شوند، گفت: اين زنگ خطري براي جامعه است و بايد مورد توجه قرار گيرد.وي اظهارکرد: اکنون در کشور بيش از 190 انجمن حمايت از زندانيان و خانواده‌هاي آنها وجود دارد که در بخش‌هاي مختلف به زندانيان خدمات‌رساني مي‌کنند.رئيس سازمان زندان‌ها تصريح کرد: اين ظرفيت مهم اتفاق بزرگي است که در بهبود شرايط خانواده زندانيان تاثير مثبت دارد.جهانگير گفت: در هر جامعه‌اي ارزش‌هايي تعريف شده و هر کس که اين ارزش‌ها را نقض کند لايق مجازات است و زندان يکي از راه‌هاي برخورد با متجاوزان و کساني است که ارزش‌ها و قوانين را زير پا مي‌گذارند.

جهانگير با تاکيد بر توجه به تمام ابعاد فردي و اجتماعي زنداني شدن يک فرد افزود: نبايد اجازه داد در هنگام زنداني شدن يک فرد ديگر اعضاي خانواده او نيز تحت تاثير قرار گيرند.وي گفت: با زنداني شدن يک فرد خانواده وي علاوه بر از دست دادن سرپرست، با نگاه منفي جامعه نيز مواجه مي‌شود که اين يکي از معضلات بزرگ است و اين نگاه بايد تغيير کند.رئيس سازمان زندان‌ها مشکلات اقتصادي، نگاه مردم و طرد شدن را آسيب وارده به خانواده فرد زنداني عنوان کرد و گفت: 80 درصد از زندانيان کشور از مناطق محروم و حاشيه شهرها هستند.وي افزود: تکدي‌گري و مشاغل کاذب نتيجه عدم توجه به خانواده برخي زندانيان است و بايد با کمک‌هاي خيرين و دولت از اين خانواده‌ها حمايت شود.وي اظهار کرد: در اين راستا با کمک آموزش و پرورش و بهداشت و درمان اقدام‌هاي حمايتي خوبي براي خانواده زندانيان در حال انجام است.


 خبـــر 

 ذخيره و عرضه 9 قلم كالاي پرمصرف در ماه رمضان

معاون برنامه‌ريزي استانداري تهران از تمهيدات لازم براي طرح ضيافت ماه مبارک رمضان و ذخيره و عرضه 9 قلم کالاي پرمصرف در اين ماه خبر داد. به گزارش ايسنا، نعمت‌الله ترکي در سومين جلسه ستاد تنظيم بازار استان تهران در سال 94 درباره تامين اقلام پرمصرف ماه مبارک رمضان گفت: در طرح ضيافت ماه رمضان هر کدام از دستگاه‌هاي ذي‌ربط در قالب سه کميته تامين کالا، توزيع و نظارت، گزارش‌هاي خود را ارائه کرده‌اند و براين اساس 9 قلم کالا در دستور کار طرح ضيافت قرار گرفت.

وي گفت: کالاهاي پرمصرف مانند گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم‌مرغ، برنج، خرما، نان و مواد پروتئيني و لبني براي ذخيره‌سازي و عرضه مورد بررسي قرار گرفت که در طرح ضيافت ماه مبارک رمضان، درخصوص عرضه اين کالاها با تمهيدات لازم براي امسال مشکلي نخواهيم داشت. وي افزود: ذخيره‌سازي 70 هزار تن برنج توسط تعاون روستايي آغاز شده، در بخش روغن نباتي نيز مشکلي در تامين و عرضه نداريم، 7000 تن شکر نيز براي ماه مبارک رمضان ذخيره‌سازي شده است.

معاون برنامه‌ريزي استانداري تهران ادامه داد: ذخيره‌سازي‌ نزديک به 1500 تن خرما نهايي شده و از استان‌هاي تامين کننده خرما مانند کرمان اين ميزان تامين مي‌شود که پس از نهايي شدن قرارداد درخصوص عرضه آن برنامه‌ريزي لازم انجام مي‌شود. همچنين براي تامين گوشت مرغ گرم نيز عرضه در تمام طول ماه مبارک رمضان انجام مي‌شود؛ به طوري که 30 هزار تن گوشت مرغ گرم ذخيره‌سازي شده و براي تعيين قيمت آن نيز در جلسه بعدي ستاد تنظيم بازار تصميم‌گيري مي‌شود، قطعا ميان گوشت مرغ گرم و منجمد تفاوت قيمتي وجود خواهد داشت.


 اخبار شهري 

 بيشترين مرگ و مير پايتخت نشينان در منطقه 10

مديرعامل سازمان بهشت زهرا(س) با اشاره به اينکه در سال گذشته حدود 53 هزار نفر در شهر تهران جان خود را از دست داده اند، گفت: بيشترين تعداد مرگ و مير در منطقه 10 شهرداري تهران رخ داده است. به گزارش ايسنا، اکبر توکلي با اشاره به آمار فوت شدگان و دفن شدگان سازمان بهشت زهرا(س) در سال 93 گفت: تعداد کل فوت شدگان در سال گذشته 52 هزار و 966 نفر بود که از اين تعداد 2265 متوفي نوزاد، 30247 متوفي مرد و 20454 متوفي زن بودند.

وي با اشاره به کمترين فوت شدگان از نظر گروه سني خاطرنشان کرد: اين افراد گروه سني 5 تا 9 سال را شامل مي شوند؛ اين در حاليست که بيشترين فوت شدگان از نظر سني گروه افراد بالاي 65 سال هستند که شامل 13645 زن و 15551 مرد مي شود. مديرعامل سازمان بهشت زهرا(س) درخصوص فوت شدگان و دفن شدگان خارج از مجموعه سازمان بهشت زهرا(س) هم اظهارکرد: خارج از مجموعه بهشت زهرا (س) 310 نوزاد، 6331 زن و 10137 مرد فوت شده که در کل 16778 فوتي بوده اند. همچنين آمار دفن در سازمان 1966 نوزاد، 14123 مرد و همچنين 20110 زن بوده که در مجموع 36188 فوتي را شامل مي شود.

وي با اشاره به کمترين علت فوت در سال 93 که به بيماري هاي التهابي چشم برمي گردد، گفت: تنها يک مرد به علت اين بيماري جان خود را از دست داده است. اين در حاليست که بيشترين علت فوت ايست قلبي بوده که 109 نوزاد، 3034 زن و 3839 مرد و در کل 6982 فوت به اين علت رخ داده است. بر اساس گزارش سايت شهرداري تهران، توکلي با تاکيد بر اينکه کمترين تعداد متوفيان در منطقه 22 شهرداري تهران بوده است، اظهار کرد: در اين منطقه طي سال گذشته فوت 101 زن، 135 مرد و 3 نوزاد گزارش شده که در مجموع 239 فوتي جزو اين آمار هستند. از سوي ديگر بيشترين تعداد متوفيان مربوط به منطقه 10 شهرداري تهران است که 1333 زن، 1860 مرد و 14 نوزاد را شامل مي شود که در کل 3207 نفر در اين منطقه جان خود را از دست داده اند.


 حوادث‌ از همه‌ جا 

 رانش زمين در نپال هزاران نفر را فراري داد

به دنبال رانش زمين در غرب نپال هزاران نفر در اين منطقه از خانه‌هاي خود فرار کرده‌اند. به گزارش ايسنا، بر اساس گزارش‌ها اين رانش زمين باعث بسته‌ شدن مسير يک رودخانه شده و اکنون نگراني از جاري شدن سيل در منطقه وجود دارد.

همچنين رانش زمين در منطقه‌اي در 140 کيلومتري شمال غرب کاتماندو، پايتخت اين کشور، باعث مسدود شدن جريان رودخانه "گانداکي" شده و اکنون درياچه‌اي در اين مکان در حال شکل‌گيري است.

اعتراض هزاران نفر در سراسر جهان به دستکاري ژنتيکي محصولات کشاورزي

هزاران نفر در سراسر جهان به دستکاري ژنتيکي محصولات کشاورزي اعتراض کردند.به گزارش شبکه تلويزيوني فرانس بيست و چهار، روز گذشته هزاران نفر در سراسر جهان در اعتراض به دستکاري ژنتيکي محصولات کشاورزي و استفاده از آفت کش ها تظاهرات کردند.در مکزيکو تظاهرکنندگان به « چرنوبيل ژنتيکي» که توسط موسسات چند مليتي بيوتکنولوژيکي ازجمله شرکت مانسونتو آمريکا در اين کشور صورت مي گيرد اعتراض کردند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته