جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/03/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5015


روحاني: بايد قانون را اجرا كنيم و از اجتهاد شخصي بپرهيزيم


طرح جديد رئيس جمهور عراق براي سازش ملي


آمريكا: حصول توافق هسته‌اي تا پايان ژوئن امکان‌پذير است


ريابکوف: پيشرفت در موضوع لغو تحريم‌ها


ممنوعيت استفاده از گوشي‌هاي هوشمند براي مسئولين


کري : در آخرين مرحله به مذاکرات مي‌پيوندم


ماندگار بر جريده عالم


يك نكته از هزاران


ميز خبر

در ديدار قائم مقام وزارت خارجه هند
ظريف: جامعه بين‌المللي در گفت‌وگوهاي هسته‌اي نقش ايفا کند


آژانس بين‌المللي انرژي: صادرات نفت ايران به بالاترين سطح پس از تحريم‌ها رسيد

رحماني فضلي:
انتخابات در 9 کلان‌شهر، شبکه‌اي برگزار مي‌شود


خبر ويژه


سرمقاله


تقدير از دست اندرکاران نمايشگاه بين المللي کتاب تهران


جست‌وجو براي يافتن دو زنداني فراري در آمريکا


 روحاني: بايد قانون را اجرا كنيم و از اجتهاد شخصي بپرهيزيم 

در آستانه دومين سالگرد حماسه 24 خرداد، نشست خبري حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني رييس جمهورکشورمان، با حضور خبرنگاران داخلي و خارجي روز گذشته در نهاد رياست جمهوري برگزار شد. در اين نشست كه با حضور برخي مديران رسانه‌ها، مسولان اجرايي و خبرنگاران داخلي و خارجي برگزار شد، دكتر روحاني به سوالات مختلف رسانه‌ها پاسخ دادند.

اهم محورهاي اين نشست خبري به اين شرح است:

- 24 خرداد تعلق به هيچ حزب و جناح و دسته اي ندارد و پيروزي ملت ايران است و تبريک از آن مردم بزرگوار ايران و رهبري است.

- مردم با راي به اعتدال و تدبير و اميد دادند مقصودشان اين بود همه چيز به قانون برگردد و اعتدال معنايش است که هيچ تصميم يک شبه گرفته نشود و امور به صاحب نظران همان حوزه واگذار شود و يک شرايط ثبات و آرامش در کشور حاکم شود.

- فضا در اين 2 سال فضاي آرامتري براي گفتگو بوده است. ما در يک شرايط بسيار سخت در آستانه انتخابات 24 خرداد 92 بوديم. هر دولتي روي کار مي آمد با يک شرايط بسيار سخت و دشوار روبرو بود.با يک تورمي که از مرز 40 درصد عبور کرده بود، با شرايط اقتصادي که داراي رشد منفي 6.8 بود.

- اين دولت تا پايان 4سال ده ميليارد دلار براي تامين آب اختصاص داده است.

در پاسخ به سئوال ابتکار درباره لغو کنسرت ها / امور فرهنگي به اصحاب فرهنگ بايد واگذار شود. از نظر ما مرجع قانون است و اگر يک دستگاهي به عنوان مرجع صدور مجوز مطرح شده دخالت ديگران درست نيست.وقتي مجوز صادر مي شود و مردم خود را آماده مي کنند و بليط تهيه مي کنند ، دخالت در لغو مجوز تضييع حقوق مردم است. از نظر ما مجوز قانوني وقتي صادر مي شود لغو مجوز از طرف دستگاه هاي ديگر درست نيست و اگر قوه قضاييه وارد مي شود بايد توجيه قانوني داشته باشد.

در پاسخ به سئوال مهر درباره عملکرد فرهنگي دولت / دولت تعبير خاصي راجع به نيروي انتظامي ندارد معتقد است همه دستگاه ها بايد ملاکشان قانون باشد. اين فکر نمي کنم محل اختلاف باشد. در زمينه ساير مسائل فرهنگي دولت موظف به اجراي قانون است.ضمن اينکه حقوق مردم هم بايد حفظ شود. امام در زمينه مسائل فرهنگي بن بستي که بود را رفع کردند خيلي حرف ها بود برخي مي گفتند خانم ها نبايد در تظاهرات شرکت کنند چون صداي نامحرم است امام در پاريس موضع گيري صريح کردند.

ما وقتي خانم‌ها ميخواهند راي بدهند خم مي شويم و احترام مي کنيم و مي گوييم بياييد و حقوق شما در حوزه سياسي و اجتماعي و فرصت برابر داريد ولي از انتخابات که مي گذريم گويا راي و عقيده ما عوض مي شود. همه خانمهاي جامعه ما اولا به دينشان و آيينشان و فرهنگشان معتقدند و احترام مي گذارند. به عفت و حجاب و چارچوبهاي قانوني احترام مي گذارند. همه خانم ها به دين و فرهنگشان احترام مي گذارند به عفت و حجاب احترام مي گذارند نبايد تصور کنيم ما مي خواهيم اسلام را پياده کنيم و خانم ها برعکس آن را عمل کنند.حق نشاظ و شادي و زندگي اجتماعي مردم را بايد محترم بشماريم.

سئوال ايرنا درباره اينکه برخي مي گويند دولت همه چيز ازجمله آب خوردن را به تحريم گره زده / اين دولت در شرايط تحريم تورم 40 درصد را به 15 درصد رسانده براي محيط زيست و آب نياز به سرمايه گذاري بزرگ داريم آيا با اين شرايط تحريم مي توانيم سرمايه از خارج بياوريم.

سئوال روزنامه جهان صنعت درباره اقتصاد/ معناي کاهش نرخ رشد تورم به مفهوم ارزاني نيست. ماشيني که به سرعت به سمت دره مي رفته اولا رفته به سمت جاده درست تا ماشين اقتصاد ايران سرنگون نشود و ثانياً سرعتش را کم کرديم. حتما ما بايد برسيم به تورم يک رقمي. تورم صفر در دنيا نيست و اگر هم باشد خوب نيست. تورم يک نرم خاصي دارد. سياست دولت همچنان کاهش نرخ رشد تورم خواهد بود.

خبرگزاري ايلنا پرسيد: عليرغم وعده شما تغيير فضاي امنيتي به سياسي را در کشور مشاهده نکرديم. گروه هاي فشار در حال فعاليت هستند و کنسرت ها لغو مي شوند. اخلال گران سخنراني رئيس جمهور و يادگار امام را به هم مي زنند. در مقابل اينها نه تنها با اين افراد بي شناسنامه برخورد نشده بلکه فردي که هشت سال رياست جمهوري کشور را به عهده داشته ممنوع التصوير است. آيا تاييد مي کنيد تصميم شوراي امنيت ملي درباره ممنوع التصويري رئيس دولت اصلاحات را؟ دولتي که نميتواند اخلال سخنراني ها را کنترل کند، چه تضميني مي تواند درباره برگزاري انتخابات درست بدهد؟

که روحاني در پاسخ گفت: مسائلي که ما داريم در مسائل سياسي و اجتماعي، برخي از اين مسائل يک روزه و يک شبه حل و فصل نمي شود. بايد شرايط امروز را نسبت به 2 سال پيش در نظر بگيريم و ببينيم روند به سمت حل و فصل بوده يا معکوس بوده يا حرکتي نداشته. همه تلاشمان اين است که شرايط کشور را از شرايطي که قبلا مناسب نبود برگردانيم به شرايط قانوني و مناسب در جامعه. نمي‌توانيم بگوييم در اين 22 ماه تغييري حاصل نشده است؛ به هرحال در مسائل اجتماعي و فرهنگي انجمن هاي دانشجويي فعال هستند و حضور دارند.
16 آذر اين دو سال را با قبل اين دولت مقايسه کنيد. خانه سينما افتتاح شده. خانه احزاب فعال شده. اينجوري نيست که هيچ حرکتي نشده باشد. اما اينکه انتظار داشته باشيم همه مسائل اجتماعي و فرهنگي در 22 ماه تمام شود. حتما تمام نمي‌شود. مشکلات را بايد حل کنيم. شوراي عالي امنيت ملي کسي را ممنوع التصوير نکرده و اين دروغ است. شوراي امنيت ملي هيچ مصوبه اي در زمينه ممنوع التصويري کسي ندارد و اگر کسي چنين چيزي را به شوراي امنيت ملي نسبت بدهد خلاف کرده و بايد طبق قانون مجازات شود.

روزنامه آفتاب يزد: در بحث افزايش نرخ بنزين و حذف يارانه اقشار پردرآمد انتظار بود خودتان بياييد و توضيح بدهيد. در دولت سابق گفتگوهاي رودرروي تلويزيوني زيادي داشتيم ولي در اين دولت خير.

اصل اشکال شما وارد است. من به سهم خودم بايد بيشتر حضور يابم و با مردم و رسانه ها صحبت کنم. اين اشکال وارد است. چون مردم ما بايد همه حرکتهاي دولت را به خوبي بدانند و قضاوت نهايي هم به عهده مردم است. البته در زمينه مسئله افزايش که شما گفتيد در بنزين، من خيلي اين واژه را نمي پسندم. چون در بنزين ما در واقع 2 نرخ بود و ما تک نرخي کرديم. دليلش هم روشن است؛ به نظر من مقامات دولتي براي مردم توضيح داده اند که خب ما طبق قانون مجلس امسال مي بايست که همه حامل‌هاي انرژي را مي رسانديم به فوب خليج فارس يا لااقل نزديک مي‌کرديم ولي حتي الان خيلي فاصله داريم. آن‌ها که تورم زا بود در زندگي مردم و تاثير زيادي داشت خيلي مراعات کرديم. در زمينه گازوئيل مي بينيد که افزايش بسيار کم بوده همچنين در نفت سفيد و گاز. در زمينه بنزين ما تک نرخي کرديم و عمدتا هم دليلش فساد زياد بود. بنزين دو نرخي ايجاد فساد مي کرد. بنابراين اگر توضيح به اندازه کافي داده نشده توضيحش روشن است. اولا مي خواهم از مردم تشکر کنم که برخي از رسانه هاي خارجي يا حتي داخلي که دنبال يک فضايي بودند مردم اعتنا نکردند و شرايط کشور و دولت را احساس کردند.

ما متعهد مانديم که يارانه ها را پرداخت کنيم و از آن طرف مجلس ما را موظف کرده يارانه پردرآمدها را حذف کنيم. دنبال اين هستيم که اين قانون هم اجرايي شود.

سئوال خبرنگار لس آنجلس تايمز درباره توافق هسته اي و دلواپسي نسبت به آن/ من دلواپس نيستم هميشه اميدوارم هر احتمالي وجود دارد علام الغيوب نيستيم ببينيم در آينده چه مي شود و قدرت مطلقه هم نيستيم که بتوانيم همه مشکلات عالم را حل کنيم

ما توافق را به صورت محدودتر و زمان کوتاه تري (ژنو) عمل کرديم و آنجا هم مي‌خواستند در دو طرف عده اي اين را به هم بزنند.

روزنامه ايران پرسيد: از ابتداي دولت شاهد تخريب هاي گسترده عليه دولت بوديم و شما همواره هشدار داده ايد. آيا شما به مردم نشان داديد چه کسي نقد مي کند و چه کسي تخريب؟ با توجه به نزديک شدن به توافق هسته اي بازهم شاهد تخريب ها خواهيم بود.

روحاني در پاسخ گفت: در يک توافق وقتي به قدم‌هاي آخر مي رسيم کار بسيار سخت مي شود. همين که قبل از شما گفتند در سوالشان که برخي کشورها اظهار نگراني کردند که حرکت براي توافق نهايي و متن نهايي کند شده، مقداري اش مي تواند طبيعي باشد و مقداري هم مربوط به اين ميتواند باشد که خيلي ها پشت پرده تلاش مي‌کنند توافقي حاصل نشود.


 طرح جديد رئيس جمهور عراق براي سازش ملي 

 
الشرق الاوسط : با ادامه اختلافات و ترديدهاي شيعيان، اهل تسنن و کردهاي عراق در رابطه با وحدت در اداره کشور، فواد معصوم از آغاز راهکاري ويژه براي اجراي طرح سازش ملي خبر داد.

فواد معصوم، رئيس جمهوري عراق در حالي از طرح خود براي سازش ملي با همکاري قواي سه گانه و گروه‌ها و احزاب سياسي مختلف کشور خبر داد که اختلافات درباره اجراي اين طرح و ترديدهاي رهبران اهل تسنن درباره آن ادامه دارد.

رئيس جمهوري عراق در بيانيه‌اي که از سوي حزب اتحاديه ميهني کردستان منتشر شد، پيش بيني کرد که طرح وي در محافل سياسي و مردمي مورد قبول قرار گيرد چرا که کشورهاي حامي عراق به ايجاد زمينه‌هاي واقعي سازش ملي که مساله مورد نظر جامعه جهاني، غرب، اتحاديه اروپا و منطقه است، اميدوارند. معصوم در ادامه ابراز اميدواري کرد اين طرح موفقيت آميز باشد و تغييري مثبت براي شرايط داخلي عراق و ثبات سياسي امنيتي و اقتصادي کشورش ايجاد کند.


 آمريكا: حصول توافق هسته‌اي تا پايان ژوئن امکان‌پذير است 

 
رويترز: سخنگوي وزارت امور خارجه گفت که حصول يک توافق هسته‌اي ميان ايران و گروه 1+5 تا پايان ماه ژوئن امکانپذير است و تمرکز ما همچنان روي اين تاريخ قرار دارد.به گزارش پايگاه اينترنتي رسمي وزارت امور خارجه آمريکا، جف راتکي، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در نشست خبري خود در پاسخ به سوالي درباره‌ اظهار نظر برخي از مقامات روس مبني بر به بن‌بست رسيدن مذاکرات هسته‌اي و احتمال تمديد آن گفت: ما هنوز بر اين باوريم که دستيابي به توافق نهايي تا 30 ژوئن ممکن است اما در پاسخ به اين مساله بايد تاکيد کنم که ما هيچ گاه به طور علني مذاکره نمي‌کنيم و جزئيات رايزني‌ها بايد در اتاق مذاکره باقي بماند.

اين سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا تاکيد کرد: تمرکز ما همچنان روي ضرب‌الاجل 30 ژوئن (9 تير ماه) قرار دارد و ما خواهان دستيابي به يک برنامه جامع اقدام مشترک در اين تاريخ هستيم.


 ريابکوف: پيشرفت در موضوع لغو تحريم‌ها 

 
اسپوتنيک: معاون وزير امور خارجه روسيه گفت:‌ ايران و روسيه در آستانه دستيابي به توافقي براي انتقال مواد هسته‌اي مازاد از تهران به روسيه هستند.سرگئي ريابکوف معاون وزير امور خارجه روسيه در گفت‌وگو با خبرگزاري اسپوتنيک گفت که محدوديت‌هاي تسيلحاتي ايران هنوز يکي از موضوعات مورد بحث ميان اعضاء 1+5 است و مسکو آماده است تا رايزني‌ها براي چگونگي برداشتن اين محدوديت‌ها عليه ايران را با ديگر اعضاء 1+5 برگزار کند.

معاون وزير امور خارجه روسيه افزود: ما انتظار اين را داشتيم که تمام مسائل مربوط به محدوديت‌ تسليحاتي ايران به راحتي قابل حل نيست. با اين حال هنوز براي گفت‌وگو در اين زمينه فرصت داريم و اين کاري است که انجام خواهيم داد.ريابکوف ياد آور شد : اختلافات بر سر اين موضوع زياد است و تاکنون پيشرفت سازنده‌اي نداشته است.


 ممنوعيت استفاده از گوشي‌هاي هوشمند براي مسئولين 

 رئيس سازمان پدافند غير عامل کشوراعلام کرد:‌مسئوليني که اطلاعات طبقه بندي شده دارند مجاز نيستند از گوشي‌هاي هوشمنداستفاده کنند.به گزارش ايسنا، سردار غلامرضا جلالي در نشست مطبوعاتي خود با اصحاب رسانه درباره‌ي استفاده مسئولين از گوشي‌هاي هوشمند اظهار کرد: براي اين موضوع دستورالعملي تهيه کرديم که در حال ارسال براي تصويب است. چون مسئوليني که اطلاعات طبقه بندي شده دارند مجاز نيستند از گوشي‌هاي هوشمند استفاده کنند. و براي اين دست کارکردهاي اداري طبقه بندي شده بايد از ساير گوشي‌ها استفاده کنند.

وي ادامه داد: معمولا از اطلاعاتي که وارد گوشي هاي هوشمند مي‌شود يک بک آپ گرفته مي‌شود که ديگر قابليت حذف آن وجود ندارد وبه نوعي شرکت‌هاي سازنده به آن اطلاعات دسترسي دارند پس کساني که از گوشي هاي هوشمند استفاده مي‌کنند بايد بدانند که اطلاعاتي که در گوشي خود دارند به راحتي در اختيار شرکت‌هاي سازنده قرار مي‌گيرد.

جلالي تاکيد کرد: استفاده از گوشي‌هاي هوشمند بايد هوشمندانه باشد و بهتر است آن دسته از اطلاعاتي که نبايد به دست کسي بيافتد روي گوشي هاي هوشمند قرار نگيرد.


 کري : در آخرين مرحله به مذاکرات مي‌پيوندم 

 وزير امور خارجه آمريکا هنگام مرخصي از بيمارستان گفت: براي ادامه تلاش‌ها در اين لحظه حساس در مذاکرات هسته‌اي راهي محل مذاکرات خواهم شد.به گزارش خبرگزاري رويترز، جان کري، وزير امور خارجه آمريکا که به علت شکستگي در ناحيه ران پاي راست خود بستري شده بود هنگام مرخصي از بيمارستان گفت: من به طور کامل در جريان مذاکرات هسته‌اي با ايران قرار داشتم و اواخر ماه ژوئن در زمان مناسب به اين مذاکرات مي‌پيوندم.

وزير امور خارجه آمريکا ادامه داد: من به طور کامل وارد اين مذاکرات خواهم شد و تاکنون نيز چنين بوده است. ثانيه‌اي از مذاکرات هسته‌اي را ازدست نداده‌ام .کري همچنين هنگام مرخصي از بيمارستان به خبرنگاران گفت که قصد دارد پس از رايزني‌هاي استراتژيک و استراتژي با چين در روزهاي 22 تا 24 ژوئن در ژاپن به محل مذاکرات هسته‌اي سفر کند و به اين مذاکرات بپيوندد.

وي در ادامه تاکيد کرد:‌ من براي شرکت در آخرين مرحله از مذاکرات با ايران به محل اين مذاکرات مي‌روم و هنوز کار زيادي براي انجام دادن روز ميز مذاکره قرار دارد.


 ماندگار بر جريده عالم 

 
به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

شوراي اجرايي / اجلاس شانزدهم

دانشگاه آزاداسلامي، شعبه دبي، کشور امارات متحده عربي

22 تا23 جمادي الثاني، 1432 هجري قمري/ 25 تا26 مي 2011

سند در مورد موضوع 2.3 از پيش نويس دستور جلسه

(پروژه شبکه بازرگاني دانشگاه اسلامي)

قسمت پنجاه و ششم

ادامه مطلب

شبکه بازرگاني دانشگاه هاي اسلامي

- مکانيزم هاي پياده کردن-

ک) مکانيزم هاي پياده سازي براي مرحله اول

- يک کميته اي از متخصصين که توسط دبيرخانه FUIW منصوب و سرپرستي شده اند، مرحله اول را پياده خواهند کرد.اين کميته از دو متخصص تشکيل خواهند شد که يک مفهوم برهم افزا از شبکه را تهيه مي کنندو آن را براي بررسي و مشاهده يک پنل سطح بالا از مدرسين دانشگاه با تجربيات زياد در پژوهش علمي ارائه خواهند داد.

- آنگاه پروژه در آخرين پيش نويس خود آماده مي شود تا به کميسيون دبيرخانه براي ارگان هاي عالي آيسيسکو ( شوراي اجرايي وکنفرانس عمومي) ارائه شود.

- پس از اين که اين ارگان ها تأييد کردند، اين پروژه به دانشگاهي ارجاع داده مي شود که شبکه قرار است مستقر گردد تا مقبوليت آن براي ميزبان پروژه تاييد شود.

- سپس پروژه به مؤسسات اهدا کننده ها براي تاييد و حمايت مادي و معنوي ارجاع مي گردد.

- پس از اينکه يک درک کاملي از پروژه به دست آمد، دوکميته کوچک شکل خواهد گرفت، يکي در رباط تحت توجهات دبيرخانه FUIW ودومي تحت سرپرستي دانشگاه ميزبان شبکه، هر کميته يک مقاله تشريحي در مورد درک کلي ومحتوي پرتال اصلي شبکه که قرار است به وجود آيد و ابزار اصلي عمليات شبکه در مرحله راه اندازي و براي پرتال هاي ثانوي دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي عضو باشد ارائه مي دهد، با توجه به اينکه آنها با يکديگر درگير شده وهمديگر را کامل مي کنند به گونه اي که تغذيه پرتال اصلي از پرتال هاي ثانوي تسهيل مي گردد.

دو مقاله بعداز اينکه توسط يکي از کميته ها بررسي شد ترکيب مي شوند.

- همزمان باآن، ساختار اداري شبکه قرار است در همکاري بايکي از دانشگاه هاي عضو تأسيس گردد.

- همچنين پورتال اصلي و پورتال هاي ثانوي قرار است توسط يک متخصص IT ايجاد شود.

- در نتيجه ما مي توانيم شعبه هاي منطقه اي يا هر شعبه ديگري را در رابطه با حوزه هاي استحقاق شبکه به عنوان استحکام ارتباطات بين کالج هاي اقتصادي و مديريت در سطح منطقه تأسيس نماييم.


 يك نكته از هزاران 

 مسئله استاندارد محصولات مختلف خوراكي و غيرخوراكي در سراسر دنيا از دغدغه‌هاي اصلي مردم براي خريد مي‌باشد. به عبارتي مردم هركشوري باتوجه به اعتماد و آشنايي به روند نظارت كيفي محصولات از سوي سازمان‌هاي مسئول، با ديدن مهر تاييد يا استاندارد بر روي كالاها انتخاب خود را انجام ‌مي‌دهند. اين مسئله موجب مي‌شود كه اجناس بدون تاييديه جايي در بازار نداشته باشند و عدم رغبت مردم به خريد آنها انگيزه توليدكنندگان متخلف را از بين ببرد.

اما در كشورما علي رغم وجود نهادهاي نظارتي و كنترل كيفيت، فرهنگ استفاده از اجناس استاندارد در بين مردم جايگاه مناسبي ندارد. البته اين امر باز مي‌گردد به عدم آشنايي و آموزش مردم از سوي نهادهاي استاندارد. لذا شاهديم كه درهمه اجناس خوراكي و كالاهاي مصرفي، نمونه تقلبي و غير استاندارد وجود دارد و مردم آنها را مصرف مي‌كنند.


 ميز خبر 

 لاريجاني : اختلاف نظرها را تبديل به دشمني نکنيم

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌که «بايد قدر وحدت داخلي در کشور را بدانيم» گفت که نبايد اختلاف نظرها را به نزاع و دشمني بکشانيم.

به گزارش خانه ملت،‌علي لاريجاني در يادمان طلايه‌داران آفتاب ( پنجاهمين سالگرد شهادت شهداي موتلفه )که در محل قديم مجلس شوراي اسلامي برگزار شد، اظهار کرد: وحدت ملي در داخل کشور و وحدت اسلامي براي مسلمان‌ها داعيه امام (ره) بود اين نکته مقابل جريان تکفيري است که به دنبال فرقه فرقه کردن و کشتار هستند.

وي افزود: ما بايد قدر وحدت داخل را بدانيم و سر هر موضوعي اختلافات‌مان را به نزاع و دشمني نکشانيم و اختلاف نظر تبديل به دشمني نشود، البته معنايش اين نيست که ساده‌انديش باشيم اما کساني که راه امام(ره) و رهبري و اسلام ناب را قبول دارند در ارکان حرکت يکي هستند؛ گرچه ممکن است در موضوعات تشخيص ديگري داشته باشند؛ بنابراين نبايد ظرفيت وحدت دروني را دست کم بگيريم.

آمريكا: شكست داعش منوط به تغييرات سياسي در عراق مي باشد

رئيس ستاد ارتش آمريکا در برنامه زنده تلويزيوني اعلام کرد، اقدامات گسترده آمريکا در عراق باعث شکست داعش خواهد شد مگر اينکه سياستمداران عراقي شرايط را تغيير دهند. به گزارش پايگاه خبري کريستين سانيس مانيتور، ژنرال ري اوديرنو، رئيس ستاد ارتش آمريکا که شش سال را در عراق گذرانده و بين سال‌هاي 2008 تا 2010 فرمانده تمام نيروهاي خارجي در عراق بوده در مصاحبه با شبکه تلويزيوني سي‌بي‌اس تاکيد کرد، اقدامات نظامي آمريکا در شرايط فعلي در مقابله با گروه تروريستي داعش سرنوشت‌ساز نخواهد بود.

پيش از اين باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا دستور اعزام 450 سرباز ديگر به عراق را صادر کرد که طبق ماموريت آموزشي پيشين نيروهاي آمريکايي در عراق به مسلح کردن و آموزش دادن به اعراب سني خواهند پرداخت. اما اوديرنو مي‌گويد حتي اعزام 150 هزار نيروي آمريکاي به عراق بدون تغيير جهت رهبران شيعي عراق تنها وقت تلف کردن است.


 در ديدار قائم مقام وزارت خارجه هند
 ظريف: جامعه بين‌المللي در گفت‌وگوهاي هسته‌اي نقش ايفا کند 

جاي شان کار، قائم مقام وزارت امور خارجه هند بعدازظهر روز شنبه با دکتر محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان ديدار و گفت‌وگو کرد.به گزارش ايسنا، وزير امور خارجه کشورمان در اين ديدار با تشريح گفت‌وگوهاي ميان جمهوري اسلامي ايران با گروه مذاکره کننده 1+5 گفت: جامعه بين‌المللي نبايد تنها ناظر اين گفت‌وگوها باشد و لازم است در آن نقش ايفاء کند تا به نتيجه برسد. او در ادامه با اشاره به مناسبات گسترده بين جمهوري اسلامي ايران و هند خاطرنشان کرد: زمينه‌هاي بسياري براي توسعه و گسترش بيش از پيش همکاري در زمينه‌هاي مختلف به‌ويژه انرژي وجود دارد. درهاي ايران براي افزايش همکاري‌ها بر روي هند باز است.

جاي شان کار، قائم مقام وزير امورخارجه هند نيز با اشاره به اهميت جمهوري اسلامي ايران براي هند گفت: اميدواريم که گفت‌وگوهاي 1+5 با جمهوري اسلامي ايران هر چه زودتر به نتيجه برسد تا بتوان همکاري‌هاي گسترده‌تري را برنامه‌ريزي کرد.وي هم‌چنين گفت: اولويت‌هاي هند براي همکاريها با ايران در حوزه‌هاي تجارت، انرژي و حمل و نقل است و دولت هند اراده جدي براي گسترش همکاري‌ها دارد.

قائم مقام وزارت امور خارجه هند، توسعه بندر چابهار را يک نمونه از طرح‌هاي توسعه و افزايش همکاري‌ها عنوان کرد و گفت: در نظر داريم در اين بندر در زمينه‌هاي برق، پتروشيمي و راه آهن با طرف‌هاي ايراني همکاري کنيم.


 آژانس بين‌المللي انرژي: صادرات نفت ايران به بالاترين سطح پس از تحريم‌ها رسيد 

 بلومبرگ گزارش داد صادرات نفت ايران ماه گذشته به بالاترين سطح از زمان تشديد تحريم‌ها در سه سال قبل رسيد. آژانس بين المللي انرژي اعلام کرد: صادرات نفت ايران در ماه مي روزانه با 235 هزار بشکه افزايش نسبت به آوريل به يک ميليون و 400 هزار بشکه در روز(بالاترين سطح از ژوئن 2012) رسيد. ايران ماه گذشته در مجموع روزانه دو ميليون و 850 هزار بشکه نفت توليد کرد. آژانس بين‌المللي انرژي افزود: تهران در حال تدارک براي روز لغو تحريمها است. ميادين نفت ايران به لحاظ تئوري ظرف شش ماه پس از تحريمها قادر به توليد روزانه سه ميليون و 400 تا سه ميليون و 600 هزار بشکه نفت هستند. ايران که زماني دومين توليد کننده بزرگ سازمان کشورهاي صادرکننده نفت(اوپک) بود در مقطعي به رده پنجم سقوط کرد و در حال حاضر رتبه سوم را پس از عربستان و عراق در اختيار دارد.

ايران و شش قدرت جهاني به دنبال اين هستند که تا ضرب الاجل 30 ژوئن درباره مسئله هسته اي به توافق نهايي برسند و تحريمها لغو شوند. گفتگوهاي هسته اي اين هفته در وين دنبال خواهد شد. آژانس بين المللي انرژي افزود: مشخص نيست که چه مقدار از نفت صادراتي ايران در ماه مي از ذخاير شناور بوده است. ايران حدود 10 ميليون بشکه نفت در نفتکشها ذخيره کرده است.


  رحماني فضلي:
 انتخابات در 9 کلان‌شهر، شبکه‌اي برگزار مي‌شود 

وزير کشور گفت: انتخابات در 9 کلان‌شهر کشور، به‌صورت شبکه‌اي برگزار مي‌شود.به گزارش ايسنا، عبدالرضا رحماني فضلي، وزير کشور ، اظهار کرد: صندوق‌هاي رأي انتخابات به صورت شيشه‌اي خواهد بود و تدارک ساخت آن را نيز ديده‌ايم.

وي ادامه داد: تبليغات زودرس را شوراي نگهبان رصد مي کند و به‌صورت جدي با آن برخورد خواهد کرد.وزير کشور گفت: اولين مرحله از فرآيند انتخابات در 28 خرداد ماه انجام مي‌شود که بحث استعفاي افراد براي حضور در انتخابات است و استعفا بدين معناست که شخص بعد از استعفا از سمت خود ديگر نمي‌تواند فعاليت انجام دهد.وي با بيان اينکه در 9 کلان‌شهر کشور انتخابات به‌ صورت شبکه‌اي انجام مي‌شود، گفت: انتخابات مهمي در پيش داريم و بايد با اقتدار وارد شويم.

رحماني فضلي همچنين با اشاره به سفر رياست‌جمهوري و هيأت دولت به خراسان شمالي اظهار کرد: طرح‌ها و پروژهاي بسيار خوبي براي خراسان شمالي به تصويب رسيده که اين گام بلندي براي استان خواهد بود.


 خبر ويژه 

 آيت الله هاشمي رفسنجاني:

قانون جديد انتخابات، منشاء آثار مناسبي در کشور خواهد بود

مجمع تشخيص مصلحت نظام، به رياست آيت‌الله هاشمي رفسنجاني تشکيل جلسه داد و با تصويب چهار بند ديگر از سياست‌هاي کلي انتخابات، تصويب اين سياست‌ها را مجموعاً در قالب 23 بند به اتمام رساند که جهت تأييد نهايي تقديم رهبر معظم انقلاب خواهد شد.

به گزارش روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت، پس از تصويب اين سياست‌ها، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در سخناني با مترقي و مناسب خواندن سياست‌هاي کلي انتخابات که مي‌تواند منشاء آثار خوب و مناسبي در روند انتخابات متعدد در آينده کشور باشد از اعضاي کميسيون سياسي، دفاعي و امنيتي مجمع تشخيص مصلحت نظام، اعضاي مجمع و به ويژه مصطفي پورمحمدي که مبدع و پيشنهاد دهنده اوليه تغيير و اصلاح قانون انتخابات به رهبري معظم انقلاب بود، قدرداني کرد.

پورمحمدي نيز متقابلاً از مساعي جدّي اعضاي کميسيون مجمع و اعضا و به ويژه آيت‌الله هاشمي رفسنجاني رياست جلسه تشکر و سپاسگذاري کرد.

وزير اطلاعات:

مشت خود را براي دشمن گره کنيم نه براي تيم مذاکره‌کننده ايراني

وزير اطلاعات گفت: ما بايد مشتمان را گره کنيم نه براي تيم مذاکره کننده بلکه اين مشت را بايد به طرف دشمن بگيريم.به گزارش روابط عمومي وزارت اطلاعات، حجت السلام و المسلمين سيدمحمود علوي قبل در همايش طلايه‌داران همدلي و همزباني که با حضور ائمه جمعه و جماعات، مبلغين و مبلغات استان در مسجد روضه محمديه(حظيره) يزد برگزار شد، با اشاره به برقراري امنيت واشراف اطلاعاتي کامل در مرزهاي فيزيکي کشورمان، نسبت به ناامني در مرزهاي اعتقادي و فکري به وي‍ژه در بين جوانان از سوي دشمن ابراز نگراني کرد و گفت: اين تهديدات به مراتب از تهديدات مرزي و فيزيکي خطرناک‎‎تر است.

وي افزود: علي‌رغم وجود فراز و نشيب‏‏هاي امنيتي در کشورهاي اطراف جمهوري اسلامي ايران، امنيت در سراسر مرزهاي کشورمان به لطف خدا، دعاي امام زمان(عج)، عنايات و هدايت‌گري‎‎هاي مقام معظم رهبري و همدلي و هم‌افزايي مردم و نيروهاي اطلاعاتي، امنيتي، انتظامي، نظامي و قضايي، به طور مثال‌زدني برقرار است.

علوي به بيانات مقام معظم رهبري در مورد مسائل هسته‎‎اي اشاره کرد و گفت: آقا فرمودند من اصل مذاکره را قبول دارم و به تيم مذاکره‌کننده نيز اعتماد دارم، که اين صحبت مقام معظم رهبري نشان دهنده حمايت ايشان است و ما نيز بايد حمايت کنيم.


 سرمقاله 

 بحران آب و كشاورزي در ايران

حميدرضا عسگري

در وضعيت كنوني "ميزان مصرف و هدر رفت" آب به عنوان پاشنه آشيل خشك سالي كشور بسيار حائز اهميت مي‌باشند. لذا در سرمقاله قبلي در مورد جدي بودن خطر خشك سالي و بحران آب دلايل و مضوعاتي را بيان كرديم ودر ادامه اين بحث به تقسيم غير اصولي و سهم آب بخش‌هاي مختلف كشور خواهيم پرداخت. طي سال‌هاي گذشته نوع برخوردها و تبليغات مختلفي كه در مورد بحران كم آبي در كشور صورت گرفته؛ اين طور به جامعه القا كرده، كه بحران كم آبي حاضر بعلت مصرف بي رويه آب از سوي مردم مي باشد! البته الگوي مصرف آب در جامعه با استانداردهاي لازم فاصله دارد، اما مقصر جلوه دادن مردم به عنوان اصلي ترين عامل مصرف بي رويه آب غير واقعي و خارج از انصاف است. منكر فرهنگ اسراف در آب شرب نيستيم، اما اين رويه نوعي فرافكني از عارضه اصلي و شانه خالي كردن از پذيرفت ضعف و سو مديريت هاي موجود در بخش تقسيمات آبي كشور مي‌باشد. طبق آمارهاي موجود ميزان مصرف آب از سوي مردم تنها 6 درصد از كل منابع آبي كشور مي باشد. به عبارتي 94 درصد از منابع آب كشور در بخش هاي ديگر صرف مي شود. اگر فرهنگ مصرف در ميان مردم صحيح نمي‌باشد، اسراف آب تنها در 6درصد از كل منابع آبي كشور صورت مي‌گيرد كه در خوش بينانه ترين حالت با فرض رعايت تمام اصول استاندارد مصرف آب مي‌توان، اميدوار بود كه 2 تا 3 درصد از مصرف آب كشور در بخش خانگي كاسته شود. نبايد انتظار تحول و اتفاق خيره كننده‌اي در اين زمينه باشيم.

بخش ديگري از منابع آب كشور در صنعت مصرف مي شود. متاسفانه يا خوشبختانه تنها يك درصد از كل مصرف آب كشور در حوزه صنعت صرف مي شود. لذا در بخش صنعت نيز هدر رفت آب درحدي نيست كه آن را از عوامل خشك سالي كشور نام برد و نگرانش بود. اما بيشتر سهم آب كشور در بخش كشاورزي تخصيص يافته است. به عبارتي 93 درصد، يا بهتراست بگوييم كل منابع آبي كشور صرف آبياري زمين‌ها و محصولات كشاورزي مي شود. اين درحالي است كه تنها يك سوم مساحت ايران قابل كشاورزي بوده و از اين مقدار نيز تنها 12 درصد تحت عمليات كشاورزي قرار دارد. يعني كل منابع آبي كشور(93درصد) توسط يك سوم مردم كشور(25 ميليون نفر) كه همان كشاورزان مي‌باشند، صرف مي شود و بيشترين هدر رفت آب را به خود اختصاص داده اند. اين مصرف بالاي آب در بخش كشاورزي در حالي است كه كل ارزش تجارت محصولات غذايي و كشاورزي ايران در سال 92-91 درحدود 18 ميليارد دلار بود ه كه از اين مقدارتنها 5 ميليارد دلار مربوط به صادارت و 13 ميليارد دلار مربوط به واردات محصولات كشاورزي بوده است. يعني با وجود صرف اين حجم از منبع آبي كشل كشور، هنوز هم واردات كشاورزي ما بيش از دوبرابر صادرات مي باشد!. با اين اوصاف افكار عمومي بايد مطلع باشند و از مسولان بخواهند در اين باره جوابگو بوده و بي جهت با تبليغات بي اساس هدر رفت آب و گسترش بحران خشك سالي را از بابت مصرف غلط آب در بخش خانگي جلوه ندهند. بايد پذيرفت كه سياست هاي كشاورزي و تخصيص اين ميزان از منابع كشور، هيچ منطق عقلي ندارد. لذا ادامه اين روند مزيد بر گسترش شبح شوم خشك سالي در سراسر كشور خواهد شد.


 تقدير از دست اندرکاران نمايشگاه بين المللي کتاب تهران 


 جست‌وجو براي يافتن دو زنداني فراري در آمريکا 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته