جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/03/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5015


سوختگي و عوامل ايجاد كننده و نوع درمان آن


آداب نوشيدن آب


پيشگيري از عفونت گوش در بچه‌ها با تغذيه


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 سوختگي و عوامل ايجاد كننده و نوع درمان آن 

 به گزارش آفرينش وبه نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران: سوختگي‌ها را مي‌توان به سه روش منبع سوختگي، درجه سوختگي، شدت سوختگي طبقه‌بندي و ارزيابي كرد كه هر يك از اين موارد بر اساس فوريت دار بودن درمان سوختگي و نوع مراقبت‌هاي اورژانسي كه يك فرد سوخته نياز دارد، اهميت دارند.

منبع سوختگي

سوختگي‌ها را مي‌توان بر اساس عامل ايجاد كننده آن (مثلاً شيميايي، الكتريكي، حرارتي، نوارني و تشعشعي) طبقه‌بندي كرد. در سوختگي با آتش، سوختگي مسير تنفسي و مسموميت با منواكسيد كربن و دود بايد موردتوجه قرار گيرد. تماس با برخي مواد شيميايي مانند اسيدها، بازها يا قلياهايي همچون سود سوزآور يا مواد سفيد كنند قوي، حلال‌ها و مواد رنگ‌بر قوي سبب سوختگي مي‌شود.

سريع‌ترين كاري كه در اين موارد بايد انجام داد كاهش درجه حرارت است. سرد كردن شدت ضايعه را بسيار كم و سبب كاهش مي‌شود فوراً محل سوخته را زير شير آب بگيريد. در سوختگي با قير، هرگز قير را برنداريد و فقط محل سوختگي را بلافاصله با آب سرد خنك‌كنيد در اين نوع سوختگي اگرچه ممكن است اثر سوختگي بر روي پوست به‌صورت يك ناحيه كوچك باشد ولي آسيب وارد بر بافت‌هاي زيرپوست مي‌تواند بسيار وسيع باشد.

سوختگي درجه‌يك سطحي و خفيف‌ترين نوع است پوست قرمز و حساس است و دردي را احساس نمي‌كنيد و تاولي هم نزده و در عرض يك هفته بدون بر جاي گذاشتن جاي زخم از بين مي‌رود.

سوختگي درجه‌دو با شدت متوسط است. قرمز و مرطوب بوده و ظاهر عرق كرده دارد به بافت‌هاي زيرين آسيبي نمي‌رساند، پوست تاول مي‌زند و تورم و ترشح مايع و درد شديد ديده مي‌شود كه بهبودي اين زخم سه هفته طول مي‌كشد و بايد به پزشك مراجعه كرد.

در سوختگي درجه سه تمام ضخامت پوست تخريب مي‌شود و حتي ممكن است بافت‌هاي زيرپوستي (چربي، ماهيچه‌ها و استخوان) را نيز درگير كند.

ناحيه معمولاً سياه‌رنگ و يا خشك و سفيد است درد در مواردي است كه در اطراف سوختگي درجه سه، مناطقي از سوختگي درجه‌دو نيز وجود داشته باشد. در اين نوع سوختگي شديداً بايد فوراً بيمار به مراكز درماني منتقل گردد.

براي ترميم زخم سوختگي درجه سه ممكن است. به پيوند پوست نياز شود عفونت مسئله عمده‌اي در ارتباط با سوختگي است.

عوامل افزايش‌دهنده خطر: استرس، بي‌احتياطي، سيگار كشيدن در رختخواب يا مصرف الكل تمامي موارد فوق باعث افزايش احتمال حوادث مي‌گردد.

عوارض احتمالي سوختگي: شوك به علت از دست دادن مايعات و الكتروليت‌ها (سوختگي‌هاي شديد)، اختلال بينايي در صورت آسيب به چشم‌ها، عفونت در ناحيه سوختگي، ذات‌الريه، تشكيل جوشگاه دائمي، كزاز و ساير عفونت‌ها.

به نكات زير توجه كنيد:

اطمينان حاصل كنيد كه واكسيناسيون كزاز شما به روز باشد، زيرا سوختگي‌ها يكي از شايع‌ترين علل عفونت‌ها، ازجمله كزاز هستند.

ابتدا مسائل آلوده‌كننده را دور كنيد. لباس و طلا و جواهرات را بكنيد. لباس‌هايي كه به محل زخم چسبيده و يا قير را جدا نكنيد. ناحيه سرخوردگي را به مدت 15 دقيقه در آب سرد قرار دهيد.

- درمان بسته به عمق و وسعت نواحي دچار سوختگي متفاوت است.

- ناحيه دچار سوختگي درجه‌يك را تميز نگاه‌داريد. روزانه يك ‌بار ناحيه سوخته را در وان آب ولرم قرار دهيد و پماد سوختگي بمانيد.

- در صورت امكان، ناحيه سوخته را بالاتر از ساير نقاط بدن قرار دهيد.

- مي‌توانيد از پانسمان‌هاي مخصوص روي ناحيه سوخته استفاده نماييد.

- در مواردي چون سوختگي درجه سه و بعضي موارد سوختگي درجه دو وسيع، بستري شدن در مركز سوانح و سوختگي ضروري است...

- بي‌توجهي به تميزي پانسمان و محل سوختگي مي‌تواند باعث ايجاد عفونت و افزايش عمق و وسعت آسيب گردد.

- جراحي براي پيوند پوست روي سوختگي‌هاي درجه سه انجام مي‌شود.

- در صورتي كه مشكل گوارشي نداريد از رژيم مايعات فراوان و پروتئين استفاده كنيد.

- داروها و آنتي‌بيوتيك‌هاي داده شده را سر ساعت ميل كنيد.

- از خوددرماني بپرهيزيد.

- بعد از بهبود از كرم ضد آفتاب استفاده نماييد.

- نواحي اسكار نياز به جراحي يا ليزر با نظر پزشك دارد.

- در صورت ايجاد زخم روي سوختگي قبلي به پزشك مراجعه كنيد.

- پيشگيري بهتر از درمان است مواد شيميايي را در دسترس و مكان ناامن قرار ندهيد.

- از دست زدن به سيم‌هاي برق لخت جداً خودداري كنيد.

در صورت بروز هر يك از علائم زير به پزشك مراجعه نماييد:

عدم بهبودي پس از بيست وچهار ساعت، تشديد ضايعه و گسترش يا دردناكي شديد آن، خارش بسيار شديد با وجود مصرف داروها، بروز تاول يا زخمي شدن ضايعات، تشديد قرمزي و گرمي ضايعه، بروز كهير يا ضايعات پوستي در سراسر بدن، احساس خارش در سراسر بدن، تنگي نفس، سختي تنفس يا تنفس صدادار، سرفه يا گرفتگي گلو، اختلال و سختي بلع، بيرون ريختن بزاق از دهان، تورم زبان، حلق، گلو و لب‌ها، تورم اطراف چشم، تصورت با دست‌وپاها، هرگونه خونريزي، تب و لرز، سردرد و سرگيجه، رنگ‌پريدگي يا تعريق شديد، درد يا سنگيني قفسه سينه يا تپش قلب، اسهال، تهوع و استفراغ يا درد شكم، درد، سفتي يا تورم مفاصل، ضعف و بي‌حالي يا خواب‌آلودگي شديد، بروز عوارض ناشي از مصرف دارو به‌خصوص خواب‌آلودگي شديد.


 آداب نوشيدن آب 

 در آموزه‌هاي اسلامي آمده است بهترين نوشيدني‌ها آب است و دو چيز سبب اصلاح و سلامت بدن مي‌شود؛ يکي خوردن انار و ديگري نوشيدن آب خنک بخصوص در فصول گرم سال. انار و آب خنک هر دو طبع سردي دارند و حرارت و التهاب بدن را فرو مي‌نشانند و به عملکرد بهتر کبد و معده کمک مي‌کنند. به گفته پيشوايان ديني، نوشيدن آب آدابي دارد که متاسفانه بيشتر ما از آنها بي‌اطلاع يا نسبت به آنها بي‌توجه هستيم. توصيه شده است آب به سه نفس نوشيده شود تا احساس لذت بيشتر و بهتري کسب شود. بهتر است آب به آرامي و شبيه مکيدن نوشيده شود تا با ترشحات بزاق آغشته شده و در هضم غذا موثرتر باشد. در ضمن آب با هوا مخلوط نمي‌شود و نفخ و درد معده عارض نخواهد شد.

علم تغذيه چه توصيه‌هايي دارد؟

برخلاف باور عامه مردم، بدن فقط از طريق ادرار، آب خود را از دست نمي‌دهد، بلکه از طريق مدفوع، تعريق و حتي بازدم نيز آب دفع مي‌شود. تشنگي نشان مي‌دهد بدن کم‌آب شده و بايد سريع‌تر سيراب شويد، اما اگر هوا گرم و مرطوب است يا بيماريد، ورزش مي‌کنيد يا در ارتفاعات به سر مي‌بريد، بدن بيش از حد معمول به مايعات نياز دارد. پس منتظر تشنگي نمانيد و منظم آب بنوشيد. 20 تا 30 دقيقه پيش از شروع بازي، ورزش يا رفتن به مکان‌هاي گرم حداقل 5‌/‌1 ليوان آب بنوشيد، حتي اگر تشنه نيستيد.

نوشابه، چاي و قهوه را جايگزين آب نکنيد، زيرا بشدت ادرارآور هستند و بدن را دچار کم‌آبي مي‌کنند. بهتر است همراه هر ليوان چاي، قهوه يا نوشابه سياه، يک ليوان آب بنوشيد. آبميوه طبيعي، شير کم‌چرب، دوغ و کفير کم‌نمک و شربت کم‌شيرين دانه‌هاي گياهي براي تامين مايعات بدن مناسبند.

مراحل نخست کم‌آبي بدن، معمولا با خشکي دهان و احساس تشنگي خود را نشان مي‌دهد و در صورت بي‌توجهي، بتدريج صورت سرخ و برافروخته مي‌شود، حجم ادرار کاهش مي‌يابد، مجاري ادراري مي‌سوزند، چشم‌ها گود مي‌افتند، عصبانيت و بدخلقي و در نهايت کاهش سطح هوشياري ظاهر مي‌شود که معمولا همه اين علائم با نوشيدن بموقع آب رفع مي‌شود. در صورت غليظ و تيره شدن رنگ ادرار بدانيد بدن بشدت کم‌آب است و کليه‌ها مواد زائد را در حجم کمي از آب دفع کرده و در حال تحمل فشار مضاعف‌اند. برخي بر اين باورند با نوشيدن آب دچار ورم مي‌شوند، اما بايد بدانيد آب مي‌‌تواند به رفع تورم بدن کمک کند؛ زيرا عنصري که سبب تورم بدن مي‌شود سديم است و آب سبب شسته شدن سديم اضافي مي‌شود. در ضمن آب، سموم بدن را از طريق کليه‌ها و ادرار خارج و به دفع مواد زائدي همچون اوره کمک مي‌کند و اگر آب املاح‌دار نباشد نوشيدن مقدار توصيه شده آن مي‌تواند از تشکيل مجدد سنگ‌هاي کليوي جلوگيري کند. البته اين را هم بدانيد نوشيدن بيش از حد آب بدون آن که دفع شود مي‌‌تواند سبب مسموميت با آب شود.

منبع: جام جم


 پيشگيري از عفونت گوش در بچه‌ها با تغذيه 

 عفونت گوش مياني، يکي از شايع‌ترين بيماري‌هاي عفوني در کودکان است. از هر چهار کودک، سه کودک تا سن دو سالگي حداقل يک بار دچار عفونت گوش مي‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران در اين مطلب چند توصيه‌ي غذايي براي پيشگيري از اين مشکل رايج (عفونت گوش) را ارائه مي‌دهيم. لطفاً با ما همراه باشيد.

مواد غذايي سفيد و تصفيه‌شده را کاهش دهيد

بهتر است پاستاها، نان، آرد سفيد و برنج سفيد را که حاوي مواد مغذي کمي است کاهش دهيد. توصيه مي‌کنيم مواد غذايي رنگي را به برنامه‌ي غذايي کودکانتان اضافه کنيد.توصيه مي‌کنيم که هر روز دو ماده‌ي غذايي رنگ دار به کودکان بدهيد. اين مواد غذايي رنگي مفيد عبارت‌اند از:

مواد غذايي نارنجي

زردآلو، فلفل دلمه‌اي نارنجي، کدوحلوايي، هويج، گريپ‌فروت، انبه، پرتقال، سيب‌زميني شيرين و غيره.

مواد غذايي قرمز

سيب قرمز، گيلاس، لوبيا قرمز، تربچه، توت‌فرنگي، توت قرمز، فلفل دلمه‌اي قرمز، گوجه‌فرنگي.

مواد غذايي زرد

فلفل دلمه‌اي زرد، ذرت.

مواد غذايي آبي و ارغواني

شاه‌توت، بلوبري، بادمجان، انگور، آلو.

بهتر است پاستاها، نان، آرد سفيد و برنج سفيد را که حاوي مواد مغذي کمي است کاهش دهيد. توصيه مي‌کنيم مواد غذايي رنگي را به برنامه‌ي غذايي کودکانتان اضافه کنيد

مواد غذايي سبز

مارچوبه، آووکادو، فلفل دلمه‌اي سبز، بروکلي، کلم، کرفس، خيار، لوبيا سبز، کاهو، زيتون، اسفناج.

مواد غذايي سفيد

پياز، سير، حبوبات.

غلات کامل

غلات کاملي مانند کينوا، برنج قهوه‌اي.

صبح به صبح با پروتئين

صبحانه مهم‌ترين وعده‌ي غذايي براي همه بخصوص کودکان است. اين وعده‌ي غذايي بايد حاوي پروتئين باشد. فراموش نکنيد که آنتي کورها (پادتن‌ها) از پروتئين تشکيل شده‌اند بنابراين لازم است که کودکان نيز به ميزان کافي پروتئين دريافت کنند تا بدنشان بتواند سلول‌هاي ايمني مانند آنتي کورها را توليد کند.

تخم‌مرغ

تخم‌مرغ آب پز، املت با سبزيجات و يا هر ماده‌ي غذايي حاوي تخم‌مرغ براي افزايش قدرت دفاعي کودکان و پيشگيري از ابتلا به مشکلاتي مانند عفونت گوش مفيد است.

سرماخوردگي بچه‌ها را جدي بگيريد

بيني بچه‌ها را به طور مرتب بگيريد. از آب‌نمک رقيق يا سرم شستشو براي روان‌سازي مخاط استفاده کنيد. هدف از اين کار اين است که مخاط توليد شده به‌راحتي دفع شود. زماني که کودکان دچار احتقان شده و مخاط آن‌ها دفع نشود زمينه براي بروز اوتيت يا التهاب گوش فراهم مي‌شود. با ملاحظه‌ي اولين علائم سرماخوردگي جذب ويتامين C در کودکان را افزايش دهيد.

حتماً به پزشک مراجعه کنيد که در صورت لزوم قطره‌هاي لازم تجويزشود.

ويتامين D را دريابيد

نتايج بررسي‌ها نشان مي‌دهد که کمبود ويتامين D در بين کودکاني که به‌طور مرتب دچار عفونت گوش مياني مي‌شوند رايج است. به همين دليل دريافت ويتامين D مي‌تواند باعث کاهش خطر ابتلا به اين عفونت و عوارض آن ‌شود.

اگر کودک شما به‌طور مرتب دچار اين مشکل مي‌شود مي‌توانيد با تجويز پزشک به مدت چند هفته 1000 واحد بين‌المللي ويتامين D بدهيد. محققان کانادايي معتقدند که از سن 7 ماهگي مي‌توان به کودکان روزانه تا 1500 واحد بين‌المللي نيز ويتامين D داد. بايد بدانيد که با آزمايش خون مي‌توان ميزان ويتامين D کودکان را بررسي کرد.


 خبرهاازعالم علم 

 ورزش شديد سبب مسموميت خون مي شود

به گزارش ايرنا از ساينس، تاثيرات مثبت ورزش بر سلامتي روح و جسم بر فردي پوشيده نيست؛ ولي مطالعات نشان مي دهند که ورزش شديد و افراطي، بيش از اينکه سبب سلامتي شود، به بدن آسيب وارد مي کند و مي تواند موجب مسموميت خون شود. مسموميت خون که اصطلاح علمي آن سِپتي سِميا يا سِپسيس است، زماني رخ مي دهد که مواد شيميايي ايمني به جريان خون راه يابد و سبب پاسخ التهابي خون شود. اين امر موجب ايجاد لخته، نشت خون از عروق و اختلال در جريان خون مي شود، در نتيجه ارگان هاي بدن مواد غذايي لازم و اکسيژن دريافت نمي کنند.

نوزادان، کودکان، افراد مسن، افراد مبتلا به بيماري هاي مزمن مانند سرطان يا ايدز، افرادي که دچار سوختگي شديد شده اند و افرادي که از ضعف سيستم ايمني رنج مي برند، بيشتر در معرض سپسيس قرار دارند.تحقيقات جديد نشان مي دهد که ورزش سنگين نيز مي تواند منجر به بروز اين بيماري شود. متخصصان تاکيد مي کنند که ورزش بيش از 4 ساعت در يک جلسه، ورزش سنگين تلقي مي شود؛ به خصوص اگر تمرينات استقامتي باشند، سبب افزايش حرارت بدن و تحميل فشار اضافي بر بدن مي شوند.به گزارش مرکز کنترل و پيشگيري ازبيماري ها (CDC) سالانه حدود يک ميليون نفر در آمريکا به سپسيس مبتلا مي شوند و از اين ميان، 28 تا 50 درصد جان خود را از دست مي دهند.

مراقب انسولين در فصل گرم باشيد

دکتر ايرج ايران‌زاد ، با اشاره به اينکه نگهداري مناسب انسولين در فصول گرم سال بسيار مهم است، گفت: اگر انسولين در تابستان به صورت صحيح نگهداري نشود، تاثير لازم در بدن را ندارد و سبب افزايش قند خون شما مي‌شود. به گزارش ايسنا اين فوق تخصص غدد يادآور شد: دماي مناسب نگهداري انسولين در حال مصرف بين 8 تا 52 درجه سانتيگراد است. بنابراين نگهداري آن در دماي اتاق مشکلي ندارد. ايران‌زاد اضافه کرد: براي حمل انسولين در خارج از خانه در فصول گرم بايد از کيف‌هاي مخصوص حمل انسولين استفاده کرد. توجه داشته باشيد حمل انسولين در کنار يخ اشتباه است. انسولين نبايد در دماي کمتر از 4 درجه سانتي‌گراد نگهداري شود.

وي گفت: اگر انسولين شما يخ بزند به طور کامل فاسد مي‌شود. بنابراين اگر در مناطق سردسير زندگي مي‌کنيد، بايد در فصول سرد سال نيز مراقبت کنيد که انسولين در معرض يخ‌زدگي قرار نگيرد.


 خبرپزشكي 

 70 درصد کودکان در ماه‌هاي اول تولد رفلاکس طبيعي دارند

رفلاکس، بازگشت غذا از معده به مري است، حدود 70 درصد کودکان در ماه‌هاي اول تولد دچار رفلاکس فيزيولوژيک مي‌شوند که امري طبيعي است. برخي از کودکان نيز به رفلاکس پاتولوژيک مبتلا شده که علائمي مانند بي‌خوابي، خوب شير نخوردن و وزن نگرفتن در پي دارد.

غلامرضا خاتمي، رئيس انجمن متخصصان اطفال در گفت‌وگو با فارس، با بيان اينکه سه اختلال رفلاکس، يبوست و دل‌درد بيشترين آمار مراجعان به درمانگاه‌هاي اطفال را تشکيل مي‌دهد، اظهار داشت: رفلاکس از يبوست و دل‌درد نيز شايع‌تر است. وقتي مواد غذايي از داخل معده به سمت مري بيايد، فرد دچار رفلاکس شده است.

گاهي غذا در اواسط مري مي‌ماند و به معده برمي‌گردد، گاهي به دهان مي‌رسد و در برخي موارد نيز از دهان بيرون مي‌آيد.

اين فوق تخصص گوارش اطفال ادامه داد: 70 درصد کودکان در ماه‌هاي اول تولد دچار رفلاکس مي‌شوند که به آن رفلاکس فيزيولوژي گفته مي‌شود و طبيعي است.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران تصريح کرد: رفلاکس فيزيولوژيک علامتي ندارد و در تغذيه و وزن‌گيري کودک بي‌تأثير است. کودکاني که دچار رفلاکس فيزيولوژيک هستند به طور طبيعي شير مي‌خورند و دچار رفلاکس مي‌شوند که اين نوع رفلاکس نياز به دارودرماني ندارد، همچنين انجام سونوگرافي به اين اختلال کمکي نمي‌کند و چيزي در آن مشاهده نمي‌شود.

رئيس انجمن پزشکان اطفال گفت: گروه ديگري از کودکان، ضمن رفلاکس، علائمي مانند بيخوابي، خوب شير نخوردن و وزن نگرفتن را نشان مي‌دهند که به اين نوع رفلاکس پاتولوژيک گفته مي‌شود و نياز به مراقبت دارد.

خاتمي اظهار داشت: براي برخي از اين کودکان، شربت‌هايي براي جلوگيري از رفلاکس تجويز مي‌شود، همچنين ممکن است اين نوع رفلاکس ادامه يافته و در نهايت موجب آلرژي به پروتئين شير گاو شود.

اين فوق تخصص گوارش اطفال با توصيه به والدين براي جلوگيري از دادن شير پاستوريزه به کودکاني که دچار رفلاکس پاتولوژيک هستند، گفت: توصيه مي‌شود والدين بعد از شش ماهگي که کودک نياز به غذاهاي کمکي مانند فرني و حريره بادام دارند، به جاي شير پاستوريزه از شير مادر استفاده کنند، همچنين مي‌تواند در صورتي که مادر شير زيادي ندارد، از سوپ، پوره و تخم‌مرغ استفاده کرد تا اين کودکان در وزن‌گيري دچار مشکل نشوند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته