جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/03/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5015


عزم ايران در جذب سرمايه گذاري خارجي براي بازسازي صنعت گاز

امسال از سوي وزارت نفت
23 ميليون ليتر بنزين يورو 4 و 35 ميليون ليتر گازوييل يورو 4 توزيع مي شود


روسيه: قيمت 60 تا 70 دلار براي نفت مناسب است


دنياي انرژي


شهرستان ها


 عزم ايران در جذب سرمايه گذاري خارجي براي بازسازي صنعت گاز 

 
شبکه خبري بلومبرگ گزارش داد : ايران براي بازسازي صنعت گاز خود نياز به يکصد ميليارد دلار دارد و با نزديک شدن به پايان چندين دهه تحريمهاي بين المللي با چندين شرکت عظيم انرژي در اروپا وارد مذاکره شده است .شبکه خبري بلومبرگ در گزارشي از پاريس نوشت : عزيزالله رمضاني مدير امور بين الملل شرکت ملي گاز ايران در مصاحبه اي در پايتخت فرانسه گفته است که ما از سرمايه گذاري شرکتها استقبال و قدرداني مي کنيم . ما از فن آوري جديد استقبال مي کنيم . طي هيجده ماه گذشته ما با شرکتهاي خارجي مذاکرات زيادي داشتيم .

در حالي که بازارهاي کالا مهياي بازگشت نفت ايران شده است، داده هاي شرکت بريتيش پتروليوم نشان داد که جمهوري اسلامي موقعيت خود را به عنوان کشوري داراي بزرگترين ذخاير سوخت اثبات شده در جهان پس از ربودن تاج قهرماني از روسيه در سال 2011 حفظ کرده است .بلومبرگ در ادامه گزارش خود مي افزايد : حميد رضا عراقي معاون وزير نفت ايران در ماه ژوئن در کنفرانس جهاني گاز با شرکتهاي بين المللي ملاقات کرده است .

رمضاني در مصاحبه سوم ژوئن خود گفت : در پاريس ما با شرکتهاي زيادي عمدتا از اروپا ملاقات کرده و آنها سخت مشتاق مذاکره با ما بودند.چشم انداز تجديد عرضه سوخت فسيلي از سوي ايران يکي از بزرگترين ناشناخته ها براي بازارهاي انرژي است که پيش از اين با افزايش توليد نفت شيل امريکا و تصميم عربستان سعودي براي حفظ ميزان توليد نفت با وجود سقوط قيمت ها ، متزلزل شده اند.

رمضاني گفت : در صورت توافق نهايي بر سر برنامه هسته اي ايران تا ضرب الاجل 30 ژوئن و کاهش تحريمها ، ايران تصميم دارد صادرات گاز خود را هفت برابر کرده و به روزي 200 ميليون مترمکعب طي چهار سال برساند .وي افزود : توليد گاز طي پنج سال از 800 ميليون مترمکعب به 2/1 ميليارد مترمکعب در روز افزايش خواهد يافت .

به گفته پرابات سينگ مدير بازاريايي شرکت گيل در هند يکي از بزرگترين وارد کنندگان گاز در جهان در مصاحبه سوم ژوئن خود در پاريس گفت که چنين به نظر مي رسد که اين منبع بيکران به عرضه عظيم گاز که پيش از اين از سوي امريکا صورت گرفته، افزوده خواهد شد.

ايران جاي زيادي براي افزايش توليد دارد و ذخايرآن اندکي بيش از روسيه است ولي براساس داده هاي بريتيش پتروليوم يک سوم کمتر از اين کشور در سال 2014 گاز توليد کرده است.

فروش گاز در خارج چالش انگيز تر خواهد بود. ايران تنها از يک مجتمع صادراتي نيمه تمام ال ان جي برخوردار است و لذا اندک مسيرهاي سريعي براي صادرات در اختيارش قرار دارد.

ايران به دنبال يک جايزه بلند مدت است و گاز را کليد کشورهايي مي داند که به دنبال انرژي ارزانتر و پاک تر هستند.

رمضاني گفت : گاز طبيعي سوخت اصلي مورد استفاده طي بيست تا سي سال آينده خواهد بود. ذغال سنگ جاي خود را به گاز طبيعي خواهد داد و دومين سوخت مورد استفاده پس از نفت خواهد شد.


 امسال از سوي وزارت نفت
 23 ميليون ليتر بنزين يورو 4 و 35 ميليون ليتر گازوييل يورو 4 توزيع مي شود 

 
وزارت نفت امسال توزيع 23 ميليون ليتر بنزين يورو 4 را در دستور کار خود دارد که 4 ميليون ليتر مربوط به پالايشگاه آبادان خواهد بود و توليد بنزين يورو 4 پالايشگاه اراک بعد از تعميرات اساسي به 16 ميليون ليتر افزايش مي يابد.شايان ذکر است، در ميانه سال 1392 فقط 2/13 ميليون ليتر بنزين يورو 4 در پالايشگاه اراک توليد شده که به صورت مخلوط با ديگر بنزينهاي توليدي توزيع مي شد در حالي که در حال حاضر 17,57 ميليون ليتر بنزين (14.57 ميليون ليتر اراک، دو ميليون ليتر اصفهان، يک ميليون ليتر تبريز) توليد و به صورت مخلوط نشده توزيع مي شود.

همچنين در ميانه سال 1392 نفت و گاز يورو 4 توليد پالايشگاههاي اراک و تهران به صورت مخلوط شده با ديگر نفت و گاز ها توزيع مي شده که در حال حاضر ميزان 24 ميليون ليتر نفت و گاز يورو 4 در کلانشهرها توزيع مي شود که تا پايان سال اين ميزان به 35 ميليون ليتر افزايش مي يابد.

لازم به تاکيد است که دريافت هرگونه حلالهاي صنعتي توليدي واحدهاي پتروشيمي به عنوان اکتان افزا و پترو بنزين از ارديبهشت سال 93 زودتر از زمان مورد نظر به صورت کامل قطع شده است.

با توجه به مصوبه هيئت محترم دولت دهم مقرر بوده است از 1/1/1391 در 8 کلانشهر در معرض آلودگي، بنزين يورو 4 توزيع شود که باوجود در سرويس آمدن واحد توليد بنزين يورو 4 در پالايشگاه امام خميني (ره) شازند از نيمه دوم سال 91 ، بنزين ارسالي از پالايشگاه فوق با ديگر بنزينها در انبار ري مخلوط ، توزيع ومصرف شده است و عملاً هيچگونه بنزين يورو 4 در کشور توزيع نشده است . با انجام تغييرات مديريتي در مجموعه پالايش و پخش پس از روي کار آمدن دولت محترم يازدهم، برنامه ريزي عملياتي کردن مصوبات قبلي در دستور کار قرار گرفته و اقدامات اصلاحي و عملياتي به شرح زير صورت گرفته است.


 روسيه: قيمت 60 تا 70 دلار براي نفت مناسب است 

 روسيه مي‌گويد قيمت نفت 60 تا 70 دلار در هربشکه براي بازار جهاني نفت مناسب است.به گزارش اکونوميک تايمز، آلکساندر نواک، وزير انرژي روسيه به پارلمان اين کشور گفت: براي بازار نفت، قيمت 60 تا 70 دلاري براي هربشکه نفت مناسب است.نواک ادامه داد: نگاهي مشترک به وضعيت همه اعضاي بازار نفت به خصوص کشورهاي صادرکننده حاکي از اين است که قيمت 100 دلاري و بالاتر براي هر بشکه نفت که پيشتر شاهد آن بوديم در آينده نزديک تکرار نخواهد شد.

وزير انرژي روسيه ادامه داد که شرکت‌هاي داخلي انرژي ميزان سرمايه گذاري خود را در سال جاري پنج تا 10 درصد کاهش داده‌اند و علت اين مساله قيمت‌هاي پايين‌تر انرژي نسبت به گذشته است.روسيه بزرگترين صادرکننده نفت خارج از سازمان اوپک است. هفته گذشته اوپک تصميم گرفت تا سقف توليد نفت خود را بدون تغيير حفظ کند. اين سازمان پيشتر گفته بود تنها درصورتي حاضر به کاهش توليد نفت خود است که اين اقدام هماهنگ با کشورهاي خارج از اوپک صورت بگيرد.وزير انرژي روسيه روز چهارشنبه گذشته و پيش از برگزاري نشست اوپک اعلام کرده بود که اعضاي اوپک پيشنهادي براي کاهش توليد نفت نداده اند. وي تصريح کرد که تقريبا با همه اعضاي اوپک ديدار کرده‌ است اما از آنها پيشنهادي درباره کاهش توليد نشنيده‌ است.براساس اين گزارش، روسيه يکي از توليدکنندگان بزرگ نفت در جهان به شمار مي‌رود اما اين کشور عضو اوپک نيست. وزير انرژي روسيه پيشتر هم اعلام کرده بود که قيمتهايي که هم‌ اکنون شاهد آن هستيم، براي صنعت نفت جهان و بازار اين محصول بسيار مناسب و مطلوب است.


 دنياي انرژي 

 در کميسيون انرژي مجلس انجام مي شود

ادامه بررسي موضوع سوخت شناورها و مشکلات جايگاهداران

کميسيون انرژي در جلسات هفته آينده خود افزون بر بررسي دستور کارهاي متفاوت،مشکلات جايگاهداران بمب بنزين و موضوع سوخت شناورها را بررسي مي‌کند.به گزارش شانا، کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي،اين هفته (يکشنبه 24 خردادماه) ادامه بررسي موضوع سوخت شناورها را در دستور کار دارد، اين موضوع هفته گذشته نيز مورد بررسي قرار گرفته بود.

جلسه ياد شده قرار است با مسئولان و کارشناسان وزارتخانه هاي نفت، راه و شهرسازي، معاونت حقوقي رئيس‌جمهوري، رياست سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور، رياست ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ديوان محاسبات کشور و مرکز پژوهشهاي مجلس بررسي شود.تصميم گيري براي طرح اجازه سازمانها و دستگاههاي دولتي و مؤسسه‌هاي عمومي غيردولتي جهت استفاده از انرژي خورشيدي، دومين دستور کار کميسيون ياد شده در اين روز (يکشنبه) است.

ادامه بررسي طرح يک‌ فوريتي الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌اي ايران، به‌ عنوان دستور کار بعدي کميسيون انرژي در اين روز اعلام شده است.اما سه‌شنبه ( 26 خرداد ماه)، انتخابات هييت رييسه کميسيون انرژي برگزار خواهد شد.

در اين روز، همچنين وزير جهاد کشاورزي به‌ منظور پاسخگويي به پرسش يکي از نمايندگان در کميسيون انرژي حاضر مي شود.بررسي مشکلات جايگاهداران پمپ بنزين با حضور مسئولان و کارشناسان سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، وزارت نفت، سازمان بازرسي کل کشور، ديوان محاسبات کشور و رياست کانون انجمنهاي صنفي جايگاهداران پمپ بنزين، آخرين دستور کار کميسيون در اين هفته خواهد بود.

خوش بيني اوپک در گزارش ماهانه؛

عرضه نفت رقيبان کاهش خواهد يافت

خبرگزاري رويترز اعلام کرد که سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) در تازه ترين گزارش ماهانه خود، با رويکردي خوش بينانه به وضع رقباي خود پرداخته و معتقد است مازاد عرضه از سوي رقيبان به بازار کاهش مي يابد.

به گزارش رويترز، سازمان کشورهاي صادرکننده نفت(اوپک) ابراز اطمينان کرد که همزمان با افزايش تقاضا، رشد عرضه از سوي توليدکنندگان خارج اوپک کاهش پيدا کند که به اين صورت عرضه بيش از حد نفت در بازار کاهش خواهد يافت، علامتي که نشان مي دهد استراتژي اين سازمان مبني بر صدور مجوز سقوط قيمت ها در حال جواب دادن است.

اوپک در گزارش ماهانه خود اعلام کرد عرضه توليدکنندگان رقيب پس از افزايش در نيمه اول سال در نيمه دوم امسال کاهش خواهد يافت. تقاضاي جهاني نفت نيز سريعتر از سال 2014 رشد خواهد کرد.

اقتصاددانان اوپک در اين گزارش گفتند: عرضه بيش از حد کنوني در بازار احتمالا در ماههاي آينده کاهش خواهد يافت.

در اين گزارش همچنين آمده است که توليد اعضاي اوپک در ماه مي به دليل افزايش توليد عراق و آنگولا و توليد بي سابقه عربستان روزانه 24 هزار بشکه افزايش يافته است.

اوپک سال گذشته به رغم سقوط قيمت ها با کاهش توليد خود مخالفت کرد و در عوض براي احياي سهم بازار در برابر توليدکنندگان پرهزينه نفت آمريکا و ديگر نقاط جهان تلاش کرد.

اوپک در نشست هفته گذشته نيز سياست حفظ سهم بازار را ادامه داد.

اعضاي کليدي اوپک از زمان تغيير سياست خود در سال 2014 عرضه خود را افزايش داده اند و به گفته منابع ثانويه اوپک در ماه مي روزانه 30 ميليون و 980 هزار بشکه نفت(تقريبا روزانه يک ميليون بشکه بيشتر از سقف 30 ميليون بشکه) توليد کرد.

عربستان عامل اصلي مخالفت اوپک با کاهش توليد، اعلام کرد که عرضه نفت خود را در ماه مي به 10 ميليون و 330 هزار بشکه در روز(بالاترين سطح تا به امروز) رسانده است.

در اين گزارش آمده است، اگر اوپک توليد خود را در سطح ماه مي نگه دارد مازاد عرضه در بازار در نيمه دوم 2015 به روزانه 440 هزار تنزل خواهد يافت. در حال حاضر مازاد عرضه نفت در بازار سالانه به طور متوسط يک ميليون و 660 هزار بشکه در روز برآورد مي شود.

همچنين علامت ديگري که نشان مي دهد استراتژي اوپک در کند کردن عرضه رقبا در حال جواب دادن است، اين سازمان انتظار دارد که کشورهاي خارج از اوپک امسال عرضه خود را روزانه 680 هزار بشکه افزايش دهند که يک سوم رشد ثبت شده در سال 2014 است.

اوپک همچنين پيش بيني هاي خود درباره رشد تقاضاي جهاني نفت در سال 2015 و تقاضاي نفت اين سازمان را تغيير نداد.

جهش پنج دلاري قيمت نفت ايران

سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) اعلام کرد که نفت ايران در ماه مي با پنج دلار و 12 سنت افزايش در هر بشکه به طور متوسط بشکه اي 61 دلار و 38 سنت معامله شد. به گزارش شانا، اوپک در گزارش ماه ژوئن خود اعلام کرد :بهاي نفت سنگين ايران در ماه مي نسبت به آوريل پنج دلار و 12 سنت افزايش يافته است.

متوسط قيمت نفت ايران در ماه آوريل 56 دلار و 26 سنت در هر بشکه اعلام شده بود.

نفت ايران در ماه مي همانند ماه قبل تر به عنوان هشتمين نفت به لحاظ قيمت در بين 12 نفت موجود در سبد نفتي اوپک قرار گرفت.

همچنين براساس اين گزارش ،متوسط قيمت نفت ايران در پنج ماه نخست امسال بشکه اي 52 دلار و 98 سنت بوده که نسبت به متوسط سال 2014 ميلادي که 104 دلار و 72 سنت در هر بشکه بود، 51 دلار و 70 سنت در هر بشکه کاهش يافته است.


 شهرستان ها 

ايران سومين توليدکننده نفت اوپک شد

ايران با رشد توليد نفت در ماه ميلادي گذشته بار ديگر در جايگاه سوم اوپک قرار گرفت.براساس گزارش ماه ژوئن اوپک، منابع ثانويه اعلام کردند توليد نفت خام ايران در ماه مه نسبت به آوريل روزانه هزار بشکه افزايش يافت و به دو ميليون و 845 هزار بشکه در روز رسيد.

اين آمار نشان مي‌دهد، ايران در ماه مه، امارات را که ماه پيش رقابت نزديکي با آن داشت کنار زده و پس از عربستان و عراق سومين توليدکننده بزرگ سازمان کشورهاي صادرکننده نفت شده است.عراق در ماه مه با افزايش توليد روزانه 104 هزار بشکه اي جايگاه خود را به عنوان دومين توليد‌کننده بزرگ اوپک پس از عربستان حفظ کرده و در اين ماه روزانه سه ميليون و 800 هزار بشکه توليد کرده است. توليد نفت عراق در ماه آوريل روزانه سه ميليون و 695 هزار بشکه بود.

براساس اين گزارش، توليد نفت عربستان در ماه مه روزانه با چهار هزار و 300 بشکه کاهش نسبت به آوريل به 10 ميليون و 107 هزار بشکه در روز رسيده است.امارات در ماه گذشته ميلادي روزانه 11 هزار و 700 بشکه توليد نفت خود را افزايش داد و از دو ميليون و 818 هزار بشکه در روز به روزانه دو ميليون و 830 هزار بشکه رساند.

امارات در ماه آوريل رقابت تنگاتنگي با ايران براي گرفتن رتبه سوم اوپک داشت اما در ماه مه، ايران با اختلاف روزانه 15 هزار بشکه اي بالاتر از اين کشور قرار گرفته است.توليد نفت کويت نيز در آوريل روزانه با 77 هزار و 400 بشکه کاهش از روزانه دو ميليون و 762 هزار بشکه به دو ميليون و 685 هزار بشکه در روز رسيد.

آغاز صادرات سوخت جت ايران

سرپرست امور بين‌الملل شرکت پخش فرآورده‌هاي نفتي با اشاره به صادرات تک محموله سوخت جت ايران، اعلام کرد: پاکستان و اقليم کردستان عراق مشتري گاز مايع ايران هستند.

اسماعيل حشم فيروز در گفتگو با مهر در تشريح برنامه‌هاي جديد جديد ايران به منظور صادرات فرآورده‌هاي مختلف نفتي به بازارهاي منطقه‌اي و جهاني، گفت: در حال حاضر با بهره برداري از فازهاي جديد پارس جنوبي و افزايش توليد گاز ايران، ظرفيت مازاد توليد و صادرات فرآورده‌هاي نفتي ايران شامل گازوئيل، گاز مايع، نفت سفيد، نفت کوره و سوخت هواپيما، افزايش يافته است. سرپرست امور بين‌الملل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي با تاکيد بر اينکه در حال حاضر ظرفيت مازاد توليد فرآورده‌هاي نفتي ايران به بيش از 70 ميليون ليتر در روز افزايش يافته است، تصريح کرد: بر اين اساس هم اکنون در بخش نفت کوره 41 ميليون ليتر، گازوئيل 25 ميليون ليتر، نفت سفيد 3 تا 4 ميليون ليتر و گاز مايع تا سقف يک هزار تن در روز ظرفيت مازاد توليد وجود دارد.

اين مقام مسئول با اشاره به دستورات جديد وزير نفت و تفکيک حوزه‌هاي صادرات فرآورده‌هاي نفتي در سطح دو شرکت ملي نفت ايران و شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، اظهار داشت: براساس دستورات وزير نفت، صادرات فرآورده هاي نفتي از مسير خشکي توسط شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي و از مسير دريايي توسط شرکت ملي نفت ايران انجام مي شود.

وي با يادآوري اينکه با اين وجود ترخيص محموله‌هاي صادراتي فرآورده‌هاي نفتي از حوزه دريايي هم توسط شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي انجام مي گيرد، اظهار داشت: در شرايط فعلي، ايران با اکثر کشورهاي همسايه همچون ارمنستان، گرجستان، پاکستان، افغانستان، عراق، اقليم کردستان عراق و برخي از کشورهاي منطقه آسياي ميانه و آسياي مرکزي تبادل و صادرات فرآورده‌هاي نفتي دارد.

سرپرست امور بين الملل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران در ادامه از پاکستان به عنوان يکي از مشتريان گاز مايع ايران ياد کرد و ادامه داد: صادرات گاز مايع توسط شرکت‌هاي بخش خصوصي و پس از عرضه اين محصول نفتي در بورس کالا انجام مي گيرد. وي با تاکيد بر اينکه هم اکنون به طور متوسط روزانه حدود 3 هزار تن گاز مايع ايران به پاکستان صادر مي‌شود، تصريح کرد: به عبارت ديگر در شرايط فعلي نزديک به نيمي از نياز گاز مايع پاکستان توسط ايران تامين مي شود. اين مقام مسئول با اشاره به امضاي قراردادهاي تک محموله به منظور صادرات بنزين هواپيما به کشور افغانستان و اقليم کردستان عراق، خاطرنشان کرد: با افزايش توليد گاز در پارس جنوبي پيش بيني مي‌شود سال آينده ظرفيت مازاد توليد فرآورده‌هاي نفتي ايران به ويژه گازوئيل افزايش يابد و در نهايت نقش ايران در بازار منطقه‌اي صدور گازوئيل پررنگ تر خواهد شد.

قمصري خبر داد:

موضع جديد ايران براي صادرات گاز به اروپا

مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت با بيان اينکه صادرات گاز به اروپا يکي از برنامه‌هاي اولويت‌دار ايران است، در عين حال گفت: صادرات گاز با قيمت 5 و 6 دلار فاقد توجيه اقتصادي است.

به گزارش مهر، صادرات سالانه 25 تا 30 ميليارد مترمکعب گاز طبيعي به کشورهاي عضو اتحاديه اروپا يکي از برنامه هاي اولويت دار اقتصاد انرژي ايران پس از لغو تحريم ها است.

بر اين اساس در شرايط فعلي 6 تا 7 مسير براي انتقال گازهاي ترش پارس جنوبي به اروپا روي ميز صنعت گاز ايران قرار دارد و با وجود پابرجا ماندن تحريم‌هاي خارجي تاکنون سهامداران خط لوله ترانس آناتولين، ناباکو و ترکيش استريم به طور مستقيم و يا غير مستقيم براي مشارکت گازي با ايران پا پيش گذاشته اند. با اين وجود، سقوط آزاد قيمت جهاني نفت خام، بازارهاي گاز هم در سايه سنگين کاهش قيمت طلاي سياه قرار گرفته‌اند و حتي کاهش قيمت نفت و گاز احداث خطوط لوله 2000 تا 3000 کيلومتري به منظور انتقال گاز ايران، جمهوري آذربايجان، ترکمنستان و ساير کشورهاي گازخيز منطقه خاورميانه به اروپا را در سايه قرار داده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته