جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/03/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5015

از سوي دولت :
بخشنامه قطع آب مشترکان پُرمصرف اواسط و يا اواخر تيرماه ابلاغ مي شود

رئيس سازمان امور مالياتي کشور:
فاکتورفروشي و کد فروشي بايد جمع شود


نهادهاي مالي


کلاهبرداري پيامکي با مرغ ارگانيک!


تريبون


خبــر


 از سوي دولت :
 بخشنامه قطع آب مشترکان پُرمصرف اواسط و يا اواخر تيرماه ابلاغ مي شود 

 
قائم مقام وزير نيرو با اعلام اينکه تا 20 سال آينده حدود دو سوم جمعيت جهان با کمبود شديد و نسبتا شديد آب مواجه مي شوند گفت: 517 شهر در سال گذشته دچار تنش آبي بودند که 10 شهر ديگر نيز به آنها افزوده شد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت نيرو، ستار محمودي با تاکيد بر حمايت وزارت نيرو از برنامه ابتکار بين‌ المللي خشکسالي گفت: با اقدام‌هاي فرهنگي و مشارکت تشکل‌ هاي آب‌ بران، خواهيم توانست حفاظت از منابع آب و پايداري سفره‌ ها را بهبود بخشيم.

قائم‌مقام وزير نيرو اظهارداشت: وزارت نيرو به طور جدي حمايت‌ هاي فني و مالي خود را از برنامه ابتکار بين‌ المللي خشکسالي و فاز هشتم برنامه بين‌ المللي آب‌ شناسي يونسکو به عمل خواهد آورد. تخمين زده مي‌ شود حدود 40 درصد از جمعيت جهان در 80 کشور تا قبل از سال 2021 با کمبود شديد آب روبرو شوند و در 20 سال آينده نيز نزديک به دو سوم جمعيت جهان با کمبود شديد يا نسبتا شديد منابع آبي مواجه مي‌شوند که به طور عمده در مناطق آفريقاي شمالي، خاورميانه و آسياي غربي است.

وي 84 درصد از مساحت کشور را در مناطق خشک و نيمه‌ خشک عنوان کرد و افزود: اين شرايط آب و هوايي، چالش‌ هايي مانند کاهش آب تالاب‌ ها، پايين رفتن سطح آب زيرزميني، تقاضا براي برداشت بيش از ظرفيت از منابع زيرزميني و به هم خوردن تعادل اين منابع را به همراه آورده که در اين رابطه برنامه‌ ريزي‌هاي جامعي در کشور صورت گرفته است و تجربيات ارزشمندي نيز به دست آورده‌ايم.

محمودي با بيان اينکه براي جلوگيري از تخريب منابع آب زيرزميني قانون توزيع عادلانه آب را داريم گفت: وزارت نيرو بر اساس اين قانون مي‌ تواند در دشت‌ هايي که داراي بيلان منفي هستند، از حفر چاه‌ هاي جديد جلوگيري کند و براي چاه‌ هاي حفر شده قبلي نيز سهميه تعيين کند تا ميزان برداشت آنها را کاهش دهد.

اين مقام مسئول در وزارت نيرو افزود: البته اجراي اين قانون همواره با مقاومت‌ هايي از سوي متقاضيان و صاحبان چاه روبرو بوده است. قائم مقام وزير نيرو با بيان اينکه در وزارت نيرو طرح تعادل‌ بخشي و احياي منابع آب زيرزميني را تهيه و به مرحله اجرا گذاشته‌ ايم تا بر اساس آن بتوانيم با استفاده از روش‌ هاي فني، سفره‌ هاي زيرزميني را احيا کنيم ادامه داد: با توجه به طولاني بودن دوره‌ هاي خشکسالي در ايران براي پايش و مديريت آن ظرفيت‌ هاي مناسبي ايجاد شده که شامل مراکز علمي و تحقيقي، ظرفيت‌ هاي دانشگاهي و مراکز عملياتي است.

وي افزود: ايجاد مراکز مرتبط با سازمان‌ هاي بين‌ المللي مانند مرکز مديريت آب شهري، مرکز قنات، برنامه ابتکار بين‌المللي خشکسالي نيز از مراکز فعال و موثر در اين ارتباط است. قائم مقام وزير نيرو با اشاره به اينکه طي سال هاي گذشته بيش از 110 ميليارد مترمکعب از ذخاير آب هاي زيرزميني مورد استفاده قرار گرفته است گفت: در صورت اجراي طرح هاي تهيه شده، 15 تا 20 سال زمان نياز است تا اين ذخاير متعادل شود.

محمودي افزود: منابع خوبي از سوي دولت براي اجراي اين طرح اختصاص داده شده که در قالب برنامه هاي اجرايي توزيع خواهد شد تا از برداشت بيش از حد منابع زيرزميني جلوگيري شود و از طرفي ذخاير آب استراتژيک به تعادل برسد.

قائم مقام وزير نيرو اظهارداشت: براساس اين طرح، سالانه 5 ميليارد مترمکعب از ذخاير استراتژيک آب احيا خواهد شد و خوشبختانه امروز در کشور به اين نتيجه رسيده اند که آب در اولويت قرار دارد. وي در خصوص تنش آبي در ديگر شهرهاي کشور و اينکه ميزان بارندگي هاي امسال نسبت به ميانگين بلندمدت 20 درصد و نسبت به سال گذشته 14 درصد کاهش داشته است گفت: سال گذشته 517 شهر با تنش آبي مواجه بودند که امسال 10 شهر نيز به آنها اضافه شده است.

وي افزود: با مجموعه طرح ها و اقدامات انجام شده، اميدواريم سال آبي جاري را بهتر از سال گذشته سپري کنيم و از طرفي خواهان رعايت شيوه مصرف توسط مشترکان هستيم. قائم مقام وزير نيرو درباره بخشنامه مصوبه قطع آب مشترکان پُرمصرف گفت: اين مصوبه در دولت تحت بررسي است و به نظر مي رسد اواسط و يا اواخر تيرماه ابلاغ شود


 رئيس سازمان امور مالياتي کشور:
  فاکتورفروشي و کد فروشي بايد جمع شود 

رئيس سازمان امور مالياتي کشور با انتقاد از گسترش پديده فاکتور فروشي، گفت: اين پديده مخل نظام مالياتي و اقتصادي کشور است و سازمان به طور جدي با متخلفان برخورد مي‌کند.به گزارش آفرينش به نقل از سازمان امور مالياتي ، علي عسکري با بيان اينکه پرونده 900 ميليارد توماني که در مرجع قضايي اصفهان در حال رسيدگي است مربوط به حدود 8 ماه قبل است که دادستان امور مالياتي اصفهان آن را شناسايي کرد، افزود:‌ پرونده هاي ديگري هم در تهران و برخي استان هاي ديگر تشکيل و به مراجع قضايي معرفي شده يا در مرحله ارائه به مراجع قضايي است.رئيس سازمان امور مالياتي کشور گفت: پس از شکل گيري قانون ماليات بر ارزش افزوده متاسفانه برخي موسسات حسابداري و شرکت ها شکل گرفتند که براي ايجاد اعتبار براي مودياني که خريد و فروش کالا مي کنند برگه فروش صوري صادر مي کردند.وي افزود: موديان وقتي کالا خريد مي کنند ماليات مي دهند و وقتي کالا را مي فروشند نيز نظام مالياتي، ماليات آن را دريافت مي کند؛ در اين شرايط اين شرکت ها فاکتور صوري مي دهند تا بگويند ماليات خريد پرداخت شده است تا به عنوان اعتبار در زمان فروش منظور شود.معاون وزير اقتصاد تصريح کرد: متاسفانه اين پديده شوم در نظام اقتصادي ما رخنه کرده و زياد شده و سازمان امور مالياتي نيز دو سال است به طور جدي وارد شده و پرونده هايي را شناسايي کرده است.رئيس سازمان امور مالياتي کشور خاطرنشان کرد:‌ فاکتورفروشي و کد فروشي از راه هاي پولشويي و فرار مالياتي و اخلال در اقتصاد کشور است که روند رو به گسترشي دارد و بايد جمع شود.


 نهادهاي مالي 

 تعامل اثربخش بانک پارسيان با صنعت نفت کشور

دکتر پرويزيان که به عنوان يکي از اعضاي پنل چالش هاي مالي، اعتباري و بخش بالادستي صنعت نفت در اين کنگره حضور يافت، با تاکيد بر تعامل موثر و هدفمند بانک پارسيان با صنعت نفت کشور، در خصوص قراردادهاي نوين بخش بالادستي (IPC) به ايراد سخنراني پرداخت.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک پارسيان، مديرعامل بانک به اهميت نقش مشتري مداري و لزوم شناسايي مشتريان اين صنعت اشاره و تصريح نمود: برآورده کردن نيازهاي مشتريان اين حوزه از اهميت بالايي در بانک پارسيان برخوردار است.

محصول "بانکآشنا" به عنوان محصول دوست دار محيط زيست "اقتصادنوين" معرفي شد

همزمان با هفته محيط زيست، محصول "بانکآشنا" بانک اقتصادنوين طي مراسمي با حضور مديران ارشد اين بانک و اداره کل محيط زيست استان تهران و در حضور نمايندگان رسانه‌هاي گروهي رونمايي شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، در اين مراسم حسن معتمدي، مديرعامل بانک اقتصادنوين با بيان اينکه اين بانک از چندي پيش به خانواده دوستداران محيط زيست پيوسته است گفت: در راستاي تفاهم‌نامه همکاري بانک با سازمان حفاظت محيط زيست استان تهران و به منظور توسعه فرهنگ حفظ محيط زيست در ميان عموم مردم، انجام اقدامات عملي مشترک با اين سازمان در دستور کار قرار گرفته است که ارائه خدمات بانکي دوستدار محيط زيست نيز در همين راستا
قرار دارد.

توقف تفحص از بانک پارسارگاد با نظر هيأت رئيسه مجلس

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس از مسکوت ماندن تحقيق و تفحص از بانک پاسارگاد با نظر هيأت رئيسه مجلس خبر داد و گفت که قرار است در اين زمينه از رئيس مجلس کسب تکليف شود.

ارسلان فتحي پور در گفت‌وگو با ايسنا ، اظهارداشت : جمعي از نمايندگان تقاضاي تحقيق و تفحص از بانک پاسارگاد را به کميسيون اقتصادي ارائه کردند اما مدتي است اين کار با نامه هيأت رئيسه متوقف شده است .

مديرعامل بانک سپه:

بانک‌ها به پرداخت وام 60 ميليوني مسکن ورود مي‌کنند

مديرعامل بانک سپه با اشاره به روند اجراي مصوبه نرخ سود سپرده و تسهيلات در بانک‌ها، گفت: به تازگي «پرداخت تسهيلات به شرط سپرده‌گذاري» روشي است که در برخي بانک‌ها متداول شده است.

سيد کامل تقوي نژاد در گفت‌وگو با فارس ،با بيان اينکه بخشنامه تسهيلات 60 ميليون توماني به تازگي ابلاغ شده است و احتمالا بانک‌ها به پرداخت اين تسهيلات ورود خواهند کرد، گفت: اين مصوبه در واقع مجوزي براي بانک‌ها به پرداخت تسهيلات خريد مسکن بود زيرا مسکن بخش پيشران در رشد اقتصادي است و با رونق اين بخش ساير بخش‌هاي اقتصادي مانند فولاد، سيمان و ديگر بخش‌ها هم فعال خواهند شد.


 کلاهبرداري پيامکي با مرغ ارگانيک! 

 رييس انجمن صنفي پرورش‌دهندگان مرغ گوشتي گفت: عده‌اي کلاهبردار با ارسال پيامک به مردم، اقدام به فروش گوشت مرغ به اصطلاح "مرغ ارگانيک" به قيمت کيلويي 12 هزار تومان کرده‌اند که البته نظارت دستگاه‌هاي متولي بايد تشديد شود تا ديگر شاهد چنين سودجويي‌هايي نباشيم.

محمد يوسفي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار داشت : در بازار مرغ مسئولان بايد بيش از پيش نظارت کنند و با متخلفان شديدتر از گذشته برخورد کنند تا ديگر کلاهبرداران نتوانند با پيامک مردم را فريب دهند و گوشت مرغ را به نام "ارگانيک" کيلويي 12 هزار تومان بفروشند.

وي افزود: جالب‌تر اينکه اين کلاهبرداران بدون هيچ شماره تماس و آدرسي تنها به مردم پيامک مي‌دهند و مردم با ارسال عدد مورد نظر آن‌ها، محصول را در منزل خود تحويل مي‌گيرند. در حالي که هر محصول و فرآورده خام دامي در صورتي اجازه عرضه به بازار را دارد که مورد تاييد سازمان دامپزشکي قرار گرفته باشد؛ بنابراين هر گونه ادعايي مبني بر "ارگانيک بودن گوشت مرغ" بدون تاييد سازمان دامپزشکي ارزشي ندارد.

رييس انجمن صنفي پرورش‌دهندگان مرغ گوشتي تصريح کرد: اينکه هر فروشنده‌اي قيمت گوشت مرغ را مي‌تواند بسته به ميل خود و منطقه‌اي که در آن کار مي‌کند، تعيين کند نشان‌دهنده نبود نظارت کافي بر بازار گوشت مرغ است که دستگاه‌هاي متولي بايد نظارت خود را بر بازار تشديد و با متخلفان برخورد جدي کنند تا ديگر شاهد چنين سودجويي‌هايي نباشيم.


 تريبون 

 تغيير نرخ سود و سقف وام مسکن متناسب با تورم

معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه پيشنهاد ما براي وام مسکن حداقل 50 درصد قيمت خريد مسکن بود، گفت: مکانيزم وام مسکن طوري طراحي شده که نرخ سود و سقف مبلغ، متناسب با تورم تغيير کند. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت راه وشهرسازي ،حامد مظاهريان در خصوص وام‌هاي جديد مسکن و تناسب آن با قدرت خريد مردم، اظهار داشت: اين وام قرار است با تغييرات اقتصادي کشور متناسب شود، بنابراين مبلغ کنوني اين وام با توجه به شرايط و امکانات فعلي نظام بانکي است. وي با بيان اينکه پيشنهاد ما تامين حداقل 50 درصد قيمت خريد مسکن بود، بيان کرد: اين وام از ديدگاه ما 40 درصد از قيمت خريد مسکن را پوشش مي‌دهد و با خواسته ما فاصله دارد، البته قرار است تا متناسب با تورم مبلغ اين وام هم در سال‌هاي مختلف تغيير کند. معاون وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينکه تورم همه برنامه‌هاي اقتصادي و توسعه‌اي را تحت تاثير قرار مي‌دهد، گفت: مکانيزمي که براي اين وام طراحي شده اين است که با تغييرات صورت گرفته در اقتصاد، شرايط نرخ سود و سقف اين وام هم مي‌تواند تغيير کند.

کشف رنگ غيرمجاز در سوسيس و کالباس

رييس سازمان ملي استاندارد تصريح کرد: خميرمرغ ممکن است به عنوان خوراک دام يا غذاي سگ و گربه استفاده شود اما به هيچ وجه اجازه استفاده از آن را در فرآورده‌هاي گوشتي نمي‌دهيم.

نيره پيروزبخت در گفت‌وگو با ايسنا، درباره اظهارنظر سازمان دامپزشکي مبني بر آزاد بودن توليد خميرمرغ اظهار داشت : اگر خميرمرغ توليد هم شود ما به جد به دنبال اين هستيم که در فرآورده‌هاي گوشتي استفاده نشود و اين موضوع را پيگيري مي کنيم. وي افزود: اتفاقا در سطح بازار، پايش خوبي روي فرآورده‌هاي گوشتي داريم که براي رفع شائبه‌هاي پيش آمده براي مردم، نظارت خود را افزايش داده ايم؛ به طوريکه چند وقت پيش رنگ غير مجاز در برخي فرآورده هاي گوشتي کشف شد و با آن واحد توليدي برخورد کرديم.

رييس سازمان ملي استاندارد با بيان اينکه کاري به توليد خميرمرغ نداريم، گفت: خيرمرغ مي تواند براي خوراک دام يا غذاي سگ و گربه يا در موارد ديگري که هنوز خيلي آن‌ها را شناسايي نکرده ايم و وظيفه ما هم نيست استفاده شود، اما اجازه استفاده از آن را در فرآورده هاي گوشتي نخواهيم داد.


 خبــر 

 ارائه تسهيلات به صنايع کوچک طي 45 روز

معاون سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي با اشاره به کاهش زمان ارائه‌ تسهيلات به صنايع کوچک تا 45 روز کاري، از پرداخت حدود 50 ميليارد تومان تسهيلات از طريق بانک صنعت و معدن در سال جاري خبر داد.

غلامرضا سليماني در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به تفاهم سازمان صنايع کوچک و بانک صنعت و معدن براي کاهش بروکراسي‌هاي اداري در جهت ارائه‌ وام اظهارداشت: اين سازمان و بانک صنعت و معدن قرار است در يک مجموعه به عنوان پنجره واحدي خدمات خود را به صنايع ارائه کنند.وي با اشاره به چگونگي دريافت وام از سوي صنايع کوچک گفت: بر اين اساس شرکت مورد نظر پرونده خود را تکميل مي‌کند و پرونده‌هاي تکميل شده طي يک جلسه با حضور مدير بانک صنعت و معدن، مدير سازمان صنايع کوچک و مسوول صندوق تاييد شده و مراحل آن انجام مي‌شود.

معاون سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي ايران افزود: تعهد کرديم از زماني که واحد توليدي مدارکش را تکميل کرده و تحويل دهد در 45 روز، کارهايش انجام‌ شود و وام به او تعلق گيرد.سليماني با بيان اين‌که پيش از اين ممکن بود سه سال طول بکشد تا يک بنگاه کوچک به تسهيلات برسد، گفت: طبق قولي که مدير عامل بانک صنعت و معدن داده، قرار است در سال جاري از اين محل 2000 ميليارد تومان تسهيلات به صنايع کوچک ارائه شود و قطعا قولي که داده شده براساس حساب و کتاب بوده و ما نيز بر همين اساس کار خود را شروع کرده‌ايم.

وي با بيان اين‌که طي سه ماه گذشته 205 طرح از اين طريق به سيستم بانکي معرفي شده‌اند، گفت: اين طرح‌ها مصوب شده‌اند و برهمين اساس 40 تا 50 ميليارد تومان تسهيلات به بنگاه‌هاي کوچک پرداخت مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته