جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/03/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5015


يونيسف: کودکان کار در اسارت دور باطل فقر و بهره‌کشي

مدير کل درآمد حق بيمه سازمان تامين اجتماعي:
ميزان حق بيمه شاغلان مشاغل نيمه وقت همانند بيمه شدگان اجباري است


اقدامات پيشگيرانه، مهمترين رکن رويکرد اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر است


بندپي: آمار ناهنجاري‌هاي اجتماعي رو به افزايش است


كوتاه‌ و ‌خواندني


حوادث‌ از همه‌ جا


ضرب المثل ها


 يونيسف: کودکان کار در اسارت دور باطل فقر و بهره‌کشي 

 
بنابر گزارش يونيسف، هنوز ميليون‌ها کودک و نوجوان زير 15 سال در سراسر جهان براي کمک به خانواده‌هاي خود ناگزير به تن ‌دادن به کارهاي طاقت‌فرسا با دستمزدهاي ناچيز هستند.يونيسف (صندوق کودکان سازمان ملل متحد) که سال‌ها است در راه مبارزه با بهره‌کشي از کودکان در سراسر جهان تلاش مي‌کند به تازگي کتابي مصور راجع به «کودکان کار» منتشر کرده است. در اين کتاب خواننده از جمله با زندگي دختر شش ساله‌اي به نام عايشه از کشور مالي آشنا مي‌شود که مجبور است در بازار ماهي شهر «گائو»ي اين کشور کار کند. سانتياگو، پسر 10 ساله‌اي است که در مزرعه‌ فلفل خانواده‌ خود در اکوادور 12 ساعت بي‌وقفه فعاليت مي‌کند و عرق مي‌ريزد. شيندار نوجوان 13 ساله‌اي است که با خانواده‌ خود از سوريه به کردستان گريخته و از صبح تا شب در رستوراني در اربيل به کار مشغول است.

به گزارش دويچه‌وله، کتاب «کودکان کار» يونيسف نشان مي‌دهد که هنوز در سراسر جهان ميليون‌ها کودک به جاي نشستن پشت ميزهاي مدرسه به کارهاي سنگين و سخت واداشته مي‌شوند. اين کودکان در کشورهايي زندگي مي‌کنند که سران‌شان، بيانيه‌ بين‌المللي «رعايت حقوق کودک» را به امضا رسانده‌اند.

بر اساس تازه‌ترين آمار يونيسف، شمار کودکان کار که بين 5 تا 17 سال سن دارند در 15 سال گذشته، تنها حدود يک‌سوم کاهش يافته و از 246 ميليون به 168 ميليون رسيده است. کارشناسان اجتماعي همگي بر اين نکته تاکيد مي‌کنند که کار کودکان سلامتي، روند آموزش، رشد و آينده‌ي آنان را به خطر مي‌اندازد.

«ايريس اشتولتس»، يکي از کارشناسان نهاد حمايت از کودکان آلمان «تره د هوم»، در اين رابطه مي‌گويد: خود اين کودکان چاره‌ ديگري ندارند يعني يا بايد از گرسنگي تلف شوند يا سعي کنند که پول دربياورند. به باور مسئولان اين سازمان که در 33 کشور فعال است تا زماني که فقر شديد وجود دارد، ممنوع کردن کار کودکان در سراسر جهان بي‌فايده است.

ايريس اشتولتس مي‌گويد که از سوي ديگر ممنوع کردن کار کودکان به‌ طور کلي، به زيان کودکان و جواناني است که ناگزيرند براي تامين هزينه‌ زندگي خود و کمک به خانواده کار کنند.


  مدير کل درآمد حق بيمه سازمان تامين اجتماعي:
 ميزان حق بيمه شاغلان مشاغل نيمه وقت همانند بيمه شدگان اجباري است 

 
مدير کل درآمد حق بيمه سازمان تامين اجتماعي گفت: ميزان حق بيمه شاغلان مشاغل نيمه وقت همانند بيمه شدگان اجباري است.به گزارش ايرنا از سازمان تامين اجتماعي، مهرداد قريب افزود: شاغلان مشاغل نيمه وقت مانند منشي مطب و معلمان حق التدريس مشمول قانون تامين اجتماعي هستند و بيمه شده اجباري محسوب مي شوند و کارفرما بايد پس از کسر حق بيمه سهم بيمه شده و به اضافه سهم خود، حق بيمه آنها را به طور کامل پرداخت کند. وي افزود: طبق مواد 32 و111 قانون تامين اجتماعي، حق بيمه مي بايست به ماخذ کل درآمد ماهانه آنها احتساب و دريافت شود و اين حق بيمه در هيچ مورد نبايد از حق بيمه اي که به حداقل مزد کارگر عادي تعلق مي گيرد، کمتر باشد و بر همان اساس تعهدات پرداختي نبايد از حداقل مزد کارگر عادي کمتر باشد.

قريب اظهار داشت: کارفرما مي بايست طبق تکليف قانوني مقرر در ماده 39 قانون و آيين نامه اجرايي آن صرفنظر از نوع قرارداد کار و ساعات کارکرد روزانه، صورت مزد و حقوق و مزاياي مشمول کسر حق بيمه کارکنان را با درج روزهاي کارکرد و رعايت حداقل و حداکثر دستمزد روزانه تنظيم و به شعبه ذيربط ارسال کند.


  اقدامات پيشگيرانه، مهمترين رکن رويکرد اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر است 

 يک استاد دانشگاه تهران اقدامات پيشگيرانه را مهمترين اصل در اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر دانست و گفت: اين اقدامات بايد با ‏هدف کاهش و از بين بردن عواملي باشد که در تکوين جرم موثر هستند.

به گزارش برنا، گلنار ساساني با بيان اين مطلب افزود: عدم داشتن پايگاه اجتماعي مشخص باعث مي‌شود قشر نوجوان و جوان بي آنکه هدف و آرماني را دنبال کنند، فريب جريان‌هاي انحرافي از جمله مافياي مواد مخدر را بخورند، اعتياد آنان به مواد هم، ضربات سختي را به جامعه وارد مي‌کند.

وي با بيان اينکه امروزه جمع کثيري از جرم‌ها در کشور درباره مواد مخدر و روان‌گردان‌ها است، اظهار داشت: افرادي که اعتياد دارند در اثر خماري يا نئشگي دست به جرائم پر خطر و کم خطر بسياري مي‌زنند، اين موضوع خود به يک معضل اساسي براي جامعه و خانواده ها تبديل شده که نابودي آرامش، سرمايه و علم را به همراه دارد.

اين جامعه‌شناس ادامه داد: بايد اين باور در ميان تک تک مردم بوجود آيد که هر عضو جامعه انساني بعنوان عضو داراي حقوق، وظايفي را نيز در مقابله با اعتياد بر عهده دارد بايد از اعضاي خانواده خود به خوبي مراقبت کند تا در دام مصرف مواد مخدر صنعتي و شيميايي گرفتار نشود و نسبت به موادي که نوظهور هستند، آگاهي، هوشياري و شناخت کافي داشته باشد، اين مسئله موجب مي‌شود تا فشاري مستقيم و غير مستقيم بر تک تک اعضاي جامعه بوجود نيايد. ساساني گفت: در پيشگيري اجتماعي بايد تلاش شود با انجام برنامه‌هاي اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، رفاهي و نظاير آنها و درمان نارسايي‌هاي اجتماعي و بالا بردن ارزش‌هاي اجتماعي و اخلاقي شرايط يک منطقه و نيز وضعيت مجرمان اعتلا يافته و اين روند به کاهش ميزان جرم منجر شود. وي با تاکيد بر اينکه پيشگيري جامعه‌مدار در مبارزه اجتماعي با اعتياد بايد مورد توجه نيز قرار گيرد، ادامه داد: اگر در محيط، عوامل جرم‌زا وجود داشته باشد، بايد آنها را خنثي سازيم.

اين استاد دانشگاه با اشاره به اصل فراگيري سلامت اجتماعي، بيان کرد: وضع قوانين حمايتي کودکان، توجه ويژه به نقش پيشگيرانه آموزش و پرورش، ايجاد هماهنگي بين نهادهاي خانه، مدرسه و غيره بايد براي مقابله با اعتياد ايجاد شوند.

ساساني با اشاره به نقش مهم پليس، نهادهاي قضايي، مراکز مشاوره و مددکاري در امر مبارزه اجتماعي با مواد مخدر گفت: پيشگيري به معناي جلوگيري از وقوع يک اتفاق است که بايد با مداخله مثبت و انديشمندانه براي مقابله از دامن گير شدن افراد جامعه به معضل اعتياد به مواد مخدر صنعتي و شيميايي جلوگيري شود.


 بندپي: آمار ناهنجاري‌هاي اجتماعي رو به افزايش است 

 رييس سازمان بهزيستي کشور گفت: نگاه تک بعدي در حوزه مسايل اجتماعي باعث بروز انحراف مي‌شود.به گزارش ايسنا ، انوشيروان محسني بندپي در ششمين همايش علمي کاربردي معاونين اموراجتماعي بهزيستي سراسر کشور در تبريز افزود: وضعيت کشور در برخي شاخص‌هاي اجتماعي همچون آمار طلاق مطلوب نيست، ولي بايد نگاه کلي داشته باشيم؛ چرا که نگاه موردي زمينه ساز انحراف و غفلت از ديگر ناهنجاري هاي اجتماعي است.

وي شتاب گرفتن تحولات در تمامي زمينه‌ها را دليل به وجود آمدن تنوعات فرهنگي و ناهنجاريهاي اجتماعي دانست و گفت: نبايد واقعيت‌ها را کتمان کنيم. آمارهاي طلاق، زنان بي‌سرپناه، اعتياد و ديگر ناهنجاري‌هاي اجتماعي روز به روز در حال افزايش است و اکنون تعداد زنان سرپرست خانواده بسيار افزايش يافته است، ولي چه تعدادي از کارکنان ادارات را خانم‌ها تشکيل مي‌دهند؟ براي حل مشکلات اشتغال خانم ها چه کرده‌ايم؟ همين عدم توجه به اشتغال زنان سرپرست خانواده، باعث ايجاد ناهنجاري‌هاي اجتماعي مي شود.

رييس سازمان بهزيستي کشور يادآور شد: در سال 85 زن‌ها تنها 5 درصد جامعه معتادان را تشکيل مي دادند ولي اکنون 10 درصد جامعه معتادان را زن ها تشکيل مي دهند، همچنين در سال 85 تنها 4 درصد مواد مخدر صنعتي بود ولي اکنون 26 درصد مواد مخدر صنعتي هستند.


 كوتاه‌ و ‌خواندني 

 کيت تست تشخيص ايدز در منزل وارد بازار فرانسه مي شود

يک شرکت فرانسوي اعلام کرد اولين بسته تشخيص آلودگي به ويروس اچ آي وي VIH پانزدهم سپتامبر آينده در تمام داروخانه هاي اين کشور و همچنين در شبکه اينترنت عرضه خواهد شد. به گزارش شين هوا از پاريس، شرکت فرانسوي AAZ-LMB کيت تست اچ آي وي را که هر کس مي تواند به طور مستقل از آن استفاده کند، طراحي کرده است. فروش اين کيت قرار بود ژوئن در داروخانه هاي فرانسه آغاز شود اما چند ماه به تاخير افتاد تا مسئولان بخش بهداشت بتوانند براي تصميم گيري درباره جزئيات مربوط به اين طرح زمان کافي داشته باشند.

قيمت تقريبي کيت تشخيص ايدز در منزل بيست دلار است و روش استفاده از آن نيز بسيار ساده و سريع است. دستگاه با گرفتن يک قطره خون از فرد، نتيجه را ظرف پانزده دقيقه اعلام خواهد کرد.

اعلام اسامي فرآورده هاي آرايشي و بهداشتي غيرمجاز

سازمان غذا و دارو اسامي تعدادي فرآورده هاي آرايشي و بهداشتي غيرمجاز را اعلام کرد.

به گزارش ايرنا از سازمان غذا و دارو، اين سازمان اعلام کرد، واحدهاي توليدي و محصولات مايع دستشويي توليدي شيميايي ماهان با نام تجاري مائده، موم سرد سلامت آراي خاورميانه با نام تجاري نوين، عطر با نام تجاري عشق، حوله کاغذي،کاغذ توالت و دستمال کاغذي گروه صنعتي ناليمان با نام تجاري ديبا و مايع دستشويي با نام تجاري بهشوغيرمجاز هستند. براساس اين گزارش، اين کالاها به دليل توليد محصولات بهداشتي و آرايشي براساس اسناد و مجوزهاي باطل شده بهداشتي مورد نظر اداره کل فراورده هاي غذايي،آرايشي و بهداشتي ، غيرمجاز شناخته شده اند.

سازمان غذا و دارو از هموطنان درخواست کرد در صورت مشاهده محصولات ياده شده در سطح عرضه در اسرع وقت، سازمان سازمان غذا و دارو، معاونت هاي غذا و داروي دانشگاههاي علوم پزشکي سراسر کشور و نيروي انتظامي را مطلع سازند تا نسبت به جمع آوري آنها اقدامات لازم صورت گيرد.

کاهش زمان طرح «زوج و فرد» در ماه رمضان

سرهنگ حسن عابدي در گفت‌وگو با تسنيم،‌ با اشاره به تغيير ساعت اتمام طرح زوج و فرد در پايتخت همزمان با ماه مبارک رمضان اظهار داشت: طبق برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده، يک ساعت از زمان ممنوعيت تردد در محدوده طرح زوج و فرد در پايتخت کاسته شد. جانشين رئيس پليس راهور تهران بزرگ با بيان اينکه ساعت خاتمه طرح زوج و فرد در ماه مبارک رمضان از ساعت 19 به ساعت 18 تغيير يافت، افزود: همچنين در ماه مبارک رمضان، ساعت پايان طرح زوج و فرد در روزهاي پنج‌شنبه تا ساعت 13 خواهد بود.

وي در پايان خاطرنشان کرد: در ماه مبارک رمضان، هيچ تغييري در ساعت ممنوعيت تردد در محدوده طرح ترافيک پايتخت پيش‌بيني نشده و زمان اتمام ممنوعيت طرح ترافيک کمافي‌السابق ساعت 17 است.

در جهان 400 ميليون نفر از دسترسي به مراقبت‌هاي بهداشتي محروم هستند

بانک جهاني و سازمان جهاني بهداشت با انتشار گزارشي اعلام کردند در جهان حدود 400 ميليون نفر از دسترسي به ابتدايي ترين خدمات بهداشتي محروم هستند.

بر اساس اين گزارش موسوم به « پيگيري پوشش بهداشتي جهان » مبتني بر اطلاعات سال 2013 دست کم 400 ميليون نفر در جهان از دسترسي به ابتدايي ترين خدمات بهداشتي مثل مراقبت هاي قبل از تولد، واکسيناسيون کودکان، درمان سل و دسترسي به آب آشاميدني سالم محروم هستند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از واشنگتن، تيم اوانز مدير دفتر بهداشت و جمعيت بانک جهاني در بيانيه اي اعلام کرد « اين گزارش هشدار دهنده است و نشان مي دهد که ما تا رسيدن به شرايط مطلوب در زمينه مراقبت هاي بهداشتي در سطح جهان فاصله داريم .» وي افزود: « ما بايد دسترسي به اين مراقبت ها را گسترش دهيم و به فقرا در تامين هزينه هاي بهداشتي کمک کنيم چون مشکلات مالي جدي براي آنها ايجاد مي کند .»

عينک‌هاي آفتابي غيراستاندارد خطرناک‌تر از بي‌عينکي است

رئيس مرکز تحقيقات اپتيک و لنز ايران هشدار داد عينک‌هاي آفتابي‌اي در بازار موجود است که استفاده از آن‌ها نه تنها کمکي به محافظت از چشم در برابر پرتوهاي مضر آفتاب نمي‌کند بلکه صدماتي به چشم وارد مي‌کند که بيش از نزدن اين عينک‌هاست.

به گزارش فارس، پرويز زرين بخش افزود: عينک‌هاي تيره آفتابي سبب باز شدن مردمک چشم مي شود. حال در صورتي که شيشه عينک هاي آفتابي قادر به جذب اشعه UV نباشد، اين اشعه بيش از مواقعي که فرد عينک نمي زند، سبب آسيب به چشم مي شود. وي با اشاره به اينکه عينک هاي غير استاندارد قادر به جذب اشعه UV نيستند، هشدار داد: عينک هاي آفتابي با شيشه تيره و نيز عينک هاي آفتابي با شيشه آبي روشن بيش از ديگر عينک هاي آفتابي غير استاندارد، سبب صدمه به چشم مي شود که شايع ترين عارضه آن آب مرواريد است.


 حوادث‌ از همه‌ جا 

 دست کم 25 کشته در سانحه جاده‌اي در هند

پليس هند اعلام کرد بر اثر سقوط يک خط برق فشار قوي بر روي يک دستگاه اتوبوس در ايالت راجستان، در شمال غربي اين کشور، دست کم 25 مسافر اين اتوبوس کشته و بسياري نيز دچار سوختگي شدند.

اين مسئول پليس که خواست نامش فاش نشود، گفت در اين حادثه که در منطقه تونک (Tonk) ايالت راجستان روي داد، ناگهان کابل تغذيه فشار قوي قطع شد و روي اين اتوبوس افتاد. اين اتوبوس حامل حدود 50 مسافر بود که مي خواستند به يک جشن عروسي در اين شهر بروند.

به گزارش خبرگزاري شين هوا از دهلي نو، اين منبع افزود 25 نفر که دچار سوختگي شده بودند، جان خود را از دست دادند و افراد زخمي به بيمارستاني محلي منتقل شدند.

نجات بيش از شش هزار کودک و نوجوان از کار اجباري در برزيل

وزارت کار برزيل اعلام کرد طي يک سال گذشته مجموعا شش هزار و 491 کودک و نوجوان برزيلي از کار اجباري نجات يافتند.

آلبرتو دسوزا Alberto de Souza رئيس بخش مقابله با کار کودکان در وزارت کار برزيل اعلام کرد نوجوانان 16 و 17 ساله در واقع کساني هستند که بيشترين آسيب را در اين زمينه متحمل مي شوند و حدود سه هزار و 700 مورد از اين نوجوانان طي يکسال گذشته شناسايي شدند.

وي افزود نوجوانان 10 تا 15 ساله نيز دومين گروه آسيب پذير در اين ميان هستند که دو هزار و 663 مورد نيز از اين گروه سني شناسايي شدند و مجموعا 139 کودک 4 تا 9 ساله نيز از کار اجباري نجات يافتند.

خبرگزاري شين هوا از برازيليا گزارش داد وزارت کار برزيل در دست کم 14 ايالت اين کشور در حال اجراي فعاليت هاي آموزشي به منظور بالا بردن سطح آگاهي مردم و مقابله با اقداماتي است که حقوق کودکان را نقض مي کند.

در نيجر 3 ميليون و 600 هزار نفر با نا امني غذايي رو به رو هستند

سازمان ملل متحد اعلام کرد در نيجر حدود سه ميليون و 600 هزار نفر به علت کمبود غلات و اتمام تدريجي ذخاير مواد غذايي کشاورزان با نا امني غذايي رو به رو هستند.

دفتر هماهنگي امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد در نيامي اعلام کرد « شمار افرادي که با نا امني غذايي رو به رو هستند از دو و نيم ميليون نفر در ژانويه 2015 به سه ميليون و 600 هزار نفر در مه 2015 رسيد که افزايش بيش از يک ميليون نفري را نشان مي دهد .»

به گزارش خبرگزاري فرانسه از نيامي، نيجر ماه آوريل اعلام کرد دو و نيم ميليون نفر به علت کمبود غلات مرتبط با شرايط آب و هوايي در شرايط نا امني غذايي زندگي مي کنند.

سازمان ملل متحد افزايش اين رقم را ناشي از اتمام ذخاير غلات خانواده ها در حالي که زمان برداشت محصولات جديد هنوز نرسيده است، دانست.

وزارت کشاورزي نيجر از کاهش بيش از 230 هزار تني برداشت غلات در نيجر در فصل 2014 به علت خشکسالي، سيل و حملات مکرر بوکو حرام خبر داده است.

تهديد به مرگ در واتس‌آپ

با تلاش مأموران پليس فتا استان فارس، فردي که با استفاده از نرم افزار پيام رسان واتس‌آپ فردي را تهديد به مرگ کرده بود، شناسايي و دستگير شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس فتا، رئيس پليس فتاي استان فارس در تشريح جزئيات اين خبر گفت: جواني با ارائه مرجوعه قضائي به پليس فتا مدعي شد از طريق شبکه اجتماعي واتس آپ پيام هاي تهديد آميز به همراه تصاوير رعب آور براي وي ارسال مي شود که وي را تهديد مي کنند چنانچه رابطه خود با نامزدش را ادامه دهد او را خواهند کشت.

سرهنگ سيد موسي حسيني ادامه داد: با توجه به حساسيت پرونده، تيم عملياتي تشکيل شد و مأموران اقدامات خود را جهت شناسايي متهمان آغاز کردند. وي افزود: در اين تحقيقات مشخص شد يکي از متهمان، خواستگار قديم نامزد شاکي بوده که در حال حاضر موقعيت مکاني وي نامشخص است. اين مقام انتظامي گفت: در ادامه کارشناسان پليس فتا با اقدامات فني و تخصصي موفق به شناسايي و دستگيري متهم رديف اول پرونده شدند که وي با ديدن ادله و مستندات ديجيتال به بزه انتسابي خود اعتراف کرد و اعلام کرد که براي برهم زدن رابطه شاکي و نامزدش با همدستي دوستان خود دست به اين عمل مجرمانه زده است.


 ضرب المثل ها 

 دوقرت ونيمش باقي است!

دشمن كه به خون تپيده بيمش باقي است

جان مي كندومرگ وخيمش باقي است

ازسرب غذاي كاملش دادم وباز

مي بينم كه«دوقرت ونيمش باقي ست!»

برگرفته ازكتاب:عجب دسته گلي برآب دادي!

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته