جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/04/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5041


ذوب شدن يخ‌هاي قطبي نگران کننده است


خبــر


خبــر


اشکها و لبخندها


روي موج کوتاه


 ذوب شدن يخ‌هاي قطبي نگران کننده است 

 
مناطق قطبي در قطب شمال و قطب جنوب زمين قرار دارند آب و هوايي بسيار سرد و يخبندان دارند و با يخ‌هايي با ضخامت زياد پوشيده شده‌است اما يخهاي اين منطقه از جهان به سرعت در حال ذوب شدن هستند و افزايش اين روند نگراني هاي بسيار جدي را در ميان دانشمندان برانگيخته است. در اين مناطق به علت زاويه تابش خورشيد آب هوايي سرد و خشک حاکم مي‌باشد از آنجايي که اين مناطق از خط استوا بسيار دور هستند حداقل نوري تابيده شده از خورشيد را دريافت مي‌کنند.

هواي قطب ها سرد و خشک است و برخلاف انتظار در اين مناطق برف سنگين نمي بارد اما برفهايي که روي زمينهاي يخ زده جمع مي شوند، تشکيل يخچالهاي بزرگي به نام کوه يخي مي دهند. در طول تابستان تمام 24 ساعت شبانه روز آفتاب مي تابد و در طول زمستان تاريکي مطلق و هميشگي بر اين نواحي حکمفرما است. هواي زمستاني قطب جنوب ممکن است تا 85 درجه سانتيگراد زير صفرسرد شود که اين ناحيه را سردترين نقطه روي زمين مي دانند. زمينهاي سنگلاخي در اطراف قطب شمال در طول 9 ماه از سال يخ زده هستند

در ناحيه قطب شمال کشورهاي متفاوتي از جمله آلاسکا، کانادا، دانمارک ، نروژ، فنلاند، سوئد و روسيه در اين منطقه هستند اما برخلاف قطب شمال در قطب جنون تقريبا انساتن زندگي نمي کند و افرادي که در اين منطقه حضور دارند در ايستگاههاي تحقيقاتي مشغول به کار هستند. نتايج تجزيه و تحليل و بررسي هاي بدست آمده از يک تحقيقي که سه دهه به طول انجاميده است نشان مي دهد که طي سه ميليون سال گذشته سطح آب درياها و اقيانوس ها در تمام جهان به واسطه افزايش گرماي زمين و تاثير آن بر سرعت ذوب صفحات يخي قطبين شش متر بالا آمده است. آنچه جاي نگراني است دريافت اين نکته است که اين اتفاق تنها به واسطه دو درجه سلسيوس افزايش دما روي داده است به اين مفهوم که دماي ميانگين کره زمين بين يک تا دو درجه افزايش يافته و حجم عظيمي از يخ هاي قطبين را به آب تبديل کرده است. نتايج اين تحقيق هفته گذشته در مجله ساينس به چاپ رسيده است.

«آندرسون کارلسون» استاد دانشگاه دولتي اوراگون مي گويد: «مطالعات ما نشان مي دهد که ذوب ورقه هاي يخ در منطقه گرينلند و آتلانتيک تاثير به سزايي در افزايش سطح آب اقيانوس داشته است. امروزه سطح دي اکسيد کربن موجود در جو با سه ميليون سال پيش برابر است، زمان مي برد تا اين گرما بتواند اين حجم عظيم از يخ را ذوب کند. افزايش آب دريا ها به ارتفاع شش متر با کاهش حجم عظيمي از يخ هاي قطبين رابطه مستقيم دارد اما اين روند نمي تواند براي هميشه ادامه داشته باشد و هم اکنون شواهدي در دست است که نشان مي دهد که يک انتقال و تغيير حالتي در حال شکل گيري است.

ديگر محقق حاضر در اين تحقيق مي گويد: از آنجا که ميزان دي اکسيد کربن در حال حاضر در اتمسفر با ميزان دي اکسيد کربن سه ميليون سال پيش يکسان است بنابراين مي توانيم به اين نتيجه برسيم که سطح آب درياها تا حد قابل پيش بيني افزايش خواهد داشت. اما نکته هولناکي که همه ما را نگران کرده است افزايش مداوم و روز افزون حجم دي اکسيد کربن است که همچنان ادامه دارد. بنابراين داريم به سمتي حرکت مي کنيم که پيش بيني امکان پذير نيست و به قلمرو ناشناخته ها و حوادث جديد قدم ميگذاريم. آنچه درباره آن زياد مطمئن نيستيم چارچوب زماني است به خاطر اينکه تقريبا زمانبندي ها با قيود و شرايطي همراه است که پيش بيني را براي ما غير ممکن مي سازد.

مي توانستيم براي قرن ها درباره تاثير ذوب صفحات يخي قطبين صحبت کنيم تا ببينيم ذوب اين همه يخ چه تاثيري بر محيط زيست و اکوسيستم و جو زمين مي گذارد. البته اين امر ممکن است چندين هزاره طول بکشد.

اين تحقيق توسط «آندريا واتون» از دانشگاه فلوريدا هدايت و رهبري شده است و ايشان بيش از سي سال تحقيق درباره تغييرات سطح آب دريا ها و تغييرات مشاهده شده بر کاهش سطح يخ قطبين را به طور خلاصه گردآوري و منتشر کرده است. وي در اين تحقيقات و نوشته ها نشان مي دهد که تغيير اقليم و آب و هوا و ميزان سطح آب دريا ها با يکديگر ارتباط بسيار نزديک و معنا داري دارد به طوريکه تنها يک يا دو درجه افزايش دماي کره زمين تاثير بسيار قابل توجهي بر سطح آب دريا ها مي گذارد که مي تواند نتايج غير قابل پيش بيني اي را به دنبال داشته باشد. شايد شش متر افزايش آب دريا به نظر قابل توجه نباشد اما شهر هاي ساحلي در سراسر جهان شاهد تغييرات بسيار زيادي به واسطه همين پيش روي آب دريا بوده اند چرا که هرچه آب دريا پيش روي مي کند مردم را به شهر هاي نزديک و عقب تر سوق مي دهد. به همين جهت اين شهر ها شاهد افزايش جمعيت بي رويه خواهند بود در حاليکه زير بناي کافي براي ميزباني چنين جمعيتي را ندارند.همچنين پيشروي شش متري آب دريا براي صد ها ميليون نفري که در شهر هاي ساحلي زندگي مي کنند مي تواند بسيار خطرناک و فاجعه آميز باشد.

بخش عظيمي از ايالت فلوريدا به عنوان مثال تنها دوازده متر از سطح دريا ارتفاع دارد و شهر ميامي تنها شش متر از سطح دريا ارتفاع دارد. بخش هايي از نئو اورليان و مناطقي از لوسيانا که با طوفان کاترينا درهم نورديده شد در آينده تنها شش متر از سطح دريا ارتفاع خواهد داشت چرا که آب دريا به طور چشمگيري پيش روي کرده است.

تحقيقات ديگري که در همين زمينه انجام شده است نشان مي دهد ديواره هاي يخي قطب شمال به سرعت در حال ذوب شدن هستند که از جمله آنها مي توان به ديواره يخي لارسن سي اشاره کرد. «لارسن سي»، بزرگترين ديواره يخي قطب شمال است. بنا به پژوهش موسسه بريتيش آتلانتيک، اين ديواره از بيرون و درون در حال نازک شدن است. ديواره هاي يخي «لارسن اي» و «بي» در نزديکي «لارسن سي» به ترتيب در سال 1995 و 2002 فرو ريختند. اين پژوهش نشان مي دهد علت نازک شدن ديواره مجاورت با هوا و همچنين گرم شدن آب اقيانوس ها است. دانشمندان اطلاعات دقيقي در باره تاثير اقيانوس ها بر ديواره هاي يخي قطبي نداشتند. با اين حال مي دانند که آب شدن لارسن سي بر افزايش سطح آب اقيانوس ها تاثير مي گذارد.

زمين شناس موسسه بريتيش آتلانتيک مي گويد: «فرو ريختن ديواره هاي «لارسن اي» و «بي» سرعت آب شدن يخچال هاي اطراف را بيشتر کرد. ذوب شدن اين يخچال ها يکي از عوامل مهم افزايش سطح آب در کل قطب شمال است. «لارسن سي» بزرگتر است و در صورت فرو ريختن آن در چند دهه آينده، ما سال 2100 شاهد تاثير آب شدن آن در افزايش سطح آبهاي دنيا خواهيم بود. پيش بيني مي کنيم سال 2100 سطح آب هاي دنيا پنجاه سانتيمتر از سطح فعلي آن بيشتر بشود که براي مناطق پست و شهرهاي ساحلي مشکلاتي بوجود مي آورد.»

ديواره يخي «لارسن سي» به نام کارل آنتون لارسن، ناخداي نروژي کشتي شکار نهنگ نامگذاري شده است که سال 1893 يخ هاي قطبي را درنورديد. اين گروه پژوهشي داده هاي خود را طي پانزده سال، از 1998 تا سال 2012 بدست آورده اند. بنا به يافته هاي آنها تاثير آب شدن ديواره هاي يخي قطب شمال در سطح آب اقيانوس «لارسن سي» در اين مدت با از دست دادن چهار متر يخ، سطح ديواره آن يک متر کوتاهتر شده است. روند افزايش دماي هوا در فلات قطبي، يکي از پرشتاب ترين روندها در کره زمين است و در پنجاه سال گذشته دو نيم درجه سانتيگراد افزايش يافته است.

داکا در بنگلادش يکي از ده شهر پرجمعيت جهان است که چهارده ميليون نفر در آن زندگي مي کنند و تمام اين منطقه ارتفاع زيادي از سطح دريا ندارد. توکيو و سنگاپور نيز به شدت در برابر افزايش و پيش روي سطح آب دريا آسيب پذير هستند. تاثير افزايش سطح آب دريا ها بسيار بيشتر از آن چيزي است که تصور مي شود علاوه بر طوفان هاي هولناک، تاثيرات آن بر کره زمين مي تواند بسير دهشتناک و فاجعه آميز باشد. يک گروه فيزيکدان که در حال بررسي تاثيرات ذوب يخ ها بر روي زمين است اخيرا نتايج تحقيقات خود را منتشر کرده که به موجب آن نشان مي دهد آمار ثبت شده طي سال هاي گذشته در افزايش سطح آب دريا ها زمانيکه به وسيله مدل هاي آماري به يک ميانگين کمي تبديل مي شود به فيزيکدان ها اين امکان را مي دهد که تغيير شکل پوسته زمين طي سال هاي آتي و افزايش حجم اقيانوس ها را که مي تواند تاثير بسيار زيادي در نيروي گرانش داشته باشد پيش بيني کنند. دانشمندان با مدل هاي مختلف اندازه گيري و تجزيه و تحليل حجم يخ موجود در قطبين را بررسي کرده اند. اين دو روش که کاملا از هم مجزا مي باشند نتايج تقريبا مشابهي را ارائه داده اند که پژوهشگران را به اين اطمينان مي رساندکه سطح يخ و حجم آب دريا ها در طي سه ميليون سال گذشته تغييرات بسيار زيادي داشته است.

ترجمه و گردآوري: فايزه ناصح


 خبــر 

 فضاپيماي «نيوهورايزن» به پلوتون رسيد

پلوتو، نهمين سياره منظومه شمسي است. پلوتو در افسانه‌هاي روم باستان نام خداي زيرزميني بوده‌است. اين نام‌گذاري به دليل فاصله بسيار دور اين جرم آسماني از خورشيد صورت پذيرفته‌است. پلوتو بزرگ‌ترين جسم فضايي در منظومه خورشيدي ما است که ماموريت‌هاي فضايي از سوي زمين تا کنون به آن نرسيده اند

قطر پلوتو تنها 2300 کيلومتر است و از زمين 4.7 ميليارد کيلومتر فاصله دارد. چهار لکه سياه سطح پلوتو که به کمربند تيره دور استواي پلوتو متصل هستند و تقريباً به يک اندازه و به يک فاصله هستند توجه دانشمندان را به خود جلب کرده‌اند.

تا به امروز هيچ کاوشگر فضايي پلوتو ن را ملاقات نکرده‌است و يا حتي از نزديکي آن نيز گذر نکرده‌است. تنها ساخته‌هاي زميني که تا به حال به اندازه پلوتو از ما دور شده‌اند کاوشگرهاي «وويجرز 1 » و « وويجرز 2» بودند. در زماني که اين دو کاوشگر از محدوده مدار اين سياره کوتوله عبور مي‌کردند، پلوتو در جايي بسيار دورتر از منطقه گذر روي مدار خود قرار داشت. در سال 2006 سازمان فضايي ايالات متحده، ناسا، کاوشگري را به مقصد پلوتو به فضا ارسال نمود. اين کاوشگر فضايي که نيوهورايزن (افق‌هاي نو) ناميده مي‌شود، ماموريت دارد داده هاي جديدي را از اين سياره براي دانشمندان مخابره نمايد. اما سفر طولاني اين فضاپيما قرار نيست با رسيدن به پلوتون پايان يابد بلکه برپايه برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده کاوشگر فضايي افق‌هاي نو پس از گذر از کنار پلوتو ن به سراغ کمربند کويپر خواهد رفت تا دست کم با يکي از اجرام اين کمربند نيز ملاقات کند. اين کاوشگر در بيستم تيرماه 1394 به چهار ميليون کيلومتري پلوتون رسيد و تصاوير روشني از اين سياره به زمين ارسال کرد

بامداد روز بيستم تيرماه 1394 فضاي پيماي نيوهورايزن (افق هاي نو ) ناسا پنج ميليارد کيلومتر از زمين دور بود و چهار ميليون کيلومتر با سياره کوتوله پلوتون فاصله داشت. در اين لحظه بهترين عکس بشر از چهار لکه ي تيره بر روي خط استواي اين سياره را به زمين مخابره کند.اين لکه ها در سمتي از پلوتو هستند که هميشه رو به شارون، بزرگ ترين ماه آن است. نيو هورايزن ديروز از کنار پلوتون عبور کرد اما اين سمت از پلوتون به هنگام گذشتن نيوهورايزن از کنار پلوتون رو به فضاپيما نخواهد بود و بنابراين انسان ديگر نمي تواند اين لکه ها را با وضوح بهتري مشاهده کند.

نيوهورايزنز همچنين تصويري جديد از شارون ، بزرگترين ماه سياره پلوتو منتشر کرده که نشان مي دهد اين قمر دنياي دره ها و دهانه هاست.

لکه هاي پلوتون به کمربندي پيوسته اند که گرداگرد منطقه ي استوايي پلوتو را پوشانده است. اما آنچه مايه شگفتي و حيرت دانشمندان است مشاهده اين واقعيت است که فاصله اين لکه ها از يکديگر مساوي و برابر است و وجود چنين نظمي در لکه هاي پلوتوني تعجب دانشمندان و ستاره شناسان را به همراه داشته است. دانشمندان معتقد هستند اين لکه ها نمي توانند دشت يا فلات باشند و شايد به واسطه درخشش و نوع بازتابش نور اينگونه به نظر مي رسند.

پهناي اين ناحيه هاي تيره 480 کيلومتر برآورد شده که گستره اي تقريبا به اندازه ي ايالت ميزوري را مي پوشانند. آنچه دانشمندان هم اکنون از اين ناحيه ها مي بينند در مقايسه با عکس هاي پيشين، پيچيده تر از چيزيست که در آغاز گمان مي‌رفت. نکته مهمتري که در اين ميان وجود دارد تمايز بسيار خيره کننده اي است که ميان بخشهاي تيره و روشن وجود دارد. فضاپيماي ناسا علاوه بر تصاوير پلوتون، تصويري جديد را از بزرگترين قمر سياره پلوتو با نام شارون ( Charon ) نيز به زمين مخابره کرده است. تصاوير به دست آمده از شارون نخستين گواه روشن از وجود گسل ها و شکستگي ها روي اين قمر است. فضا پيماي ناسا داده هاي دانشمندان را در باره شارون به کلي تغيير داده است. دانشمندان تا کنون مي پنداشته اند که شارون يک سياره کاملا يخ زده است اما تصاوير به دست آمده نشان مي دهد در سطح شارون انواع فعاليت‌هاي زمين شناسي در جريان است.

ترجمه و گردآوري: فايزه ناصح


 خبــر 

 ويولت ژوزف بازمانده تايتانيک و سه سانحه دريايي

آر ام اس تايتانيک کشتي بخار بزرگي بود که در بيست و ششم فروردين 1291 در هنگام سفر از بندر ساوتهمپتون انگليس به نيويورک آمريکا به علّت تصادف با کوه يخ غرق شد و 1514 نفر از مسافران و خدمه آن جان خود را از دست دادند.

طراح اصلي اين کشتي بزرگ، مهندس ايرلندي، توماس اندروز و ناخداي کشتي کاپيتان ادوارد جان اسميت بود. مدير شرکت دريايي ستاره سفيد (صاحب کشتي تايتانيک) بروس ايزماي فرار کرد و زنده ماند. تعداد 710 نفر از 2224 نفري که در کشتي بودند زنده ماندند که از آن جمله مي توان به ويولت ژوزف اشاره کرد.

ويولت ژوزف، پرستار ايرلندي بود که در خطوط کشتي راني کار مي کرد. شايد بتوان وي را از خوش شانس ترين پرستاران جهان ناميد چرا که وي در مجلل ترين و گرانقيمت ترين کشتي هاي جهان کار مي کرده است اما نکته اي که خوش شنانسي وي را تشديد مي کند اين واقعيت است که هر سه کشتي مجلل و گران قيمتي که وي در آن مشغول به کار بوده است به طور بسيار غم انگيزي در سوانح دريايي غرق مي شوند و بسياري از خدمه و مسافرين جان مي سپارند اما وي جان سالم به در مي برد. ويولت ژوزف دهم مهرماه 1266 به دنيا آمد وي در خطوط کشتيراني المپيک به عنوان مهماندار و پرستار مشغول به کار بود. وي هم در کشتي تايتانيک و هم در کشتي خواهر خوانده تايتانيک به نام بريتانيک خدمت مي کرده است و با غرق شدن اين دو کشتي جان سالم به در برده است. ويولت که يک مهاجر بود که براي اولين بار در شرکت کشتي راني رويال ميل فعاليت مي کرد. بيست و سوم خرداد 1290 وي سوار بر کشتي المپيک بود که کشتي وي با يک کشتي ديگر برخورد کرد و به شدت آسيب ديد. المپيک در زمان خود بزرگترين و مجلل ترين کشتي جهان به حساب مي امد. عليرغم آسيب شديدي که کشتي متحمل شده بود و تقريبا نيمي از آن در آب غرق شده بود با اين حال توانست خود را به سواحل ساوت هامپتون برساند. کمتر از يکسال بعد در بيست و يکم فروردين 1291 ويولت به عنوان پرستار و مهماندار قدم بر کشتي معروف و مشهور تايتانيک نهاد تا سفر رويايي خود را آغاز کند اما چهار روز بعد کشتي عظيم تايتانيک در آبهاي اقيانوس آتلانتيک شمالي با کوه يخ برخورد کرد و غرق شد. ويولت در اين کشتي توانست يک جليقه نجات پيدا کرده و به تن کند. ملوانان بچه اي را نيز به او سپردند تا از وي مراقبت کند. وي توانست در اين سانحه دهشتناک جان خود و بچه را نجات دهد.

پس از آغاز جنگ جهاني اول ويولت به نيروهاي صليب سرخ جهاني بريتانيا پيوست و در سي ام آبان 1295 سوار بر کشتي بريتانيک شد که خواهرخوانده تايتانيک بود. اما در درياي اژه اين کشتي عظيم و مجلل باز هم دچار سانحه شد اين بار اين کشتي با يک مين دريايي برخورد کرد و در همان دريا غرق شد. اين کشتي تا مدتها مفقود بود و کسي از آن خبر نداشت و سي نفر در اين سانحه کشته شدند. در اين حادثه با اينکه ويولت جليقه نجات بر تن داشت اما سرش به بدنه کشتي برخورد کرد و دچار مشکل شد اما نهايتا توانست خود را به سطح آب برساند و جان سالم به در ببرد

ترجمه و گردآوري: فايزه ناصح


 اشکها و لبخندها 

 زادروز روئال آمونسن

«روئال انگلبرت گراونينگ آمونسن» کاوشگر و جسنجوگر نروژي دو قطب شمال و جنوب بود که وي در خانواده اي کشتي دار و ناخدا در شانزدهم جولاي 1872 در بورگه نروژ زاده شد. مسافرت و کاوش در خون آمونسن بود به همين علت سفر اکتشافي خود به قطب جنوب در بين سالهاي 1910-1912 ميلادي رهبري نمود. آمونسن نخستين کسي است که به هر دو قطب شمال و جنوب رسيده است. او در سال 1911 اولين کسي بود که پا در قطب جنوب گذاشت و همچنين در سال 1926 با تيم اکتشافي خود، نخستين شخصي شد که با هواپيما از روي قطب شمال گذشت.

درگذشت جان فيتزجرالد کندي

جان فيتزجرالد کنديجونيورکه اغلب به عنوان جي. اف.کي. جونيورشناخته مي شود،يک وکيل، روزنامه نگار و ناشر مجله آمريکايي بود. او تنها پسربازمانده ازرئيس جمهور ايالات متحدهجان اف کنديو بانوي اولژاکلين کندي و همچنين برادر کوچکترکارولين کندي بود که در بيست و پنجم تير ماه 1378 هجري شمسي در سن سي و هشت سالگي در يک سانحه هوايي که خلباني يک هواپيماي کوچک را بر عهده داشت به همراه همسرش درمسير سواحل تاکستانمارتا واقع در اقيانوس اطلس درگذشت.

زادروز مري بيکر ادي

«مري بيکر ادي» بنيانگذار علوم مسيحي و همچنين يکي از برجسته ترين نويسندگان و رهبران روحاني اهل ايالات متحده امريکا در نيمه دوم قرن نوزدهم ميلادي بود که در شانزدهم جولاي 1821 چشم به جهان گشود. مري بيکر ادي که به سبب تعليمات معنوي و سخنراني هايش شناخته شده بود شش مرتبه برنده جايزه پوليتزر از روزنامه «کريستين ساينس» شد. نوشته هاي وي تا به امروز جهان را تحت تاثير قرار داده است.

درگذشت مري تاد لينکلن

«مري تاد لينکلن» نخستين بانوي سياستمدار اهل ايالات متحده آمريکا بين سالهاي 1861تا 1865 و همچنين همسر شانزدهمين رئيس جمهور ايالات متحده، آبراهام لينکلن بود. ماري که از سردرد هاي شديد ميگرن و يک سري ديگر از بيماري ها رنج مي برد سرانجام در شانزدهم جولاي 1882 در سن شصت و سه سالگي بدرود حيات گفت.

ترجمه و گردآوري: فايزه ناصح


 روي موج کوتاه 

کسي به درستي نمي داند کراوات ابتدا چه چيزي بوده است و چرا به نوعي لباس تبديل شده است. شايد در ابتدا کراوات نوعي دستمال گردن بوده است که براي محافظت از سرما و گرما به دور گردن پيچيده مي شده است يا به عنوان عرق گير گردن استفاده مي شده است. احتمال مي رود اين وسيله براي اولين بار به عنوان نوعي علامت شناسايي در ميان سربازان کروات در جنگهاي سي ساله از آن استفاده مي کرده‌اند تا بتوانند ميان خود و سربازان دشمن تميز قائل شوند و بتوانند اتحاد خود را حفظ کنند. بعد از جنگ سربازان فرانسوي اين وسيله را به مردم فرانسه معرفي کردند و به سرعت تبديل به لباس اشرافي شد که ثروتمندان به خود مي بستند. در دهه 1920 زنان نيز به بستن کراوات روي آوردند و اين لباس از حالت مردانه خارج شد. هنرپيشگان زن در اين راه پيش قدم بودند. اما شکل و شمايل کراوات در سال 1924 به طور کلي تغيير کرد و جسي لانگدورف روش جديدي را براي مدل کراوان و نحوه گره زدن آن ابداع کرد. در اوستا 12 چيز را نياز مرد جنگي دانسته‌اند که هشتمين آن کوئرس از ريشه کوئرت بود که در زبان پهلوي به آن گريوپان مي‌گفتند و به روي زره بسته مي‌شد. هم چنين در نقش رجب فارس نرسيده به نقش رستم، که بنا بر نظر هرتسفلد مربوط به بابک، پدر اردشير بابکان مي‌شود، کوئرت را بر دور گردن بابک به وضوح مي‌توان ديد که به روي زره بسته است. اين پارچه پهن را بزرگان و سرداران سپاه به صورت پهن و پيش‌سينه‌اي استفاده مي‌کردند و نمونه پهن آن در نقوش طاق‌بستان ديده مي‌شود.

ترجمه و گردآوري: فايزه ناصح


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته