جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/04/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5041


واکنش وزارت بهداشت درباره نشت داروهاي مخدر به بازار آزاد


«کودک‌ آزاري» عمده علت برقراري تماس با اورژانس اجتماعي نواب


جمع‌آوري قليان از قهوه خانه‌ها


دولت براي افزايش نرخ اشتغال زنان عزمي ندارد


حوادث‌ازهمه‌جا


ضرب المثل ها


كوتاه‌و‌خواندني


 واکنش وزارت بهداشت درباره نشت داروهاي مخدر به بازار آزاد 

در پي انتشار اخباري مبني بر نشت داروهاي ترک اعتياد به ويژه متادون در بازار قاچاق، رييس سازمان غذا و دارو با تاييد چنين تخلفاتي در عطاري‌ها و ساير مکان‌هايي که عرضه اين مواد ممنوع است، گفت: سامانه رهگيري دارو در آينده براي داروهاي مخدر نيز اجرايي خواهد شد.

دکتر رسول ديناروند در گفت‌وگو با ايسنا، در واکنش به اخباري مبني بر نشت داروهاي ترک اعتياد به بازار قاچاق، با اشاره به نحوه توزيع اين داروها گفت: شيوه توزيع داروهاي ترک اعتياد به اين صورت است که ابتدا اين داروها به دانشگاه‌هاي علوم پزشکي تحويل داده شده و سپس از طرف دانشگاه در ميان مراکز ترک اعتياد به طور مستقيم توزيع مي‌شود.

امکان تخلف و نشت داروهاي ترک اعتياد وجود دارد

وي با تاکيد بر اينکه داروهاي ترک اعتياد به هيچ عنوان بين داروخانه‌ها توزيع نمي‌شود، ادامه داد: در اين چرخه ميزان سهميه‌ هر يک از مراکز ترک اعتياد، بر اساس تعداد بيماراني‌ که در هر مرکز ثبت شده، به آنها تحويل داده مي‌شود. اين درحاليست که ممکن است در اين ميان تخلفاتي صورت گيرد که قطعا هم اين اتفاق مي‌افتد؛ زيرا اين داروها در بازار آزاد وجود دارد و ما اطمينان نداريم که خروج اين داروها عمدتا از کجاست اما احتمال اينکه از همان مراکز ترک اعتياد خارج شود و حتي احتمال اينکه برخي افرادي که اعتياد دارند خودشان اين مواد را بفروشند، وجود دارد.

ديناروند با بيان اينکه احتمال درز و نشت اين داروها به بيرون از ساير بخش‌ها و حتي از طريق چرخه توليد آن وجود دارد، اظهار کرد: در اين موضوع نمي‌توان به ميزان زيادي به نصب هولوگرام و امکان ردگيري توسط آن اعتماد کرد. البته در حال حاضر موضوع نظام رديابي و رهگيري را در کشور اجرا مي‌کنيم که در آينده در خصوص داروهاي مخدر نيز اجرايي خواهد شد.

داروهاي مخدر وارد سامانه رهگيري دارو مي‌شوند

رييس سازمان غذا و دارو افزود: فکر مي‌کنم وقتي که اين سامانه اجرايي شود شايد بتوان از خروج مواد ترک اعتيادي نظير متادون به بيرون جلوگيري کرد. اجراي سامانه رهگيري دارو را از اواخر سال گذشته آغاز کرده‌ايم و اين روند ادامه دارد. اجراي اين برنامه به گونه‌اي است که به طور مداوم داروهاي جديد به آن اضافه مي‌شود و شايد حدود دو سال طول بکشد تا همه داروها مشمول اين سامانه شوند.

عرضه داروهاي ترک اعتياد در عطاري‌ها واقعيتي که تخلف است

ديناروند با تاکيد بر اينکه امکان نشت اين داروها از طريق چرخه توليد تا توزيع آن نيز وجود دارد، گفت: وقتي موادمخدر بسيار خطرناک در کشور قاچاق، وارد و توزيع مي‌شود، امکان اينکه داروهاي ترک اعتياد هم وارد اين چرخه شوند، وجود دارد. متاسفانه زماني که تقاضا وجود دارد کساني که دنبال تخلف، تقلب و سوءاستفاده هستند اين کار را انجام مي‌دهند. نمونه‌هاي زيادي از اين تخلفات ديده شده به اين صورت که در عطاري‌ها و در مکان‌هايي که عرضه اين فرآورده‌ها ممنوع است، شاهد عرضه آنها بوديم اما اين موضوع به عنوان يک تخلف جدي محسوب مي‌شود.


 «کودک‌ آزاري» عمده علت برقراري تماس با اورژانس اجتماعي نواب 

مدير مرکز اورژانس اجتماعي نواب در ارتباط با آمار تماس‌هاي برقرار شده با اورژانس اجتماعي تهران بزرگ اظهار کرد: در سال گذشته 130 هزار تماس در تهران با اورژانس اجتماعي برقرار شده که نيمي از آنها از شرق تهران بوده است و بيشترين مورد نيز «کودک‌آزاري» گزارش شده است.

به گزارش ايسنا، فرزانه آزادواري در مراسم بازديد خبرنگاران از اورژانس اجتماعي بهزيستي نواب در جمع خبرنگاران گفت: اين مرکز در ابتداي سال 87 با هدف حمايت از دختران و زنان آسيب‌ديده تشکيل شد و پيش از آن نيز از سال 83 خط ملي 123 با هدف مقابله با کودک‌آزاري راه‌اندازي شده بود. در واقع اين مرکز به صورت پايلوت براي اين خط تلفن راه‌اندازي و الگوي آن به تدريج در تمامي استان‌هاي کشور گسترش يافت.

وي تصريح کرد: خط تلفني 123 درخصوص حمايت از کودکان، زنان، معلولان و سالمندان فعال بوده و خشونت‌هاي خانگي را پيگيري مي‌کند به طوري که با اولين تماس، بازديد اوليه اورژانس از محل آغاز مي‌شود تا صحت و سقم آن تماس پيگيري شود.

مدير مرکز اورژانس اجتماعي بهزيستي نواب افزود: در برخي موارد با مداخله تيم سيار اورژانس اجتماعي در درب منزل مساله حل و گاهي با مداخلات پي در پي و يا با حکم قضايي مساله را رسيدگي مي‌کنيم و در نهايت کودک و يا فرد در معرض آسيب و يا خشونت‌ديده به سازمان بهزيستي کشور ارجاع داده مي‌شود.

آزادواري همچنين تاکيد کرد: چنانچه کودکي داراي والدين معتاد باشد، براي جلوگيري از گسترش آسيب در خانواده وي جهت ترک اعتياد به والدين وي نيز رسيدگي خواهد شد.

وي ضمن بيان آنکه بيشترين تماس‌هاي برقرار شده با اورژانس‌هاي اجتماعي درخصوص کودک‌آزاري است، افزود: اين گزارشات معمولا توسط کودک يا والدين طلاق گرفته آنها و يا رهگذران و همسايه‌ها گزارش مي‌شود که 10 15 درصد مجموع تماس‌ها منجر به حکم قضايي مي‌شوند.

مدير مرکز اورژانس اجتماعي بهزيستي نواب درخصوص مرکز اورژانس اجتماعي نواب نيز تصريح کرد: اين مرکز در سه حوزه مداخله، اورژانس سيار، خط 123 فعاليت مي‌کند و همچنين داراي تيم روانشناسي، مددکاري، پزشکي، بهياري بوده؛ ظرفيت اسمي مرکز نيز 25 نفر است در حالي که در حالت ايده‌آل تنها 16 نفر ظرفيت دارد.

آزادواري درخصوص روند پذيرش در اين مرکز تشريح کرد: براي پذيرش افراد در مرحله اوليه پس از ايجاد مرکز از آنها مصاحبه صورت خواهد گرفت تا بتوان نوع خدمت ارائه شده به آنها را به طور دقيق مشخص کرد. بعد از آنکه مشخص شد فرد نيازمند کدام خدمات است، خدمات سرپايي و يا نگهداري فرد پذيرش شده و هيچ هزينه‌اي براي اقامت و ارائه خدمات از آنها دريافت نخواهد شد؛ همچنين در دستورالعمل مرکز نيز آمده است هر فرد مي‌تواند نهايتا دو دوره 21 روزه در اين مراکز نگهداري شود، اما اقامت برخي از آنها تا چندين ماه نيز به طول مي‌انجامد.

وي درخصوص اهميت بخش مددکاري در اين مرکز اظهار کرد: همه موارد رفتاري و اختلالي افراد توسط تيم مددکاري بررسي و کنترل شده تا بتوان نوع کمک و ارائه خدمت به آنها را مشخص کرده و در نهايت سرپرستان مرکز نيز با مشاوره با مددکاران براي هر مددجو تصميمات نهايي را مي‌گيرند.

مدير مرکز اورژانس اجتماعي بهزيستي نواب درخصوص تعداد مراجعات روزانه نيز گفت: به طور معمول در روز 2 مورد مراجعه داريم اما معمولا 13 نفر به طور ثابت در مرکز حضور دارند که گروه عمده آنان نيز زنان در معرض آسيب و دختراني هستند که از خانه خود بيرون آمده‌اند و فاقد سرپناه هستند.

مدير مرکز اورژانس اجتماعي بهزيستي نواب در پايان گفت: هدف اصلي ما در اين مراکز، برگرداندن اين دختران و زنان به کانون خانوادگي‌شان است و همچنين براي تمامي افراد حاضر در مرکز، دو روز مشاوره حقوقي و ويزيت پزشک عمومي داريم.


 جمع‌آوري قليان از قهوه خانه‌ها 

رئيس ديوان عدالت اداري گفت: بر اساس قانون و راي ديوان عدالت قليان ها از قهوه خانه ها بايد جمع شود.

به گزارش مهر : قليان وسيله‌اي است براي تدخين تنباکو که در خاورميانه و آسياي مرکزي متداول بوده و نخستين بار هم اين آلت استعمال توسط ايرانيان و هندي‌ها اختراع شد. اگر از موضوع تحريم تنباکو و دست داشتن انگليسي ها در انحصار آن عبور کنيم امروز مضرات اين توتون از سوي جامعه پزشکي تائيد و تاکيد شده است. اما داستان بر سر کشيدن يا نکشيدن قليان نيست بلکه چند سالي است قليان ذغالش را توسط رسانه ها سرخ مي کند.

بر اساس اين گزارش جامعه شناسان، آسيب شناسان و حتي پزشکان در اظهار نظرهاي رسانه اي اعلام کرده اند که چرا بايد اوقات فراغت جوانان پاي قليان در قهوه خانه ها تلف شود؟ چرا بايد قهوه خانه ها قليان سرو کنند؟ چرا قليان ها جمع آوري نمي شود؟ و اين اظهارات حتي موجب شد پاي رئيس جمهور سابق هم به اين ماجرا باز شده و پرونده قليان وارد محاکم قضايي شود!

ماجراي حذف قليان از قهوه خانه ها از آنجا آغاز شد که در 27 آبان 1390 دولت دهم تصويب کرد استعمال قليان در قهوه خانه ها ايرادي ندارد اما ديوان عدالت اداري اين مصوبه را ابطال و اعلام کرد: بر اساس قانون مبارزه با دخانيات قهوه خانه جزو اماکن عمومي محسوب شده و نبايد در آن سيگار يا قليان استعمال کرد. دولت وقت هم به نوعي مصوبه ديوان را دور زد و قانوني تصويب کرد که بر اساس آن قهوه خانه ها را از ليست اماکن عمومي حذف کرد. البته ديوان عدالت اين موضوع را هم رد کرده و همچنان بر راي خود پافشاري مي کند. حالا پس از تغيير دولت و گذشت دو سال از روي کار آمدن دولت يازدهم حجت الاسلام محمد جعفر منتظري رئيس ديوان عدالت اداري در گفتگو بامهر در مورد اينکه آيا راي ديوان عدالت اداري مبني بر ممنوعيت قليان در قهوه خانه همچنان لازم الاجراست گفت: قهوه خانه‌ها همچنان جزو اماکن عمومي محسوب شده و بر اساس قانون نبايد در آن قليان استعمال و سرو شود.


 دولت براي افزايش نرخ اشتغال زنان عزمي ندارد 

رييس بنياد توسعه کارآفريني زنان و جوانان گفت: دولت براي افزايش اشتغال زنان نه عزمي دارد و نه برنامه‌اي و با همايش و نمايش مشکلات زنان در اين حوزه حل نمي‌شود.

به گزارش ايسنا، فيروزه صابر افزود: نهادهاي مدني مي‌توانند نياز زنان به اشتغال را به عنوان مطالبه اجتماعي مطرح کنند و دولت بايد در اين زمينه برنامه داشته باشد.

رييس بنياد توسعه کارآفريني زنان و جوانان درباره زنانه شدن فقر اظهارکرد: اصولا اصطلاحاتي مانند زنانه‌شدن فقر بايد پشتوانه پژوهشي داشته باشد. نيمي از جمعيت ايران،زن هستند و بيشترين نرخ بيکاري بين آنان ديده مي‌شود بگونه‌اي که 43 درصد از زنان زير 30 سال در کشور بيکار هستند.

وي در ادامه گفت: زنان زماني که صاحب شغل و درآمد نباشند در سيکل فقر قرار مي‌گيرند و آسيب‌هاي اجتماعي گريبانگير آنان مي‌شود. زنان در مقابل آسيب‌هاي اجتماعي مانند فساد و اعتياد آسيب‌پذيرتر هستند و تعداد زنان فقير بويژه در مناطق محروم
بيشتر است.

اين کارآفرين با بيان اينکه مهمترين مساله زنان سرپرست خانوار و فارغ‌التحصيل دانشگاهي اشتغال است، اظهارکرد: اشتغال به زنان در جهت کسب درآمد و رفاه بيشتر کمک مي‌کند. زنان در صورت برخورداري از اشتغال به سرنوشت خود مي‌انديشند و مي‌توانند در پروسه آموزش و توانمندسازي قرار بگيرند.


 حوادث‌ازهمه‌جا 

 5000 سكه تقلبي از يك كلاهبردار در ازنا کشف شد

فرمانده انتظامي شهرستان ازنا از دستگيري يك كلاهبردار و كشف 5 هزار و 800 عدد سكه تقلبي در اين شهرستان خبر داد. به گزارش مهر، سرهنگ پارياد ظهر چهارشنبه در اين باره به خبرنگاران گفت: در پي مراجعه يک شهروند تهراني به پليس آگاهي و اعلام اينکه يک کلاهبردار با ترفند هاي متقلبانه با وي در محلي در ازنا قرار گذاشته که در مقابل پنج هزار و 800 سکه تقلبي مبلغ 200 ميليون ريال از وي کلاهبرداري کند، موضوع به صورت ويژه در دستور کار پليس آگاهي اين شهرستان قرار گرفت.

وي اظهار داشت: ماموران با کارهاي اطلاعاتي و با راهنمايي شاکي قرار معامله صوري با متهم را در محل مربوطه گذاشتند که کلاهبردار در محل حاضر به محض مشاهده ماموران متواري و در يک تعقيب و گريز دستگير شد.

فرمانده انتظامي ازنا خاطر نشان کرد: در بازرسي از متهم دو کيسه حاوي 5 هزار و 800 عدد سکه تقلبي کشف و ضبط شد. سرهنگ پارياد با اشاره به ضبط سکه هاي تقلبي و کشف 200 ميليون ريال کلاهبرداري، به شهروندان توصيه کرد: در صورت مشاهده و اطلاع از هر گونه تخلف و کلاهبرداري پليس را در جريان اينگونه اعمال مجرمانه قرار دهند.

کشف 22 تن انواع مواد مخدر طي دو هفته

معاون مقابله با عرضه و امور بين‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشف 21 تن و ‏‏590 کيلوگرم انواع مواد مخدر در کشور طي دو هفته گذشته خبر داد.

به گزارش ايسنا، اسداله هادي‌نژاد با اعلام اين خبر گفت: کل کشفيات موادمخدر در اين مدت 21590 کيلوگرم و بيشترين حجم مواد مکشوفه از نوع ترياک به ميزان 17 هزار و 984 کيلوگرم بوده است که 83 درصد از مجموع کشفيات را شامل مي‌شود. وي افزود: در اين مدت نيز ‏‏2316‏ کيلوگرم حشيش، ‏‏‏378‏‏ کيلوگرم هروئين، ‏‏220‏ کيلوگرم پيش‌ساز و ‏154‏ کيلوگرم شيشه کشف و ضبط شده است.

معاون مقابله با عرضه ستاد با بيان اينکه اين ميزان از کشفيات طي ‏‏675‏ فقره عمليات صورت گرفته است، گفت: سرانه کشف مواد به ازاي هر عمليات نيز بالغ بر ‏32‏ کيلوگرم است. هادي نژاد با بيان اينکه بالغ بر 87 درصد کشفيات اين دوره زماني مربوط به هشت استان کشور است گفت: بيشترين کشفيات مواد مخدر با ‏‏7661 ‏کيلوگرم مربوط به استان کرمان است که ‏‏35 درصد کل کشفيات استان‌ها را شامل مي‌شود، پس از آن سيستان و بلوچستان با ‏3653‏ کيلوگرم، يزد با 1668 کيلوگرم، اصفهان با 1457 کيلوگرم، خراسان رضوي با 1276 کيلوگرم، فارس با 1260 کيلوگرم، هرمزگان با 1141 کيلوگرم و و خراسان جنوبي با 769 کيلوگرم ‏‏در رتبه بعدي قرار دارند.‏

به گفته وي در اين مدت، ‏‏7816 ‏متهم دستگير شده‌اند که از اين تعداد ‏‏5452‏ نفر مربوط به اجراي طرح پاکسازي مناطق آلوده بودند و مابقي متهمان ‏‏3199 ‏نفر بوده‌اند که ‏‏3057‏ نفر از آنان مرد و ‏142‏ نفر زن هستند، همچنين در اين مدت ‏246 دستگاه خودرو، 22 دستگاه موتور سيکلت، 14 قبضه سلاح ‏توقيف شد.

هشدار پليس فتا به خريداران اينترنتي فريب تخفيف ويژه را نخوريد

رئيس پليس فتا غرب استان تهران در رابطه با ادعاي دروغين تخفيفات ويژه در سايت‌هاي نامعتبر هشدار داد.

به گزارش مهر، سرهنگ اصغر باقريان با بيان اينکه در مناسبت هاي مختلف سال از جمله ماه مبارک رمضان برخي از فروشگاه ها و شرکت ها براي رعايت حال روزه داران و ترغيب مردم براي خريد اقدام به ارائه تخفيف هاي ويژه مي کنند ادامه داد: اين امر در فروشگاه هاي آنلاين و در فضاي مجازي نيز به طور مشابهي اجرا مي شود.

وي گفت: در اين ميان بزهکاران فضاي مجازي نيز از عنوان تخفيف ويژه سوء استفاده کرده و با ارائه قيمت هاي بسيار نازل و غير منطقي، کاربران را فريب داده و هنگام اقدام به خريد آنها را به درگاه هاي جعلي بانکي هدايت مي کنند تا ازاين طريق اطلاعات بانکي کاربران را بدست آورده و حساب بانکي ها را خالي کنند. سرهنگ باقريان افزود: شهروندان بايد دقت لازم در اين زمينه را داشته باشند و به صرف خريد با قيمت پايين فريب اين سايت ها را نخورند و همواره براي خريد آنلاين به سايت هاي معتبر که داراي نماد الکترونيکي هستند مراجعه کنند.

عامل انتشار تصاوير غيراخلاقي در بروجرد دستگير شد

رئيس پليس فتاي استان لرستان از شناسايي و دستگيري عامل انتشار تصاوير غيراخلاقي شبكه هاي اجتماعي در شهرستان بروجرد خبر داد. به گزارش مهر، سرهنگ فرهاد ابدال چگني ظهر چهارشنبه در تشريح اين خبر به خبرنگاران گفت: در پي مراجعه خانمي به پليس فتا بروجرد مبني بر اينکه فرد ناشناسي از طريق صفحه اي جعلي به نام وي و قرار دادن تصاوير مستهجن و شماره تلفنش باعث هتک حيثيت وي شده است. وي افزود : شناسايي و پيگيري موضوع به صورت ويژه در دستور كار ماموران پليس فتا اين فرماندهي قرار گرفت.

رئيس پليس فتا استان اظهار داشت: كارشناسان پليس فتا بروجرد با تحقيقات فني عامل انتشار اين تصاوير غيراخلاقي كه جواني 31ساله است در بروجرد شناسايي و با هماهنگي مقام قضايي دستگير كردند.

پلمپ کارگاه تهيه و توزيع بستني فاسد

يک کارگاه تهيه و توزيع بستني فاسد با برند جعلي در همدان کشف و پلمپ شد.به گزارش صدا و سيما ، رئيس پليس امنيت عمومي انتظامي استان همدان گفت : متصدي واحد مذکور ، در داخل کارگاه بستني فاقد پروانه ساخت از وزارت بهداشت و درمان را تهيه ، توليد و بسته بندي مي کرد .

سرهنگ رحيمي افزود : در بررسي ها مشخص شد اين فرد با سوء استفاده از نام تجاري شرکت لبينات quotation mark پوپ و صمد quotation mark بستني تهيه مي کرد.


 ضرب المثل ها 

 كلك كسي راكندن!

ازخوب وبد زمانه ناخرسنديم

بااين همه بازبررخش مي خنديم

تاكولي غم«كلك» به پاكرد امروز

رفتيم و«دوباره كلكش راكنديم!»

برگرفته ازكتاب:عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 كوتاه‌و‌خواندني 

 بارش‌هاي پراکنده در ارتفاعات پايتخت

مدير پيش‌بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي کشور با تحليل آخرين اطلاعات و نقشه‌هاي پيش‌يابي هواشناسي،

احد وظيفه در گفت‌و‌گو باايسنا، اظهار کرد: در روز پنج‌شنبه 25 تير تشديد بارش را در سواحل درياي خزر و استان اردبيل خواهيم داشت و در برخي نقاط شمال غرب نيز رگبار و رعد و برق رخ خواهد داد. وي در ادامه با اشاره به هواي جمعه 26 تير، گفت: در روز جمعه ضمن تداوم بارش در سواحل شمالي کشور در شمال شرق و شمال غرب کشور بارش پراکنده، گاهي با رعد و برق را شاهد خواهيم بود. مدير پيش‌بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي کشور افزود: روز آينده در شرق کشور وزش باد و گرد و خاک رخ خواهد داد که اين وضعيت در شمال سيستان و بلوچستان به ويژه در منطقه زابل تشديد مي‌گردد.

وظيفه درباره هواي تهران گفت: آسمان تهران روز پنج‌شنبه کمي ابري در بعدازظهر افزايش ابر، گاهي وزش باد در ارتفاعات و بارش پراکنده با بيشنه و کمينه دماي 40 و 27 پيش بيني مي‌شود، همچنين هواي پايتخت در روز جمعه کمي ابري، در پاره اي نقاط وزش باد در بعدازظهر رشد ابر در ارتفاعات و بارش پراکنده با بيشنه و کمينه دماي38 و 27 خواهد بود.

سازمان ملل: روند شيوع ايدز متوقف شده است

به گزارش ايسنا، از آنجا که تعداد موارد جديد ابتلا به اين بيماري و مرگ و مير ناشي از آن طي 15 سال گذشته کاهش چشمگيري داشته و 15 ميليون نفر يعني 40 درصد مبتلايان به اين بيماري به درمان ضدبازگشت‌ ويروسي دسترسي دارند اکنون مي‌توان اعلام کرد که جهان به هدف خود که متوقف ساختن روند گسترش اين ويروس بوده، دست پيدا کرده است. بنابر اين گزارش که با عنوان «ايدز چگونه همه چيز را تغيير مي‌دهد» منتشر شده، آمده است که بين سال‌هاي 2000 تا 2014 تعداد موارد جديد ابتلا به HIV از سه ميليون و 100 نفر به دو ميليون کاهش يافته و کاهش 35 درصد داشته و همچنين از ميزان مرگ و مير ناشي از ايدز 41 درصد کاسته شده است.

اين گزارش نشان مي‌دهد که در سال 2014 ميلادي 83 کشور که شامل 83 درصد از تمام افراد مبتلا به ايدز مي‌شوند، شيوع اين بيماري را متوقف کرده يا روند آن را معکوس کرده‌اند و در اين بين کشورهايي همچون هند، کنيا، موزامبيک، آفريقاي‌جنوبي و زيمبابوه که مواردي از همه‌گيري‌هاي بزرگ اين بيماري را تجربه کرده بودند نيز به چشم مي‌خورند.

گسترش امکان دسترسي به داروهاي ضدبازگشت ويروسي که احتمال انتقال ويروس را پايين آورده و طول عمر مبتلايان به ايدز را افزايش مي‌دهد به عنوان گام مهمي جهت پايان دادن به اين اپيدمي تا سال 2030 تلقي مي‌شود.

در سال 2014 ميلادي 40 درصد از تمامي افراد آلوده به HIV به درمان ضدبازگشت ويروسي دسترسي داشته‌اند که طي 14 سال گذشته افزايش 22 برابري داشته است. در آفريقاي سياه، 10 ميليون و 700 هزار نفر به اين روش درماني دسترسي دارند.

شوک به تلگرام

پس از اعلام توافق هسته‌اي ميان ايران و 1+5 کاربران نرم افزار تلگرام با اختلال و قطعي گسترده روبرو شدند.

به گزارش برنا ، به دنبال ايجاد مشکلات مختلف در دسترسي به وايبر، کندي و اختلالات اين شبکه ارتباطي، بسياري از کاربران آن به سمت تلگرام مهاجرت کردند و بدين ترتيب طي مدتي نه چندان طولاني، ايران موفق شد نام خود را به عنوان دومين کشور از نظر تعداد کاربران تلگرام به ثبت برساند. اما تلگرام که در ابتداي کار اين امکان را در اختيار کاربران خود مي‌گذاشت که حتي فايل‌ هاي تصويري و فيلم‌ها را در عرض چند ثانيه ارسال کنند، طي چند ماه اخير به نسبت کندتر از قبل شد و در موارد متعدد برخي کاربران آن از اختلالات جدي در کار با اين نرم‌افزار ناراضي بودند.

بعد از اين ماجرا و ادامه‌دار شدن اختلالات، معاون وزير ارتباطات از نامه‌نگاري رسمي با تلگرام براي دعوت از آنها جهت رفع مشکلات اين برنامه در ايران خبر داد.

بر همين اساس؛ مديران تلگرام با معماري جديد و چينش سرور و آي‌پي‌هاي جديد، ظرفيت ترافيک براي کاربران ايراني را چند برابر کردند تا مشکل پيش‌آمده از آن‌سوي مرزها حل شود. با برنامه ريزي مديران تلگرام؛ مشکلات اين پيام رسان در ايران حل شده به نظر مي رسيد که بلافاصله پس از اعلام خبر توافق ايران و 1+5 تلگرام به شوک فرو رفت و کاربران نرم افزار تلگرام با اختلال و قطعي گسترده روبرو شدند.

کاهش بيش از 23 درصدي طلاق در کاشمر

رئيس اداره ثبت احوال کاشمر از کاهش 23 و نيم درصدي طلاق در سه ماه گذشته در کاشمر خبر داد .

به گزارش صدا و سيما ، آقاي برکند با اشاره به ثبت 91 فقره طلاق در اين مدت گفت : نسبت ازدواج به طلاق از چهار و هفت دهم درصد سه ماه اول سال 93 به پنج و هشت دهم درصد در مدت مشابه امسال رسيده است.

وي با اشاره به کاهش پنج و سه دهم درصدي ازدواج در اين شهرستان ابراز داشت: از مجموع ازدواج هاي ثبت شده 343 فقره در مناطق شهري و 185 فقره در مناطق روستايي و از مجموع طلاق هاي ثبت شده در شهرستان کاشمر نيز 73 فقره در نقاط شهري و 18 فقره در نقاط روستايي ثبت شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته