جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/04/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5042


خواص خاکشير و کاربردهاي درماني آن


افزايش 7برابري احتمال ابتلا به سرطان حلق و حنجره با مصرف سيگار و الکل


توليد قرص ترکيبي کنترل قند و چربي خون براي اولين بار در ايران


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 خواص خاکشير و کاربردهاي درماني آن 

 براساس تحقيقات انجمن طب سنتي ايران، خاکشير در درمان بسياري از بيماري‌ها از جمله رفع لک و جوش، دفع سنگ کليه، رفع بدبويي دهان، افزايش وزن و ضد اسهال موثر است.به گزارش فارس، درمان بيماريهاي مختلف نياز به برسي و تشخيص کامل توسط پزشک متخصص دارد اما برخي تجربيات استفاده از خاکشير را در درمان برخي مشکلات و بيماري ها تاييد کرده است.

کمک به بهبود جوش صورت

مخلوط 2 قاشق غذاخوري خاکشير با عرق شاه‌تره، عرق کاسني ترکيب خوبي براي درمان جوش‌هاي صورت است. براي استفاده از اين مخلوط کافي است يک استکان از هر يک از عرق‌هاي گياهي شاه‌تره وکاسني را با هم مخلوط کرده و آن را با 2 قاشق غذاخوري خاکشير ترکيب کنيد. نوشيدن اين ترکيب علاوه بر آن‌که جوش‌هاي صورت را درمان مي‌کند براي افرادي که دچار گرفتگي صدا هستند نيز موثر است. مدت درمان با اين نسخه دست کم 3 هفته است و پس از اين مدت نتايج بهبود به مرور در چهره بيمار نمايان مي‌شود.

کمک به کنترل فشار خون

يکي ديگر از خواص معجزه‌آساي دانه‌هاي خاکشير، کمک به کنترل و تسکين فشارخون است. اگر به فشارخون مبتلا هستيد و در حال حاضر داروهاي کنترل‌کننده فشارخون مصرف مي‌کنيد، مي‌توانيد از اين شيوه براي اثربخشي بيشتر استفاده کنيد. براي اين منظور کافي است يک ليوان خاکشير را به‌خوبي بکوبيد و آن را به‌صورت پودري نرم درآوريد، سپس در ظرفي ريخته و به مرور به آن آب اضافه کنيد تا خميري يک دست به دست آيد. مي‌توانيد در هفته يک تا دو‌بار اين مرهم را روي پاهايتان بماليد و شب تا صبح با آن بخوابيد. اين مرهم به شما کمک مي‌کند تا بهتر بتوانيد فشارخون خود را کنترل کنيد .بهتر است نوبت اول استفاده از خمير در طول روز باشد.

دفع سنگ کليه

درمانگران، مصرف مخلوطي از خاکشير و ترنجبين براي درمان سنگ کليه در افرادي که به اين بيماري مبتلا هستند يا کليه آن‌ها استعداد سنگ‌سازي‌ را دارد، توصيه مي‌کنند. براي تهيه اين نسخه خانگي کافي است 3 قاشق غذاخوري ترنجبين را در يک ليوان آب به‌مدت 5 ساعت خيسانده و پس از اين مدت آن را صاف کنيد. سپس ترنجبين صاف کرده را با 2 قاشق غذاخوري مخلوط کرده و آن را ميل کنيد. نوشيدن اين مخلوط به‌صورت روزانه به دفع سنگ کليه کمک مي‌کند.

اگر دوست داريد وزن اضافه کنيد

افراد لاغر و کساني که تمايل دارند وزن خود را بالا ببرند، مي‌توانند از اين نسخه استفاده کنند. اين گروه اگر خاکشير را با شير ميل کنند مي‌توانند با نوشيدن اين خاکشير صبح ناشتا به درمان لاغري و افزايش وزن خود کمک کنند. به اعتقاد درمانگران، درصورتي که شير تازه و طبيعي باشد ميزان تاثيرگذاري اين نسخه بيشتر مي‌شود.

شربت ضد بدبويي دهان

اگر شما هم در گروه افرادي هستيد که به‌دليل افزايش اخلاط فاسد در بدن به بدبويي دهان مبتلا شده‌ايد مي توانيد از شربت ترنجبين و خاکشير براي برطرف کردن بدبويي دهانتان استفاده کنيد. تنها کافي است هر روز عصر يک ليوان از شربت ترنجبين و خاکشير را بنوشيد. ترنجبين را به مدت 5 تا 6 ساعت درون آب خيس کنيد و پس از صاف کردن آن را با يک تا 2 قاشق خاکشير مخلوط کنيد. نوشيدن اين شربت به شما کمک مي‌کند تا با دفع اخلاط و مواد ناسالم و فاسد به مرور احساس بهتري پيدا کنيد.

بهبود لک‌ها با خاکشير

براي کمک به بهبود لک‌هاي پوست به‌ويژه صورت يکي از بهترين روش‌ها، نوشيدن خاکشير و ترنجبين است. افرادي که از اين ترکيب به‌صورت روزانه و مستمر به‌مدت 3 هفته استفاده کنند بعد از مدتي با روشني پوست و از بين رفتن لک‌هاي صورت و پوست‌شان روبه‌رو مي‌شوند. براي تهيه اين ترکيب نيز لازم است ترنجبين را 5 ساعت در آب بخيسانيد و صاف شده آن را با 2 قاشق خاکشير مخلوط کرده و ميل کنيد.

اگر دل ضعفه مي‌گيريد، خاک‌شيرو عسل بخوريد

براساس اعلام انجمن طب سنتي ايران،برخي از افراد هستند که در طول روز دچار دل ضعفه مي‌شوند. اين دل‌ضعفه ممکن است در طول روزهاي گرم تابستان يا در ايام ماه رمضان به سراغ افراد مختلف بيايد. براي پيشگيري از بروز اين دل‌ضعفه کافي است، خاکشير و آب عسل را با هم ترکيب کرده و ميل کنيد. براي تهيه آب عسل بايد يک ليتر آب و يک کيلو عسل را با هم بجوشانيد.

بعد از مدتي که اين ترکيب جوشيد کفي روي آن تشکيل مي‌شود که بايد از ديگر مواد موجود در ظرف جدا شود. مابقي مواد همان ترکيبي است که براي بهبود دل‌ضعفه و پيشگيري از بروز آن مصرف مي‌شود. اگر چه عسل با حرارت، برخي از ويتامين‌ها و مواد مغذي خود را از دست مي‌دهد اما در عين حال مواد مفيدي در آن باقي مي‌ماند که براي درمان دل‌ضعفه بسيار مناسب است.

بهبود اسهال

ابتلا به اسهال در فصل تابستان يکي از اختلالاتي است که در کودکان بسيار شايع است. برخي درمانگران طب سنتي ايران براي درمان اين مشکل، دارويي را تجويز مي‌کنند که در تمامي خانه‌ها امکان تهيه و مصرف آن وجود دارد.

براي تهيه اين دارو کافي است خاکشير را بو داده و آن را با آب و عسل مخلوط کنيد و به بيمار بدهيد. اين ترکيب را متناسب با سن بيمار، هر 2 ساعت يک بار براي او تجويز مي‌کنند. ميزان مصرف اين مخلوط از يک قاشق غذاخوري تا يک سوم استکان براي خردسالان تجويز شده است. البته در اسهال هاي شديد همراه با تب و درد شديد و در کودکان زير 3 سال مراجعه به پزشک ضروري است.


 افزايش 7برابري احتمال ابتلا به سرطان حلق و حنجره با مصرف سيگار و الکل 

 
رئيس نخستين سمينار تومورهاي سروگردن با بيان اينکه گرفتگي صدا مي تواند اولين علامت سرطان حنجره در پرده هاي صوتي باشد تاکيد کرد: اگر شخصي دچار گرفتگي صدا شد و اين گرفتگي بيش از يک هفته تا 10 روز ادامه پيدا کرد بايد حتما به پزشک متخصص مراجعه کند.

به گزارش آفرينش وبه نقل از بخش گوش و حلق و بيني بيمارستان لقمان ، دکتر مهدي خواجوي علائم ابتلا به سرطان حنجره را برشمرد و گفت: علائم بسته به اينکه تومورها در کدام قسمت حنجره ايجاد شوند متفاوت است.

وي افزود: اکثر تومورها در طناب هاي صوتي که تکلم از طريق آنها صورت مي گيرد، واقع مي شوند و گرفتگي صدا مي تواند اولين علامت سرطان حنجره در پرده هاي صوتي باشد.

رئيس نخستين سمينار تومورهاي سروگردن ايران با تاکيد بر اينکه اگر شخصي دچار گرفتگي صدا شد و اين گرفتگي بيش از يک هفته تا 10 روز ادامه پيدا کرد بايد حتما به پزشک متخصص مراجعه کند عنوان کرد: بسياري اوقات سرماخوردگي و مصرف غذاي تحريک کننده يا فريادزدن باعث گرفتگي صدا و تورم حنجره مي شود که باقي ماندن آن تا چند روز طبيعي است ولي طولاني شدنش را بايد حتما بررسي کرد.

خواجوي افزود: اگر سرطان در قسمت هاي بالاتر حنجره ايجاد شده باشد ممکن است خود را به صورت درد ته حلق بويژه هنگام بلع و قورت دادن غذا نشان دهد. همچنين بروز تغييراتي در تون صدا هم از ديگر علائم است.

رئيس نخستين سمينار تومورهاي سروگردن که اول و دوم مرداد در تهران برگزار مي شود با بيان اينکه همچنين ممکن است فرد هنگام بلع احساس کند توده اي در گلويش وجود دارد گفت: اگر هم تومورها در قسمت هاي پايين تر از طناب هاي صوتي بروز پيدا کرده باشند، نخستين علامت آن مي تواند تنگي نفس باشد.

وي ضمن تصريح اين مطلب که تشخيص سرطان حنجره به علت آنکه علائم اختصاصي ندارد، مشکل و معمولا ديررس تر است گفت: متاسفانه اين سرطان معمولا در مراحل پيشرفته تري تشخيص داده مي شود.

رئيس نخستين سمينار تومورهاي سروگردن در پاسخ به اينکه آيا افرادي که سخنراني مي کنند و از صدايشان استفاده بسياري مي کنند نيز به سرطان حنجره مبتلا مي شوند يا خير اظهار کرد: افرادي که کارشان صحبت کردن است، سرطان نمي گيرند.

وي ادامه داد: اما ممکن است تغييراتي در حنجره اين افراد ايجاد شود. به عنوان مثال شايد دانه هايي روي طناب هاي صوتي شان پيدا شود که توده هاي کوچکي هستند ولي سرطاني نيست و مي شود آنها را براحتي برداشت .

خواجوي قرار گرفتن در معرض مواد شيميايي را بيش از هر عامل ديگري در بروز سرطان حنجره مهم دانست و گفت: بخصوص کساني که دخانيات و الکل مصرف مي کنند بيشتر در معرض ابتلا قرار دارند. مصرف توامان سيگار و الکل هم اثر سرطان زايي حنجره و حلق را تا هفت برابر افزايش مي دهد.

رئيس نخستين سمينار تومورهاي سروگردن افزود: عادات غذايي نادرست، آلودگي هوا، وجود ريفلاکس و بازگشت اسيد معده به حلق که روي حنجره تاثير مي گذارد نيز از ديگر عاومل ابتلا به اين نوع از سرطان هستند.

وي با بيان اينکه اگر سرطان حنجره در مراحل پيشرفته نباشد مي توانيم با جراحي يا راديوتراپي ضمن درمان، حنجره را حفظ کنيم گفت: از اين طريق راه تنفس و تکلم هم حفظ مي شود. اما وقتي سرطان در بافت هاي لنفاوي گردن و ساير بافت ها منتشر شده باشد نمي شود درمان قطعي و کامل در نظر گرفت.


 توليد قرص ترکيبي کنترل قند و چربي خون براي اولين بار در ايران 

 رضا ملک زاده در جلسه کميته کشوري پيشگيري و کنترل بيماريهاي واگير در وزارت بهداشت در جمع خبرنگاران افزود: اين قرص 100درصد ايراني با نام پلي پيل در کشور توليد شده و به زودي به توليد انبوه مي رسد و وارد بازار مي شود و به طور قطع مصرف آن به خصوص براي افراد بالاي 50 سال به کاهش شيوع بيماريهاي قلبي- عروقي و مرگ‌هاي ناشي آن کمک مي کند.به گزارش ايرنا، وي در بخشي ديگر از سخنانش گفت: عوامل زيادي در بروز بيماريهاي غير واگير موثر هستند، مصرف بالاي نمک، چربي، استفاده از غذاي ناسالم و برشته و کم تحرکي از جمله اين عوامل است. معاون تحقيقات و فناوري وزير بهداشت گفت: سازمان بهداشت جهاني مصرف دخانيات را هم به عنوان يکي از عوامل مهم بروز بيماريهاي غير واگير معرفي کرده
است.

ملک زاده با بيان اينکه بر اساس تحقيقات انجام شده ترياک نيز يک عامل بسيار مهم در بروز بيماري هاي غير واگير از جمله سرطان است، گفت: مصرف ترياک عادت بسيار غلطي است و حتي شاهديم برخي از روي کم اطلاعي ترياک را به عنوان يک دارو توصيه مي کنند. ملک زاده گفت: اگر بخواهيم شيوع بيماريهاي غير واگير را در کشور کم کنيم بايد نحوه زندگي مردم را اصلاح کنيم اما اين کار با توصيه به نتيجه نمي رسد بايد اقدامات آموزشي را از مهدکودک‌ها و مدارس شروع کنيم اما نبايد به اين آموزش‌ها اکتفا کنيم.معاون وزير بهداشت افزود: بايد با اقدامات عملي ميزان چربي و قند خون همه مردم را کنترل کنيم و در صورت لزوم با تجويز به موقع دارو جلوي پيشرفت و بالارفتن آن را بگيريم.

وي گفت: به تازگي قرصي را در کشور توليد کرده ايم که ترکيبي از قرص ضدچربي خون، ضد فشار خون و آسپرين است و مصرف آن به خصوص براي افراد بالاي 50 سال تا حد زيادي از افزايش چربي و قند خون و بيماري‌هاي بعدي ناشي از آن کم مي کند.


 خبرهاازعالم علم 

 محققان موفق به توليد واکسن "وبا" شدند

اولين آزمايشات واکسن وباي Shanchol موفق بوده و براي حفاظت بدن در برابر بيماري‌ها قابل دوام بوده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ؛ بر اساس نتايج به عمل آمده موارد تشديد‌کننده وبا در کسانيکه واکسينه بوده‌اند، 40 درصد کاهش يافته است. مطالعات انتشار يافته در مجله لانست نيز اثربخشي اين دارو را در شهر بنگلادش (جايي که بيماري وبا همه‌گير بوده است) چشمگير تلقي کرده است.

اين يافته‌ها گامي بلند به سوي کنترل شيوع بيماري‌ها و برنامه‌هاي واکسيناسيون مي‌باشد.

ماده دارويي يکي از دو واکسن وبا با مجوز بين‌المللي در حال حاضر در دسترس است.

گفتني است که واکسن وبا اتفاق تازه‌اي نبوده و بيش از يک دهه به عنوان محافظت‌کننده مسافران کشور‌هاي غربي مورد استفاده بوده است، اما براي کنترل گسترده از اين بيماري هرگز در منطقه رايج نبوده است.

اگرچه استفاده از اين واکسن راهي موثر، راحت و ارزان مي‌باشد اما تا به حال بر روي جمع انبوهي از افراد آزمايش شده است. اين مطالعات شامل 27000 فرد ميانسال از محله فقير‌نشين Mirpur است که شمار بالايي از آنها به دليل ازدحام بيش از حد و بهداشت ضعيف در معرض خطر عفونت وبا قرار داشته‌اند.

محققان آزمايشاتي را بر روي ساکنان انجام داده و توصيه داشتند که از واکسن وبا استفاده کرده و در شستشوي دستان خود و استفاده از آب آشاميدني سالم تغيير رويه دهند.

واکسن در دو روز جدا از م و طي 14 روز از طريق خدمات بهداشتي دولت انجام شد. همچنين کمپين تبليغاتي براي واکسيناسيون توسط جامعه محلي به‌خوبي صورت گرفت.

با اين وجود واکسيناسيون نتايج اميدوار‌کننده‌اي را نشان داد بطوريکه شيوع وبا پس از دو سال در گروه واکسينه‌شده 37 درصد و به هنگام مصرف آب شرب سالم 45 درصد کاهش يافت. نکته قابل توجه تامل اين است که بيماري وبا چيزي حدود 3 تا 5 ميليون نفر را تحت تاثير قرار داده و بيش از 1 ميليارد نفر در معرض خطر ابتلا قرار دارند. اين بيماري در بيش از 50 کشور من جمله بنگلادش که بيماري در آن همه‌گير است خطر جدي تلقي مي‌گردد.

اگرچه نتايج مطالعات مثبت بوده است اما دکتر Qadri معتقد است که واکسن تنها بخشي از راه‌حل است و درنهايت کليد کنترل اين بيماري را بهداشت مناسب و مصرف آب سالم مي‌داند.


 خبرپزشكي 

 8 نکته ساده پيشگيري از ابتلا به سرطان پوست

تيمي از پزشکان بين المللي با توجه به فصل گرما و افزايش تابش نور خورشيد، با صدور بيانيه اي به موارد مهم جهت پيشگيري از ابتلا به سرطان پوست اشاره کردند.

به گزارش مهر، با وجود فصل گرما در نيمکره شمالي، شاهد افزايش ساعات روز و به تبع آن بالا رفتن دماي هوا و بيشتر شدن تابش نور خورشيد هستيم. از اينرو بسياري از مردم نيمکره شمالي براي استراحت و تفريح به مناطق ساحلي مي‌روند. به همين دليل گروهي از پزشکان اروپائي طي اطلاعيه اي در مورد تبعات منفي تابش بيش از حد نور خورشيد به پوست بدن هشدار دادند.

پزشکان متخصص پوست از نقاط مختلف قاره اروپا به تازگي و با راه اندازي کمپيني هشداردهنده با عنوان «خورشيد دوست شماست» اقدام به اطلاع رساني و اعلام اخطار در مورد ابتلا به سرطان پوست کرده و روش هاي احتياطي و پيشگيرانه از اين بيماري را معرفي کرده اند.

پزشکان طراح اين کمپين طرحي پيشگيرانه شامل مواردي مهم و اساسي را به عموم مردم پيشنهاد مي کنند که با رعايت اين نکات ساده مي توان از ابتلا به سرطان پوست جلوگيري کرد. اين موارد عبارتند از:

1- از قرار گرفتن براي مدت زمان طولاني در برابر آفتاب اجتناب کنيد.

2- قدم زدن در زير نور آفتاب بهتر از دراز کشيدن طولاني مدت جهت برنزه شدن پوست است.

3- براي برنزه کردن پوستتان در ساحل، اين کار را به تدريج انجام دهيد نه طي يک جلسه.

4- در ساعات اوج تابش خورشيد يعني فاصله بين ساعات 11 صبح تا 3 بعدازظهر در معرض آفتاب قرار نگيريد.

5- از کرم هاي محافظ پوست و کرم هاي ضد آفتاب استفاده کنيد.

6- در هنگام قرار گرفتن در برابر نور خورشيد از وسايل جانبي مانند عينک آفتابي مناسب و کلاه استفاده کنيد.

7- در طول روز و به ويژه ساعات تابش شديد آفتاب، در حد امکان لباس هاي آستين بلند و مناسب بپوشيد.

8- از دستگاه هاي سولاريوم و لامپ هاي برنزه کننده مصنوعي پوست به هيچ عنوان استفاده نکنيد.

پزشکان همچنين اعلام کرده اند که آسيب پذيرترين مناطق پوست بدن شامل گوش ها، بيني، سينه و شانه ها هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته