جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/05/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5046

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي:
کارت هوشمند از شهريور جايگزين همه دفترچه هاي بيمه مي شود

معاون توانبخشي سازمان بهزيستي:
معلولان داراي کارت بين‌المللي مي‌شوند


پرداخت مستمري و غرامت به کارگران آسيب ديده فاقد بيمه


عرضه شاخه هاي تقلبي گل طلا در بازار اصفهان


كوتاه‌و‌خواندني


حوادث‌ازهمه‌جا


ضرب المثل ها


 مديرعامل سازمان تامين اجتماعي:
 کارت هوشمند از شهريور جايگزين همه دفترچه هاي بيمه مي شود 

مدير عامل سازمان تامين اجتماعي اعلام کرد: بنابر تصويب شوراي عالي بيمه از تير امسال دو سازمان بيمه خدمات سلامت و تامين اجتماعي با وحدت رويه عمل مي کنند و از شهريور امسال نيز تمام دفترچه هاي بيمه حذف و کارت هوشمند الکترونيک بيمه جايگزين آن مي شود.

به گزارش ايرنا، تقي نوربخش در همايش ملي سازمانهاي مردم نهاد حوزه سلامت در سالن همايش هاي برج ميلاد با اعلام اين خبر افزود: سازمان تامين اجتماعي يک سازمان مردم نهاد است که تقريباً هيچ وابستگي مالي و بودجه اي به دولت ندارد و همه اعتبارات آن از طريق مردم تامين مي شود.

وي ادامه داد: سازمان تامين اجتماعي حدود 40 ميليون بيمه شده دارد که 20 درصد منابع آن از سهم کارفرمايان براي بيمه کارگرانشان تامين مي شود، 7 درصد را کارگران با پرداخت حق بيمه پرداخت مي کنند و 3 درصد سهم دولت است که در عمل تامين نمي شود.

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي اضافه کرد: درآمد اين سازمان از ابتداي سال 94 حدود 11 هزار و 500 ميليارد تومان بوده است که تقريبا همه آن از طريق مردم و بدون اتکا به دولت تامين شده است.

وي گفت: اقدامات دولت در حوزه سلامت به خصوص در يکسال گذشته و بعد از اجراي طرح تحول سلامت چشمگير بوده و توانسته است سهم مردم از هزينه هاي درماني را به شدت کاهش دهد و تعداد افرادي را به خاطر هزينه هاي درماني دچار هزينه هاي خانمانسوز مي شدند و از دهک هاي مياني به دهک هاي فقير مي رفتند به حداقل ممکن رسانده است.

نوربخش در ادامه خاطرنشان کرد که يکي از مشکلات قديمي کشور در حوزه بيمه تفاوت سطح پوشش دو بيمه پايه خدمات سلامت و تامين اجتماعي بود که با مصوبه جديد شوراي عالي بيمه اين مشکل از تير امسال بر طرف شد و از اين پس پوشش اين دو بيمه پايه اصلي کشور مانند يکديگر و با وحدت رويه صورت مي گيرد.

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي افزود: اقدام بسيار مهم و اساسي ديگر که به عنوان يک خبر خوش در اين همايش اعلام مي کنم اين است که براي يکسان شدن خدمات بيمه پايه در کشور و رفع امکان هر گونه سوءاستفاده از شهريور امسال تمام دفترچه هاي بيمه پايه حذف مي شود و کارتهاي هوشمند الکترونيک سلامت جاي آن را مي گيرد.

مدير عامل سازمان تامين اجتماعي در پاسخ به پرسش هاي مطرح شده از سوي نمايندگان سازمانهاي مردمي درباره پوشش بيمه خدمات بيماري هاي MS و هموفيلي نيز توضيح داد: تا جايي که من مي دانم بيماري هموفيلي جزو بيماريهاي خاص است و تمام خدمات آن رايگان است اما اگر مشکلي در تامين هزينه داروي اين بيماران به خصوص فاکتور 8 و 9 باشد، بررسي
مي کنم و حتما قول مي دهم که مشکلات خيلي زود حل شود.

نوربخش ادامه داد: بيماري ام اس هنوز جزو بيماري‌هاي خاص نيست اما خدمات دارويي و درماني مورد نياز اين بيماران شبيه بيماران خاص ارايه مي شود البته هنوز مشکلاتي در حوزه خدمات توانبخشي اين بيماران وجود دارد که بايد حل شود.

به گفته وي مشکلاتي نيز در زمينه تردد و حمل و نقل اين بيماران وجود دارد که سازمان تامين اجتماعي درصدد است در اين حوزه نيز تسهيلاتي برقرار کند.


 معاون توانبخشي سازمان بهزيستي:
 معلولان داراي کارت بين‌المللي مي‌شوند 

معاون توانبخشي سازمان بهزيستي کشور از صدور کارت بين المللي معلوليت براي تمامي معلولان کشور در نيمه دوم سال جاري خبر داد و گفت: در حال حاضر حدود يک هفته است که پايلوت اين طرح در بهزيستي استان تهران براي 15 هزار نفر از معلولان اجرا شده است.

حسين نحوي نژاد در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: تمامي مزايا، معافيت هاي قانوني و تسهيلاتي اعم از وام‌هاي اشتغال، بليط نيم بهاء هواپيما، معافيت هاي سربازي، استفاده از تسهيلات حمل و نقل داخلي و خارجي، شرکت در کنکور و...همگي به وسيله اين کارت‌ها قابل دسترسي است.

وي در ادامه در ارتباط با مشکلات موجود بر سرراه صدور اين کارت‌ها، عنوان کرد: محدوديت هاي امنيتي به دليل آنکه اين کارت ها بار قانوني دارند و در صورت تکثير غيرقانوني مي‌توان از مزاياي آنها استفاده کرد و همچنين قابليت شناسايي آنها از طريق شناسه هايشان به وسيله نرم افزارهاي مربوطه، از مشکلات و موانع توزيع و صدور سراسري آنها بود که درحال حاضر اين مشکلات تا حدودي مرتفع شده اند.

معاون توانبخشي سازمان بهزيستي کشور در ادامه با تاکيد بر اينکه اين کارتها داراي شناسه بين المللي و رسمي هستند، اظهار کرد: کارت‌هاي بين المللي معلوليت اين امکان را دارند که در صورت حضور فرد معلول در خارج از کشور نيز فرد بتواند با مشخص شدن نوع و شدت معلوليت خود، از تمامي مزايا و امکانات مربوط به آن استفاده کند.

نحوي نژاد در ادامه عنوان کرد: در صورتي که در مدت دو ماهه اجراي آزمايشي اين کارت ها، از لحاظ امنيتي و ساير مشکلات در بهزيستي استان تهران مسئله‌اي ايجاد نشود؛ بعلت آنکه در حال حاضر از نظر اجرايي مشکلي در زمينه صدور آنها وجود ندارد؛ صدور و توزيع‌شان به صورت کاملا رايگان با تامين اعتبار از سوي بهزيستي در نيمه دوم سال جاري انجام خواهد شد.

وي در ادامه تصريح کرد: در صورت توزيع سراسري نمونه اين کارت ها به منظور شناسايي به کليه سازمان ها و دستگاه هاي کشور مکاتبه خواهد شد.نحوي نژاد در پايان گفت:در حال حاضر تقريبا تمامي معلولين کشور در بهزيستي شناسايي شده و در صورت صدور، اين کارت‌ها به تمامي يک ميليون و صد هزار معلول تحت حمايت سازمان تعلق گرفته و حتي آن دسته از معلوليني که بعلت تمکن مالي به بهزيستي مراجعه نکرده و تحت پوشش نيستند نيز با مراجعه به بهزيستي مي توانند نسبت به دريافت آن اقدام کنند.


 پرداخت مستمري و غرامت به کارگران آسيب ديده فاقد بيمه 

مديرکل بيمه‌هاي اجتماعي سازمان تامين اجتماعي، از پرداخت مستمري به کارگران آسيب‌ديده ناشي از حادثه کار فاقد بيمه خبر داد و گفت: با کارگر فاقد بيمه حادثه ديده همانند کارگر عادي برخورد مي شود.سيروس نصيري در گفتگو با مهر، افزود: کارگراني که فاقد بيمه بوده و در کارگاهي مشغول به کار هستند، چنانچه در اين مکان دچار حادثه و آسيب شوند، همانند کارگر بيمه شده با آنها برخورد مي‌شوند و اين افراد مي‌توانند از مزاياي بيمه و مستمري برخوردار شوند. وي تاکيد کرد: کارگران ساختماني نيز چنانچه در حين کار دچار حادثه شده و اتفاقي براي آنها رخ دهد، سازمان به آنها کمک مي‌کند تا بتوانند از غرامت عضو، بيمه از کارافتادگي و مستمري استفاده کنند.به گفته مديرکل بيمه‌هاي اجتماعي سازمان تامين اجتماعي، با اين افراد بر اساس قانون سال 52 برخورد مي‌شود و حتما نبايد براي دريافت مستمري، بيمه بوده باشند. نصيري به بيمه کارگران ساختماني اشاره کرد و اظهار داشت: تا پايان سال گذشته 800 هزار کارکر ساختماني تحت پوشش بيمه قرار گرفتند و درسال ساري تعداد آنها افزايش يافته و به حدود يک ميليون نفر تحت مي رسد. وي گفت: سازمان تامين اجتماعي ببراساس اعتبارات خود نسبت به بيمه گارگران ساختماني اقدام خواهد کرد.

مديرکل بيمه‌هاي اجتماعي سازمان تامين اجتماعي در مورد بيمه افراد جديد نيز تصريح کرد: کارگران ساختماني جديدي که قصد بيمه شدن دارند، مي‌توانند به شعب تامين اجتماعي مراجعه و با توجه به اينکه سهميه سال جاري به استان‌ها اعلام شده است، تحت پوشش بيمه اجتماعي قرار گيرد.


 عرضه شاخه هاي تقلبي گل طلا در بازار اصفهان 

شاخه هاي تقلبي گل طلا همچنان در بازار اصفهان عرضه مي شود. به گزارش صداوسيما، مديرکل استاندارد استان اصفهان با تأکيد بر اينکه اين کالاي زينتي، طلا نيست و در ساخت آن از مصنوعات پلاستيکي و آب طلا استفاده شده است،گفت: اين شاخه هابه عنوان گل پلاستيکي از تايلند و سريلانکا وارد مي شود. غلامحسين شفيعي افزود: اين اداره کل با همکاري نهادهاي مرتبط،پارسال اقدام به جمع آوري شاخه هاي تقلبي گل طلا از بازار اصفهان کرد اما به رغم اقدامات انجام شده براي جلوگيري از فروش آنها ، اين کالاي تقلبي همچنان در بازار اصفهان عرضه مي شود. وي عرضه و فروش اين کالا در واحدهاي طلا فروشي و زرگري به عنوان گل طلا را غيرقانوني اعلام کرد و گفت: برخي از فروشندگان طلا و جواهر، اين شاخه هاي پلاستيکي را به عنوان طلاي 24 عيار به مردم مي فروشند. شفيعي عرضه اين شاخه هاي گل را فقط در گل فروشي ها و واحدهاي صنفي عرضه کننده اقلام زينتي و با عنوان « گل پلاستيکي » مجاز دانست.

مديرکل استاندارد استان اصفهان ارزش اين شاخه هاي گل را حدود 150هزار ريال اعلام کرد و گفت: اما اين کالا به عنوان شاخه گل طلا با قيمت هاي بسيار بالا تا 2 ميليون ريال نيز فروخته مي شود.


 كوتاه‌و‌خواندني 

 وزير بهداشت اعلام کرد:

ايران رتبه نخست پيوند عضو در منطقه

وزير بهداشت فعاليت بيش از 600 سمن در حوزه سلامت را فرصتي مغتنم برشمرد و گفت: مطمئن باشيد که اين باور در همه ارکان دولت وجود دارد که مردم تعيين کننده هستند و بي‌ترديد حضور مردم در حوزه سلامت و بهداشت بسيار موثر است.

به گزارش ايسنا، دکتر سيدحسن هاشمي در همايش ملي سازمان‌هاي مردم نهاد حوزه سلامت که با حضور رييس جمهور و جمعي از وزراي دولت در سالن همايش‌هاي برج ميلاد برگزار شد، با اشاره به رتبه نخست ايران در انجام پيوند اعضا در منطقه مديترانه شرقي در عين حال پيشاپيش فرا رسيدن روز پزشک را به جامعه پزشکي تبريک گفت.

وزير بهداشت دراين باره ادامه داد: هرچند 96 درصد داروهاي مورد نياز را در داخل توليد مي‌کنيم؛ اما در تهيه مواد اوليه داروها نيز با مشکلاتي روبه‌رو بوديم.

هاشمي افزود: در راستاي اقتصاد مقاومتي ميزان واردات دارو را بيش از30 درصد کاهش داديم و اميدواريم با اقدام موثر صورت گرفته بتوانيم توان داخلي در توليد دارو را ارتقاء بخشيده و زمينه عزت بيش از پيش ملت ايران را فراهم کنيم.

وزير بهداشت در ادامه صحبت‌هايش افزود: افتخار مي‌کنيم که در دولت يازدهم بيش از600 سمن (100 سمن ملي و 500 سمن مربوط به بيماري‌هاي مختلف) فعال هستند.

هلال‌احمر به سازماني الکترونيک تبديل مي‌شود

رئيس جمعيت هلال‌احمر با تاکيد بر توسعه آموزش همگاني در کشور، گفت: ماموريت‌هاي اصلي جمعيت و معاونت آموزش، پژوهش و فناوري تاکيد بر آموزش همگاني با استفاده از روش‌هاي نوين آموزشي و اجرايي کردن اين مهم در زماني مشخص در بخش‌هاي مختلف کشور است.

به گزارش ايسنا، دکتر سيد اميرمحسن ضيائي در اختتاميه همايش سراسري مديران ستادي و عامل استان‌هاي جمعيت هلال‌احمر، افزود: برنامه هلال‌احمر اين است که در حوزه امداد و نجات براساس نقشه و برنامه حرکت کند و لذا در اين زمينه بايد مانورهاي واقعي براي آمادگي بهتر برگزار کنيم.

وي با اشاره به اين که جمعيت هلال‌احمر نيروهايي دارد که مي توان از توان آن‌ها به خوبي استفاده کرد، گفت: از اقدامات مهم در اين دوره، فراهم کردن زمينه‌هاي بهره‌مندي هرچه بيشتر جمعيت هلال‌احمر از پتانسيل‌هاي موجود درون خود است.

رئيس جمعيت هلال‌احمر با تاکيد بر داشتن برنامه‌اي مشخص و هم‌افزا در پيشبرد امور جمعيت ، افزود: پيش رفتن بر مبناي برنامه، بر آند ما را در اجراي برنامه ها و پيشبرد فعاليت ها بيشتر خواهد کرد.

محکوميت ثانويه درست از زمان صدور آزادي مشروط محکوميت اوليه آغاز مي‌شود

بر اساس اعلام اداره کل حقوقي قوه قضائيه در صورت آزادي مشروط محکوميت اوليه کساني که داراي تعدد محکوميت هستند، محکوميت دوم آن ها بلافاصله پس از آزادي مشروط محکوميت اوليه آغاز خواهد شد.

به گزارش فارس، پرونده‌هاي مختومه شده توسط دستگاه قضا را مي‌توان از جهات گوناگون دسته‌بندي کرد که يکي از اين دسته‌بندي بر اساس تعداد محکوميت محکوم يا محکومان پرونده است، بدين معنا که محکوم يا محکومان پرونده يک اقدام مجرمانه با تبعات يک جرم انجام داده باشند يا اينکه اقدامي انجام داده‌اند که در ضمن اين اقدام چند جرم را مرتکب شده‌اند يا اينکه اقدامات مجرمانه گوناگون و پياپي انجام داده‌اند.

در صورت وجود عناوين مجرمانه متعدد در يک پرونده، دادگاه محکوميت‌هاي متعدد براي فرد در نظر مي‌گيرد و در اين صورت بر اساس قانون مجرم بايد سنگين‌ترين محکوميت را تحمل کند نه مجموع اين محکوميت‌ها را بدين معني که اگر فردي به علت ارتکاب 3 جرم به ترتيب به 3، 8 و 11 سال حبس محکوم شود تنها 11 سال محکوميت خواهد داشت نه مجموع اين 3 حبس يعني 22 سال.

حال اگر مجرم که در حال گذراندن سنگين ترين محکوميت خود است آزادي مشروط پيدا کند،‌ آيا آزاد خواهد شد يا بايد محکوميت ديگر را تحمل کند.

اداره کل حقوقي قوه قضائيه در اين‌جا اعلام نظر کرده است و اعلام کرده است بلافاصله پس از آزادي مشروط محکوميت دوم آغاز خواهد شد.

افزايش حداقل سن ازدواج در اسپانيا

دولت اسپانيا حداقل سن ازدواج در اين کشور را از 14 سال به 16 سال افزايش داده است.

به گزارش ايسنا، اين کشور پيش از اين، پائين‌ترين سن ازدواج را در اروپا داشت. در اسپانيا دختران و پسراني که به 14 سالگي مي‌رسيدند با اجازه قاضي مي‌توانستند ازدواج کنند.

با افزايش سن ازدواج، اين کشور معيارهاي خود را با ساير کشورهاي اروپايي يکسان کرده است. سازمان‌هاي مدافع حقوق کودکان در اسپانيا و يونيسف از اين اقدام دولت اسپانيا استقبال کرده‌اند. به گزارش‌ بي‌بي‌سي، روزنامه «ال‌پائيس» اسپانيا نوشته است که در حدفاصل سال‌هاي 2000 تا 2014 ميلادي 365 مورد ازدواج زير 16 ساله‌ها در اين کشور ثبت شده که تنها پنج مورد آن در سال 2014 بوده است. اما در سال‌هاي دهه 90 ميلادي 2678 مورد ازدواج زير 16 ساله‌ها ثبت شد و اين رقم در دهه 80 به 12 هزار و 867 مورد مي‌رسيد.


 حوادث‌ازهمه‌جا 

 تيراندازي در سالن سينما چندين کشته و زخمي برجا گذاشت

در پي تيراندازي يک فرد مسلح در سالن سينماي ايالت «لوئيزيانا» در آمريکا 3 نفر کشته و چندين تن ديگر زخمي شدند. تيراندازي در يک سالن سينما در ايالت لوئيزيانا در آمريکا منجر به کشته شدن 3 نفر و زخمي شدن چندين تن ديگر شد. بر اساس گزارش رويترز ؛پليس اعلام کرد فرد مسلح 58 ساله‌اي در حالي که اين سالن سينما پر از جميعت بود اقدام به تيراندازي کرد، دو نفر را کشت، 7 نفر را زخمي و در نهايت خودش هم خودکشي کرد.

اين حادثه تقريبا 3 سال پس از حادثه تيراندازي مشابهي در سالن سينمائي در ايالت «کلرادو» با 12 کشته اتفاق مي‌افتد. هنوز درباره هويت عامل اين حادثه يا انگيزه‌هاي او خبري اعلام نشده است.

18 کشته در حادثه برخورد قايق مسافربري با کشتي روي "نيل"

دست‌کم 18 تن در تصادف بين يک قايق مسافربري و کشتي باري در آب‌هاي رود «نيلِ» مصر جان خود را از دست داده‌اند. به گفته شاهدان، خانواده و دوستانِ يک زوج جوان اين قايق را براي جشن نامزدي آنها اجاره کرده بودند که در شمال قاهره با کشتي باري تصادف کردند. وزارت کشور مصر گفته است که چهار نوزاد نيز در ميان کشته‌شدگان هستند و از سرنوشت شماري از مسافران هم خبري در دست نيست. به گزارش بي‌بي‌سي، پنج نفر در محل حادثه نجات داده شدند و ناخداي کشتي باري بازداشت شده است.

متخصص سرطان شناس اردبيل با ضربات چاقوي پسر 17 ساله کشته شد

پزشک سرطان شناس اردبيلي توسط پسر 17 ساله کشته شد .کارآگاهان جنايي متهم را بازداشت و تحقيقات از وي در خصوص علت ارتکاب اين جنايت در حال انجام است. به گزارش برنا ، دادستان اردبيل گفت: قاتل پزشک سرطان شناس اردبيلي که مورد سوء‌ قصد يکي از همراهان بيمار قرار گرفته بود دستگير شد. ناصر عتباتي گفت: اصغر پيرزاده سرطان‌شناس و متخصص انکولوژي توسط يکي از همراهان بيمار مورد سوء قصد قرار گرفت و جان خود را از دست داد.

وي افزود : خانواده بيمار، دکتر پيرزاده را به منزل خود دعوت مي کنند که پس از مشاجره يکي از همراهان بيمار که جوان 17 ساله بود با زدن چندين ضربه چاقو به قلب دکتر اين پزشک متخصص و سرطان‌شناس اردبيلي را مورد سوء قصد قرار داد که پس از انتقال دکتر پيرزاده به بيمارستان تلاش پزشکان براي نجات وي بي‌ثمر مي‌ماند. دادستان اردبيل گفت: هنوز علت حادثه مشخص نشده و قاتل در حال بازجويي است.


 ضرب المثل ها 

 تنش مي خارد!

آن كس كه به دل وسوسه ات مي كارد

پيوسته تو را به جنگ ، وا مي دارد

پنداشتم آن بار كه رويت كم شد

انگار هنوز هم ، "تنت مي خارد!"

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته