جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/05/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5053

دكتر توكلي:
فردا؛آخرين مهلت انتخاب رشته کنکور سراسري

سرپرست دانشگاه جامع علمي کاربردي:
ثبت‌نام کارداني علمي کاربردي تا 14 مرداد ماه ادامه دارد

سرپرست دانشگاه پيام‌نور تشريح کرد؛
جزئيات تحصيل هم‌زمان 2 رشته در دانشگاه پيام‌نور

رييس دانشگاه فني و حرفه اي خبر داد؛
رايزني با سازمان وظيفه عمومي براي اجراي طرح سرباز تکنيسين در دانشگاه


خبــــر


انتصابات


يادداشت


 دكتر توكلي:
 فردا؛آخرين مهلت انتخاب رشته کنکور سراسري 
  •  
    به گزارش آفرينش، مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: مهلت انتخاب رشته کنکور سراسري تا ساعت 24 روز دوشنبه 12 مردادماه تمديد شد.دکتر حسين توکلي افزود: با توجه به اينکه مهلت انتخاب رشته کنکور سراسري ساعت 24 شب گذشته به پايان مي رسيد به منظور فراهم کردن تسهيلات بيشتر براي داوطلبان کنکور اين مهلت تا پايان روز دوشنبه 12 مردادماه تمديد شد.وي افزود: تا ساعت 13 روز شنبه 10 مردادماه تعداد 331 هزار و 395 نفر فرم انتخاب رشته الکترونيکي خود را تکميل کرده‌اند.دكتر توکلي اظهار داشت: به داوطلبان توصيه مي‌شود در مهلت باقي مانده نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند. افرادي که هم پيش از اين نسبت به انتخاب رشته اقدام کرده‌اند مي‌توانند در فرصت باقي مانده نسبت به اصلاح و ويرايش فرم خود اقدام کنند.وي افزود: نتايج نهايي کنکور سراسري نيمه شهريورماه اعلام مي شود.

 سرپرست دانشگاه جامع علمي کاربردي:
 ثبت‌نام کارداني علمي کاربردي تا 14 مرداد ماه ادامه دارد 

به گزارش آفرينش سرپرست دانشگاه جامع علمي کاربردي از آغاز فرآيند ثبت‌نام در دوره‌هاي کارداني اين دانشگاه از روز7 مردادماه خبر داد و گفت:براساس تقويم آموزشي، ثبت‌نام دانشگاه جامع علمي کاربردي آغاز شده و تا 14 مردادماه ادامه دارد.

دکتر محمدعلي اخباري ضمن اعلام اين خبر، با تاکيد بر اينکه داوطلبان فقط در مهلت تعيين شده مي‌توانند نسبت به ثبت‌نام اقدام نمايند، افزود:متقاضيان بايد در مهلت تعيين شده با مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به ثبت‌نام اقدام نمايند و توجه داشته باشند غير از زمان تعيين شده،زماني ديگري براي ثبت‌نام در دوره‌هاي کارداني دانشگاه اعلام نخواهد شد.

وي در مورد ظرفيت پذيرش دانشجو و زمان اعلام نتايج نهايي اظهار کرد: ظرفيت پذيرش هر رشته در دفترچه‌اي که روي سايت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت اعلام شده است، بايد گفت درصورت احراز شرايط محدوديتي در پذيرش وجود ندارد و هر فرد واجد شرايط درصورتي که نسبت به ثبت‌نام اقدام کند پذيرش خواهد شد.

اضافه شدن 1183 کدرشته جديد

سرپرست دانشگاه جامع علمي کاربردي در ادامه درمورد کدرشته‌هاي اين دانشگاه توضيح داد:طبق آخرين مصوبه شوراي گسترش 9598 کدرشته محل توسط دانشگاه جامع علمي کاربردي ارائه مي‌شود که از اين تعداد 6144 کدرشته در مقطع کارداني است، 3454 کدرشته براي مقطع کارشناسي است.از ميان اين رشته ها 1183 کدرشته جديد براساس نياز روز بازار ايجاد شده است و براي مهرماه سال جاري براي اولين بار ارائه مي‌شود.


 سرپرست دانشگاه پيام‌نور تشريح کرد؛
 جزئيات تحصيل هم‌زمان 2 رشته در دانشگاه پيام‌نور 

 به گزارش آفرينش، سرپرست دانشگاه پيام‌نور با اشاره به امکان تحصيل همزمان در دو رشته اين دانشگاه اظهار کرد:اين ويژگي فقط براي رتبه‌هاي برتر کنکور نبوده و همه مي‌توانند از آن استفاده کنند.

دکتر محمدعلي سرلک با تاکيد بر اينکه ويژگي تحصيل همزمان در دورشته از ديرباز در دانشگاه پيام‌نور وجود داشته، افزود: طبق قانون امکان تحصيل همزمان در دو رشته در دانشگاه‌هاي دولتي وجود ندارد و دانشگاه پيام‌نور تنها دانشگاه دولتي است که دانشجويان آن و همچنين دانشجويان دانشگاه‌هاي ديگر مي‌توانند در آن به صورت همزمان در دو رشته تحصيل کرده و يا رشته دوم خود براي تحصيل را از اين دانشگاه انتخاب نمايند.

اين امکان، فقط در مقطع کارشناسي وجود دارد

وي با تاکيد بر اينکه اين امکان فقط در مقطع کارشناسي وجود دارد، ادامه داد: چنانچه دانشجوئي ترم 6 دانشگاه ديگري باشد مي‌تواند به عنوان رشته دوم در هر رشته اي که تمايل دارد از ترم يک در مقطع کارشناسي دانشگاه پيام نور ادامه تحصيل دهند.

همچنين چنانچه فردي در مقطع کارشناسي ارشد دانشگاه ديگري مشغول تحصيل باشد مي‌تواند در مقطع کارشناسي دانشگاه پيام‌نور نيز انتخاب رشته کرده و ادامه تحصيل دهد.

نحوه انتخاب رشته دوم

سرپرست دانشگاه پيام‌نور با تاکيد بر اينکه داوطلبان مي‌توانند هم رشته‌هاي با آزمون و هم رشته‌هاي بدون آزمون را به عنوان رشته دوم خود انتخاب نمايند، درمورد زمان انتخاب رشته دوم نيز اظهار کرد: داوطلبان براي اين امر بايد در مهلت تعيين شده براي انتخاب رشته کنکور سراسري که انتخاب رشته دانشگاه پيام‌نور نيز در همان زمان انجام مي‌گيرد با مراجعه به سايت سازمان سنجش براي انتخاب رشته دوم اقدام نمايند.

همچنين ممکن است پس از اتمام فرآيند انتخاب رشته، اسامي رشته‌هايي که هنوز ظرفيت دارند اعلام شود و داوطلبان بتوانند مجددا براي انتخاب رشته اقدام نمايند.


 رييس دانشگاه فني و حرفه اي خبر داد؛
 رايزني با سازمان وظيفه عمومي براي اجراي طرح سرباز تکنيسين در دانشگاه 

 به گزارش آفرينش، رييس دانشگاه فني و حرفه‌اي از احتمال اجراي طرح "سرباز تکنيسين" خبر داد و گفت: طبق رايزني‌هايي که با سازمان نظام وظيفه آغاز شده، دانشجويان فني پس از دوسال تحصيل و فارغ‌التحصيل شدن، درصورتي که در صنعت شاغل شوند، دو سال خدمت آن ها در مراکز صنعتي به عنوان دوره سربازي آن‌ها محسوب شده و فقط دوره آموزش نظامي را طي مي‌کنند.

دکتر مسعود شفيعي درمورد ضرورت اجراي اين طرح اظهار کرد : مقطع کارداني نياز بازار است،فارغ التحصيل مقطع کارداني که به اصطلاح دست به آچار است بايد وارد بازار کار شود و بتواند از مهارتي که فراگرفته براي اقتصاد کشور استفاده کند.زيرا جايگاه تکنيسين و کاردان کم تر از کارشناس ارشد نيست و صنعت به حضور تکنيسين‌ها احتياج دارد.

دو شيوه مختلف براي اجراي طرح، مدنظر است

وي با بيان اينکه دو شيوه مختلف براي اجراي اين طرح مدنظر است، توضيح داد:از آن جائي که پسران بعد از فارغ‌التحصيلي بايد به خدمت سربازي بروند ديگر فرصت فعاليت در صنعت را ندارند به همين دليل در حال برنامه ريزي براي اخذ مجوزي هستيم تا شرايطي فراهم شود که اين افراد بعد از گذراندن آموزشهاي اوليه نظامي وارد بازار کار شوند و دو سال خدمت آن‌ها در مراکز صنعتي به عنوان دوره سربازي محسوب شود، يا سربازي آنها با تاخير انجام شود.

رييس دانشگاه فني و حرفه‌اي درمورد اقدامات انجام شده در اين راستا اظهار کرد: در همين راستا نامه‌اي خدمت مقام معظم رهبري ارسال شده و رايزني‌هايي با سازمان نظام وظيفه انجام شده است.همچنين طبق مذاکراتي که با مجلس شوراي اسلامي،شوراي عالي انقلاب فرهنگي و وزارت علوم انجام شده، طرح مقبول واقع شده اما زمان و نحوه دقيق اجراي آن هنوز مشخص نيست.


 خبــــر 

 مهلت ارسال آثار تا 25 شهريور ماه؛

جزئيات برگزاري بيست و دومين جشنواره کتاب سال دانشجويي

به گزارش آفرينش، به منظور بهره‌گيري هرچه بيشتر جامعه از انديشه‌ها، آموخته ها و آثار دانشجويي و نيز تجليل و ارج نهادن به کوششهاي علمي دانشجويان نويسنده و مترجم، بيست و دومين دوره جشنواره کتاب سال دانشجويي در تمامي رشته‌هاي دانشگاهي برگزار مي شود.

جهاد دانشگاهي بيست و دومين جشنواره کتاب سال دانشجويي خود را به موضوع دولت، ملت، همدلي و هم زباني اختصاص داده است و مولفين و مترجمين دانشجو مي توانند تا 25 شهريور ماه 94 نسبت به ارسال آثار خود در قالب و شرايط جشنواره اقدام کنند.

همچنين براي کسب اطلاعات بيشتر و شرکت در اين جشنواره نيز دانشجويان مي توانند به وب سايت هاي WWW.ISBA.IR و يا WWW.7CC.IR مراجعه کنند.

صندوق رفاه دانشجويان صدور مجوز خوابگاه‌هاي غيردولتي را واگذار کرد

رييس هيات مديره خوابگاه داران غير دولتي با اشاره به ابلاغ دستورالعمل تاسيس و اداره خوابگاه‌هاي غير دولتي گفت: صدور مجوز نظارت و ارزيابي خوابگاه‌هاي دانشجويي غيردولتي به شهرستان هاي مربوطه واگذار شد.به گزارش آفرينش عليرضا شوکتي افزود: صندوق رفاه دانشجويان دستورالعمل تاسيس و اداره خوابگاه‌هاي غير دولتي را تغيير داد و دستورالعمل جديد را جايگزين آن کرد که اين دستورالعمل به مدت سه سال آزمايشي خواهد بود.وي ادامه داد: بر اساس دستورالعمل جديد، صدور مجوز نظارت و ارزيابي خوابگاه‌هاي دانشجويي غيردولتي به شهرستانهاي مربوطه واگذار شد اين درحالي است که پيش از صدور مجوز خوابگاه هاي دانشجويي غيردولتي توسط صندوق رفاه دانشجويان انجام مي شد.

رييس هيات مديره خوابگاه داران غير دولتي يادآورشد: شوراي نظارت و ارزيابي خوابگاه هاي غيردولتي از کليه معاونان دانشجويي، مديران حراست دانشگاه‌ها، روساي موسسات غير انتفاعي شهرستان مربوطه، يک نماينده از صندوق و دانشگاه منتخب استان تشکيل شده است و يک نماينده نيز از اتحاديه خوابگاه‌داران غير دولتي کشور عضو شوراي نظارت خواهد بود.

وي ادامه داد: براساس دستور العمل جديد قدمت ساختمان هاي خوابگاه هاي غيردولتي نبايد بيشتر از 18 سال باشد و اگر قدمت ساختمان خوابگاهي بيشتر از 18 سال باشد، بايد حکم تاييد کارشناس رسمي دادگستري و يا نظام مهندسي را داشته باشد.

اصلاحيه سوم دفترچه انتخاب رشته کنکور منتشر شد

به گزارش آفرينش، رشته محلهاي جديد و اصلاحات سوم دفترچه راهنماي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي آزمون سراسري سال 94 منتشر شد.آن دسته از داوطلباني كه براساس كارنامه نتايج اوليه آزمون سراسري سال 1394 مجاز به انتخاب رشته شده اند مي توانند جديدترين اصلاحات دفترچه انتخاب رشته را مشاهده کنند. برخي از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي پس از تدوين دفترچه راهنماي انتخاب رشته براي پذيرش دانشجو اعلام ظرفيت کرده اند و از اين رو سازمان سنجش سومين دور اصلاحيه دفترچه را نيز منتشر کرده است.

متقاضيان مي توانند براساس ضوابط و شرايط مندرج در دفترچه راهنماي انتخاب رشته و همچنين با توجه به كدرشته محل ها و توضيحات مندرج در اين اطلاعيه، نسبت به انتخاب رشته خود در تاريخ مقرر اقدام کنند. داوطلباني نيز که پيش از اين اقدام به انتخاب رشته کرده اند مي توانند با توجه به اصلاحيه هاي جديد نسبت به ويرايش فرم انتخاب رشته خود اقدام کنند.


 انتصابات 

 چند انتصاب جديد در صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم

به گزارش آفرينش رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم طي احکامي جداگانه معاون پشتيباني و منابع انساني معاون تسهيلات دانشجويي صندق رفاه دانشجويان را منصوب کرد.

مهندس ذوالفقار يزدان مهر، طي احکامي جداگانه مهندس مهدي دانشگر را به سمت معاون پشتيباني و منابع انساني صندوق رفاه دانشجويان و دکتر سيد فردين تقي زاده را به سمت معاون تسهيلات دانشجويي منصوب کرد.

مهندس مهدي دانشگر داراي مدرک کارشناسي ارشد از دانشگاه فارابي بوده و پيش از اين، معاون مالي و پشتيباني صنعت آب کشور و مدير کل امور اداري و پشتيباني صنعت آب کشور بوده و در وزارت نيرو، شرکت مديريت منابع آب ايران به عنوان مديرکل دفتر مديريت بحران و پدافند غير عامل فعاليت داشته است.

دکتر تقي زاده داراي مدرک دکتراي فيزيک از دانشگاه شيراز بوده و پيش از اين، معاون پشتيباني و منابع انساني صندوق رفاه دانشجويان و عضو هيات علمي دانشگاه ياسوج بوده است.


 يادداشت 

 اهميت نوع نگرش در موفقيت

زهرا كيان‌بخت

بعد از گذراندن چند ترم تحصيلي، به اين نتيجه رسيده‌ايم كه از نحوه فعاليتهاي‌مان در طول ترمهاي گذشته، چندان راضي نيستيم و مايليم ترمهاي آتي را با روند ديگري، طي كنيم.

محرّك ما براي اين تمايل به تغيير، ممكن است هر چيزي باشد. مثلاً از گرفتن نمره‌ي پايين در يكي از درسها، مثل اينكه ناگهان به خودمان آمده‌ايم و دچار حالت پشيماني و ميل به عدم تكرار، در ما به وجود آمده باشد. شايد هم صحبتهاي يكي از استادان و تذكرهاي درسي او كه به طور مستقيم، روند درسي‌مان را مورد مواخذه قرار داده و نكات نه چندان خوشايندي را به ما يادآور شده، تصميم گرفته‌ايم به گونه ديگري حركت كنيم.

اصولا ميل به تغيير و سعي در به وجود آوردن تحولات مثبت در زندگي، امر مطلوبي است كه همواره توانسته در كمال ناباوري، انسانهايي را به تمام معنا، تغيير دهد و از آنها، انساني ديگر بسازد. اين مساله، در زندگي شخصيتهاي بزرگ، مثالها و مصداقهاي فراواني دارد.

اما نكته مهم در ارتباط با تغييرات فردي، اين است كه ما بايد از لحاظ ذهني هم اين تغيير را در خودمان به وجود بياوريم. چيزي كه مي‌تواند در راستاي اين تغيير، به ما كمك زيادي كند؛ تغيير نگرش و باور است. در غير اين صورت، افرادي كه دائما به شكست‌ها و نتوانستن‌ها مي‌انديشند، اگرچه همواره از شرايط خودشان اظهار نارضايتي كنند، نمي‌توانند به تغييراتي كه ميل دارند در زندگي‌شان ايجاد شود، دست پيدا كنند. درواقع، قبل از اين كه هر چيز ديگري بتواند براي دگرگون شدن به كمك ما بيايد، تحول انديشه و افكار است كه مي‌تواند همه چيز را عوض كند.

تغييراتي كه براي انجامشان، به زماني بسيار طولاني نياز است، با مثبت‌نگري و روشن‌بيني، در مدت زمان بسيار كوتاهتري به نتيجه خواهند رسيد.

دو نگاه مختلف؛ دو نتيجه متفاوت

شايد داستان آن دو نماينده يک شرکت فعال در زمينه ساخت و فروش کفش را شنيده باشيم. اين شرکت، زماني براي ارزيابي مردم يکي از سرزمينهاي بدوي که مردمان آن در مقايسه با ساير سرزمينها، پيشرفت علمي و صنعتي چنداني نکرده بودند، دو فرد را به عنوان نماينده به سفر و گشت و گذار در آن سرزمينها، اعزام نمود تا براساس گزارش آن دو نفر، بتواند تصميم بگيرد که آيا سرمايه‌گذاري در آن سرزمين، براي شرکت مزبور، مقرون به صرفه است و منجر به سود خواهد شد يا خير.

اين دو نماينده بعد از ابلاغ دستور شرکت مبني بر سفر به آن سرزمين، سفر خود را آغاز کردند.

نکته جالب توجه، اين بود که اين دو شخص، با هم تفاوتهاي فکري و بينشي فراوان داشتند. يکي، مثبت‌نگر و ديگري منفي‌باف. فرد منفي‌باف، مثل همه امور ديگر، که با نوع طرز فکر خاص خود، آنها را قضاوت مي‌کرد، اين سفرِ کاري را نيز سفري بيهوده و دشوار مي‌ديد که به دليل بدشانسي که آورده، قرعه به نام او افتاده و مجبور است به آن برود. او در تمام طول مسير، اين افکار را در ذهن خود مي‌پروراند و هر لحظه، احساس خستگي جسمي و روحي بيشتري مي‌کرد.

اما فرد دوم که مثبت‌بيني از ويژگي‌هاي شخصيتي‌اش بود، با وجودي که اين سفر، موجب شده بود بعضي از قرارهاي شخصي و کاري ديگرش، به هم بخورد و دچار تغيير و تحولاتي شود، تصميم گرفت با اين ديدگاه به موضوع بنگرد که اين سفر، فرصتي جديد براي آشنايي با سرزميني که هيچ شناختي از آن نداشت و کسب تجربه‌ها و يادگيريهاي بيشتر خواهد بود. او با غلبه بر ترس و ترديدهاي اوليه‌اش، مصمم شد اين گونه به مساله، نگاه کند که چنين سفري، نه يک سفر صرفاً کاري و شغلي، بلکه داراي دستاوردهاي ارزشمندتري براي او خواهد بود.

هر دو نفر، بعد از رسيدن به مقصد، به طور جداگانه به ارزيابي آن سرزمين و دقت نظر در آن و مردمانش پرداختند. در پايان بررسيها، همان طور که شرکت از آنها خواسته بود، گزارشي را مبني بر نتيجه ارزيابي خود، تهيه کرده و به شرکت، تحويل دادند.

نفر اول در گزارشش نوشته بود: آن جا سرزميني بسيار متفاوت با نقاط ديگري که خريدار کفش ما هستند، بود. درمجموع، سفر بيهوده‌اي بود و از جمله دلايل اين نتيجه‌گيري هم اين است که به قدري سطح تمدن در اين سرزمين، پايين است که حتي کسي در آن‌جا کفش نمي‌پوشد. و اين يعني؛ ما در آن سرزمين، نخواهيم توانست هيچ بازاري براي فروش کفش، داشته باشيم.

گزارشي که شخص دوم براي شرکت فرستاد، تفاوتهاي چشمگيري با گزارش اول داشت. او در متن گزارش خود نوشته بود: سفر فوق العاده‌اي بود. دلايل زيادي وجود دارد که بتوانيم با فروش محصولات خودمان به اين سرزمينها، سود بسياري به دست آوريم. به عنوان نمونه، در اين سرزمين، نه کسي، کفش به پا مي‌کند و نه چيزي به اسم بازار کفش وجود دارد. و اين يعني؛ ما مي‌توانيم به عنوان نخستين واردکننده کفش به اين سرزمين، صاحب موقعيت مهم و فروش خوبي در آن، شويم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته