جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/05/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5056


20 مرداد ماه؛ آخرين مهلت انتخاب رشته دانشگاه آزاد


پذيرش 494هزار نفر در رشته‌هاي بدون کنکور


آزمون هاي جامع علوم پزشکي الکترونيکي مي شوند


کف و سقف افزايش شهريه دانشگاه هاي غيرانتفاعي اعلام شد


خبــر


خبــــر


 20 مرداد ماه؛ آخرين مهلت انتخاب رشته دانشگاه آزاد 

 
به گزارش آفرينش داوطلبان رشته‌هاي با آزمون دانشگاه آزاد در کنکور سراسري 94 مي توانند با ورود به سامانه انتخاب رشته، رشته هاي با آزمون اين دانشگاه را انتخاب کنند.داوطلبان مي توانند با ورود به سامانه WWW. AZMOON. ORG ، خريد کارت اعتباري انتخاب رشته و دريافت دفترچه راهنما، کد رشته - محل هاي خود را انتخاب کرده و ثبت کنند.

تمامي داوطلبان حاضر در جلسه آزمون سراسري سال 94 مجاز به انتخاب رشته/محل هاي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي هستند. هر داوطلب تنها امکان انتخاب رشته در گروه آزمايشي که در آزمون شرکت کرده است را دارد.

آن دسته از داوطلباني که علاوه بر گروه آزمايشي اصلي، علاقمندي خود را به شرکت در گروه آزمايشي هنر و يا زبانهاي خارجي اعلام کرده اند، امکان انتخاب رشته در اين گروه ها را نيز خواهند داشت.

داوطلبان جهت انتخاب رشته/محل لازم است کارت اعتباري انتخاب رشته را به صورت الکترونيکي از طريق همين سامانه خريداري کنند.

هر داوطلب مجاز است در گروه آزمايشي خود علاوه بر نظام تمام وقت با تهيه کارت اعتباري جداگانه در نظام پاره وقت نيز انتخاب رشته کنند. نظام آموزشي پاره وقت در مقطع کارشناسي رشته هاي غيرپزشکي جهت پاسخگويي به نياز داوطلباني است که به هردليل نمي توانند در دوره تمام وقت تحصيل کنند. حداکثر مدت مجاز تحصيل در آن بيش از نظام تمام‌وقت است.

در رشته هاي گروه علوم پزشکي نظام آموزشي فقط تمام وقت است و براي اين رشته ها نظام آموزشي پاره وقت وجود ندارد و نظام آموزشي پاره وقت فاقد رشته/محلهاي گروه هنر است.

براي هر داوطلب امکان انتخاب حداکثر 20 رشته/محل فقط از يکي از مجموعه‌هاي رياضي، تجربي، علوم انساني و ... و براساس گروه آموزشي که آزمون داده‌اند، وجود دارد و داوطلبان لازم است رشته و محلهاي انتخابي خود را به ترتيب اولويت از ميان رشته‌هاي گروه آزمايشي خود انتخاب و در محل مربوطه درج کنند.

داوطلبان حائز شرايط استفاده از سهميه رزمندگان و ايثارگران مطابق اطلاعات مندرج در کارنامه از سوي سازمان سنجش آموزش کشور مطابق ضوابط از اين سهميه بهره مند خواهند شد. لکن آن دسته از داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسري سال 94 که حائز شرايط استفاده از سهميه «بسيجي فعال» هستند بايد در فرم انتخاب رشته و در محل مربوطه تمايل خود را براي اين سهميه اعلام کنند.گزينش علمي داوطلبان در انتخاب هاي 20 گانه صرفاً براساس نمره کل داوطلب در زيرگروه متناسب با رشته هاي انتخابي بوده و درج يک رشته/محل در اولويت اول مزيت رقابتي را براي داوطلب ايجاد نخواهد کرد.

پذيرش دانشجو در رشته پزشکي - دکتري عمومي واحد زاهدان تنها از بين داوطلبان بومي استان هاي سيستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان جنوبي خواهد بود. انتخاب رشته مامايي در گروه علوم تجربي تنها براي داوطلبان «زن» مجاز است.

شهريه پرديسهاي خودگردان و ظرفيت مازاد خودگردان مطابق شهريه رشته هاي پرديس هاي خودگردان مصوب وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي است و لازم است داوطلبان در زمان انتخاب رشته نهايت دقت را در انتخاب اين رشته /محل ها داشته باشند.

مهلت انتخاب رشته تا پايان روز سه شنبه 20 مردادماه است. کارت اعتباري به مبلغ 270 هزار ريال است و داوطلبان مي توانند آن را از سامانه انتخاب رشته خريداري کنند.در پايان مراحل انتخاب رشته و در صفحه ثبت نهايي، سيستم به «رسيد انتخاب رشته» را به داوطلب ارائه خواهد کرد. داوطلب بايد اين رسيد را همراه داشته باشد.


 پذيرش 494هزار نفر در رشته‌هاي بدون کنکور 

بيش از 494 هزار نفر در کنکور امسال به ظرفيت پذيرش صرفا بر اساس سوابق تحصيلي اختصاص يافته است متقاضيان براي ورود به رشته هاي اين شيوه پذيرش مي توانند بدون آزمون اقدام کنند. به گزارش مهر، بر اساس ظرفيت رشته هاي بدون آزمون که در دفترچه جداگانه اعلام شده است، بيشترين ظرفيت به گروه علوم رياضي و فني اختصاص دارد. کمترين ظرفيت نيز به گروه هنر تعلق دارد. در ميان دوره هاي متعدد پذيرش دانشجوي بدون کنکور، کمترين ظرفيت با 65 نفر به دوره روزانه در گروه هنر اختصاص دارد.بيشترين ظرفيت نيز در اين بخش متعلق به دانشگاه پيام نور در گروه علوم انساني با تعداد 137 هزار و 360 نفر است. تمامي داوطلبان کنکور سراسري، غايبان کنکور و ساير افرادي که داراي ديپلم هستند مي توانند در رشته هاي بدون آزمون دانشگاه ها ثبت نام کنند و رشته هاي با سوابق تحصيلي را انتخاب کنند. در مجموع 494 هزار و 124 نفر ظرفيت براي دوره هاي بر اساس سوابق تحصيلي اختصاص يافته است.


 آزمون هاي جامع علوم پزشکي الکترونيکي مي شوند 

 دبير شوراي آموزش پزشکي عمومي گفت: تلاش مي کنيم با تغيير اساسي در نحوه برگزاري آزمون هاي جامع علوم پايه و پيش کارورزي، آنها را به سوي آزمون هاي الکترونيک سوق دهيم.به گزارش مهر، دکتر طاهره چنگيز با اعلام اين مطلب افزود: تلاش هاي زيادي را براي تغيير اساسي در نحوه برگزاري آزمون هاي جامع علوم پايه و پيش کارورزي آغاز کرده ايم.

وي افزود: کاهش و منطقي کردن حجم منابع آزمون هاي جامع علوم پايه و پيش کارورزي يکي از اهداف پيش رو است.در حال حاضر حجم مطالب بيش از 8 هزار صفحه است که سعي مي شود با توجه به ضرورت يادگيري اين حجم به حد قابل قبولي کاهش يابد.چنگيز گفت : تدوين آيين نامه آزمون هاي مهارتي پايان دوره پزشکي عمومي و استانداردهاي مراکز برگزار کننده اين آزمون ها مي تواند به توانمندي دانش آموختگان کمک کند.


 کف و سقف افزايش شهريه دانشگاه هاي غيرانتفاعي اعلام شد 

 
رئيس اتحاديه دانشگاه هاي غيرانتفاعي گفت: براساس بخشنامه اتحاديه، سقف و کف افزايش شهريه دانشگاه و موسسات غيرانتفاعي براي سال تحصيلي جديد تعيين شد.دکتر علي آهون منش در گفتگو با مهر، در خصوص افزايش شهريه مراکز و دانشگاه هاي غيرانتفاعي در سال تحصيلي جديد، افزود: وزارت علوم در خرداد سال 93 براساس بخشنامه اي به 358 موسسه غيرانتفاعي اعلام کرد، افزايش شهريه به مقداري باشد که هيات امناي هر دانشگاه و موسسه غيرانتفاعي مشخص مي کند.

وي ادامه داد: واگذاري افزايش شهريه به هيات امناي دانشگاه‌ها از طرفي مي توانست خوب باشد، از طرفي هم مي توانست باعث هرج و مرج شود.

رئيس اتحاديه دانشگاه هاي غيرانتفاعي افزود: ممکن بود دانشگاهي که کيفيت لازم را نداشته بخواهد 50 درصد شهريه خود را افزايش داده يا دانشگاه ديگري بخواهد 50 درصد شهريه را تخفيف دهد که در هر دو حالت در تعيين شهريه دانشگاه و موسسات غيرانتفاعي نابساماني ايجاد مي شد. وي ادامه داد: بر همين اساس از وزارت علوم درخواست کرديم که يک سقف و کف براي شهريه مشخص کند تا دانشگاه ها بتوانند براساس آن درصدي را اضافه يا تخفيف دهند، ولي وزارت علوم قبول نکرد و تعيين آن را بر عهده هيات امناي دانشگاه و موسسات غيرانتفاعي گذاشت.

رئيس اتحاديه دانشگاه هاي غيرانتفاعي افزود: برهمين اساس اتحاديه دانشگاه هاي غيرانتفاعي براي جلوگيري از نابساماني در افزايش شهريه، بخشنامه اي به موسسات و دانشگاه ها ابلاغ و در آن سقف و کف شهريه را مشخص کرد. وي ادامه داد: براساس بخشنامه مذکور دانشگاه ها و موسسات غيرانتفاعي مي توانند حداقل 15 و حداکثر 20 درصد شهريه خود را در سال تحصيلي جديد افزايش دهند.


 خبــر 

 رونمايي از دو دستاورد محققان جهاد دانشگاهي در صنعت نفت

رييس جهاد دانشگاهي از رونمايي از دو ماده جداکننده نفت و آب قابل کاربرد در صنعت نفت توسط محققان اين نهاد در هفته آينده خبر داد. به گزارش آفرينش دکتر حميدرضا طيبي با اشاره به فعاليتهاي انجام شده در حوزه‌ پژوهش و فناوري خاطرنشان کرد:‌تا کنون هزار و 260 طرح اجرا شده است که از اين تعداد 650 طرح کارفرمايي، 829 طرح توسط دفتر مرکزي جهاد دانشگاهي اجرايي شده است.

وي با بيان اين که 480 طرح از بودجه‌هاي واحدهاي جهاد دانشگاهي تامين شده، گفت: در سال 93 از تعداد 650 طرح کارفرمايي تعداد 550 طرح عقد قرار داد شده است.

طيبي حجم مالي پروژه‌هاي کارفرمايي اين نهاد را 187 ميليارد تومان دانست و يادآور شد: تا کنون 16 ثبت اختراع و شش ثبت ژن از سوي محققان اين نهاد انجام شده است ضمن آن که هزار و 540 مقاله در مجلات و کنفرانس‌هاي داخلي و بين‌المللي عرضه شده است.

طيبي به برخي از دستاوردهاي اين نهاد اشاره کرد و افزود: پروژه سامانه هوشمند کنترل خودرويي به اتمام رسيده است.

طيبي از راه‌اندازي مرکز چند تخصصي زخم‌هاي مزمن خبر داد و اظهار داشت: اين مرکز از سوي جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران براي ارائه خدمات به بيماران مبتلا به ديابت راه‌اندازي شده است.به گفته وي اين مرکز براي ارائه خدمات درماني به بيماران مبتلا به ديابت و همچنين زخم‌هاي بستر راه‌اندازي شده است.

رييس جهاد دانشگاهي با اشاره به فعاليت‌هاي حوزه آموزشي اين نهاد گفت: اين نهاد با دارا بودن دو دانشگاه و شش موسسه آموزشي عالي حدود 26 هزار دانشجو در حال تحصيل در اين نهادهاي آموزشي هستند؛ ضمن آن که 43 مرکز علمي – کاربردي نيز راه‌اندازي شده است.

وي با اشاره به ايجاد 135 مرکز آموزشي تخصصي کوتاه مدت گفت: جهاد دانشگاهي به سمت آموزش‌هاي تخصصي در حرکت است که از نمونه‌هاي بارز آن مي‌توان به همکاري دانشگاه علم و فرهنگ با پژوهشگاه رويان اشاره کرد که در اين همکاري رشته کارشناسي ارشد علوم زيستي ايجاد شده است.

رييس جهاد دانشگاهي تعداد دانشجويان دکتري پژوهش محور در اين نهاد را 168 دانشجو ذکر کرد و يادآور شد: تا کنون موفق به اخذ مجوز براي ايجاد 9 شرکت دانش بنيان شديم.

طيبي با اشاره به تفاهم‌نامه امضاء شده ميان جهاد دانشگاهي و وزارت نفت توضيح داد: بر اساس اين قرارداد تامين تجهيزات صنعت نفت از ماموريت‌هاي جهاد دانشگاهي بوده است که تا کنون موفق به ساخت دکل حفاري شديم و پيگيري‌هاي لازم براي کاربردي کردن آن در صنعت حفاري کشور در دست اجراست.

وي دستگاه لوله مغزي براي عمليات تکميلي حفاري را از ديگر طرح‌هاي اجرا شده در جهاد دانشگاهي در حوزه نفت ذکر کرد و گفت: علاوه بر آن محققان جهاد دانشگاهي موفق به توليد دو ماده امولسيفاير براي جدا کردن آب از نمک شده‌اند.

به گفته وي اين دو ماده براي واحدهاي نمک‌زدايي صنعت نفت کاربرد دارد که قادر است آب را از نمک جداسازي کند.

طيبي ادامه داد: اين دو ماده در منطقه نفت اهواز عملياتي شده و قرار است در هفته آينده با حضور رييس شرکت نفت از اين دو ماده در مجتمع تحقيقاتي البرز دانشگاهي رونمايي شود.

طيبي طراحي و ساخت بازوهاي بارگيري را از ديگر طرح‌هاي اجرا شده صنعت نفت ذکر کرد و افزود: اين بازوها در آخرين حلقه از زنجيره صادرات نفت کاربرد دارد و قطر اين بازوها 12 اينچ و اندازه سه بازوهاي آن 25 متر است.

وي اضافه کرد:‌اين طرح در قالب قراردادي با شرکت پايانه‌هاي نفتي براي ساخت سه دستگاه بازوي بارگيري اجرايي شده است.

طيبي با تاکيد بر اين که ساخت اين دستگاه مهندسي معکوسي نيست، ادامه داد: تمام کار طراحي و ساخت اين دستگاه از سوي محققان جهاد دانشگاهي انجام شده است.

برگزاري کلاس اصول مديريتي براي طلاب سطح 2 به بالا

معاون امور طلاب و دانش آموختگان حوزه علميه استان تهران گفت: هر 2 هفته يکبار براي طلاب سطح 2 به بالا جلسه مصاحبه و دوره آموزشي اصول مديريتي برگزار مي شود.حجت الاسلام والمسلمين نقي مهدوي خواه در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به برنامه معاونت دانش آموختگان حوزه هاي علميه تهران گفت: در معاونت دانش آموختگان برنامه هاي مصاحبه و کلاس هاي آموزشي براي دانش آموختگان داريم که اولين دوره اين مصاحبه هفته گذشته برگزار شد و شامل تمام طلبه هايي مي شود که از سطح 2 و 3 به بالا هستند که به آنها دانش آموخته گفته مي شود.

وي افزود: مهمترين برنامه هايي که براي دانش آموختگان بعد از اين مصاحبه ها داريم شامل برگزاري دوره هاي آموزش مديريتي، مباني و اصول کار اجرايي و اداري است تا در صورتي که در جايي مسئوليتي را بر عهده گرفتند با اصول مديريتي و اداره يک مجموعه آشنا باشند.معاون امور طلاب و دانش آموختگان حوزه علميه استان تهران گفت: دوره هاي بعدي اين مصاحبه ها هر 2 هفته يکبار برگزار مي شود، البته در اين طرح آموزشي برنامه اي در جهت ايجاد اشتغال براي طلاب دانش آموخته نداريم و تنها موضوع آموزش مطرح است تا توانايي مديريتي در افراد ايجاد شود.


 خبــــر 

 توکلي خبر داد:

انتخاب رشته 566 هزار داوطلب در کنکور 94

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور آمار اوليه انتخاب رشته کنکور 94 را اعلام کرد.دکتر حسين توکلي در گفتگو با مهر افزود: بر اساس برنامه زماني اعلام شده مهلت انتخاب رشته و ثبت کدرشته هاي تحصيلي در فرم الکترونيکي انتخاب رشته سال 94 در ساعت 24 ديشب 12 مرداد پايان پذيرفت.

وي افزود: بر اساس آمار اوليه تعداد 566 هزار و 125 داوطلب انتخاب رشته خود را تکميل کردند.

توکلي خاطرنشان کرد: از تعداد 796 هزار و 128 نفر در اين دوره از آزمون سراسري مجاز به انتخاب رشته شده بودند.

برگزاري نهمين جشنواره نشريات دانشجويي در آبان ماه

نهمين جشنواره سراسري نشريات دانشجويي آبان ماه در 3 بخش برگزار مي شود.به گزارش مهر، نهمين جشنواره سراسري نشريات دانشجويي آبان ماه امسال در 3 بخش «آثار برتر»، «نشريات برتر» و «بخش ويژه» برگزار مي شود.

بخش «آثار برتر» شامل تيتر، گزارش، مقاله فرهنگي، مقاله ادبي، مقاله اجتماعي، گرافيک، صفحه آرايي، خبر، مصاحبه، مقاله اقتصادي، مقاله هنري، طرح و کاريکاتور، عکس، سرمقاله و يادداشت، مقاله سياسي، مقاله صنفي، مقاله ديني و قرآني، طرح روي جلد است.

بخش «نشريات برتر» شامل صنفي، سياسي، فرهنگي، اجتماعي، ديني و قرآني، هنري، ادبي، طنز و کاريکاتور، علمي تخصصي علوم انساني، علمي تخصصي علوم پايه، علمي تخصصي علوم پزشکي، علمي تخصصي فني و مهندسي علمي تخصصي هنر است.

بخش ويژه نيز شامل آزاد انديشي؛ اخلاق، منطق و آزادي و مذاکرات هسته اي مي شود.

دانشجويان براي شرکت در اين جشنواره لازم است در زمان انتشار اثر يا نشريه خود، دانشجو باشند. دانشجويان مي توانند تا هفت اثر به اين جشنواره ارسال کنند و براي ارسال هر اثر بايد يک فرم جداگانه تکميل کنند.

همچنين آخرين مهلت ارسال آثار به نهمين جشنواره سراسري نشريات دانشجويي آخر شهريور ماه 1394 و زمان برگزاري جشنواره آبان ماه 1394 است.

ثبت نام آزمون آيلتس دانشگاه آزاد آغاز شد

ثبت نام آزمون آيلتس دانشگاه آزاد اسلامي که در روزهاي 26 سپتامبر و 8 اکتبر برگزار مي شود از امروز 12 مرداد آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مهر، ثبت نام آزمون آيلتس دانشگاه آزاد اسلامي تنها برروي سامانه به نشاني English.iau.ac.ir/ielts انجام مي پذيرد. پروفايل داوطلبان بر روي سامانه قبلي پس از دريافت رمز عبور مجدد از طريق همين سامانه قابل استفاده است.

ثبت نام آزمون هاي 26 سپتامبر مطابق با 7 مهرماه و 8 اکتبر مطابق با 15 مهرماه از امروز 12 مرداد آغاز شده است.

داوطلبان شهرهاي همدان و اصفهان بايد توجه داشته باشند که از اين پس آزمون بخش شنيداري (Listening) با هدفون برگزار مي شود.

دانشگاه آزاد اسلامي در نظر دارد به منظور رفاه حال داوطلبان شهرستاني- ساکن در استانهاي غير همجوار تهران- در روز آزمون کتبي تا ساعت 8:00 شب اقدام به برگزاري آزمون شفاهي مي کند. از اين رو متقاضيان مي توانند در صورت عدم تمايل درخواست خود را حداکثر تا 3 روز پس از مهلت ثبت نام اعلام شده را از طريق ايميل ielts@iauset.com اعلام کنند.

در صورت عدم دريافت تقاضاي داوطلبان شهرستاني يا تکميل ظرفيت، آزمون شفاهي آنان در روز چهارشنبه قبل از آزمون کتبي به عنوان نزديکترين روز به تاريخ آزمون کتبي برگزار مي شود.

انصراف و انتقال زمان آزمون ها و تغيير ماژول از آکادميک به جنرال و يا بالعکس پس از ثبت نام قطعي، تنها پيش از بازه زماني 35 روز مانده به تاريخ امتحان کتبي امکان پذير است و هزينه انصراف و انتقال يک ميليون و 900 هزار ريال است.

پايان مهلت ثبت نام آزمون ها ، ساعت 10 صبح تاريخ هاي اعلام شده در Timetable است و به داوطلبان توصيه مي شود در اسرع وقت پس از رزرو آزمون اقدام به ثبت نام قطعي کنند و در صورت اينکه داوطلبان در موعد مقرر (مهلت پرداخت 24 ساعته)، ثبت نام قطعي نکرده باشند از ليست رزرو آزمون حذف خواهند شد.

بازه زماني آزمون مصاحبه براي هر آزمون به طور مجزا در جدول زمانبندي مشخص شده است و جزئيات آن 10 روز پيش از آزمون کتبي از طريق ايميل و پيامک اطلاع رساني خواهد شد.

ارائه پاسپورت براي کليه داوطلبان الزامي است و کارت ملي صرفا از داوطلبين مشمول خدمت سربازي و با ارائه گواهي معتبر (از حوزه نظام وظيفه يا دانشگاه محل تحصيل) پذيرفته مي شود.

آزمون هاي دانشگاه آزاد اسلامي در سال 2015 بر روي وب سايت ielts.org قابل مشاهده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته