جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/05/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5057


اسامي چندبرابر ظرفيت آزمون استخدامي مشترک امروز منتشر مي‌شود

در جلسه شوراي اسلامي شدن دانشگاه‌ها مطرح شد
پيشنهاد گنجاندن "خانواده و سلامت جنسي" در برنامه‌هاي درسي دانشگاه‌ها


معرفي بيش از 18هزار متقاضي وام ازدواج دانشجويي دانشگاه آزاد به بانک‌هاي عامل

قائم‌مقام وزير علوم خبر داد
ابلاغ آيين‌نامه دانشجويان غيرايراني غيربورسيه بزودي


خبــــر


خبــر


 اسامي چندبرابر ظرفيت آزمون استخدامي مشترک امروز منتشر مي‌شود 

 
بر اساس اعلام سازمان سنجش، اسامي چندبرابر ظرفيت آزمون استخدامي مشترک دستگاه‌هاي اجرايي کشور امروزپنج‌شنبه 15 مردادماه منتشر مي‌شود.به گزارش فارس، اطلاعيه سازمان سنجش در زمينه اعلام اسامي چندبرابر ظرفيت آزمون استخدامي مشترک دستگاه‌هاي اجرايي کشور بر روي سايت سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني اينترنتي www.sanjesh.org قرار مي‌گيرد.

بر اساس اطلاعيه سازمان سنجش، رتبه‌بندي آن دسته از داوطلباني که موفق به کسب حدنصاب شده‌اند، براساس نتايج حاصل از نمرات دروس عمومي و اختصاصي، سابقه خدمت، بومي شهر يا استان و اولويت‌هاي قانوني (ايثارگران و معلولان) و ساير شرايط مندرج در دفترچه صورت گرفته است و کارنامه اين داوطلبان از امروز پنج‌شنبه 15 مردادماه در سايت سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني www.sanjesh.org قرار مي‌گيرد.

داوطلباني که در رديف چندبرابر ظرفيت پذيرش انخستين رشته شغل – محل انتخابي قرار گرفته‌اند، لازم است براساس اطلاعيه مربوط که به همراه اسامي معرفي‌شدگان برروي سامانه اين سازمان قرار مي‌گيرد با در دست داشتن مدارک اعلام شده براي تحويل مدارک يا انجام مصاحبه تخصصي و يا ساير مراحل گزينشي به دستگاه ذي‌ربط مراجعه کنند.

شايان ذکر است، عدم مراجعه براي تحويل مدارک يا عدم شرکت در مصاحبه استخدامي در موعد مقرر به منزله انصراف از مراحل پذيرش و استخدام تلقي مي‌شود.


 در جلسه شوراي اسلامي شدن دانشگاه‌ها مطرح شد
 پيشنهاد گنجاندن "خانواده و سلامت جنسي" در برنامه‌هاي درسي دانشگاه‌ها 

 
پيشنهاد قرارگرفتن "خانواده و سلامت جنسي" در برنامه‌هاي درسي دانشگاه‌ها در جلسه 281 شوراي اسلامي شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشي، پيشنهاد شد. به گزارش ايسنا، در ابتداي اين جلسه، حجت الاسلام والمسلمين محمديان گفت: با توجه به تدوين و نگارش اسناد راهبردي در بسياري از دانشگاه‌هاي کشور، ضمن استقبال از اين حرکت ارزشمند بايد توجه شود که اسناد ملي و بالادستي مانند سند دانشگاه اسلامي در اسناد راهبردي دانشگاه‌ها مدنظر و ملاک عمل قرار گيرد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: فرمايش مقام معظم رهبري «مدظله‌العالي» در ديدار با اساتيد و اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌ها در مورد لزوم ترويج گفتمان نقشه جامع علمي کشور، منحصر به اين سند نيست و اسناد ديگر مانند " سند دانشگاه اسلامي" هم نيازمند گفتمان‌سازي و ترويج هستند.

در ادامه جلسه، اعضاي شوراي اسلامي شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشي با توجه به برخي گزارش‌هاي واصل شده از برخي مراکز آموزشي خواستار توجه بيشتر به موضوع "عفاف و حجاب" در اين مراکز شدند.

اعضا همچنين مقرر کردند رشته "خانواده و سلامت جنسي" براي قرار گرفتن در برنامه‌هاي درسي دانشگاه‌ها، در جلسه آينده شوراي اسلامي شدن مورد بحث و بررسي قرار گيرد.

به گزارش مرکز خبر شوراي عالي انقلاب فرهنگي، در ادامه جلسه، موضوع "تفکيک اقدامات نظام برنامه‌ريزي فرهنگي سند دانشگاه اسلامي" در دستور کار قرار گرفت و پس از ارائه مصوبات کارگروه مربوطه و بحث و بررسي اعضا، مقرر شد تا اين تقسيم‌بندي براي بررسي مجدد به کارگروه فرهنگي ارجاع و پس از انجام اصلاحات مورد نظر اعضا به عنوان مصوبه شوراي اسلامي شدن دانشگاه‌ها به دستگاه‌هاي مجري ابلاغ شود.


 معرفي بيش از 18هزار متقاضي وام ازدواج دانشجويي دانشگاه آزاد به بانک‌هاي عامل 

 مديرکل تسهيلات اعتباري و صندوق رفاه دانشجويان دانشگاه آزاد با بيان اينکه بيش از 3300 ميليارد ريال تسهيلات قرض الحسنه در اختيار دانشجويان قرار گرفته است، گفت: 18هزار متقاضي وام ازدواج دانشجويي به بانک‌هاي عامل معرفي شدند.

خبرگزاري فارس: معرفي بيش از 18هزار متقاضي وام ازدواج دانشجويي دانشگاه آزاد به بانک‌هاي عامل

فريد ذاکر مديرکل تسهيلات اعتباري و صندوق رفاه دانشجويان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري فارس با اشاره به ارائه آمار وام‌هاي پرداختي از سوي اين صندوق در سال تحصيلي گذشته گفت: صندوق رفاه و بيمه دانشجويان دانشگاه آزاد، تسهيلات مختلفي مانند کمک هزينه تحصيلي، ازدواج، مسکن، شهريه و وام وزارت علوم براي دانشجويان در نظر گرفته است به طوريکه در سال تحصيلي گذشته 80هزار نفر از دانشجويان دانشگاه آزاد کمک هزينه تحصيلي (وام وزارت علوم) به مبلغ بيش از 676 ميليارد ريال دريافت کرده‌اند. همچنين طبق تفاهم نامه با بانک ملي ايران، بيش از 2هزار نفر از دانشجويان اين دانشگاه براي دريافت تسهيلات به اين بانک معرفي شده اند.

مديرکل تسهيلات اعتباري و صندوق رفاه دانشجويان دانشگاه آزاد با اشاره به تسهيلات اعضاي هيأت علمي و کارکنان گفت: براساس اين تفاهم نامه، بيش از 7هزار نفر از اعضاي هيأت علمي و بيش از 6هزار نفر از کارکنان واحدهاي مختلف دانشگاه آزاد براي دريافت تسهيلات به بانک ملي ايران معرفي شده‌اند.

ذاکر درباره وام ازدواج 100 ميليون ريالي دانشجويان دانشگاه آزاد اظهار داشت: طبق گزارش‌هاي دريافتي از سامانه ازدواج دانشجويي تا پايان تيرماه امسال، بيش از 18هزار نفر براي دريافت تسهيلات ثبت‌نام کرده‌اند که مطابق برنامه اجرايي طرح، ارائه تسهيلات در سه فاز پيش بيني شده است.

وي افزود: در مرحله اول به ميزان يک سوم از متقاضيان تا انتهاي سال 93 تسهيلات ارائه شد و در حال حاضر مراحل پاياني مرحله دوم تا پايان شهريور ماه 94 و مرحله سوم ارائه تسهيلات وام براي دانشجوياني که ثبت نام کرده‌اند تا پايان امسال به اتمام مي‌رسد.

ذاکر خاطرنشان کرد: به منظور ارائه سريع‌تر تسهيلات ازدواج به متقاضيان جديد، ثبت نام آنها پس از اتمام تسهيلات به متقاضيان مرحله سوم با اعلام تاريخ ثبت‌نام صورت مي‌گيرد. وي با بيان اينکه در سال تحصيلي گذشته در مجموع بيش از 3300 ميليارد ريال تسهيلات قرض الحسنه در اختيار دانشجويان قرار گرفته، خاطرنشان کرد: متقاضيان دريافت وام ازدواج مي‌توانند از طريق سامانه وام ازدواج به نشاني www.stu.iau.ir اقدام کنند. همچنين متقاضيان دريافت وام‌هاي قرض الحسنه (ضروري، ازدواج، مسکن و تحصيلي) مي‌توانند به صندوق رفاه واحد دانشگاهي محل تحصيل خود مراجعه کنند.


 قائم‌مقام وزير علوم خبر داد
 ابلاغ آيين‌نامه دانشجويان غيرايراني غيربورسيه بزودي 

 قائم‌ مقام وزير علوم در امور بين‌الملل از ابلاغ آيين‌نامه دانشجويان غيرايراني غيربورسيه در آينده نزديک خبرداد. دکتر حسين سالار آملي در حاشيه حضور در ايسنا و بازديد از اين رسانه در گفت‌و‌گو با ايسنا،با اشاره به تهيه آيين‌نامه پذيرش دانشجوي غير ايراني غير بورسيه، اظهار کرد: اين آيين‌نامه تکميل شده و منتظر تاييد وزير علوم براي ابلاغ به دانشگاه‌هاست و به زودي ابلاغ مي‌شود.

وي درمورد سرفصل‌هاي اين آيين‌نامه توضيح داد: مهم‌ترين سرفصل اين آيين نامه، تفويض اختيار به حدود 40 دانشگاه کشور است که 10 دانشگاه، دانشگاه‌هاي برتر کشور و حدود 30 دانشگاه ديگر نيز دانشگاه‌هاي مادر و استان‌ها هستند.

به گفته دکتر سالار آملي، يک شوراي سياستگذاري در راس اين آيين‌نامه طراحي شده است که طبق آن دستگاه‌هاي مختلف براي تسهيل امور جذب دانشجوي غير ايراني در اين شورا حضور مي‌يابند. يک کميته اجرائي نيز وجود دارد که اين فرآيند را روز‌به‌روز پيگيري مي‌کند. قائم‌مقام وزير علوم در امور بين‌الملل ادامه داد: خواسته‌هاي وزارت علوم از دانشگاه‌هاي خواهان جذب دانشجوي غير ايراني اين است که اين دانشگاه‌ها بايد داراي بخش دانشجويان غير ايراني، خوابگاه دانشجويان غير ايراني و... باشند. بايد اين بسترهاي اداري فراهم کننده پذيرش اين دانشجويان باشد.

مشروح گفت‌و‌گوي ايسنا با قائم‌ مقام وزير علوم در امور بين‌الملل طي روزهاي آتي ارسال مي‌شود.


 خبــــر 

 تمجيد وزير علوم از عملکرد دانشجويان ايران در يونيورسياد

وزير علوم کسب عنوان تک رقمي توسط کاروان دانشجويي ايران در بيست و هشتمين يونيورسياد جهاني را يک اتفاق بزرگ دانست و گفت: اين موضوع در حالي اتفاق افتاد که تعداد کاروان ايران کمتر از بسياري از کشورها بود.

به گزارش ايسنا، دکتر محمد فرهادي در مراسم تقدير از مدال‌آوران ايران در بيست و هشتمين دوره يونيورسياد دانشجويان جهان طي سخناني با اشاره به رشد روزافزون توفيقات علمي توسط جامعه دانشگاهي ايران گفت: دانشجويان ما علاوه بر حوزه علمي در بخش ورزشي نيز با شايستگي موفقيت بزرگي حاصل کردند و توانستند با کسب عنوان نخست، بهترين نتيجه تاريخ ايران در يونيورسيادها را به دست آورند. اين اتفاق خوب در حالي رخ داد که ايران با تعداد محدودي که شامل 84 وزرشکار بود در اين رقابت‌هاشرکت کرد و توانست با کسب رتبه تک رقمي، بالاتر از بسياري از کشورهاي مطرح که با کاروان‌هاي چند صد نفري در اين رقابت‌ها حاضر بودند قرار گيرد که اين يک دستاورد بسيار بزرگ است.

وزير علوم تحقيقات و فناوري در ادامه گفت: کسب اولين مدال طلاي تکواندوي بانوان جهان توسط اکرم خدابنده‌لو يک اتفاق خوب بود و همچنين قهرماني تيم تکواندو دانشجويان ايران با وجودي که کره جنوبي ميزبان اين رقابت‌ها بود نشان از عملکرد درخشان دانشجويان ايران داشت.

وي افزود: تيم ايران با 84 ورزشکار بالاتر از تيم‌هايي نظير فرانسه با 224 و يا کانادا با 232 شرکت کننده قرار گرفت که جا دارد از همه دست‌اندرکاران مخصوصا دکتر گودرزي و رييس کميته ملي المپيک و همچنين فدراسيون‌هاي ورزشي که حمايت‌هاي مادي و معنوي داشته‌اند تشکر کنم.

دکتر فرهادي در پايان گفت: ان‌شاءالله با توجه بيشتر به ورزش دانشجويي و فراهم آوردن امکانات مورد نياز براي آن‌ها مخصوصا بانوان، شاهد توفيقات بيشتر توسط قشر دانشگاهي در ورزش دنيا باشيم.

عملکرد خوب دختران دانشجو در يونيورسياد نشان از توانايي‌هاي آن‌ها دارد

معاون وزير علوم، تحقيقات و فناوري با تمجيد از عملکرد خوب بانوان دانشجو در رقابت‌هاي يونيورسياد گفت: کسب اين موفقيت توسط بانوان نشان از توانايي‌هاي بالاي آن‌ها دارد.

به گزارش ايسنا، دکتر مجتبي صديقي در مراسم تجليل از مدال‌آوران ايران در يونيورسياد دانشجويان جهان گفت: خوشبختانه با تلاش خوبي که دانشجويان ورزشکار ايران انجام دادند نام ايران بار ديگر در جهان بر سر زبان‌ها افتاد و موفقيت بزرگي براي ورزش دانشجويي ايران حاصل شد.

معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري افزود: 146 کشور در اين دوره از رقابت‌ها حاضر شدند و در اين بين تيم‌هايي حضور داشتند که با صدها ورزشکار عازم اين رقابت‌ها شدند. ايران نيز در حد توان و امکانات خود و با خيزي که در دولت تدبير و اميد طي دو سال گذشته انجام شد، در 8 رشته تيمي و انفرادي و با 84 ورزشکار عازم اين رقابت‌ها شد و خوشبختانه با برنامه‌ريزي‌هاي خوب و تعامل مناسبي که وجود داشت، بهترين نتيجه در تاريخ يونيورسياد کسب شد.

وي همکاري و ارتباط خوب و صميمانه ميان بخش‌هاي مختلف ورزشي و تعامل مناسب فدراسيون ورزش‌هاي دانشگاهي با ساير فدراسيون‌ها را از مهم‌ترين دلايل کسب اين افتخار دانست و گفت: حضور دختران دانشجو با حجاب اسلامي در اين رقابت‌ها و کسب افتخارات ارزشمند مهر تاييدي بر توانايي‌هاي آن‌ها و لزوم توجه بيشتر به آن‌ها داشت چرا که بانوان ورزشکار توانستند بيشتر از پسران مدال کسب کنند و 8 مدال از 15 مدال کسب شده توسط آن‌ها صورت گرفت.

صديقي همچنين تصريح کرد: نظم و انضباط کاروان نيز بسيار خوب و حاشيه خاصي براي ورزشکاران به وجود نياورد. در باب هزينه‌ها نيز اصول اقتصاد مقاومتي رعايت شد و شاهد يکي از کم‌هزينه‌ترين سفرها بوديم.

رييس سازمان امور دانشجويان به تمجيد از عملکرد بسيار خوب رسانه‌ها در پوشش اين رقابت‌ها گفت: جا دارد از رسانه‌هاي گروهي به دليل اطلاع‌رساني بسيار خوب‌شان تشکر کنم .زيرا شاهد زحمات آن‌ها در اين دوره از رقابت‌ها بوديم.

صديقي افزود: در شهريورماه المپياد ورزش همگاني دانشجويان در مازندران برگزار مي‌شود و همچنين سال آينده المپياد ملي ورزشي دانشجويان را در دانشگاه فردوسي مشهد برگزار خواهيم کرد.


 خبــر 

 در بازديد هيات آموزش عالي عراق از دانشگاه علوم پزشکي ايران

زمينه‌هاي تبادل اساتيد و دانشجويان علوم پزشکي بين ايران و عراق بررسي شد

هيئت بُرد عراقي شامل سه تن از رؤساي دانشگاه‌هاي کشور عراق به منظور تبادل نظر با مسؤلين ارشد و رؤساي دانشکده ها و آشنايي با توانمندي‌هاي آموزشي و تبادل استاد و دانشجو از دانشگاه علوم پزشکي ايران بازديد کردند.

به گزارش ايسنا، با برنامه ريزي معاونت بين الملل وزارت بهداشت 3 تن از رؤساي دانشگاههاي کشور عراق هفته جاري از دانشگاه علوم پزشکي ايران بازديد کردند.

در اين بازديد که به منظور بررسي تعاملات دو کشور در زمينه آموزش دانشجو در مقاطع مختلف با حضور دکتر احمد فاضل البياتي رييس بُرد عربي وزارت علوم عراق ، دکتر محمد صاحب الشمري رييس دانشگاه جابربن حيان و دکتر عبد علي الشادي رييس دانشگاه ميسان ، دکتر احمد دخيل نماينده وزارت فرهنگ عراق انجام شد، ابتدا از بخشهاي مختلف بيمارستانهاي فيروزگر و حضرت رسول اکرم(ص) و بخش لاپاراسکوپي اين مرکز به طور کامل بازديد و امکانات پذيرش دانشجو در رشته هاي مختلف بررسي شد .

سپس در نشستي که در کتابخانه مرکزي دانشگاه انجام شد ، دکتر سيد محمد اکرمي مشاور ارشد قائم مقام وزيربهداشت در امور بين الملل گفت: با توجه به اهميت ويژه دانشگاه علوم پزشکي ايران، اولين بازديد از اين دانشگاه انجام شد.سپس اين هيئت از دانشگاههاي علوم پزشکي شهيد بهشتي، تهران، قم و مشهد . نيز بازديد خواهند نمود.

وي افزود: يکي از ويژگي هاي دانشگاه جابربن حيان اين است که اولين دانشگاه جامع علوم پزشکي در عراق است که در نجف مستقر مي باشد و الگوي خود رادر زمينه پزشکي از ايران گرفته است . همچنين دانشگاه ابن سينا در نجف نيز در حال راه اندازي مي باشد.

دکتر اکرمي با بيان اينکه کشور عراق کشور دوست و برادر ما است، اظهار داشت: اين کشور به شدت در تخصصها، فوق تخصصها و پرستاري، بيهوشي، سرطان و بحثهاي مربوط به ناهنجاريهاي مادرزادي دچار کمبود است و اميدواريم کمک وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکي ايران موثر بوده و در کمتر از يکسال آينده خواهر خواندگي دانشگاه علوم پزشکي ايران را با يکي از دانشگاههاي علوم پزشکي عراق داشته باشيم.

وي در پايان تصريح کرد: اين بازديد بعنوان اولين بازديد بسيار اثرگذار بود و هيئت عراقي از بيمارستانهاي فيروزگر و حضرت رسول اکرم(ص) بازديد کردند و نتايج و جمع بندي اين مذاکرات در وزارت بهداشت انجام مي شود، تا به يک درک متقابل در مورد اداره دانشگاهها و رشته ها برسند.

به گزارش وب دا، در ادامه اين بازديد دکتر حاجي ميراسماعيل رييس دانشگاه علوم پزشکي ايران اظهار داشت: به کشور دوست و برادر خود جمهوري اسلامي ايران بسيار خوش آمديد. بسيار خوشحاليم که در کنار شما عزيزان هستيم و بيشتر خوشحال خواهيم شد که بتوانيم کمکي به شما کنيم.

وي گفت: خوشبختانه همکاران بسيار توانمند ما در دانشکده هاي مختلف توانايي بسيار و آمادگي لازم را جهت ارائه هر گونه خدمت به شما خواهند داشت. در زمينه هاي درماني نيز خوشحال خواهيم شد هر گونه کمکي که ملت عزيز عراق نياز داشته باشند به آنان ارائه دهيم.

تربيت نيروي انساني کارآزموده از وظايف علمي کاربردي جهاددانشگاهي است

رئيس مرکز علمي کاربردي جهاد دانشگاهي لرستان گفت: اين مرکز در حوزه‎هاي علوم انساني، فناوري و صنعت نقش مهمي در انتقال دانش فناوري در استان داشته است.

مجيد دريکوند در گفت‎وگو با ايسنا اظهار کرد: مرکز علمي کاربردي جهاد دانشگاهي خرم‎آباد با هدف ارتقاء سطح مهارت شاغلين بخش‎هاي مختلف اقتصادي و افزايش مهارت‎هاي حرفه‎اي فارغ‎التحصيلان، تشکيل و با به کارگيري و سازماندهي امکانات، منابع مالي و انساني نسبت به به‎کارگيري دوره‎هاي علمي کاربردي در مقاطع کارداني و کارشناسي اقدام مي‎کند.

وي ادامه داد: تربيت نيروي انساني متخصص و کارآزموده در بخش‎هاي مختلف اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي کشور از ديگر وظايف مرکز علمي کاربردي جهاد دانشگاهي است تا دانش‎آموختگان بتوانند براي فعاليتي که به آنها محول مي‎شود دانش و مهارت لازم را کسب کنند.

اين مقام مسئول تصريح کرد: اين مرکز با ارتقاء شاخص‎هاي کمي و کيفي آموزش‎هاي کاربردي در استان به همت پرسنل زحمت‎کش خود توانسته است که يکي از بهترين مراکز علمي کاربردي استان باشد.

دريکوند يادآور شد: اين مرکز در دوره‎هاي غيرحضوري پودماني در رشته مديريت خانواده دانشجو پذيرش مي‎کند. در حال حاضر دانشجويان در دوره غيرحضوري پودماني در رشته‎هاي مديريت کارآفريني و توسعه کسب و کار تجارت الکترونيک، مديريت بازاريابي و فروش، گرافيک رايانه‎اي، امدادگري جاده‎اي، مديريت رستوران و تالارهاي پذيرايي و... مشغول به تحصيل هستند.

دريکوند با بيان اينکه در حال حاضر و براساس سياست‎هاي کلان جهاد دانشگاهي استان و براي رشته‎هاي محيط زيست(آلودگي هوا)، صنايع دستي، GIS، HSE، اکوتوريسم، مطالعات فرهنگي، مطالعات فرهنگي و رسانه، مديريت بحران، باستان‎شناسي، پيگير رشته‎هاي جديد هستيم، بيان کرد: به منظور ارتقاي سطح علمي استان مرکز علمي کاربردي جهاد دانشگاهي استان متقاضي راه‎اندازي سه رشته فناوري، شبکه و مديريت فرهنگي(سازمان‎هاي محلي) در مقاطع ارشد است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته