جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/05/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5057


دندان‌ عقل را بکشيم يا نکشيم؟


هپاتيت ناشي از چربي چيست؟


با خوردن دارو چه بلايي سر کبد خود مي آوريد؟


انگور قرمز به پيشگيري از سرطان روده کمک مي‌کند


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


 دندان‌ عقل را بکشيم يا نکشيم؟ 

 دندان عقل به سومين دندان آسياب بزرگ گفته مي‌شود اين دندان نسبت به ساير دندان‌ها ديرتر رشد مي‌کند و معمولا بين سنين 17 الي 21 سالگي رشد خواهد کرد.

فضاي رشد کمتر با افزايش سن

هرچه سن فرد بالاتر رود و از لحاظ فيزيکي رشد کند اندازه و محدوده فک وي هم کوچک مي‌شود در نتيجه دندان عقل محدوده لازم جهت رشد خود را نداشته و در نتيجه به صورت نهفته و يا نيمه نهفته بروز مي‌يابد.

دندان عقل با توجه به اينکه در آخرين رديف دندان‌ها رشد کرده و معمولا فضاي کمي جهت رشد خود دارد باعث وارد آمدن فشار به دندان‌هاي مجاور و کج شدن ساير دندان‌ها خواهد شد. علاوه بر اين ها باعث بروز دردهايي در ناحيه‌ي مفصل فک، گوش، چشم و سر مي‌شود در نتيجه براي جلوگيري از گرفتاري به اين دردها بهتر است اين دندان توسط دندان‌پزشک کشيده شود.

از 18 سالگي حواستان به دندان عقل باشد

باشگاه خبرنگاران نوشت: عبدالحميد ظفرمند متخصص دندان پزشکي و عضوهيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي پيرامون وضعيت رويش دندان‌ عقل مي‌گويد: دندان عقل قاعدتا از سن 18 سالگي به بعد شروع به رشد مي‌نمايد اما در برخي افراد ممکن است قبل از سن 18 سالگي و يا پس از آن رشد نمايد.

اثر مثبت نحوه قرار گيري بر احتمال رويش دندان

وي در ادامه گفت: از طريق عکسبرداري OPG مي توان از مسير رويش اين دندان اطلاع پيدا کرد. به طور کلي در صورتي که جهت قرار گيري دندان عقل به حالت افقي باشد احتمال رويش دندان کمتر است و بالعکس اگر نحوه قرار گيري آن به طور عمودي باشد در اين صورت احتمال رويش افزايش مي‌يابد.

ضرورت معاينه هر 6 ماه يکبار از وضعيت رويش نرمال

اين متخصص دندان‌پزشکي و ارتودنسي افزود: غير از مسيرهاي مذکور ممکن است جهت رويش دندان عقل به صورت نرمال باشد، در اين صورت نمي‌توان گفت: رويش به طور صد درصدي انجام شود و بايد هر شش يا هشت ماه بررسي شود که آيا همچنان اين مسير ادامه دارد يا خير.

ظفرمند در خصوص ضرورت يا عدم ضرورت جراحي و يا کشيدن دندان عقل اظهار کرد: لازم است تا زماني که ريشه به مرحله تشکيل برسد از انجام جراحي خودداري شود. همچنين نگهداري از اين دندان و عدم کشيدن آن در صورتي که آسيب‌هاي آزار دهنده نداشته باشد مشکلي را ايجاد نخواهد کرد.

احتمال پوسيدگي به دليل موقعيت خطرناک

دندان عقل پس از پوسيدگي موجب پوسيدگي دندان هاي مجاور و عفونت در اطراف مي‌شود اما گاهي ممکن است با بستري شدن در بيمارستان همراه باشد.

عبدالحميد ظفرمند با تاکيد بر اين که دندان عقل هم مانند ساير دندان‌ها در معرض خطر پوسيدگي قرار دارد، اذعان کرد: علاوه بر احتمال پوسيدگي که براي اين دندان وجود دارد، مشکل مضاعف ديگري وضعيت آن را تهديد مي کند که اصلي ترين آن وضعيت قرار گيري آن در دهان و دسترسي سخت مسواک جهت شستشوي آن است اين وضعيت در فک بالا بيشتر ديده مي‌شود در نتيجه خود اين عامل باعث افزايش احتمال پوسيدگي براي دندان عقل خواهد شد.

خطرات جانبي پس از بروز عفونت

وي در خصوص احتمال بروز عفونت براي دندان عقل عنوان کرد: معمولا عفونت‌ها از سطح دندان‌ها مي‌باشد همچنين ميزان کم و کيف عفونت دندان‌ها بسته به مکان قرار گيري متفاوت است به طوريکه دندان‌هاي آسياي کوچک که در فک بالا قرار گرفته‌اند در صورتي که دچار مشکل شوند عفونت سينوس‌هاي فکي و گونه‌ها را درگير خواهد کرد.

وي ادامه داد: اگر دندان عقل مربوط به فک پايين باشد عفونت سريعا وارد ناحيه گردن و حلق خواهد شد. به طور کلي نحوه انتشار و اثر گذاري اين دندان‌ها متفاوت است،‌ اين درحالي است که مکانيسم عفونتي آن در همه جا يکسان است.

کشيدن تنها راه حل رهايي از کيست و تومور

اين متخصص در پايان خاطر نشان کرد: علاوه بر احتمال پوسيدگي و عفونت که وضعيت اين دندان را تهديد مي‌کنند. تومورها و کيست ها هم مسيرهاي متفاوتي داشته و ممکن است باعث بروز مشکل شوند که راه حل آن کشيدن دندان فرد مبتلا است.


 هپاتيت ناشي از چربي چيست؟ 

 به گزارش آفرينش وبه نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران هپاتيت ناشي از چربي در واقع نوعي التهاب كبد است كه همراه با تجمع چربي در كبد مي‏باشد. اين وضعيت ممكن است با بزرگي خفيف تا متوسط كبد همراه باشد. اين وضعيت ارتباطي با ديگر علل بيماريهاي مزمن كبدي از جمله هپاتيت ويروسي B وC، بيماريهاي خود ايمني، الكل، مسموميت دارويي و تجمع مس يا آهن در كبد ندارد. از طرفي با تجمع ساده چربي در كبد (كبد چرب، يا استئاتوزكبدي) نيز متفاوت است چرا كه كبد چرب به سمت تخريب سلولهاي كبدي پيشرفت نمي‏كند در حاليكه هپاتيت ناشي از چربي ممكن است سبب تخريب سلولهاي كبد مي‏شود. اين بيماري ممكن است با الكليسم، ديابت قندي، بالا بودن چربيهاي خون چون كلسترول و تري‏گليسيريد چاقي سوء تغذيه افراد ارتباط داشته باشد. كبد چرب حاد ممكن است در اثر سموم كبدي مثل د.د.ت. بلع فسفر و تتراكلريدكربن و يا مصرف ناگهاني مقادير زياد الكل رخ دهد و يا ممكن است علتي براي آن پيدا نشود كه اكثر موارد همينطور است.

علائم هپاتيت ناشي از الكل چيست؟

علائم اين بيماري به مدت زمان و ميزان انباشته شدن چربي وعلل زمينه‏اي بستگي دارد.

ممكن است بيماري بدون علامت باشد. ممكن است كبد كمي حساس و بزرگ شده باشد. در مورد علائم آزمايشگاهي ممكن است آزمونهاي كبدي و يا آزمونهاي انعقادي دچار اختلال شود.

علل هپاتيت ناشي از چربي چيست؟

هنوز علت مشخصي براي هپاتيت ناشي از چربي (NASH) پيدا نشده است. قبلاً فكر مي‏كردند كه علت آن ديابت (افزايش قند خون) بيماران است زيرا اكثر بيماران خانمهاي چاق ميانسالي بودند كه قند خونشان بالا بود. بعلاوه اين بيماران ممكن است چربي اضافي در خونشان داشته باشند (تري گليسيريد يا كلسترول) و ممكن است بيماريهاي ديگري از قبيل بيماريهاي عروقي فشار خون باشند. اخيراً مواردي از بيماران ديده شده است كه معيارهاي بالا را نداشتند. بطور مثال اين بيماري در مرداني ديده شده است كه چاق نبوده‏اند و افزايش قند و چربي نيز نداشته‏اند. هپاتيت ناشي از چربي در كودكان مابين 9 تا 16 سال نيز گزارش شده است كه اغلب چاق بوده‏اند و فقط تعداد كمي از آنها كه دچار اين بيماري بودند، داراي بيماري ديابت نيز بوده‏اند. هنوز معلوم نيست كه تجمع چربي در كبد علت التهاب است يا علت ديگري براي هپاتيت وجود دارد. محققين معتقدند بخاطر اينكه كبد نمي‏تواند چربي را به فرمي تبديل كند كه قابل دفع باشد در كبد تجمع مي‏يابد.

چگونه هپاتيت ناشي از چربي تشخيص داده مي‏شود؟

اغلب اين بيماران از شرايط خود بي اطلاع هستند زيرا دچار علامتي نمي‏باشند در اغلب موارد افزايش مختصري در آنزيمهاي كبدي ديده مي‏شود كه البته ممكن است در ديگر بيماريهاي كبدي نيز افزايش صورت گيرد. براي تشخيص اين بيماري ابتدا پزشك بايد ديگر علل بيماريهاي مزمن كبدي را در بيمار رد كند. تشخيص قطعي با بيوپسي كبد كه آزمايش راحت و خيلي كم خطري است انجام مي‏گيرد در بيوپسي كبد بيمار حداكثر يك روز در بيمارستان بستري مي‏شود و تحت بي‏حسي موضعي، پزشك سوزن مخصوصي را وارد كبد مي‏كند و نمونه كوچكي از بافت كبد را جهت بررسي ميكروسكوپي برمي‏دارد.

سير طبيعي بيماري چگونه است؟

در گذشته پزشكان معتقد بودند كه اين نوع هپاتيت بيماري خوش خيمي است كه پيشرفت نمي‏كند و يا به كندي پيشرفت مي‏كند. مطالعات اخير و تجربيات پزشكان ثابت كرد كه هپاتيت ناشي از چربي مي‏تواند حداكثر تا 40 درصد موارد باعث ليفي شدن (تنبلي) كبد شود و يا مي‏تواند در 5-10 درصد بيماران به سمت سيروز (تخريب بافت و نارسائي كبد) پيشرفت كنند. هنوز مشخص نيست كه سير بيماري كدام بيمار به سمت ليفي شدن و سيروز پيشرفت به سمت ليفي شدن يا سيروز متغير است ولي گاهي اوقات در كمتر از 10 سال اتفاق مي‏افتد.

چگونه هپاتيت ناشي از چربي درمان مي‏شود؟

در حال حاضر درمان مشخصي كه همگان با آن موافق باشند وجود ندارد. اما در افرادي كه چاق، ديابتي و دچار افزايش چربي خون هستند توصيه مي‏شود كه وزن خود را كاهش دهند و قند خون و چربي خون خود را كنترل كنند. براي بيماران ديابتي، معمولاً يك رژيم كم چرب با كالري كم همراه با انسولين يا داروهاي خوراكي پايين آورنده قند خون توصيه مي‏شد. براي بيماراني كه افزايش وزن و ديابت ندارند نيز اغلب يك رژيم كم چرب توصيه مي‏شود. البته داروهايي نيز وجود دارد كه تأثير بخشي آنها در دست بررسي مي‏باشد. اقداماتي كه در جهت حفظ قواي بدني و بهبود برخي علائم مي‏توان انجام داد:

اجتناب از كارهايي كه كبد را تحت استرس قرار مي دهد از جمله نوشيدن الكل، مصرف بي‏رويه داروهاي غيرضروري حتي داروهايي كه نياز به نسخه ندارند مثل استامينوفن.

سعي كنيد يك غذاي متعادل ميل كنيد كه شامل يك غذاي كم چربي و يا فيبر غذايي زياد مثل سبزيجات، لوبيا، كاهو و ميوه‏هاي تازه. اين غذاها مي‏توانند سلامتي شما را حفظ كنند.


 با خوردن دارو چه بلايي سر کبد خود مي آوريد؟  

 اميرحسين فقيهي، متخصص کبد و گوارش در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به کارايي کبد و تاثير داروها بر روي آن افزود: از کارهاي مهم کبد سم زدايي است و سم‌هاي توليد شده در کبد از طريق صفرا و ادرار دفع مي شود اين دستگاه در سوخت و ساز بدن نيز شرکت دارد، چربي‌هاي خون و مواد قندي را ذخيره سازي مي کند و آلبومين که يک پروتئين بسيار قيمت و حياتي است در اين دستگاه ساخته مي شود و در دفاع بدن نقش بسزايي دارد.

وي در ادامه تصريح کرد: براي سالم نگه داشتن اين سيستم رعايت غذاخوردن است، بسياري از مواد غذايي و داروها هستند که باعث آسيب رساندن به کبد مي شود و مصرف بيش از اندازه مواد غذايي که وزن را در بدن افزايش مي دهد باعث چرب شدن کبد مي شود و چربي در کبد رفته رفته تجمع پيدا مي کند که در اين ميان مي توان گفت، اختلال متابوليسم به وجود آمده است و قادر به خروج جدي از سلول نيست و باعث التهاب کبد مي‌شود و نهايتا فرد را به نارسايي کبد دچار مي‌کند.

فقيهي اظهار داشت: داروهايي هستند که با نظر پزشک به مدت کوتاه تجويز مي شوند و ممکن است علي رغم ضرري که بر روي بدن دارند به طور مقطعي منافعشان بيشتر از مضرات آنها است، گرچه ممکن است عمر کبد با مصرف اين داروها کم شود ولي صلاح مصرف در اين است که حتي اگر کبد چرب شود از آنها استفاده کنند.

متخصص کبد و گوارش خاطر نشان کرد: متاسفانه خوردن بعضي مواد در جامعه غربي خيلي شايع است که اين عامل باعث نارسايي کبد در آن جامعه شده است و در اين ميان بيماري‌هايي که گريبان گير جامعه است، عبارتند از التهاب کبد، کبد چرب و حتي مي‌تواند منجر به سرطان کبد شود.


 انگور قرمز به پيشگيري از سرطان روده کمک مي‌کند 

 محققان در پژوهش هاي جديد خود دريافتند وجود يک ماده شيميايي به نام «رسوراترول» در انگور قرمز، در پيشگيري از سرطان روده موثر است و اگر اين ماده در دوزهاي کمتر مصرف شود اثر بيشتري خواهد داشت.

به گزارش مهر، نتايج آزمايش هاي انجام شده روي موش هاي مستعد سرطان روده نشان مي دهد که دوز کمتر اين ماده باعث کاهش 50 درصدي اندازه تومور شده در حالي که دوز بالاتر آن 25 درصد اثر داشته است. بر اساس تحقيقات فوق مشخص شد که دوزهاي پايين تر ماده شيميايي رسوراترول دو برابر دوزهاي بالاتر نتيجه بخش خواهد بود و به متوقف کردن رشد تومور بيشتر کمک مي کند. در اين تحقيقات پژوهشگران انگليسي ابتدا اثر دوز کم رسوراترول (در حدود 250 ميلي ليتر معادل يک ليوان بزرگ آب انگور قرمز) را بر روي جانوران مورد بررسي قرار داده و آن را با نتايج استفاده از دوز بالا (تقريبا دويست برابر) مقايسه کردند. نتايج آزمايش هاي انجام شده با توجه به نمونه تومور بيماران مبتلا به سرطان روده در استفاده از دوزهاي مختلف رسوراترول نشان مي دهد که دوزهاي پايين تر اين ماده شيميايي مي تواند بر روي سلول هاي سرطاني و به طور بالقوه فرآيند رشد تومور تاثيرگذار باشد.

با اين حال و با توجه به وجود ماده شيميايي رسوراترول در انگور قرمز خوردن اين ميوه و قرار دادن آن در رژيم غذايي به سلامت بدن و جلوگيري از ابتلا به سرطان کمک خواهد کرد.

«کارن براون»، استاد تحقيقات کاربردي سرطان در دانشگاه لستر انگلستان، در رابطه با اين پژوهش و نتايج آن مي گويد: «اين مطالب ارائه شده و نتايج آن حاصل تحقيقات آزمايشگاهي اوليه در اين رابطه بوده. در مرحله بعدي، تيم پژوهش به آزمايش هاي باليني براي تاييد اثر ماده شيميايي رسوراترول در افراد در معرض خطر سرطان روده خواهند پرداخت.»


 خبرپزشكي 

 اگزما با مراقبت و پرهيز غذايي بهبود پيدا مي‌کند

مريم مهلوجي‌راد در گفت‌و‌گو با فارس ، گفت: اگزماي پوستي يک بيماري مزمن عود کننده است که به دو دسته آلرژيک و غيرآلژيک تقسيم مي‌شود و عودکننده يعني ممکن است اين بيماري درمان شود، اما يک عامل محيطي و غذايي مجدد مي‌تواند اگزما را برگشت دهد.

وي افزود: اگزما بيماري واگيرداري نيست؛ اما اگر با عفونت ميکروبي يا ويروسي همراه شود، مي‌تواند واگيردار نيز باشد.

وي علائم اگزما را خشکي و خارش پوست همراه با بثورات جلدي دانست که به صورت تاول‌هايي ريز در مي‌آيند و براثر خارش پاره و مايع زردرنگي از آن‌ها خارج مي‌شود.

مهلوجي‌راد گفت: اگزماي آلرژيک که به آن آتروپيک هم گفته مي‌شود، بيشتر در کودکان ديده مي‌شود. اين نوع اگزما بيشتر در سر و صورت و تن کودک ايجاد مي شود؛ اما در بالغين، اگزما روي اندام‌ها و بيشتر دست و پا بروز مي‌کند ولي به طور کل در هر دو سن امکان بروز آن در سرتاسر بدن وجود دارد.

اين فوق تخصص آلرژي و ايمونولوژي باليني يادآور شد: غذاهايي مثل شير گاو، تخم مرغ، سويا وگندم، آجيل‌ها و محصولات دريايي مي‌تواند اگزماي کودکان را تشديد کند، اما در بالغين بيشترين چيزي که در تشديد اگزما تاثير دارد استفاده از افزودني‌هاي غذايي،مواد شوينده و خوراکي‌هاي داراي مواد رنگي و نگهدارنده است.

وي افزود: مبتلايان به اگزما بايد از خوردن غذاهاي محرک مثل ادويه، فلفل و ترشي‌ها و غذاهاي داراي طبع تند و گرم اجتناب کنند.

وي با اشاره به اينکه اين بيماري بيشتر در مناطق داراي آب‌وهواي سرد و خشک ديده مي‌شود، افزود: اگزما در فصول سرد و در مناطقي که هوا خشک است شدت مي‌يابد و به‌همين دليل به کساني که از اين بيماري رنج مي‌برند توصيه مي‌شود به مناطق مرطوب کشور مانند نواحي شمالي ايران سفر کنند، چراکه رطوبت کافي بر روي پوست و بهبود اگزما تاثير مثبت دارد. وي افزود: افراد مبتلا به اگزما بايد از پوشيدن لباس‌هاي داراي الياف مصنوعي و پلاستيکي خودداري کرده و تا جاي ممکن هميشه از لباس‌هاي نخي استفاده کنند.

اين فوق تخصص آلرژي در پايان افزود: افراد براي درمان‌ تخصصي اگزما بايد به پزشک مراجعه کنند و از درمان خودسر پماد‌هاي کورتن‌دار موضعي خودداري کنند؛ زيرا اين پماد‌ها داراي عوارض هستند و به جز متخصص کسي نمي‌تواند تشخيص دهد چه کورتني براي چه قسمت از بدن مناسب است.


 خبرهاازعالم علم 

 تغذيه مناسب، پيري را به تاخير مي اندازد

محققان آمريکايي مي گويند: با رعايت رژيم غذايي مناسب، مي توان پيري مغز را تا هفت سال و نيم به عقب انداخت و از ابتلا به بيماري آلزايمر، جلوگيري کرد.

به گزارش ايرنا از پايگاه اينترنتي هلث، محققان دانشگاه راش در آمريکا در يک مطالعه با انجام آزمايش هاي گوناگون بر روي گروهي از افراد سالخورده که متوسط سني آنها 81 سال بود، متوجه شدند: افرادي که رژيم غذايي مديترانه اي و رژيم غذايي ضد فشار خون (رژيم DASH ) دارند، کمتر به بيماري آلزايمر و پيري مغز مبتلا مي شوند.

رژيم مديترانه اي يک رژيم مشخص و ثابت نيست؛ نحوه پخت غذا در کشورهاي مديترانه اي مثل يونان، ايتاليا، اسپانيا، جنوب فرانسه، ترکيه و تونس متفاوت است ولي به طور کلي غذاي روزانه آنها بر اساس غلات ( عموما نان، ماکاروني، برنج و گندم پرک شده ) ميوه تازه و خشک شده، سبزيجات و غلات، روغن زيتون، سير و ديگر ادويه ها و طعم دهنده هاي گياهي، دانه ها، ماهي و ساير غذاهاي دريايي تعريف مي شود.

مصرف محصولات لبني تخميري مانند پنير و ماست در اين رژيم غذايي بالاست ولي شير و کره به مقدار کمتري مصرف مي شود. مصرف گوشت نيز کم است شيريني ها نيز در مواقع خاصي مصرف مي شوند.

ميزان کم چربي اشباع در رژيم مديترانه اي، مهم ترين نقطه مثبت آن است.

اين مطالعه نشان داد که با افزايش مصرف روغن هاي اشباع، آمار مرگ و مير ناشي از بيماري قلبي به وضوح افزايش مي يابد. در همين زمان، افرادي که رژيم مديترانه اي را مصرف کرده بودند کمترين ميزان سکته و بيماري هاي قلبي را داشتند که دليل آن مصرف کم چربي اشباع بود.

دکتر کلير موريس، از دانشگاه راش مي گويد: ترکيب رژيم غذايي مديترانه اي و ضد فشار خون بالا، در واقع روند تخريب سلول هاي مغزي را به تاخير مي اندازد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته