جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/05/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5057


آناليز تاکتيکي پرسپوليس در آستانه ديدار با استقلال خوزستان

بي توجهي ليگ‌برتري ها به استفاده از بازيکنان زير 23 سال
پيرمردها همچنان جولان مي‌دهند


خبــر


دقيقه نود


 آناليز تاکتيکي پرسپوليس در آستانه ديدار با استقلال خوزستان 

 احتمال زياد پرسپوليس در بازي‌هاي خانگي اين فصل 2-4-4 بازي کند اما خارج از خانه با سيستم قبلي يعني 1-3-2-4 به ميدان خواهد رفت ولي پذيرفتن اين موضوع کمي دشوار است.

به گزارش آفرينش و به نقل از ايران ورزشي هر چند به خاطر در اختيار گرفتن ميانه ميدان در بازي‌هاي بيرون از خانه، استفاده از سيستم 1-3-2-4 و حضور دو هافبک تدافعي پشت سر مثلث تهاجمي منطقي به نظر مي‌رسد اما تغيير مداوم سيستم و جابه‌جايي بازيکنان در طول فصل، ناهماهنگي‌ها و مشکلات زيادي را در ترکيب پرسپوليس به وجود خواهد آورد و با توجه به عدم انعطاف‌پذيري بازيکنان ايراني اين اتفاق کمي بعيد به نظر مي‌رسد. اما بياييد فرض کنيم پرسپوليس دوباره با همان سيستم 2-4-4 بازي قبلي به مصاف استقلال خوزستان خواهد رفت که با در نظر گرفتن بازگشت طارمي، عاليشاه و نورمحمدي و احتمال حضور بنگستون در ليست 18 نفره نقاط مبهم زيادي در ترکيب اصلي پرسپوليس به وجود خواهد آمد و سوال‌هاي متعددي مطرح مي‌شود.

1) نورمحمدي به جاي کي؟

قاعدتا رضا نورمحمدي که قبل از بنگر، ماريچ و اومانيا در تمرينات حضور داشته و آماده است بايد به ترکيب اصلي اضافه شود اما سوال اينجاست که جاي چه کسي؟ آيا برانکو، بنگر را به خاطر اشتباهش روي گل اول پديده نيمکت‌نشين خواهد کرد يا ماريچ را به خاطر ناهماهنگي در صحنه گل دوم از ترکيب بيرون مي‌گذارد؟ هر چند اومانيا هم به اين جمع اضافه شده اما با توجه به دير اضافه شدنش به تمرينات بعيد است او رقيبي براي سه نفر ديگر باشد. قاعده حکم مي‌کند که زوج بنگر - نورمحمدي به خاطر درک متقابل از هم با دو فصل بازي کنار هم و حضور در بازي‌هاي دوستانه پيش‌فصل در اهواز از ابتدا به ميدان بروند مگر اينکه برانکو تصميم ديگري بگيرد.

2) کمنداني باز هم هست؟

ميلاد کمنداني در مصاف با پديده براي اولين بار در پستي جديد به بازي گرفته شد. او کمي عقب‌تر از علي عليپور به عنوان مهاجم دوم پرسپوليس در ترکيب قرار گرفت و بد کار نکرد اما سوال اينجاست که با بازگشت عاليشاه و طارمي جايي براي کمنداني باقي مي‌ماند يانه.

البته مي‌توان پيش‌بيني کرد که عاليشاه در پست مهاجم دوم بازي کند و اگر بنا به حضور دوباره کمنداني در ميدان باشد او در خط هافبک بايد به ميدان فرستاده شود که باز هم اين سوال پيش خواهد آمد؛ جاي کي؟

3) زوج عليپور - عاليشاه در خط حمله؟

از آنجايي که علي عليپور در مصاف با پديده خوب کار کرد و گل هم زد حالا بيرون گذاشتن او براي برانکو بسيار دشوار شده است اما سوال اينجاست که تکليف طارمي چه مي‌شود؟ آيا احتمال بازي زوج طارمي - عليپور وجود دارد و مثلا طارمي کمي عقب‌تر از عليپور، مهاجم دوم باشد يا نه؟ اگر اين اتفاق بيفتد عاليشاه بايد به جناح چپ خط هافبک منتقل شود و اينگونه احمدزاده از دور خارج خواهد شد چرا که هادي نوروزي هافبک راست را دو قبضه در اختيار گرفته و با نمايش خوبش در هفته اول، جايش ثابت به نظر مي‌رسد. از طرفي شنيده مي شود برانکو به هيچ وجه حاضر نيست احمدزاده را بيرون بگذارد.

در اين صورت او بايد جاي کاميابي‌نيا يا کفشگري به ميدان برود که در سيستم 2-4-4 اين مساله غيرممکن است. در سيستم 2-4-4 هر دو هافبک مياني بايد قابليت تدافعي داشته باشند و بدين ترتيب بازي کردن احمدزاده - نوروزي - عاليشاه تنها در سيستم 1-3-2-4 امکانپذير است که در اين سيستم هم يکي از مهاجمان (از بين طارمي، بنگستون و عليپور) بايد در ترکيب اصلي قرار بگيرند، بااينکه کمنداني هم بيرون خواهد نشست.

با اين حساب احتمال بازي زوج عليپور - عاليشاه بيشتر و قوي‌تر به نظر مي‌رسد مگر اينکه برانکو تصميم ويژه ديگري اتخاذ کند.

4) حاتمي فعلا در ترکيب مي‌ماند؟

بابک حاتمي مدافع چپ نيست و کلا در دفاع بازيکن مطمئن و شاخصي به حساب نمي‌آيد اما همين مدافع راست در مصاف با پديده نمايش قابل قبولي در پست غيرتخصصي ارائه داد.

حاتمي که در تمام بازي‌هاي دوستانه پيش فصل و حتي نيمه دوم بازي نساجي در نقش مدافع چپ به ميدان رفته شايد باز هم در همين پست در ترکيب اصلي بماند اما نبايد فراموش کرد که حيدريه براي بيمه کردن اين پست به پرسپوليس پيوسته و به احتمال فراوان به زودي حاتمي را کنار خواهد زد.

حيدريه جوان در نيمه اول بازي دوشنبه با نساجي بخصوص در فاز حمله خوب کار کرد و خيلي خوب در امور تهاجمي اضافه مي‌شد. با اين حساب برانکو براي انتخاب مدافع چپ نيز ابهام‌هايي در ذهنش دارد مگر اينکه همچنان بخواهد حيدريه به لحاظ بدني به سطح بالاتري برسد و بعد از او استفاده کند.


 بي توجهي ليگ‌برتري ها به استفاده از بازيکنان زير 23 سال
 پيرمردها همچنان جولان مي‌دهند 

 
سال گذشته بود که سازمان ليگ قانوني تصويب کرد مبني بر اينکه هر تيم تنها مي‌ تواند از 18 بازيکن بزرگسال در ترکيب خود استفاده کند و بقيه ليست باشگاه ها بايد با بازيکنان زير 23 سال پر شود.به گزارش ورزش سه، اما با نگاهي به ترکيب اوليه 16 تيم حاضر در ليگ‌برتر مي‌ توانيم متوجه شويم که اين قانون سازمان ليگ تنها براي پر کردن ليست تيم ها مفيد بوده و باشگاه هاي کمي هستند که از بازيکنان زير 23 سال در ترکيب خود استفاده کرده اند.

در ترکيب اوليه 16 تيم ليگ‌برتر تنها استقلال، راه‌آهن، پرسپوليس و سپاهان بودند که از 2 بازيکن زير 23 سال در ترکيب اوليه خود استفاده کرده اند و جالب است بدانيد باشگاه هايي مثل پديده، نفت‌تهران، گسترش فولاد و صبا هيچ بازيکن زير 23 سالي در ترکيب اوليه خود نداشته اند که اين مي‌ تواند نشان دهد که قانون سازمان ليگ براي جوان شدن تيم ها قانون چندان موثري نبوده است.

بد نيست که بدانيد در ترکيب اوليه تيم ها در هفته اول ليگ پانزدهم تيم پديده و گسترش فولاد با استفاده از 7 بازيکن از 30 سال به بالا نشان داده اند که علاقه زيادي به کار گرفتن از بازيکنان باتجربه دارند.

با بازيکنان 30 به بالاي و زير 23 سال شانزده تيم ليگ‌برتري در هفته اول ليگ‌برتر بيشتر آشنا شويد:

راه‌آهن

بازيکن بالاي 30 سال: ننزيچ، ابراهيم کريمي، محسن ايران نژاد، سيامک کوهنورد، بهادر عبدي و امين منوچهري

بازيکن زير 23 سال: مهرداد محمدي و ميلاد محمدي

فولاد

بازيکن بالاي 30 سال: مساريچ، علي سليمي و ماتياس چاگو

بازيکن زير 23 سال: يوسف وکيا، هادي حبيبي نژاد

ذوب‌آهن

بازيکن بالاي 30 سال: قاسم حدادي فر، اکبر صادقي و مهدي رجب‌زاده

بازيکن زير 23 سال: احسان پهلوان

ملوان

بازيکن بالاي 30 سال: احمد آهي، مازيار زارع، پژمان نوري، پوريا نزهتي و فرزاد حاتمي

بازيکن زير 23 سال: محمدحسين کنعاني زادگان

پديده

بازيکن بالاي 30 سال: مجتبي روشنگر، رضا ناصحي، خميسي، ميثم نقي زاده، حسين بادامکي، محسن يوسفي و مهدي خيري

بازيکن زير 23 سال: ندارند

پرسپوليس

بازيکن بالاي 30 سال: هادي نوروزي و محسن بنگر

بازيکن زير 23 سال: ميلاد کمنداني و علي عليپور

نفت‌تهران

بازيکن بالاي 30 سال: کارلوس سانتوس، جلال حسيني، وحيد حمدي‌نژاد‌ و ايمان مبعلي

بازيکن زير 23 سال: ندارد

تراکتورسازي

بازيکن بالاي 30 سال: کارلوس الکساندر کاردوسو

بازيکن زير 23 سال: سعيد آقايي

گسترش فولاد

بازيکن بالاي30 سال: اميد نظامي پور، محمد نصرتي، مرتضي اسدي، مصطفي اکرامي، داسيلوا، محمد ابراهيمي و سعيد دقيقي

بازيکن زير 23 سال: ندارند

سايپا

بازيکن بالاي 30 سال: مجيد ايوبي، ابراهيم صادقي، ميلاد ميداوودي، غلامرضا رضايي و رضا نوروزي

بازيکن زير 23 سال: مهدي ترابي

استقلال تهران

بازيکن بالاي 30 سال: آرش برهاني و مهدي رحمتي

بازيکن زير 23 سال: روزبه چشمي و محسن کريمي

سياه جامگان

بازيکن بالاي 30سال: رضا عنايتي، ميلان يووانويچ و امين تيزرو

بازيکن زير 23 سال: ندارند

استقلال اهواز

بازيکن بالاي 30 سال: محسن حميدي، سعيد سالارزاده، سعيد قزلگچي، فرزاد آشوبي، عادل کلاه کج و محمد غلامي

بازيکن زير 23 سال: مبين ميردورقي

صبا

بازيکن بالاي 30 سال: ماچادو، هاشم بيک‌زاده، محمد آرام طبع، ابوالفضل ابراهيمي، قاسم دهنوي و محمد قاضي

بازيکن زير 23 سال: ندارند

استقلال‌خوزستان

بازيکن بالاي 30 سال: فرناندو خسوس، عبدالهادي خنيفر

بازيکن زير 23 سال: دانيال ماهيني

سپاهان اصفهان

بازيکن بالاي 30 سال: هادي عقيلي، عبدالله کرمي، شهاب گردان، حبيب گرداني، حسين پاپي و محمدرضا خلعتبري

بازيکن زير 23 سال: علي کريمي و ميلاد سرلک


 خبــر 

 چلنگر از هجوم دلال ها به پرسپوليس مي گويد

مترجم برانکو از دلالي ها در فوتبال حرف مي زند.

رضا چلنگر که مدتي مترجم برانکو در پرسپوليس بود، از هجوم دلال ها به اين تيم حرف مي زند که هر کدام مي خواهند بازيکنان خودشان را وارد پرسپوليس کنند.چلنگر که به دليل مشکلات قلبي از پرسپوليس جدا شد و پزشکان دستور داده اند که بايد از هر گونه استرسي به دور باشد در گفت و گويي که با روزنامه گل انجام داده حرف هاي زيادي درباره دلالي ها در فوتبال زده است و البته از يک چيز خيلي متعجب شده است: «راستش تا به حالا "مدير برنامه خانم " در فوتبال نديده بودم که امسال اين اتفاق افتاد و ديدم.»

قمار برانکو در پرسپوليس

سرمربي پرسپوليس مي گويد اين فصل به بازيکنان جوان بهاي زيادي مي دهد.

تيم امسال پرسپوليس پر است از بازيکنان جوان. بازيکنان بااستعدادي که شايد آينده فوتبال ايران را رقم بزنند.

جواناني که برانکو اعتقاد زيادي به آنها دارد و به گفته خودش: «قمار بزرگ من در پرسپوليس بها دادن به جوانان است.» سرمربي پرسپوليس در گفت و گوي اختصاصي که با روزنامه گل انجام داده است حرف هاي ديگري هم زده است. او اشاره به لغو تحريم هاي ايران از سوي آمريکا کرده و گفته است: «لغو تحريم ها عشق و آزادي براي ايران به ارمغان مي آورد.»

جواب منفي رحمتي به باشگاه

سمت قلعه‌نويي نمي‌روم

مهدي رحمتي درخواست مسئولان استقلال براي رفتن به سمت قلعه‌نويي پيش از بازي با ملوان و روبوسي با سرمربي سابقش را نپذيرفته.

رحمتي فصل پيش در پيکان هم حاضر نشده بود به سمت قلعه‌نويي برود اما مسئولان باشگاه اصرار داشتند اين بار مشکل را براي هميشه حل کنند. اصراري که که فعلا بيهوده بوده است. رحمتي گفته نمي‌خواهد نقش بازي کند و رفتن اجباري به سمت قلعه‌نويي، بدتر وجهه او را بخاطر رفتار مصنوعي خراب مي‌کند. البته شايد رحمتي خوش شانس باشد و قلعه‌نويي در بازي روز جمعه روي نيمکت استقلال ننشيند. دست ندادن فروزان با رحمتي در بازي اول استقلال با سياه جامگان حسابي براي دروازه‌بان آبي‌ها حاشيه‌ساز شده بود.

ديدار پرسپوليس در جهنمِ 49 درجه‌اي

دماي هواي اهواز در هنگام ديدار پرسپوليس و استقلال خوزستان 49 درجه با رطوبت 40 درصدي گزارش شده است.

عصر امروز از ساعت 19:30 تيم پرسپوليس بايد به مصاف استقلال خوزستان برود. ديداري که قرار است در جهنمِ اهواز برگزار شود. امروز هواي اين شهر 46 درجه سانتي‌گراد گزارش شده است. و البته پيش‌بيني‌هواشناسي براي فردا اتفاقي وحشتناک است. سازمان هواشناسي اعلام کرده هواي پنجشنبه اهواز از امروز هم سه درجه گرم‌تر مي‌شود. اتفاقي که جدي‌ترين رقيبِ برانکو براي ديدار فردا است. در هواي 49 درجه نفس کشيدن دشوار است چه برسد به دويدن و انجامِ حرکات تاکتيکي. در اين ديدار هر تيمي استقامت بالاتري داشته باشد پيروز ميدان است. که به احتمال به فراوان تيم ميزبان آشنايي بيشتري با اين هواي گرم دارد. در زمان بازي، رطوبت هوا هم به 40 درصد مي‌رسد که فقط چند بازيکن شمالي و جنوبي پرسپوليس مي‌توانند در اين هواي شرجي نفس بکشند. دراگان اسکوچيچ هم در ديدار خانگي هفته گذشته‌اش به هواي خوزستان معترض شده بود. سازمان ليگ هم هر چقدر تلاش کرد که اين ديدار به شب نزديک‌تر باشد تا هوا خنک شود، اما آسمانِ اهواز قصد خنکي ندارد.

جمله معنادار مربي استقلال

ملوان را مي بريم تا مشتي در ورزشگاه باز نشود

هر چقدر عده اي سعي کنند که بازي استقلال و ملوان را يک بازي معمولي و مثل ساير ديدارها قلمداد کنند نمي توان به خاطر حضور قلعه نويي در ملوان از حساسيت اين بازي به سادگي عبور کرد.

اين ديدار براي پرويز مظلومي و دستيارانش هم اهميت ويژه اي دارد. آنطور که روزنامه خبر ورزشي نوشته، در پايان يکي از تمرين هاي استقلال در هفته اخير، وقتي بحث بازي با ملوان مي شود، يکي از اعضاي کادر فني خطاب به بازيکنان مي گويد: "از ملوان سرتر هستيم و نبايد درگير مسائل حاشيه اي شويم.

به اميد خدا پيروز مي شويم تا در ورزشگاه آزادي مشتي باز نشود" اشاره اين عضو کادر فني به حرکت قلعه نويي بعد از پيروزي مس کرمان مقابل استقلال بود. امير آن زمان روي نيمکت مس مي نشست.

قول‌هاي مظلومي به افشارزاده

برد دربي‌ها و کسب سهميه

انتخاب پرويز مظلومي براي سرمربيگري استقلال در لحظات اوليه خيلي‌ها را بهت زده کرده بود. کمتر کسي فکر مي‌کرد مديران باشگاه استقلال در بين گزينه‌هاي موجود به او برسند.

آن روزها اين پرسش پيش آمد که مظلومي چه تعهداتي به مديران استقلال داده است که باعث شده اعتماد آن‌ها را جلب کند. بهرام افشارزاده پرده از اين ماجرا برداشته است. مديرعامل استقلال گفته است:«مظلومي قول داده که حتما جزو 3 تيم اول ليگ شود و سهميه بگيرد و دربي را ببرد. وقتي مربي کار اصولي انجام دهد، شرايط خوب پيش خواهد رفت.»


 دقيقه نود 

 ليست پرسپوليس براي ديدار مقابل استقلال

کادر فني پرسپوليس پس از آخرين تمرين اين تيم که برگزار شد، نام 19 بازيکن را براي سفر به اهواز اعلام کرد.

ايمان صادقي، مرتضي قديمي‌پور، عليرضا نورمحمدي، محسن بنگر، مايکل اومانا، لوکا ماريچ، بابک حاتمي، محمد انصاري، رامين رضائيان، هادي نوروزي، اميد عاليشاه، فرشاد احمدزاده، ميلاد کمنداني، رضا خالقي‌فر، کمال کاميابي‌نيا، مهدي طارمي، علي عليپور، وحيد حيدريه و بنگسون، بازيکناني هستند که راهي اهواز مي‌شوند.

سوشا مکاني به دليل محروميت، مهرداد کفشگري و احمد نورالهي به علت مصدوميت و محسن مسلمان، علي فاطمي و محمد رحمتي، در ليست بازيکنان اعزامي به اهواز قرار نگرفتند. محسن مسلمان در حالي در ليست بازيکنان پرسپوليس قرار نگرفته است که در بازي اول اين تيم در مقابل پديده از دقيقه 80 به جاي فرشاد احمدزاده وارد زمين شد.

شجاعي تنها ملي پوش بدون تيم

هفته اي که در اواخرش به سر مي بريم هفته خوبي براي فوتبال ايران محسوب مي شود. خوب از اين لحاظ که سه بازيکن تيم ملي تيم جديدشان را مشخص کردند و فصل آينده در فوتبال اروپا توپ خواهند زد.

به گزارش آي اسپورت رضا قوچان نژاد که پارسال در کويت و قطر بازي کرده بود دوباره به انگليس و چارلتون برگشته. کريم انصاري فرد بعد از گذراندن يک فصل کابوس وار در اوساسونا به يونان رفته تا از آنجا دوباره بتواند نظر مثبت کي روش را براي ملي پوش شدن جلب کند.

عليرضا جهانبخش هم پيشرفت قابل ملاحظه اي داشته و از نايمخن به آلکمار رسيده است. اين وسط تنها بازيکن تيم ملي که هنوز تکليفش مشخص نشده، مسعود شجاعي است. مسعود که پارسال در الشحانيه قطر بازي کرد اگر چه مدعي شده که از لاس پالماس اسپانيا پيشنهاد دارد اما فعلا هيچ خبر جديدي در اين رابطه مطرح نيست و شجاعي اينروزها در تهران درگير فروشگاه جديدش در يکي از پاساژهاي معروف است.

آيا او فصل آينده دوباره به جزاير قناري برمي گردد يا اينکه در يک ليگ درجه دو اروپايي يا يک ليگ عربي به فوتبالش ادامه خواهد داد؟ جواب اين سئوال طي روزهاي آينده مشخص خواهد شد.

سئوال روز

ريوالدو جانشين کرار مي شود؟

تکليف جاسم کرار و استقلال امروز مشخص مي شود. حاشيه سازي بازيکن عراقي اين فصل هم ادامه داشته و کرار نتوانسته به قولش مبني بر اينکه امسال تبديل به بازيکن بي حاشيه و آرامي خواهد شد، عمل کند.

در شرايطي که گفته مي شود احتمال قطع همکاري استقلال با کرار وجود دارد، به احتمال زياد پرويز مظلومي براي پر کردن جاي خالي او از ريوالدو دسوزا استفاده خواهد کرد.

بازيکني برزيلي که اگر چه بيشتر در پست هافبک دفاعي بازي کرده اما گفته توانايي بازي به عنوان هافبک طراح را هم دارد و به همين دليل احتمال استفاده از او در اين پست وجود دارد.

البته هنوز از ريوالدو در بازيهاي استقلال رونمايي نشده و به همين دليل مشخص نيست که اين بازيکن چه توانايي هايي دارد. گزينه هاي ديگر سرمربي استقلال براي بازي به عنوان هافبک بازيساز بهنام برزاي و عليرضا رمضاني هستند.

بازگشت داور جنجالي به فوتبال ايران

2 سال بعد از محروميت محسن قهرماني پس از قضاوت شائبه برانگيز در بازي پرسپوليس مقابل سپاهان در فولادشهر اين داور جنجالي به فوتبال ايران بازمي گردد.به گزارش ورزش سه، پس از انتشار اخباري غيررسمي مبني بر بازگشت قهرماني، اين داور ابلاغ خود را از دپارتمان داوري دريافت کرده است. جالب اينکه بازگشت او از جايي است که آخرين قضاوتش را در آنجا انجام داده است؛ فولادشهر. ورزشگاه متعلق به تيم ذوب‌آهن که سپاهان نيز بازي هاي خانگي خود را در آن انجام مي‌ دهد.

قهرماني که قضاوتش در بازي سپاهان ـ پرسپوليس به نوعي به سود زردپوشان بود، دوباره از مسابقه اي آغاز مي‌ کند که يک سمت آن سپاهان قرار داد و اين موضوع عجيبي است و البته به بي تدبيري کميته داوران فدراسيون نيز بازمي گردد. جالب اينکه يک طرف قضيه، ذوب‌آهن اعتراض شديدي به داوري ها در هفته اول ليگ داشته است که همين موضوع فشار را بر روي قهرماني زياد خواهد کرد.

اين داور مشهدي که سابقه قضاوت هاي جنجالي و عجيب در فوتبال ايران دارد بعد از تحمل ماه ها محروميت در ليگي به قضاوت مشغول خواهد شد که علي دايي نيز در آن به عنوان سرمربي حاضر است و البته همه افراد درگير در پرونده مشهور پول و پنالتي محروميت خود را پشت سر گذاشته اند. حالا همه منتظرند ببيند که آيا قهرماني باز همان داور عجيب قبل از محروميت است يا گذشت زمان و تحمل محروميت او را تغيير داده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته