جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/05/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5065


60 درصد بي‌خانمان‌هاي تهران روستاييان مهاجرند


سازمان هدفمندي، ريالي بابت حق‌بيمه زنان سرپرست خانوار پرداخت نکرده است

اعزام زائران تمتع از هفته آينده
مشکل صدور ويزا نداريم


حوادث‌ازهمه‌جا


ضرب المثل ها


خبرها، سخن‌ها


 60 درصد بي‌خانمان‌هاي تهران روستاييان مهاجرند 

معاون توسعه روستائي و مناطق محروم رياست جمهوري گفت: انتقال پايتخت از تهران براي نظام چيزي جز هزينه نخواهد داشت، چرا که شهر تهران داراي پتانسيل‌هاي بسياري است و با خروج پايتخت از تهران اين پتانسيل‌ها مغفول مي‌ماند.به گزارش (ايسنا)، سيدابوالفضل رضوي صبح امروز در نشست تخصصي پژوهشکده دانش‌پژوه، با بيان اين‌که شهر تهران داراي ميراث فرهنگي و گردشگري بسياري است و نيازمند يک توسعه پايدار و متوازن نيز هست، افزود: اگر يک دهم هزينه‌هاي خروج از پايتخت را که برابر 30 سال بودجه کل کشور خواهد شد به من بدهند در طول پنج سال به توسعه مناطق محروم و روستايي خواهم پرداخت و نرخ رشد اقتصادي کشور را 2 برابر خواهم کرد و در نهايت اين نتيجه بهتري از انتقال پايتخت دارد.

60 درصد بي‌خانمان‌هاي تهران روستائيان مهاجرند

وي با بيان اين‌که 60 درصد بي‌خانمان‌هاي تهران روستائياني هستند که به اين شهر مهاجرت کرده‌اند، افزود: اگر به فکر توسعه متوازن و همه جانبه روستاها باشيم و از ورود ‌آنها به شهرها جلوگيري کنيم و موجب بزرگتر شدن تهران از لحاظ جمعيتي نشويم، ‌قطعاً وضعيت بهتري نسبت به حال پيدا خواهيم کرد.

رضوي در ادامه با اشاره به اين‌که براي رسيدن به يک توسعه پايدار نيازمند مشارکت همه جانبه تمام نهادهاي کشور هستيم، گفت: برگزاري جلسات هم انديشي درباره توسعه کشور بسيار مفيد است، اما بايد بدانيم که تنها حرف زدن کاري را از پيش نمي‌برد چرا که توسعه يک فرآيند مستمر و درون‌زاست و نيازمند فراهم کردن شرايط براي حضور و بروز تمام انديشه‌ها، افکار و نيز تحمل انتقادات سازنده و پيش برنده است.

وي در پايان با تأکيد بر اين‌که براي توسعه نيازمند اصلاح فرهنگ کشور و نيز مشخص کردن جايگاه نظم و دقت در امور اقتصادي و اجتماعي هستيم، اظهار کرد: توسعه نيازمند سه پايه اساسي است که اگر هر سه توأمان با هم وجود نداشته باشد و قوت و انسجام مشابهي نداشته باشد به اين زودي‌ها پيشرفت نخواهيم کرد و ‌آن سه رکن اساسي همان مديريت، ارتباطات و تکنولوژي است. بدون اين سه رکن هرگز راه به توسعه پايدار و مستمر نخواهيم برد.


 سازمان هدفمندي، ريالي بابت حق‌بيمه زنان سرپرست خانوار پرداخت نکرده است 

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي با بيان اينکه حدود 160 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش صندوق تامين اجتماعي قرار دارند اظهار کرد: علي رغم اينکه سازمان هدفمندي ريالي بابت سهم حق بيمه زنان سرپرست خانوار پرداخت نکرده، بيمه اين گروه را قطع نکرده‌ايم و هنوز پوشش ادامه دارد.

تقي نوربخش در گفت‌وگو با (ايسنا)، در پاسخ به اينکه سرانجام واگذاري مسئوليت بيمه زنان سرپرست خانوار به صندوق بيمه اجتماعي کشاورزان و روستائيان چه شد؟ اظهار کرد: بيمه زنان سرپرست خانوار دو گونه است.در نوع نخست 13.5 درصد حق بيمه از سوي خود فرد و 13.5 درصد از محل درآمدهاي ناشي از هدفمندي يارانه‌ها پرداخت مي‌شود.

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي با بيان اينکه در اين مکانيسم، حدود 160 هزار نفر تحت پوشش صندوق تامين اجتماعي قرار دارند اظهار کرد: علي رغم اينکه سازمان هدفمندي ريالي بابت حق بيمه زنان سرپرست خانوار پرداخت نکرده، بيمه اين گروه را قطع نکرده‌ايم و هنوز پوشش ادامه دارد.

نوربخش افزود:‌ نوع دوم بيمه زنان سرپرست خانوار اين گونه است که منابع آن در بودجه عمومي مي‌آيد و دولت 20 درصد سهم کارفرمايي و بيمه شده نيز هفت درصد حق بيمه را مي‌پردازد.

وي افزود: در همين راستا سال گذشته 30 ميليارد تومان بودجه ديده شده که رقم قابل ملاحظه اي نيست و نمي‌شود از طريق آن افراد زيادي را پوشش داد.

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي با اشاره به اينکه به منظور افزايش افراد تحت پوشش بيمه زنان سرپرست خانوار بنا بر اين شد که مسئوليت به صندوق بيمه کشاورزان و روستائيان سپرده شود گفت: کف دريافتي براي بيمه تامين اجتماعي، حداقل حقوق و دستمزد است، اما در بيمه کشاورزان اين گونه نيست و شخص متقاضي با 400 هزارتومان درآمد هم مي‌تواند بيمه شود.

نوربخش افزود: هرچند اين رقم 30 ميليارد تومان که به صندوق بيمه کشاورزان رفت هم رقم بالايي نيست و شايد حداکثر 30 هزار نفر را بتوانند پوشش دهند. تامين اجتماعي نيز آمادگي دارد با مکانيسم نوع اول، شمار افراد تحت پوشش زنان سرپرست خانوار را افزايش دهد که البته نيازمند تخصيص اعتبار است.


 اعزام زائران تمتع از هفته آينده
  مشکل صدور ويزا نداريم 

رئيس سازمان حج وزيارت از آغاز اعزام زائران تمتع از هفته آينده خبر داد و گفت: مشکلي در صدور ويزاي زائران ايجاد نشده است. سعيد اوحدي در گفتگو با مهر، افزود: براساس برنامه ريزيهاي انجام شده عمليات اعزام زائران به عربستان از ايستگاه هاي پروازي مختلف (19 ايستگاه) اول شهريور ماه آغاز خواهد شد. وي اظهار داشت: در اولين روز زائران از ايستگاه هاي پروازي تهران ، مشهد و ساري به مدينه اعزام خواهند شد البته اعزام گروه خدماتي و پزشکان قبل از اعزام زائران خواهد بود و اولين گروه آنها نيز دو روز گذشته اعزام شده اند.

وي همچنين در مورد صدور ويزاي زائران نيز گفت: تا کنون ويزا براي بيش از 20 هزار زائر صادر شده است و روند صدور ويزا بدون هيچ خدشه و مشکلي در حال انجام است.

به گفته رئيس سازمان حج و زيارت، تا قبل از آغاز زمان اعزام زائران براي تمامي 64 هزاز زائر در کنسولگري عربستان در تهران و مشهد ويزا صادر مي شود. اوحدي تاکيد کرد: اعزام هاي رفت زائران تا 26 شهريور ادامه دارد و عمليات بازگشت نيز از 6 تا 27 مهر به طول مي انجامد.


 حوادث‌ازهمه‌جا 

 تانکر حامل سوخت در آزاد راه قزوين - کرج منفجر شد

يک دستگاه تانکر حامل سوخت در آزاد راه قزوين - کرج پس از واژگوني و انفجار در آتش سوخت.تانکر حامل سوخت در آزاد راه قزوين - کرج منفجر شدبه گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، ديشب در کيلومتر 53 باند شمالي آزاد راه حوالي شهر آبيک يک تانکر حامل سوخت پس از واژگوني منجر شد، البته اين حادثه تلفات جاني نداشت اما تانکر سوخت کاملا از بين رفت.

شهردار آبيک و مسئول عمليات اطفاء حريق گفت: راننده خودرو مذکور پس از واژگوني خودرو به بيرون پرتاب شد و توسط عوامل اورژانس به مراکز درماني آبيک انتقال يافت.

عليرضا امامقليان افزود : با توجه به اينکه تانکر حامل سوخت بنزين بود نشت سوخت در دقايق اولِيه واژگوني انفجار مخزن خودرو و همچنين شعله ور شدن کابل هاي برق فشار قوي مخصوص روشنايي آزاد راه را به دنبال داشت که موجب قطع برق در محل شد.

وي گفت : به علت گستردگي حريق 8 تيم عملياتي از آبيک ، قزوين ، نظرآباد و هشتگرد پس از 2 ساعت تلاش موفق به مهار کامل آتش سوزي شدند.

رئيس پليس راه استان هم علت حادثه را خواب آلودگي راننده و عدم توجه به جلو عنوان کرد.

سرهنگ بهرام زينلي افزود : عليرغم اينکه تانکر مذکور خارج از سطح آزاد راه واژگون شده بود اما تجمع مردم براي تماشاي حادثه موجب ترافيک نسبتا شديد در مسير شد که اين وضعيت با حضور ماموران پليس راه استان کنترل و به حالت عادي برگشت.

دستگيري سارق 5 ميليارد توماني

سخنگوي نيروي انتظامي گفت: فردي که توانسته بود از حساب هاي مشتريان يکي از بانک هاي استان البرز، پنج ميليارد تومان برداشت کند دستگير شد

سردار سرتيپ منتظرالمهدي در نشست خبري با بيان اينکه اين فرد روز گذشته دستگير شده است، افزود: متأسفانه اين فرد يکي از کارکنان بانک بود که توانست با افتتاح حساب و سندهاي صوري 5 ميليارد تومان برداشت کند که در بررسي ها مشخص شد در اين اقدام دو نفر ديگر نيز وي را همراهي مي کردند.

سقوط کارگر جوان در چاه 50 متري

سخنگوي سازمان آتش‌نشاني از مرگ کارگر جوان در پي سقوط در چاه 50 متري يک گاراژ متروکه خبر داد.

سيدجلال ملکي در گفت‌وگو با تسنيم اظهار داشت: ساعت 19:36 حادثه سقوط در چاه در بزرگراه آزادگان، علي‌آباد پاکدانه به سامانه 125 اعلام و 2 ايستگاه به محل حادثه اعزام شد.

وي ادامه داد: در گوشه‌اي از يک گاراژ متروکه به وسعت 3 هزار متر مربع چاه عميقي به عمق 50 متر مربع وجود داشت. افراد حاضر در گاراژ اعلام کردند يکي از کارگران مفقود شده و ممکن است در چاه سقوط کرده باشد چرا که در پوش فلزي اين چاه شکسته شده بود.

سخنگوي سازمان آتش‌نشاني تصريح کرد: آتش‌نشان‌ها وارد چاه شدند و در حالي که 6 متر انتهايي چاه آب وجود داشت، با تجهيزات داخل چاه را جست‌و‌جو کردند و توانستند کارگر 24 ساله ايراني را از چاه خارج کنند. مأموران سازمان اين فرد را تحويل عوامل اورژانس دادند که در نهايت مشخص شد وي جان خود را از دست داده است. محل بعد از ايمن‌سازي تحويل عوامل اورژانس شد و عمليات در ساعت 21:41 به پايان رسيد.

ارتش يمن دو تانک عربستان را منهدم کرد

شبکه تلويزيوني المسيره خبر فوري گزارش داد: ارتش يمن و کميته هاي مردمي دو تانک ارتش عربستان سعودي را در حمله به يکي از پاسگاه هاي نظامي در منطقه المخروق استان نجران در جنوب عربستان منهدم کردند.به گزارش صداوسيما ، در عين حال سخنگوي انصار الله يمن گفت خروج نيروهاي ما از برخي استان ها، عقب نشيني تاکتيکي بود.شبکه تلويزيوني الجزيره انگليسي، «محمد البخيتي» سخنگوي انصارالله در يمن گفت شکست هاي روز جمعه اين گروه، عقب نشيني تاکتيکي بوده است. وي افزود: اين يک شکست نبود و در خصوص تعز، اوضاع کاملاً تحت کنترل است. با وجود اين، ما نيروهايمان را از استان هاي شبوه، ابين و عدن خارج کرديم؛ اين عقب نشيني تاکتيکي با هدف اعزام دوباره نيروهاي ارتش و مردمي صورت گرفت.

اوضاع ميدان نبرد، اين گونه ايجاب مي کرد، زيرا حملات نوعي تبليغات گمراه کننده را در رسانه ها ايجاد کرده بود. مردم متوجه نشدند که هدف ما از پيشروي به سمت جنوب (يمن)، حفاظت از مردم در برابر القاعده بود. اکنون اين خود مردم و همچنين جنبش جنوب است که بايد امنيت را در مناطق جنوب کشور تأمين کنند.

اين مقام افزود: ما از آن بيم داريم که داعش و القاعده بر مناطقي که از آنها عقب نشيني کرده ايم، مسلط شوند.


 ضرب المثل ها 

 مي خواهم سر به تنش نباشد!

از بسكه گزنده است نيش سخنت

حيف است كه روي خاك باشد بدنت

گفتي كه :تن از سرت جدا مي خواهم

من هم خواهم كه سر نباشد به تنت!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 خبرها، سخن‌ها 

 بار سفر بسته

در گير و دار شدن و ماندن

براي آن روزهاي برفته

بگذشته وُ هيچگاه برنگشته

براي رفتن از دود به مه

بسان خيال انگيزي نگاه در باران

بنه بسته

براي شدن از شيدايي به انديش ناکي

کوله هايي پر هايکو

براي پاييز يا تابستان

آري سفر مرا سرود ميخواند

بار و بنه بسته

سروده: مهندس فرشيد خيرآبادي

حفظ منابع مستمري بگيران خط قرمز تامين اجتماعي است

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي گفت: حفظ مصالح و منابع مستمري بگيران به عنوان يکي از خطوط قرمز سازمان تامين اجتماعي به شمار مي آيد که در دولت يازدهم اين موضوع به صورت جدي تر در حال انجام است.

سيدتقي نوربخش روز يکشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: از آنجا که کل منابع مربوط به مستمري بگيران است، اين سازمان سعي مي کند از خط قرمز حفظ منابع مربوط به اين قشر عبور نکند.

وي گفت: تامين اجتماعي در دولت گذشته وارد حاشيه ها شده بود اين در حالي است که تلاش شده است ، سازمان وارد حاشيه ها نشود و مهم ترين اقدامي که در دولت تدبير و اميد مدنظر سازمان تامين اجتماعي است، توليد امنيت اجتماعي براي بيمه شدگان است.

وي ادامه داد: از آنجا که تامين اجتماعي بدون اتکا به بودجه عمومي دولت اداره مي شود و همه پارامترهاي دولت در اين سازمان تاثيرگذار است، اين سازمان افزايش تعهدات به بيمه شدگان به ويژه مستمري بگيران را به عنوان يکي از اقدامات مهم و اثرگذار در دولت يازدهم بيشتر مدنظر دارد.

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي با بيان اينکه از ابتداي دولت يازدهم نه تنها تعهداتمان به بيمه شدگان کاهش پيدا نکرده که رشدهايي داشته است، اضافه کرد: پرداخت مستمري در تامين اجتماعي، به روز شده است و در حوزه درماني همگام با طرح تحول سلامت اقدامات خوبي انجام داده ايم.

نوربخش با بيان اينکه مهم ترين کارکرد سازمان تامين اجتماعي توليد امنيت اجتماعي است، ادامه داد:اين سازمان به دليل عملکرد دولت دهم، سازماني بود که حاشيه هايي بيشتر از متن داشت و در واقع به حاشيه ها و مواردي غير از ماموريتش وارد شده بود.

وي تصريح کرد: در دولت روحاني حفظ سطح تعهدات و دوري از حاشيه ها ملاک کار سازمان تامين اجتماعي است به طوري که ميزان مستمري در اين دولت 65 درصد افزايش يافت. مديرعامل سازمان تامين اجتماعي گفت: در زمان حاضر اين سازمان به خاطر خروج از حاشيه ها به ايجاد آرامشي رسيده است و کارگران و کارفرمايان از اين وضعيت نيز رضايت نسبي دارند.

نوربخش ادامه داد:پرچم سازمان سفيد است و سازمان، بار ديگر وارد حاشيه هاي غيرمرتبط نمي شود و از همه نيروهايي که مي توانند کمک کننده باشند به خوبي استفاده خواهد کرد. مديرعامل سازمان تامين اجتماعي در ادامه ميزان مستمري پرداختي به مستمري بگيران کشور در سال 94 را 35 هزار ميليارد تومان عنوان کرد و گفت: با اضافه کردن خدمات درماني، اين رقم به بيش از 50 هزار ميليارد تومان مي رسد و اين ميزان پرداختي معادل 27 درصد بودجه کل کشور است.

نوربخش با اشاره به اينکه بيش از نيمي از جمعيت ايران تحت پوشش خدمات تامين اجتماعي هستند، گفت: 40 ميليون و 291 هزار و 694 هموطن از خدمات اين سازمان بهره مند هستند که 13 ميليون و 344 هزار تن بيمه شده اصلي ، 21 ميليون و 766 هزار نفر بيمه شده تبعه و بيش از پنج ميليون تن هم مستمري بگير هستند.

برخورد بامانتو فروشي هايي که اقدام به فروش مانتوي شيشه اي مي کنند

سخنگوي نيروي انتظامي بااعلام اينکه پليس بامانتو فروشي هاي متخلفي که طي روزهاي گذشته اقدام به فروش مانتوهاي حرير شيشه اي کرده اند،برخورد مي کندافزود:دو واحد فروشگاه متخلف نيز در اين زمينه پلمپ شده است.

به گزارش مهر، سردار منتظرالمهدي در ادامه سومين نشست خبري خود با خبرنگاران، در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره خريد و فروش مانتوهاي بدن نما و موسوم به حرير شيشه اي در برخي از مانتو فروشي هاي مرکز شهر گفت: مانتوفروشي ها حق فروش چنين مانتوهايي را ندارند .

وي افزود: برخورد با فروشندگان متخلفي که از ابتداي هفته گذشته تا ديروز مبادرت به فروش اين قبيل مانتوها مي کردند آغاز شده است تا جايي که ديروز دو واحد متخلف در محدوده مرکز شهر با حضور ماموران پليس پلمپ شد.

منتظرالمهدي با اعلام اينکه اين مسائل تحت نظر اتحاديه مربوطه و بنا به درخواست صنف مربوطه و اخذ مجوزهاي قضايي انجام مي شود، افزود: در برخورد با فروشندگان لباس هاي بدن نما، نيروي انتظامي صرفاً يک ضابط قضايي است و در کنار قوه قضائيه تنها قانون را اجرا مي کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته