جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/05/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5067


تمهيدات و توصيه‌هاي پليس فرودگاه‌ها براي سفر حجاج


فقر، بيكاري، ضعف ارزش‌هاي اجتماعي و طلاق عوامل مهم اعتياد زنان است


دستگيري مزاحمين نواميس و مواد فروشان خرد بوستان‌هاي تهران


حوادث‌ازهمه‌جا


ضرب المثل ها


خبرها، سخن‌ها


 تمهيدات و توصيه‌هاي پليس فرودگاه‌ها براي سفر حجاج 

رئيس پليس فرودگاه‌هاي کشور تمهيدات پليس براي حج تمتع را تشريح و توضيحاتي را نيز در خصوص يکسان سازي لباس ماموران پليس فرودگاه‌ها ارائه کرد.به گزارش (ايسنا)، سرهنگ حسن مهري در حاشيه نشست مشترک فرماندهان سپاه حفاظت هواپيمايي و پليس فرودگاه‌هاي کشور که صبح امروز در فرودگاه مهرآباد تهران برگزار شد، درباره سفرهاي حج تمتع و تمهيدات پليس در اين ايام خاطر نشان کرد: عمليات اعزام حجاج به مکه مکرمه از يکم شهريور ماه امسال آغاز خواهد شد.

رئيس پليس فرودگاه‌هاي کشور با اشاره به حمل مواد مخدر از سوي تعداد انگشت شماري از زائران اظهار کرد: متاسفانه تعداد انگشت شماري از زوار نه به دليل قاچاق بلکه به دليل اينکه امکان ترک نداشتند، اقدام به حمل چند گرم مواد مخدر کرده و برخي ديگر نيز داروهايي را به همراه دارند که ممکن است از نظر پليس فرودگاه عربستان يا حتي پليس فرودگاه‌هاي کشور خودمان حمل آن غيرمجاز باشد.

وي افزود: از اين رو درخواست ما از زائران اين است که اگر امکان ترک نداشته يا نمي‌توانند مصرف خود را کنترل کنند از سفر به مکه خودداري کنند تا در فرودگاه اين کشور دچار مشکل نشوند.

وي با اشاره به شرايط اخير عربستان تصريح کرد: همچنين ممکن است مناسبات سياسي بر رفتار پليس عربستان اثرگذار باشد. مانند اتفاقاتي که سال گذشته در اين کشور رخ داده و موجب تعويق سفرهاي حج به اين کشور شد.

توصيه به زائران براي حفظ کرامتشان

مهري تصريح کرد: ما به زائران ايراني توصيه مي‌کنيم که براي حفظ کرامت خود و براي اينکه به مشکلي برنخورند از حمل مواد مخدر و داروهاي ممنوعه حتي به اندازه يک گرم خودداري کنند.

رئيس پليس فرودگاه‌هاي کشور در ادامه در پاسخ به سوال ايسنا درباره سرانجام يکسان سازي لباس ماموران پليس فرودگاه اظهار کرد: سپاه با اين موضوع موافقت نکرد اما در مورد لباس پليس فرودگاه‌ها برنامه‌اي داريم و يکسري اقدامات نيز انجام شده است.


 فقر، بيكاري، ضعف ارزش‌هاي اجتماعي و طلاق عوامل مهم اعتياد زنان است 

يک جامعه شناس گفت: دليل اصلي رشد اعتياد در ميان زنان نا به ساماني‌هاي خانوادگي و بالا رفتن آمار طلاق است. قرائي مقدم جامعه شناس در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: بسياري از زنان که در دام اعتياد گرفتار شده‌اند، مطلقه‌اند و به دليل فقر و بيکاري و تضعيف ارزش‌هاي اجتماعي حاصل از طلاق به اعتياد روي آورده‌اند.

وي اضافه کرد: آسيب‌هاي اجتماعي همان طور که مردان را تحت تاثير قرار مي‌دهد بلطبع زنان نيز از آن متاثر خواهند شد. وي همچنين تصريح کرد: شوهران معتاد يکي از مهمترين عوامل اعتياد زنان به شمار مي‌آيند، اين افراد براي اينکه همراهي داشته باشند و به هنگام تنگ دستي براي تهيه مواد مخدر بتوانند همسر خود را به کارهايي نظير فروش مواد مخدر و خود فروشي بکشانند او را معتاد مي‌کنند. وي افزود: داشتن والدين معتاد نيز خود سبب ساز ورود فرزندان به اعتياد است و بسيار محتمل است که فرزندان رفتار آسيب زاي آن را الگو قرار داده و به اعتياد روي بياورند.

وي خاطر نشان کرد: قليان و سيگار دروازه ورود شخص به چنگال اعتياد است و دختران و زناني که اين مواد را استعمال مي‌کنند احتمال بالايي دارد که در آينده به دام اعتياد گرفتار شوند. قرائي مقدم افزود: بسياري از دختران و زنان به دليل نداشتن امکانات تفريحي و يا براي فرار از مشکلات فکري و روحي خود و براي فراموشي آن به اعتياد روي مي‌آورند که نه تنها مشکلي را حل نمي‌کند بلکه خود بزرگترين مشکل است.


 دستگيري مزاحمين نواميس و مواد فروشان خرد بوستان‌هاي تهران 

فرمانده انتظامي تهران بزرگ از اجراي عمليات‌هاي شبانه و ضربتي پليس پايتخت براي دستگيري مخلان نظم و امنيت عمومي در سطح بوستان‌هاي شهر تهران خبر داد.به گزارش آفرينش، سرتيپ پاسدار حسين ساجدي‌نيا فرمانده انتظامي تهران بزرگ در تشريح اين خبر گفت: شب گذشته اولين مرحله از طرح امنيت محله‌محور که در راستاي تثبيت امنيت و آرامش در محلات پايتخت است از سوي يگان‌هاي انتظامي، عملياتي و پشتيباني پليس تهران بزرگ کليد خورد.

وي افزود: اجراي اين طرح در جهت پاسخگويي به مطالبات به حق شهروندان و براساس دغدغه‌ها و نيازهاي مردم صورت مي‌گيرد که با هدف برخورد با مخلان نظم و امنيت عمومي، هنجارشکنان اجتماعي، متعديان به حقوق شهروندي، مزاحمين نواميس مردم، افراد شرور، اراذل و اوباش و به‌طور کلي افرادي که با اعمال خلافکارانه و نامتعارف خود موجبات سلب آسايش و ارامش شهروندان را فراهم مي‌کنند، در دستور کار قرار گرفته است.

رئيس پليس پايتخت با بيان اينکه معيار اجراي اين طرح گزارشات مردمي و خواسته‌هاي به حق شهروندان محترم تهراني و شکايات ارائه‌شده به پليس است، افزود: گزارشات مردمي ابتدا اخذ و ضمن تجزيه و تحليل، مناطق جرم‌خيز در آن رصد و پس از تأييد شب گذشته شمارش معکوس براي اجراي اولين مرحله آغاز شد.

سردار ساجدي‌نيا با اشاره به اينکه مأموران پليس پايتخت در طرح مذکور ضمن حضور مقتدرانه در محلات پايتخت با هرگونه ناهنجاري اجتماعي و افرادي که با انجام رفتارهاي نامتعارف باعث ايجاد رعب و وحشت براي شهروندان مي‌شوند، برخورد مي‌کنند،گفت: در همين راستا دو عمليات هم‌زمان از سوي پليس پايتخت در دو بوستان قائم در محله شهرک ولي‌عصر و بوستان نرگس در محله استاد معين به اجرا درآمد که تعداد قابل توجهي مزاحم نواميس، هنجارشکنان نظم و امنيت محلات و خرده‌فروشان مواد مخدر بازداشت شدند.وي افزود: همه متهمان پس از انتقال به مقر پليس امنيت عمومي تهران بزرگ ضمن پالايش، پس از تشکيل پرونده و انجام تحقيقات مقدماتي افراد سابقه‌دار با هماهنگي‌هايي که با مقام قضائي صورت گرفته جهت سير مراحل قضايي به مراکز مربوطه ارجاع داده شدند.

رئيس پليس پايتخت در پايان با بيان اينکه تلفن 110 در طول شبانه‌روز همراه مردم بوده و پل ارتباطي شهروندان با نيروي انتظامي است ، از شهروندان و خانواده‌هاي محترم تهراني خواست تا هرگونه موارد مشکوک و ضروري از جمله مزاحمت‌ها، نزاع و درگيري شديد دسته‌جمعي، شرارت، عربده‌کشي و تظاهر مستانه را به مرکز فوريت‌هاي پليسي 110 تهران بزرگ اطلاع داده يا با حضور در پايگاه‌هاي پليسي امنيت يا مراکز انتظامي اعلام کنند تا در دستورکار اقدامات مأموران پليس پايتخت
قرار گيرد.

اخبار تکميلي و گزارشات تصويري طرح مذکور در روزهاي آتي از طريق رسانه‌ها در اختيار شهروندان محترم تهراني قرار خواهد گرفت.


 حوادث‌ازهمه‌جا 

 سانحه سقوط هواپيماي اندونزي هيچ بازمانده‌اي نداشت

وزارت حمل و نقل اندونزي اعلام کرد که نيروهاي امداد و نجات اجساد تمام سرنشينان هواپيماي مسافربري اين کشور را در محل حادثه پيدا کرده‌اند.

به گزارش (ايسنا)، «جي. اي باراتا»، سخنگوي وزارت حمل و نقل اندونزي گفت: با کشف اجساد 54 سرنشين هواپيماي حادثه‌ديده اين کشور در استان «پاپوآ»، مقامات تاييد کردند که اين سانحه هيچ بازمانده‌اي نداشته است.

اين هواپيماي مسافربري روز يکشنبه در استان پاپوآ و پس از بلند شدن از فرودگاه شهر «جاياپورا»، مرکز اين استان دچار حادثه شد.

به گزارش روزنامه تلگراف، کارشناسان در حال بررسي جزئيات بيشتر اين حادثه و علت وقوع آن هستند.

كشف 4.5 تن مواد مخدر در درگيري با قاچاقچيان مسلح

فرمانده انتظامي استان سيستان و بلوچستان از کشف 4 تن و 523 کيلو گرم مواد مخدر، دستگيري 5 قاچاقچي مواد مسلح، توقيف 6 دستگاه خودروي سبک و مقادير زيادي مهمات مربوطه در سه درگيري مسلحانه با سوداگران مرگ خبر داد.

کشف 4.5 تن مواد مخدر در درگيري با قاچاقچيان مسلح به گزارش آفرينش، سردار حسين رحيمي در تشريح جزئيات دقيق اين خبر گفت: ماموران انتظامي شهرستان ايرانشهر در راستاي مبارزه شبانه روزي با سوداگران مرگ و با توجه به دريافت گزارشاتي مبني بر اينکه تعدادي از اشرار و قاچاقچيان مسلح، مقادير قابل توجهي مواد مخدر را در ارتفاعات صعب العبور شهرستان ايران شهر دپو کردند، بررسي موضوع را به صورت ويژه آغاز کردند.

فرمانده انتظامي استان سيستان و بلوچستان افزود:‌ پس از هفته‌ها اقدامات تخصصي و فني و با اشراف اطلاعاتي، بامداد امروز و با توجه به شناسايي محل دپو مواد مخدر و اطمينان از صحت موضوع،‌اکيپ‌هاي ويژه‌اي از يگان‌هاي تخصصي و عملياتي محل مورد نظر اعزام شده و در پاکسازي از منطقه مورد نظر مقدار 3 تن و 600 کيلوگرم ترياک و مقادير قابل توجهي مهمات را کشف و در اين رابطه يک قاچاقچي مسلح را نيز دستگير کردند.

سردار رحيمي در ادامه از اجراي يک عمليات موفق پليسي ديگر در شهرستان ايرانشهر خبر داد و گفت: در اين عمليات ماموران انتظامي پس از شناسايي و کنترل محل تردد يک باند بزرگ توزيع کننده مواد مخدر آن‌ها به صورت مسلحانه درگير شدند که پس از يک ساعت درگيري مسحانه ماموران موفق به کشف 625 کيلوگرم مواد مخدر و دستگيري 4 سوداگر مرگ و توقيف 5 دستگاه خودروي سبک شدند.

فرمانده نيروي انتظامي استان سيستان و بلوچستان از درگيري مسلحانه ماموران انتظامي شهرستان فنوج با قاچاقچيان مسلح در شب گذشته اطلاع داد و گفت در اين درگيري مسلحانه ماموران موفق به توقيف يک دستگاه خودروي پژو 405 حامل 307 کيلوگرم ترياک شدند.

سردار رحيمي در پايان با اشاره به رويکرد آفندي پليس استان در اجراي ماموريت‌ها، خاطرنشان کرد: نيروي انتظامي با اشراف اطلاعاتي و رصد مداوم و شبانه روزي سوداگران مرگ و اخلال گران نظم عمومي، اجازه نخواهد داد اين افراد در هيچ نقطه‌اي از اين استان پهناور احساس آرامش کنند.

آتش‌سوزي انبار مواد شيميايي در شهر ري

سخنگوي سازمان آتش نشاني شهرداري تهران، از آتش سوزي گسترده در يک انبار مواد شيميايي به وسعت 1500 متر در شهر ري خبر داد.

سيد جلال ملکي در تشريح جزييات اين حادثه ، در گفتگو با مهر، گفت: ساعت 21:26 امشب آتش سوزي گسترده در يک انبار مواد شيميايي در شهر ري به ستاد فرماندهي سازمان آتش نشاني اعلام شد.

وي افزود: بلافاصله ماموران 6 ايستگاه آتش نشاني به همراه تجهيزات و خودروهاي تنفسي و چند دستگاه تانکر آب به محل حادثه اعزام شدند که مشاهده شد حريق در يک انبار مواد شيميايي به وسعت 1500 متر رخ داده که کاملا شعله ور و در حال سرايت به سوله هاي اطراف است و آتش نشانان به سرعت عمليات خود را آغاز کردند.

ملکي گفت : در حال حاضز نيز عمليات ماموران آتش نشاني ادامه دارد اما خوشبختانه آتش تحت کنترل قرار گرفته و آتش نشانان در حال اطفاي حريق هستند.

به گفته وي، در حال حاضر نمي توان برآوردي از خسارات داشت اما تا ساعاتي ديگر عمليات اطفاي حريق به پايان خواهد رسيد و پس از اقدامات ايمن سازي و لکه گيري کارشناسان به بررسي علت حادثه و برآورد خسارات وارده خواهند پرداخت.

نجات گروگان 16 ساله از چنگال آدم ربايان

با تلاش مأموران نيروي انتظامي و انجام کارهاي اطلاعاتي، يک نوجوان 16 ساله که توسط يک باند چهار نفره به گروگان گرفته شده بود، آزاد شد.

پايگاه خبري پيک خبر:

سحرگاه با تلاش مأموران نيروي انتظامي و انجام کارهاي اطلاعاتي، يک نوجوان 16 ساله که توسط يک باند چهار نفره به گروگان گرفته شده بود، آزاد شد.

سردار سيروس فتحي فرمانده نيروي انتظامي شرق استان تهران اظهار داشت: يک باند چهار نفره آدم ربا، اقدام به دزديدن يک نوجوان 16 ساله در پيشوا کردند.

وي افزود: گروگان گيران پس از دزديدن اين نوجوان طي تماسي با والدين وي مبلغ سه ميليارد ريال را براي آزادي اين نوجوان درخواست کرده بودند

فتحي ادامه داد: خانواده نوجوان ربوده شده موضوع را با پليس درميان گذاشته ومأموران نيروي انتظامي با انجام کارهاي اطلاعاتي و تحقيقاتي در کم تر از 24 ساعت موفق به شناسايي مخفيگاه آدم ربايان شدند.


 ضرب المثل ها 

 كلاه خود را قاضي كردن!

جبران خطاي عمر ماضي كردم!

هر دل كه رميده بود راضي كرديم

ديديم كه دوستي به از دشمني است

وقتي كه كلاه خويش ؛ قاضي كرديم!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 خبرها، سخن‌ها 

 آيا شعر گفتن ... ؟

استعداد مي خواهد؟

سواد مي خواهد؟

در حالت خاصي صورت مي گيرد؟

راه و روش دارد؟

هر چه پيرتر شويم بهتر شعر مي گوييم؟

در شعر مي توانيم حرف هاي شخصي بزنيم؟

بايد شعري بگوييم که مردم بپسندند؟

بايد ادبيات پارسي را خوب و دقيق بدانيم و رعايت کنيم؟

پرسش هاي بالا مدام پرسيده مي شوند. بر آن شدم که پاسخي نوشتاري بدهم.

آري! از گفتن و سرودن. شعر سرودن استعداد مي خواهد، استعدادي که با آن زاده شده باشي و نمي توان آموخت. شناخت استعداد بسيار مهم و از آن مهم تر پرورش استعداد است.

پرورش استعداد شاعري را آموختن «فن شعر» مي گويند، چه به ارسطو باور داشته باشيد چه نه، ناگزير بايد فن شعر بدانيد وگرنه آنچه با استعداد خود مي گوييد هر چيزي مي تواند باشد الا شعر. سرايش شعر همچون نوشتار نيست که بنشيني و تلاش کني. شايد در گذشته مثنوي بود و شما داستان مي ساختيد يا با قصد قبلي قصيده مي گفتيد. مي نشستيد و فکر مي کرديد که چه بگوييد. اما امروز شاعر در فضايي سوررئاليستي و پر از الهام قرار مي گيرد، با استعداد ذاتي و تجربيات زندگي انساني خويش، واژگان درخشنده ي الهام را مي گيرد و با سواد فن شعر آنرا به بند مي کشد. بايد دانست که نوشتار يا نثر گفتني و شعر سرودني ست. اينجاست که راه شعر از نثر جدا مي شود.سلوک شاعري يا همان راه و روش شاعري همان است که گفتم: سواد فن شعر، الهام در فضايي سوررئاليستي و نيز تجربيات شخصي که حالات انساني شاعر را مي سازند، چيزهاي ديگر جزئيات شخصي ست در کار شاعري، که مي تواند باشد يا نباشد. با پير تر شدن، شاعر تجربيات انساني بيشتري خواهد اندوخت، احساساتش عميق تر و سنجيده تر مي شود و ساختار نورون هاي مغزي به سمت آناليز بيشتر وقايع زندگي پيش مي رود. از اين رهگذر، پيري دريچه اي به سوي پختگي شعر است، از سوي ديگر پيري سبب ساز خمودگي، سستي و بي حالي در شعر مي شود. از همه بدتر، ممکن است انعطاف شاعر براي برگزيدن تجربه هاي جديد سلوک شاعري را بکاهد. که اين انعطاف از الزام هاي شاعري در دوران پست مدرن است.

در شعر مي توان حرف هاي شخصي زد، تا جايي که به تکرار دچار نگرديم. آنچه ديگران گفته اند نيازي نيست ما دوباره بيان کنيم. تکرار مکررات و توضيح واضحات شايد در دوران پيش مشکل ساز نبود اما حال با در دست بودن شعر هاي همه ي شاعران و نيز سرعت دست يابي به شعر، کاري مسخره است. تا حرف نو و بديعي نگوييد جايي در دنياي امروز نداريد. يا بايد حرف نو بزنيد و يا زبان نو برگزينيد، اينگونه شعر گيرا ميگردد.

اينکه شعري بگوييم که مخاطبمان بپسندد، ما را ناچار مي کند يکي از دو راه زير را در پيش گيريم: اگر مخاطبان فرهيخته باشند، سطح شعور جمعي بالا خواهد بود و مي توان انتظار داشت که چنين مردماني هنر سره را از ناسره تشخيص دهند و به ناسره ارزش ندهند؛ پس مي توان به سليقه ايشان پرداخت. اما اگر مخاطبان سليقه اي نازل پيشه کنند و سطح شعور هنري پايين در پيش گيرند، پرداختن به خواست ايشان، هنر و شعر شاعران را به نابودي مي کشاند و شعر به هنر کالايي بي ارزش، مصرفي و با تاريخ مصرف بدل مي شود؛ همچون پاپ آرت ها که بسيار زود مي ميرند.

اديبانه شعر گفتن سبب ساز ماندگاري شعر مي شود، چرا که شما بر زبان که ابزار اصلي بيان شعر است مسلط مي شويد و چيره دستي بر ادبيات يعني انعطاف بيشتر در پرداخت هنر و نيز برگزيدن تکنيک هاي بهتر و بيشتر و تنوع در زبان و بيان. اين صفات به خودي خود شما را بالاتر از سطح معمولي شاعري قرار مي دهد و باعث تمايز شما با ديگران مي گردد.

نگارش: مهندس فرشيد خيرآبادي

امروزه بحث سبك زندگي به طور جدي در تمام كشورها مطرح است

خبرگزاري تسنيم: يک متخصص طب سنتي با اشاره به اينکه بدن براي سوخت و ساز به هوا نياز دارد, گفت: آلودگي هوا يا وجود عوامل مخرب در هوا، سلول‌هاي بدن را به سمت خفگي سوق مي‌دهد و عامل مرگ سلولي و پيري زودرس است. به گزارش تسنيم, حميدالله افراسيابيان متخصص طب سنتي اظهار کرد: انسان‌ها با هم تفاوت‌هايي دارند که خيلي قابل توجه هستند. به گفته وي شناختن طبيعت بدن به افراد کمک مي‌کند تا بتوانند با بيماري‌ها, مشکلات خودشان راحت‌تر کنار بيايند همچنين در حفظ سلامتي افراد بسيار موثر است.

اين متخصص طب سنتي افزود: اگر دقت کرده باشيد, خانواده چند فرزند دارند هر کدام با وجود اينکه سر يک سفره غذا مصرف مي‌کنند ولي از نظر اخلاقي بسيار با يکديگر متفاوت هستند يکي درون گراست و ديگري برون گرا.

افراسيابيان ادامه داد: چرا برخي افراد سريع لاغر مي‌شوند و برخي ديگر در مقابل کاهش وزن بدنشان به شدت واکنش نشان مي‌دهد, حتي برخي افراد به سرعت چاق مي‌شوند و مقاومتي در برابر کاهش وزن نشان مي‌هند. وي گفت: برخي افراد با مصرف يک قرص مسکن دردش بهتر مي‌شود ولي برخي ديگر چند عدد قرص دردشان را بهتر نمي‌کند. اين متخصص طب سنتي ادامه داد: امروزه بحث سبک زندگي يا شيوه زندگي به طور جدي در تمام کشورها و تمامي جوامع مطرح است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته