جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/05/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5069


منطقه آزاد اروند مکاني مطمئن براي سرمايه گذاري


 منطقه آزاد اروند مکاني مطمئن براي سرمايه گذاري  

 منطقه آزاد اروند به مناسبت سالروزشهادت خبرنگارشهيد محمود صارمي و روز خبرنگار برنامه اي متفاوت با هر سال برگزار نمود و آن تدارک تور بازديد دسته جمعي خبرنگاران منطقه آزاد اروند ( خرمشهر- آبادان ) از پروژه ها و طرحهايي بود که در حال انجام و يا به پايان رسيده است. اين بازديد که به همراه مسولين خبر و روابط عمومي منطقه آزاد اروند و تني چند از مديران مياني اين سازمان جهت توضيح پاره اي از طرحهاي انجام شده و يا در حال اجرا توسط منطقه آزاد اروند صورت پذيرفت. علاوه بر پروژه هاي متعدد در بندر خرمشهر، منطقه شلمچه و باراندازهاي گمرک،و شهرک صنعتي خرمشهرو همچنيين بازديد از روند حصارکشي منطقه آزاد اروند از سرزمين مادري در اين تور بازديد شد.

معاون فرهنگي اجتماعي سازمان منطقه آزاد اروند : در حوزه اجتماعي سازمان منطقه آزاد اروند که از چند بخش تشکيل مي شود و شامل مديريت حوزه ورزش و سلامت و در بخش مديريت گردشگري نيز دو حوزه جذب گردشگر داخلي و گردشگر خارجي تشکيل شده است در مديريت حوزه هنري امور مربوط به سينما ها تاتر و همچنين مسائل مربوط به هنر را در خود جاي داده است حوزه ديگر مديريت حوزه فرهنگي آموزشي است که دانشگاه،مساجد،و حوزه هاي فرهنگي و اموزشي که شامل آموزش برون سازمان ، آموزش و پرورش و دانشگاههامي باشد و براي منطقه آزاد اروند به جهت ارتقاء سطح دانش منطقه بسيار حائز اهميت است .

سيد مرتضي نعمت زاده در ادامه افزود: در سال تحصيلي 93-94 در بحث مديريت حوزه فرهنگي بنا به دستور مدير عامل محترم منطقه آزاد اروند تصميمات خوبي اتخاذ شد در جهت رفع مشکلات حوزه فرهنگي و آموزش در بحث سرمايشي به نسبت جمعيت دو شهر بوجه اي براي آبادان و خرمشهر به نسبت 60 درصد براي آبادان و 40 درصد براي خرمشهر در نظر گرفته شده و چون منطقه آزاد اروند کنار که جزء مناطق محروم است آنرا نيز پوشش مي دهد که در قالب همان 60 درصد منظور شده است ما 1000 دستگاه کولر براي مدارس دو شهر آبادان و خرمشهر و همچنين چوبده و اروند کنار تهيه کرده ايم و بيش از 2 ماه است چندين اکيپ در حال نصب اين کولر ها در مدارس شهر هاي ياد شده ميباشد. اعتبار اين پروژه 2 ميليارد تومان بوده است که سازمان آن را تامين و پرداخت کرده است.

در بحث تجهيزات ورزشي براي مدارس منطقه آزاد اروند اين سازمان تفاهم نامه اي با آموزش و پرورش دو شهر منعقد نموده و مصوبه اي تصويب شد و طي جلسات سهميه هر مدرسه مشخص و شماره حساب از مدارس گرفته شده است با توليد کنندگان وسايل ورزشي هماهنگي لازم صورت پذيرفته تا در مدارس توزيع شود و اين امر طي ماه آينده و قبل از سال تحصيلي انجام مي پذيرد. و منتظر تفاهم نامه اي هستيم که آموزش و پرورش با مدارس تنظيم کند تا اين بوجه فقط در جهت تجهيز وسائل ورزشي هزينه گردد .

وي در ادامه گفت: در بحث احياي فريضه نماز در مدارس سازمان منطقه آزاد اروند 100ميليون تومان بودجه مصوب کرده است.

در خصوص تجهيز خودرو مدارس خرمشهر و آبادان که حتي براي اردو بردن بچه ها با مشکل مواجه بودنند سازمان اقدام به تهيه 22 دستگاه خودرو براي آموزش و پرورش دو شهر کرده که در اختيار آموزش و پرورش قرار مي گيرد.

ايشان در ادامه افزود: در رابطه با توسعه فضاي آموزشي نشستي با سازمان برکت داشتيم که 5 مرکز خدمات آموزشي براي دو شهر ساخته مي شود ودر شرف شناسايي مکان و زمينهايي هستيم که نياز به فضاي آموزشي در دو شهر را برطرف کند چرا که مصوبات آن تصويب شده است.

از آنجايي که يکي از مشکلات عديده دو شهر آبادان و خرمشهر ايجاد انگيزه وجذب نيروها ي کارامد با تحصيلات عاليه است و متاسفانه اين نيروها کمتر جذت آموزش و پرورش مي شوند. منطقه آزاد اروند براي تشويق و ايجاد انگيزه و حفظ نيروهاي با کيفيت و با انگيزه مصوبه اي را تصويب کرد که 300 نفر از فرهنگيان از طريق کنکور سراسري امسال را براي گذراندن دوره تکميلي ارشد و بورس دانشگاه دولتي شهيد چمران اهواز و دانشگاه علوم و فنون دريايي با هزينه خود بورسيه مي کنيم و البته بين فرهنگيان آموزش و پرورش آبادان و خرمشهر با شرايطي که باحقوق مناسب در اين منطقه بکار گرفته خواهند شد.

امتحان از اين عزيزان گرفته شد و 120 نفر قبول و مهر ماه سر کلاسهاي خود حاضر ميشوندو مابقي در شرف تعيين دانشگاه هستيم و مجوز لازم از وزارت علوم گرفته شده است.

اتفاق ديگر و جالبي که در منطقه آزاد در حوزه فرهنگي افتاد تصويب مصوبه اي که سطح علمي اساتيد را در دانشگاه هاي دو شهر را بالا ببرند اين طرح با تعريف 50 استاد دانشگاه آغاز و آنان را تا مقطع دکترا بورس مي کندو در حال شناسايي اساتيدي هستيم که تعهد لازم جهت خدمت در منطقه براي آنها لحاظ مي شود که پس از پايان مقطع دکترا با بورسيه منطقه آزاد به همين منطقه و دانشگاه هاي آن خدمت نمايند.

از برنامه هاي ديگر تعمير مدارس بود که سال گذشته 3 ميليارد تومان به آموزش و پرورش دو شهر داده شد تا براي ترميم مدارس هزينه شود .

هيئت مديره سازمان به پيشنهاد آموزش و پرورش دو شهر براي سال تحصيلي جديد 6 ميليارد 300 ميليون تومان ديگر به اين امر اختصاص داد که جهت تعميرات استفاده شود.در روز معلم 5000 بسته غذايي به معلمين دو شهر داده شد 350 ميليون تومان و براي آب تصفيه کن هاي مدارس آبادان نيز اعتباري در نظر گرفته شده که تا قبل از مهر ماه در اختيار آنان قرار ميگيرد.يکي ديگر از تصميمات هفته گذشته هيئت مديره سازمان منطقه آزاد اروند بررسي علت نيمه تمام ماندن 10 مدرسه در دو شهر آبادان و خرمشهر بوده که براورد شده اين مدارس براي تکميل و راه اندازي به 10 ميليارد تومان اعتبار نياز دارند تا تکميل و در اختيار آموزش و پرورش قرار گيرند. با مذاکراتي که با ستاد نوسازي مدارس استان داشته ايم مقرر گرديد که 5/2 ميليارد از نوسازي کل استان و 5/7 ميليارد تومان توسط منطقه آزاد اروند تامين شود. و اميدواريم با تکميل اين مدارس و ورود آنان به چرخه تعليم و تربيت ديگر در خرمشهر و آبادان شاهد مدرسه دو شيفته نباشيم.

سيد مرتضي نعمت زاده معاون فرهنگي، اجتماعي و گردشگري سازمان در اين راستا گفت: توسعه فرهنگي و اجتماعي بيش از توسعه اقتصادي و سرمايه گذاري مالي نياز به برنامه ريزي دقيق و جامع دارد و اينجانب و مجموعه خود در تلاش هستيم تا با استفاده از توانمندي هاي و ظرفيت هاي علمي نخبگان منطقه سعي در تدوين نقشه راه براساس چارچوب توسعه فرهنگي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و آيين و فرهنگ بومي منطقه در جهت رشد اقتصادي و تعالي علمي و فرهنگي را در منطقه را داريم.

وي در بحث آموزش عالي گفت: با توجه به نشست هايي که با مسولين دانشگاه چمران داشته ايم مصوب شده دانشکده هنر در آبادان راه اندازي شود. اين توافق نامه امضاء شده و اساتيد اين دانشگاه از تهران تعين شده اند با در اختيار قراردادن 2 ميليارد تومان به دانشگاه چمران جهت تعمير و تجهيز مدرسه مهرگان آبادان و تبديل آن به دانشکده هنر قرار است مهر ماه در رشته هاي تاتر- سينما و... دانشجو بگيرد.

وي در خصوص راه اندازي دانشکده خبر نيز گفت پيگيري خواهم کرد .وي مشکل اصلي اين دانشکده را خوابگاه عنوان کرد که در حال بر طرف شدن است و از مسکن مهر قرار است دو بلوک 40 واحدي در نظر گرفته شود.

مدير عامل سازمان منطقه آزاد اروند با تعدادي از هنرمندان منتقد آباداني در نشستي دوستانه با حضور مدير عامل و معاونت فرهنگي سازمان شرکت کردند .در اين نشست تعاملي نقطه نظرات هنرمندان اروندي در خصوص مطالبات صنفي و سياست هاي هنري سازمان طرح شد.

معاونت فرهنگي سازمان ، سيد مرتضي نعمت زاده در اين خصوص ابراز داشت: تلاش خواهيم کرد تا دستگاه هاي مسئول و ذيربط فرهنگي منطقه را براي ارايه خدمات مناسب تر هماهنگ کنيم. وي افزود بنا داريم تا همکاري خود با اين قشر زحمت کش را توسعه دهيم.

مهندس زماني در نشستي که با معاون پژوهشي و فناوري دانشگاه شهيد چمران و هيئت همراه و در حضور مديران معاونت فرهنگي اجتماعي و گردشگري سازمان داشت گفت: در ابتدا بايد مطالعه اساسي انجام پذيردو براساس شناخت و نياز سنجي اجتماعي منطقه باشد و اين محوري ترين مسئله است و اصولا ساختار مبتني بر شناخت کامل از تداوم بيشتري برخوردار است.

آبادان و خرمشهر از ديرباز علاوه بر شاخص هاي صنعتي و تجاري خود، کانوني از تجمع دو هنر سنتي و مدرن هستند که بايد اين مسئله و ويژگي مهم مورد توجه خاص در نقشه راه توسعه فرهنگي و هنري منطقه قرار گيرد. معاون فرهنگي، اجتماعي و گردشگري سازمان در خصوص موضوع اين طرح پيشنهادي دانشگاه چمران خاطر نشان کرد: معاونت پژوهش و فناوري دانشگاه شهيد چمران اهواز در بخش مطالعات شهري اقدام به تهيه پيش نويسي در قالب برنامه 5 ساله نقشه راه توسعه فرهنگي و اجتماعي منطقه آزاد اروند کرده است که در آن مجموعه اي جامع، هماهنگي، آينده نگر و پويا مشتمل بر چشم انداز و ماموريت، سياست ها، راهبردها، اهداف، برنامه ها، طرح ها، پروژه ها، ساختارها و ساز و کارهاي ارزيابي و نظارت در حوزه هاي فرهنگي و اجتماعي مبتني بر اصول و ارزش هاي اسلامي و بومي و همسو با برنامه کلان فرهنگي کشور و بر اساس نگرش توسعه محور در فرهنگي سياسي- مديريتي، فرهنگي اجتماعي- مذهبي، فرهنگي اجتماعي- توانمند سازي آموزشي، فرهنگ اجتماعي- ورزشي، فرهنگي اجتماعي- گردشگري و فرهنگ اقتصادي- کالبدي طرح ريزي و تدوين شده است.

نعمت زاده در ادامه افزود: اين سازمان در نظر دارد با تدوين اين سند راهبردي توانمندي هاي خود را در حوزه هاي فرهنگي و با رويکردي بر اساس مباني نظري جامعه ، شهر، سازمان و ياد گيرنده، آموزش مستمر و دانش بنيان توسعه داده و با تکيه بر نيروي انساني متخصص و متعهد به اهداف مورد انتظار خود برسد.

وي خاطر نشان کرد: اين نقشه راه و طرح جامع در مراحل مقدماتي تدوين خود مي باشد که با در نظر گرفتن ديگر بخش هاي مهم نظير هنر، جايگاه زنان و خانواده، سند آن به زودي تهيه و تدوين نهايي مي شود.

اين طرح در حال بررسي در کارگاه هاي تخصصي درون سازماني و در کارگروه هاي مشترک با دانشگاه شهيد چمران است و در صورت موافقت با مشارکت و همکاري دانشگاه هاي منطقه آزاد اروند و پتانسيل هاي بومي، اجرايي خواهد شد. همچنين در راستاي آموزش و ارتقا سطح دانش کارمندان سازمان در حين خدمت پنجمين دوره از سلسله برنامه هاي آموزشي واحد آموزش اين سازمان تحت عنوان شاخص هاي توسعه اقتصادي و اجتماعي با هدف آموزش حين خدمت به بخش هاي مختلف معاونت اقتصادي و سرمايه گذاري ، معاونت فرهنگي اجتماعي و گردشگري و مديريت برنامه و بودجه در سالن کنفرانس هاي سازمان برگزار شد.

سازمان منطقه آزاد اروند در چارچوب سياست هاي توسعه و رشد اقتصادي منطقه، همواره از شاخص هاي مختلف به منظور دستيابي به هدف خود استفاده مي کند که از جمله آنها مي توان به شاخص توسعه منابع انساني اشاره کرد.

در اين ميان با برگزاري دوره هاي مختلف درون سازماني سعي بر افزايش تخصص و بالا رفتن بهره وري نيروي هاي شاغل در سازمان خود را دارد و در اين راه با استفاده از متدها و روش هاي به روز و همچنين استفاده از اساتيد و کارشناسان خبره در حوزه هاي مختلف بر اساس شاخص و استاندارد توسعه منابع انساني حرکت مي کند.

در تقويم مرداد ماه سال جاري، بخش آموزش اين سازمان با برگزاري دوره هاي کاربردي و مفيد و کارا و موثر در تحقق هدف کلان سازمان نقش به سزايي را ايفا مي کند.

از جمله مهمترين دوره هايي که تاکنون در مرداد ماه برگزار شد مي توان به ارتباطات تصويري، آشنايي با نظام پيشنهادات، تکنيک هاي برنامه ريزي، ابعاد حقوقي و قانوني قرار دادهاي کار و شاخص هاي توسعه اقتصادي و اجتماعي اشاره نمود.

مهندس اسماعيل زماني در ادامه گفت: شهروندان منطقه آزاد اروند از کارت هاي الکترونکي شهروندي بهره مند مي شوند.

زماني افزود : در راستاي تحقق دولت الکترونيک و ارايه خدمات موثر به شهروندان ، تفاهم نامه اي بين سازمان منطقه آزاد اروند ، اداره کل پست و اداره کل ثبت احوال استان خوزستان جهت صدور کارت شهروندي ويژه شهروندان منطقه آزاد اروند منعقد کرده است. مدير عامل سازمان منطقه آزاد اروند خاطر نشان کرد: يکي از جلوه هاي اصلي کاربرد فناوري هاي نوين اطلاعاتي و ارتباطي مورد توجه دولت ها ، مفهوم دولت الکترونيک است. وي با اشاره به اهميت دولت الکترونيک گفت : دولت الکترونيک يک فرصت عالي براي کشورهاي در حال توسعه مانند ايران به منظور بهبود عملکرد دولت و افزايش بهره وري آنهاست و همچنين يک برنامه راهبردي رو به رشد را براي کاهش شکاف موجود با کشورهاي توسعه يافته فراهم مي کند. زماني خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه ريزي انجام شده ، کارت هاي شهروندي ، براي 12 گروه شامل متولدين حوزه اروند ، کسبه و پيشه ور ، کارمندان دولتي يا شرکت هاي تابع ، دانشجو ، فرهنگيان ، بازنشستگان ، بازرگانان ، سرمايه گذاران ، شاغلين ، ساکنين مقيم ، شهروندان افتخاري و افراد بالاي 15 سال صادر مي شود. رئيس هيات مديره سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به اهميت صدور کارت هاي شهروندي مهمترين خدمات قابل ارائه در بستر کارت شهروندي را استفاده از تخفيفات شهروندي جهت خريد از بازارچه هاي همراه مسافر ، هزينه هاي درماني در بيمارستان هاي و يا هزينه هاي ويزيت اطبا با توجه به صدور مجوز فعاليت هاي شغلي جهت پزشکان آباداني و خرمشهري و بهره مندي از معافيت هاي مالياتي دانست.

وي ، استفاده از تخفيفات ويژه عوارض خودروهاي پلاک اروند ، معافيت در پرداخت عوارض فرودگاهي ، عوارض خروج از کشور در مرز شلمچه ، معافيت در قيمت اراضي واگذاري شده در بخش صنعت و گردشگري و همچنين استفاده از تخفيف عمومي پذيرندگان کارت شهروندي شامل ، هتل ها ، آژانس هاي مسافرتي ، اماکن ورزشي و رستوران ها اعلام کرد.

اسماعيل زماني درپايان افزود: سرمايه گذاري بخش خصوصي نيز درمنطقه آزاد در سه حوزه لوجستيک ، انبارداري ومسافري براي ما بسيار مهم وحائز اهميت است و کليه درآمدهاي حاصل از آن در منطقه هزينه مي شود. تمامي عوارض و اشتغال زايي مربوط به خودروهاي خارجي نيز فقط در منطقه آزاد اروند هزينه مي شود و اجازه خارج شدن ندارد. در مرز شلمچه دو مقوله صادرات و ترانزيت مطرح است . کيش يکي از بزرگترين وارد کنندگان محصولات است اما منطقه آزاد اروند يکي از بزرگترين صادر کنندگان مي باشد و به اميد خدا در آينده ي نزديک ما شاهد صادر کردن توليدات خود منطقه نيز خواهيم بود . سيد ابراهيم مير موسوي سخنگوي سازمان در خصوص تور بازديد خبرنگاران گفت: به منظور معرفي فعاليت ها و عمليات در حال اجراي اين سازمان در منطقه در حوزه هاي مختلف سرمايه گذاري، عمراني و فرهنگي مقرر شد اين تور بازديد ويژه خبرنگاران و اصحاب رسانه صورت بگيرد. وي در ادامه افزود: اين بازديد که به مناسبت روز خبرنگار برنامه ريزي شده بود، فرصتي را براي رسانه ها ايجاد خواهد کرد که از طريق آن بتوانند فعاليت ها و دستاوردهاي سازمان منطقه آزاد اروند را در جهت توسعه و آباداني خرمشهر، آبادان و محدوده هاي تحت پوشش منطقه آزاد اروند مشاهده نمايند.

وي خاطر نشان کرد: بازديد خبرنگاران محلي از ظرفيت ها و فعاليت ها و دستاوردهاي منطقه آزاد اروند، مسير شفاف سازي و ارائه نگاه صحيح و درست را از اين سازمان و فعاليت هايش تقويت مي نمايد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته