جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/05/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5069


بهترين خوراکي ها براي تقويت مغز کودکان


علائمي که نشان مي دهد بدن دچار کم آبي شده است


درمان جديد براي بهبود سلامت قلب مردان


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 بهترين خوراکي ها براي تقويت مغز کودکان 

 به گزارش آفرينش وبه نقل از سايت باغ دارو برنامه غذايي متعادل، علاوه بر افزايش انرژي کودک، مغز او را نيز تقويت مي کند. اين مواد غذايي به تقويت عملکرد مغز، حافظه و تمرکز کمک مي کنند. مغز نيز همچون ديگر نقاط بدن، مواد مغذي را جذب مي کند. اين 10 ماده غذايي مي توانند به تقويت مغز کودک شما کمک کنند:

ماهي سالمون

ماهي هاي روغن دار همچون ماهي سالمون، منبع خوبي از اسيدهاي چرب امگا3 هستند که براي رشد و عملکرد مغز ضروري اند. مصرف کافي اين ماهي ها به تقويت استعدادهاي ذهني کودک شما کمک مي کند.

با ماهي سالمون و نان سبوس دار، يک ساندويچ خوشمزه و سالم درست کنيد.

انواع تخم پرندگان

تخم ها منبع عالي از پروتئين هستند. زرده ي تخم حاوي کولين است که ماده ي مهمي براي تقويت حافظه محسوب مي شود. از ترکيب تخم ها و سبزيجات، يک صبحانه عالي براي کودک خود درست کنيد تا قبل از رفتن به مدرسه، مغز او شارژ شود.

كره بادام زميني

خوشبختانه بچه ها عاشق کره بادام زميني هستند. بادام زميني سرشار از ويتامين E است. ويتامين E آنتي اکسيداني است که از غشاي عصبي محافظت مي کند. بادام زميني تيامين و گلوکز هم دارد؛ تيامين براي مغز مفيد است و گلوکز نيز انرژي زا است.

کره ي بادام زميني سس بسيار خوبي براي ميوه هايي همچون موز و سبزيجاتي همچون کرفس است.

غلات کامل

غلات کامل حاوي گلوکز هستند که انرژي مورد نياز مغز را تأمين مي کند. هم چنين غلات کامل ويتامين B دارند که براي دستگاه عصبي مفيد است. غلات کامل را در وعده هاي غذايي خود بگنجانيد. آن ها را روي غذاهاي خود بپاشيد. نان ها، بيسکويت ها و کلوچه هاي سبوس دار هم نمونه هايي از اين مواد باارزش هستند.

جوِ دوسر

جو دوسر انرژي فوق العاده اي دارد و سوخت مورد نياز مغز را تأمين مي کند. جو دوسر فيبر بالايي دارد که باعث مي شود کودک احساس سيري کند و به سراغ هله هوله نرود. جو دوسر داراي ويتامين هاي E، B کمپلکس و روي است که به مغز کمک مي کنند تا بهترين عملکرد را داشته باشد.

مي توانيد از ترکيب آن با مواد مختلفي همچون سيب، موز، تمشک يا حتي بادام لذت ببريد.

انواع توت ها

توت ها براي تقويت حافظه، مفيد و سرشار از ويتامين C و آنتي اکسيدان هاي ديگرند. دانه هاي روي توت ها حاوي اسيدهاي چرب امگا 3 است که به عملکرد خوب مغز کمک مي کند. توت فرنگي، گيلاس، زغال اخته و شاه توت همه داراي چنين خواصي هستند؛ به ياد داشته باشيد که هر چه آن ها پررنگ تر باشند، مواد مغذي بيشتري دارند.

از آن ها در فالوده ها و دسرها نيز مي توانيد استفاده کنيد.

انواع لوبيا

لوبيا انرژي بالايي دارد و براي مغز کودک مفيد است زيرا حاوي پروتئين، کربوهيدرات هاي پيچيده، فيبر، ويتامين ها و مواد معدني است. لوبيا کودک را پرانرژي نگه مي دارد. ميزان امگا 3 موجود در لوبيا چيتي و لوبيا قرمز از انواع ديگر لوبيا بيشتر است و به همين دليل، اين دو نوع لوبيا، گزينه هاي بسيار خوبي محسوب مي شوند.

آنها را روي سالادهاي خود بريزيد، در انواع پيراشکي از آنها استفاده کنيد يا آن ها را به ماکاروني خود اضافه کنيد.

سبزيجات رنگين

سبزيجات رنگين منابعي عالي از آنتي اکسيدان ها هستند که به حفظ سلامت سلول هاي مغز کمک مي کنند. سبزيجاتي همچون گوجه فرنگي، سيب زميني شيرين، کدو تنبل، هويج و اسفناج را در برنامه ي غذايي کودک خود جاي دهيد. مي توانيد سبزيجات را به سس ماکاروني يا سوپ هاي خود اضافه کنيد.

شير و ماست

ويتامين هاي B براي رشد بافت هاي مغزي، انتقال دهنده هاي عصبي و آنزيم ها ضروري هستند. لبنيات منبع خوبي از اين مواد مغذي هستند. شير يا ماست هاي کم چرب منابع عالي از پروتئين و کربوهدرات هاي مورد نياز مغز هستند. لبينات به علّت سرشار بودن از ويتامين D بيش از هر گروه سني، مورد نياز کودکان و نوجوانان است.

پنير کم چرب هم سرشار از کلسيم و ميان وعده اي مفيد است.

گوشت کم چرب گاو (يا جايگزين هاي گوشت)

گوشت کم چرب يا جايگزين هاي گوشت منابع خوبي از آهن هستند که به کودک کمک مي کنند تا انرژي و تمرکز خود را در مدرسه حفظ کند. گوشت گاو حاوي روي و مفيد براي حافظه است. لوبياي سياه و سويا هم به عنوان منابع گياهي، مي توانند براي تامين آهن به جاي گوشت استفاده شوند. آهن موجود در لوبياها، آهنِ غيرهِم، نام دارد. آهن غيرهم براي جذب شدن به ويتامين C نياز دارد بنابراين لوبيا و به طور کلي، حبوبات را با منابع ويتاين C همچون فلفل دلمه اي يا آب پرتقال مصرف کنيد.

کباب گوشت کم چرب گاو يا ساندويچ لوبياي سياه جايگزين سالمي براي همبرگرها يا هات داگ هاي معمولي هستند.


 علائمي که نشان مي دهد بدن دچار کم آبي شده است  

 به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ اگر به اندازه کافي آب به بدن نرسد، گذشته از اينکه عصبي و بد اخلاق مي‌شويد، عوارض ديگري هم در انتظار شما خواهد بود! کمبود آب بدن مي تواند موجب احساس افسردگي، خستگي،

1- دهان خشک از نشانه هاي کم آبي بدن است

اين مورد کاملاً آشکار به نظر مي‌رسد، هر زمان که شما احساس چسبندگي دردهان‌تان داشتيد، مشخص است که به مايعات نياز داريد. اما اگر به فکر نوشيدني‌هاي شيرين هستيد، يک راه حل موقتي است که باعث مشکل بزرگتري مي‌شود. نوشيدن آب باعث روان شدن ترشحات دهاني در غشاء و پوست دهان و گلو مي‌شود، که باعث ايجاد رطوبت دهان با ترشحات بزاق براي مدت طولاني خواهد شد.

2- هميشه خيلي احساس تشنگي مي کنيد

ما پيش از اين دهان خشک را بررسي کرديم اما تشنگي فراتر از دهان خشک مي‌باشد. تشنگي يعني بدن به آب نياز دارد، پس به صداي بدن گوش دهيد و قبل از اينکه احساس تشنگي به شما دست دهد آب مورد نياز بدن را تأمين کنيد.

3- پوست خشک از اولين علائم بي‌آبي کامل بدن است

پوست بدن بزرگترين ارگان بدن است، بنابراين به هيدراته بودن (آب رساني) نيازمند است. در حقيقت پوست خشک از اولين علائم بي‌آبي کامل بدن است که مي‌تواند باعث ايجاد مشکلات بزرگ تر شود. کمبود آب يعني کمبود عرق که باعث مي‌شود بدن نتواند آلودگي هاي درون خود را در طول روز رفع کند. اگر مي‌خواهيد مواد زائد را دفع کنيد، اولين کار شما مصرف آب است.

4- هنگام کم شدن آب بدن چشم ها خشک و قرمز مي شود

نوشيدن آب تأثير زيادي روي دهان و گلو دارد. کمبود مصرف آب باعث مي‌‌شود، چشمان قرمز، خشک و ورم کند. چون با کمبود آب بدن، مجراي اشک خشک مي‌شود. حقيقت اين است که اين شرايط مي‌تواند، بيشتر به چشمان شما آسيب برساند، مخصوصاً اگر در طول روز چشم‌تان را لمس مي‌کنيد.

5- آب کمتر برابر است با توده عضلاني کمتر

شايد تعجب کنيد که بخشي از عضلات بدن را آب تشکيل داده است. پس يعني آب کمتر برابر است با توده عضلاني کمتر. نوشيدن آب قبل، حين و بعد از تمرينات ورزشي نه فقط بدن شما را راحت و پر آب نگاه مي‌دارد، بلکه آب را به قسمت هاي مناسب بدن مي‌رساند و شانس پيشرفت التهاب و درد که با تمرينات و استفاده از وزنه مرتبط است را کاهش مي دهد.

6- در صورت کم شدن آب بدن مشکلات گوارشي پيدا مي کنيد

در مورد ترشحات درگلو و دهان صحبت کرديم که چطور نگهداري آن با جذب آب باعث مي شود، غشاء و پوست آن‌ها عملکرد مناسبي داشته باشد. اين شرايط براي تمام سيستم گوارشي به کارمي رود. بدون جذب آب قدرت ترشحات در معده کاهش پيدا خواهد کرد و به اسيد معده اجازه داده مي‌شود به ارگان هاي داخلي بدن آسيب‌هاي بزرگي وارد کند. يعني باعث سوزش معده و سوء هاضمه مي‌شود.

7- هنگام کم آبي بدن، درد مفاصل را تجربه مي کنيد

غضروف‌هاي بدن و ديسک‌ها 80 درصدشان از آب تشکيل شده است. اگر آب کافي مصرف نکنيد، غضروف ‌ها و ديسک‌ها آسيب پذير مي‌شوند و درد را تجربه خواهيد کرد. با هيدراته نگه داشتن بدنتان مطمئن مي‌شويد که مفاصل بدن مي‌تواند سالم باشد و به درستي کار کند، به نحوي که شوک ناشي از ضربات ناگهاني مانند: دويدن، پريدن و يا افتادن ناگهاني را جذب کنند.

8 احساس سستي و خستگي از نشانه هاي کمبود آب بدن است

زماني که بدن دچار کم آبي مي‌شود، از خون، آب را قرض مي گيرد که باعث افزايش غلظت خون مي‌شود. کمبود آب در خون نيز منجر به کاهش اکسيژن در کل بدن مي‌شود که در نتيجه خواب آلودگي و خستگي کامل را به دنبال خواهد داشت. به ياد داشته باشيد، در شرايطي که بدن با کمبود آب مواجه است، قهوه نمي تواند گزينه مناسبي باشد.


 درمان جديد براي بهبود سلامت قلب مردان 

محققان در مطالعه اي جديد دريافته‌اند مرداني که داراي ميزان پايين هورمون تستوسترون بوده و تحت درمان با اين هورمون قرار مي گيرند، با کاهش خطر حمله قلبي، سکته و بيماري هاي قلبي روبرو هستند. اين مطالعه، اولين مطالعه اي است که اهميت هورمون تستوسترون را در سلامت قلبي مردان نشان مي دهد. براساس اين مطالعه که بر روي 83 هزار بيمار انجام شد، مرداني که تحت درمان با اين هورمون قرار گرفتند 53 درصد کمتر در معرض خطر مرگ در اثر سکته و يا حمله قلبي قرار داشتند. به طور کلي تستوسترون مسئول ايجاد صفات متمايز بدن مردانه است. حتي در طول زندگي جنيني هم گنادوتروپين جفتي امکان ترشح مقادير متوسطي از تستوسترون را فراهم مي کند و تستوسترون در تمام دوره ي تکامل جنيني و حداقل 10 هفته پس از تولد ترشح مي‌شود. از آن پس در دوران کودکي تقريباً هيچ مقدار تستوسترون توليد نمي‌شود. اما در حدود سنين 10 تا 13 سالگي که شروع بلوغ است، ترشح تستوسترون تحت تاثير هورمون‌هاي گنادوتروپيک هيپوفيز قدامي به سرعت افزايش مي‌يابد و اين ترشح زياد در بيشتر بقيه طول عمر ادامه مي‌يابد ولي پس از 50 سالگي به سرعت کاهش يافته و تا 80 سالگي به 20 تا 50 درصد حداکثر ترشح آن مي‌رسد. به گزارش مهر، محققان در مطالعه اخير به اين نتيجه رسيده اند که با توجه به کاهش سطح تستوسترون از سن 50 سالگي به بالا، خطر سکته قلبي، حمله قلبي و بيماري هاي قلبي-عروقي در مردان بالا مي رود.


 خبرهاازعالم علم 

 بازسازي سلول هاي مغز انسان محقق شد

محققان آمريکايي موفق شدند با پرورش سلول هاي پوستي دوباره برنامه ريزي شده در محيط آزمايشگاه، سلول هاي مغز انسان را بازسازي کنند.

به گزارش ايرنا از ساينس، محققان دانشگاه اوهايو در آمريکا مي گويند: با استفاده از اين موفقيت مي توان داروهاي عصبي را بر روي الگوهاي غير حيواني آزمايش کرد و اين موفقيت بارقه اميد جديدي در رابطه با درمان آلزايمر به شمار مي رود.

اين مغز که در يک ظرف آزمايشگاهي پرورش يافته است با مغز يک جنين پنج هفته اي قابل مقايسه است.

اين ميني مغز که از سلول هاي پوستي دوباره برنامه ريزي شده به وجود آمده است، به اندازه پاکن يک مداد است.

دانشمندان اميدوارند که اين توده ناصاف از فيبرها و سلول هاي عصبي يک ابزار با ارزش تحقيقاتي براي آزمايش داروهاي جديد بر روي الگوهاي غير حيواني باشد و باعث بررسي بيشتر اختلالات مغزي مانند آلزايمر شود.

اين تصوير مغز پرورش يافته در آزمايشگاه شامل ساختارهايي از قبيل نيمکره مغزي، ساقه نوري و خم جمجمه، يک خم در منطقه اواسط مغز مي شود که همگي از ويژگي هاي مغز جنين انسان است.

اين مغز علاوه بر نرون ها و طرح هاي حامل سيگنال به نام آکسون ها و دندريت ها، شامل سلول هاي حامي و ايمني نيز هست.همچنين اين مغز، 99 درصد از ژن هاي حاضر در مغز جنين را داراست.

محققان دانشگاه اوهايو در آمريکا مي گويند: اين مغز نه تنها شبيه مغز در حال تکامل است بلکه تنوع سلولي آن تقريبا تمامي ژن ها را شبيه يک مغز بيان مي کند.

به گفته محققان ، اين الگوي مغزي براي سلامت انسان بسيار مفيد است زيرا گزينه بهتر و آشکارتري براي آزمايش و ابداع درمان ها به غير از آزمايش بر روي جوندگان ارائه مي دهد.


 خبرپزشكي 

 ناخنک چشم درمان دارد؟!

به گزارش سلامانه يک جراح و متخصص بيماري‌هاي چشم درباره بيماري ناخنک چشم گفت: «ناخنک چشم به پديده‌اي گفته مي‌شود که طي آن،‌ مجموعه‌اي از عروق نابه‌جا در چشم رشد مي‌کنند و از محل سفيدي به وسط چشم، يعني روي سياهي چشم پيشرفت مي‌کنند و معمولاً نيز در قسمت داخلي هر دو چشم، جايي که چشم‌ها به بيني نزديک‌تر هستند، ديده مي‌شوند».

دکتر محمود بابايي با بيان اين مطلب افزود: معمولاً، به‌ندرت مي‌توان اين پديده را در سمت مقابل چشم هم ديد.

وي يادآور شد: «به‌طور کلي، محل ناخنک در بين شکاف پلک، يعني در مرکز چشم، قرار دارد. هيچ‌گاه ناخنک در بالا و پايين چشم‌ها بروز نمي‌کند. اگر کره چشم را شبيه به يک ساعت در نظر بگيريم، ناخنک چشم بيشتر در حدود ساعت 9 روي کره چشم تشکيل مي‌شود».

عضو هيات علمي گروه چشم‌پزشکي بيمارستان بقيه‌الله خاطرنشان کرد: بافت اين پديده، ترکيبي از عروق است؛ اما زيرساخت آن بيشتر از رسوبات چربي تشکيل مي‌شود. «اين زيرساخت‌ها رفته‌رفته عروق را به خودشان جذب مي‌کنند و از سفيدي به سمت سياهي حرکت مي‌کنند».

از دکتر بابايي درباره عوارض ناخنک چشم پرسيديم که وي پاسخ داد: «اولين عارضه اين بيماري، آسيب رساندن به زيبايي افراد، به‌خصوص در ميان خانم‌ها است. با پيشرفت بيشتر اين عارضه، مشکل بينايي هم براي فرد پيش مي‌آيد و برخي از مشکلات چشمي مانند تاري ديد هم از ديگر عوارض آن است. بد نيست اين را هم بدانيد که خود ناخنک، مي‌تواند باعث آستيگمات شدن چشم‌ها هم بشود؛ مثلاً کسي که به عينک احتياجي نداشته است، به‌خاطر عدم توجه به مسائل بهداشتي، مبتلا به ناخنک مي‌شود و با آستيگمات شدن چشم‌هايش بايد عينک هم بزند تا ديد بهتري پيدا کند. اين در حالي است که در بيشتر موارد، اين بيماران به‌خاطر حفظ زيبايي و تاري آستيگمات، عمل جراحي را به استفاده از عينک ترجيح مي‌دهند».

بابايي اشاره‌اي هم به اين نکته داشت که وقتي اين بيماري پيشرفته مي‌شود و بينايي را شديداً تحت تأثير قرار مي‌دهد، وارد مرحله‌اي مي‌شود که به عمل جراحي نياز دارد و افراد هم مخالفتي با انجام جراحي ندارند. اما تا زماني که منجر به اختلال بينايي نشود، معمولاً چشم‌پزشکان توصيه‌اي براي عمل جراحي نمي‌کنند. «عمل جراحي ناخنک هم اغلب در دوره سني 20 تا 40 سالگي انجام مي‌شود که فرد به‌خصوص از نظر زيبايي نسبت به آن حساسيت خاصي پيدا مي‌کند، که البته اين عمل در ميان خانم‌ها شايع‌تر است و اهميت بيشتري دارد».


 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته