جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/05/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5069


دلايل سقوط قيمت نفت


توزيع گازوييل بر اساس پيمايش از اواخر شهريورماه آغاز مي شود


شهرستان ها


معادلات انرژي


 دلايل سقوط قيمت نفت  

 
کارشناس موسسه مطالعات بين‌المللي انرژي با تشريح دلايل سقوط قيمت نفت از افزايش فروش نفت توسط واسطه‌ها، افزايش ذخاير نفت آمريکا و پيشي گرفتن عرضه از تقاضا به عنوان مهمترين دلايل کاهش قيمت‌ها ياد کرد.به گزارش مهر، مهدي يوسفي در تشريح مهمترين دلايل نوسان قيمت نفت خام در بازار جهاني، گفت: مازاد عرضه نفت در بازار رشد بي سابقه اي يافته است و براساس ارزيابي نهادهاي بين‌المللي همچون اوپک و آژانس بين‌المللي انرژي و همچنين آژانس انرژي آمريکا، اين مازاد عرضه به 3 تا 3.5 ميليون بشکه نفت در روز افزايش يافته است.

کارشناس ارشد موسسه مطالعات بين‌المللي انرژي با اعلام اينکه مازاد عرضه از دو طريق موجب کاهش قيمت نفت مي‌شود؛ از يک طرف نگراني حاصل از قطع احتمالي عرضه را از بين مي‌برد و از طرف ديگر، سفته بازي را در بورس‌هاي جهان کاهش مي دهد، تصريح کرد: سفته بازي از عوامل مهم بالا رفتن قيمت نفت در گذشته در بورس هاي جهاني است.

وي افزود: هم اکنون مازاد عرضه موجب شده بورس بازان اکثرا به سمت فروش بروند و درحالي که در سالهاي قبل در اين مقطع بيش از 250 هزار قرارداد در بازار آتي وجود داشت امروز اين قراردادها به کمتر از 100 هزار قرارداد رسيده است.

کارشناس ارشد بازار انرژي با يادآوري اينکه افزايش عرضه و کاهش قيمت از سوي ديگر موجب افزايش سطح ذخيره سازي نفت خام مي شود، بيان کرد: بر اين اساس با توجه به وجود يک ميليارد و 600 ميليون بشکه ذخاير نفت استراتژيک کشورها و 900 ميليون بشکه نفت روي آب (فاصله بين عرضه و تقاضا) حجم انبوهي از نفت مازاد در جهان بوجود مي آيد.

يوسفي همچنين با اشاره به ميزان ذخاير استراتژيک نفت آمريکا، ادامه داد: اين کشور ذخاير راهبردي خود را به 450 ميليون بشکه نفت افزايش داده که بالاترين ميزان در پنج سال اخير است و از طرفي کاهش اندک اين ذخاير در روزهاي اخير، نمي تواند تاثيري روي تحريک تقاضاي آمريکا داشته باشد.

کارشناس موسسه مطالعات بين‌المللي انرژي، بحران اقتصادي يونان در ماه هاي قبل و نگراني از آسيب ديدن اقتصاد در ناحيه يورو را از ديگر عوامل موثر بر کاهش قيمت نفت دانست و يادآور شد: چين هم به خاطر مشکلات اقتصادي خود تا حد زيادي روي کاهش تقاضا و در نتيجه کاهش قيمت نفت موثر بوده است.

وي افزود: در سال‌هاي اخير اقتصاد بزرگ چين با رشد بالاي خود تقاضاي نفت زيادي داشت اما به دنبال کاهش نرخ رشد اقتصاد چين، تقاضاي اين کشور به حدود نصف ميزان سالهاي قبل رسيده است.

يوسفي با اشاره به اينکه پيش بيني‌ها نشان مي داد با کاهش 50 درصدي قيمت نفت تا پايان سال 2014 ميلادي، اقتصاد جهان در سال 2015 ميلادي رشد مطلوبي داشته باشد، تاکيد کرد: اما با وجود گذشت هشت ماه از سال ميلادي جاري نشانه چنداني از رشد اقتصادي جهان به واسطه کاهش قيمت نفت به چشم نمي خورد.

وي در خصوص تاثير نفت شيل بر کاهش قيمت جهاني نفت تصريح کرد: با توجه به کاهش قيمت‌ها به نظر مي‌رسيد نفت شيل از بازار خارج شود درحالي که با وجود کاهش دکل‌هاي حفاري آمريکا از 1600 به 700 دکل، توليد نفت اين کشور چندان کاهش نيافته است.

يوسفي با بيان اينکه بر اساس برآوردهاي بين‌المللي دو ماه قبل آمريکا چهار ميليون و 700 هزار بشکه نفت شيل استحصال مي کرد که اين ميزان در روزهاي اخير به 4 ميليون و 600 هزار بشکه کاهش يافته است، بيان کرد: اين کاهش 100 هزار بشکه اي در حدي نيست که بتواند موجب افزايش قيمت شود.


 توزيع گازوييل بر اساس پيمايش از اواخر شهريورماه آغاز مي شود 

 وزير کشور از توزيع گازوييل بر اساس پيمايش از اواخر شهريورماه امسال خبر داد و گفت: پيش بيني مي شود با اجراي اين طرح مصرف گازوييل در ناوگان حمل و نقل برون شهري تا 30 درصد کاهش يابد.به گزارش شانا، عبدالرضا رحماني فضلي، وزير کشور، در چهارمين جلسه مبارزه با قاچاق سوخت با بيان اينکه طرح بسيار بزرگي با هماهنگي وزارت نفت و شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي به همراه وزارت راه و شهرسازي در دست بررسي است، گفت: در اين طرح موضوع ارائه سوخت بر اساس پيمايش کاميونها و اتوبوسها مطرح است که با توجه به آن، همه اتوبوسها و کاميونها به سيستمهاي کنترلي مجهز و بر اساس پيمايش سوختگيري خواهند کرد.

رحماني فضلي اضافه کرد: پيش بيني مي شود که اگر اين طرح اجرايي شود حدود 30 درصد در مصرف گازوييل کشور کاهش يابد.

وي ادامه داد: همدلي و هماهنگي خوبي ميان اعضاي اين طرح وجود دارد و در اين جهت وزارت راه و شهرسازي، سپاه، نيروي انتظامي، قوه قضاييه و وزارت نفت فعال هستند و نمايندگان استاندارهاي چهار استان نيز در اين جلسات شرکت مي کنند که نتايج بسيار خوبي دارد.

وزير کشور با اشاره به اينکه مصرف سوخت مايع کشور روند کاهشي دارد و در گام نخست ميزان مصرف روزانه گازوييل در کشور از 120 ميليون ليتر به 100 ميليون ليتر رسيده است، افزود: در چهارمين جلسه کارگروه مشترک طرح توزيع گازوييل بر اساس پيمايش، مقرر شد که اين طرح تا اواخر شهريورماه راه اندازي شود.

وزير کشور با بيان اينکه مصرف سوخت در چهارماهه اول امسال نسبت به سال گذشته حدود 9 درصد کاهش يافته است، تصريح کرد: در مناطق مرزي با توجه به مجوزي که وزارت نفت به جايگاههاي سوخت مستقر داده است، اين جايگاه ها مي توانند به مرزنشينان و کاميونهاي عبوري خدمات ارائه کنند. وي اضافه کرد: هم اکنون قاچاق سوخت در مناطق مرزي تا حدود 50 درصد کاهش يافته و اين در حالي است که با تدابير لازم معيشت مرزنشينان و درآمد آنان نيز مورد توجه قرار گرفته است.

رحماني فضلي تصريح کرد: همچنين مقرر شد که در مناطق مرزي برخي از اختيارات را با مطالعه اي که کارگروه انجام خواهد داد به استانداران واگذار کنيم که بر اين اساس نقش استانداران در ميزان صادرات و واردات سوخت و همچنين قيمت گذاري با فرمولها و سياستهايي که وزارت نفت تعيين مي کند بيشتر خواهد شد.

وي ادامه داد: اين کار الگوي مناسبي است که مي تواند ما را به روشهاي موثرتري در مبارزه با قاچاق سوخت و ساير کالاها هدايت کند.

پيگيري قاچاق سوخت در اتوبوس

اين در حالي است ،مديرکل تعرفه و ترانزيت سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي با تاکيد بر برخورد با رانندگان اتوبوسي که در پوشش حمل و نقل مسافر اقدام به قاچاق سوخت مي‌کنند، گفت: مسئول بازرسي اتوبوس‌ها نيروي انتظامي است.

محمدجواد عطرچيان در گفتگو با مهر در خصوص قاچاق گازوئيل از سوي يک اتوبوس گردشگري، اظهار داشت: اگر اتوبوسي که به خارج از کشور تردد دارد، مشکل قاچاق داشته باشد، مسافران مي‌توانند با ارايه مدارک، اين موضوع را به سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي اطلاع دهند تا مورد بررسي قرار گيرد.

وي با بيان اينکه هرگونه اقدام غيرمجازي از سوي اتوبوس‌هاي مسافري در اين سازمان پيگيري مي‌شود، افزود: هر اتفاقي که در اتوبوس‌هاي ايراني که به خارج از کشور تردد دارند، بيفتد از سوي سازمان پيگيري مي‌شود اما لازم است که مدارک اين تخلفات هم در اختيار سازمان قرار گيرد.

مديرکل تعرفه و ترانزيت سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي در خصوص ورود مشروبات الکلي از سوي برخي گردانندگان تورها و رانندگان، گفت: وزارت راه، مسئول بازرسي اتوبوس‌ها در مرز نيست و هرگونه تخلف و ورود مشروبات الکي به کشور بايد از سوي مسئولان مرزي و انتظامي مورد پيگيري قرار گيرد.

عطرچيان با اشاره به اينکه مواردي که مستند بوده بايد از سوي مسافران به سازمان راهداري منتقل شود، گفت: تخلفات رانندگان به شدت در سازمان مورد پيگيري قرار مي‌گيرد و مسافران مي‌توانند گزارش‌ها را به سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي دفتر تعرفه و ترانزيت و يا دفتر حمل و نقل مسافر ارسال کنند.


 شهرستان ها 

 واحد نخست فاز 19 پارس جنوبي تا قبل از زمستان راه اندازي مي شود

مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: اولين رديف پالايشي (ترين) فاز 19 پارس جنوبي پيش از زمستان امسال در وارد مدار توليد قرار خواهد گرفت.

به گزارش شانا، علي اکبر شعبانپور درجريان بازديد از پروژه هاي اولويت دار پارس جنوبي با اشاره به تمرکز تمامي جبهه هاي کاري در راستاي اولويتهاي تعيين شده وزارت نفت، اظهار کرد: امسال علاوه بر بهره برداري کامل از فاز 15 و 16 و دستيابي به ظرفيت کامل توليد گاز از اين فازها،نخستين واحد فاز 19 نيز پيش از زمستان امسال وارد مدار توليد مي شود.

وي به اولويت تکميل سکوي C فاز 19 اشاره کرد و با بيان اين که روند توسعه اين سکو مثبت است، افزود: هم اکنون لوله گذاري بخش دريايي فاز 19 تکميل شده و در بخش پالايشگاهي نيز فرايندهاي مربوط به تست لوله ها، کابل کشي، نصب تجهيزات برق و ابزار دقيق، مولدهاي برق، کمپرسورهاي هوا و سيستم کنترل DCS و ساير تجهيزات در راستاي راه اندازي پروژه درحال انجام است.

به گزارش شرکت نفت و گاز پارس، شعبانپور با بيان اين که در حال حاضر سکوي SDP2 با موفقيت راه اندازي و مورد تست قرار گرفته است، اظهار کرد: با توجه به اجراي عمليات خط لوله بين فازي و انجام مراحل نهايي اتصالات مورد نياز، سکوي SPD2 که پيش از اين در پروژه فاز يک مورد بهره برداري و توليد قرار مي گرفت به سکوي 19C متصل مي شود.

مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اين که بخش خشکي فاز 19 شامل حوزه وسيعي از ساخت و اجراي تاسيسات پالايشگاهي است، تهيه و تامين موثر کالا و تجهيزات مورد نياز و توان تخصصي مطلوب پيمانکاران اجرايي پروژه (EPC) در راهبري عمليات بخش خشکي و فراساحل را از مشخصات بارز اين طرح ملي دانست و گفت: پيش بيني مي شود که نخستين رديف شيرين سازي گاز اين فاز، اوايل آبان ماه امسال راه اندازي و مورد بهره برداري قرار گيرد.

وي افزود: مراحل نهايي تکميل کمپرسورهاي هوا و فعاليتهاي آبرساني و کلر زني در واحدآبگير با حضور نماينده سازندگان اصلي اين بخشها در حال راه اندازي و در واحد بخار نيز عمليات تميزکاري، قليايي شويي و توليد بخار صورت گرفته است.

شعبانپور عنوان کرد: در مرحله نخست، رديفهاي شيرين سازي 3 و4 پالايشگاه فاز 19 راه اندازي مي شود و توليدات گازي آن به خط پنجم سراسري گاز کشور ارسال خواهد شد.

توزيع سوخت يورو4 آلودگي هوا را در 6 شهر کاهش داده است

يکي از دلايل بهبود وضع عمومي هوا و محيط زيست کشور رعايت استاندار يورو4 از سوي خودروسازان پس از 8 سال و توزيع سوخت يورو4 در 6 شهر آلوده کشور بوده است.به گزارش شانا، سعيد متصدي، معاون محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيست در نشست يک روزه مديران کل حفاظت محيط زيست استانها که در اصفهان برگزار شد گفت: بهبود وضعيت محيط زيست کشور و فرآينده هاي صنعتي که ثمرات آن رعايت استاندار يورو4 از سوي خودروسازان پس از 8 سال و توزيع سوخت يورو4 در شش شهر آلوده کشور بوده است.

وي قانون مداري و رعايت قوانين و الزامهاي زيست محيطي از سوي فعالان صنعتي، فعالسازي کميته هاي ارزيابي اثرات زيست محيطي استاني با حضور نمايندگان صنعت را از جمله مهمترين ثمرات تعامل سازنده دستگاهها دانست.متصدي با اشاره به لزوم ارتقاي فناوريهاي صنعتي همگام با پيشرفتهاي تکنولوژي جهان تصريح کرد: ايجاد زنجيره توليد پويا و پايدار در شهرکهاي صنعتي و تلاش در جهت حل مشکلات ناشي از آلودگي منابع آب و خاک از جمله مواردي است که بايد مورد توجه قرار گيرد و رعايت شود.

ايجاد منطقه آزاد فناوري نفت و گاز در درياي خزر

استاندار مازندران در ديدار با معاون استاندار مانگستائو قزاقستان از ايجاد منطقه آزاد فناوري انرژي، نفت و گاز در درياي خزر خبر داد.به گزارش شانا، ربيع فلاح، استاندار مازندران، در نشست مشترک استاندار، مديران دستگاههاي اجرايي و فعالان اقتصادي مازندران با معاون استاندار مانگستائو قزاقستان گفت: مرکز تجارت بين‌اللملي نفت مي‌تواند به کشورهاي حاشيه خليج فارس خدمات ارائه کند.

وي افزود: مازندران از ظرفيت بالقوه‌اي در بخشهاي نفت و گاز و پتروشيمي برخوردار است، همچنين شرکتهاي اقتصادي مازندران بايد براي اجراي تفاهمنامه اقتصادي با فعالان اقتصادي منگستائو قزاقزستان همکاري کنند.فلاح از بندرامير آباد به عنوان يک ظرفيت مهم در ارتباطات بين‌المللي دريايي ياد کرد و گفت: حمل و نقل دريايي يکي از مزيتهاي تجارت با قزاقستان است و بندرامير آباد در حقيقت دروازه ورود کالاهاي قزاقستان به ايران و مازندران است.

رحيم بيک امير جانلف، معاون استاندار مانگستائو قزاقستان نيز در اين نشست با اشاره به اين که راه اندازي خط پرواز ساري، اکتائو قزاقستان از مهمترين برنامه هاي اين هيئت در سفر به مازندران است، گفت: با اجراي اين تفاهمنامه فعاليتهاي اقتصادي و تجاري و درماني ميان دو کشور به سهولت انجام مي‎شود.


 معادلات انرژي 

 انتصاب سرپرست جديد ستاد مديريت سوخت و حمل و نقل کشور

محمد شريعتمداري معاون اجرايي رئيس جمهوري با صدور حکمي سرپرست جديد ستاد مديريت سوخت و حمل و نقل کشور را منصوب کرده است.

به گزارش مهر،بر اين اساس پس از تغيير عليرضا فيض بخش، سيد علي حسيني به عنوان رئيس جديد ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت کشور انتخاب شده است و پيش بيني مي شود به زودي تغييرات جديد در بدنه مديران اين ستاد آغاز شود.

محمد شريعتمداري معاون رئيس جمهور در مراسم توديع و معارفه رئيس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت با بيان اينکه رکورد اسقاط خودروهاي فرسوده، افزايش اسقاط خودروهاي کار و سنگين، پيگيري مطالبات ستاد سوخت، ساماندهي و نظم بخشيدن به مسايل داخلي ستاد و افزايش مرکز اسقاط به منظور شکست انحصار و قانونمند کردن آنها را از جمله دستاورهاي ستاد سوخت است، گفت: بعضي فعاليت هاي ستاد سوخت به صورت طبيعي در معرض فساد است که شکل گيري کميته هاي نظارتي و انضباطي در راستاي مبارزه با فساد بسيار موثر بوده است.

اين عضو کابينه دولت همچنين تاکيد کرد: در معرفي و انتصاب به گونه‌اي عمل کرديم که دست مسئولان وزارت راه و شهرسازي در مديريت و انتصاب بعد از انتقال ستاد کاملا باز باشد.

ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت از سال 1385 با توجه به تبصره 13 قانون بودجه سال‌هاي 85 و 86 كل كشور با عنوان ستاد تبصره 13 آغاز به كار كرد كه با ابلاغ قانون توسعه حمل و نقل عمومي و مديريت مصرف سوخت در سال 1387 به ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت تغيير نام يافت.

برنامه ريزي راهبردي، سياست گذاري در سهميه بندي بنزين، كارت هوشمند سوخت، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومي، خروج خودروهاي فرسوده و برخي از هماهنگي هاي بين بخشي از جمله اقدامات اين ستاد در حوزه حمل و نقل و سوخت به شمار مي رود.

هيات دولت اخيرا انتزاع ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت از نهاد رياست جمهوري و انتقال آن به وزارت راه با عنوان مرکز ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت را تصويب کرده است.

گام‌هاي وزارت نفت براي صادرات گاز

توليد گاز از آغاز به کار دولت يازدهم ( مردادماه 92) تا اسفندماه سال 1393 به760 ميليون متر مکعب در روز رسيد.

به گزارش شانا، بر اساس گزارش معاونت امور برنامه ريزي و نظارت بر منابع هيدروکربوري وزارت نفت، ميزان توليد گاز در دولت يازدهم به 760 ميليون مترمکعب در روز رسيد.صادرات گاز يکي از مهمترين برنامه ها و سياستهاي وزارت نفت است که با افزايش توليد گاز آن را پيگيري مي کند؛ در اين زمينه در طول دو سال گذشته طرحهاي صادرات گاز به پاکستان، عمان و ديگر کشورهاي جنوب خليج فارس پيگيري شده و تلاش گسترده اي براي آغاز صادرات گاز طبيعي به عراق در سال 94 انجام شده است.

براي صادرات گاز ايران به عراق کارهاي مهمي انجام شد که مي توان به تکميل خط ششم سراسري و فاز اضطراري آن (خط لوله چهارمله- نفت‌شهر) اشاره کرد، همچنين در چارچوب مصوبه اخذ شده از شوراي اقتصاد بر پايه بند ق تبصره 2 قانون بودجه سال 1393 قرارداد في مابين شرکت ملي نفت ايران و شرکت ملي گاز ايران منعقد شده و مناقصه مربوط به آن نيز برگزار شده است.

به گزارش شانا، صادرات گاز به بغداد قرار است درآينده نزديک آغاز شود؛ صادرات به بغداد با حجم روزانه چهار ميليون مترمکعب آغاز مي شود و تا 35 ميليون مترمکعب در روز قابل افزايش است؛ طبق برنامه همچنين قرار است ايران به بصره نيز گاز صادر کند که صادرات گاز به بصره با حجم روزانه پنج ميليون مترمکعب آغاز مي شود و سرانجام به 30 ميليون مترمکعب در روز مي رسد.

بر اين اساس، صادرات گاز به کشورهاي منطقه اولويت نخست وزارت نفت است و بيژن زنگنه، وزير نفت و معاون او بارها بر اين موضوع تاکيد کرده اند؛ اميرحسين زماني نيا، معاون امور بين الملل وبازرگاني وزير نفت با اشاره به اين که صادرات گاز ايران به کشورهاي منطقه در روابط سياسي ايران بسيار تاثيرگذار است، عراق را يکي از مشتريان گاز ايران دانست و گفت: با برقراري امنيت در خاک عراق، گاز ايران بزودي به اين کشور خواهد رفت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته