جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/05/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5069


هزينه هاي زندگي بازنشستگان با دريافتي آنان همخواني ندارد

تکميل خط 3 مترو تا پايان سال جاري
ترخيص تعدادي واگن از گمرک


بد قولي والدين سبب بدبيني کودک مي‌شود


حوادث‌ازهمه‌جا


ضرب المثل ها


خبرها، سخن‌ها


 هزينه هاي زندگي بازنشستگان با دريافتي آنان همخواني ندارد 

رئيس کانون عالي بازنشستگان و مستمري‌بگيران سازمان تامين اجتماعي، تاکيد کرد: بازنشستگان وضعيت معيشتي مناسبي ندارند و تناسبي بين هزينه هاي زندگي و حقوق دريافتي آنان وجود ندارد.به گزارش مهر، علي اصغر بيات اظهار داشت: دغدغه دولت تدبير و اميد آسايش و آرامش بازنشستگان و مستمري‌بگيران است و طي دو سال گذشته شاهد روند رو به بهبود خدمات سازمان تأمين اجتماعي هستيم.

وي با بيان اينکه سازمان تامين اجتماعي 2 ميليون و 800 هزار نفر بازنشسته و مستمري‌بگير را تحت پوشش دارد، گفت: براي پرداخت مستمري اين عزيزان ماهيانه بالغ بر 2600 ميليارد تومان به آنان پرداخت مي‌شود که تمامي اين مبالغ از محل حق بيمه دريافتي سازمان تامين اجتماعي دريافت مي‌شود.

بيات بر لزوم بهبود و ارتقاء وضعيت معيشت بازنشستگان تأکيد کرد و گفت: بازنشستگان وضعيت معيشتي مناسبي ندارند و تناسبي بين هزينه هاي زندگي و حقوق دريافتي آنان وجود ندارد.وي افزود: دليل اين وضعيت نيز افزايش اندک و کمتر از تورم حقوق بازنشستگان در سنوات قبل است و قانون بايد فصل الخطاب باشد و افزايش حقوق بازنشستگان بر اساس تورم انجام شود.

رييس کانون عالي بازنشستگان تامين اجتماعي با اشاره به مشکلات سازمان تامين اجتماعي گفت: مشکلات امروز سازمان تامين اجتماعي نتيجه قوانين حمايتي است که در ادوار گذشته براي اين سازمان تصويب کردند.

بيات در ادامه تصريح کرد: با تصويب قوانين حمايتي براي سازمان تامين اجتماعي، دولت به يک کارفرماي بزرگ تبديل شد زيرا در قبال اين قوانين مسئوليت ها و بار مالي زيادي متقبل شد که امروز نمي‌تواند ديون خود را به سازمان تامين اجتماعي پرداخت کند.

وي افزود: در زمان بررسي قوانين و طرح پيشنهادات مختلف در مجلس شوراي اسلامي بايستي به نحوه تامين بار مالي تعهدات سازمان تامين اجتماعي توجه شود و انتظار ما اين است که از تحميل هزينه‌هاي جديد به سازمان تأمين اجتماعي خودداري شود.


 تکميل خط 3 مترو تا پايان سال جاري
 ترخيص تعدادي واگن از گمرک 

قائم‌مقام شرکت مترو تهران و حومه از تکميل خط 3 مترو با حدود 30 ايستگاه تا پايان سال جاري خبر داد.گرامي در گفت‌وگو با فارس، به ساخت خط 3 مترو اشاره کرد و گفت: تا پايان سال جاري خط 3 مترو به اتمام مي‌رسد.وي با بيان اينکه تا پايان سال 11 ايستگاه در خط 3 افتتاح مي‌شود، گفت: در هر ماه يک ايستگاه و در برخي از ماه‌ها دو ايستگاه افتتاح مي‌شود.به گفته قائم‌مقام شرکت مترو تهران و حومه، ظرف يک ماه آينده 4 ايستگاه در خط 3 افتتاح و آماده بهره‌برداري مي‌شود.

گرامي با بيان اينکه طول خط 3، 37 کيلومتر است، گفت: 30 ايستگاه در اين خط وجود دارد و اين خط تا شهر قائم ادامه دارد.وي در خصوص ورود واگن‌هاي جديد به مترو گفت: تعدادي از واگن‌ها در گمرک بوده که آنها را ترخيص کرده‌ايم و به زودي وارد خطوط خواهيم کرد.


 بد قولي والدين سبب بدبيني کودک مي‌شود 

بدقولي از سوي والدين سبب بدبيني، نا اميدي و کاهش اعتماد کودکان به آنها مي‌شود.ربابه غفار تبريزي روان شناس باليني در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان در کودکان در هنگامي که از سوي والدين خود قولي مي‌گيرند انتظار بر آورده شدن آن را دارند. بي توجهي پدر و مادر نسبت به وعده‌هاي خود به فرزندانشان سبب بدبيني، نا اميدي و کم شدن اعتماد انها به والدين مي‌شود.وي تصريح کرد: لازم است بين قولي که به کودک به عنوان پاداش براي انجام خوب وي داده مي‌شود فاصله نيفتد و اين پاداش در حد توان مالي والدين در نظر گرفته شود.غفار تبريزي تاکيد کرد: البته هميشه پاداش نبايد جنبه مالي داشته باشد بلکه حالت کلامي و تفريحي هم مي‌تواند براي کار خوب کودک در نظر گرفته شود.وي به والدين توصيه کرد: هميشه نبايد والدين براي انجام هر کار خوب کودک قول پاداش را دهند زيرا انجام کار نيک بايد به تدريج در کودک دروني شود و خود از انجام آن لذت ببرد نه آنکه تصور کند که بادي هر عمل کار نيک خود، پاداش دريافت کند.


 حوادث‌ازهمه‌جا 

 شهادت 17 معلم و کودک يمني؛

بيش از 25 حمله هوايي عربستان به تعز

شهادت 17 معلم و کودک يمني در حملات هوايي ائتلاف تحت رهبري عربستان و بيش از 25 حمله هوايي جنگنده هاي سعودي به مناطق مختلف تعز از جمله آخرين تحولات يمن است.

به گزارش مهر به نقل از منابع خبري، حملات جنگنده هاي عربستان به شمال يمن منجر به شهادت 13 معلم و 4 کودک شد. شاهدان عيني گفتند: جنگنده هاي عربستان دفتر اتحاديه معلمان يمن و مقر حزب کنگره ملي را هدف قرار دادند که در اين حملات 17 شهروند يمني از جمله 4 کودک به شهادت رسيدند.

در واکنش به اين جنايات، صندوق کودکان ملل متحد (يونيسف) کشتار شهروندان يمني در استان عمران را «خونريزي» ناميد و آن را محکوم کرد. يونسيف اعلام کرد شهروندان بهاي سنگيني را در نزاع مستمر در يمن پرداخت مي کنند. طبق اعلام يونيسف، در حملات 6 ماهه عربستان عليه يمن حدود 400 کودک به شهادت رسيده و 600 کودک ديگر زخمي شده اند.

از سوي ديگر جنگنده هاي عربستان بيش از 25 بار مناطق مختلف استان تعز از جمله حيدان، کتاف و باقم را هدف قرار دادند. در همين رابطه يک مقام امنيتي يمن گفت: جنگنده هاي عربستان در حملات وحشيانه مناطق وادي ليه، حيدان، آل مجدع، باقم و کتاف را 25 بار بمباران کردند که در نتيجه آن سه منزل تخريب شده و تعدادي از منازل آسيب ديد.

خبر ديگر اينکه در حملات جنگنده هاي عربستان به منطقه صاله در شهر تعز 80 نفر شهيد و زخمي شدند که شماري از آنها کودک و زن هستند و برخي نيز همچنان زير آوار باقي مانده اند. در ادامه درگيري هاي يمن، نيروهاي ارتش و کميته هاي مردمي مانع از پيشروي نيروهاي عربستان و بازپس گيري پايگاه «وادي جاره» در منطقه جيزان شدند.

يک مقام نظامي گفت: ارتش عربستان در تلاش بود به سمت پايگاه وادي جازه پيشروي کند ولي ارتش و نيروهاي مردمي مانع از پيشروي آنها شدند و شماري از نظاميان عربستان را به هلاکت رسانده و شماري ديگر را زخمي کردند.

واژگوني خودروي حامل اتباع افغان در استان سيستان و بلوچستان

سرپرست معاونت عمليات امداد و نجات جمعيت هلال احمر از امدادرساني به حادثه واژگوني خودروي اتباع غير قانوني در استان سيستان و بلوچستان خبر داد.

به گزارش برنا ، به نقل از اداره‌کل روابط عمومي و ارتباطات مردمي جمعيت هلال احمر، حسين درويشي گفت: بر اثر واژگوني يک دستگاه خودروي تويوتا وانت حامل اتباع افغان در ساعت 10 و 30 دقيقه صبح امروز در کيلومتر 6 محور مهرستان –ايرانشهر 25 تن آسيب ديدند.

سرپرست معاونت عمليات امداد و نجات جمعيت هلال احمر افزود: امدادگران و نجاتگران هلال احمر ضمن امدادرساني به 25 حادثه ديده، 4 تن از مصدومان سانحه را به مراکز درماني انتقال دادند.

واژگوني خونين ميني‌بوس زائران امامزاده محمدابن‌حسن؛

21نفر مجروح شدند

واژگوني يک دستگاه ميني‌بوس زوار امامزاده محمد‌ابن‌حسن اليگودرز 21 مجروح بر جاي گذاشت.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، ساعت 2:50 دقيقه بامداد امروز يک دستگاه ميني‌بوس زوار امامزاده محمد ابن حسن اليگودرز که اهل شهرستان خمين بودند واژگون شد و بر اثر اين حادثه 21 نفر مجروح شدند.

به محض وقوع اين حادثه آمبولانس‌هاي جمعيت هلال احمر و اورژانس شهرستان اليگودرز به محل حادثه اعزام و 21 مجروح را به بيمارستان امام جعفر صادق (ع) انتقال دادند. غلامرضا لوني رئيس جمعيت هلال‌احمر اليگودرز درباره اين خبر گفت:حال بيشتر مجروحان اين حادثه مساعد اعلام شده است.

بازداشت آخرين قاتل فراري دشتستان در کوهستان‌هاي شيراز

به گزارش مهر فرمانده انتطامي استان بوشهر گفت: آخرين قاتل فراري شهرستان دشتستان در کوهستان‌هاي شيراز دستگير شد.

سردار حيدر عباس‌زاده صبح جمعه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تلاش‌هاي بسيار زيادي را براي بهبود وضعيت امنيتي در سطح استان بوشهر داشته‌ايم و طرح‌هاي مختلف امنيتي در اين راستا اجرا مي‌شود.

وي مقابله با جرايم خشن را به عنوان يکي از مهمترين راهبردهاي بهبود وضعيت امنيت عنوان کرد و افزود: در سال‌هاي گذشته همواره شاهد کاهش وقوع جرايم خشن و همچنين افزايش کشفيات اين جرايم بوده‌ايم.

فرمانده انتطامي استان بوشهر از دستگيري يک قاتل فراري شهرستان دشتستان در شب گذشته خبر داد و اضافه کرد: اين متهم که از سال 92 تاکنون متواري بود، در اطراف شيراز دستگير شد. سردار عباس‌زاده به تشريح جريان اين عمليات پرداخت و ادامه داد: اين متهم به قتل 26 سال دارد و در سال 92 يک نفر را در دامنه کوه‌هاي برنگ وحدتيه به قتل رسانده و متواري شده بود. وي افزود: به منظور شناسايي مخفيگاه متهم، اقدامات گسترده اطلاعاتي و عملياتي پليس صورت گرفت و مشخص شد که وي در استان فارس مخفي شده است.

فرمانده انتطامي استان بوشهر با اشاره به اعزام سه تيم از کارآگاهان پليس آگاهي شهرستان دشتستان براي دستگيري متهم، اضافه کرد: متهم در کوهستان‌هاي اطراف شيراز محاصره و دستگير شد.


 ضرب المثل ها 

 نه شير شتر نه ديدار عرب !

يك روز جوانكي پر ازشورو طرب

بگرفت زني تا كه نگويند عزب

چندي كه گذشت گفتمش :چوني؟ گفت:

نه شير شتر خواه و نه دبدار عرب!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 خبرها، سخن‌ها 

 سگ ها سنگ نمي زنند

ساعت را نمي دانم اما آفتاب روشنايي را پهن کرده است و به روي خيابان ها، موجودات و درختان راه مي رود. آفتاب آرام آرام رنگ ها را از نارنجي به سفيد تبديل مي کند و ديگر نمي توان به خود خورشيد خيره شد. اکنون لمس تن شهر و شهر خانه به دست آفتاب بجاي لذت، زيبايي مي آفريند.کم کم رنگ ها کم رنگ تر و غبار بيشتر مي شود. من در خيابان هستم و مي روم ... .

کسي آرام مي ايستد تا من رد شوم، هيچ حرکتي نمي کند، انگار به يک باره ميخکوب مي شود و مي ميرد. از اين سوي خيابان به آنسو مي روم. زني تا مرا مي بيند به تاخت دور مي شود. همچنان در راهم و به دسته اي از مردان ايستاده منتظر اتوبوس سرويس کارخانه نزديک مي شوم. مي خواستم آرام از کنار آنان رد شوم که سوت زدند و فرياد کشيدند، يکي از آنان به من سنگ زد.پا به فرار گذاشتم تا زخمي ام نکرده اند. از آنان دور شدم و تا حواسم جمع شد ديدم در کوچه اي هستم. کوچه اي پهن که دو سويش را پياده رو هايي با درختاني سر سبز گرفته بودند. دختري دبستاني در خانه را گشود و چند گام به بيرون جهيد. مرا ديد، هراسان به درون خانه برگشت، در را محکم بست و جيغ کشيد: «مامان!». من از جيغ ترسيدم و از کوچه به خيابان گريختم؛ سر کوچه که رسيدم، نانوا به سويم سنگ پرتاب کرد؛ سومين سنگ به من خورد. پهلوي راستم تير کشيد و تا مغز استخوانم را سوزاند.

بسيار دويدم و دور شدم ... . در دور دستي خلوت ايستادم و به پهلويم نگريستم زخم شده بود، دور زخم باد کرده بود و خون زيرش دويده بود. زخم را ليسيدم، شايد بهتر شود. سوزش بدي تمام حسم را گرفته است.

گرسنه ام؛ سطل آشغالي يافتم، بزرگ بود، بي قواره، زشت و سياه اما چاره چيست؟ با نگاهي فهميدم کنار سطل، سکويي ست. به روي سکو پريدم و از روي آن به داخل سطل جست زدم. نايلون ها را با عجله پاره مي کردم تا پيش از آنکه کسي بيايد چيزي پيدا کنم و بخورم. خوراک که نمي شود گفت، اما مجبورم بخورم. در ميانه ي خوردن، مردي از در بقالي بيرون پريد و نعره زد: «برو گمشو! لعنتي همه ي نايلونا رو پاره کرد». ناگزير گريختم، چاره اي ندارم. اينجا کسي به فکر درد ها و بي کسي هايت نيست؛ تنها سنگ ميزنند، انگار کسي که تنها ست بايد سنگ بخورد.

آفتاب به ميانه ي آسمان رسيده است. در مرداد ماه اين شهرآسفالت ها مي خواهند تاول بزنند. تا ساعتي ديگر آسفالت ها قير مي شوند و پاهايم مي سوزند. تا درون قير فرو نرفته ام بايد سايه اي پيدا کنم و به زير آن پناه بگيرم. به دنبال سايه ها و چرخش سايه ها ميروم و سر از پارک در مي آورم. پارک خوب است؛ ظهر ها خنک است و خلوت، مي شود قدمي زد و آرام شد اما امروز زخمم تير مي کشد، مي سوزد.

وارد پارک مي شوم و کمي گشت مي زنم. زخمم را ليس مي زنم تا آرام شود. درخت بيد به زيبايي چتر گشوده و در باد گيسوانش را تاب مي دهد. از اين سو به آن سو بوي خوش علف فضا را آکنده است. زير چتر بيد دو تن کنار هم ايستاده اند و در گوش هم حرف هاي بي سر و ته مي زنند. مي ايستم و سرم را بالا مي گيرم و درخت بيد و آن دو نفر را مي نگرم. جواني حال خوبي دارد ... . پسر متوجه نگاه و حضور من مي شود، به من نگاه مي کند. لحظه اي بعد خم مي شود و دنبال چيزي مي گردد، سپس راست مي شود و چيز را به سوي من پرت مي کند؛ به من نمي خورد. باز خم و راست مي شود و به سوي من پرت مي کند، به شانه ام مي خورد.

آخ! تا مغز استخوانم تير مي کشد. انگار تمام وجودم به يکباره خرد مي شود. درد تمام تنم را پر مي کند، از سر بد بختي زوزه اي مي کشم و فرار مي کنم. تا توان دارم مي دوم. خون از شانه ام مي ريزد. نمي دانم به کجا بروم، نمي دانم از دست چه کسي بايد فرار کنم و چرا بايد از همه سنگ بخورم. همچنان با تمام وجودم مي دوم.

در پيش رويم زني مي دود، چاق است و هن هن کنان تلو تلو مي خورد و چربي هايش را که روي هم لا خورده است تکان مي دهد. کوتاه قد است و لباس هايش او را تا حد زمين پايين کشيده و در پشت سر پسري که سنگ زد و شانه ام را خونين کرد.

به عقب نمي توانم بازگردم پس به سمت زن مي دوم ... . حتما او هم مي خواهد مرا سنگ بزند. همچنان مي دوم، زن تازه مرا ديده است، ديده و ترسيده است. اگر به او حمله نکنم مرا سنگ خواهد زد.

خون تنم از شانه ام به زمين مي چکد. زن خم مي شود تا سنگ بر دارد. تند تر مي دوم و به روي زن مي پرم و جايي را با تمام تواني که در من مانده گاز مي گيرم . مزه ي خون را دور دندان هايم حس مي کنم و آرام مي شوم. سگ ها سنگ نمي زنند.

نگارش: مهندس فرشيد خيرآبادي


 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته