جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/05/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5069


فغان از اين فغاني


نفرات تيم‌هاي ملي کشتي آزاد و فرنگي اواسط هفته معرفي مي‌شوند


راز بزرگ فوتبال ايران در حرف هاي محمد دادکان


خبــر


دقيقه نود


 فغان از اين فغاني  

 سعيد ونکي

سر پرسپوليس را بريدند، داور بايد شماره 10 ذوب آهن را مي پوشيد، قضاوت عليه پرسپوليس عادي شده، نمي خواهند پرسپوليس نتيجه بگيرد و ...

اين جملات، بخش کوچکي از اعتراضات بازيکنان و کادر فني و مديريتي پرسپوليس، پس از بازي پرحاشيه مقابل ذوب آهن بود؛ شبي که با ترکيب اشتباهات پرشمار فردي و داوري، پرسپوليس را در قعر جدول جاي داد و اين تيم را وارد فاز جديدي از بحران کرد.

در بازي مقابل ذوب آهن، پرسپوليس با نمايشي قابل قبول، اميد ها را در دل هوادارانش زنده کرد و با فراهم کردن موقعيت هاي پرشمار گلزني، حريف اصفهاني را تا آستانه ذوب شدن، پيش برد.

اما عليرضا فغاني که اين بازي، اولين جضورش در ليگ پس از محروميت بود، با قضاوتي فاجعه بار، ترديدها را در خصوص توانايي هاي خود به عنوان بهترين داور ايران و صلاحيت کميته داوران فدراسيون، افزايش داد.

آن طور که از صحبت کارشناسان داوري برداشت مي شود، فغاني حداقل سه اشتباه مرگبار در اين ديدار حساس داشته است.

در همين ارتباط، کارشناسان داوري پس از اين بازي، به اظهار نظر درباره عملکرد فغاني پرداختند.

رضا غياثي در مورد نحوه قضاوت عليرضا فغاني در بازي پرسپوليس و ذوب آهن که با اعتراض زياد هواداران و مربيان پرسپوليس روبرو شده گفت: در دقيقه 39 دروازه‌بان ذوب آهن روي فرشاد احمدزاده، مرتکب خطاي پنالتي شد که داور اين پنالتي را به سود پرسپوليس نديد و اگر آن پنالتي اعلام مي‌شد دروازه‌بان ذوب آهن را بايد اخراج مي‌کرد.

غياثي در مورد پنالتي که به سود پرسپوليس اعلام شد گفت: آن پنالتي که به سود پرسپوليس اعلام شد درست بود.

مدافع ذوب آهن با دست بازيکن پرسپوليس را هل داد و هرچند که بازيکن پرسپوليس بزرگنمايي کرد اما آن پنالتي درست بود. ضربه پنالتي زده شد و دروازه‌بان ذوب آهن حداقل دو متر به جلو پريد و بايد اين ضربه تکرار مي‌شد که داور چنين کاري انجام نداد.

وي با اشاره به اخراج محسن بنگر گفت: بنگر تا زماني که کارت قرمز نگرفته بود بي احترامي به داور نکرد و فقط يک خطاي معمولي انجام داد که مستحق کارت زرد و اخراج نبود. پنالتي که براي ذوب آهن گرفته شد پنالتي نبود و داور در اين صحنه هم اشتباه کرد.

اما دو نکته از اشتباهات فغاني در صحبت کارشناسان داوري پنهان ماند . يکي صحنه اي بود که به سود پرسپوليس پنالتي گرفته شد و جالب اينکه در آن صحنه، سعيد علي نژاديان کمک داور فغاني با جايگيري مناسب، تشخيص پنالتي داد؛ صحنه اي که از چشمان فغاني دور ماند و اگر پرچم کمک داور بالا نمي رفت، يک اشتباه فاجعه بار ديگر، در کارنامه او ثبت مي شد.

ديگر اتفاق مهم، خطايي بود که به سود ذوب آهن گرفته شد و منجر به گل اول ذوبي ها شد که به گفته سعيد مظفري زاده داور بين المللي سابق، تشخيص خطا به سود ذوب، کاملاً اشتباه بود.

پرسپوليس که در سه بازي متوالي مقابل استقلال خوزستان، سپاهان و ذوب آهن، سوت هاي اشتباه و تاثير گذار را مقابل خود ديده، وارد فاز جديدي از بحران شده؛ بحراني که ساخته اشتباهات فردي و داوري تا کنون بوده است و به نظر مي رسد ديدار اين هفته مقابل فولاد پيش از تعطيلات 20 روزه ليگ، فرصتي براي فرار از اين بحران تاريخي باشد.


 نفرات تيم‌هاي ملي کشتي آزاد و فرنگي اواسط هفته معرفي مي‌شوند 

 
ترکيب تيم‌هاي ملي کشتي آزاد و فرنگي ايران براي حضور در رقابتهاي جهاني 2015 آمريکا و گزينشي المپيک ريو اواسط هفته در نشست مشترک شوراي فني تيم‌هاي ملي مشخص و معرفي خواهد شد.گمانه زني‌ها طي هفته هاي اخير در خصوص ترکيب تيمهاي ملي کشتي آزاد و فرنگي اعزامي به رقابتهاي جهاني آمريکا ادامه دارد و حتي ترکيب احتمالي کاروان کشتي ايران در اين آوردگاه بزرگ نيز مشخص شده است.

البته فعلا تمام نگاه‌ها به نشست مشترک شوراي فني تيم‌هاي ملي کشتي آزاد و فرنگي است تا اواسط هفته جاري تکليف اين ابهامات را روشن کند. بدين ترتيب همانطور که قبلا نيز از سوي فدراسيون کشتي اعلام شده بود، ترکيب نهايي آزاد وفرنگي کاران ملي پوش 15 روز مانده به اعزام معرفي مي‌شود.

اردونشينان تيم‌هاي ملي کشتي آزاد و فرنگي از ديروز جمعه در خانه کشتي وارد آخرين مرحله از تمرينات آماده سازي خود شده اند که اين اردو تا زمان اعزام به رقابتهاي جهاني ادامه خواهد داشت.رقابتهاي کشتي قهرماني جهان و گزينشي المپيک 2016 روزهاي 16 تا 21 شهريورماه در شهر لاس وگاس آمريکا برگزار خواهد شد.


 راز بزرگ فوتبال ايران در حرف هاي محمد دادکان 

 شايد اين از شانس پرسپوليسي هاست که اشتباه فاحش داوري در بازي اين تيم مقابل ذوب آهن با جمله جنجالي رئيس سابق فدراسيون همراه شده است.محمد دادکان در گفت و گوي ويژه خبري در حين گفت و گو با علي کفاشيان گفت: داوري که محروم شده است (محسن قهرماني) به او گفته فدراسيون از او خواسته بوده يک بازي را دربياورد.

محسن قهرماني البته داور مشهور و آشنايي است که آخرين بار در مسابقه پرسپوليس و سپاهان فوتبال ايران را از تصميمات خود متاثر کرده بود. در آن دوره زماني علي دايي با اعلام اين موضوع که قهرماني به دليل عدم پرداخت حق حساب به نفع سپاهان سوت زده، ادعا کرد اگر وجه لازم را براي وي کارت به کارت مي کرده وي طور ديگري در اين بازي قضاوت مي کرده است. اما حرف هاي محمد دادکان در برنامه هماهنگ شده نبوده است چراکه قهرماني به تازگي محروميت خود را پشت سر گذاشته ويک بازي را در ليگ برتر نيز قضاوت کرده است. او که بعداز جنجال دامنه دار پارسال به دنبال آرامش خاطر براي ادامه کار داوري است، احتمالا اين حرف ها را به حالت درد دل و در دوران محروميت با دادکان مطرح کرده است. هواداران فوتبال درباره مسابقه اي که از قهرماني خواسته شده بوده آن را در بياورد گمانه زني مي کنند و بيشترين احتمال نيز پيرامون بازي پرسپوليس ـ سپاهان معروف است. قهرماني پنالتي مشکوکي را براي سپاهان اعلام کرد اما در شرايطي که به اين داور دستور داده شده سکوت کند و حرفي به زبان نياورد يکي، دو عضو جامعه داوري کدهايي از بازي مورد اشاره دادکان به ورزش سه مي دهند.

يکي از کمک داوران سابق فوتبال ايران به خبرنگار ما گفته است البته حرف آقاي دادکان قابل اثبات نيست اما اين اتفاق رخ داده است و همه مي دانند که دادکان دروغ نمي گويد. به گفته وي مسابقه مورد اشاره 5 سال پيش و در هفته هاي آغازين ليگ در ورزشگاه آزادي بين دو تيم تهراني برگزار شده است. مسابقه پرگل و جذاب که تماشاچي زيادي را به ورزشگاه آزادي کشانده است. به گفته وي در آن مسابقه از قهرماني خواسته شده بوده که يکي از دوتيم بازنده بيرون نيايند.

اعلام جزييات اين بازي در اين ماجرا شايد احتياج به دخالت نهادهاي بالاي دستي داشته باشد اما جالب اينجاست که اين محسن قهرماني است که باز در کانون جنجال ايستاده است. لابد خاطرتان هست که او در بحبوحه داستان خود و پرسپوليس و در روزهاي احتمال محروميتش اعلام کرده بود چيزهايي مي داند که اگر بگويد، سنگ روي سنگ بند نخواهد شد و احتمالا منظور قهرماني همين اتفاق نيز بوده است. اتفاقي که به طور غيرمستقيم از زبان وي مطرح شده و البته احتمالا خود وي در شرايط امروز دوست نداشته در اين باره چنين افشاگري بزرگي صورت بگيرد.


 خبــر 

 امروز در هيئت مديره بررسي مي شود

احتمال کناره گيري پرسپوليس از ليگ برتر

تيم فوتبال پرسپوليس با شکست مقابل ذوب آهن در رده انتهاي جدول باقي ماند.اين شکست اما موجي از اعتراضات بي سابقه را به سبب داوري نامتعادل عليرضا فغاني ايجاد کرده است. يکي از مديران باشگاه پرسپوليس در تماس با ورزش سه اعلام کرد در پي اعتراضات مکرر مردمي و تماس هاي بيشمار از با باشگاه مديرعامل و اعضاي هيات مديره، پرسپوليس احتمال کناره گيري از ليگ برتر يا عدم حضور در بازي آينده مقابل فولاد را بررسي خواهد کرد.

اين تصميم در هيات مديره پرسپوليس به بحث گذاشته خواهد شد . پرسپوليسي ها به جز بازي اول مقابل پديده در 3 بازي متوالي اعتراضاتي به نحوه قضاوت داوران داشته اند.

فرهاد مجيدي همبازي علي کريمي در تيم ستارگان ايران شد

کاپيتان پيشين استقلال در ديدار مقابل ياران فيگو و کاناوارو تيم ستارگان ايران را همراهي خواهد کرد.

به گزارش آفرينش و به نقل از تسنيم، مجيد بهره‌مند، مدير روابط عمومي باشگاه هنرمندان ايران با اعلام اين خبر اظهار داشت: طي تماس تلفني که حميد ثنايي، معاون ورزشي باشگاه هنرمندان با فرهاد مجيدي داشت، قرار بر اين شد که او طي هفته جاري سفري به اسپانيا و سپس امارات داشته باشد و پس از آن خودش را به تمرينات تيم ستارگان ايران مي‌رساند تا روز ششم شهريورماه در ديدار مقابل ستارگان فوتبال جهان در ورزشگاه آزادي به ميدان برود.

وي در ادامه افزود: ستاره محبوب باشگاه استقلال ضمن ابراز خوشحالي از اين دعوت و حضور در جمع ستارگان فوتبال و هنر ايران خاطرنشان کرد که براي بازي در ديداري که خيريه است نبايد تعامل و درنگ کرد و براي حضور در اين بازي اعلام آمادگي مي‌کنم. مجيدي همچنين ابراز اميدواري کرد هواداران فوتبال سکوهاي ورزشگاه آزادي را در روز بازي پر کنند تا يک چهره و وجهه بين‌المللي جديد در فوتبال کشورمان رقم بخورد.

قرار است در تيم ستارگان فوتبال ايران بازيکنان پيشين تيم ملي چون علي دايي، عليرضا منصوريان، علي کريمي و ... به ميدان بروند و در تيم منتخب جهان نيز بازيکناني چون فابيو کاناوارو، لوييز فيگو، ادگار داويدس و ... حضور خواهند داشت.

محرم، خط قرمزِ سپاهاني‌ها

کاپيتان اولِ سپاهان، هنوز هم گمشده بزرگ اين تيم در ليگ پانزدهم به شمار مي رود.دراين سال‌ها، عادت کرده ايم که محرم نويدکيا مسابقه هاي زيادي را به خاطر مصدوميت هاي هميشگي اش از دست بدهد اما اين اولين بار است که نويدکيا مصدوم نيست و عليرغم آمادگي، سپاهان را ترک کرده است.

محرم همچنان در روزهاي تمرين و مسابقه در کنار سپاهان آفتابي نمي شود اما هر بار، تعداد بيشتري از تصويرهايش روي دست هواداران تيم اصفهاني بالاتر مي رود. آن ها وقتِ تشويق محرم، يک «فقط» در مقابل اسم او قرار مي دهند تا به حسين فرکي و هر فرد ديگري در باشگاه بفهمانند که هيچکس نمي تواند برنده نزاع با هافبکِ کهنه کار باشگاه باشد.

آن ها با اين شعارها، به جاي دعوت محرم به بازگشت، افراد ديگر را به تن دادن به خواسته هاي مرد شماره 4 تشويق مي کنند. خواسته هواداران سپاهان روشن است. محرم بايد برگردد. حتي به قيمتِ از دست رفتن مردي که در دو سال گذشته قهرمان فوتبال ايران شده و در آغاز ليگِ پانزدهم نيز تيمش را در صدر جدول رده بندي حفظ کرده است.

پيکان به مقام سوم واليبال باشگاه‌هاي آسيا رسيد

تيم واليبال پيکان به مقام سوم مسابقات قهرماني باشگاه‌هاي آسيا رسيد.تيم واليبال پيکان با پيروزي 3 بر يک مقابل «پاولودار» قزاقستان به مقام سوم مسابقات قهرماني باشگاه‌هاي آسيا رسيد.

شاگردان پيمان اکبري ست‌هاي اول، دوم و چهارم را با نتايج 25 بر 13، 25 بر 23 و 23 و 25 بر 18 به سود خود پايان دادند و در ست سوم 26 بر 28 شکست خوردند.


 دقيقه نود 

 مورينيو: پدرو براي تفريح به چلسي نيامده است

سرمربي چلسي از عملکرد اين باشگاه در زمينه جذب پدرو تمجيد کرده است .

خوزه مورينيو در کنفرانس خبري به خبرنگاران گفته است :" اين هفته ما يک دفاع چپ جوان بسيار خوب که پتانسيل بالايي دارد و يکي از بهترين مهاجمان دنيا را خريديم . پدرو تجربه زيادي دارد . او اين اراده را داشت که از يک باشگاه عظيم جدا شود و من اين موضوع را دوست دارم . او عاشق آن باشگاه بود و افراد آن باشگاه هم وي را دوست داشتند ولي تصميم گرفت که براي کارنامه بازيگريش آنجا را ترک کند . اين نشانه جاه طلبي است .

پدرو مي خواهد در همه بازي ها به ميدان برود . او براي سال هاي طولاني در کنار مسي، اينيستا و بقيه ستارگان بارسلونا بازي کرد و جام هاي زيادي برد ولي باز قانع نشده است . اين طرز رفتار را دوست دارم . او براي تفريح به اينجا نيامده بلکه براي بازي کردن و لذت بردن از فوتبالش آمده است . از اين موضوع خيلي خوشحال هستم .

چلسي از اينکه پدرو ما را انتخاب کرده خوشحال است . من فقط مي خواهم منچستريونايتد را در زمين شکست دهم . کار ما جلوگيري کردن از رفتن بازيکن ها به باشگاه هاي رقيب نيست . کار ما جذب بازيکنان مناسب است . ما به پدرو علاقه زيادي داشتيم و از جذب وي خوشحال هستيم.

خطيبي و توجيهِ عجيبِ استعفا

کلاس دارم!

وقتيِ خبرگزاري ها خبر اخراج او از کنار زمين توسط داور مسابقه را با عبارتِ خشک و خالي و شيطنت آميز «خطيبي اخراج شد» تيتر مي کردند تا شائبه اخراج او از باشگاه را مطرح کنند، کمتر کسي تصور مي کرد صبح روز بعد خبر استعفاي سرمربي سياه جامگان همه جا پيچيده باشد.

به گزارش آي اسپورت، رسول خطيبي بعد از سه شکست و يک پيروزي، حالا اولين استعفاي ليگ پانزدهم را به نام خودش ثبت خواهد کرد. «شرکت در کلاس هاي مربيگري A در آلمان» بهانه رسول خطيبي براي ترک نيمکت تيم مشهدي بوده است. اينکه او حضور در اين کلاس ها را به هدايت يک تيم ليگ برتري ترجيح بدهد، تا حدود زيادي عجيب به نظر مي رسد. از طرفي، او در صورت تمايل به شرکت در اين کلاس‌ها مي توانست از ابتداي فصل براي آن اقدام کند و لزومي نداشت که در تابستان پيشنهاد سرمربيگري سياه جامگان را بپذيرد.

به نظر مي رسد در مشهد، ديگر تمايلي به حفظ اين مربي جوان وجود نداشت و او با علم به اين موضوع، سروشکل بهتري به جدايي اش از جمع سياه و مشکي ها دارد تا کارنامه مربيگري اش در مشهد را از واژه اخراج دور نگه دارد.او حالا نيمکت سياه جامگان را ترک مي کند اما تيم مشهدي با هر مربي ديگري نيز، بايد با مهره هاي مدنظر خطيبي به کار ادامه بدهد. مهره هايي که بيشترشان از فوتبال تبريز به مشهد برده شده اند.

عدم علاقه هواداران رئال به خريدهاي تابستاني

به نظر مي رسد که هواداران رئال مادريد چندان علاقه اي به خريدهاي جديد اين باشگاه ندارند.

به گزارش ورزش سه، رئال مادريد در فصل نقل و انتقالات تابستاني که البته هنوز 10 روز ديگر از آن باقي مانده، تحرک چندان خاصي نداشته و بر خلاف فصول گذشته، شاهد پيوستن يک بازيکن کهکشاني به اين تيم نبوده ايم.

بازيکناني چون دانيلو، کاسميرو، واسکز، چريشف، کاسيا و کواچيچ، 6 بازيکني هستند که به فهرست رئال براي فصل بعد اضافه شده اند و در اين ميان، سه بازيکن پيش از اين بصورت قرضي از رئال در تيم هاي ديگر توپ مي زدند و بارديگر به اين تيم بازگشته اند (کاسميرو،چريشف،واسکز).

نشريه AS از هواداران رئال خواسته بود تا ترکيب 11 نفره مورد علاقه خود را انتخاب کنند و نتيجه اين نظرسنجي نشان داد که هيچکدام از بازيکنان جديد رئال مادريد مورد علاقه هواداران قرار ندارند و همگي خارج از فهرست 11 نفره مانده اند. ترکيب ثابت موردنظر رئال از ديد هوادارانش بدين شرح است: ناواس، کارواخال، واران، راموس، مارسلو، کروس، مودريچ، خامس، بيل، ايسکو و رونالدو.

نکته جالب ديگر اينکه رئالي ها ايسکو را به بنزما و نيز واران را به په په ترجيح داده اند.

قوچان‌نژاد: براي چند هفته مصدوم هستم اما زندگي ادامه دارد

مهاجم ملي‌پوش تيم ملي ايران پس از مصدوميت گفت: براي چند هفته مصدوم و دور از ميادين هستم اما زندگي ادامه دارد. رضا قوچان‌نژاد که به تازگي در تمرينات چارلتون از ناحيه زانو مصدوم شده و مسابقات اين تيم و همچنين تيم ملي ايران را تا يک ماه آينده از دست داده است، گفت: از دکتر ويليامز به دليل ويزيت و ديداري که امروز با بنده داشت، تشکر مي‌کنم. وي ادامه داد: براي چند هفته مصدوميتم طول مي‌کشد و دور از ميادين خواهم بود، اما با اين وجود زندگي ادامه دارد.

دوباره از هواداراني که با پيام‌هاي خود من را مورد حمايت قرار دادند، تشکر مي‌کنم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته