جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/02 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5071

آبياري سبزيجات تهراني‌ها با فاضلاب خانگي
رهاسازي 80 درصدي فاضلاب‌ها


بررسي مشکلات معلولان در ديدار با رييس سازمان بهزيستي

معاون رييس جمهوري:
ايجاد فرصت هاي برابر، كسب و كار براي دختران و پسران خواست همه جامعه است


حوادث‌ازهمه‌جا


خبرها، سخن‌ها


ضرب المثل ها


 آبياري سبزيجات تهراني‌ها با فاضلاب خانگي
  رهاسازي 80 درصدي فاضلاب‌ها 

رئيس ستاد محيط زيست شهر تهران با تأکيد بر اينکه 80 درصد فاضلاب‌هاي خانگي رهاسازي شده و وارد اراضي کشاورزي مي‌شود، گفت: بخشي از اين فاضلاب‌ها وارد چاه‌هاي خانگي شده و سفره‌هاي زيرزميني را آلوده مي‌کند.

محمد شاعري در گفت‌وگو با فارس، در خصوص منشأ آب‌هاي آلوده که اراضي کشاورزي جنوب تهران را با آن آبياري مي‌کنند، گفت: فاضلاب‌هاي خانگي، صنعتي، واحدهاي خدماتي و پزشکي منشأ آب‌هاي آلوده هستند.

وي با بيان اينکه بخش عمده‌اي از اراضي جنوب تهران سبزي و صيفي‌جات است، گفت: در حال حاضر اين محصولات با آب‌هاي آلوده آبياري مي‌شوند.

شاعري با بيان اينکه پايش‌هاي لازم در اين زمينه صورت گرفته اما اقدام جدي انجام نشده، گفت: مشکل پايش نيست، معضلات را مي‌دانند اما براي رفع آن اقدام نمي‌کنند يا اقدامات انجام شده کافي نيست.

وي با تأکيد بر اين موضوع که فقط 20 درصد از مردم انشعاب فاضلاب خريداري کرده‌اند گفت: بخشي از مردم توان کافي براي خريد انشعاب فاضلاب ندارند و ضرورتي براي اين کار نمي‌بينند چرا که آموزش‌هاي لازم را در اين زمينه نديده‌اند.

رئيس ستاد محيط زييست شهر تهران با تأکيد بر اين موضوع که 80 درصد فاضلاب‌هاي خانگي رهاسازي مي‌شود و وارد اراضي کشاورزي شده، گفت: بخشي از اين فاضلاب‌ها وارد چاه‌هاي خانگي شده و سفره‌هاي زيرزميني را آلوده مي‌کنند.

شاعري اضافه کرد: بعد از رفع مشکل آلودگي هوا اولويت بعدي تکميل فاضلاب شهري است.

رئيس ستاد محيط زييست شهر تهران بيان کرد: وقتي که اين اراضي با آبهاي آلوده آبياري مي‌شوند مردم بيماري‌هاي گوارشي، صعب‌العلاج و بسياري از حساسيت‌ها را دچار مي‌شوند.

وي تأکيد کرد: صحبت‌هاي لازم را در اين زمينه با محيط زيست انجام داده و گزارشاتي به آب و فاضلاب و آب منطقه‌اي ارائه کرده‌ايم.

شاعري با تأکيد بر اين موضوع که شهرداري مسئوليتي در اين زمينه ندارد گفت: اما در هر جا که نياز باشد ورود کرده و مجوزهاي حفاري براي فاضلاب را به سرعت صادر مي‌کنيم البته قراردادي هم با وزارت نيرو بسته‌ايم تا فاضلاب منطقه 22 را اجرا کنيم.

وي در خصوص فاضلاب منطقه 22 گفت: در اين منطقه و منطقه 21 شبکه فاضلاب وجود ندارد.

رئيس ستاد محيط زييست شهر تهران در خصوص فاضلاب شهري منطقه 21 هم گفت: فاضلاب‌هاي خانگي آب کن را آلوده مي‌کنند و طي هماهنگي‌هاي لازم در مرحله طراحي هستيم تا فاضلاب اين منطقه را اجرا کنيم. وي به منطقه 18 شهرداري تهران اشاره کرد و گفت: براي احداث شبکه تصفيه‌خانه بزرگ فيروز بهرام هم مجوز داده‌ايم و تمام موانع اداري را رفع کرده‌ايم.

وي تأکيد کرد: ساير مناطق هم هر گونه اقداماتي بخواهند شهرداري انجام مي‌دهد.

به گفته شاعري 300 هکتار از اراضي جنوب تهران را در منطقه 20 با همکاري فرمانداري توسط آب سالم آبياري مي‌کنيم تا بخشي از مشکل را برطرف کنيم و در کنار اين اراضي هم نوشته‌اند که با آب سالم آبياري مي‌شود.


 بررسي مشکلات معلولان در ديدار با رييس سازمان بهزيستي 

مديرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان با بيان اينکه در ديدار با رييس سازمان بهزيستي کشور مشکلات و مسائل معلولان را مطرح و خواسته‌هاي خود را عنوان کرديم، گفت: رييس سازمان بهزيستي کشور موافقت خود را با تمامي درخواست‌ها اعلام و نسبت به پيگيري آنها قول مساعد داد.

علي‌همت محمودنژاد در گفت‌وگو با (ايسنا)، ضمن اشاره به ديدارش با رييس سازمان بهزيستي کشور و در ميان گذاشتن مسائل و مشکلات معلولان با وي، خواسته‌هاي خود را در ديدار با محسني بندپي تشريح کرد و گفت: خواهان پيگيري رييس سازمان بهزيستي کشور براي تشکيل جلسات مناسب‌سازي اماکن و معابر در وزارت کشور هستيم تا هر چه زودتر شاهد برگزاري اين جلسات باشيم.

وي در ادامه با انتقاد خدمات ميراث فرهنگي و گردشگري به معلولان گفت: از رييس سازمان بهزيستي کشور خواستم تا اقدامات لازم جهت نيم بها شدن بليت اماکن فرهنگي، تاريخي و تفريحي کشور براي معلولان را فراهم و اين موضوع را از طريق سازمان ميراث فرهنگي پيگيري کند، زيرا مطابق با ماده 4 قانون حمايت از حقوق معلولان، اين افراد بايد در استفاده از خدمات تفريحي، گردشگري و تاريخي از بليت نيم بها استفاده کنند.

مديرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ادامه داد: همچنين از محسني بندپي خواستم تا از طريق سازمان ميراث فرهنگي مساله ايجاد "اتاق ويژه معلولان" در هتل ها و مراکز اقامتي سراسر کشور و تهيه امکانات رفاهي ويژه معلولان در مراکز خدمات بين راهي کشور را فراهم کنند، چرا که در حال حاضر تمام هتل‌هاي سراسر دنيا مجهز به اتاق ويژه معلولين هستند که زنان باردار، سالمندان نيز مي‌توانند از آن استفاده کنند در حاليکه ايران تنها کشوري است که فاقد اين اتاقها در مراکز اقامتي و هتل‌ها است.

محمودنژاد افزود: در اين ديدار ضمن انتقاد از سوء استفاده‌هاي زياد از پلاک ويژه معلولان، از رييس سازمان بهزيستي کشور خواستيم تا بر اساس ماده 13 قانون جامع حمايت از حقوق معلولان پيگيري‌هاي لازم را براي جلوگيري از اين سوء استفاده‌ها به عمل آورد.

وي در اين خصوص تصريح کرد: متاسفانه در حال حاضر شاهد آن هستيم که تعداد زيادي از افراد با وجود برخورداري از سلامت جسماني از پلاک ويژه معلولين جهت معافيت از طرح ترافيک و ... استفاده مي‌کنند.

مديرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان افزود: همچنين از رييس سازمان بهزيستي کشور خواسته شد تا نسبت به ايجاد بانک اطلاعاتي زندانيان معلول از طريق وزارت دادگستري و احصاي آيين دادرسي ويژه معلولان با همکاري قوه قضاييه و وزارت دادگستري اقدامات موثري را به عمل آورد.

محمودنژاد همچنين با انتقاد از ماليات بر ارزش افزوده وارد بر وسايل و تجهيزات توانبخشي گفت: خواهان آن هستيم تا رييس سازمان بهزيستي کشور در لايحه حمايت از حقوق معلولان که در حال حاضر به مجلس ارائه شده است، اين مساله را در نظر گرفته و در جهت حذف اين ماليات بر ارزش افزوده وارد بر وسايل و تجهيزات توانبخشي معلولان اقدامات لازم را به عمل آورد.


 معاون رييس جمهوري:
 ايجاد فرصت هاي برابر، كسب و كار براي دختران و پسران خواست همه جامعه است 

به گزارش ايرنا شهيندخت مولاوري در اين گردهمايي که به همت موسسه مطالعات و تحقيقات زنان در تهران برپا شده بود، افزود: بسياري از مسايل جوانان مشترک است و ما با پديده جواني جمعيت مواجه هستيم. وي افزود: از پديده جواني جمعيت کشور مي توانيم از نگاه تهديد بنگريم و به عنوان يک بار جمعيتي ارزيابي کنيم و مي توانيم به عنوان يک فرصت تلقي و از آن به نفع کشور بهره ببريم.معاون امورزنان و خانواده رييس جمهوري با اشاره به نسبت جنسيتي دانشجويان کشور که به نفع دختران تغيير يافته است، افزود: اين درحاليست که در حوزه هاي اشتغال و يا تدريس در دانشگاه هاي کشور سهم دختران و زنان با ترکيب جنسيتي دانشجويان همخواني نداشته و تفاوت معناداري مشهود است.

وي اشتغال و ايجاد فرصت هاي برابر کسب و کار براي دختران و پسران را خواست همه جامعه عنوان کرد و افزود: بشدت نيازمند توسعه و ايجاد توازن در فضاي کسب و کار هستيم.

مولاوردي با اشاره به باز بودن درهاي معاونت امورزنان و خانواده نهاد رياست جمهوري به روي علاقه مندان ارايه طرح هاي فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي در حوزه زنان گفت: بايد با توجه به واقعيات جامعه برنامه ريزي کنيم و توجه به اقتصاد خانواده بايد در اولويت برنامه هايمان قرار گيرد. معاون امور زنان و خانواده رياست جمهوري گفت : نمي توانيم بدون توجه به واقعيات موجود در فضاي جامعه و در پشت درهاي بسته براي اداره جامعه تصميم گرفت.

وي به تدوين سند برنامه ششم توسعه کشور اشاره کرد و گفت: همه گروه ها بايد در تنظيم اين سند مشارکت داشته باشند و بدانند که برخلاف برنامه هاي قبلي که بيشتر روي مسايل فرهنگي تمرکز داشت در اين برنامه بايد روي مسايل اقتصادي تمرکز شود و تدوين و اجراي موثر برنامه هاي توسعه اي نيازمند شناسايي و جلب مشارکت آحاد جامعه و بويژه جوانان است.

مولاوردي خاطرنشان کرد که معاونت امور زنان و خانواده تلاش دارد با شناسايي دقيق مسايل اين حوزه در زمينه هايي مانند بازار کار، بالارفتن سن ازدواج، بيکاري، بحران هويت و ساير مباحث و الگوهاي جديد که در حال مطرح شدن است، برنامه ريزي کند.


 حوادث‌ازهمه‌جا 

 انفجار در يک کارخانه مواد شيميايي در چين

رسانه‌هاي محلي چين اعلام کردند: در يک کارخانه شيميايي در استان «شاندونگ» واقع در شرق اين کشور، انفجار قدرتمندي رخ داده است.به گزارش (ايسنا)، روزنامه گاردين اعلام کرد که اين حادثه يک کشته و 9 مجروح داشته است.تلويزيون چين تصاويري از شعله‌هاي آتش در اين کارخانه در نزديکي شهر «زيبو» را نشان داده است. هنوز جزئياتي از تلفات احتمالي گزارش نشده است.

طبق اعلام روزنامه‌هاي محلي، انفجار در انباري در اين کارخانه بوده و آتش‌نشانان بلافاصله در محل حاضر شده‌اند. همچنين در فاصله يک کيلومتري از اين کارخانه يک منطقه مسکوني واقع است. بنابر گزارش رسانه‌هاي دولتي چين، شيشه پنجره‌ها در صحنه انفجار شکسته است و ارتعاش انفجار در فاصله دو کيلومتر از محل حادثه احساس شده است.

به گزارش بي‌بي‌سي، گزارش‌ها درباره انفجار امروز، 10 روز پس از چندين انفجار در انبار مواد شيميايي در شهر تيانجين در شمال شرقي چين است که اين منطقه را به ويرانه تبديل کرد. مقام‌هاي چيني گفته‌اند که دست‌کم 114 نفر در اين انفجارها کشته شدند. انفجارهاي روز 12 اوت در يک انبار ذخيره‌سازي «سيانيد سديم» رخ داده بود.

مسئولان کارخانه تيانجين به دليل اين که اجازه داده‌اند مواد شيميايي خطرناک در فاصله خيلي نزديکي به منازل مسکوني ذخيره شود، تحت بازجويي قرار گرفته‌اند. انفجارها همچنين موجب ترس از آلودگي ناشي از مواد سمي شده است.

راز جنايت هولناک تنکابن پس از 10 سال برملاشد

متهم: حين مصرف مواد دوستم را کشتم

فرمانده انتظامي مازندران از کشف راز قتل مرد 43 ساله تنکابني پس از گذشت 10 سال و دستگيري قاتل خبر داد.

به گزارش حوزه باشگاه خبرنگاران جوان، ساعت 19 روز 17 تير سال 1384 در يکي از روستاهاي منطقه دو هزار شهرستان تنکابن مردي 43 ساله به نام مرتضي– ص در داخل منزل با ضربات کارد به قتل رسيد.

اين موضوع بلافاصله در همان روزها در دستور کار مأموران انتظامي شهرستان قرار گرفت و با توجه به تحقيقات اوليه پليس براي شناسايي و دستگيري قاتل يا قاتلان به‌علت پيچيدگي موضوع، تحقيقات به نتيجه‌اي نرسيد تا اينکه پس از گذشت 10 سال به‌علت حساسيت و پيگيري ويژه فرماندهي انتظامي مازندران مبني بر کشف اين قتل، موضوع در دستور کار مأموران عمليات ويژه پليس آگاهي قرار گرفت.

فرمانده انتظامي استان مازندران با اعلام خبر کشف اين قتل پس از 10 سال توسط مأموران پليس آگاهي استان، به تشريح جزئيات کشف اين قتل مرموز پرداخت.

سردارساجدي نيا:270 تن پوشاک قاچاق در تهران کشف شد

فرمانده انتظامي تهران بزرگ از کشف و ضبط بيش از 270 تن پوشاک قاچاق درچهارماه از سال جاري در محدوده شهر تهران خبر داد. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي نيروي انتظامي تهران بزرگ سردار حسين ساجدي نيا ارزش ريالي پوشاک کشف شده را 220 ميليارد و 535 ميليون عنوان کرد.

وي با بيان اينکه پليس پايتخت در اين راستا موفق به دستگيري 54 قاچاقچي شد خاطر نشان کرد: اين مقدار پوشاک کشف شده شامل 410 هزار و 502 ثوب لباس بود که از مرزهاي غربي وارد کشور شد.

ساجدي نيا تصريح کرد: قاچاقچيان قصد ورود اين ميزان پوشاک به شهر تهران را داشتند که در گلوگاه هاي مواصلاتي شهر شناسايي و در عمليات پليس توقيف و ضبط شد.

فرمانده انتظامي تهران بزرگ با مقايسه کشف پوشاک در چهار ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خاطر نشان کرد: کشف محموله هاي قاچاق پوشاک و لباس در شهر تهران و حومه در اين مدت 21 درصد افزايش داشت.

وي با بيان اينکه بيشترين پوشاک قاچاق از مرزهاي غربي وارد کشور و براي توزيع و فروش به تهران منتقل مي شود افزود: پليس پايتخت در برخورد با اين قاچاقچيان با جديت وارد عمل مي شود.

سارق مسلح طلافروشي خاني آباد، قاتل متواري پرونده بروجرد

يکي از سارقان پرونده سرقت مسلحانه از طلافروشي منطقه خاني آباد – خيابان ماهان، قاتل فراري پرونده بروجرد بود که در ارديبهشت 93 بعد از به رگبار بستن مردي 60 ساله از محل متواري شده بود.

به گزارش مهر، سرهنگ آريا حاجي زاده با اشاره به پرونده سرقت مسلحانه از طلافروشي منطقه خاني آباد – خيابان ماهان، ضمن اشاره به کشف تمامي طلا و جواهرات سرقت شده از طلافروشي به کشف دومين پرونده جنايت در اين پرونده اشاره و عنوان داشت: در زمان دستگيري چهار متهم پرونده سرقت مسلحانه، يکي از متهمان خود را با هويت مجعول داوود گودرزي معرفي مي کند که در ادامه تحقيقات هويت واقعي وي بنام دانيال.

د ( متولد 1367 ) شناسايي شد و در بررسي سوابق موجود در بانک اطلاعات مجرمان سابقه دار مشخص مي شود که وي به اتهام مشارکت در قتل عمد در شهرستان بروجرد از ارديبهشت ماه سال گذشته تحت تعقيب پليس آگاهي شهرستان بروجرد قرار داشته است.

سرهنگ حاجي زاده در توضيح پرونده قتل شهرستان بروجرد در سال عنوان داشت: در مورخه 7 ارديبهشت 93، وقوع يک فقره تيراندازي منجر به جنايت به پليس آگاهي شهرستان بروجرد ارجاع شد که در آن شخصي با هويت مشخص ( 60 ساله ) بر اثر اصابت چند گلوله شليک شده از اسلحه جنگي کلاش به قتل رسيده بود.


 خبرها، سخن‌ها 

 ديده ام

قسمت اول

انگار دويست و اندي سالم است يا بيشتر. تا بحال به کسي سن و سالم را نگفته ام. زندگي ام ثابت بوده اما در مقابل چشمانم همه چيز در حرکت بود، جهاني در گردش. سال هاست چشم و گوشم؛ چيزهاي بسيار ديده وُ چيزهاي بسيار شنيده ام. هرچه ديده و شنيده ام رازي در دلم شده اند. بر دلم چيزهاي بسيار نوشته ام. بر تنم چيزهاي بسيار از خوشي ها و ناخوشي ها به يادگار مانده است؛ بسان چروک هايي بر دستان کارگران و بر صورت مادران.

سال ها پيش اينجا دهاتي بود از دهات اطراف. نزديکي اينجا که من ايستاده ام رودي مي گذشت، پاک، جوشان و پُر آب. مي داني! آب آبادي ست. زمين هاي کشاورزان با اين، همين آب، تشنگي مي کاستند و با همين آب زنده مي شدند. هندوانه ها سرخ مي شدند و خربزه ها شيرين.نهال ها به باغ ها بدل مي شدند و کشتزار هاي گندم به نان هايي داغ در دستان زنان دهات.

ساليان بر همين چرخ، روزگار گذراند اما اينگونه نبوده و اينگونه نخواهد ماند.

آري! روز سوم تير وُ گرماي تابستان، خرما پزان بود؛ سايه ها نحيف شده بودند. خاک خشکيده بود، ترک هايش را مي توانستي ببيني. علف هايي که با هر بدبختي روييده بودند از ميانه به دو نيم مي شدند، به دست ترک هاي عميقي که در خاک تشنه روييده بود. نياز به آب بيشتر و بيشتر مي شد، خشکسالي هاي پي در پي رمق رودخانه هاي اين اطراف را گرفته بود و از رودهاي بزرگ، نهرهايي برجاي مانده بود. آنگاه، رود «پايين دست» خشک شد! دهات ماند و يک نهر که در نزديکي همين جايي که من ايستاده ام در جريان بود. همين يک نهر ماند و آب و آبادي.

روز دهم مرداد بود که درختان و چمنزار پايين دست لَس شدند و دستان درختان آويزان. برگ ها در ميانه ي تابستان پاييزي شدند وُ مي افتادند. با ريختن هر برگ، دل باغدار هم مي ريخت. کم کم ترس، وجود ارباب پايين دست و باغداران را پر کرد. دست اندر کار چاره اي بردند. نخست از «بالا دست» آب خريدند.پس از آنکه ديدند بس نيست و توان خريد آب بيشتر ندارند، جمع شدند و به خانه ي ارباب بالا دست رفتند... .

ارباب پايين دست در مهمان خانه سخن را در دست گرفت: «اين دهات مانده و همين يک نهر. بالا دست و پايين دست ندارد، يک دهات هست و يک نهر. نمي شود که تنها زمين هاي شما از آن سيراب شوند! بايد سهم آب را تقسيم کنيم و راه آبي براي زمين هاي پايين دست بکشيم».جر و بحث در گرفت؛ ساعت ها گذشت. هيچ روزنه اي به روي مشکل گشايي باز نشد. کار به تهديد و ناسزا رسيد و سودي حاصل نشد. آنان که به اميدي آمده بودند، رفتند با خشم و نگراني.

روزها گذشت و اوضاع بهتر شد، براي ارباب بالا دست و بدتر شد براي باغ هاي پايين دست.

از اينجا که من ايستاده ام مي توان چيزها ديد و شنيد که شايد نبايد.

در ميانه ي شهريور دعوايي خونين در دهات دو پاره بر پا شد، دعوايي دردناک و خانمان برانداز که نمي خواهم به ياد آورم.

ادامه دارد...

نگارش: مهندس فرشيد خيرآبادي

شناسايي 8 هزارزن سرپرست خانوار

آماده سازي طرح جامع توانمندسازي

مشاور وزير صنعت و معدن در امور بانوان گفت: 8 هزار زن سرپرست خانوار با همکاري شوراهاي روستايي در منطقه ري شناسايي شده اند . سهيلا جلودارزاده ،مشاور وزير صنعت و معدن در امور بانوان در گفتگو با مهر درباره طرح توانمندسازي زنان سرپرست خانوار و بانک اطلاعاتي زنان سرپرست خانوار که در اين راستا از سوي معاونت زنان رياست جمهوري راه اندازي شده است ، گفت: طرح توانمندسازي زنان سرپرست خانوار بنا بر ضرورت رسيدگي به اين زنان طراحي و پيشنهاد شده است که اکنون به صورت پايلوت در شهرستان ري برگزار مي شود.

وي افزود: در شهرستان ري چند مرحله تعريف شده است که با تدوين بانک اطلاعاتي اين افراد را شناسايي کرده و از طريق سازمان ثبت اسناد ، تأمين اجتماعي ، کميته امداد و سازمان بهزيستي با جمع آوري دانش آموزان فاقد پدر و همين طور خيريه ها اين بانک اطلاعات را کامل مي کنيم و با همکاري شوراهاي روستايي پيرامون منطقه تا امروز 8 هزار نفر در اين بانک اطلاعاتي شناسايي شده اند .

جلودارزاده هدف کلي اين طرح را آماده سازي يک طرح جامع براي توانمندسازي زنان سرپرست خانوار دربرنامه ششم توسعه عنوان کرد و اظهار داشت : براي رسيدن به مقصود در اين بخش از بخش مقدماتي و کمک هاي مالي مقدماتي شروع مي شود و به مرحله آموزش مهارت هاي زندگي ، ساخت شخصيت و تشکيل يک هويت قدرتمند براي زنان ادامه پيدا مي کند. مهارت هاي فني و حرفه اي نيز مي تواند زمينه اشتغال مناسب را فراهم کند. مسئول طرح توانمندسازي زنان سرپرست خانوار با اشاره به اينکه در حال حاضر تعدادي کارگاه هاي کوچک در روستاهاي اطراف ري با کمک کارآفرينان افتتاح شده است ، بيان کرد : طرح توانمندسازي زنان سرپرست خانوار يک مسئله عمومي است و نيازمند وحدت برنامه ريزي در بين نهادهاي متولي است .


 ضرب المثل ها 

 يك روده راست درشكمش نيست!

مرديم در انتظارو غم نيست تورا

در وعده‌ي تو خلاف كم نيست تورا

اي بوقلمون!به تجربه فهميدم

يك روده‌ي راست در شكم نيست تورا!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد

 


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته