جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5072


نکات ايمني در رانندگي

بهره‎برداري از بخش شمالي خط 3 مترو
ورود200 دستگاه اتوبوس به پايتخت


حوادث‌ازهمه‌جا


خبرها، سخن‌ها


ضرب المثل ها


 نکات ايمني در رانندگي 

 قبل از حرکت :

به گزارش آفرينش به نقل از راديو سلامت اتومبيل را از نظر نقص فني ارزيابي کنيد

از شريط اقليمي مسير و مقصد از طريق رسانه ها آگاه گرديد و تجهيزات ايمني ،‌پوشاک و خوراک مناسب به همراه داشته باشيد .

بارهاي داخل صندق عقب و روي باربند را کاملاً محکم و مهار نموده و از حمل بارهاي سنگين و حجيم خارج از حدود ابعاد اتومبيل و بيش از حد مجاز خودداري کنيد. از حمل بارهاي خطرناک نظير کپسول گاز ، بنزين ، نفت ، مواد سوختني و شيميايي و ... خودداري کنيد .

از قرار دادن و روشن کردن وسيله حرارتي نظير گاز پيک نيک و روشنايي در درون اتومبيل به دليل احتمال گازگرفتگي و آتش سوزي پرهيز کنيد .

جعبه کمک هاي اوليه ، کپسول آتش نشاني ، تجهيزات ايمني ترافيک ( مثلت احتياط ، چراغ قوه و ... ) به همراه داشته باشيد .

دفترچه بيمه و داروهاي مورد نياز خود را به همراه داشته باشيد .

حتماً جعبه کمک‌هاي اوليه شامل (پنبه، بتادين ، الکل ، چسب زخم ،‌ گاز استريل ، بدچشمي ، قيچي کوچک ، ماسک، باندکشي ، ... ) را به همراه داشته باشيد .

نکات ايمني حين حرکت :

از آنجايي که مرگ‌هاي ناشي از ضربه به سر با استفاده از کمربند ايمني تا 25درصد کاهش مي يابد بايد در طول مسير کمربندهي يمني را بسته نگه داريد .

کودکان کمتر از 12 سال بايد در صندلي عقب و اطفال کمتر از 4 سال بايد در صندلي مخصوص کودکان قرار گيرند ، تا از ايمني بيشتري برخودار شوند .

از در آغوش قرار دادن کودکان هنگام رانندگي خودداري کنيد ، زيرا قدرت مانور راننده کاسته مي شود.

هرگز کودکان و افراد را در قسمت باري کاميون‌ها و ... قرار ندهيد .

پرخاشگري ، لجبازي ، غرور و ... از عوامل اصلي بروز حادثه در جاده ها هستند. مشاجره و شوخي و .... در حين رانندگي بدليل پرت نمودن حواس راننده تبعات جبران ناپذيري در پي خواهد داشت .

در صورت نياز به تعمير و توقف اتومبيل در شانه خاکي جاده بري پيگشيري از بروز حوادث ناخوشانيد کودکان و سير افراد بايد در فاصله دورتري از حريم جاده استقرار يابند .

در صورت مصرف داروهايي که بر هوشياري و سرعت واکنش شما در رانندگي تأثير منفي دارند ، از رانندگي خودداري کنيد و در صورت بروز خستگي و خواب آلودگي در مکان‌هاي اختصاص يافته به مسافران نوروزي توقف و استراحت کنيد .

به کودکان خود آموزش دهيد که در حين حرکت از بازي کردن با دستگيره هاي اتومبيل ، باز کردن در قرار دادن دست و سر خود خارج از پنجره اتومبيل خودداري کنند .

مسموميت‌ها يکي از شايعترين فوريت‌هاي پزشکي در سفر مي باشند .

مهمترين راه هاي ورود سم به بدن شامل ،‌پوستي ،‌ تنفسي ، گوارشي ، تزريقي مي باشد .

مسموميتهاي غذايي و دارويي از شيعترين مسموميتها در مسافرت مي باشد.

از مصرف غذا در اماکن فاقد کارت بهداشتي در طول مسير خودداري کنيد .

مواد غذيي را در ظروف در بسته نگهداري کنيد و سعي کنيد از مواد غذايي فاسد نشدني استفاده نموده و از بردن ميوه‌هاي فاقد پوست نظير انگور خودداري کنيد. از مصرف نوشيدني هاي گرم در ليوان‌هاي يکبار مصرف شفاف ( بي رنگ ) خودداري نماييد .

از قرار دادن مواد شيميايي در ظروف و بطري‌هاي نوشيدني اجتناب کنيد .

در صورت استفاده از غذاهي کنسرو شده ، پس از اطمينان از تاريخ مصرف آن و دارا بودن مجوز از وزارت بهداشت ابتدا آن را به مدت 20 دقيقه جوشانده و سپس مصرف نماييد .

توجه داشته باشيد علائم زير مي تواند نشانه مسموميت باشد : درد شکم - تهوع - استفراغ - ضعف و بي حالي - استشمام بوي ماده سمي از دهان - خواب آلودگي - تنفس ضعيف و بالاخره اغماء توجه داشته باشيد زمان نقش بسيار مهمي در درمان مسموميت دارد و علي رغم بهبود ظاهري ، بيمار بايد جهت بررسي بيشتر به مرکز درماني منتقل شود .

اگر کمتر از نيم ساعت از خوردن ماده مسموم کننده گذشته است با خورانيدن مقداري آب گرم که کمي نمک در آن حل شده است بيمار را وادار به استفراغ مي کنيم سپس بيمار را به مرکز درماني انتقال مي دهيم .

در موارد زير نبايد بيمار را وادار به استفراغ کنيم :

اگر بيمار مشتقات نفتي يا اسيدي خورده باشد .

اگر بيمار در حال تشنج بوده و يا سابقه تشنج يا بيماري شديد قلبي داشته باشد .

اگر بيمار باردار است .

اگر بيمار هوشيار نباشد.

در صورت بروز حوادث ترافيکي با اورژانس 115 تماس بگيريد . در هنگام تماس با 115 خونسردي خود را حفظ نموده و نشاني دقيق محل حادثه و تعداد مصدومان احتمالي را به اپراتور اعلام نماييد . در صورت عدم اطلاع از تکنيک‌هاي امداد رساني به هيچ عنوان به مصدوم دست نزنيد و منتظر رسيدن نيروهي امدادي بمانيد .

در صورت دارا بودن مهارت‌هاي تکنيک کمک‌هاي اوليه ابتدا از بي خطر بودن صحنه حادثه براي خود اطمينان حاصل کرده و ضمن اطلاع رساني شريط مصدوم به نيروهاي امدادي اقدامات لازم را انجام دهيد. هميشه به ياد داشته باشيد اقدامات نادرست مي تواند منجر به تشديد عوارض در مصدوم و افزايش خطر در منطقه حادثه گردد .


 بهره‎برداري از بخش شمالي خط 3 مترو
 ورود200 دستگاه اتوبوس به پايتخت 

معاون حمل و نقل ترافيک شهرداري تهران گفت: در آستانه آغاز سال تحصيلي جديد، نيمه شمالي خط 3 مترو به بهره‎برداري خواهد رسيد.به گزارش مهر، نخستين جلسه هماهنگي ستاد مرکزي بازگشايي مدارس و مراکز آموزشي در سال 94 با حضور معاون شهردار تهران و نهادهاي مسئول برگزار شد.

در اين جلسه چهاربند مديرکل آموزش و پرورش استان تهران با بيان اينکه در مهرماه امسال يک ميليون و 150 هزار دانش‌آموز و 105 هزار مدير و معلم به 5 هزار واحد آموزشي در سطح شهر تهران خواهند رفت، گفت: اين ميزان تردد سبب افزايش قابل توجهي در بار ترافيکي شهر خواهد شد.

وي با بيان اينکه تفاهم‌نامه‌اي در 12 مردادماه امسال ميان شهرداري و پليس راهور و آموزش و پرورش در خصوص سرويس مدارس به امضا رسيده است، گفت: به دليل هماهنگي‌هاي خوبي که بين نهادهاي مختلف انجام شد، نرخ حوادث در سال گذشته در حوزه سرويس مدارس به صفر رسيد. همچنين دفترچه راهنما براي استفاده اوليا که دانش آموزانشان از سرويس مدارس استفاده مي‌کنند، طي دو هفته آينده توزيع مي‌شود.

وي ادامه داد: 68 درصد دانش آموزان به نوعي از وسايل عمومي، شخصي و سامانه سرويس مدارس استفاده مي‌کنند.

در ادامه اين جلسه، آرام نماينده فرمانداري تهران در ستاد مرکزي بازگشايي مدارس با تاکيد بر اينکه سرويس مدارس يکي از دغدغه‌ها و مشکلات اصلي والدين است، گفت: ما شکايات فراواني در خصوص تفاوت نرخ‌گذاري ها با وجود طي مسافت ثابت داشته‌ايم که بايد مشخص شود اين نرخ‌گذاري‌ها به چه صورت است و چه نهادي بر آن نظارت مي‌کند.

سرهنگ عابدي جانشين فرمانده پليس راهور در ستاد مرکزي بازگشايي مدارس نيز در اين جلسه با بيان اينکه 30 درصد افزايش سفر در مهرماه خواهيم داشت، گفت: صددرصد نيروهاي راهور در ابتداي مهرماه در مناطق تاثيرگذار بر روند ترافيکي مستقر مي‌شوند تا به سرعت هر مشکلي که در معابر ايجاد شود برطرف کنند و مانع توقف‌هاي بي‌جا و دوبل در سطح خيابان‌ها شوند.

نماينده پليس راهور در اين ستاد اعلام آمادگي کرد پليس آمادگي کامل براي آموزش به رانندگان سرويس مدارس دارد. سرهنگ عابدي با بيان اينکه از 15 شهريور اجازه فعاليت‌هاي عمراني در سطح معابر داده نخواهد شد، گفت: از بروز تخلفاتي که بر روند ترافيکي شهر تاثيرگذار باشد به شدت جلوگيري مي‌شود.

در ادامه اين جلسه، ايماني رئيس انجمن اوليا و مربيان شهر تهران با بيان اينکه در سال جديد تحصيلي افزايش سرويس‌هاي مدارس استثنايي را شاهد خواهيم بود، گفت: در 9 منطقه آموزشي، ثبت‌نام سرويس مدارس به صورت اينترنتي انجام خواهد شد.

به گفته وي، مناطق 1 و 8 و منطقه 12 شامل اين طرح مي‌شوند، همچنين در مناطق 2، 5 و 6 خودروهاي سرويس مدارس به جي پي اس مجهز خواهند شد.

ايماني با بيان اينکه استفاده از اتوبوس‌هايي که سال توليد آنها زير سال 89 است به عنوان سرويس مدارس ممنوع شده است، گفت: از شهرداري مي‌خواهيم خلاء کمبود ميني‌بوس‌ها را جبران کند.

وي اضافه کرد: 4 هزار تاکسي، 4 هزار ون، 2 هزار اتوبوس و ميني‌بوس در دو نوبت به عنوان سرويس مدارس خدمات‌رساني مي‌کنند.

ايماني در خصوص تفاوت نرخ سرويس مدارس در مسافت‌هاي مشابه، گفت: برخي از مسيرها راحت و برخي مانند مناطق شمالي شهر داراي شيب بالا و چراغ‌هاي متعدد هستند، ضريب سختي تعلق مي‌گيرد.

در ادامه اين جلسه سيدجعفر تشکري‌هاشمي معاون حمل و نقل ترافيک شهرداري تهران با بيان اينکه همزمان با آغاز سال تحصيلي 2 ميليون دانش‌آموز و دانشجو به مسافران روزانه شهر تهران افزوده مي‌شوند، گفت: در مهرماه ترافيک پايتخت تغييرات اساسي کرده و 25 درصد به ترافيک معابر افزوده مي‌شود.

وي با تاکيد بر اينکه با افزايش نقش نظارتي مي‌توان مشکلات ترافيکي و اتلاف وقت مردم را کاهش داد، گفت: مسائل ايمني دانش‌آموزان و روان‌سازي معابر از مهمترين اهداف ما در ستاد مرکزي بازگشايي مدارس است.

معاون شهردار تهران با بيان اينکه تا نيمه شهريورماه امسال بخش شمالي خط 3 متروي تهران به بهره‌برداري خواهد رسيد، گفت: شهروندان تهراني مي‌توانند قطر تهران يعني از جنوب‌غربي پايتخت تا شمال‌شرق را توسط مترو بپيمايند. وي با بيان اينکه حداقل 200 دستگاه و حداکثر 260 اتوبوس دوکابين تا ابتداي مهرماه به ناوگان اتوبوسراني اضافه مي شود، گفت: اميدواريم تجهيز ناوگان سبب کاهش مشکلات شهروندان شود.

تشکري‌هاشمي با بيان اينکه 48 هزار راننده تاکسي براي استقبال از مهرماه آموزش ديده‌اند، گفت: تا ابتداي مهرماه 78 هزار راننده تاکسي کلاس‌هاي آموزشي لازم را خواهند گذراند وي با اشاره به اينکه موضوع خط سفيد و انضباط‌بخشي به ترافيک پايتخت در مهرماه به اوج خود خواهد رسيد گفت: با همکاري مشترک پليس و شهرداري، اين اتفاق فرهنگي در ترافيک شهر تهران نمود بيشتري خواهد داشت.

تشکري‌هاشمي، گذرگاه عابر پياده را خط قرمز رانندگان دانست و گفت: بايد اين مکان نقطه امن عبور عابران از خيابان باشد.


 حوادث‌ازهمه‌جا 

 انتقام نامزد سابق

انتشار تصاوير خصوصي

رئيس پليس فتا استان سمنان از شناسايي و دستگيري مردي در سمنان خبر داد که با مزاحمت سايبري در شبکه اجتماعي تلفن همراه بي تالک، اقدام به انتشار تصاوير نامزد سابقش کرده بود.

به گزارش خبرگزاري مهر، سرهنگ سيدعلي ميراحمدي گفت: خانم جواني با مراجعه به پليس نسبت به انتشار تصوير خصوصي و شماره تلفنش توسط يک مزاحم در شبکه مجازي بي تالک شکايت کرد.

وي افزود: متهم پروفايلي جعلي با نام و تصاوير خصوصي اين خانم ايجاد و ضمن درج شماره تلفن همراه وي، زمينه مزاحمت و هتک حيثيت وي را در فضاي مجازي فراهم آورده بود.

ميراحمدي با اشاره به هماهنگي قضايي و تحقيقات مقدماتي و فني پليس فتاي استان سمنان، گفت: متهم با دسترسي به اطلاعات و تصاوير خصوصي شاکي پرونده، دست به اين اقدام زده بود.

وي با اشاره به شناسايي مردي 20 ساله ساکن سمنان، ادامه داد: متهم اين پرونده نامزد سابق شاکي بود که در عملياتي در مخفيگاهش دستگير شد و در بازجويي ها به جرم خود اعتراف کرد و انگيزه خود از اين اقدام را انتقال از نامزد سابقش عنوان کرد.

باند بزرگ سوداگران مرگ در ارتفاعات زاهدان منهدم شد

فرمانده مرزباني سيستان و بلوچستان گفت: مرزداران اين استان يکشنبه شب در درگيري مسلحانه با قاچاقچيان، باند بزرگ سوداگران مرگ را منهدم و يک هزار و 265 کيلوگرم مواد مخدر کشف کنند.

به گزارش آفرينش، سردار سرتيپ دوم پاسدار رهام بخش حبيبي روز دوشنبه از موفقيت مرزداران هنگ مرزي زاهدان در انهدام باند سوداگران مرگ خبر داد و افزود: در درگيري مسلحانه شب گذشته مرزداران استان باند بزرگ قاچاقچيان کوله باري مواد مخدر در ارتفاعات شهرستان زاهدان منهدم شد.

وي با قدرداني ويژه از همکاري مرزنشينان و مردم خوب و غيور سيستان وبلوچستان در مشارکت با نيروهاي مرزباني براي تامين امنيت خاطرنشان کرد: نيروهاي مرزباني استان مستقر در هنگ مرزي زاهدان با اشرافيت اطلاعاتي و بهره گيري از تجهيزات فني مدرن از قصد ورود کاروان بزرگ کوله باري مواد مخدر به داخل کشور آگاه و بلافاصله اجراي طرح هاي عملياتي هدفمند براي جلوگيري از ورود محموله مواد افيوني به داخل کشور را در دستور کار قرار دادند.

وي افزود: پس از ساعاتي درگيري مسلحانه سرانجام قاچاقچيان متوقف شده و ضمن برجاي گذاشتن کوله بارهاي مواد مخدر و تلفات سنگين مجبور به عقب نشيني شدند.

اين مقام ارشد مرزباني سيستان و بلوچستان ادامه داد: در پاکسازي منطقه درگيري 69 عدد کوله حاوي يک تن و 265 کيلوگرم انواع مواد مخدر شامل ترياک، کراک، هروئين و شيره ترياک به همراه مقاديري سلاح و مهمات کشف و ضبط شد.

دستگيري عاملان فروش قرص هاي روانگردان در ايوان

ايلام - ايرنا - فرمانده انتظامي ايوان گفت: چهار توزيع کننده قرص هاي روانگردان در اين شهرستان دستگير و بيش از 500 عدد قرص روانگردان و مقاديري مواد مخدر از اين افراد کشف شد.

به گزارش پايگاه خبري پليس، سرهنگ شهرام اميريان اظهار کرد: اين چهار سوداگر مرگ در عمليات پاکسازي نقاط آلوده و جرم خيز شهرستان ايوان در 24 ساعت گذشته دستگير شدند.

وي با تاکيد بر برخورد قاطعانه با سوداگران مرگ يادآور شد: خرده فروشان مواد مخدر بايد در فرآيند اعمال مجرمانه خود احساس امنيت نکنند.

اميريان تاکيد کرد: پليس با قاطعيت تمام با هنجارشکنان و مخلان نظم و امنيت عمومي و سوداگران مرگ برخورد مي کند و اجازه نخواهد داد آسايش و آرامش را از مردم سلب کرده و جوانان و نوجوانان را منحرف و اسير مواد مخدر کنند.

فرمانده انتظامي ايوان افزود: متاسفانه گرايش به مصرف مواد مخدر و تغيير از مواد مخدر سنتي به صنعتي و کاهش سن مصرف در بين جوانان، خطر توسعه و فراگير شدن اين بلاي خانمان سوز را به يک حقيقت تلخ اجتماعي تبديل کرده است.

سرهنگ اميريان گفت: ترويج آموزه هاي ديني، توسعه آموزش هاي همگاني، حساس کردن خانواده ها نسبت به اين آسيب خطرناک و هم افزايي جدي ميان نهادهاي متولي بهترين ابزارهاي جلوگيري از توسعه مواد مخدر است.

شهرستان ايوان در 35 کيلومتري شمال ايلام قرار دارد.

عاملان قتل‌هاي سريالي در شمال و جنوب دستگير شدند

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، به دنبال پيدا شدن خودروي سوخته در دره شهداي اروميه که حکايتي از جنايتي هولناک مي‌داد، پرونده‌اي به صورت ويژه در دستور کار ماموران انتظامي قرار گرفت.

ماموران که در بررسي از خودروي سوخته جسدي را پيدا کردند که با ضربات چاقو به قتل رسيده و سپس به همراه خودرواش به آتش کشيده شده بود.

همچنين در همان روز خبر ديگري واصل شد که در حوزه رشکان اروميه نيز يک جسد مشاهده شده و ماموران آگاهي بلافاصله در محل حاضر شده و متوجه شدند که فردي 58 ساله با چاقو به قتل رسيده است که تحقيقات ميداني توسط ماموران شروع شد. با توجه به اينکه در چند روز قبل نيز از بندر لنگه از توابع شهرستان بوشهر اعلام شده بود که دو تا قتل با همين شيوه در ان شهرستان انجام شده است ، موضوع با تحقيقات شبانه روزي و با شيوه هاي فني و با امکانات ويژه و بسيار دقيق توسط ماموران آگاهي بررسي شد.


 خبرها، سخن‌ها 

 ديده ام (ادامه قصه قبل)

خير آبادي در اوايل مهر، پايين دست که نمي توانست حرفش را به کرسي بنشاند ناچار دو نيم شد. باغداراني که زمين هايشان را فروختند وُ رفتند و آنها که ماندند. در ميانه ي مهر، مردمان مانده در خشکسالي، نشستند و با ارباب مشورت کردند. حاصل اما نقشه اي شيطاني بود. بعيد بود در خانه ي مردي آرام و پرهيزگار، آب بتواند چنين ترسناک و وحشي شود اما آنچه نبايد رخ مي داد خود را نشان داد. قرار گذاشتند شبانه خانه ي ارباب بالا دست را با همه ي ساکنانش آتش بزنند و بسوزانند.

پايان مهر شد. از اينجايي که من ايستاده ام شعله هاي آتش ديده مي شد و چندين گام آنسوي تر دودمان مردماني سوخت. پدر سوخت و خاکستر شد؛پايان مهر شد. به جز پسر بزرگ ارباب که در شهر بود، همه دود شدند، دودماني که دود شد. پسر بزرگ، دوم آبان به دهات باز مي گشت. او نيز بايد کشته مي شد ... .

دوباره در همان خانه، در همان اتاق که آب ترسناک شده بود وُوحشت از نبودن چُنان دردناک که آدمي را به هيولا مبدل مي کرد، آري! همانجا،باز هم نقشه اي درانداختند. قرار شد در ميان هياهوي بالا دست که هنوز نخوابيده بود و هنوز نمي دانستند چگونه دست شب ارباب و ارباب زادگان را خاکستر کرد؛ کساني بروند و ارباب زاده را از شهر تا دهات همراهي کنند.

پسر، پنج سال بود که نبود. به کسب و کار در شهر پرداخته و از همه چيز بي خبر بود. او دهات پنج سال پيش را در ذهن داشت نه دهات امروز را که از سويي خشک، تشنه وُ از پا افتاده و از سوي دگر خاکستر شده. در سويي حرص مال وُ آب، آنسو هم لانه ي ترس شده.دو تن رفتند و او را تا دهات آوردند. با نيرنگي که از ناراستي برميخاست تا نزديکي نهر آب آوردندش. کاخ خاکستر شده ي ارباب در يک سوي من و نهر در سوي ديگر ام، نگذاشتم ارباب زاده کاخ سوخته را ببيند، بي آنکه خود بخواهم.

در برابر چشمان من و جلوي پاي من، يک تن او را نگه داشت و آن ديگري سر بريد! به همين راحتي که من گفتم. آدمي به هيولا شدن عادت مي کند به راحتي و به سرعت.اين ماجرا سرآغاز کوچ گروهي، ماندن گروهي ديگر، چاپلوسي چندين تن و هيولا شدن آن ديگران شد. بماند که چه کساني مالدار شدند و چه کساني دردمند. بماند!

ساليان بگذشتند وُ دهات بر روي خون و خشکسالي بزرگ شد، تا به شهري تبديل شد. شهري که در نيرنگ ريشه داشت و ريشه هايش در پاکي و آب هاي خنک را از ياد برده بود.

نهري که در نزديکي جايي که من ايستاده ام جاري بود ديگر نبود، خشک شد. آب را سال ها بود که از جاي ديگري مي آوردند و من هنوز همانجا ايستاده بودم. چه قتل هايي که براي مشتي پول نديدم. چه درگيري و دعوا ها براي هر چيز که فکرش را هم نمي کني، براي نان تا اندام.

... سال هابگذشت. غروب يک روز دم کرده ي تابستاني، مردي که فرار مي کرد را در نزديکي خودم پناه دادم. دقايقي بعد، مرد سياه پوشي دوان دوان پيش آمد، بدون درنگ اسلحه را به سمت مرد پناه گرفته نشانه گرفت و شليک کرد. گلوله از سينه ي مرد گذشت و آنگاه بر تن من نشست. خون گرم مرد به روي تن من پاشيد؛ همه چيز سرخ شد. من آه! کشيدم و مرد زانو زد و افتاد. مرد سياه پوش، نوه ي نوه ي مردي بود که از دهات کوچ کرده بود و مردي که جان مي داد، نوه ي نوه ي مردي بود که مالدار شده بود.

مرد سياه پوش اندک زماني به مردي که جان مي داد خيره ماند سپس اسلحه را مسلح کرد و تير خلاص زد و مرد مُرد. بعد به من خيره شد، دقايقي گذشت و ما به هم خيره مانديم، دوباره اسلحه را مسلح کرد و به تنم شليک کرد. نگاه کردم، گلوله به يادگاري پسرکي خورد که نوشته بود: «انتقام پدرم را مي گيرم، قول مي دهم!» و آن تکه از تنم را کند. مرد سياه پوش همچنان بدون خشم، ترديد و يا احساس به من نگاه مي کرد. نگاهي پر از هيچ، پر از خشکسالي. آنگاه سر تکان داد و رفت که رفت.

نگارش: مهندس فرشيد خير آبادي

معاون قوه قضاييه:طلاق توافقي، نگران کننده است

معاون اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم قوه قضاييه گفت: طلاق توافقي از جمله مسايلي است که جامعه ما را در شرايط بحران قرار داده است و براي آينده فرهنگ و جامعه ما نگران کننده است.

به گزارش ايرنا، محمدباقر الفت در همايش ملي مداخله در امور طلاق که صبح شنبه در شيراز گشايش يافت، افزود: مشخص نيست اين موضوع در نيم قرن آينده چه چيزي از فرهنگ و مذهب در کشور ما باقي بگذارد.

وي بدون ذکر آمار مشخص گفت:40 درصد طلاق ها در جامعه ريشه در اعتياد دارد که معمولا يکي از زوجين شرايط زندگي را از دست مي دهد و طلاق توافقي شکل مي گيرد.

وي گفت: در دهه هاي گذشته نوعي تحول فرهنگي منفي در جامعه ما شکل گرفته است و هر چند تلاش کرده ايم آداب و سنن ملي و فرمان هاي دين اسلام را در جامعه حفظ کنيم اما اين تحول فرهنگي منفي در مقابله با آداب و سنن ملي و مذهبي قرار گرفته و رشد کرده است.


 ضرب المثل ها 

 افسار گسستن!

خصم آمد و باز حرمت خانه شكست

ويرانه به جا نهاد آن زنگي مست

بربند در خانه ي خود را محكم

شايد كه دوباره آن خر افسار گسست!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته