جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5075

صالحي خبر داد:
همکاري چين و ايران در ساخت نيروگاه‌هاي 100 مگاواتي


جان كربي: پارچين يک سايت نظامي است، نه هسته‌اي


رهبر کره‌شمالي شماري از مقامات اين کشور را برکنار کرد


مخالفت کنگره با برجام موجب انزواي آمريکا مي‌شود


اختلاف بر سر قيمت اس 300 مانع امضاي قرارداد خريد


آمادگي آمريکا و آلمان براي همکاري با روسيه جهت حل مسئله سوريه


ماندگار بر جريده عالم


يك نكته از هزاران


ميز خبر

دكتر ظريف :
ديوار تصنعي ايران هراسي بسرعت در حال فروپاشي است


کمپين آمريکايي براي حمايت از توافق هسته اي با ايران


خبر


تجليل از پزشکان پيش کسوت استان آذربايجان شرقي


افتتاح خط توليد دارو ديفوزل براي بيماران ام‌اس


سرمقاله


 صالحي خبر داد:
 همکاري چين و ايران در ساخت نيروگاه‌هاي 100 مگاواتي 

 رييس سازمان انرژي اتمي ايران اعلام کرد که در گفت وگو با مقامات چين، به ديدگاهها و نقاط مشترک خوبي در رابطه با ساخت نيروگاههاي تجاري به ويژه نيروگاههاي 100 مگاواتي دست يافته است.«علي اکبر صالحي» در گفت وگو با ايرنا اين موضوع را مطرح و ابراز اميدواري کرد که اين همکاريها با امضاي قرارداد ظرف يک تا دو ماه آينده عملياتي شود.

وي که در راس يک هيات عاليرتبه از مسوولان و مقامات فني سازمان انرژي اتمي به چين سفر کرده است ، اظهار داشت: در طول مدت حضور در پکن و گفت وگو با مسوولان و مقامات هسته اي اين کشور، در خصوص مسائل مختلف به بحث و تبادل نظر پرداختيم که موضوع همکاريهاي اقتصادي دو کشور در خصوص ساخت نيروگاههاي تجاري بسيار جدي دنبال شد.

رييس سازمان انرژي اتمي کشورمان ادامه داد: در همين رابطه با طرف چيني در خصوص رآکتورهاي 100 مگاواتي مذاکراتي انجام شد که اميدواريم قرارداد اين همکاري در کمتر از دو ماه ديگر به امضاي طرفين برسد.

وي ادامه داد: البته در خصوص ساخت رآکتورهاي 1000 مگاواتي نيز با توجه به استقبال طرف چيني و پيشنهادهاي خوب مطرح شده از سوي اين کشور، احتمال دارد با آنان در اين رابطه نيز همکاري داشته باشيم. البته تحقق اين مهم نيازمند گفت وگوهاي بيشتر و نشست هاي مشترک کارشناسي است.

صالحي گفت: چين در خصوص راه اندازي و بهره برداري از نيروگاههاي تجاري 1000 مگاواتي پيشرفت هاي قابل توجهي داشته، به خصوص آنکه آنان حاضرند برخي مسائل مهم راه اندازي اين گونه نيروگاهها از جمله مسائل مالي و فاينانس آن را نيز متقبل شوند.

وي يادآور شد: به همين خاطر ما علاقمنديم که فاينانس و تامين مسائل مالي نيز بر عهده پيشنهاد دهنده طرح باشد و با توجه به آنکه چيني ها در اين زمينه علاقه نشان داده اند، ممکن است اين همکاري در آينده محقق گردد.

روز گذشته صالحي و هيات همراه در جريان بازديد از مرکز انرژي اتمي چين در جريان کامل جزييات فني رآکتورهاي 100 و 1000 مگاواتي اين کشور قرار گرفتند و کارشناسان و مهندسان «شرکت مهندسي قدرت هسته اي چين» با اشتياق قابل توجه، توضيحات و جزييات فني رآکتورهاي ياد شده را در اختيار رييس سازمان انرژي اتمي کشورمان و هيات همراه قرار دادند.

صالحي در ادامه به مذاکرات خود با طرف چيني در رابطه با رآکتور آب سنگين اراک که اين موضوع در «برجام» هم ديده شده، اشاره کرد و گفت: از آنجايي که چين از سوي 1 +5 عهده دار پيشبرد موضوع بازطراحي رآکتور اراک است و ايران نيز به عنوان مدير و صاحب اصلي پروژه محسوب مي شود، لازم بود گفت وگوهاي جدي تري در اين خصوص با آنان صورت بگيرد تا بتوانيم تکليف نيروگاه اراک را تا مدت زمان باقيمانده تا روز اجرايي «برجام» مشخص کنيم.

رييس سازمان انرژي اتمي کشورمان يادآور شد: البته قبل از آن زمان مي بايست يک اسناد رسمي توليد کرده باشيم که تعهد کشورهاي ذيربط به خصوص کشورهاي 1 +5 در آن اسناد منعکس شده باشد.

وي ادامه داد: چون که چين به عنوان همکار اصلي در اين پروژه تلقي مي شود، مي بايست روي مفاد آن اسناد رسمي با هم مذاکره کنيم و به تفاهم مشترک برسيم.

در اين سفر دو روزه نيز روي اين مفاد صحبت هاي کاملا جدي صورت گرفت ولي يک طرف ديگر اين پروژه که آمريکا است، حضور نداشت تا از فرصت پيش آمده بهره مند شود که البته دليل آن هم به مسائل سياسي خاص آن کشور مربوط مي شود.

صالحي يادآور شد: به همين خاطر قرار شد چيني ها نتيجه مذاکرات انجام شده ما را در اختيار طرف آمريکايي قرار دهند که اميدواريم در حاشيه اجلاس سالانه عمومي آژانس بين المللي انرژي اتمي، بتوانيم به يک تفاهم سه جانبه دست يابيم.

وي خاطرنشان کرد: البته مقدمات اين کار تقريبا مشخص و روشن شده و صحبت هاي لازم هم صورت گرفته است که اميدواريم طي يک ماه آينده تا زمان آغاز اجلاس، امضاي تفاهم ياد شده نهايي شود.

وي خاطرنشان کرد که در پروژه ياد شده، چين به عنوان رييس کارگروه، ايران به عنوان صاحب و مدير اصلي پروژه و آمريکا به عنوان يک مشارکت کننده موثر در گروه محسوب مي شود که مي بايست در طراحي ها، تامين تجهيزات، تامين منابع مالي و ديگر مسائل مربوطه، کمک هاي لازم را داشته باشند.

چين، دوست ايران در سختي ها

وي در بخش ديگري از سخنان خود به روابط ايران و چين در گذشته و شرايط کنوني اشاره کرد و گفت که اين روابط از حيث تجاري و اقتصادي بسيار «عميق»، «ويژه» و «خاص» است.

صالحي گفت: ما چين را دوست خود در سختي ها مي دانيم و لذا اين خاطره در ذهن ما خواهد ماند که اين کشور زماني که ايران از سوي غرب تحت فشارهاي شديد قرار داشت، راههايي را باز نگاه مي داشت تا اين فشارها چندان اثرگذار نباشد.

رييس سازمان انرژي اتمي کشورمان همچنين به نقش چين در طول مدت مذاکرات ايران و کشورهاي 1 +5 اشاره کرد و گفت: اين کشور همواره با نظر مثبت در مذاکرات مشارکت مي کرد و سعي داشت موانع پيش روي گفت وگوها را به اندازه سهم خود از ميان بردارد.

وي همچنين اعلام کرد که در اين سفر حامل پيام شفاهي دکتر «حسن روحاني» رياست جمهوري اسلامي ايران به «شي جين پينگ» همتاي چيني و مردم اين کشور بوده است که در ديدار شب گذشته با «وانگ يي» وزير امور خارجه چين، اين پيام به وي ابلاغ شد .

صالحي در عين حال به سفر قريب الوقوع رييس جمهور چين به ايران اشاره کرد که انجام آن مي تواند زمينه هاي لازم جهت برقراري روابط راهبردي ميان دو کشور را بيش از پيش توسعه دهد.

رييس سازمان انرژي اتمي ايران در اين رابطه به قول طرف چيني اشاره کرد که تلاش دارند انجام اين سفر را هر چه سريعتر محقق سازند.

رييس سازمان انرژي اتمي ايران در مدت حضور خود در چين علاوه بر ديدار با مقامات چيني، از چندين مرکز مهم تحقيقاتي و تاسيسات انرژي هسته اي اين کشور در پکن بازديد به عمل آورد که از جمله آنها مي توان به مرکز تحقيقات و طراحي اژدهاي زرد (فن آوري هاي هسته اي نوين چين) اشاره کرد که يکي از جديدترين بخش هاي انرژي هسته اي در اين کشور به حساب مي آيد.

رييس سازمان انرژي اتمي همچنين توانست ديداري از موسسه انرژي اتمي چين موسوم به CIAE و رآکتور تحقيقاتي آب سنگين پکن داشته باشد و در جريان جزييات فني فعاليت هاي آنها که در زمينه رآکتورهاي 100 و 1000 مگاواتي فعال هستند، قرار بگيرد.

رآکتور تحقيقاتي پکن با بهره گيري از امکانات آب سنگين، کارايي قابل توجهي براي توليد محصولات هسته اي چين داشته و قرار است از فن آوري بکار رفته در آنها در رآکتور آب سنگين اراک استفاده شود.

وي همچنين با «وانگ يي» وزير امور خارجه چين ديدار و با وي در باره مهمترين مسائل دوجانبه، منطقه اي و بين المللي و همکاري هاي ذيربط دو کشور بحث و تبادل نظر کرد. ملاقات با رييس سازمان ملي تاسيسات هسته اي چين (CNNC)، مديران عامل شرکت هاي مجري طرح هاي هسته اي چين (CNNC و CIAE) و ديدار و گفت وگو با «شو جادا» همتاي چيني، از ديگر برنامه هاي «صالحي» در سفر به پکن بود.


 جان كربي: پارچين يک سايت نظامي است، نه هسته‌اي 

 
وزارت امور خارجه آمريکا: سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در واکنش به ادعاي اخير ‌آژانس مبني بر وجود ساخت و ساز جديد در پارچين آن را يک سايت نظامي متعارف توصيف کرد که تحت محدوديت‌هاي آژانس براي ساخت و ساز وجود ندارد. جان کربي، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در نشست خبري خود به اظهار نظر درباره گزارش فصلي جديد آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درباره فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران پرداخت که در آن مدعي وجود فعاليت‌هاي ساخت و ساز جديد در سايت پارچين شده است. بر اساس گزارش پايگاه اينترنتي وزارت امور خارجه آمريکا، جان کربي در پاسخ به سوالي درباره اين ادعاي آژانس بدون هرگونه صحبت درباره جزئيات اين گزارش گفت: آن چه لازم به يادآوري است اين است که وقتي درباره سايتي مثل پارچين صحبت مي‌کنيد، شما در حال صحبت در خصوص يک سايت نظامي متعارف هستيد نه يک تأسيسات هسته‌اي. بنابراين هيچ محدوديتي از سوي آژانس يا ديگر محدوديت‌ها درباره ساخت و سازهاي جديد در اين سايت وجود ندارد.


 رهبر کره‌شمالي شماري از مقامات اين کشور را برکنار کرد 

 
آسوشيتدپرس :رهبر کره شمالي مدتي کوتاه پس از حصول توافق ميان سئول و پيونگ يانگ برخي از مقام‌هاي ارشد اين کشور را از کار برکنار کرد. اين اقدام از ديدگاه بسياري به اين معني است که اين مقام‌ها در ادامه روند مبتني بر تقابل ميان دو کره نقش داشته‌اند. دو کره چندي پيش با انجام مذاکراتي در خصوص کاستن از تنش‌هاي مرزي ميان دو کشور توافق کردند. کيم جونگ اون، رهبر کره شمالي در جريان يک نشست حزب حاکم اين کشور با تمجيد از اين توافق گفت که اين توافق از اهميت بسزايي در پايان دادن به روابط فاجعه بار ميان دو کره و آغاز حرکت به سوي سازش برخوردار است. خبرگزاري رسمي کره شمالي گزارش داد: رهبر اين کشور همچنين تعداد نامشخصي از اعضاي کميسيون مرکزي نظامي اين حزب را از کار خود برکنار کرد هر چند دليلي براي اين اقدام کيم جونگ اون به طور رسمي اعلام نشده است اما با اين حال تحليل‌گران معتقدند که اين اقدام ممکن است به خاطر رويکرد اين مقام‌ها در قبال اقدام‌هاي کره جنوبي بوده باشد.


 مخالفت کنگره با برجام موجب انزواي آمريکا مي‌شود 

 
رويترز : نماينده آمريکا در سازمان ملل گفت که رد توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 از سوي آمريکا موجب انزواي کشورش خواهد شد.سامانتا پاور نماينده آمريکا در سازمان ملل با بيان اينکه مخالفت کنگره آمريکا با توافق هسته‌اي موجب انزواي اين کشور مي‌شود، گفت: اين توافق علاوه بر اين به ميزان قابل توجهي توانايي واشنگتن براي دستيابي به ديگر اهداف عرصه سياست خارجي را تضعيف مي‌کند.

پاور در يادداشتي که در نشريه پوليتيکو منتشر شده است، نوشت: ديپلمات‌هاي 193 کشور عضو سازمان ملل در حال پيگيري بحث پرجوش و خروش بررسي توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 در کنگره آمريکا هستند. بنابراين در اين لحظه مهم، من معتقدم که رد اين توافق به ميزان قابل توجهي وجب تضعيف توانايي ما براي دستيابي به ديگر اهداف سياست خارجي مي‌شود، به ويژه که ما در اغلب اين موضوعات به ائتلاف بين‌المللي نيازمنديم.


 اختلاف بر سر قيمت اس 300 مانع امضاي قرارداد خريد 

اختلاف بر سر قيمت، مانع از امضاي قرار داد جديد ايران و روسيه براي خريد سامانه موشکي روسي اس 300 شد.به گزارش عصر ايران، يک منبع آگاه به موضوع مذاکرات ايران و روسيه در مورد فروش سامانه موشکي اس 300 گفت: اختلاف ميان طرفين در مورد ارزش قرارداد، امضاي آن را به تاخير انداخت.خبرگزاري روسي اينترفاکس نوشت: ايران قصد دارد با امضاي قرارداد جديدي، سامانه موشکي اس 300 را از روسيه خريداري کند اما طرفين تاکنون در مورد قيمت قرارداد به توافق نرسيده اند.اختلاف در مورد ارزش قرارداد، مانع از امضاي آن در جريان برگزاري نمايشگاه بين المللي حمل و نقل هوايي مسکو شده است.

اين نمايشگاه از 25 تا 30 آگوست در حومه موسکو داير شده است.به گفته منبع آگاه، انتظار مي رود قرارداد مذکور طي چند هفته يا چند روز آينده امضا شود.به نوشته خبرگزاري اينترفاکس، ايران قصد دارد قرارداد سامانه موشکي اس 300 را با ارزش قرارداد سال 2007 امضا کند. ارزش قرارداد سال 2007 حدود يک ميليارد دلار بود. اين در حالي است که روسيه به ايران پيشنهاد داده به جاي خريد سامانه موشکي "اس 300 بي ام او"، سيستم هاي مدرن تر موسوم به "اس 300 وي 4 (آنتي 2500)" را به ايران بفروشد. به همين دليل بر افزايش قيمت قرارداد اصرار دارد.


 آمادگي آمريکا و آلمان براي همکاري با روسيه جهت حل مسئله سوريه 

 واشنگتن و برلين آمادگي خود را براي همکاري با روسيه جهت حل و فصل مسئله سوريه اعلام کردند.به گزارش شبکه خبري روسيه اليوم، "جان کربي"، رئيس دفتر مطبوعاتي وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد: ما به خوبي درک مي‌کنيم که اقدامات زيادي بايد براي حل بحران سوريه انجام داد. همچنين ما مي‌توانيم براي ادامه اقدامات در جهت حل بحران سوريه و مساله انتقال سياسي در اين کشور با روسيه همکاري کنيم.وي تاکيد کرد: آمريکا با استفاده از ديدگاه‌هاي درست و همکاري با روسيه و عربستان براي تحقق اين مساله تلاش خواهد کرد.همچنين آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در سخناني ابراز اميدواري کرد که برلين نيز به همکاري با مسکو براي حل بحران‌هاي بين المللي از جمله بحران سوريه بپردازد.وي تاکيد کرد: ما اميدواريم که روسيه بتواند نقش مهمي را در حل بحران سوريه ايفا کند و ما همچنين خواهان برقراري روابط سازنده با مسکو هستيم.


 ماندگار بر جريده عالم 

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

تصميمات هفدهمين اجلاس شوراي اجرايي

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

شوراي اجرايي / اجلاس هفدهم

دانشگاه عربي نايف براي علوم امنيتي، رياض، پادشاهي عربستان سعودي

5 تا6 رجب 1433 هجري قمري/ 26 تا27 مي 2012

تصميم درمورد موضوع 1.1 از پيش نويس دستورکار: (پيش نويس دستورکار)

(مصوب) NO.FUIW/E.C.17/2012/D.1.1

قسمت نوزدهم

ادامه مطلب

3. پروژه هاي آکادميک

4.3 پيش نويس سنددرمورد تأسيس شبکه برنامه ريزي استراتژيک متخصصين در دانشگاه هاي عضو

سند: FUIW/E.C.17/2012/ 3.4

پيش نويس تصيميم: FUIW/E.C.17/2012/D.D.3.4

5.3 پيش نويس سند درمورد تاسيس مرکز آموزش دانشگاهي وپژوهش علمي اصول اخلاقي

سند: FUIW/E.C.17/2012/ 3.5

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.17/2012/D.D.3.5

6.3 پيش نويس سند در مورد تأسيس مرجعيت مبادلات برنامه، دانشجو و دانشکده، شناخت تاييدات و ثبت نام دانشگاهي

سند: FUIW/E.C.17/2012/ 3.6

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.17/2012/D.D.3.6

7.3 پروژه هدايت اجلاس تعليماتي براي معلمين علوم مذهبي وعربي

سند: FUIW/E.C.17/2012/ 3.7

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.17/2012/D.D.3.7

4. طرح عملياتي

1.4 پيش نويس طرح عملياتي وبودجه براي سال هاي 2013 تا 2015

سند: FUIW/E.C.17/2012/ 4.1

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.17/2012/D.D.4.1

5. موضوعات حقوقي:

1.5 بررسي تقاضاهاي عضويت درFUIW ارائه شده توسط دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي

سند: FUIW/E.C.17/2012/5.1

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.17/2012/D.D.5.1

6. موضوعات اختتاميه

1.6 تاريخ ومحل هجدهمين اجلاس شوراي اجرايي اتحاديه

سند: FUIW/E.C.17/2012/6.1

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.17/2012/D.D.6.1


 يك نكته از هزاران 

 مدتي است كه بحث گم شدن دكل‌هاي نفتي و كلاه برداري‌ها در حوزه نفت گسترش پيدا كرده است. اخيراً هم عكس‌ها و اطلاعاتي درمورد مسولان خريد اين دكل‌ در فضاي اينترنتي پخش شده كه نمي‌توان به صحت و سقم آنها مهر تاييد زد. علي رغم تمام اين مسائل جامعه انتظار دارد تا پيگيري و دادرسي اين پرونده‌ها كه در سطح ملي بروز پيدا كرده، از سوي مراجع قضايي با شدت و سرعت بيشتري پيگيري گردد.

اما مهمتر از اين دادرسي قضايي، بحث شفافيت مسولان امر با جامعه مي‌باشد. مردم حق دارند بدانند كه چه كساني و با چه عنواني و با حمايت چه كساني دست به تاراج بيت المال ايران زده‌اند. اين اعتماد مردمي توان برخورد با متهمان را دوچندان خواهد كرد.


 ميز خبر 

 امام جمعه موقت تهران: سپاسگزار زحمات دولت در ابعاد مختلف هستيم

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام والمسلمين کاظم صديقي در خطبه دوم نمازعبادي – سياسي اين هفته جمعه تهران، افزود: دولت يازدهم تاکنون نه تنها گام هاي مثبتي در جهت مهار نرخ تورم و مقابله با نوسانات ارزي برداشته بلکه اجراي طرح سلامت و بهداشت عمومي از ديگر کارهاي برجسته دولت يازدهم است که تابلوي زيبايي براي آن محسوب مي شود.

وي ادامه داد: همچنين دولت با توجه به هشدارهاي حکيمانه و به موقع رهبر معظم انقلاب توانست مساله هسته اي که طرف مقابل بنا داشت آن را طولاني کند و به جاهاي پرزحمت برساند، خنثي و از حالت فرسايشي خارج کرد.


 دكتر ظريف :
 ديوار تصنعي ايران هراسي بسرعت در حال فروپاشي است 

 
محمدجواد ظريف در آئين بهره برداري از 515 پروژه مخابراتي استان اصفهان با اشاره به انقلاب ارتباطات در جهان امروز افزود : ارتباطات و اطلاع رساني در صلح و ثبات جهاني ، تبيين واقعيت‌ها، همزيستي مسالمت آميز و درک مشترک جوامع انساني نقشي بي بديل دارد.به گزارش ايرنا ،وي تاکيد کرد: ما مي توانيم با بهره گيري از علوم ارتباطات ، حس نوع دوستي را تقويت ، عزتمندي و جلوه هاي همزيستي مسالمت آميز را تبيين و ارزش‌هاي انساني و هنر ايراني را به عنوان حرفه‌اي جديد براي جهانيان معرفي کنيم و در ايجاد جهاني عاري از ظلم و تجاوز، سرشار از صلح و آرامش براي همه ملت‌ها نقشي موثر داشته باشيم .

وزير امور خارجه بااشاره به اينکه به رغم تلاش دشمنان ديوار تصنعي ايران هراسي بسرعت در حال فروپاشي است، تصريح کرد : اين رخداد نشان مي دهد که عصر انحصار غولهاي خبري بر جهان پايان يافته ودر سايه انقلاب ارتباطات، گفت وگوها و بهره گيري از سيستمهاي ارتباطي مي توان سخن واقعي اين نظام، انقلاب، مردم و کشور را به همه دنيا مخابره و واقعيت‌ها را تبيين کرد.

وي اساسي ترين منبع قدرت جمهوري اسلامي ايران را خودباوري وتکيه بر ارزشهاي معنوي ذکر و لزوم استفاده از جهان ارتباطات را براي تحکيم اين مباني توصيه کرد.

وزير امور خارجه برخورداري از زيرساخت‌هاي مخابراتي و ارتباطي را يکي از نيازهاي اساسي کشور دانست و افزود: تقويت هرچه بيشتر زيرساخت‌هاي ارتباطي، حرکتي سازنده و مبنايي براي حضور فعال تر در صحنه جهاني است.

ظريف ر تشريح نقش ارتباطات در سياست جهان گفت: پيشرفت در عرصه ارتباطات و ايجاد شبکه هاي ارتباطي گسترده فردي و اجتماعي در جوامع ، مباني تفکر و محاسبات را در روابط بين الملل تحت تاثير قرار داده و موجب شده تا همگان از توليدات علمي، فني، هنري، سياسي و اقتصادي که حاصل تلاش بشريت است بهره مند شوند.

وي اضافه کرد: اين تحول، عنصر مردمي را به عنوان متغيري جديد از قدرت وارد معادلات بين المللي کرده و انحصار نابرابر در نظام اطلاع رساني را در هم شکسته است بگونه اي که هرگفته و رخدادي مي تواند همزمان در همه جاي دنيا انعکاس داشته باشد لذا در چنين جهاني، رفتارهاي سلطه جويانه ، جنگ طلبانه و تجاوزکارانه از ديد جهانيان پنهان نمي ماند.

وي با اشاره به جنگ 22 و 33 روزه در غزه و لبنان تصريح کرد: آنچه که رژيم صهيونيستي را مجبور به پايان جنگ کرد، علاوه بر مقاومت مردانه و شجاعانه مردم غزه و لبنان ، اذهان و احساسات ملت هاي مختلف جهان بود که از طريق امکانات و فناوريهاي ارتباطي حاصل شد.

ظريف با بيان اينکه برخورداري و بهره وري از امکانات ارتباطي و مخابراتي ضرورت انکار ناپذير در دنياي امروز است، يادآوري کرد: در سايه اين تحولات است که انحصار غولهاي رسانه درهم شکسته وامروز هرانساني مي تواند در گردش اخبار جهاني ايفاي نقش کند.


 کمپين آمريکايي براي حمايت از توافق هسته اي با ايران 

 شوراي ملي ايرانيان آمريکا با برگزاري کمپيني در نظر دارد ضمن جمع آوري امضا از توافق هسته اي حمايت کند.

به گزارش سايت آر تي روسيه، شوراي ملي ايرانيان آمريکا (نايک) يک سازمان غير انتفاعي وعام المنفعه است که در جهت حمايت از حقوق سياسي ايرانيان ساکن آمريکا در اين کشور تشکيل شده است.

مقر اين شورا در شهر واشنگتن قرار دارد. از آن جا که کنگره آمريکا قصد دارد در ماه آينده توافق هسته اي ايران را به رأي گيري بگذارد، بنابراين شوراي مذکور در نظر دارد با جمع آوري بيشترين ميزان امضا و ارائه آن ها به کنگره، اعضا را به تاييد توافق قانع کند. شوراي ملي ايرانيان آمريکا، اين کمپين را در سراسر آمريکا راه اندازي کرده است و واکنش ها به آن تاکنون مثبت بوده. هر کس با توافق نامه موافق است، بدون هيچ سوالي برگه کمپين را امضا مي کند.


 خبر 

 وزير کشور:

رفع تحريم‌ها زمينه‌اي براي فعال‌تر شدن عرصه توليد و اقتصاد است

وزير کشور به برداشته شدن قطع‌نامه‌ها و تحريم‌ها اشاره کرد و گفت: بايد اين شرايط، زمينه‌اي براي فعال‌تر شدن عرصه توليد و اقتصاد باشد.به گزارش ايسنا، عبدالرضا رحماني فضلي در آيين بهره‌برداري از طرح صنعتي آرد توشه سفيد دشت که با حضور مسئولان استان چهارمحال و بختياري برگزار شد، اظهارکرد: اصل بر اين است که به دست ايراني و با امکانات، ظرفيت و توان ايراني بتوان در شان جمهوري اسلامي ايران اقتصاد را شکوفا کرد. وي افزود: اکنون با توجه به اينکه اقتصاد از اهداف نظام است امکان جذب سرمايه در حوزه اقتصاد بهتر خواهد شد، بر همين اساس انتظار اين است که همه توليدکنندگان، فعالان و سرمايه‌گذاران اقتصادي از اين شرايط استفاده و در راستاي توسعه منطقه خود بيشتر تلاش کنند.

وزير کشور به برداشته شدن قطع‌نامه‌ها و تحريم‌ها اشاره کرد و گفت: بايد اين شرايط، زمينه‌اي براي فعال‌تر شدن عرصه توليد و اقتصاد باشد.

وي ضرورت تلاش بيشتر در عرصه توليد را يادآور شد و اظهارکرد: بايد طوري فرهنگ سازي شود که توليد و خلق ثروت در جامعه به ارزش ديني تبديل و توليد نوعي عبادت تلقي شود.

وي در ادامه خاطرنشان کرد: استان چهارمحال و بختياري از ظرفيت طبيعي، پتانسيل مطلوب، نيروي انساني با تجربه و مديران توانمندي برخوردار است.

رحماني فضلي به پروژه‌هاي افتتاح شده در اين استان از ابتداي دولت تدبير و اميد اشاره و تصريح کرد: از ابتداي دولت يازدهم تاکنون 528 پروژه با هزينه بيش از يک هزار و 60 ميليارد تومان طي اين دوسال افتتاح شده است .

نهاونديان:

دامن زدن به سوءظن در شرايط کنوني خلاف مصالح عمومي است

رئيس دفتر رئيس جمهور با تأکيد بر ضرورت حفظ انسجام ملي و تقويت اعتماد بين مردم و دولت و همه ارکان حاکميت تأکيد کرد که ايجاد بدبيني و دامن زدن به سوءظن در شرايط کنوني خلاف مصالح عمومي است.

به گزارش ايسنا، محمد نهاونديان در سخنان پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته تهران اظهار کرد: شرط توفيق ما در اين مسير عزت‌بخش، حفظ انسجام ملي، تأمين مشارکت همگاني، تقويت اعتماد بين مردم و دولت و همه ارکان حاکميت با يکديگر است. لازمه اين همدلي و همزباني که منجر به همگامي شود داشتن هدف مشترک،‌تحليل و راه‌ حل مشترک و اطلاعات مشترک است. لذا بايد در هدف با هم يگانه بيانديشيم نگاه ملي را بر نگاه جهاني حاکم کنيم. همچنين در راه‌حل نگاهمان را جهاني کنيم و اولويت‌هاي مشترک را دنبال کنيم.


 تجليل از پزشکان پيش کسوت استان آذربايجان شرقي 


 افتتاح خط توليد دارو ديفوزل براي بيماران ام‌اس 


 سرمقاله 

پژوهش را در يابيم

زهرا كيان‌بخت

نتايج آزمون دكتري امسال هم اعلام شد. آزموني كه بسياري از داوطلبان، چند سال متوالي براي موفقيت در آن، زمان و انرژي گذاشته‌اند. مانند تمام آزمون‌هاي ديگر، عده‌اي در اين آزمون، پذيرفته شدند و عده‌اي ديگر نتوانستند به قبولي نهايي دست پيدا كنند. امسال براساس اعلام سازمان سنجش، تعداد ثبت‌نام‌كنندگان در آزمون دكتري، 201 هزار و 660 داوطلب بوده است كه از اين تعداد، 164 هزار و 587 داوطلب، در جلسه‌ي آزمون، حاضر بوده‌اند. از اين ميزان، 10 هزار و 193 نفر به عنوان پذيرفته‌ي نهايي آزمون دكتري امسال، معرفي شدند. با مطالعه‌ي اين آمار، آن‌چه در همان نگاه اول، توجهات را به خود جلب مي‌كند، ظرفيت اندك آزمون دكتري در مقايسه با كل شركت‌كنندگان در آزمون است. البته طبيعتاً تعدادي از اين افراد، در مقطع دكتري دانشگاه‌ آزاد وارد و مشغول به تحصيل مي‌شوند، اما در هر صورت، نكته‌اي كه وجود دارد اين است كه جمع پذيرفته‌شدگان دو كنكور دكتري سراسري و آزاد، در قياس با كل آمار شركت‌كنندگان، رقمي بسيار ناچيز و كم دارد. تا چند سال قبل، انتظاري كه از يك دانشجوي دكتري و بعد از آن، از يك فارغ‌التحصيل داراي مدرك دكترا مي‌رفت؛ اين بود كه چنين فردي بايد قاعدتاً بعد از فراغت از تحصيل، در سِمَتِ استادي يك دانشگاه، ايفاي نقش كند. يعني؛ آن‌چه جامعه از يك فرد داراي مدرك دكتري، انتظار داشت، انتظاري اغلب آموزشي بود و اين كه يك دارنده‌ي مدرك پي‌اچ‌دي، بايد بتواند در بدنه‌ي آموزش عالي، در جايگاه يك استاد، به تربيت و تعليم دانشجويان ديگر بپردازد.

در سالهاي اخير كه ظرفيت پذيرش دانشجوي دكتري، در مقايسه با قبل، بيش‎تر شد و به علاوه، شمار متقاضيان اين آزمون نيز، برعكسِ گذشته، به شدت افزايش يافت، نقد و انتقادات مختلفي به ميزان پذيرش دانشجوي دكتري در كشور، وارد شد. عده‌اي هنوز با اين تصور كه دانشجوي دكتري الزاماً بايد به يك استاد دانشگاه تبديل شود، شروع به اظهار ايراد و انتقاداتي كردند مبني بر اين كه؛ اكثر دانشگا‌ه‌هاي ما، ديگر ظرفيت خالي براي پذيرش استاد جديد را ندارند و درنتيجه، اين همه فارغ‌التحصيل دكتري، در كجا به كار مشغول خواهند شد؟ و اين همه، جامعه را با بحران مواجه خواهد كرد.

اما چيزي كه بديهي است اين واقعيت مي‌باشد كه ديگر تقريبا در كل بخش‌هاي جامعه، ما به اين نتيجه‌ي واحد رسيده‌ايم كه كارِ تئوريِ صِرف، براي پيشرفت جامعه، نتيجه‌بخش نيست و به همين دليل هم هست كه اخيراً تلاشهايي در جهت كاربردي‌سازي و تقويت پژوهش از سوي برخي نهادها در حال انجام است. اگر نگاه آموزشي صِرف تا همين چند سال گذشته، بر جامعه كاملاً حاكم بود و موجب عقب نگه داشته شدن جامعه و متضرر شدن در بسياري از بخش‌ها مي‌شد، امروز ديگر چشيدن طعم كم‌وكاستي‌ها در حيطه‌هاي مختلف، ما را به طور عملي، به اين نتيجه رسانده است كه پيشرفت هر جامعه‌اي در بخش‌هاي مختلف، در گِروي اهميت قائل شدن براي كارهاي پژوهشي و نگاه آموزشي و تئوري‌وار صِرف نداشتن است. 

اين تعداد پذيرفته‌شدگان آزمون دكتري، و از آن مهم‌تر، تعداد بسيار زياد افراد متقاضي آزمون دكتري كه فعلاً، هم‌چنان در پشت سد كنكور دكتري مانده‌اند، نشان‌گر پتانسيل بالايي است كه يكي از سرمايه‌هاي مهم كشور به شمار مي‌رود، آيا هنوز هم قصد داريم با در اولويت نگذاشتن پژوهش، از اين سرمايه، در جهت پيشرفت‌هاي فردي و اجتماعي استفاده نكنيم؟

از دو گروه پذيرفته‌شدگان و مردودشدگان آزمون دكتري امسال، آن دسته‌اي كه در مقطع دكتري، وارد شده‌اند، مشغول تحصيل در دانشگاههاي مختلف خواهند شد و از آن گروهي كه نتوانسته‌اند پذيرفته شوند، احتمالا تعداد زيادي، شانس خود را براي سالهاي بعد، امتحان خواهند كرد. اما نكته اين‌جاست كه اگر بنا باشد امور پژوهشي و كاربردي، كمافي‌السابق، همان گونه كه تا به حال بوده، باقي بماند، بايد گفت جامعه ما، همچون دوره‌هاي گذشته، باز هم نتوانسته است در زمينه استفاده از اين ثروت عظيم انساني، موفق عمل كند. هنوز هم ميزان مهاجرت دانشجويان براي تحصيل در مقاطع تكميلي دانشگاه‌هاي خارج، بسيار بالاست و يكي از دلايلي كه اين افراد براي مهاجرت خود عنوان مي‌كنند، كمبود امكانات دانشگاه‌ها براي تحقيق در زمينه‌اي است كه آنها به تحصيل و پژوهش در آن مايل‌اند. در شرايطي كه ديگر دريافته‌ايم اهميت قائل نشدن براي ايجاد روحيه‌ي پژوهشي در مدارس و دانشگاه‌ها، ضربه مهمي را در بخشهاي مختلف جامعه، تحميل خواهد كرد، چرا هنوز هم بسياري از دانشجويان به دليل تجهيز نبودن آزمايشگاه‌ها و كمبود امكانات اوليه‌ي تحقيق و پژوهش در رشته‌هاي مختلف، بايد به مهاجرت بينديشند؟ براي به هدر نرفتن پتانسيل‌ها، يك راه بيش‌تر باقي نمانده است و آن اين كه؛ پژوهش را به طور جدي و به مثابه يك نياز ضروري -و نه فرماليته و غيرحياتي- دريابيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته