جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5075


مؤثرترين گياهان براي سلامت قلب


تشديد «نقرس» با مصرف گوجه فرنگي


پنجمين كنگره بين المللي انجمن راينولوژي ايران برگزار مي شود


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 مؤثرترين گياهان براي سلامت قلب 

 اگر خود يا خانواده تان سابقه ي سکته ي قلبي داريد، زندگي تان سرشار از استرس است، تغذيه ي مناسبي نداريد و… ممکن است در معرض ابتلا به بيماري هاي قلبي باشيد. گياهاني دارويي براي سلامت قلب وجود دارند که به رفع نگراني تان کمک مي کنند.

سلامت قلب

به گزارش آفرينش وبه نقل سايت باغ دارو عملکرد خوب قلب تا حد زيادي به کيفيت خون و جريان خون بستگي دارد. مصرف مواد غذايي با کيفيت، داشتن فعاليت بدني کافي و برنامه ي غذايي و سبک زندگي سالم و متعادل به بهبود عملکرد قلب کمک مي کنند. علاوه بر همه ي اين موارد، مکمل هاي طبيعي که به تغذيه ي بدن و توليد انرژي بيشتر کمک مي کنند هم خطري ندارند. کساني که مي خواهند سبک زندگي و قلب سالم داشته باشند، مي توانند از برخي گياهان مفيد کمک بگيرند. برخي از گياهان قرن هاست که به دليل خواص درماني و مؤثري که براي قلب دارند، شناخته شده اند. اکنون فهرستي از بهترين گياهان مفيد براي قلب را مرور خواهيم کرد:

پونه ي کوهي

پونه کوهي گياه دارويي مهمي است که خواص درماني بسياري دارد و هزاران سال است که از آن براي پيشگيري و درمان بيماري هاي خاصي استفاده مي شود.

اين گياه منبعي غني از چربي هاي مفيد، فيبر غذايي و آنتي اکسيدان هايي همچون ويتامين C است. (براي تازه نگه داشن پونه، نوک آن ها را ببريد و ساقه هاي آن ها را در آب بگذاريد.)

آنتي اکسيدان ها با راديکال هاي آزاد (مولکول هاي فعالي که مي توانند باعث واکنش هاي شيميايي مضر شوند) مقابله مي کنند و بنابراين از بيماري هاي قلبي و بسياري از مشکلات ديگر جلوگيري مي کنند.

پونه ي کوهي به رفع التهاب ناشي از فعاليت راديکال هاي آزاد کمک مي کند و با داشتن چربي هاي مفيد، مانع از افزايش کلسترول بد (LDL) مي شود.

چاي سبز

فوايد چاي سبز براي قلب روز به روز بيشتر شناخته مي شود. سلول هاي پوشاننده ي رگ هاي خوني و قلب بسيار ظريف هستند و مصرف چاي سبز سلامت، شرايط و عملکرد آن ها را بهبود مي بخشد. پژوهشي در سال 2008 نشان داد که 30 دقيقه پس از مصرف چاي سبز، عملکرد رگ هاي خوني بهبود مي يابد. چاي سبز حاوي ميزان بالايي از آنتي اکسيدان ها / فلاونوئيدها است.

سير

در بيشتر فرهنگ ها از سير به عنوان ماده اصلي در بسياري از غذاها استفاده مي شود. در مصر، سير بيش از 195 کاربرد درماني دارد. در چين هم سير گياه بسيار با ارزش تلقي مي شود و به طور روزانه در چاي ها از آن استفاده مي شود.

علاوه بر اين، برخي از تحقيقات نشان مي دهند که مصرف تنها يک حبه سير در روز باعث کنترل سطح کلسترول خون مي شود. تحقيقات ديگري هم نشان مي دهند که سير کنترل کننده ي فشار خون نيز هست.

مصرف منظم اين گياه به رفع بيماري تصلب شراين کمک مي کند. سير کلسترول و چربي هايي را که به ديواره ي رگ هاي خوني چسبيده اند تجزيه مي کند، سفت شدگي رگ ها را برطرف مي کند و انعطاف پذيري آن ها را باز مي گرداند.

زالزالک

تحقيقات نشان مي دهند که زالزالک به گشاد شدن رگ هاي خوني و در نتيجه، کاهش فشار خون کمک مي کند. بنابراين زالزالک قلب را تقويت مي کند و باعث عملکرد بهتر قلب و بهبود جريان خون و اکسيژن رساني به بدن مي شود.

ترکيبات موجود در ميوه، گل ها و حتي برگ هاي زالزالک خواص آنتي اکسيداني قوي دارند. هم چنين زالزالک به بهبود جذب و استفاده ي بهتر از ويتامين C کمک مي کند و عملکرد مويرگ ها و رگ هاي خوني کوچک تر را هم بهبود مي بخشد.

اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس خواص ضدعفوني کنندگي، ضد باکتريايي و آرام بخشي دارد. اسطوخودوس عضلات قلب را تقويت مي کند و انقباض ها و انبساط هاي سرخرگ ها و سياهرگ هاي قلبي را بهبود مي بخشد.

خواص آرام بخشي آن هم به کاهش تپش قلب و افزايش فشار خون کمک مي کند.

توت گلوگير

اين ميوه ي بومي آمريکا، سرشار از ويتامين هاي A، C و K است و پژوهشي در سال 2010 نشان داد که براي افراد مبتلا به سندروم متابوليسمي (بيماراني که از مشکلات مختلفي از جمله بيماري هاي قلبي رنج مي برند) مفيد است. اين ميوه سرشار از آنتي اکسيدان ها است و براي کاهش فشار خون و کلسترول بسيار مؤثر است.

جنسينگ

جنسينگ تقويت کننده ي دستگاه ايمني است. تحقيقات نشان مي دهند که جنسينگ فشار خون را کاهش مي دهد و احتمال ابتلا به بيماري هاي قلبي را کم مي کند. البته اين گياه بايد با احتياط مصرف شود زيرا در برخي از افراد، باعث افزايش فشار خون مي شود.

جينکو

جينکو بيشتر به دليل خاصيت تقويت حافظه شناخته شده است اما داروي طبيعي مؤثري براي بيماري هاي قلبي و عروقي نيز هست.

عصاره ي برگ جينکو باعث گشاد شدن رگ ها و افزايش جريان خون مي شود. جينکو از چسبيدن پلاکت هاي خوني و انسداد رگ ها جلوگيري مي کند. بهبود جريان خون به همه ي قسمت هاي بدن، خطر سکته ي مغزي را کاهش مي دهد. ساده ترين راه براي استفاده از اين گياهان، دمنوش آن ها است. کافي است آن ها را در آب بجوشانيد و کمي ليمو يا دارچين و مقداري عسل به آن ها اضافه کنيد و بنوشيد.

با اين حال، به ياد داشته باشيد که قبل از مصرف هر نوع گياه جديدي، بايد با پزشک مشورت کنيد، به خصوص اگر از داروهاي ديگري استفاده مي کنيد و يا مستعد بروز واکنش هاي حساسيتي هستيد.


 تشديد «نقرس» با مصرف گوجه فرنگي 

 
بيماري نقرس يکي از موارد بسيار پيشرفته بيماري آرتروز است. از نظر آماري، خطر ابتلاي مردان به اين بيماري سه برابر بيشتر از خطر ابتلاي زنان به نقرس است. هنگامي که فردي به اين بيماري دچار مي شود، خوردن برخي از غذاهاي خاص موجب عود کردن نشانه هاي بيماري در او خواهد شد و عده اي اعتقاد دارند که گوجه فرنگي نيز در ميان اين ليست حضور دارد. به گزارش مهر، با توجه به اينکه نيوزلند داراي آماري 5 درصدي در ابتلا به نقرس است، دانشمندان مطالعات خود را در اين کشور به انجام رسانده اند. محققان دانشگاه اوتاگو در اين تحقيقات از 2051 نفر مبتلا به نقرس در نيوزلند خواستند تا پرسشنامه هايي در اين زمينه را پر کردند. 70 درصد از اين افراد اعلام کردند که حداقل يک ماده موجب تحريک نقرس در آنها شده است. از ميان اين افراد نيز 20 درصد آنها نام گوجه فرنگي را در قسمت موادي که موجب تحريک نقرس در آنها شده است، نوشته بودند.

در اين تحقيقات مشخص شده است که گوجه فرنگي به عنوان چهارمين ماده غذايي مورد مصرف منجر به عود کردن نقرس بوده است. به اين ترتيب دانشمندان به سراغ سوابق پزشکي تعداد 12 هزار و 720 بيمار آمريکايي رفتند. آنها دريافتند که مصرف گوجه موجب بالا رفتن ميزان اسيد اوريک در بدن فرد مي شود و اين ماده عملا يکي از عوامل مهم در ابتلا به نقرس محسوب مي شود.


 پنجمين كنگره بين المللي انجمن راينولوژي ايران برگزار مي شود 

 پنجمين كنگره بين المللي انجمن راينولوژي ايران با حضور جمعي از متخصصان داخلي و خارجي در رابطه با اقدامات درماني مربوط به راينولوژي و جراحي پلاستيک صورت 22 مهرماه درمركزهمايش‌هاي بين المللي رازي درتهران آغازبه كارميكند.

به گزارش آفرينش دكتر سيد بهزاد پوستي دبير علمي اين كنگره با اعلام اين خبر گفت: تصميم گيري ها و اقدامات لازم براي برگزاري اين كنگره به اتفاق همكاران اين حوزه از دو سال پيش برنامه ريزي و جمع بندي شده است.

وي افزود: اقدامات درماني در رابطه با بيماري هاي ناحيه بيني وسينوس نزد بزرگسالان و اطفال, زيبايي سروگردن، اختلالات خواب، نانومديسين، نقش سيستم ايمني در اين بيماري ها ازجمله محورهاي مطرح اين كنگره است كه در مورد آنها بحث و تبادل نظر مي شود.

دکتر پوستي به برگزاري 16 پنل در جريان برگزاري اين كنگره اشاره كرد و گفت: اين پنل ها در طول سه روز برگزاري كنگره در موضوعاتي همچون بيماري هاي بيني و سينوس، راينوپلاستي، اقدامات زيبايي سروگردن، اختلالات سيستم ايمني، اختلالات خواب و نانوتكنولوژي ارايه مي شود.

وي درخصوص مهمانان خارجي اين كنگره اظهار داشت: يازده مهمان خارجي از كشورهاي آمريكا، آلمان، انگليس، هلند، مصر،اتريش، تايوان و ايتاليا در اين كنگره حضور خواهند داشت و در مورد موضوعات مختلف سخنراني خواهند كرد.

دکتر پوستي در مورد نانومديسين اظهار داشت: نانومديسين به عنوان مثال در توليد و ساخت انواع پانسمان ها از جمله بيني و وسايل جراحي مانند ساكشن در کشور توليد شده، که در اين صنعت استفاده از ذرات مختلف نانو باعث کارآيي بهتر اين گونه وسايل گرديده است.

وي با ذكر اين مطلب كه به رغم پيشرفت هاي گسترده اي كه در اين زمينه در سطح دنيا و کشور ما صورت گرفته، افزود نياز جامعه پزشکي با آشنايي به اين تکنولوژي باعث گرديده در اين کنگرهتلاش گردد با ارائه سخنراني و برگزاري پنل آگاهي پزشکان در اين زمينه افزايش يابد.

دبير علمي پنجمين كنگره بين المللي انجمن راينولوژي ايران در مورد بيماري هاي بيني و سينوس اطفال نيز توضيح داد: از آنجايي كه اقدامات پيشگيري، درماني و پيگيري بيماريها نزد اطفال در افزايش سلامت كلي جامعه موثر است، چنانچه بتوان اين بيماري ها را در همان مراحل كودكي كنترل كرد، نتيجه اقدامات بهداشتي و درماني موثرتر خواهد بود. از اين رو برخي بيماري هاي شايع نزد اطفال در زمينه رينوسينوزيتها، رينيت هاي آلرژيك، اختلالات ساختاري بيني، مشكلات تنفسي در دوران كودكي و نوجواني مطرح مي گرددو در ضمن موارد پيشرفته سرطان هاي ناحيه بيني و سينوس و اقدامات درماني توام آنها مورد بحث و تبادل نظر قرار مي گيرد

جناب آقاي دکتر پوستي در مورد اختلالات خواب نيز با بيان اينكه اين اختلالات علل مختلفي دارند، گفت: اين اختلالات مي تواند ناشي از يك مشكل در سيستم اعصاب مركزي يا ناشي از مشكلات محيطي باشد. بنابراين در درمان اين اختلالات ابتدا بايد منشا آنها را شناسايي كرد. در صورتي كه علل آن مركزي باشد اقدامات لازم سيستم عصبي مرکزي مي بايد صورت پذيرد اما اگر محيطي باشد بايد ابتدا علل آن ها را شناسايي كرد و سپس درمان هاي جراحي يا اقدامات غيرجراحي مورد نياز به بيماران توصيه شود.

وي افزود: مثلا در تنفس از طريق بيني هر اختلالي كه از بيني تا ناحيه ناي بر سر راه عبور هوا ايجاد اشكال كند، مي تواند به صورت اختلال خواب تظاهر كند كه در اين زمينه اختلالات محيطي مانند انحراف تيغه بيني، آلرژي بيني، رينوسينوزيت، بزرگي زبان، بزرگي قاعده زبان، عقب افتادگي کام و بزرگي زبان کوچک مي تواند مشكل ساز باشد.


 خبرهاازعالم علم 

 شناسايي پروتئيني با نويد درمان سرطان

به گزارش ايسنا، کليد يافته‌هاي محققان دپارتمان علوم زيست‌پزشکي در کالج پزشکي دانشگاه فلوريدا، پروتئيني به نام Treslin است. در حالي که شيمي‌درماني سلول‌هاي عادي به سرعت‌ تقسيم‌شونده را نيز هدف قرار مي‌دهد، به نظر مي‌رسد اين پروتئين، سلول‌هاي سرطاني را در تيررس خود قرار مي‌دهد. پيش از اين که سلول‌ها تقسيم شوند، دي‌ان‌اي‌ آن‌ها بايد نسخه‌برداري شود. علاوه بر اين، رشته‌هاي مارپيچ دوگانه دي‌ان‌اي بايد از طريق پروتئيني موسوم به هليکاز عمل کنند؛ يک رشته بايد در درون حلقه هليکاز و رشته ديگري در بيرون آن قرار گيرد. در اين ميان، کينازي به نام Cdc7 که از لحاظ شيميايي پروتئين‌هاي ديگر را اصلاح مي‌کند، حلقه هليکاز را براي خارج‌شدن رشته ديگر باز مي‌کند.

تيم تحقيقاتي حاضر در اين مطالعه دريافت، پروتئين Treslin نيز در اين بين نقش کليدي ايفا مي‌کند. مولفه Treslin نه تنها اصلاح شيميايي هليکاز را موجب مي‌شود و آن را فعال مي‌کند، بلکه اين مولفه را براي آماده‌شدن تقسيم سلولي نيز مونتاژ مي‌کند. چون سرطان وضعيتي با تقسيم سلولي کنترل‌نشده است، چگونگي متوقف‌کردن اين فرآيند تقسيم براي متوقف‌کردن سرطان اساسي است.

يافته‌هاي جديد، عملکردهاي نوين Treslin را براي تنظيم هليکاز دي‌ان‌اي نشان مي‌دهد؛ پروتئين هليکاز يک ماشين مولکولي کليدي است که تکثير دي‌ان‌اي را کنترل مي‌کند و اين کشف بسيار مهمي است.

فعاليت فيزيکي موجب تقويت ذهن سالخوردگان مي شود

نتايج يک مطالعه نشان مي دهد، سالخوردگاني که بطور منظم فعاليت فيزيکي انجام مي دهند نسبت به افرادي که فعال نيستند، مغز فعال تري دارند. به گزارش ايرنا از خبرگزاري يونايتدپرس، محققان در اين مطالعه با استفاده از اندازه گيري هاي سلامت مغز ، ميزان فعاليت فيزيکي يک فرد را بطور دقيق مشخص کردند. آرت کرامر مدير موسسه علوم و فناوري پيشرفته بکمن گفت: مطالعه ما نشان مي دهد که سالخوردگاني که از لحاظ اندامي متناسب تر هستند نسبت به هم سن و سالان خود که تناسي اندام کمتري دارند از لحاظ شناختي و عملکردي، مغز فعالتري دارند. محققان در اين مطالعه از 100 سالخورده 60 تا 80 ساله که فعاليت فيزيکي خوبي داشتند خواستند که براي هفت روز از شتاب سنج استفاده کنند تا با استفاده از آن فعاليت مغزي آنها را اندازه گيري کنند.


 خبرپزشكي 

 چند نکته درباره گل مژه

دکتر محمودرضا پناهي بزاز در گفت‌وگو با (ايسنا) با اشاره به علايم ايجاد گل مژه اظهار کرد: ورم لبه پلک، درد و قرمزي آن از علايم گل مژه است. اين علايم به مدت چند روز شديد شده و به تدريج فروکش مي‌کند. وي افزود: گل مژه در همه افراد ايجاد نمي‌شود؛ اين عارضه معمولا در کساني که داراي پوست چرب و حساسيت‌هاي پوستي هستند، شايع‌تر است. همچنين احتمال بروز آن در سنين نوجواني بيشتر است.

اين عضو هيات علمي دانشگاه جندي شاپور اهواز بيان کرد: براي پيشگيري از ايجاد گل مژه، رعايت مواردي مانند شست‌وشوي روزانه لبه پلک و رعايت بهداشت چشم بسيار مهم است. در صورت ابتلا به گل مژه نيز گذاشتن مکرر کمپرس گرم هر بار به مدت 10 تا 15 دقيقه و تکرار آن به مدت چند روز و استفاده از آنتي بيوتيک‌هاي خوراکي توصيه مي‌شود.

پناهي بزاز گفت: هنگام استفاده از کمپرس آب گرم، چشم‌ها بايد حتما بسته باشند. هرگز نبايد گل مژه را فشار داد، زيرا اين کار موجب سرايت آن به ساير نقاط پلک مي‌شود.

علائم کم‌کاري و پُرکاري تيروئيد

مهران زمان‌زاده؛ متخصص بيماري‌هاي داخلي غدد در گفت‌وگو فارس، اظهار داشت: تيروئيد غده‌اي با وزن 12 الي 30 گرم با شکلي شبيه سپر يا پروانه در قسمت پايين و جلوي گردن قرارگرفته است و وظيفه اصلي آن توليد هورمون‌هايي براي تنظيم سوخت‌وساز بدن است.زمان‌زاده تصريح کرد: از علائم عمده کم‌کاري تيروئيد خستگي و خواب‌آلودگي، خشکي پوست و ريزش مو، احساس سرما و خشونت صدا، اختلال عادت ماهانه، يبوست و افزايش وزن بدون اشتهاي زياد است.

وي افزود: پُرکاري تيروئيد به وضعيت افزايش بيش‌ از حد هورمون تيروئيد در بدن گفته مي‌شود و از علائم آن مي‌توان عدم تحمل گرما و تعريق فراوان، تپش قلب و ضعف و خستگي، کاهش وزن علي‌رغم افزايش اشتها، اسهال و تکرار ادرار را نام برد.وي گفت: براي درمان کم‌کاري تيروئيد بايد پس از تشخيص بيماري توسط معاينات باليني و تست‌هاي آزمايشگاهي، درمان را با دارو آغاز کرد و با انجام آزمايش‌ها به فاصله 2 ماه و سپس هر 6 ماه يا سالانه بهبود کامل بيماري را پيگيري کرد. پيگيري درمان در کودکان، خانم‌هاي باردار و بيماران قلبي و عروقي از اهميت بيشتري برخوردار است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته