جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5075


افتتاح چهار ايستگاه مترو در بخش شمالي خط 3


اقدامات معاونت امور زنان براي افزايش تعداد زنان در مجلس


تشکيل کميته نظارت بر زندانيان در مرخصي


جريمه ميلياردي قاچاقچيان پوشاک و لوازم آرايشي


حوادث‌ازهمه‌جا


ضرب المثل ها


خبرها، سخن‌ها


 افتتاح چهار ايستگاه مترو در بخش شمالي خط 3 

 
همزمان با افتتاح بخش شمالي خط 3 متروي تهران، چهار ايستگاه مورد بهره‌برداري قرار خواهند گرفت.

سيد جعفر تشکري هاشمي در گفت‌وگو با (ايسنا)، در خصوص افتتاح ايستگاه‌هاي جديد مترو گفت: در بخش شمالي خط سه مترو همزمان با افتتاحيه بخش شمالي، ايستگاه‌هاي شهيد بهشتي، ميدان نوبنياد، ايستگاه شهيد زين‌الدين و شهرک قائم افتتاح مي‌شود. وي با بيان اينکه در ابتداي راه‌ندازي خط 3 اين چهار ايستگاه مورد بهره‌برداري قرار خواهد گرفت و بلافاصله بعد از آن مابقي ايستگا‌ه‌هاي بخش شمالي خط 3 افتتاح مي‌شوند، افزود: شهرداري تهران براي ايجاد مترو با محدوديت‌هاي بسياري مواجه است؛ اما با حمايت ويژه شهردار تهران توانستيم به وعده خود مبني بر افتتاح يک ايستگاه در هر ماه اقدام کنيم و اميدواريم طي آينده نزديک بتوانيم اين ايستگاه‌ها را مورد بهره‌برداري قرار دهيم.


 اقدامات معاونت امور زنان براي افزايش تعداد زنان در مجلس 

 معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: در غياب ساز و کار قانوني براي افزايش تعداد زنان در مجلس از طريق سهميه بندي جنسيتي، بر احزاب و تشکل‌ها متمرکز شده‌ايم تا زنان بيشتري در ليست احزاب وارد شود و کادر سازي لازم در اين زمينه صورت بگيرد.

شهيندخت مولاوردي در گفت‌وگو با ايسنا)، افزود: حضور زنان در مجلس شوراي اسلامي هم از نظر کمي و هم از نظر کيفي از اهميت زيادي برخوردار است. ما به منظور افزايش تعداد نمايندگان مجلس اقداماتي را آغاز کرده‌ايم اما هنوز به نتيجه قطعي نرسيده است.

معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده درباره اقدامات انجام شده به منظور افزايش تعداد زنان در مجلس اظهار کرد: پيشنهادات ما در زمينه سياست‌هاي کلي انتخابات هنگام تصويب در مجمع تشخيص مصلحت نظام رأي نياورد و زماني که بحث استاني شدن انتخابات مطرح شد ما نيز تمهيداتي را براي افزايش تعداد زنان در مجلس انديشيديم؛ اما استاني شدن انتخابات نيز منتفي شد.

مولاوردي در پايان گفت: در حال حاضر منتظر ابلاغ سياست‌هاي کلي انتخابات از سوي مقام معظم رهبري هستيم چرا که امکان اعمال تغييراتي در سياست‌هاي تصويب شده در مجمع تشخيص مصلحت نظام از سوي ايشان وجود دارد.


 تشکيل کميته نظارت بر زندانيان در مرخصي 

 مديرکل پيشگيري هاي امنيتي و انتظامي معاونت پيشگيري از وقوع جرم قوه قضائيه گفت: کميته نظارت بر زندانيان در مرخصي متشکل از معاونت پيشگيري از وقوع جرم قوه قضائيه، سازمان زندان ها و ناجا تشکيل خواهد شد.به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني قوه قضاييه، مجيد اکبرپور با بيان آنکه هدفمند کردن اعطاي مرخصي به زندانيان واجد الشرايط در قوه قضائيه براي کاهش جمعيت کيفري زندان ها مورد توجه است، خاطرنشان کرد: برخي از زندانيان با سوءاستفاده از مدت مرخصي داده شده به آنها، به اعمال بزهکارانه اقدام مي کنند.

وي با اشاره به اينکه به دنبال راهکارهايي براي کاهش احتمال ارتکاب جرم از سوي زندانيان در مدت مرخصي از زندان هستيم، افزود: براي تحت نظارت قرار دادن زندانيان در مدت مرخصي با همکاري معاونت پيشگيري از وقوع جرم قوه قضائيه، سازمان زندان ها و ناجا کميته اي تشکيل شده تا به راهکارهاي مشترکي برسيم که اين زندانيان در ايام مرخصي مرتکب جرم نشوند.

مديرکل پيشگيري هاي امنيتي و انتظامي معاونت پيشگيري از وقوع جرم قوه قضائيه، گفت: بايد پيش از ارائه فرصت مرخصي به زندانيان شرايط، اهداف و انگيزه حقيقي آنان بررسي و البته بايد به اين نکته هم توجه داشت که اعطاي مرخصي به زندانيان گاه مي تواند مانع از هم پاشيدن کيان خانواده شود.اکبرپور اعطاي مرخصي به زندانيان را ابزاري براي جلب رضايت شکات دانست و گفت: متاسفانه در برخي موارد زندانيان در مدت زمان مرخصي خود، اقدام به جرايم ديگري مي کنند و بر جرم خود مي افزايند.معاون پيشگيري از وقوع جرم قوه قضائيه گفت: در اين کميته سامانه اي طراحي و راه اندازي خواهد شد تا بر عملکرد زندانيان در ايام مرخصي نظارت شود.


 جريمه ميلياردي قاچاقچيان پوشاک و لوازم آرايشي  

 مدير کل سازمان تعزيرات حکومتي استان زنجان از کشف و ضبط 9 هزار و 991 ثوب البسه قاچاق خبر داد.جريمه ميلياردي قاچاقچيان پوشاک و لوازم آرايشي مميزي مدير کل سازمان تعزيرات حکومتي استان زنجان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: ماموران مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پي کشف و ضبط محموله‌هاي کالاي قاچاق شامل 9 هزار و 991 ثوب البسه، هزار و 697 قلم انواع لوازم آرايشي و بهداشتي و هزار و 26 عدد انواع ابزار آلات صنعتي و ساختماني پرونده تخلفاتي تشکيل شد.

وي در ادامه بيان کرد: با احراز تخلف انتصابي پرونده‌اي تحت عنوان قاچاق کالا و ارز تشکيل شده و جهت رسيدگي پرونده‌ها به شعبه ويژه قاچاق ارجاع شده است.

اين مقام مسئول قضايي در پايان عنوان کرد: شعبه ياد شده پس از رسيدگي به پرونده و با توجه به گزارش واصله ماموران نيروي انتظامي متهمان پرونده را علاوه بر ضبط کالا به نفع دولت و معدوم نمودن بخشي از کالاهاي آرايشي بهداشتي، به پرداخت جريمه يک ميليارد و 127 ميليون ريال در حق صندوق دولت محکوم کرد.


 حوادث‌ازهمه‌جا 

 انفجاروحشتناک گاز3 عضو خانواده راهي بيمارستان شدند

سخنگوي سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران از حادثه انفجار در منزل مسکوني و 3 مصدوم در اين حادثه خبر داد.سيد جلال ملکي در گفتگو با مهر در تشريح جزييات اين حادثه وحشتناک گفت: ساعت 23:44 شب گذشته حادثه انفجار در يک منزل مسکوني در خيابان يافت آباد ، ميدان الغدير به ستاد فرماندهي سازمان آتش نشاني اعلام شد.

سخنگوي سازمان آتش نشاني افزود: بلافاصله ماموران ايستگاه 87 آتش نشاني به محل حادثه اعزام شدند که مشاهده شد حادثه انفجار در يک ساختمان يک طبقه قديمي 120متري رخ داده که در پي آن بخشي از ديوار خانه تخريب و آتش سوزي رخ داده است.وي افزود: يک خانواده 4 نفره در داخل خانه حضور داشتند که در پي اين حادثه يک زن و مرد 40 و 38 ساله و يک پسر 22 ساله دچار سوختگي شديد شدند.سخنگوي سازمان آتش نشاني گفت :در بررسي کارشناسان مشخص شد، نشت گاز از يکي از شيرهاي گاز و سپس روشن کردن لامپ در اين زمان باعث ايجاد انفجار شده است و آتش نشانان با انجام اقدامات ايمن سازي عمليات خود را در ساعت 01:57 به پايان بردند.

کشف بيش از 8 تن مواد مخدر در پايتخت

فرمانده انتظامي تهران بزرگ از دستگيري و جمع آوري بيش از 20 هزار قاچاقچي، فروشنده و معتاد در 5 ماهه گذشته خبر داد و گفت: از ابتداي سال جاري تا کنون هشت هزار و 296 کيلوگرم مواد مخدر در پايتخت کشف شده است.سردار حسين ساجدي‌نيا در گفت‌وگو با (ايسنا)، درباره اقدامات انجام شده از سوي پليس پايتخت در امر مبارزه با مواد مخدر تصريح کرد: از ابتداي امسال تا کنون 14 طرح سراسري برخورد با قاچاقچيان و فروشندگان مواد مخدر و نيز جمع آوري معتادان در سطح شهر اجرا شده که در آن بيش از هشت تن و 294 کيلوگرم انواع مواد مخدر و روانگردان کشف و ضبط شد.

ساجدي نيا با بيان اينکه مقدار کشفيات در اين مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل افزايش 33 درصدي داشته است، گفت: در پنج ماهه نخست امسال شش هزار و 254 کيلوگرم کشفيات مواد مخدر داشته‌ايم.

فرمانده انتظامي تهران بزرگ همچنين از دستگيري و جمع آوري 20 هزار و 130 خرده فروش، توزيع کننده و معتاد خبر داد و گفت: همچنين از ابتداي سال تاکنون يک‌هزار و 673 معتاد ولگرد پرخطر از سطح معابر جمع آوري و تحويل مراکز درماني و کمپ هاي مربوطه شده اند و اين آمادگي نيز از سوي پليس پايتخت وجود دارد تا در صورت مهيا کردن محل‌هاي نگهداري از معتادان از سوي مسئولان مربوطه، در عمليات‌هاي ديگر شمار ديگري از معتادان متجاهر و خياباني را جمع‌آوري کنيم.

وي از همکاري پليس مبارزه با مواد مخدر استان‌هاي ديگر به ويژه استان‌هاي همجوار با پليس مبارزه با مواد مخدر پايتخت قدرداني کرد و افزود: اين همکاري مشترک منجر شده که از ابتداي سال جاري تاکنون يک‌هزار و 964 کيلوگرم انواع مواد مخدر و روانگردان کشف شده و 38 قاچاقچي سابقه دار نيز دستگير شوند.

ساجدي نيا همچنين درباره اينکه چه تعداد از افراد دستگير شده را قاچاقچيان سابقه‌دار و حرفه‌اي تشکيل داده‌اند، به ايسنا گفت:184 تن از افراد دستگير شده قاچاقچي حرفه اي مواد مخدر بوده‌اند که از آنان شش قبضه سلاح جنگي نيز کشف شده است.

طوفان «گوني» جان 40 نفر را در کره شمالي گرفت

مقامات سازمان صليب سرخ بين المللي از کشته شدن 40 نفر بر اثر طوفان شديد «گوني» و جاري شدن سيل در نواحي شمالي کره شمالي خبر دادند.به گزارش ايرنا، وقوع طوفان سهمگين «گوني» که از هفته گذشته با سرعت بيش از 190 کيلومتر مناطقي از فيليپين و ژاپن را در نورديده بود، باعث کشته و زخمي شدن دهها نفر در اين کشورها شد.

«هلر گودجانسون» سخنگوي فدراسيون جهاني صليب سرخ در پکن روز پنجشنبه اعلام کرد که اين طوفان همچنين با رسيدن به کره شمالي بخش هايي از مناطق شمالي اين کشور را با خسارت هاي شديدي مواجه کرده است.

او گفت که بارش هاي شديد همراه با طوفان موجب جاري شدن سيل در شهر مرزي «راسون» شده که علاوه بر کشته شدن 40 نفر، زندگي 11 هزار نفر از ساکنان اين مناطق را نيز مختل کرده است.شهر «راسون»، به عنوان يک منطقه اقتصادي مهم در مرز کره شمالي با چين و روسيه واقع شده است.«گودجانسون» در ادامه گفت که يک تيم 80 نفره از صليب سرخ جهاني براي امداد رساني به سيل زدگان، عازم اين مناطق شده اند تا نسبت به توزيع کمک هاي غيرغذايي در بين سيل زدگان اقدام کنند.

وي افزود: اين کمک ها شامل پتو، لحاف، چادرهاي خانوادگي، کانتينرهاي آب، لوازم بهداشتي و قرص هاي تصفيه آب مي شود.

مقامات کره شمالي نيز خسارات وارده بر اثر اين سيل را تخريب کامل 153 واحد مسکوني و وارد شدن آسيب هاي جدي به 849 واحد ديگر اعلام کردند.«خالد مسعود احمد» يکي از اعضاي تيم صليب سرخ در کره شمالي گفت که پيش بيني مي شود مناطق بيشتري از کره شمالي درگير طوفان «گوني» و بارانهاي سيل آسا شود.

کره شمالي در حالي درگير اين مساله است که با مشکل شديد خشکسالي دست و پنجه نرم مي کند.وزارت اتحاد کره جنوبي اوايل ماه جاري ميلادي اعلام کرده بود، در صورتي که وضعيت خشکسالي در کره شمالي تداوم يابد، اين کشور 20 درصد از توليدات محصولات کشاورزي خود را از دست مي دهد.


 ضرب المثل ها 

 مثل سگ پشيمان شدن!

چون باد سحر بي سرو سامان كنمت

چون گيسوي بيدها؛پريشان كنمت

آن سان ادبت كنم كه يادت نرود

مانند سگ از كرده پشيمان كنمت!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 خبرها، سخن‌ها 

 موسيقي در شعر آزاد

پرسش هاي بنيادين در موسيقي «شعر آزاد»چنين است:

آيا شعر آزاد نيازي به موسيقي ندارد؟

آيا موسيقي تنها براي شعر کهن کاربرد داشت؟

آيا شعر مدرن يا «پست مدرن» از موسيقي خالي است؟

شعر آزاد همانند همه ي سبک هاي شعر کهن نيازمند موسيقي است اما در اينجا اين نياز بايسته نيست، بلکه شايسته است و خوب است که باشد. موسيقي - چه بر مفاهيم ريتم و چه بر مفاهيم هارموني استوار باشد و چه بر هر دو - در شعر آزاد مي تواند باشد و بهتر است که باشد. زيرا موسيقي ماندگاري شعر را افزايش مي دهد وشعر ماناتر خواهد شد و مخاطب اثر به دليل ريتم، آنرا بهتر باور مي کند و به دنبال فهميدن آن مي رود. يعني نخست مي پذيرد شما هنرمند هستيد و درست مي گوييد و سپس به دنبال فهميدن آنچه مي گوييد مي رود. از ديگر سو موسيقي سبب ايجاد لذت در شعر مي شود؛ چرا که سختيِ هضمِ معنا را کاهش مي دهد همچو شعري که با آواز خوانده مي شود. موسيقي و آواز و شعر در هم مي آميزد و لذت حادث مي شود و مغز به دنبال درک کردن گفتار شعر مي رود.

نکته مهم براي شاعران اين است که هرچه معنا سنگين تر، ژرف تر ، فلسفي تر شود، خواه ناخواه پردازش و ساخت موسيقي در شعر سخت تر و نشدني تر مي شود. چرا که نياز به کاربستِ واژگانِ گسترده تر در شعر پيش کشيده مي شود تا بتوان جملاتي پر معنا تر ارايه کرد و همچنين موسيقي را نمي توان به خوبي پروراند چون واژگان با هم، هم آوا نيستند اما مجبوريم آنها را کنار هم جاي دهيم تا معنايي سامان يابد.

اکنون مشکل دوتاشد. اينجاست که سراينده مي بايست موسيقي را با تاکتيک هايي که قابل اجرا در شعر آزاد باشد ديگر پياده سازي کند. در واقع نمي توان از هر تکنيک ايجاد موسيقي در شعر هاي آزاد سود برد.

گفتني ست در شعر کهن سراينده چون معناهاي اندکي براي بازگويي دارد دستش براي انتخاب واژگان شاعرانه باز است و نياز نيست از مجموعه اي بزرگ واژه انتخاب کند تا بتواند معنايي پيچيده را بيان کند و شاعر کهن سرا به راحتي مي تواند از تکنيک هايي روشن و گفته شده براي غني کردن موسيقي در شعرش بهره بگيرد اما شاعر آزاد نمي تواند و اينجا معنا سدي مي سازد برابر پردازش و توليد و پياده سازي موسيقي. از اين رهگذر است که براي مثال قافيه آبشاري و قطع قطع نوشتن مصرع ها توليد و پرورده مي شود. و اين نوآوري ست در خلق و آفرينش موسيقي مدرن در شعر مدرن.

تکنيک جذابي در شعر آزاد است که به دست گروهي از شاعران آزاد که بسيار کوشيده باشند و قدرتمند شده باشند مي تواند پياده سازي شود. آن اين است که با معاني بسيار ويژه و گويش معاني پيچيده و کلافي شکل، مي توان گونه اي موسيقي در ذهن مخاطب حرفه اي شعر امروز ايجاد کرد چرا که مخاطبي پيچيده تر و باسواد تر است، توليد کرده و گسترش دهد.

شعر مدرن و پست مدرن مي تواند از موسيقي خالي باشد اما بايد ديد مي توان هزينه آنرا پرداخت. هزينه‌هاي که معنا را ديرهضم مي کند.التذاذ را در مخاطب اثر اندک مي کند و هزينه ي سربار شعر مي شود. پس يا شاعر هزينه ها را مي پذيرد و يا اينکه مي گذارد خواننده و مخاطب با شعر درگير شود.

پژوهش و نگارش:

مهندس شادي زهره وندي

مهندس فرشيد خيرآبادي

تعداد زائران ايراني اعزامي به حج، از مرز 10 هزار نفر گذشت

به گزارش پايگاه اطلاع رساني سازمان حج و زيارت از مدينه منوره، تعداد زائران ايراني اعزامي به حج، از مرز 10 هزار نفر گذشت.

به گزارش برنا، به نقل از پايگاه اطلاع رساني سازمان حج و زيارت از مدينه منوره، تا پايان ديشب 9809 ايراني با 39 پرواز وارد مدينه منوره شدند.

بر اساس اين گزارش نيز جمعيتي بالغ بر 2 هزار نفر زائر ايراني با 8 پرواز شامل يک پرواز از فرودگاه امام(ره) ، 2 پرواز از ساري، 2 پرواز از تبريز، يک پرواز از گرگان و همچنين 2 پرواز از فرودگاه شيراز وارد مدينه منوره مي شوند.

اين گزارش مي افزايد: تا شب گذشته 5525 زائر ايراني با 24 پرواز شرکت هاي هواپيمايي ايراني و 4284 زائر ايراني با 15 پرواز شرکت هواپيمايي سعودي از فرودگاه هاي تهران، ساري، تبريزو گرگان وارد مدينه منوره شدند و همچنين اولين پروازهاي حج از فرودگاه شيراز انجام مي گيرد.

بر اساس اين گزارش تاکنون 10296 زائر ايراني تا اين لحظه ايران را به مقصد مدينه منوره ترک کرده اند.

پروازهاي زائران ايراني از اول شهريور ماه آغاز شده و تا 26 شهريور ماه ادامه دارد.

64 هزار ايراني امسال در قالب 455 پرواز و 255 کاروان به حج اعزام مي شوند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته