جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5076


دادستان کل کشور: دستگاه قضايي ياريگر دولت براي دستيابي به اهداف نظام است


حملات بي‌امان ائتلاف سعودي به يمن


نقض آتش‌بس در سوريه و آغاز مجدد درگيري‌ها


خبر


انتقال اجساد قربانيان مهاجر در سواحل ايتاليا


بازگشايي موزه دوران اسلام


سرمقاله

دكتر روحاني در نشست خبري با حضور خبرنگاران داخلي و خارجي:
نيمه نخست راه دولت، ايجاد آرامش و ثبات در جامعه بود


اوباما خطاب به مخالفان: بر احساسات خود غلبه کنيد


آلمان: بايد به ظرفيت اقتصادي ايران توجه كرد


درخواست کري براي آزادي امير حکمتي


عراقچي: نياز به برداشتي جديد از شوراي امنيت داريم


جنگ‌طلبان آمريکايي به دنبال راه‌هاي جديد براي حمله به توافق هسته‌اي


ماندگار بر جريده عالم


يك نكته از هزاران


ميز خبر


ميـزخبر


 دادستان کل کشور: دستگاه قضايي ياريگر دولت براي دستيابي به اهداف نظام است 

 
حجت الاسلام و المسلمين سيد ابراهيم رييسي در يادواره شهداي دولت در ياسوج افزود: پيشرفت کشور مستلزم همکاري هاي قواي مختلف است و دستگاه قضايي به نوبه خود چنين همکاري هايي با ساير قوا خواهد داشت.به گزارش ايرنا، وي در بخش ديگري از سخنانش اظهار کرد: کشورهاي مدعي مبارزه با تروريسم، پناهگاه تروريست هايي از جمله منافقين کوردل هستند.رييسي بيان کرد: تروريست هايي که رييس جمهور و نخست وزير يک دولت مستقل را ترور کردند در پناه غرب به حيات خود ادامه مي دهند.

وي عنوان کرد: بايد از آنان پرسيد با چه بهانه و توجيهي به پناه دادن به اين تروريست ها پرداخته ايد در حالي که مي دانيد اين گروهک هزار نفر از مردم ايران را ترور کرده است؟ رييسي گفت: پيروز شدن بر دشمنان مستلزم توکل به خداوند، داشتن اعتماد به نفس در جهان امروز و اجرايي کردن اقتصاد مقاومتي است.وي افزود: براي رسيدن به يک کشور مقتدر بايد از ظرفيت هاي عظيم ملي استفاده کرد.رييسي بيان کرد: کمک به مستضعفان و استکبار ستيزي از جمله ويژگي هاي اصلي نظام جمهوري اسلامي است که مسوولان نظام هيچ گاه از آن دست برنمي دارند.

رييسي با اشاره به برخي ويژگي هاي شخصيتي و انديشه شهداي دولت بيان کرد: توجه شهيدان رجايي و باهنر به خدا، رهبر و مردم بود اما بني صدر به بيگانگان نگاه مي کرد و منتظر دستور آنان بود.وي عنوان کرد: تا زماني که نگاه ها به خدا و مردم باشد و از ظرفيت ها به خوبي استفاده شود کشور و نظام جمهوري اسلامي هيچ آسيبي نمي بيند.


 حملات بي‌امان ائتلاف سعودي به يمن  

 همزمان با ادامه حملات جنگنده‌هاي سعودي و پيشروي انصارالله در مناطق اين کشور و کنترل بر پايگاه‌هاي نظامي سعودي، صليب سرخ اعلام کرد که اوضاع انساني درشهر تعز به دليل افزايش درگيري‌ها نگران کننده است.به گزارش خبرگزاري يمن (سبأ)، جنگنده‌هاي ائتلاف عربي به رهبري عربستان در ادامه تجاوز خود به يمن حملاتي را عليه مجتمع "مکيراس" بين استان أبين و البيضاء و پادگان النهدين انجام دادند. اين حملات همزمان با انفجارهاي مهيبي بود که صنعاء را لرزاند. جنگنده‌هاي سعودي در حال حاضر نيز بر فراز آسمان صنعاء هستند.

همچنين طي شديدترين حملات عربستان به استان إب و مناطق مجاور آن 9 يمني شهيد و 18 تن ديگر زخمي شدند.

در حملات اين جنگنده‌ها به استان صعده و منطقه "جهري" در استان البيضاء 11 شهروند يمني شهيد و چند تن ديگر زخمي شدند.


 نقض آتش‌بس در سوريه و آغاز مجدد درگيري‌ها 

 منابع سوري از شکست مذاکرات براي تمديد آتش‌بس در زبداني و آغاز مجدد درگيري‌ها در حومه دمشق خبر داده‌اند. در شمال سوريه نيز گزارش مي‌رسد که حملات مکرر داعش به مواضع مخالفان در اطراف حلب ناکام مانده و تلفاتي را روي دست تروريست‌ها گذاشته است. به گزارش روزنامه راي اليوم، منابع سوري اعلام کردند که يک عامل انتحاري داعش که سوار بر يک خودروي بمب‌گذاري شده بود، مواد منفجره همراه خود را در ورودي شهر مارع، واقع در حومه شمالي حلب منفجر کرد که طي آن 10 تن از جمله شش عضو يک خانواده کشته شده و چهار تن ديگر نيز زخمي شدند.

همچنين تلاش تروريست‌هاي داعش براي نفوذ به شهر «تل رفعت» واقع در حومه شمالي حلب ناکام ماند و تعدادي از عاملان انتحاري اين گروه تروريستي به دست گروه‌هاي مسلح از پاي درآمدند.


 خبر 

 صالحي در گفت وگو با تلويزيون مرکزي چين:

نگاه ايران به آينده مبتني بر تعامل و گفت و گو است

«علي اکبر صالحي» که در راس هياتي به چين سفر کرده بود گفت وگويي مشروح با شبکه مرکزي چين داشت و اين شبکه اقدام به پخش آن کرد.

صالحي در اين گفت وگو در باره توافق وين گفت: براي رسيدن به اين توافق بيش از يک دهه تلاش مستمر صورت گرفت تا آنچه در واقع بدبيني غرب در خصوص برنامه هسته اي ايران بود برطرف شود. به همين خاطر توافق وين يک موافقنامه تاريخي است که حقانيت ايران را به دنيا اثبات کرد.

وي افزود: بعد از شکل گيري کشورهاي گروه 1+5 ، ايران و اين گروه مذاکرات گسترده تر و دشوارتري را از سال 2013 ميلادي برگزار کردند.

رييس سازمان انرژي اتمي ايران گفت که در اين دوره شرايط کمي متفاوت بود زيرا ما از يک سو با پنج به علاوه يک و از طرف ديگر مستقيما با آمريکا مذاکره مي کرديم. اين رهيافت مذاکراتي دوجانبه بسيار موثر و کارساز بود.

وي در باره مساله تحريم ها و توافق وين هم يادآور شد: ايران هميشه بعد از انقلاب اسلامي تحت تحريم بوده و طبيعتا هم اين موضوع بر اقتصاد ايران تاثيراتي داشته است.اما اقتصاد ايران يک اقتصاد بومي با يک بازار بزرگ و تقاضاي داخلي بالاست که مي تواند در برابر فشار هاي اقتصادي مقاومت بالايي نشان دهد.

صالحي تصريح کرد که کسي نمي تواند منکر تاثير تحريم‌ها شود اما اينکه کسي مدعي شود تحريم، اقتصاد ايران را از پا درآورده، ادعايي نادرست است.

وي براي نمونه به نرخ بيکاري 11 درصد در ايران اشاره کرد و گفت: اين يک واقعيت است اما شايد شرايط ايران تحت تحريم هاي ظالمانه باز هم بهتر از برخي کشورهاي اروپايي باشد که مشکلات فراوان اقتصادي و نرخ بالاي بيکاري دارند.

رييس سازمان انرژي اتمي ايران در ادامه مصاحبه به روابط تهران با اروپا اشاره کرد و گفت: ايران روابط متوازني با کشورهاي اروپايي دارد و اين طور نيست يکي از آنها در اين مناسبات پيشرو ديگران باشد.

صالحي خاطرنشان کرد که ايران به آينده نگاه مي کند و رهيافتي را در دستور دارد که مبتني بر تعامل و گفت و گو است.

وي در پاسخ به سوالي در خصوص مناسبات ايران و آمريکا و توافق وين گفت: توافق هسته اي طبيعتا بايد در مجاري حقوقي و قانوني در ايران مورد ارزيابي و بررسي دقيق قرار گيرد و در آن طرف هم آمريکاست که بايد در اين باره تصميم بگيرد و اگر بخواهند آن را رد کنند خودشان مسوول هستند و اين مشکلي را متوجه ايران نمي کند.

صالحي ادامه داد: آنچه در گذشته با اتهاماتي در خصوص برنامه هسته اي ايران مطرح شد کاملا ساختگي بود. آنها براي اينکه بتوانند فشارهايي بر ايران وارد کنند و براي آن توجيه داشته باشند اين اتهامات را مطرح کردند اما هرگز سندي براي آنها ارايه نکردند .


 انتقال اجساد قربانيان مهاجر در سواحل ايتاليا 


 بازگشايي موزه دوران اسلام  


 سرمقاله 

 آفت نظام اداري و ضرورت تغيير

حميدرضا عسگري

همه ساله در هفته دولت، يك روز به كارمندان اختصاص دارد. قشر زحمت كشي كه به عنوان ستون فقرات بوروكراسي كشورتلقي ‌مي‌شوند. به عبارتي بايد ادارات و نهادها را پيكره دولت و كارمندان را بازوان آن تلقي نمود. لذا حفظ سلامت و صلابت اين پيكر و دستان پرتوان از ضروريات پيشبرد امورات كشورمي‌باشد.

متاسفانه طي سال‌هايي كه دردولت قبل و زمان فعلي شاهد آن هستيم، باراضافي فراواني بر بدنه دولت تحمل شده و قدرت بازوهاي اجرايي آن را كاسته است. در حال حاضر دو ميليون و 300 هزار نفر کارمند در کشور داريم كه به لحاظ مديريت كلان كشور آمار بسيار بالايي به حساب مي‌آيد كه نه تنها موجب بهبود اوضاع امور اجرايي نگرديده، بلكه هزينه‌هاي فراواني را نيزبراي دولت به همراه داشته است. با بررسي وضعيت مصرف منابع درآمدي کشور در سال‌هاي گذشته مشخص مي‌شود که هزينه‌هاي جاري دولت همواره بيشتر از هزينه‌هاي توسعه‌اي آن بوده است.

درطي سال‌هاي گذشته 51 درصد ساختار اداري گسترش يافته است، اين درحالي است كه کيفيت فعاليت‌هايي که در دستگاه‌هاي اجرايي انجام مي‌شود قابل سنجش نبوده و تأثيري در ارائه خدمات به مردم نداشته است. به عبارتي علي رغم گسترش دامنه دستگاه‌هاي اجرايي و افزايش تعداد كارمندان دولت، هيچ تغيير مثبتي در كاهش قيمت و كيفيت خدمات ارائه شده رخ نداده است.

ازسوي ديگر رويه غلط بزرگ شدن خانواده دولت، موجب جمود و كرختي سيستم و نظام اداري كشور گرديده است. امروز به سبب جذب غيرمتعارف و غيرضروري نيروي انساني، سيلي از "بيكاري خاموش" در كشور به وجود آمده است. جمعيت كثيري از كاركنان و كارمندان درسيستم اداري اضافي هستند و صرفاً اتلاف وقت و هزينه مي‌كنند. عملاً بسياري از اين افراد در ادارات بيكار محسوب مي‌شوند و هيچ نقشي در روند توسعه اداري و اقتصادي كشور ندارند.

جداي از بحث هزينه آفريني براي دولت براي تامين حقوق اين افراد، مسئله هدر رفتن انرژي نيروي انساني جوان مطرح است. اقدامات غيراصولي دردوره‌هاي قبل و نحوه مديريت سليقه‌اي افراد بر نهادهاي اجرايي موجب شد تا انرژي و توان نيروهاي فعال جامعه در ادارات به هدر رود و نوعي "فرهنگ غلط كارمندي" شكل بگيرد.طي اين چند سال به سبب افزايش ميزان بيكاري بسياري از جوانان و كارجويان به هرطريقي درپي جذب از سوي ادارات و مراكز دولتي بودند تا حداقل ماهانه از درآمدي نه چندان قابل توجه بي بهره نمانند و از باتلاق بيكاري نجات يابند.

اما عملكرد نامناسب در جهت دهي به اين نيروهاي جوياي كار آن شد كه بجاي گسترش واحدهاي توليدي و صنايع، نهادهاي اداري مدام عريض و طويل شدند. شايد اين جمله شهيد رجايي بيانگر معضلات امروز ساختار اداري كشور باشد: "بايد مغزهاي خود را از اينکه تنها مستخدم دولت باشيم و پشت ميز بنشينيم خالي کنيم و برگرديم به اينکه، انسانيت انسان در رابطه با کار به وجود مي آيد". 

بايد به اين باور برسيم كه آينده كشور و جامعه با ماهي دادن به مردم تامين نخواهد شد و بايد ماهيگيري به آنها آموخت.

امروز دركشورهاي توسعه يافته و قدرت‌هاي اقتصادي جهان، اكثر شهروندان به عنوان كاركنان كارخانجات مشغول به كارند و از حقوق و مزاياي خوبي برخوردار هستند. اين آفت فرهنگ كشور ماست كه كاركردن در كارخانجات براي جوانان شغلي غيرآبرومند تلقي مي‌گردد!. براي پيشرفت همه جانبه بايد سعي و تلاش كرد و دل بستن به ميز‌هاي اداري دردي از مشكلات كشور حل نخواهد كرد.

مسلماً اين معايب موجب از بين رفتن اجر زحماتي كه كارمندان دلسوز براي پيشبرد امور جامعه و تعالي كشور انجام مي‌دهند، نمي‌شود. بلكه مديريت غيركارشناسي بر روال كار ادارات بوده كه موجب كندي و بيكاري خاموش در نهادهاي اجرايي گرديده است. به هرحال اين ايام را به تمام كارمندان و كارگزاران دولت تبريك مي‌گوييم و اميدواريم با مديريت صحيح بر نحوه عملكرد آنها شاهد سبك بال شدن دستگاه اجرايي و هدفمند شدن انرژي نيروي انساني در كشور باشيم تا توسعه و تعالي ايران عزيز را بيش از پيش فراهم كنيم.


 دكتر روحاني در نشست خبري با حضور خبرنگاران داخلي و خارجي:
 نيمه نخست راه دولت، ايجاد آرامش و ثبات در جامعه بود 

 
حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در ششمين روز از هفته دولت به پرسش هاي خبرنگاران داخلي و بين المللي پاسخ گفت.

به گزارش ايرنا،دکتر حسن روحاني رييس جمهوري ، نيمه نخست راه دولت تدبير و اميد را « ايجاد آرامش و ثبات در بخش هاي مختلف جامعه» عنوان کرد و گفت: دولت تمام تلاش خود را کرد تا در سياست داخلي زخم جديدي ايجاد نکند و در بر زخم هاي گذشته مرهم بگذارد.

روحاني با گرامي داشتن ياد و خاطره شهيدان رجايي و باهنر، افزود: ياد آن عزيزان گرامي باد. اميدوارم ما بتوانيم راه آن ها را که راه اخلاق، مردمي و اعتدال بود، پاس بداريم و ادامه دهيم.

وي ادامه داد: دولت يازدهم به نيمه راه خود رسيده است، دو سال از اين افتخار براي دولت که مردم بار مسووليت را به اين دولت سپردند مي گذرد، اگر بخواهم اين نيمه راه را با يک جمله تبيين کنم، اين نيمه راه براي ايجاد آرامش و ثبات در بخش هاي مختلف اين جامعه بود.

رييس جمهوري اضافه کرد: ما ازدولتي که با التهاب، دولتي که با مشکلات فراوان در بخش وحدت اجتماعي، سياست خارجي و مسايل اقتصادي روبرو بود به سمت يک دولت مستقر، با ثبات و دولتي که همه تلاش خود را به کار برد که در قدم اول در سياست داخلي زخم جديدي را ايجاد نکند و بر زخم هاي گذشته مرهمي بگذارد، حرکت کرديم.

روحاني افزود: توليد نفت ما از 2.7 به 2.9 ميليون بشکه افزايش يافته است، در زمينه معادن رشد قابل ملاحظه اي داشتيم، حدود 80درصد از پهنه هاي معدني آزاد شده و از شرکت هاي مختلف براي اکتشاف و سرمايه گذاري دعوت شده است.

رييس جمهوري اظهار داشت: در زمينه معضل آب که کشور با خشکسالي مستمر در سال هاي گذشته مواجه بوده و امسال هم با اين خشکسالي روبرو بود، برنامه داريم اما منابع آب کم است. سرمايه گذاري خوبي در زمينه تحصيل منابع آب انجام داده ايم و حتما اين سرمايه گذاري که دراين دو سال برنامه ريزي شده و انجام گرفته در دولت هاي قبل نبوده است. حدود 10 ميليارد دلار براي آب در نظر گرفته ايم.

روحاني با بيان اين که در زمينه آبياري مدرن قدم هاي خوبي برداشته شده ، گفت: فقط در منطقه خوزستان و ايلام در سال گذشته 44 هزار هکتار را تحت پوشش برنامه ريزي کشاورزي مدرن قرار داديم و امسال 82 هزار هکتار را در اين منطقه انجام خواهيم داد. رييس جمهوري در بخشي از اين نشست به موضوع سياست خارجي اشاره کرد و گفت: در زمينه سياست خارجي هم به يک آرامش، ثبات و تعامل مثبت با جهان وهم بازسازي چهره ايران در افکار عمومي دنيا رسيديم. امروز نگاه به ايران نگاه ديگري است، در اين ماه هاي اخير نام ايران بيش از هميشه در رسانه ها مطرح بوده است . در سال هاي گذشته کمتر شاهد بوديد به صورت مثبت نام ايران مطرح شده باشد.

وي ادامه داد: اين مقطع، جزو مقاطع استثنايي است که نام ايران به عنوان يک کشور صلح طلب و تعامل گرا در سراسر دنيا و افکار عمومي جهان مطرح مي شود، تقريبا ايران هراسي شرايط وخيمي را مي گذراند و انشاء الله در شرايط مرگ هميشگي قرار گيرد.

رييس دولت يازدهم اضافه کرد: اميدواريم در زمينه مقابله با ايران هراسي و اسلام هراسي راه را تا مقصد ادامه دهيم، در پرونده هسته اي که پرونده پيچيده اي در روابط بين الملل قرار گرفته بود، دولت توانست به يک نقطه مطلوب برسد.

روحاني اظهار داشت: در تمام زمينه ها و سياست خارجي آن چه باعث موفقيت بوده ، اين بود که تصميمي عجولانه و يک شبه نگرفتيم و از صاحب نظران و خرد جمعي استفاده کرديم.

رييس جمهوري هم چنين به انتخابات پيش رو اشاره کرد و گفت: در اجراي قانون اساسي به وظايف خود عمل خواهيم کرد؛ چه، کساني خوش حال شوند، چه خوش حال نشوند؛ اجراي قانون وظيفه همه ماست.

روحاني درباره فعاليت هاي اقتصادي گفت: اولين قدم، واگذاري صحيح به بخش غير دولتي بوده که دولت در اين امر موفق بوده است.

وي افزود: دولت تلاش مي کند فعاليت هاي اقتصادي شفاف شود تا از فساد جلوگيري کنيم، دولت الکترونيک يکي از راه هاي جلوگيري از فساد است.

رييس جمهوري ادامه داد: قانون را براي همه به طور يکسان اجرا کنيم، هرجا مي گوييم قانون بايد اجرا شود، بعضي ها خيلي ناراحت مي شوند، بعضي ها دعوت به قانون را حاشيه سازي مي نامند، اگر قانون حاشيه است، رانت و بي عدالتي، متن مي شود.

روحاني اضافه کرد: براي پيشرفت ممکلت بايد همه قانون را اجرا کنيم و در برابر قانون خاشع شويم.


 اوباما خطاب به مخالفان: بر احساسات خود غلبه کنيد 

 
گاردين: رئيس‌جمهور آمريکا از مخالفان توافق هسته‌اي خواست تا بر احساسات خود غلبه کنند و پيش از انتقاد از اين توافق نسبت به آن آگاهي کامل داشته باشند.باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا در يک گفت‌وگوي آنلاين اينترنتي با گروه‌هاي يهودي آمريکا اختلافات ميان واشنگتن و تل‌آويو بر سر توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 را به اختلاف خانوادگي تشبيه کرد و گفت که اين مناقشه پس از اجراي اين توافق تسکين خواهد يافت. اوباما در اين کنفرانس ويدئويي که توسط فدراسيون يهوديان شمال آمريکا در کاخ سفيد برگزار شد، تصريح کرد: همانند تمام خانواده‌ها، گاهي اوقات اختلاف نظرهايي وجود دارد و در برخي موارد مردم از اختلافات يک خانواده بيش از اختلافات با مردم عامي که خانواده هم نيستند ناراحت مي‌شوند.

وي ابراز اميدواري کرد که پس از اجراي توافق هسته‌اي، اختلاف ميان اين دو متحد قديمي يعني آمريکا و رژيم صهيونيستي به سرعت حل خواهد شد.


 آلمان: بايد به ظرفيت اقتصادي ايران توجه كرد 

 
ايسنا:رييس مجلس شوراي اسلامي در توقف چند ساعته خود در فرانکفورت آلمان با وزير امور خارجه اين کشور گفت‌وگوي تلفني انجام داد. علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي که براي شرکت در چهارمين اجلاس روساي مجالس جهان در مقرر سازمان ملل متحد عازم نيويورک است، اقامت کوتاهي در فرانکفورت داشت.

در اين توقف کوتاه چند ساعته فرانک والتر اشتاين ماير، وزير خارجه آلمان که در برلين حضور داشت طي تماس تلفني ضمن اظهار خوشامدگويي به لاريجاني در خصوص مسائل مهم دوجانبه، منطقه‌اي و بين المللي گفت‌وگو و تبادل نظر کرد. اشتاين ماير با توجه به شرايط مناسب و مثبت بين المللي پس از مذاکرات هسته‌اي ايران و 1+5 به ظرفيت قوي ايران براي همکاري اقتصادي اشاره کرد و افزود: شرايط براي گسترش روابط با ايران در همه زمينه‌ها فراهم است.

اشتاين ماير اظهار اميدواري کرد: در سفر مهرماه به ايران نسبت به بررسي زمينه توسعه همکاري‌ها اقدامات مثبتي انجام شود.


 درخواست کري براي آزادي امير حکمتي 

 
بي بي سي: وزير امور خارجه آمريکا با انتشار بيانيه‌اي آزادي امير حکمتي را خواستار شد.جان کري، وزير امور خارجه آمريکا هم‌زمان با گذشت چهار سال از زمان بازداشت امير حکمتي، تبعه ايراني - آمريکايي بيانيه‌اي را منتشر کرد و در آن ضمن نادرست خواندن اتهامات وارد شده آزادي وي را خواستار شد.

امير حکمتي 32 ساله يک شهروند آمريکايي است که چهار سال پيش به اتهام جاسوسي در ايران بازداشت و در ابتدا به مجازات اعدام محکوم شد. اما حکم وي بعدتر به 10 سال زندان تقليل يافت.

ادعا مي‌شود وي در سال 2011 به بهانه ملاقات با مادربزرگش به ايران سفر کرده بود. وزير امور خارجه آمريکا در ادامه بيانه خود آورده است: ما بار ديگر از ايران مي‌خواهيم تا با رويکردي بشردوستانه امير حکمتي را آزاد کند. روز شنبه چهارمين سال بازداشت وي است. خانواده او به وي نياز دارند. آن‌ها مي‌خواهند که عزيزشان به خانه، جايي که به آن تعلق دارد بازگردد.


 عراقچي: نياز به برداشتي جديد از شوراي امنيت داريم 

 
معاون وزير امور خارجه که در چهارمين جلسه شبيه سازي شوراي امنيت سازمان ملل و در موزه صلح سخن مي گفت، افزود: تصور از شوراي امنيت اين است که اين شورا محکمه عدل است و انتظار دارند تصميمات عادلانه بگيرد و در حاليکه اين خطاي بسيار بزرگي است. شوراي امنيت دقيقاً يک نهاد سياسي است و با توجه به منافع کشورهاي عضو دائم تصميمات سياسي مي گيرد.

به گزارش ايرنا ،عراقچي گفت: يکي از مشکلات جدي ما در سياست خارجي عدم فهم درست بسياري از پديده هاي روابط بين الملل به ويژه در مورد مسائل سازمان ملل متحد به خصوص شوراي امنيت است.

وي خطاب به 53 نفر از شرکت کنندگان در چهارمين جلسه شبيه سازي شوراي امنيت سازمان ملل که به همت فصلنامه مطالعات بين الملل و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد برگزار شد، افزود: برگزاري شبيه سازي مي تواند درک بهتري از سازمان ملل متحد و شوراي امنيت ارائه کند.

عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته‌اي اظهار داشت: ديدگاه هاي مختلف و متضادي نسبت به شوراي امنيت در کشور وجود دارد که بعضاً باعث مي شود سياست هاي ما سياست هاي درستي نسبت به عملکرد شوراي امنيت نباشد.

به گزارش مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، وي اظهار داشت: ديدگاه ديگري وجود دارد که سوء تفاهم بزرگي است. برخي شوراي امنيت را ابزاري مطلق در دست آمريکا و غربي ها مي بينند. بعضي ها از طرف ديگر فکر مي کنند وجود روسيه و چين مي تواند خيال ما را راحت کند که هيچ چيز بدون نظر آن ها تصويب نمي شود. افرادي ديگر سابقه کار، قواعد و مقررات کار شوراي امنيت را ناديده مي گيرند و فکر مي کنند هر کاري شدني است.

عضو ارشد مذاکره کننده هسته اي ايران اظهار داشت: در جريان مذاکرات اخير هسته اي ما واقعاً با عملکرد کاملاً متفاوتي از شوراي امنيت روبرو بوديم. ما کشوري هستيم که 6 قطعنامه فصل هفتي شوراي امنيت را اجرا نکرديم و نهايتاً با شوراي امنيت مذاکره کرديم و به قطعنامه جديدي رسيديم که بسياري از خواسته هاي ما در آن رعايت شد.

وي افزود: همه ما نياز به برداشتي جديد از شوراي امنيت داريم به خصوص در پرتو تحولاتي که بعد از قطعنامه 2231 شوراي امنيت رخ داد. اين باعث مي شود ما بتوانيم انتظارات خود را در ساير مسائل از شوراي امنيت تنظيم کنيم.

عراقچي تاکيد کرد: اهميت شوراي امنيت را نبايد دست کم گرفت. ورود شوراي امنيت به مسائل ريز از ويروس ابولا گرفته تا مسائل بسيار عمده بين المللي يک واقعيت است. ناتواني شوراي امنيت در حل و فصل مسائل مهم هم يک واقعيت ديگر است. اين ها همه بايد در جايگاه خود بازيابد تا بعد بتوانيم انتظار خود را تنظيم و با شوراي امنيت در جايي که مي شود کار کنيم.

«گري لوئيس» هماهنگ کننده مقيم ملل متحد و رئيس موقت مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران نيز گفت: بسياري از رهبران حقوقي، دولتي، تجاري و هنري حال حاضر جهان در گذشته دانشجويان شرکت کننده در شبيه سازي سازمان ملل بوده اند که بان کي مون دبيرکل فعلي سازمان ملل متحد يکي از آنان است.

رياست دوره اي جلسه شوراي امنيت در اين شبيه سازي به عهده نيجريه بود که «باقر اسدي»، سفير پيشين جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل متحد و يکي از افراد برجسته منتخب دبيرکل سابق اين سازمان در زمينه ملل متحد و جامعه مدني عهده دار اين وظيفه بودند.


 جنگ‌طلبان آمريکايي به دنبال راه‌هاي جديد براي حمله به توافق هسته‌اي 

 در حالي که اوباما به جمع کردن حمايت‌هاي لازم براي اجرايي کردن توافق‌نامه هسته‌اي با ايران نزديک مي‌شود، مخالفان در کاپيتال هيل (محل کنگره آمريکا) مشغول طرح‌ريزي نقشه ديگري براي فشار بر ايران هستند.

به گزارش وال استريت ژورنال، مخالفان در حال آماده‌سازي قانون جديدي در پاييز براي افزايش تحريم‌هاي تهران هستند. مخالفان مدعي هستند اين تحريم بر مبناي نقش تعهدات در حمايت از سازمان‌ها و گروه‌هاي فعال تروريستي در خاورميانه وضع مي‌شود اقدامي که مي‌تواند باعث لغو توافق‌نامه از سوي ايران شود. اين سياست‌مداران هم‌چنين در راه طرح‌ريزي راه‌هاي جديدي براي هدف قرار دادن فعاليت‌هاي اقتصادي سپاه پاسداران ايران هستند. گزارش وال استريت ژورنال مي‌افزايد: اين تحريم‌هاي جديد به طور بالقوه کاخ سفيد و دموکرات‌هاي پيش‌گامي مانند هيلاري کلينتون نامزد رياست جمهوري اين حزب را دچار سردرگمي خواهد کرد.

بسياري از قانونگذاران مدعي هستند که کاهش چنين تحريم‌هايي باعث آزادسازي پول‌هاي ايراني مي‌شود که ممکن است جهت تجهيز سازمان‌هاي نظامي ضد ايالات متحده از قبيل حزب‌الله لبنان و حماس فلسطين سرمايه‌گذاري شود. ادعايي که همواره توسط ايران تکذيب شده است. جان باراسو، عضو کميته روابط خارجي سنا در اين باره گفت:‌ اگر ما ببينيم که دارايي‌هاي آزاد شده از سوي ايران براي فعاليت‌هاي تروريستي استفاده مي‌شود مجبوريم تا اقدام مناسبي را دوباره انجام دهيم.


 ماندگار بر جريده عالم 

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

تصميمات هفدهمين اجلاس شوراي اجرايي

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

شوراي اجرايي / اجلاس هفدهم

دانشگاه عربي نايف براي علوم امنيتي، رياض، پادشاهي عربستان سعودي

5 تا6 رجب 1433 هجري قمري/ 26 تا27 مي 2012

تصميم درمورد موضوع 1.1 از پيش نويس دستورکار: (پيش نويس دستورکار)

(مصوب) NO.FUIW/E.C.17/2012/D.1.1

قسمت بيستم

پيوست 3

برنامه

سند: (تقريبي) FUIW/E.C.17/2012/1.2

روز اول: شنبه 5 رجب 1433 هجري قمري / 26 مي 2012

اجلاس افتتاحيه:

ساعت 10 تا 11:

افتتاح هفدهمين اجلاس شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه‌هاي جهان اسلام

ساعت 11 تا 30/11 : پذيرش

اولين جلسه کاري:

ساعت 30/11 تا 30/14:

- موضوع 1.1 : پيش نويس دستورکار

سند: (تقريبي) FUIW/E.C.17/2012/1.1

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.17/2012/D.D.1.1

- موضوع 2.1 : پيش نويس برنامه

سند: (تقريبي) FUIW/E.C.17/2012/1.2

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.17/2012/D.D.1.2

- موضوع 1.2: گزارش دبيرکل درمورد فعاليت هاي دبيرخانه بين اجلاس هاي شانزدهم و هفدهم شوراي اجرايي

سند: FUIW/E.C.17/2012/2.1

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.17/2012/D.D.2.1

- موضوع 2.2: گزارش مالي دبيرکل ومطالعه وضعيت مالي اتحاديه در سال 2011

سند: FUIW/E.C.17/2012/2.2

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.17/2012/D.D.2.2

- موضوع1.3 : گزارش درمورد پروژه دانشگاه اسلامي مجازي

سند: FUIW/E.C.17/2012/ 3.1

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.17/2012/D.D.3.1

- موضوع 2.3: گزارش دفتر نهاداسلامي براي کيفيت و اعتبارسنجي

سند: FUIW/E.C.17/2012/3.2

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.17/2012/D.D.3.2

- موضوع 3.3: پيش نويس سند درمورد تأسيس اتحاديه‌هاي دانشکده هاي موازي

سند: FUIW/E.C.17/2012/3.3

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.17/2012/D.D.3.3


 يك نكته از هزاران 

 دولت يازدهم در عرصه سياست خارجي عملکرد خوبي داشته و ايضا توانسته به مهمترين شعار انتخاباتي خود يعني کنترل تورم عمل کند. اما عملكرد دولت در يكي از حوزه‌هاي موثر در عرصه اقتصادي يعني "بورس" نامناسب بوده است. وقتي از زوايه بورس به عملکرد دولت تدبير و اميد نگاه مي کنيم، شاهد روند نزولي سرمايه‌ سهامداران هستيم و اين وضعيت براي اقتصاد كشور اصلا مناسب نيست.

در طي ماه‌هاي گذشته سير بورس كشور مدام نزولي بوده و در برخي معاملات انجام شده بيش از 50 درصد سرمايه برخي سرمايه داران از دست رفته است. اينگونه ميلي براي ورود به اين بازار ايجاد نخواهد شد و همين سهامداران فعلي نيز انگيزه خود را از دست خواهند داد. بورس به عنوان ويترين اقتصاد هركشوري شناخته مي‌شود، نبايد اين ويترين را مخدوش و كثيف كنيم...


 ميز خبر 

 توصيه 2 مقام سابق آمريکا به اوباما: امکان بازگشت سريع تحريم ها نيست

دو مقام سابق آمريکا از اوباما خواستند اسرائيل را عليه ايران به بمب هاي سنگرشکن مسلح کند.

به گزارش عصرايران، " دنيس راس" مشاور سابق باراک اوباما و ژنرال "ديويد پترائوس" رييس سابق سيا، از باراک اوباما رئيس ايالات متحده خواستند تا اسراييل را به بمب هايي مجهز کند تا بتواند تاسيسات هسته اي زيرزميني ايران را نابود کند.

بمب هاي سنگرشکن بمب هاي با وزن بالا هستند که براي تخريب تاسيسات موجود در عمق زمين يا مصون سازي شده استفاده مي شوند.

دو مقام ارشد آمريکايي در مقاله مشترکي که در روزنامه واشنگتن پست منتشر شد تصريح کردند: توافق هسته اي با ايران امروز به يک واقعيت تبديل شده است.

آنان از دولت آمريکا خواستند تا اسراييل را به بمب هاي 14 هزار پوندي که قادر به تخريب تاسيسات زيرزميني "فردو" هستند مجهز کند.

اسرائيل هم اکنون بمب هاي نيم تني در اختيار دارد که قادر به هدف قرار دادن تاسيسات هسته اي زيرزميني ايران نيستند.

اولين حمله ترکيه به داعش در چارچوب ائتلاف تحت رهبري آمريکا

دولت ترکيه از اولين حمله هوايي خود به داعش در چارچوب ائتلاف تحت امر آمريکا خبر داد.

به گزارش شبکه العربيه، دولت ترکيه تاکيد کرد که دست به اولين حمله هوايي خود به مواضع داعش در چارچوب ائتلاف تحت رهبري آمريکا زده است.

وزارت خارجه ترکيه در بيانيه‌اي اعلام کرد که "جنگنده‌هاي ترکيه‌اي در ساعات پاياني جمعه حملات به مواضع داعش در داخل سوريه را که تهديدي براي ترکيه ايجاد مي‌کرد، آغاز کردند".

اين موافقت ترکيه براي مشارکت در حمله به داعش در کنار ائتلاف تحت امر آمريکا پس از آن صورت مي‌گيرد که ترکيه چندين ماه به حضور در اين ائتلاف ترديد داشت.

اولين ايراني به داعش پيوست

يک نوجوان 17 ساله آمريکايي به جرم تبليغ براي گروه داعش و ترغيب و کمک به دوستش براي پيوستن به اين گروه به تحمل بيش از 11 سال زندان محکوم شد.

به گزارش عصرايران به نقل از دويچه وله، محمد امين، نوجوان آمريکايي به اتهام تبليغ براي گروه داعش و کمک به اين گروه به بيش از 11 سال زندان محکوم شد.

او همچنين متهم به کمک به رضا نيک‌نژاد، آمريکايي ايراني‌الاصل، براي پيوستن به داعش است.

محمد امين که متولد سودان است و در دوسالگي به همراه خانواده‌اش به آمريکا مهاجرت کرده و تابعيت اين کشور را دارد. او اعتراف کرده که با راه‌‌اندازي يک حساب کاربري در توييتر، براي داعش تبليغ کرده است.

او همچين به رضا نيک‌نژاد، يک آمريکايي ايراني‌الاصل، کمک کرده تا به پيکارجويان داعش در سوريه بپيوندد. گمان مي‌رود که نيک‌نژاد 18 ساله هم‌اکنون در سوريه به سر مي‌برد. به گفته مقامات دولتي اين دونفر در يک دبيرستان تحصيل کرده‌اند.

علي امين در ماه ژوئن به حمايت مالي از تروريست‌ها متهم شد. دادستان‌ها همچنين او را متهم کردند که رضا نيک‌نژاد را براي پيوست به نيروهاي داعش در سوريه تشويق و مقدمات سفر او را فراهم کرده است.


 ميـزخبر 

 پاکستان ادعاي آمريکا درباره ذخاير هسته‌اي را بي‌اساس خواند

وزارت خارجه پاکستان گزارش انديشکده‌هاي آمريکايي مبني بر اينکه ذخاير هسته‌اي اسلام آباد سومين ذخاير بزرگ جهان است، "بي‌پايه و اساس" خواند. به گزارش روزنامه واشنگتن پست اخيرا به نقل از دو انديشکده آمريکايي نوشت: ظرف پنج تا 10 سال آتي، پاکستان مي‌تواند به سومين انبار ذخاير هسته‌اي بزرگ جهان تبديل شده و پس از آمريکا و روسيه قرار بگيرد. سخنگوي وزارت خارجه پاکستان با صدور بيانيه‌اي گفت: ما گزارش مذکور را که بر رشد سريع زرادخانه‌ هسته‌اي پاکستان تاکيد دارد، کاملا بي‌پايه و اساس مي‌دانيم.

انديشکده‌هاي صلح بين الملل کارنگي اندوومنت و مرکز استيمسون پنجشنبه گذشته اعلام کردند که پاکستان رقباي همسايه خود را در توسعه کلاهک‌هاي هسته‌اي کنار زده و ممکن است سالانه 20 کلاهک هسته‌اي توليد کند.

بازداشت بيش از 1700 تن در عربستان به اتهام عضويت در داعش

دستگاه‌ امنيتي عربستان از بازداشت 1740 تن در اين کشور به اتهام عضويت در گروه تروريستي داعش طي 10 ماه اخير خبر داد. به گزارش پايگاه خبري ارم نيوز، بنابر گزارشات مسئولان عربستاني نيروهاي امنيتي اين کشور طي 10 روز گذشته 45 تن را به اتهام عضويت در داعش در مناطق مختلف اين کشور بازداشت کرده‌اند بدون اينکه ميان اين نيروها و افراد مسلح درگيري رخ بدهد. بنا بر اين گزارشات ظرف 10 ماه گذشته نيز دستگاه‌ امنيتي عربستان 1740 تن را به اتهام عضويت در داعش بازداشت کرده‌ که بيشتر آن‌ها عربستاني هستند. اين متهمان داراي تابعيت‌هايي از 20 کشور از جمله يمن و مصر هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته