جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5076


لايه ضد انعکاس حشرات باعث نامرئي شدن مي شود


8 جشن فراموش‌شده ايرانيان


عجيب و جالب


آيا مي دانيد؟


 لايه ضد انعکاس حشرات باعث نامرئي شدن مي شود 

 شايد اولين چيزي که در هنگام مواجهه با يک حشره کوچک به ذهن ما بيايد اين است که چگونه خود را از آسيب آن ها محفوظ داريم . اما در بخش کوچکي از بدن همين موجودات ريز نکات الهام بخشي براي محققان وجود دارد. نانو علمي است که به ما کمک کرده است تا عظمت چيز هاي کوچک را درک کنيم. لايه ضد انعکاس روي چشم حشرات يکي از اين چيز هاي کوچک است که الهام گرفتن از آن ، مصنوعات ساخت انسان را بهبود داده است. در اين مقاله وجود يک لايه ضد انعکاس روي چشم حشرات، علت وجود اين لايه و دلايل ضد انعکاس بودن آن تشريح گرديده است.

آيا تا به حال به چشم حشرات دقت کرده ايد؟ حشرات غالباً چشماني بزرگ نسبت به جثه خود دارند. اين چشم ها شايد در نگاه اول زيبا به نظر نيايند چرا که حشرات برخلاف انسان ها يا حيوانات چشمان درخشنده اي ندارند اما در همين عدم درخشش رازي نهفته است که قدرت ديد فوق العاده اي در شب و روز به آن ها مي دهد. اگر به کمک ميکروسکوپ هاي الکتروني به به چشم يک حشره نگاه کنيم متوجه مي شويم که سطح چشم حشرات صاف نيست بلکه با يک لايه نانوساختار داراي دره ها و قلّه ها پوشيده شده که اين دره ها و قلّه ها مدام تکرار مي شوند. همانطور که مي دانيد هنگامي که نور به سطحي برخورد مي کند قسمتي از آن منعکس شده و قسمتي وارد جسم مي شود. محققان با بررسي خواص نوري اين لايه نشان داده اند که اين لايه نانوساختار يک لايه ضد انعکاس است که تقريباً مي تواند تمام نور ورودي به خود را جذب کند. قلّه هاي اين لايه در حدود 250 نانومتر ارتفاع دارند و در فاصله ي 200 تا 250 نانومتري از يکديگر قرار گرفته اند

پوشش روي چشم يک حشره که توسط ميکروسکوپ بزرگنمايي شده است

اما شايد فکر کنيد دست تدبير خداوند به چه علت چنين پوششي براي چشم حشرات قرار داده است؟ مي دانيم که انعکاس کمتر نور از سطح چشم به معني ورود بيشتر نور به درون چشم است. اين مسئله حساسيت سيستم بينايي حشره را افزايش داده و به آن ها امکان ديد در شب را مي دهد. از طرف ديگر انعکاس نور خورشيد از چشم حشره مي تواند توجه شکارچيان را به خود جلب کند که وجود لايه ضد انعکاس موجب در امان ماندن حشرات از چشم شکارچيان است.

اين لايه ضد انعکاس همچنين بر روي بال بعضي از حشرات ديده شده است. وجود اين لايه در قسمت شفاف بال بعضي حشرات موجب شده است تا عبور نور از بال آن ها تا 90 درصد افزايش يافته و تقريباً حشره را نامرئي ساخته است.

انعکاس و علت ضد انعکاس بودن لايه روي چشم حشرات

هنگامي که نور از يک محيط وارد محيط ديگري مي شود قسمتي از نور از فصل مشترک بين دو محيط بازتاب مي يابد. بازتاب ضعيف نور از سطح شيشه يک پنجره نمونه اي از انعکاس نور است که همه ما آن را ديده ايم. شدت نور بازتاب شده از فصل مشترک دو محيط به ضريب شکست دو محيط و زاويه برخورد نور وابسته است. در حالتي که نور عمود به سطح برخورد مي کند شدت نور بازتاب شده از رابطه (1) به دست مي آيد: در اين رابطه R ضريب بازتاب و n_1 و n_2 به ترتيب ضريب شکست محيط اول و دوم مي باشند. مقدار R از 0 تا 1 تغيير مي کند. به عنوان مثال هنگامي که نور از هوا وارد شيشه مي شود مقدار R 04/0 است يعني تنها 4 درصد از نور برخورد کرده به سطح شيشه بازتاب مي يابد. همان طور که از رابطه بالا مشخص است هر چه اختلاف بين ضريب شکست هاي دو محيط کمتر باشد مقدار R کوچکتر مي گردد.

اما ببينيم لايه روي چشم حشرات چگونه انعکاس بسيار کم از سطح آن را موجب مي شود؟ مي دانيم که طول موج نور مرئي در محدوده 400 تا 700 نانومتر است. اما قلّه ها و دره هاي روي لايه ضد انعکاس ابعادي کمتر از اين مقدار يعني در حدود 250 نانومتر دارند بنابراين هنگامي که نور به اين سطح برخورد مي کند اين قلّه ها را نديده و در حقيقت سطحي را مي بيند که خواص نوري آن ميانگيني از خواص نوري ساختار کلي سطح است. به عنوان مثال اگر سطحي مانند شکل 3 داشته باشيم که قسمت سياه رنگ آن ماده اي با ضريب شکست n_s و قسمت سفيدرنگ ماده اي با ضريب شکست n_i باشد ضريب شکست مؤثر اين لايه هنگامي که پرتو نور به آن برخورد مي کند نه برابر n_i و نه برابر n_s مي باشد بلکه مقدار آن بين n_i و n_s مي باشد.

ساختار يک لايه با مقدار ضريب شکست بين ni و ns

ساختار لايه روي چشم حشرات - در بالاي اين لايه هوا قرار داشته و در زير آن قرنيه چشم حشره واقع است. هر چه از لايه هاي بالايي به سمت پايين مي آييم ميزان هوا کمتر شده و سهم قرنيه چشم حشره در آن لايه افزايش مي يابد. بنابراين ضريب شکست لايه هاي به ترتيب از بالا به پايين از ضريب شکست هوا آغاز شده و به طور پيوسته تغيير کرده تا به ضريب شکست قرنيه چشم حشره مي رسد. در نتيجه ضريب شکست هر لايه فرضي با لايه بالايي آن تفاوت چنداني نمي کند. اين تغيير پيوسته ضريب شکست باعث مي شود مقدار انعکاس در هر لايه فرضي کم باشد و در کل مقدار کمي از نور از چشم حشره انعکاس يايد.

کاربرد لايه هاي ضد انعکاس

اگر در يک روز آفتابي سعي کرده باشيد فيلمي را با استفاده از تلفن همراه يا تبلت خود تماشا کنيد احتمالاً مجبور شده ايد آن را با زاويه اي خاص در دستان خود نگه داريد تا انعکاس نور خورشيد از صفحه تلفن همراه چشمان شما را نيازارد. اما اگر روي صفحه تلفن همراه شما يک لايه ضد انعکاس وجود داشت احتمالاً به اين مشکل برخورد نمي کرديد. لايه هاي ضد انعکاس در بسياري از دستگاه هاي اپتيکي مانند شيشه ها، لنزهاي نوري، صفحات تلويزيون ، لامپ هاي LED و غيره کاربرد دارند. نمونه اي از يک لايه ضد انعکاس بر روي شيشه يک عينک در شکل 5 نشان داده شده است.

بازسازي لايه ضدانعکاس روي شيشه يک عينک و شيشه معمولي

يکي ديگر از کاربردهاي اين لايه ها در سلول هاي خورشيدي است. سلول هاي خورشيدي انرژي خورشيد را دريافت کرده و آن را به انرژي الکتريکي تبديل }مي کنند بنابراين هر چه نور بيشتري وارد آن ها گردد انرژي بيشتري نيز توليد مي کنند. محققان اخيراً موفق شده اند با استفاده از لايه هاي ضد انعکاس مشابه چشم حشرات بازده سلول هاي خورشيدي را تا 6درصد افزايش دهند. شايد تصور اينکه الهام گرفتن از اين موجودات کوچک چه قدر در بهبود فناوري ها تأثير گذاشته کمي مشکل به نظر آيد اما به هر حال نبايد فراموش کرد که اين تنها گوشه اي از آموخته هاي طبيعت به انسان است چرا که حشرات ميليون ها سال است از اين مسئله در ديدن استفاده مي‌کنند اما دانشمندان در همين سال هاي اخير راز آن را دريافته است.

منبع : سايت فناوري نانو


 8 جشن فراموش‌شده ايرانيان 

 ايرانيان از ديرباز جشن‌هاي بسياري برگزار مي‌کردند و به اين بهانه با پايکوبي، شکر نعمت‌هاي خداوندي را به جا مي‌آوردند. در آخرين فصل تابستان هشت جشن بين ايرانيان مرسوم بوده که بسياري از اين جشن‌ها فراموش شده‌اند، اما در برخي نقاط ايران بعضي از اين جشن‌ها کم و بيش برگزار مي‌شود.

به گزارش ايسنا، بهروز بيگوند در تحقيق خود با نام «جشن‌هاي فراموش‌شده ايران باستان» جشن‌هايي را که در آخرين فصل تابستان برگزار مي‌شده اين‌چنين تقسيم‌بندي کرده است.

شهريور-جشن فغديه/ فغريه، جشن خنکي هوا

جشن خنک شدن هوا در خوارزم باستان در روز نخست شهريورماه برگزار مي شده که امروزه صورت اصلي و شکل تلفظ نام اين جشن و نيز جزئيات و نحوه برگزاري آن مشخص نيست.

3شهريور- جشن کشمين

جشني ناشناخته در سُغد باستان (نام شهري نزديک سمرقند) در روز سوم شهريورماه که با بازاري همگاني همراه بوده است. امروزه صورت اصلي و تلفظ نام اين جشن مشخص نيست.

4 شهريور- جشن شهريورگان، عروج ماني

جشني در روز چهارم شهريورماه در ستايش و گراميداشت اين ماه. شهريورگان يا آذر جشن از جمله جشن‌هاي دوازده‌گانه سال ايران باستان بوده و از شمار جشن‌هاي آتش است. چهارمين روز شهريورماه اين جشن برگزار مي شود. به موجب يزدان‌شناسي اوستايي، شهريور ميان امشاسپندان يا ملائک و ايزدان شش گانه از لحاظ مرتبت و مقام دومين است. نخست بهمن و دوم شهريور. اين نام در اوستا «خشتر وئيريه» آمده که جزء اول کشور و پادشاهي و جزء دوم آرزو معني مي دهد. پس روي هم رفته به معني پادشاهي يا کشور آرزوشده و به مفهوم عام از آن بهشت نيز اراده شده است.

چنان که همه امشاسپندان داراي دو وجه مينوي و زميني هستند، اين امشاسپند در جهان مينوي نماينده قدرت و شهرياري مطلقه اهورا مزدا و در زمين نگاهباني و سرپرست فلزات و جنگ ابزارها و سلاح‌ها به او محول است. ما نمي‌دانيم چرا شهريورگان از شمار جشن‌هاي آتش به شمار رفته است.

اين جشنِ آتش‌هاي خانگي محسوب مي‌شد. مردم در خانه‌ها آتش مي‌افروختند و ستايش خداوند و شکر نعمت‌هاي او را به جا مي آورند. در خانه‌ها اغلب ميهماني بر پا کرده و خوراک‌هاي متنوع و ويژه تدارک مي‌بينند و به مناسبت تغيير هوا شب هنگام در بام‌ها نيز آتش مي‌افروزند؛ اما متأسفانه بقاياي اين جشن نيز ميان زرتشتيان فراموش شده و فقط برخي از خانواده‌هاي قديم در کرمان به گونه محدودي اين جشن را برگزار مي‌کنند.

در صفحه 251 آثار الباقيه چنين آمده است: «...شهريورماه که روز جهاني آن شهريور روز است و آن به مناسبت توافق دو اسم جشن است، آن را شهريورگان گويند. معني شهريور دوستي و آرزوست. شهريور فرشته‌اي است که به جواهر هفت‌گانه از قبيل طلا، نقره، مس، آهن و ديگر فلزات که برقراري صنعت و دوام دنيا و مردم به آن‌ها بستگي دارد، موکل است.»

از دو ديد ديگر مي‌توان اهميت جشن شهريورگان را دريافت، نخست اين که ماه شهريور ماه گردآوري محصولات کشاورزي است و به خصوص براي کشاورزان اين نتيجه گرفتن از کار، زحمت، کشت و کار و به دست آوردن محصول هميشه همراه با شادماني بوده و براي همين بايد اين کار با جشني همراه مي‌شده است. ديگر اين که در اين ماه «پاييزه کاري» آغاز مي‌شود چون آغاز هر کار نيکي را بايد با شادي درآميخت. از اين رو نيز جشن شهريورگاه را مي‌توان آغاز فصل نو ديگري از هنگام کشت دانست. جشن شهريورگان يا چهارم شهريورماه، مصادف است با زادروز داراب (کوروش) و مرگ ماني.

8 شهريور-جشن خزان

جشني در روز هشتم شهريورماه که با سوارکاري، چراغاني، آذين خانه‌ها و آتش افروزي بر بام‌ها همراه مي‌شده است. برخي زمان اين جشن را در روز هجدهم شهريورماه و گاه پانزدهم شهريور دانسته‌اند. جيمز موريه در سفرنامه‌اش به برگزاري اين جشن در شهر دماوند اشاره کرده است.

از جمله مراسم اين جشن مي‌توان به سوارکاري نيز اشاره کرد. «جيمز موريه» از آخرين کساني است که در سفرنامه‌اش از برگزاري اين جشن در شهر دماوند در روز هشتم شهريورماه ياد کرده است.

31شهريور- جشن پايان تابستان

اين جشن يکي از جشن‌هاي گاهنباري که در آخرين روز فصل تابستان برگزار مي‌شده است.

31 شهريور-جشن انار

جشني در بخش طارُم/تارُم استان قزوين که در اواخر تابستان يا اوايل پاييز برگزار مي شود. در اين جشن که با نواختن ساز و دهل و دايره همراه است، براي آغاز چيدن انار به انارستان‌ها مي‌روند. مردم چيدن انار پيش از اين جشن را ناشايست مي‌دانند.

برابر با 29 شهريورماه در گاه‌شماري ايراني برگزاري «جشن انارچيني» در پايان شهريورماه تا آغاز مهرماه در بخش تارم و روستاهاي «انبوده» و «رودبار الموت» قزوين همراه با شادي کردن و نواختن دايره و سورنا و دهل انجام مي‌شود و پيش از آن کسي حق چيدن انار ندارد. انار «سنگان» و انار «انبوده» مهم‌ترين محصولات باغي اين منطقه است که شهرت جهاني دارد و به کشورهاي خارجي نيز صادر مي‌شود.

31 شهريور-جشن انگور، جشن شاندر

جشني در آذربايجان غربي و در اواخر تابستان. در اين جشن با شادي و بازي‌هاي گروهي، هر کس بهترين انگورهاي تاکستان خود را براي انتخاب بهترين‌ها به مسابقه مي‌گذارد.

(جمعه پايان تابستان) جشن خرمن، علم واچيني: جشني است در گيلان و در يکي از جمعه‌هاي پايان تابستان، اين جشن به مناسبت پايان درو محصول و سال زراعي برگزار مي‌شود.

منبع : ايسنا


 عجيب و جالب 

 حيوانات باهوش و دوست داشتني

فيل

در ميان تمام حيوانات روي زمين فيل، بزرگترين مغز را دارد (که با در نظر گرفتن اندازه فيزيکي آن تعجب چنداني ندارد). اما اين حجم بزرگ جمجمه او مزاياي خاص خود را دارد. فيل، همانند خوک، زندگي اجتماعي فعال و قابل تحسيني دارد.

آن ها مي توانند کارهاي پيچيده اي انجام داده و از پيرامون و تجربيات خود بياموزند. دانشمندان معتقدند آنها مي توانند صدها صداي مختلف را تشخيص داده و حتي آنها را تقليد کنند. آنها توانايي خود را در استفاده از ابزار و وسايل، به منظور نشان دادن احساسات خود در لحظات شادي يا درد اثبات کرده اند و اين ابراز احساسات صرفاً براي تخليه خود نبوده بلکه قصد آگاه کردن ساير فيلها را دارند.

سگ

سگ‌ها بطور معمول از هوشي به اندازه ي يک بچه دو ساله برخوردارند. از طريق استشمام مي توانند رديابي کنند، دستورات انسان‌ها را بفهمند، اشياء مخفي شده را با بو کشيدن پيدا کنند و نقش هاي گوناگوني (از حيوان خانگي تا سگ نگهبان) را بياموزند. سگها بشدت اجتماعي اند، مي توانند خانه‌شان را از فاصله بسيار دور تشخيص دهند، و نيز مي توانند سطح شعور بسيار بالايي داشته باشند. پس تعجبي ندارد که سگ‌ها اينچنين برايمان دوست داشتني هستند! برخي محققين معتقدند که سگ ميتوانند احساسات انسان را تشخيص داده و بر اساس آن از خود واکنش نشان دهد. و جالبترين خصيصه در مورد سگها حس بويايي آنهاست. مغز يک سگ مي تواند چيزي حدود يک ميليون بوي مختلف را تشخيص دهد.

دلفين

دلفين‌ها مي توانند کارهاي بسيار جالبي انجام دهند. مي توانند خود را در آينه تشخيص دهند (ونيز مي توانند به منظور لذت بردن از تماشاي رفتار اندام خود دست به انجام حرکاتي بزنند. (حتماً برايتان آشنا است). آنها احساسات خود را نشان مي دهند؛ (مثل وقتي که مي خندند) آنها کار هاي سخت را درمي‌يابند و مي توانند از محيط خود بياموزند.دلفين ها در هنگام خواب تنها نيمي از مغزشان به خواب مي رود، و نيمي ديگر از غرق شدنش در آب جلوگيري کرده و او را از شکارگران احتمالي مصون مي دارد.

مسابقات جالب کشتي شتر ها در ترکيه

رقابت‌هاي سالانه “کشتي شترها” امسال نيز با حضور صدها شتر در “ازمير” ترکيه برگزار شد. در كرانه هاي غربي تركيه سنتي قديمي وجود دارد كه طي آن يك بار در سال شتر هاي نر عظيم الجثه را از دهكده هاي مختلف به ميداني مي‌آورند تا در يك مراسم پر تماشاچي به جنگ و كشتي با يكديگر بپردازند. اين مسابقه که به‌نام “CAMEL WRESTLING” يا “کشتي شترها” مشهور است همه ساله عده زيادي را در اين موقع سال از نقاط مختلف ترکيه براي تماشا به اين منطقه مي‌کشاند. محل برگزاري کشتي ها در مکاني در “سلجوق”نزديك “ازمير” است و صدها نفر براي تماشا و شرط بندي روي شترها در آن جمع مي‌شوند.

منبع : پارس ناز

محققان کشف کردند که در اثر عاشق شدن ميزان فاکتور رشد عصبي (NGF) در خون بالا مي رود

بر اساس مطالعات انجام شده در دانشگاه نيويورک، عاشق شدن و مصرف کوکائين بخش هاي يکساني از مغز را تحت تاثير قرار داده و احساس سرخوشي و رضايت مشابهي پديد مي آورند. نتايج اين تحقيق در نشريه طب جنسي به چاپ رسيده است. در اين مطالعه که با عنوان تصوير ذهني عشق منتشر شد، مشخص گرديد که چندين ماده شيميايي محرک سرخوشي و شادي از جمله وازوپرسين، آدرنالين، اکسي توسين و دوپامين در 12 نقطه از مغز ترشح شده و به طور هم زمان فعاليت مي کنند. در اين پژوهش ذکر شد که پديده عاشق شدن در مدت يک پنجم ثانيه اتفاق مي افتد.

عشق به مغز مربوط است يا قلب؟

عشق در اصل به مغز مربوط است، اما قلب را نيز تحت تاثير قرار مي دهد، زيرا در جريان عاشق شدن، فرآيندهايي از مغز به قلب و برعکس منتقل مي شود. به عنوان مثال، فعال شدن بخش هايي از مغز موجب تحريک قلب نيز مي گردد. برخي از علايم ناشي از عشق که در قلب خود حس مي کنيم در حقيقت از مغز سرچشمه مي گيرند. محققان کشف کردند که در اثر عاشق شدن ميزان فاکتور رشد عصبي (NGF) در خون بالا مي رود. NGF يک مولکول کليدي در رفتار اجتماعي انسان و همچنين پديده "عشق در نگاه اول" است. اين محققان معتقدند که در حقيقت عشق داراي يک اساس علمي مي باشد. با شکست و يا پايان يافتن يک رابطه عاشقانه، خطر افسردگي و اختلالات عاطفي در حداقل يکي از زوجين افزايش مي يابد. درک کامل مکانيسم مغزي عشق و شکستن قلب پس از جدايي، به درمان بسياري از اختلالات رواني ناشي از ارتباطات انساني کمک خواهد نمود. عشق به اشکال گوناگون در انسان ها مشاهده مي شود و بسته به نوع عشق، بخش هاي متفاوتي از مغز تحت تاثير قرار مي گيرد. به عنوان مثال عشق مادر و فرزند که به "عشق بدون قيد و شرط " مشهور است، نقاطي را در بخش مياني مغز تحت تاثير قرار مي دهد.

در عشق بين يک زوج، همان بخش هايي از مغز تحريک مي شود که در اثر مصرف کوکائين تحت تاثير قرار مي گيرد.


 آيا مي دانيد؟ 

 آيا مي‌دانيد سرعت سريعترين حلزون 2.3 ميليمتر در ثانيه مي‌باشد يعني 1 کيلومتر در 5 شبانه و روز

آيا مي‌دانيد چـگـالـي زمـيـن از سيارات ديـگر منظومه شمسي بيشتر است

آيا مي‌دانيد هر فرد هنـگام غــذا خوردن بطور مـتـوسط 295 بار عمل بلعيدن را انجام مي دهد

آيا مي‌دانيد خواب کمتر از 6 ساعت و بيشتر از 8 خطر ابتلا به ديابت را افزايش ميدهد

آيا مي‌دانيد خطر ابتلا به آنفلونزاي مرغي 1 بر 100 ميليون مي‌باشد

آيا مي‌دانيد که دوران حاملگي کرگدن نيز به 490 روز است

آيا مي‌دانيد پستانداران بغير از انسان و ميمون، رنگها را بدرستي تشخيص نمي‌دهند

آيا مي‌دانيد موناليزا فاقد ابرو ميباشد زيرا در دوران رنسانس تراشيدن ابرو مد بوده است

آيا مي‌دانيد تقريبا نيمي از کل نشريات جهان در دو کشور آمريکا و کانادا منتشر مي‌گردند

آيا مي‌دانيد نوشابه هاي زرد رنگ زيان بارتر از نوشابه هاي سياه رنگ هستند

آيا مي‌دانيد شش چپ اندکي از شش راست کوچکتر است تا فضاي کافي براي قرارگيري قلب فراهم آيد

آيا مي‌دانيد هر چشم مگس داراي 10 هزار عدسي مي‌باشد

پليكان پا خاكستري

در يکي از روزهاي سرد بهمن‌ماه، وقتي آفتاب نيمه‌جان کمي سوز سرماي سواحل درياي خزر در تالاب بين‌المللي ميانکاله را گرفته بود، اين پليکان ماجراجو تصميم گرفت ناهار ظهرش را از ماهيان به دام افتاده در تور صيادان ميانکاله‌‌اي تامين کند،غافل از اين که عليرضا هاشمي، جايي در آن اطراف، مدتي است منتظر چنين لحظاتي کمين کرده و اين هم نتيجه... رقيب ماهيگيران در لحظه سرقت به دام دوربين افتاد.

اين تصوير پليکاني را نشان مي دهد که يک گونه در معرض خطر انقراض است و حتي در ضميمه يک کنوانسيون تجارت گونه هاي گياهي و جانوري در خطر انقراض (سايتيس) و اتحاديه بين المللي حفاظت از طبيعت و منابع طبيعي هم نامش ثبت شده است. پليکان پاخاکستري از راسته سقامرغان، يکي از بزرگ ترين پرندگاني است که قدرت پرواز دارد.

پراکندگي اين گونه که زمستان ها را در تالاب ها و سواحل امن شمال و جنوب ايران مي گذراند، به نسبت گسترده است. پاخاکستري مرزهاي جغرافيايي را از اروپاي شرقي تا شرق مرکزي آسيا درنورديده و در شرق مديترانه، آسياي مرکزي و سواحل شرقي چين نيز زمستان گذراني مي کند.

اين پرنده با وزن تقريبي 9 تا 15 کيلوگرم و بال هاي بزرگي که فاصله دو سر آنها از هم به سه و نيم متر مي رسد، براي پرواز از تکنيکي شبيه هواپيماهاي رادارگريز بهره مي گيرد و ارتفاع پروازش را از طول بال ها کمتر مي کند تا بتواند راحت تر تغييرات ناچيز در الگوي جريان هواي اطراف بال هارا مهار کند. اين استراتژي تنها راه براي ذخيره انرژي نيست.

پرواز گروهي به شکل عدد هفت (7)، بهره گيري از جريان رو به بالاي هوا به واسطه نيروي پرواز پرنده اول گروه، اوج گرفتن روي ستون هاي حرارتي و در نهايت استفاده از استراتژي اوج ديناميک که امکان پرواز بدون بال زدن و صرف انرژي مازاد را مهيا مي کند، همه در يد قدرت پليکان هاست.

سرعت پرواز پليکان ها گاه به 56 کيلومتر در ساعت مي رسد. آنها حتي مي توانند24 ساعت بر فراز زمين و در ارتفاع قريب به 1000 تا 3000 متر پرواز کنند. تحقيقات نشان داده با پيش بيني درجه حرارت ستون هاي بالارونده هوا که ارتفاع پرواز را به پرندگاني نظير پليکان ها ديکته مي کنند، مي توان جلوي تصادم هاي غيرمترقبه هوايي اين گونه با ديگر وسايل پروازي را گرفت.

کيسه زير گلو که پرنده از آن براي بهدام انداختن ماهي ها، دوزيستان و ديگر مواد حاضر در جيره غذايي استفاده مي کند، ظرفيت پذيرش 14 ليتر را داراست. پليکان ها با کيسه گلويي پر نمي توانند بخوبي پرواز کنند چرا که براي حفظ تعادل، گردن بايد کاملا فشرده باشد. انتهاي منقار بالايي که شباهت عجيبي به چنگگ دارد، ابزاري کارآمد در شکار موجودات لغزنده اي نظير ماهيان است. تغيير يا از بين رفتن زيستگاه در کنار شکار و مواردي چون برخورد با دکل ها و خطوط انتقال نيرو از جمله مهم ترين عوامل تهديد اين گونه است. رقابت غذايي اين پرنده زيبا با ماهيگيران نيز در برخي نقاط جهان ادامه حيات آن را با خطر جدي مواجه کرده است.

منبع : سايت آفتاب


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته