جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5076

وزير نفت:
بعد از تحريم‌ها ايران توليدکننده دوم اوپک مي شود


دلايل افزايش بار مالي قبوض گاز در زمستان


معادلات انرژي


شهرستان ها


 وزير نفت:
 بعد از تحريم‌ها ايران توليدکننده دوم اوپک مي شود 

 
وزير نفت با بيان اين که بعد از لغو تحريمها تمام ميدانهاي نفتي ايران وارد مدار توليد مي شوند گفت: به اين ترتيب ايران دوباره به توليدکننده دوم اوپک بدل مي شود.

به گزارش شانا، بيژن زنگنه وزير نفت همزمان با هفته دولت گزارشي از عملکرد دوساله دولت يازدهم در صنعت نفت ارائه کرد.

وي با بيان اين که در شرائطي کارمان را در دولت يازدهم شروع کرديم که نفت در اوج تحريمها بود و اکنون نيز در تحريم هستيم، گفت: اصلي ترين هدف تحريم فلج کردن بخش انرژي و نفت کشور بود، به نحوي که همه چيز را براي نفت ـ از فروش گرفته تا واردات برخي از کالاها و تجهيزات ـ سخت کرد، اما ما اساس کارمان را بر اين قرار داديم که در شرائط سخت تحريم فعاليت کنيم و تسليم نشويم و بتوانيم به هدفهايمان برسيم.

زنگنه با اشاره به اين که 17 فاز پارس جنوبي به صورت همزمان فعاليت مي کردند اما هيچ يک از آنها به نتيجه نرسيده بود، افزود: بنابراين براي تامين گاز مورد نياز کشور به اولويت بندي طرحهاي پارس جنوبي پرداختيم و هدفمان اين بود که اجازه ندهيم در کشور کمبود گاز داشته باشيم.

زنگنه ادامه داد: با اين که مشکلات شديد مالي داشتيم، پيمانکاران کشور را براي تحقق اين هدف بسيج کرديم.

وزير نفت، اولويت نخست دولت يازدهم را براي افتتاح فازهاي پارس جنوبي، فازهاي 12، 15-16 و 17-18 اعلام کرد و افزود: براساس برنامه ريزي انجام شده بايد ظرفيت توليد گاز را تا پايان سال 93 ، 100 ميليون مترمکعب افزايش مي داديم که براي اين کار بايد هشت واحد پالايشي مجزا را وارد مدار مي کرديم که در سال 93 موفق شديم 10 واحد پالايشي را وارد مدار کرده و ظرفيت توليد گاز کشور را به 120 ميليون مترمکعب رسانده و زمستان آرامي گذرانديم.

وزير نفت با اشاره به مشکل مالي صنعت نفت، تصريح کرد: اولويت امسال ما وارد مدار شدن بخشي از گازهاي فاز 19 پارس جنوبي که معادل دو فاز بوده و 20-21 است.

وي افزود: پرونده فازهاي پارس جنوبي تا سال 95 بسته مي شود و تنها اجراي فاز 14 به سال بعد از 96 يا 97 موکول مي شود که آن هم به دليل عقب ماندگي در بخش درياست.

زنگنه با بيان اين که 15 فاز جديد تا اواسط سال 96 وارد مدار خواهند شد، افزود: به اين ترتيب از اواسط سال 96 ، 25 فاز پارس جنوبي روزانه بيش از 600 ميليون مترمکعب گاز و يک ميليون بشکه ميعانات گازي از اين ميدان مشترک توليد خواهند کرد.

ايران در برداشت گاز پارس جنوبي با قطر برابر مي شود

وزير نفت هدف از اولويت بندي فازهاي پارس جنوبي را تامين گاز مورد نياز کشور و برداشت هرچه سريع تر از ميدان مشترک گازي پارس جنوبي اعلام کرد.

وي با بيان اين که طي سالهاي گذشته عقب ماندگي جدي در برداشت گاز از ميدان گازي پارس جنوبي نسبت به قطريها داشته ايم، افزود: ايران در حال حاضر نيز کمتر از قطريها از ميدان گازي پارس جنوبي برداشت مي کند، اما اميدواريم تا دوسال آينده در مقدار روزانه برداشت با قطريها برابر شويم.

وزير نفت درباره صادرات نفت ايران با بيان اين که تحريم نفت ايران در اين مدت کاهش نيافته و همچنان ادامه دارد، افزود: با وجود اين مشکلها، صادرات نفت ايران در چهارماه ابتداي سال 94 در مقايسه با 4 ماه ابتداي سال 93 رشدي 15 درصدي را نشان مي دهد.

وي افزود: توليد نفت کشور نيز براساس ميزان مصرف داخل و صادرات است اما ذخيره جدي در مورد نفت نداريم.

به گفته وزير نفت هم اکنون 60 ميليون بشکه ذخيره ميعانات گازي داريم زيرا نمي توانيم به دليل توليد گاز، ميعانات گازي توليد نکنيم واگر بخواهيم ميعانات گازي توليد نکنيم بايد گاز هم توليد نکنيم و ما ناچار به ذخيره شديم.

زنگنه با اشاره به اين که آمادگي داريم که بعد از پساتحريم توليد نفتمان را به دوران قبل از تحريم برگردانيم، گفت: در مرحله نخست 500 هزار بشکه و در مرحله دوم که تا پايان سال خواهد بود 500 هزار بشکه ديگر به ظرفيت توليد نفت کشور اضافه مي کنيم.

وي با بيان اين که عده اي معتقدند اجراي اين سياست ايران تاثير منفي بر روي قيمتها مي گذارد و حتي من را به مفت فروشي نفت متهم کردند، افزود: ما نمي توانيم توليد نفتمان را افزايش ندهيم، ما تحريمها را موضوع ظالمانه اي مي دانيم و هر زمان که بتوانيم نفت مان را توليد و صادر مي کنيم.

وزير نفت در پاسخ به اين سئوال که اجراي اين سياست ايران سبب کاهش قيمت جهاني نفت مي شود، گفت: نگران کاهش قيمت نفت نيستم، اگر بخواهم نگران اين مسئله باشم نبايد نفت توليد کنيم، در حالي که ما به هيچ قيمتي مجاز نيستيم سهم تاريخي ايران را در بازار نفت از دست بدهيم.

زنگنه افزود: اگر ما بگذاريم که سهم مان را در بازار نفت بگيرند بايد براي گرفتن 20 هزار سهم بجنگيم، بنابراين ما بعد از تحريم با قدرت بر مي گرديم و سهممان را در بازار نفت مي گيريم و به شرائط عادي بر مي گرديم.

وي ادامه داد: آنها که سهم ايران را گرفتند و درآمدهاي عظيمي به دست آوردند بايد از کاهش قيمتها بترسند، زيرا ما با قيمت کم و زندگي با شرائط سخت عادت کرده ايم، بنابراين مي توانيم حتي با قيمت پايين نفت هم ادامه دهيم، اما جازه نمي دهيم سهم مان را بگيرند.

وزير نفت گفت: البته براي تعادل قيمت، بازار نفت و اعضاي اوپک بايد توليد شان را متعادل کنند و با اين که درخواست نشست فوق العاده داده شده و ما هم مشکلي با اين نشست نداريم اما همان طور که مي دانيد نتايج جلسه هاي اوپک بايد با اجماع اعضا باشد که به نظر من برخي اعضا موافق قيمتهاي بالاي نفت نيستند و مي خواهند با قيمتها پايين به بعضي کشورها ضربه وارد کنند.

زنگنه ادامه داد: ما مي خواهيم با همه اعضاي اوپک دوست باشيم و يک رابطه درست داشته باشيم، اما به هرحال بازار ابزار خود را دارد.

وزير نفت گفت: ايران حدود هفت يا هشت ماه بعد از لغو تحريمها دوباره به توليدکننده دوم اوپک بدل مي شود، زيرا ابزار يا عامل قدرت يک کشور در اوپک ميزان توليد و صادرات آن است، بنابراين اوپکي ها بايد با ما همراهي کنند.

وي با بيان اين که قيمت نفت با توليد و عرضه کنترل مي شود، تصريح کرد: زماني که توازني بين اين دو نباشد قيمتها دچار نوسان شده و کاهش يا افزايش مي يابد.

زنگنه گفت: برخي اعضاي اوپک مي گويند که غيراوپکي ها براي تعادل قيمتها بايد همکاري کنند که ديديم غيراوپکي ها در يک سال اخير اين کار را انجام ندادند.

وي افزود: مخالفان نمي توانند با کاهش قيمتها جمهوري اسلامي را از پا در بياورند، بهتر است با ايران همکاري و همراهي کنند تا همه چيز به روال کارشناسي و عادي خود برگردد.

وزير نفت گفت: بعد از تحريمها همه ميدانهاي نفتي ايران وارد مدار توليد مي شوند.زنگنه ميدانهاي مشترک آزادگان، يادآوران و ياران را سه ميدان مهم حوزه غرب کارون دانست و افزود: پيش از اين برآوردهاي صورت گرفته ذخيره نفت ميدان يادآوران را 13 ميليارد بشکه اعلام کرده بود که اکنون برآوردهاي جديد حاکي از اين است که ميزان ذخيره نفت درجاي اين ميدان 31 ميليارد بشکه است.

وزير نفت با اشاره به هدفگذاري براي توليد 700 هزار بشکه اي از ميدانهاي غرب کارون، گفت: هم اکنون توليد از اين ميدانها به 110 هزار بشکه در روز رسيده است که بنا داريم تا سال آينده (95) اين رقم را به 260 هزار بشکه در روز رسانده و طي سه سال آينده به 700 هزار بشکه در روز برسيم.

وي افزود: چنانچه بتوانيم طي مدت سه سال توليد از اين ميدانها را به 700 هزار بشکه در روز برسانيم، اين افزايش توليد سريع ترين برنامه افزايش توليد تاريخ نفت ايران خواهد بود که کار بسيار بزرگي خواهد بود.

وزير نفت ادامه داد: اجراي اين برنامه هم با فرض ادامه تحريمها تدوين شده است؛ اگر تحريم نفت ايران ادامه يابد نفت ميدانهاي مشترک را به صادرات اختصاص داده و نفت ميدانهاي مستقل را نگه مي داريم و توليد از آنها را کم مي کنيم.

وزير نفت درباره توليد بنزين کشور، گفت: براساس برنامه ريزي انجام شده قرار است تا پايان امسال يک رديف از سه رديف پالايشگاه ستاره خليج فارس با ظرفيت 360 هزار بشکه وارد مدار شود که پيمانکار به دليل تنگاهاي شديد مالي گفته است که تا پايان امسال نمي تواند رديف اول اين پالايشگاه را وارد مدار کند که تاکنون ما اين مسئله را از پيمانکار نپذيرفته ايم.

زنگنه ادامه داد: چنانچه رديف اول پالايشگاه ستاره خليج فارس تا پايان امسال وارد مدار شود به لحاظ کمي و کيفي ديگر نياز به واردات بنزين نخواهيم داشت و بعد از اين که هر سه واحد اين پالايشگاه وارد مدار شدند در بخشهايي نيز صادرکننده بنزين خواهيم بود.

وزير نفت همچنين با بيان اين که هم اکنون نرخ بنزين در ايران حدود 300 تومان با فوب خليج فارس فاصله دارد، گفت: امسال قيمت بنزين دوباره افزايش نخواهد يافت.

وزير نفت در ديدار رئيس جمهوري و اعضاي هيات دولت با مقام معظم رهبري ضمن ارائه گزارشي از دستاوردهاي صنعت نفت گفت: صنعت نفت جزء اهداف اصلي تحريم‌هاي دشمنان بود اما توانستيم برنامه ها و فعاليتهاي خود را در اين شرايط با قوت به پيش ببريم.


 دلايل افزايش بار مالي قبوض گاز در زمستان 

 
معاون وزير نفت با تشريح دلايل افزايش بار مالي قبوض گاز به ويژه در استان‌هاي سردسير کشور در زمستان، اعلام کرد: مصرف زياد گاز توسط مشترکان باعث افزايش تصاعدي قيمت اين حامل انرژي مي شود.به گزارش مهر، قيمت گاز طبيعي در بخش خانگي فروردين ماه سال گذشته 20 درصد و خرداد ماه سال جاري هم 15 درصد افزايش يافت.

با افزايش جديد قيمت‌ها متوسط قيمت زمستاني گاز طبيعي پس از افزايش 20 درصدي سال گذشته از مترمکعبي 70 تومان به 84 تومان رسيده و با افزايش جديد 15 درصدي اين قيمت سال جاري به 96 تومان به ازاي هر مترمکعب رسيده است.

از سوي ديگر، قيمت گاز تابستاني سال گذشته پس از افزايش 20 درصدي عملا از 120 به 144 تومان و با افزايش 15 درصدي سال جاري اين قيمت به 150 تومان رسيده است.

همزمان با اين افزايش چند مرحله اي قيمت گاز مشترکان خانگي، مديرعامل شرکت ملي گاز ايران نسبت به صدور قبوض نجومي گاز در صورت افزايش مصرف خانوارها براي زمستان سال جاري هشدار داده است.

حميدرضا عراقي مديرعامل شرکت ملي گاز با بيان اينکه قيمت گاز طبيعي مصرفي يک دهم گاز کپسولي است، گفت: قيمت گاز گران نيست بلکه مشترکان بيش از حد نياز مصرف مي‌کنند.

معاون وزير نفت با اعلام اينکه هم اکنون ايران سومين مصرف کننده گاز جهان است، اظهار داشت: در شرايط فعلي، ايران بزرگترين ذخاير گازي جهان را دارد. با اين وجود، يک درصد صادرات گاز جهان توسط ايران انجام مي شود.

اين مقام مسئول با بيان اينکه مصرف زياد گاز توسط مشترکان باعث افزايش تصاعدي قيمت آن مي شود، بيان کرد: ايران مشکل کمبود گاز ندارد ولي مردم نيز نبايد زياد مصرف کنند، چرا که با مصرف بيش از نياز، تنها پول خود را آتش مي‌زنند.

در همين حال، ناصر ابراهيمي مدير گازرساني شرکت گاز خرداد ماه سال جاري درباره نحوه محاسبه عوارض مصرف گاز طبيعي به مهر گفته بود: عوارض مصرف گاز طبيعي سال گذشته 13 تومان به ازاي هر متر مکعب بود که با مصوبه دولت اين نرخ به 10 درصد از مصرف کل گاز قبوض رسيده است.

اين مقام مسئول، تعيين نرخ 10 درصدي عوارض مصرف گاز را معادل 9 تا 11 تومان به ازاي هر متر مکعب عنوان و تاکيد کرده بود: علاوه بر اين، هزينه عوارش قبوض گاز خانگي هم امسال در مقايسه با سال گذشته يک درصد افزايش يافته است.


 معادلات انرژي 

 رئيس جمهور بوليوي آذر ماه به تهران مي آيد

«اوو مورالس» رئيس جمهور بوليوي آذر ماه سال جاري به منظور شرکت در سومين اجلاس سران کشورهاي صادرکننده گاز (GECF) به تهران سفر مي کند.

به گزارش مهر، «اوو مورالس» رئيس جمهور بوليوي آذر ماه سال جاري به دعوت رئيس جمهوري اسلامي ايران به منظور شرکت در سومين اجلاس سران کشورهاي صادرکننده گاز (GECF) به تهران سفر مي کند.

سومين اجلاس سران مجمع کشورهاي صادرکننده گاز جهان دهه سوم ماه نوامبر سال جاري ميلادي (آذر 1394) در تهران برگزار مي‌شود.

بر اين اساس تاکنون دعوت نامه 10 کشور از اعضاي مجمع کشورهاي صادرکننده گاز تقديم سران اين کشورها شده است و پيش بيني مي شود تا يک هفته آينده دعوت نامه بقيه اعضا براي حضور در سومين اجلاس سران مجمع کشورهاي صادرکننده گاز تقديم آنها شود.

از اين رو اميرحسين زماني نيا، معاون وزير نفت در امور بين‌الملل و بازرگاني براي دعوت از سران کشورهاي ترينيداد و توباگو و بوليوي به عنوان اعضاي اصلي مجمع کشورهاي صادر کننده گاز و پرو به عنوان عضو ناظر، براي حضور در سومين اجلاس سران مجمع کشورهاي صادرکننده گاز (GECF) به آمريکاي جنوبي سفر کرده است.

در همين حال، معاون امور بين‌الملل وزير نفت همچنين قرار است دعوت نامه هلند به عنوان ديگر عضو ناظر مجمع کشورهاي صادرکننده گاز را تقديم سران اين کشور اروپايي کند.

از سوي ديگر نخستين جلسه کاري کارشناسان اجلاس سران در ماه مه در دبيرخانه اين مجمع برگزار شد و دومين جلسه هم قرار است در ماه سپتامبر در تهران برگزار شود.

تاکنون مکاتبات رسمي ايران با روساي جمهور و سران کشورهاي مختلف عضو مجمع کشورهاي صادرکننده گاز انجام شده و دعوت نامه‌هاي رسمي حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران براي روساي جمهور کشورهاي روسيه، الجزاير، امارات و ونزوئلا به عنوان اعضاي اصلي مجمع و عراق و عمان به عنوان اعضاي ناظر اين مجمع جهاني گاز براي حضور در اجلاس سران در تهران ارسال شده است.

علاوه بر اين، پيش بيني مي شود تا پيش از برگزاري اين نشست بزرگ گازي، دعوت نامه‌هاي رسمي گازي ايران تقديم روساي جمهور کشورهايي همچون قطر، مصر، بوليوي، ليبي، گينه استوايي، نيجريه، ترينيداد و توباگو به عنوان اعضاي اصلي مجمع کشورهاي صادرکننده گاز (GECF) و کشورهاي هلند، قزاقستان، پرو و نروژ به عنوان اعضاي ناظر شود.

مذاکرات نفتي ايران و اروپا محرمانه شد

2 منبع آگاه گفتند، اتحاديه اروپا در حال کار بر روي يک موافقتنامه احتمالي است که مسير را براي قراردادهاي آينده در زمينه انرژي با ايران هموار خواهد کرد.به گزارش تسنيم به نقل ازبلومبرگ، به گفته اين دو منبع مطلع که به دليل غيرعلني بودن گفت و گوها نخواستند نامشان فاش شود گفتند، اين موافقتنامه احتمالا تا ماه نوامبر به امضا خواهد رسيد. اين توافق مسير را براي هر گونه مذاکرات در خصوص قراردادهاي خاصي که ممکن است در آينده و پس از اجرايي شدن توافق هسته اي منعقد شود هموار خواهد ساخت.

اروپا به دنبال منابع جديد براي تامين انرژي مورد نياز خود است تا وابستگي اش به واردات از روسيه را که 27 درصد گاز مصرفي اين منطقه را تشکيل مي دهد کاهش دهد. کميسيون اروپايي سال گذشته در يک سند در بردارنده خط مشي هاي احتمالي آينده اعلام کرد، کشورهايي از جمله ايران مي توانند به تحقق اين مسير کمک کنند.

به گفته اين منابع، اين موافقتنامه 5 حوزه قراردادهاي نفت و گاز، انرژي هاي تجديد پذير و بهره وري در مصرف انرژي، بازارهاي برق، زيرساخت هاي انرژي و سرمايه گذاري مستقيم در صنعت انرژي ايران را در بر خواهد گرفت.

در بروکسل، کميسيون اروپايي در پاسخ به سوالات مطرح شده گفت، به محض اجرايي شدن توافق هسته اي، اين کميسيون حوزه هاي همکاري دو جانبه از جمله حوزه انرژي را مورد بررسي قرار خواهد داد. فعلا، کميسيون تمرکز خود را مصروف کارهاي مقدماتي گفت و گو در زمينه انرژي با ايران «وقتي که شرايط به درستي فراهم شود» کرده است.

اتحاديه اروپا در سال 2012 واردات نفت از ايران را ممنوع کرد و محدوديت هاي ديگري نيز در زمينه صنعت انرژي اين کشور به اجرا گذاشت. قبل از تحريم ها، واردات نفت اتحاديه اروپا از ايران حدود 6 درصد کل واردات نفت اين اتحاديه بود.


 شهرستان ها 

 تکميل گازرساني روستاها تا سه سال آينده

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران خواستار نهادينه شدن مصرف بهينه گاز در استان‌هاي سردسير کشور شد.

به گزارش ايسنا ، حميدرضا عراقي در حاشيه سفر به روستاي قره تپه شهرستان اردبيل در جمع خبرنگاران با بيان اينکه شاخصه‌هاي تعرفه گذاري در استان‌هاي سردسير متفاوت از گرمسير است، گفت: با وجود اين حمايت، انتظار داريم مصرف بهينه در استان‌هاي سردسير نهادينه شود.

وي با اشاره به تکميل گازرساني روستاها تا سه سال آينده، افزود: بر اساس برآورد انجام شده 150 هزار ميليارد ريال اعتبار به اين منظور مورد نياز است.

عراقي با بيان اينکه تعرفه مصرف گاز پلکاني است و با مصرف بيشتر بهاي مصرف افزايش مي يابد، افزود: با اين وجود جهت حمايت استان‌هاي سردسير تعرفه اين استان ها پايين‌تر محاسبه مي شود.

مدير عامل شرکت ملي گاز ايران از افتتاح گازرساني 15 شهر و آغاز عمليات گازرساني 18 شهر در هفته دولت خبر داد و تصريح کرد: طي سال‌هاي اخير اعتبارات مطلوبي در گازرساني هزينه شده و در نظر داريم تا پايان امسال گازرساني به سه هزار روستا در کشور را به اتمام برسانيم.

معاون وزير نفت تاکيد کرد: به منظور تامين گاز واحدهاي صنعتي کميته‌هايي در استانداري‌ها تشکيل شده است و نياز واحدها بررسي شده و بعد از امکان سنجي گاز مورد نياز تخصيص مي يابد.

وي با بيان اينکه در حال حاضر سطح گازرساني در شهرها 90 درصد و در روستاها 70 درصد است، تصريح کرد: در نظر داريم تا پايان سال 1396 گازرساني به روستاها به 95 درصد افزايش يابد.

اختصاص 30 درصد سود پالايشگاه‌ها به پروژه هاي کيفي سازي

مدير برنامه ريزي تلفيقي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران از اختصاص 30 درصد از سود ساليانه پالايشگاهها به پروژه هاي ارتقاي کيفيت محصولاتشان خبر داد.

شهاب الدين متاجي در گفتگو با شانا به مناسبت هفته دولت، با اشاره به اين که کشور به خودکفايي در توليد بيشتر محصولات پالايشگاهي رسيده است و صادرات انجام مي دهد، گفت: هم اکنون بايد محصولات توليدي را به کيفيت بالا براي عرضه به دنيا رساند و پروژه هاي بهبود کيفيت را در پالايشگاهها انجام داد تا بازار آنها را از دست ندهيم.

وي با بيان اين که بهبود کيفيت و سودآور کردن پالايشگاههاي کشور از اولويتهاي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران است، تصريح کرد: اين شرکت با توجه به تخفيف 5 درصدي به خوراک طبق قانون و احتساب قيمت پنج فرآورده اصلي بدون اعمال کيفيت محصولات، نظارت بر تعريف و اجراي پروژه هاي پالايشي را به سمت ارتقاي بهره وري تشويق مي کند.

متاجي با اشاره به اين که محصولات پالايشگاهي بر مبناي قيمت خليج فارس قيمت گذاري مي شوند، اظهار کرد: اگر قيمت واقعي براي محصولات پالايشگاهي کشور در نظر گرفته شود، قيمت آنها به دليل تفاوت در کيفيت، پايين تر از محصولات مشابه خواهد بود و پالايشگاهها درآمد کمتري کسب مي کنند.

وي افزود: اما پالايشگاهها در قبال کمک شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران به سودآوري آنها، بايد 30 درصد از سود ساليانه خود را در پروژه هاي ارتقاي کيفيت محصولاتشان سرمايه گذاري کنند.

مدير برنامه ريزي تلفيقي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي با بيان اين که پالايشگاهها از امسال موظف به انجام اين برنامه شده اند، گفت: در صورتي که پالايشگاهها برنامه قابل قبولي همسو با افزايش کيفيت محصولات ارائه نکنند، قيمت محصولات به صورت واقعي محاسبه مي شود و سود آنها کاهش مي يابد.

متاجي با اشاره به کاهش 10 درصدي توليد مواد سنگين در پالايشگاهها براساس قانون اصلاح الگوي مصرف، اظهار کرد: هم اکنون 30 درصد محصولات پالايشگاهها قيمتي کمتر از قيمت ماده اوليه دارند که با اين روند پالايشگاهها درآمد چنداني کسب نخواهند کرد. بنابراين در برنامه ششم توسعه آمده که مجموع توليد سوخت مايع و مواد سنگين پالايشگاهها از حدود 30 درصد به 15 درصد کاهش يابد.

مدير برنامه ريزي تلفيقي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران با اشاره به اين که اولويت با توسعه پالايشگاههاي موجود است و سپس ساخت پالايشگاه جديد، تصريح کرد: پالايشگاههاي فعلي، توان بالقوه اي دارند که با هزينه کمتري، محصولات نفتي بيشتري توليد مي کنند.

به گفته وي، هم اکنون حدود 500 هزار بشکه در روز نفت کوره در کل پالايشگاههاي کشور توليد مي شود که قابل تبديل به محصولات با کيفيت ديگر است و با استفاده از آن مي توان 300 هزار بشکه فرآورده توليد کرد. بنابراين منطقي است که به جاي ايجاد پالايشگاهي جديد، محصولات با کيفيت را با ارتقاي پالايشگاههاي فعلي توليد کنيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته