جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5077

از سوي بانک جهاني ارائه شد؛
توصيه‌هايي به ايران براي دوران پساتحريم

وزير اقتصاد در پاسخ به معترضان افزايش ماليات:
سرکشي به حساب‌هاي بانکي کار جديدي نيست


قيمت انواع سکه و ارز


نهادهاي مالي


تريبون


 از سوي بانک جهاني ارائه شد؛
 توصيه‌هايي به ايران براي دوران پساتحريم 

 بانک جهاني، توصيه‌هايي به ايران براي دوران پساتحريم ارائه کرد.

به گزارش مهر به نقل از پايگاه خبري «اسپاتنيک»، بانک جهاني اعلام کرد با رفع تحريم‌هاي ايران شاهد رونق و همچنين رشد پايدار اقتصادي اين کشور خواهيم بود، البته اين روند رو به رشد مستلزم برنامه ريزي صحيح در داخل ايران است.اين نهاد بين المللي به ايران توصيه کرد از فرصت در پيش رو براي سرمايه گذاري در بهبود زير ساخت‌هاي داخلي و همچنين ارتقاي سيستم مخابراتي به منظور پشتيباني بيشتر صنايع حوزه فن آوري استفاده و از تمرکز سرمايه گذاري بر روي صنايع نفتي اجتناب کند.

همچنين کارشناسان اقتصادي بانک جهاني به اين نکته اشاره کردند که مهمتر از حجم پولي که وارد ايران مي شود، چگونگي تدبير براي استفاده از آن است که منجر به رشد پايدار اقتصادي ايران مي شود.

افزايش بدهي خارجي به مرز 5.5 ميليارد دلار

روند بدهي خارجي کشور در سه ماهه اول امسال صعودي بوده و ميزان بدهي خارجي قطعي کشور در خردادماه سال جاري به 5 ميليارد و 484 ميليون دلار افزايش يافته است.

گزارش تازه بانک مرکزي نشان مي دهد، حجم بدهي هاي خارجي بالفعل در پايان خردادماه امسال به 5 ميليارد و 484 ميليون دلار رسيد که 454 ميليون دلار از اين بدهي کوتاه مدت و 5031 ميليون دلار هم ميان و بلند مدت است.

بنابراين گزارش، بدهي خارجي کشور در فروردين ماه امسال 5 ميليارد و 179 ميليون دلار و در ارديبهشت ماه نيز 5 ميليارد و 215 ميليون دلار بود که نشان از روند صعودي بدهي خارجي کشور در سال 94 دارد.

خط قرمزهاي دولت در دوران پسا تحريم

در همين رابطه ،مسعود نيلي در جمع فعالان اتاق بازرگاني گفت: اقتصاد ما حداقل به سه دليل نيازمند آن است که در سال‌هاي آينده رشد اقتصادي پايدار داشته باشد و اولين آن اشتغال است.مسعود نيلي در سومين جلسه هيات نمايندگان پارلمان بخش خصوصي حضور يافت تا از تنگناها و دغدغه‌هاي اقتصادي دولت بگويد و اينکه با رفع تحريم‌ها چه امکانات جديدي پيش روي فعالان بخش اقتصادي قرار گرفته است.

مسعود نيلي مشاور رئيس جمهوربه اين نکته اشاره کرد که با لغو تحريم‌ها ريسک سياسي کشور ما و به نوعي ريسک اقتصادي کاهش مي‌يابد.نيلي اين نکته را هم مطرح کرد که برخلاف نگراني برخي افراد در مورد پيامدهاي لغو تحريم دولت خطوط قرمزي را هم در دوره پسا تحريم مد نظر دارد که نمونه آن نگراني از آن است که نمي‌خواهيم بازار واردات شويم،که نفت صادر کنيم و کالاي صرف وارد کنيم.

ما بايد صادرات با ارزش افزوده بالا و واردات در راستاي توليد داشته باشيم.وي خط قرمز ديگر دولت را قبضه کردن بازار،‌توسط سرمايه‌گذار خارجي عنوان کرد و گفت: اين مساله در دوران پسا تحريم موجب تضعيف بخش خصوصي مي‌شود که ممکن است ديگر نتواند کمر راست کند براي همين بخش خصوصي بايد محور جذب سرمايه‌گذاري خارجي و صادرات باشد.


 وزير اقتصاد در پاسخ به معترضان افزايش ماليات:
 سرکشي به حساب‌هاي بانکي کار جديدي نيست 

 
وزير امور اقتصادي و دارايي با اشاره به اينکه سرکشي مالياتي‌ها به حساب‌هاي بانکي موديان پديده جديدي در اقتصاد ايران نيست و از گذشته نظام مالياتي به حساب‌هاي بانکي دسترسي داشته است گفت: اينکه برخي مي‌گويند ماليات آن‌ها در سال گذشته 200 يا 300 برابر شده است درحاليکه درآمدهاي آن‌ها افزايشي نداشته درست است، چراکه آن‌ها در سال‌هاي قبل از پرداخت ماليات فرار مي‌کردند.

به گزارش ايسنا، علي طيب‌نيا با اشاره به فرار مالياتي برخي از افرادي که درآمدهاي بالايي دارند، اظهار کرد: اين افراد فرار مالياتي مي‌کردند اما الان که درآمد واقعي آن‌ها مشخص شده است و از آن‌ها ماليات گرفته مي‌شود سرو صدا راه مي‌اندازند و اخيرا پيامدهاي آن‌ را نيز ديده‌ايم.

وي طرح جامع اقتصادي را بزرگترين پروژه اقتصادي وزارت‌خانه و البته کشور دانست و عنوان کرد: در اين طرح وضعيت موجود و وضعيت مطلوب نظام مالياتي شناسايي شده و با در نظر گرفتن شکاف بين اين دو وضع پروژه‌هايي نيز براي حرکت به سمت وضع مطلوب طراحي شده است. وزير اقتصاد ادامه داد : براي اصلاح وضعيت نظام مالياتي از يک سو لازم بود تغييراتي در قوانين مالياتي شکل بگيرد که اصلاحيه قانون ماليات‌هاي مستقيم بر همين مبنا صورت گرفت و از سوي ديگر لازم بود شيوه‌هاي سنتي شناسايي و تشخيص و وصول با شيوه‌هاي نوين جايگزين شوند.به گفته طيب‌نيا به اين ترتيب طرح جامع به نوعي با شيوه‌هاي جديد مالياتي ارتباط بين مودي و مامور را به طور کامل قطع کرد.

وي همچنين با تاکيد بر اينکه در طرح جامع مالياتي سيستم تشخيص علي‌الراس کنار گذاشته مي‌شود تصريح کرد: به جاي آن براي تعيين ماليات تنها به اظهارنامه‌ها رجوع مي‌شود و در صورت نبود اظهار نامه سيستم جامع بر اساس اطلاعات موجود از ميزان درآمد و اطلاعات ديگر از سال‌هاي گذشته اظهارنامه‌اي را تنظيم مي‌کند که مي‌تواند از سوي مودي مورد پذيرش يا رد قرار گيرد.

وزير امور اقتصادي و دارايي همچنين به تکليف قانوني سازمان امور مالياتي براي تهيه سامانه اطلاعاتي از موديان اشاره و خاطرنشان کرد: در اين سامانه اطلاعات موديان به صورت متمرکز جمع‌آوري مي‌شود همين امر باعث مي‌شود که بر خلاف سال‌هاي گذشته که ماليات عادلانه بر اساس اطلاعات دقيق از موديان مالياتي گرفته نمي‌شد در آينده نه تنها نظام مالياتي عادلانه‌تر شود بلکه درآمدهاي مالياتي نيز افزايش پيدا کند.

طيب‌نيا درباره نحوه افزايش درآمدهاي مالياتي تصريح کرد: قرار نيست درآمدها با افزايش نرخ‌هاي مالياتي بيشتر شود بلکه از طريق شناسايي بيشتر فرار و اجتناب مالياتي درآمد بيشتري وصول خواهد شد.


 قيمت انواع سکه و ارز 

 جدول قيمت انواع سکه و ارز در بازار منتشر شد.به گزارش مهر، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد در بازار 914 هزارتومان، طرح قديم 913 هزار تومان، نيم سکه 469 هزار تومان، ربع سکه 260 هزار تومان و سکه گرمي 170 هزارتومان اعلام شد.

همچنين نرخ هر گرم طلاي زرد 18 عيار در بازار داخلي 93 هزار و 614 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهاي جهاني (ديروز) 1134 دلار است.

در همين حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را براي فروش 3394 تومان، هر يورو را 3813 تومان، هر پوند را 5225 تومان و درهم امارات را 930 تومان اعلام کردند.


 نهادهاي مالي 

 مديرعامل بانک ملي :

راي دادگاه آمريکايي موضوع جديدي نيست

مديرعامل بانک ملي ايران با تاکيد بر اينکه اعلام دادگاه آمريکايي درباره مصادره اموال اين بانک نزد مؤسسه ويزا موضوع جديدي نيست، گفت: بانک ملي ايران از طريق وکيل خود پيگير موضوع مي‌باشد.

به گزارش آفرينش از روابط عمومي بانک ملي ايران، عبدالناصر همتي اعلام کرد: بانک ملي از سال 1995 با موسسه هاي ويزا کارت و مستر کارت در آمريکا همکاري داشت و مبالغي هم براي تسويه ، نزد اين موسسه ها توديع کرده بود.

وي گفت: مبلغي که بانک ملي ايران نزد اين موسسه ها داشت حدود 14 تا 15 ميليون دلار بود که سال 1995 به دليل تحريم هاي آن زمان ، نزد اين دو موسسه مالي مسدود شد و تا سال 2007 که برخي تحريم هاي جديد اعمال شد بر اساس صورتحسابي که براي بانک ملي ايران ارسال مي شد اصل و فرع پولي که نزد اين موسسه ها بود به حدود 21 ميليون دلار رسيد.مديرعامل بانک ملي ايران با اشاره به اينکه پرونده اي که اخيرا مطرح شده مربوط به چند سال قبل است ، گفت: خانواده اي يهودي آمريکايي آن زمان ادعايي را عليه ايران در دادگاه آمريکايي اعلام کرد و دادگاه نيز در سال 1390 از موسسه ويزا خواست پول بانک ملي ايران را مسدود کند.

ثبت علامت تجاري فرابانک سينا

علامت تجاري فرابانک سينا در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسيد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک سينا، در طراحي اين نشان که به صورت سه بعدي انجام و به معناي برجسته بودن اين خدمت جديد بانک است، از پايه و شکل اصلي لوگوي فعلي بانک سينا ايده گرفته شده است.بر اساس اين گزارش همچنين در طراحي علامت ياد شده از نقاط ريز در حاشيه و به صورت سايه و جلوه استفاده شده که نشان دهنده مسير و روند شکل گيري و تکاملي فرابانک سينا است که به برجستگي و خاص بودن اين خدمت منتهي مي شود.

حضور مديرعامل بانک تجارت در مرکز ارتباط مشتريان 1554

همزمان با هفته دولت و بانکداري اسلامي، مقدم مديرعامل بانک تجارت يکشنبه هشتم شهريورماه از ساعت 11 تا 12:30 با حضور در مرکز ارتباط مشتريان اين بانک به سوالات مشتريان پاسخ داد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، مرکز با شماره 1554 در تمامي روزهاي سال آماده دريافت سوالات، انتقادها و پيشنهادهاي مشتريان و انتقال به مدير عامل را دارد.در ضمن مديرعامل بانک تجارت از طريق پست الکترونيک مستقيم خود در پايگاه اينترنتي بانک تجارت به نشاني tejaratbank.ir به طور مستمر سوالات مشتريان و هموطنان را دريافت و پس از بررسي پاسخ مي‌دهد.

رييس دانشگاه پيام نور:

بانک صادرات يكي از توانمند ترين بانك هاي كشور است

همزمان با هفته دولت و درآستانه آغاز هفته بانک داري اسلامي تفاهم نامه اي درخصوص گسترش تعاملات و همکاري بين بانک صادرات و دانشگاه پيام نور به امضا رسيد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران، مراسم امضا تفاهم نامه با حضور اسماعيل للـه گاني مديرعامل اين بانک و دکتر محمدعلي سرلک رييس دانشگاه پيام نور برگزار شد. سرلک رييس دانشگاه پيام نور نيز طي سخناني ضمن ابراز خرسندي از امضاي اين تفاهم نامه گفت: بانک صادرات ايران يکي از توانمندترين بانکهاي کشور است واميدواريم اين تفاهم سرآغاز تعاملي سازنده بين بانک صادرات و دانشگاه پيام نور باشد.

روابط عمومي بانک توسعه صادرات دو رتبه در سطح ملي کسب کرد

روابط عمومي بانک توسعه صادرات ايران موفق به کسب رتبه دوم در بخش گزارش و رتبه سوم در بخش خبر در دهمين جشنواره ملي انتشارات روابط عمومي شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک توسعه صادرات،به دنبال برگزاري دهمين جشنواره ملي انتشارات روابط عمومي و مهدي باقريان رييس انجمن متخصصان روابط عمومي با ارسال لوح تقدير از بانك توسعه صادرات تقدير و تشكر كرد.در متن لوح ارسالي آمده است: به دنبال كسب موفقيت توسط آن روابط عمومي مراتب تشكر و قدرداني خود را از حسن انجام مسئوليت در قبال اهداف برگزاري اين جشنواره اعلام مي دارد.


 تريبون 

 وزير کار، تعاون و رفاه اجتماعي:

جايگزيني کارت سهميه به جاي يارانه نقدي صحت ندارد

وزير کار، تعاون و رفاه اجتماعي گفت: جايگزيني کارت سهميه به جاي يارانه نقدي صحت ندارد و اصلاً در دستور کار نيست.به گزارش تسنيم ،علي ربيعي وزير کار، تعاون و رفاه اجتماعي در پاسخ به اين سؤال که آيا اين امکان وجود دارد که يارانه نقدي به کارت سهميه‌اي تبديل شود، گفت: اين موضوع صحت ندارد و اصلاً در دستور کار نيست.وي درباره حذف يارانه ثروتمندان تصريح‌کرد: در حال شناسايي افراد هستيم و اين کار با اطمينان بالايي صورت مي‌گيرد.

ربيعي در پايان خاطرنشان کرد: به زودي و در يک برنامه تلويزيوني آخرين جزييات درباره حذف يارانه‌ پردرآمدها را اعلام خواهم کرد.

مديرعامل ايران خودرو:

خودرو ارزان نمي‌شود

مديرعامل ايران خودرو با بيان اينکه قيمت خودرو به هيچ عنوان کاهش نخواهد يافت، گفت: درخواست افزايش قيمت خود را به شوراي رقابت ارسال کرده‌ايم.هاشم يکه‌زارع در گفت‌وگو با تسنيم، با اشاره به اينکه قيمت خودرو به هيچ عنوان کاهش نمي‌يابد، اظهار داشت: هزينه‌هاي توليد هر روز در حال افزايش است و اين موضوع باعث مي‌شود تا قيمت‌ها روند کاهشي نداشته باشد.وي با بيان "درخواست افزايش قيمت خود را به شوراي رقابت ارسال کرده‌ايم" افزود: قرار است به‌محض برگزاري جلسات جديد شوراي رقابت اين موضوع مورد بررسي قرار گيرد.يکه‌زارع در خصوص پرداخت تسهيلات 2هزار ميليارد توماني به هريک از شرکت‌هاي ايران خودرو و سايپا که در جلسه هفته گذشته کميسيون صنايع مطرح شده بود، گفت: اين موضوع در حد پيشنهاد بوده و هنوز قطعي نشده است.

مديرعامل ايران خودرو در رابطه با انباشت توليد در انبارهاي اين شرکت هم افزود: در سال 92 توليد و تحويل يک خودرو سه ماه زمان مي‌برد اما امسال مدت زمان تحويل خودرو 16 روز شده است، بر همين اساس روزانه 2هزار و 400 دستگاه در کارخانه توليد و تحويل مشتريان مي‌شود.

رييس انجمن صنايع نساجي عنوان کرد:

قاچاق پوشاک با استفاده از درآمد قاچاق سوخت!

رييس انجمن صنايع نساجي ايران از قاچاق پوشاک به کشور با استفاده از درآمد قاچاق سوخت خبر داد.

به گزارش آفرينش، محمد مروج حسيني با بيان اينکه 70 درصد از پوشاک مصرفي کشور از طريق قاچاق تامين مي‌شود، گفت: پيش از اين گمان مي‌شد که پول قاچاق پوشاک در کشور تامين و کالا از خارج خريده مي‌شود اما اخيرا شمس اردکاني - عضو کميسيون انرژي اتاق بازگاني تهران - اعلام کرده که پول قاچاق پوشاک از طريق قاچاق سوخت تامين مي‌شود، چراکه قيمت گازوئيل در ايران پايين است.

وي با بيان اينکه عمده پوشاک قاچاق از چين به ايران مي‌آيد، اظهار کرد: کالاهاي چيني از دو طريق به ايران وارد مي‌شوند که 50 درصد آن به صورت زميني از ترکيه و 50 درصد ديگر از طريق مرز آبي از دوبي وارد مي‌شود؛ بنابراين تمام کالاهايي که از ترکيه وارد مي‌شوند، ترک نيستند.

رييس انجمن صنايع نساجي همچنين درباره قرارداد تجارت ترجيحي ايران و ترکيه نيز اظهار کرد: قرار بود از اين طريق قاچاق کاهش يابد اما در عمل اين اتفاق نيفتاد.مروج با بيان اينکه بهتر بود اين توافق انجام نمي‌شد، گفت: قرارداد تجارت ترجيحي في نفسه بسيار خوب است اما به شرطي که متعادل باشد. 140 قلم از کالاهايي را که مصرف آن‌ها زياد است به ترکيه تخفيف تعرفه داديم اما در عوض کالاهاي کشاورزي را تخفيف گرفتيم، اين در حالي است که تخفيف‌هاي ترکيه براي ما حجم و زمان محدود دارد اما در مورد تخفيفات ما اين‌گونه نيست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته