جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5077


احساس نا امني شغلي، نبود آرامش در خانواده و عدم امنيت در بخش‌هاي مختلف زندگي عوامل گرايش به مواد مخدر است


ناهنجاري هاي اجتماعي حاصل بداخلاقي است


ارائه 87 درصدي خدمات سازمان ثبت اسناد به صورت الکترونيک


احتمال وقوع توفان‌هاي تابستانه، در برخي از نقاط کشور


حوادث‌ازهمه‌جا


ضرب المثل ها


خبرها، سخن‌ها


 احساس نا امني شغلي، نبود آرامش در خانواده و عدم امنيت در بخش‌هاي مختلف زندگي عوامل گرايش به مواد مخدر است 

 
يک استاد دانشگاه شهيد بهشتي گفت: گسترش برنامه‌هاي پيشگيرانه و غني کردن اوقات فراغت نوجوانان مانع از گرايش به سمت مصرف مواد مخدرصنعتي و روانگردانها مي‌شود و در اجتماعي شدن مقابله با اعتياد بسيار کارآمد است.

به گزارش ايسنا، ليلي مخبري گفت: نوجوانان در دوران رشد به دنبال کنجکاوي و يافتن هويت شخصي با مسائل متعددي در زندگي مواجه مي‌شوند، آنها ممکن است با انواع مختلف مواد مخدر و روانگردان‌ها روبرو شده و توجهشان به آن جلب شود، اگر آمادگي‌هاي قبلي (گسترش برنامه هاي پيشگيرانه) براي مقابله با آن وجود نداشته باشد، ممکن است به سوي مصرف مواد گرايش پيدا کنند.

وي با بيان اينکه فقدان امنيت در بخش‌هاي مختلف زندگي امروزي نيز زمينه گرايش به استفاده از داروهاي روانگردانها و انواع مواد مخدر را فراهم مي‌کند، ادامه داد: احساس ناامني شغلي، نبودن آرامش در خانواده و دغدغه هاي مالي و غيره همه تنش و اضطراب را تشديد مي‌کنند.

مخبري تصريح کرد: آن چيزي که به اين گونه ناامني‌ها و اضطراب‌هاي افراد جواب فوري دهد، استفاده از مواد مخدر صنعتي و داروهاي روانگردان است که هر روز ابعاد وسيع‌تري پيدا مي‌کند و به مصرف‌کنندگان آرامش و نشاط کاذب را مي دهند.

اين رواشناس باليني با اشاره به اينکه محور اصلي اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر والدين هستند، اضافه کرد: صحبت در مورد مواد مخدر و عوارض آن بايد از سنين کودکي همراه با آموزش مهارت هاي زندگي آغاز شود، به طوري که همواره بايد متوجه بود وقتي زمينه ايجاد شد، خوب‌ترين استفاده را از آن ببرند.

مخبري گفت: به عنوان مثال وقتي کودکي بيمار مي‌شود و داروي ضد تب يا آنتي‌بيوتيک به او مي‌دهيد مناسب ترين زمان است که مي‌توان براي وي توضيح داد که هر دارويي به خاطر مفاد و اثرات مثبت آن ساخته شده، اما هرگاه از همين دارو به طور نامناسب استفاده شود اثرات بدي برجا گذاشته و زيان آور خواهد بود.

اين استاد دانشگاه افزود: کودکان در اين سن آماد‌گي خوبي براي آموختن و به خاطر سپردن دارند، لذا با استفاده از اين زمينه، مي‌توان صحبت درباره مواد مخدر و داروهاي روانگردانها را هم شروع کرد.

مخبري اظهار کرد: همچنين گاهي مي‌شود با الهام گرفتن از شخصيت‌هاي کارتوني مشهور اين بحث‌ را آغاز کرد، بايد صحبت همراه با ملايمت و آرامش در مورد اينکه مواد مخدر و روانگردانها چيست، صورت بگيرد و کلماتي که بکار مي‌روند قابل درک براي کودک باشد و تاثيرات مواد مخدر را بسيار واضح و روشن براي وي توضيح داده شود.

وي ادامه داد: استعمال مواد مخدر و روانگردانها مي‌تواند باعث افسردگي، بروز بيماريهاي مختلف شده، رفتار شخص را تغيير داده، باعث کشيدگي‌ها و برخوردها با اعضاي خانواده يا ساير مردم شود.

مخبري اضافه کرد: همچنين استفاده از اين مواد خطرناک مي‌تواند باعث مرگ‌هاي ناگهاني شود، همه اين حقايق را بايد با زبان کودکانه و ساده توضيح داد تا براي آنان قابل درک باشد.

اين استاد دانشگاه با بيان اينکه شواهد نشان مي دهد بيش از 60 درصد اعتياد به مواد مخدر و روانگردان‌ها در کشور با تعارف دوستانه همراه بوده است گفت: بنابراين مهارت دوست يابي را بايد هم در محيط خانواده و هم در مدرسه به کودکان و نوجوانان بياموزيم.

اين روانشناس باليني تصريح کرد: يادگيري اين مهارت‌ها به ويژه از دوران کودکي از طريق تمرين و بازي بايد به آنها آموزش داده شود درغيراينصورت عواقب آن درآينده گريبانگير جامعه مي شود.

مخبري در پايان خاطرنشان کرد: بنابراين مشارکت خانواده‌ها، مدارس و همراهي ساير سازمانهاي دولتي و غيردولتي مي تواند مسوولان را در اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر ياري دهد.


 ناهنجاري هاي اجتماعي حاصل بداخلاقي است 

 مشاور رئيس جمهور گفت: جامعه بدون اخلاق به سمت انهدام پيش مي‌رود و ناهنجاري هاي اجتماعي و اقتصادي حاصل اين بد اخلاقي است.ناهنجاري هاي اجتماعي حاصل بداخلاقي است به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ سيد رضا صالحي اميري در همايش کارمندان نمونه شهرستان شهريار که با حضور جمعي از مسئولان استاني، شهرستاني و منطقه‌اي در سالن شهيد کافي شهريار برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مردم سرمايه اجتماعي و موتور محرکه دولت به شمار مي‌روند و اعتماد مردم به دولت حائز اهميت است.

وي افزود: استراتژي و راهبرد دولت بر محوريت اخلاق استوار است و چنين رويکردي برگرفته از انديشه ناب امام راحل (ره) است که مبناي اصلي حرکتي‌اش بر اخلاق متمرکز بود.صالحي اميري گفت: در فضاي بي ثباتي و متشنج امکان توسعه وجود ندارد و جامعه‌اي که از اخلاق فاصله مي‌گيرد به سمت انهدام پيش مي‌رود.

وي افزود: اگر امروز در خصوص ايدز، اعتياد، طلاق، ارتشاء، رشوه و پارتي بازي صحبت مي‌کنيم، ريشه‌اش در بد اخلاقي و تخريب است.مشاور رئيس جمهور و رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي ايران يادآور شد: با تخريب و انگ زني نمي‌توان به توسعه دست يافت و با انسجام،‌ وحدت، همدلي و همزباني توأم با خود باوري، رشد و تعالي هرچه بيشتري حاصل مي‌شود.

بهره برداري از 163 ميليارد تومان پروژه عمراني در هفته دولت

سعيد ناجي فرماندار شهرستان شهريار نيز در ادامه اين مراسم اظهار کرد: سعي و تلاش ما در هفته دولت در اين شهرستان بر تشريح و تبيين دستاورد‌هاي دولت و تقويت همدلي و همزباني با معرفي اقدامات سازنده عملياتي شده استوار بود.وي تصريح کرد:در هفته دولت 163 ميليارد تومان پروژه در قالب 40 طرح در حوزه‌هاي مختلف اعم از آموزشي، ورزشي و عمراني به بهره برداري رسيد که گام مثبت و سازنده‌اي در شهرستان شهريار و در راستاي تحقق توسعه پايدار به شمار مي‌رود.


 ارائه 87 درصدي خدمات سازمان ثبت اسناد به صورت الکترونيک 

 در چهار ماهه نخست امسال 19 ميليون و 930هزار و 802 خدمت از سوي سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به مردم ارائه شد که 87 درصد از اين خدمات به صورت الکترونيکي انجام شده است.

به گزارش ايرنا از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در چهار ماهه سال 94 تعداد 977 هزار و 929 سند مالکيت کاداستري با رشد 11 درصدي به نسبت مدت مشابه سال قبل در کشور صادر شده است .

براساس اين گزارش از اين تعداد اسناد 2 هزار و 470 سند مربوط به اراضي کشاورزي، 4 هزار و 134 سند مربوط به موقوفات، 2 هزار و 270 سند مربوط به اراضي ملي شده و مراتع و 7 هزار و 143 سند مربوط به مسکن مهر بوده است.

در چهار ماهه نخست امسال همچنين يک هزار و 852 سند مالکيت براي شرکت هاي دولتي، 6 هزار و 94 سند مالکيت براي موسسات و نهادهاي عمومي و غيردولتي و 14 هزار و 126 سند مالکيت براي وزارتخانه ها و موسسات دولتي در بخش خدمات ثبتي املاک دولتي صادر شده است. اين گزارش مي افزايد: تهيه 18 هزار و 655 هکتار نقشه کاداستر شهري و 131 هزار و 390 هکتار نقشه کاداستر روستايي، وصول بيش از 4 هزار و 315 ميليارد ريال درآمد داشت .

صدور 105 هزار و 872 راي در راستاي پرونده هاي تشکيل شده مربوط به قانون تعيين تکليف وضعيت ثبتي اراضي و ساختمان هاي فاقد سند رسمي، صدور 803 هزار و 608 استعلام الکترونيکي و وصول بيش از 12 هزار و 400 ميليارد ريال از مطالبات معوق بانک ها از ديگر اقدامات و فعاليت هاي سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در چهارماهه نخست سال 94 بوده است.

الکترونيکي شدن خدمات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با راه اندازي سامانه هاي الکترونيکي اين سازمان از 5 سال اخير موجب کاهش حجم مراجعه کنندگان حضوري به اين سازمان و تسريع و شفاف سازي امور شده است .


 احتمال وقوع توفان‌هاي تابستانه، در برخي از نقاط کشور 

با توجه به پيش بيني رشد ابرهاي جوششي و احتمال وقوع توفان تندري تابستانه، بارش شديد موقت باران در مناطقي از شمال غرب، استانهاي واقع در سواحل درياي خزر و شمال شرق کشور وجود دارد که ميتواند موجب آب گرفتگي معابر عمومي، سيلابي شدن مسيل ها و طغيان رودخانه هاي محلي شود. به گزارش برنا، سازمان هواشناسي طي اخطاريه اي وضع آب وهوايي کشور براي چند روز آينده را به شرح زير پيش بيني کرد: بررسي نقشه هاي هواشناسي بيانگر نفوذ تدريجي سامانه پرفشار سطحي به سواحل شمالي و استقرار سامانه کم فشار سطحي در روي عراق از جنوب غرب کشور تا شمال عراق است که همراه با گذر تدريجي سامانه کم ارتفاع تراز مياني جو از بعد از ظهر دوشنبه تا اوايل روز چهارشنبه است.

مواجهه دو توده هواي سرد و گرم عرضهاي شمالي و جنوبي موجب گذر سامانه جبهه اي از نيمه شمالي کشور خواهد شد که پيامد آن از بعد از ظهر دوشنبه و سه شنبه رشد ابر، بارندگي، مه آلود بودن جاده هاي کوهستاني در دامنه هاي شمالي البرز و در برخي نقاط رگبار ورعدوبرق است.

با توجه به پيش بيني رشد ابرهاي جوششي و احتمال وقوع توفان تندري تابستانه، بارش شديد موقت باران در مناطقي از شمال غرب، استانهاي واقع در سواحل درياي خزر و شمال شرق کشور وجود دارد که مي‌تواند موجب آب گرفتگي معابر عمومي، سيلابي شدن مسيل ها و طغيان رودخانه هاي محلي به شرح زير شود:

دو شنبه 94/06/09: بعدازظهر و شب استانهاي آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، اردبيل و کردستان که در استانهاي آذربايجان شرقي و غربي شدت بارش در نيمه جنوبي اين استانها پيش بيني مي شود.

سه شنبه 94/06/10: استانهاي اردبيل، آذربايجان شرقي، جنوب آذربايجان غربي ،کردستان، زنجان ، قزوين ، ارتفاعات البرز در شمال استان تهران ، البرز، شمال استان سمنان ، شرق گيلان، مازندران وگلستان. با توجه به احتمال رخداد توفان تندري و رگبار و رعدوبرق و همچنين تند باد شديد موقتي، توصيه مي شود اقدامات زير در نظر گرفته شود:

1- احتياط لازم براي تردد و توقف در حاشيه رودخانه ها و مناطق مستعد سيل.

2- احتياط در عبور و تردد در مناطق کوهستاني به سبب احتمال صاعقه و همچنين پيش بيني لازم در عبور از جاده هاي کوهستاني البرز به ويژه دامنه هاي شمال آن و جاده هاي کوهستاني شمال غرب به سبب مه غليظ .

3- در روزهاي سه شنبه و چهارشنبه با تشديد باد درياي خزر مواج خواهد شد که توصيه مي‌شود در اين مدت از شنا در آبهاي ساحلي درياي خزر خودداري شود.


 حوادث‌ازهمه‌جا 

 سانحه رانندگي در سوزايلند 38 کشته داد

بر اثر برخورد يک دستگاه کاميون با يک خودروي ديگر در سوزايلند دست‌کم 38 زن و دختر جوان جان خود را از دست دادند.

به گزارش (ايسنا)، سرنشينان اين کاميون که عازم محل برگزاري يک مهماني بودند دچار حادثه شدند که در پي آن 38 تن کشته و 20 زن جوان ديگر به شدت مجروح شدند.

پليس سوزايلند با تاييد اين خبر، اعلام کرد: در زمان وقوع تصادف حدود 50 نفر سوار کاميون بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، بررسي در مورد جزئيات بيشتر اين حادثه و علت وقوع آن در دست انجام است.

سرقت از طريق غيرفعال کردن کليد enter عابر بانک

رئيس پليس فتاي استان البرز د در خصوص آخرين شيوه کلاهبرداري از عابر بانک گفت : در صورت استفاده از دستگاه‌هاي کارت خوان و غير فعال بودن کليد enter دستگاه را تا زمان عودت کارت عابر بانک رها نکنيد.

به گزارش مهر،سرهنگ «يزدان نيکنام» به جديدترين شگرد کلاهبرداري از دستگاه هاي عابر بانک اشاره کرد وگفت : افراد کلاهبردار در زمان پاياني وقت اداري بانک‌ها اغلب ساعت 13:50 که درب بانک ها بسته مي شود و فقط به مشتريان داخل بانک سرويس داده مي شود در کنار عابر بانک و يا نزديک آن مستقر مي شوند سپس در يک فرصت مناسب به دستگاه خودپرداز مراجعه و با ريختن چسب روي کليد هاي تائيد و انصراف (enter & cancel) منتظر مشتريان بانک مي شوند . وي افزود: پس از اينکه کاربر، کارت خود را وارد دستگاه خودپرداز کرد و با عدم کارکرد کليد enter مواجه شد، فرد کلاهبردار با نزديک شدن به کاربر، رمز ورود را که مجدداً توسط صاحب کارت براي فعال کردن کليد enter وارد مي کند دريافت و با وانمود به اين موضوع که کارت وي نيز به همين نحو وارد دستگاه ATM شده و با همين مشکل مواجه شده، دارنده کارت را با خود همراه مي کند تا به بانک که درب ورود آن از داخل قفل است مراجعه کرده و از متصديان بانک پيگير کارت خود شوند.

رئيس پليس فتا استان البرزگفت : در اين لحظه و در غياب صاحب کارت، همدست فرد کلاهبردار کارت را از دستگاه کارت خوان که به علت عدم وارد کردن هيچ کليدي، کارت را عودت داده ، با در اختيار داشتن رمز ورود اقدام به خالي کردن حساب مشتريان مي کند .

سرهنگ نيکنام در پايان از دارندگان کارتهاي عابر بانک خواست هنگام استفاده از دستگاه ATM و مواجه شدن با چنين مواردي دستگاه را ترک نکنند زيرا دستگاه به صورت خودکار پس از 2 دقيقه کارت شما را عودت خواهد داد .

هتك حيثيت دختران جوان پس از رد درخواست ازدواج

ماموران پليس فتا اصفهان موفق شدند فردي را كه با انتشار شماره تماس تعدادي از دختران در شبكه هاي اجتماعي موجبات آبروريزي و هتك حيثيت آنها را فراهم کرده بود شناسايي و دستگير کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سرهنگ "سيد مرتضي مرتضوي " رييس پليس فتا اصفهان با اعلام اين خبر اظهار داشت :در پي شكايت يكي از شهروندان مبني بر اينكه فردي با انتشار شماره تماس وي در فضاي مجازي به همراه درج مطالب غيراخلاقي موجبات آبروريزي وي را فراهم آورده است موضوع در دستور كار اين پليس قرار گرفت.

وي افزود: ماموران با انجام يکسري تحقيقات تخصصي در فضاي مجازي موفق شدند متهم را شناسايي و دستگير کنند.

اين مقام انتظامي بيان داشت:متهم هنگامي که با مدارك و مستندات پليس روبرو شد لب به اعتراف گشود و به چندين فقره هتك حيثيت ديگر نيز اعتراف كرد.

رئيس پليس فتاي اصفهان افزود:در بازجويي هاي به عمل آمده از متهم وي عنوان داشت شماره تماس دختران را به بهانه اي از طريق دوستان آنها بدست آورده و درخواست ازدواج به آنها مي دادم و هنگامي كه با جواب منفي مواجه مي شدم شماره آنها را در شبكه هاي اجتماعي منتشر ميکردم .

سرهنگ مرتضوي در پايان به تمامي افرادي كه به هر نحو اقدام به هتك حيثيت در محيط مجازي مي كنند هشدار داد و گفت : بر اساس قانون جرائم رايانه اي هر كس بوسيله سامانه هاي رايانه اي و فضاي مجازي موجبات هتك حيثيت شهروندان را فراهم نمايد افزون بر اعاده حيثيت به حبس و جزاي نقدي محكوم مي شود.

صياد کنارکي رهايي يافته از چنگال دزدان سوماليايي تا پايان هفته وارد ايران مي شوند

مديرکل شيلات سيستان و بلوچستان با تاييد فرار صيادان کنارکي از چنگال دزدان دريايي سوماليايي گفت: در صورت نبود مشکل اين 17 صياد بعد از پنج ماه اسارت تا پايان هفته وارد کشور مي شوند.

محسنعلي گلشني در گفت و گو با ايرنا با اشاره به ناقص بودن اطلاعات درباره نحوه فرار اين صيادان اظهار داشت: 17 صياد شناور کنارکي فروردين ماه امسال در چنگال دزدان دريايي سوماليايي گرفتار شدند و مسوولان ايراني به صورت جدي در پنج ماه گذشته پيگير آزادي آنان بودند.

وي ادامه داد: وزارت امورخارجه ايران و ديگر دستگاه هاي مرتبط در اين مدت مکاتبات زيادي براي آزادي اين صيادان انجام دادند اما با توجه به اينکه موضوع دزدان دريايي بودند يک سري عوامل بازدارنده در اين رابطه وجود داشت.

وي تاکيد کرد: با وجود اين شرايط برنامه ريزي لازم براي فراهم کردن شرايط آزادي تمام صيادان ايراني گرفتار در چنگال دزدان سوماليايي در حال انجام است.

مديرکل شيلات سيستان و بلوچستان در تشريح کلي نحوه آزادي صيادان گفت: صيادان کنارکي که در شناور خود حبس بودند پنجشنبه هفته گذشته با استفاده از هواي توفاني موفق شدند ضمن خلع سلاح و دستگيري گروگانگيران با استفاده از موقعيت به وجود آمده فرار کنند.وي اضافه کرد: پس از فرار اين افراد دزدان دريايي با چند فروند قايق تندرو به تعقيب آنان پرداختند اما موفق به دستگيري مجددشان نشدند، اين لنج صيادي موفق شد خود را از مهلکه نجات دهد و به يک ناو اروپايي برساند. گلشني افزود: با همکاري نيروي دريايي ايران اين لنج صيادي تا پايان هفته وارد کشور مي شود.


 ضرب المثل ها 

 به مفت هم نيرزيدن!

اي عمر! كه يك عمر طمع ورزيدي

در حادثه هاي سهمگين لرزيدي

پنچاه زمستان و بهار آمد و رفت

ديدم كه به مفت هم نمي ارزيدي!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 خبرها، سخن‌ها 

 درون شب

سر فرصت جايش را پهن مي کرد.

آرام آرام خورشيد از روي برگ هاي درختان به پايين خزيده است. برگ هاي نزديک آسمان سبز تيره و برگ هاي پايين تر زرد و سبز شده اند و آرام آرام تيره تر مي شوند؛ نور، بر روي تن برگ ها به پايين مي غلتد. آرامش شگرفي در فضايي اينسان فراخ پهن مي شود.

در دور دستِ نگاه، کوه هايي بدون درخت، بدون سبزي، پر از سنگ و سنگلاخ پا برجا و همنجا مانده و خورشيد از آنها گذشته و ديگر سياه به چشم مي خورند. ماه، لکه اي کم رنگ است و ستاره ي شامگاهي هم در آسمان سوسو مي زند. سر مي گردانم، رهگذران پارک، کم شده اند. به جز گروهي جوان که همديگر را هُل مي دهند و از سر هيچ و پوچ مي خندند، چندين زن و مرد که اينجا و آنجا پرسه مي‌زنند و مشقِ با هم بودن مي کنند، کمتر کسي در پارک مانده است.

به سوي مکان بازي کودکان در پارک سر مي چرخانم و به راه مي افتم؛ سگ هايي مي بينم، چرخ مي زنند و گه گاه همچون اسب ها در ميدان سوارکاري يورتمه مي روند، سگ ها کثيف و لاغر، از آدم ها مي ترسند و تا مرا مي بينند راهشان را کج مي کنند.

دسته اي انسان گنده که از سر کودکيِ مرده ي درون خويش به ميدان بازي کودکان حمله کرده اند و مثل کودکان با تاب و سرسره ور مي روند. اداي بازي و شادي در آوردن براي آنان که ديگر شاد نيستند، مسخره کردن خودشان و بچه ها ست.

پشت درختان وُ در پناهِ پرچين ها دو کس از ترسِ با هم بودن در روشنايي، در تاريکي در هم فرورفته اند و تکان مي خوردند. ديگر کوه ها و درختان سياه شده اند؛ نوري که هيچگاه نبوده انگار، اکنون واقعا ديگر نيست. سه کاج کنار هم به هيولاهايي شبيه شده اند که ايستاده اند و پرچين ها برابرشان زانو زده اند و التماس مي کنند.

... و سکوت! رهگذراني که ديگر نه در پارک هستند و نه در راه هاي گذر.

به زير چند کاج که ديگر نه درخت اند و نه هيولا وُ فقط سياه اند و سياه،جاي خوابش را پهن کرده است و لَم داده روي آن.وقتي مرا مي بيند، خيره با دو چشم سفيدش به من نگاه مي کند و من به او نگاه مي کنم. دقايقي بعد از کوله اش راديويي بيرون مي آورد و جاي باتري را باز مي کند و باز به من نگاه مي کند. پيش مي روم، کارتن هايي که زير جايش انداخته ديده مي شوند،سهم او از زمين هاي شهر همين کارتن هاست.روي کارتن ها چند لايي پتو است يا تشکي که ديگر تشک نيست، چرک و سياه و شُل، مثلِ شب به روي شهر. دست دراز مي کنم و چهار باتري قلمي که برايش خريده ام را به او مي دهم. از دستم قاپ مي زند انگار فکر مي کند که پشيمان خواهم شد و آنها را به او نمي دهم. درگير کندن نايلون باتري مي شود و من سرگرم نگاه به او. سر وُ صورتي پر از مو، بسان درختاني خود رو که سال‌ها در جايي مانده باشند بي هرس. يقه ي پيراهني که به تن دارد، درونِ پيراهن فرو رفته است. چند و چندين پيراهن و لباس پوشيده روي هم، همگي کثيف و پوسيده است.سن و سالي از او گذشته، مي توان گفت پير است. باتري را درون راديو انداخته است و روشن اش کرده وُ صدايي از آن برخاسته است. مجري راديو پشت هم حرف مي زند حرف مي زند، حرف وُ حرف وُ حرف. مجري مدام حرف مي زند... .

به يکباره فرياد کشيدم: اميدوارم خانه اي برايت پيدا شود!

گفت: نمي خواهم! همين جا خوب است.

سياهي، زندگي مرد را روشن کرده بود و باز سکوت ... .

آرام آرام دور شدم؛

از مرد، تنها صداي راديو و لامپي که‌از بالا روي او مي تابيد ماند. سگ ها، اين پويندگان پارک هاي خالي در شب ها، همان حوالي پرسه مي زنند.

من همچنان پيش مي روم تا از پارک بيرون بروم؛ صدا ديگر شنيده نمي شود و نور لامپ بالاي سر مرد به نقطه اي نوراني تبديل شده بود. کشور شب، به روي همه ي شهر خود را پهن کرده بود و خود را گسترش مي داد.

درون شب قدم مي زنم و به چگونگي شب وُ شهر فکر مي کنم و مرد همانجا ماند، در يک قدميِ کوه ها و درختان و پرچين ها و سگ ها. در يک قدمي شهر، درون شب. تنها!

نگارش: مهندس فرشيد خيرآبادي

ارائه سند "تامين امنيت زنان و کودکان" به سازمان مديريت

مشاور وزير کشور در امور زنان و خانواده گفت: سند امنيت زنان و کودکان در روابط اجتماعي به امضاي وزير کشور رسيد و براي طي مراحل بررسي به سازمان مديريت و برنامه‌ريزي ارسال شد. فهيمه فرهمندپور در گفت‌وگو با (ايسنا)، با اعلام اين خبراظهارکرد: حدود دو هفته پيش سند امنيت زنان و کودکان در روابط اجتماعي به سازمان مديريت و برنامه ريزي ارسال شد و نشست‌هاي تخصصي براي بررسي آن در حال برگزاري است. با توجه به تنظيم کارشناسانه اين سند اميدواريم بررسي‌هاي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي به طول نينجامد.

به گزارش ايسنا، بر اساس ماده227 قانون برنامه پنجم توسعه، دولت مکلف شده است در قالب همکاري بين دستگاهي دستگاه‌هاي دولتي، تا پايان برنامه پنجم توسعه نسبت به تدوين سند ملي امنيت زنان و کودکان در روابط اجتماعي اقدام کند و وزارت کشور مأمور انجام اين کار است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته