جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5082


مشاغل جالبي که با تکنولوژي ناپديد شدند


راز انعكاس نور و درخشندگي صدف ها و مرواريد ها


عجيب و جالب


آيا مي دانيد؟


 مشاغل جالبي که با تکنولوژي ناپديد شدند 

 اين تصويري که مشاهده مي کنيد يكي از 10 نمونه از شغل هايي است که با پيشرفت فناوري همانند دايناسورها براي هميشه منقرض شده اند.امروزه شغل هاي زيادي در جهان وجود دارند که 10، 20 يا 30 سال پيش اصلاً وجود نداشتند. از جمله اين مشاغل جديد مي توان به تحليلگر رسانه هاي اجتماعي، توسعه دهندگان اپليکيشن ها، طراحي وب سايت و غيره اشاره کرد. پيشرفت فناوري و مکانيزه شدن کارها هميشه فرصت هاي کاري جديدي توليد و برخي از مشاغل را براي هميشه نابود مي کند.

بنا به گزارش پارس ناز، به سادگي مي توان ناپديد شدن بسياري از اين مشاغل را به پيشرفت هاي فناوري نسبت داد. امروزه سالن هاي بولينگ مدرن سيستم هاي هوشمندي براي جمع آوري توپ و پين ها دارند، بنابراين ديگر نيازي به pinsetter نيست. pinsetter به فردي گفته مي شد که پين هاي بولينگ را بعد از هر ضربه جمع آوري و دوباره در حالت درست مي چيد و توپ بولينگ را مجدداً به دست بازيکنان مي رساند. با گسترش روش هاي تبريد مناسب، برش زن يخ هم براي هميشه به تاريخ پيوست.

1-پين سِتِر سالن بولينگ

پين سِتِرهاي سالن بولينگ پسرهاي جواني بودند که توسط سالن هاي بولينگ به منظور چينش مجدد پين ها براي مشتري ها استخدام مي شدند.

2-زنگ هشدار انساني

زنگ هشدارهاي انساني استخدام مي شدند تا مردم را سر وقت بيدار کنند تا دير به محل کارشان نرسند. آن ها معمولاً از چوب، چماق يا سنگريزه براي زدن به پنجره ها و درهاي منازل مشتريان استفاده مي کردند. البته مشابه اين شغل هنوز در برخي از روستاهاي ايران وجود دارد. در بعضي از روستاهاي کشورمان هنوز هستند افرادي که در ماه مبارک رمضان پيش از سحر در کوچه هاي روستا حر کت مي کنند و با سرودن شعري خاص يا سنگريزه زدن به پنجره منازل ديگر روستاييان آن ها را براي سحري بيدار مي کنند.

3-برش زن يخ

قبل از اينکه روش هاي مدرن تبريد فراگير شود، برش زن هاي يخ با بريدن لايه هاي يخ موجود در درياچه ها يخ مورد نياز مردم را تأمين مي کردند. در آن زمان مردم از اين يخ ها در يخچال ها و زيرزمين هاي منازل استفاده مي کردند. برش زدن يخ کار خطرناکي بود که اغلب در شرايط سخت انجام مي شد.

4-شنونده پيش-رادار براي شناسايي هواپيماهاي دشمن

پيش از توليد رادارهاي امروزي، نيروهاي نظامي از آينه هاي صوتي و دستگاه هاي استماع مانند چيزي که در اين تصاوير مشاهده مي کنيد براي تمرکز و تشخيص صداي موتور هواپيماهايي که در حال نزديک شدن بودند استفاده مي کردند.

5-موش گير

موش گيرها براي کنترل جمعيت موش ها در اروپا استخدام شده بودند. موش گيرها با خطر گزش موش ها و ابتلا به عفونت هاي مختلف رو به رو بودند اما با گرفتن موش ها مانع از انتشار اين خطرات در بين عموم مي شدند.

6-لامپ روشن کن

لامپ روشن کن ها قبل از اينکه لامپ هاي الکتريکي توليد شوند از ديرک هاي بلند براي روشن و خاموش کردن و همچنين سوخت گيري مجدد لامپ هاي خياباني استفاده مي کردند.

7-راننده کُنده

پيش از اينکه فناوري و زيرساخت هاي لازم براي حمل و نقل کُنده ها توسط کاميون ها فراهم شود، راننده هاي کُنده، سوار بر کُنده هاي درختان و شناور روي رودخانه ها کُنده ها را از محل کُنده به قسمت پردازش منتقل مي کردند.

8-اپراتور سوئيچ بورد

اپراتورهاي سوئيچ بورد پيش از اينکه فناوري هاي امروزي شغل آن ها را نابود کند يکي از بخش هاي جدايي ناپذير عمليات شبکه تلفن بودند. آن ها تماس هاي از راه دور را به يکديگر متصل مي کردند. علاوه بر اين، اپراتورهاي سوئيچ بورد وظايف ديگري نيز داشتند که امروزه همگي به صورت ديجيتالي انجام مي شود.

9-گور کن

گور کن يا کسي که براي تشريح نبش قبر مي کند (به انگليسي: Resurrectionist يا body snatchers) در قرن نوزدهم استخدام مي شدند تا اجساد مرده ها را از گورها خارج کنند و به دانشگاه هايي که از اين اجساد براي کارهاي تحقيقاتي استفاده مي کردند تحويل دهد. به دست آوردن اجساد از طرق قانوني در آن زمان خيلي دشوار بود، به همين دليل دانشگاه ها مجبور بودند براي تأمين اجساد مورد نياز کلاس هاي درس متوسل به روش هاي ديگري شوند.

10-قصه گو براي سرگرم کردن کارگران کارخانه ها

به طور کلي، قصه گو فردي بود که براي کارگران کتاب يا نوشته هاي اتحاديه را مي خواند. حقوق اين قصه گو از مزد کارگران کسر مي شد. کار قصه گو اين بود که در ميان جمع بزرگي از کارگران زحمت کش بنشيند و مطالب خاصي را براي آن ها بخواند تا سرگرم شوند.


 راز انعكاس نور و درخشندگي صدف ها و مرواريد ها 

 
ساختارهاي چندلايه با ضخامت هاي لايه اي نانومتري، باعث انعکاس نور در سطح و ايجاد رنگ هاي براق و درخشنده مي شوند. سنگ هاي زينتي مانند اُپَل ها و صدف ها از جمله ساختارهاي طبيعي هستند که به دليل داشتن اين ويژگي زيبايي منحصر به فردي در رنگ دارند. اين سنگ ها و ساختارهاي ديگر سنگي و زيستي الهام بخش محققين براي ساخت رنگ هاي درخشنده با نام رنگهاي صدفي شده اند. روش هاي خودآرائي ، کنار هم قراردادن نانوذرات کروي و يا لايه نشاني از جمله روش هاي توليد اين گونه رنگ ها مي باشند.

يکي از ويژگي هاي ساختارهاي طبيعي، بازي رنگ ها است. بازي رنگ ها نمايش اثري رنگين کماني مي باشد. اما بدون ميکروسکوپ هاي الکتروني نمي توان توجيه ساده اي براي رخ دادن اين پديده در ساختارهاي طبيعي پيدا کرد. مثال هاي معروف اين اثر رنگي، برق رنگين مرواريد و جلوه رنگين کماني اُپل زينتي است. هر دو ماده به وفور در جواهرات استفاده شده اند. اپل زينتي نوعي ماده معدني است که از تجمع منظم ذرات SiO2 تشکيل شده است. اين جذابيت در رنگ هاي براق و پرجلوه ي سطح برخي سنگ ها و پوسته ها، پروانه ها، سوسک ها، ماهي ها، و پرنده ها نيز وجود دارد که به علت وجود نانو و ميکروساختارها در سطح آن ها ايجاد مي شود(مانند ساير نانوساختارها در طبيعت). درک بهتر از تابش رنگي اين سنگ ها نيز وقتي شکل گرفت که ميکروسکوپ هاي الکتروني کاربردي شد.

علت رنگي بودن سنگ هاي اپل و صدف هاي آبالون برگشت نور منعکس شده از صفحات کريستالي مجاور هم است که تداخل سازنده اي دارند. اين پديده نوعي پراش يا تفرق با نام "براگ" است که علت اصلي آن ساختار رنگ هاست.

ساختارهاي سنگي و زيستي، شامل نمونه هاي متعددي از انعکاس دهنده هاي چند لايه اي متناوب هستند. از نمونه هاي سنگي با اين ويژگي، سنگ لابرادوريت (کلسيم، سديم، آلومينيوم، سيليکات) است که رنگ را در ساختارهاي صفحه اي منظم و کنار هم چيده شده و لايه هايي با ضخامت 300 نانومتر را ايجاد مي کند.

نمونه ديگر پوست صدف هاست که شامل لايه هاي متناوب از مواد آلي و غيرآلي است. درخشش مرواريد از تداخل سازنده واحدهاي سلولي ساختار چند لايه متناوب کنار هم ايجاد شده است.

معمولآً يک ساختار چند لايه متناوب در طبيعت دو نوع لايه دارد که يکي ضريب شکست بالاتري از ديگري دارد. تداخل پرتو منعکس شده از سلول هاي مجاور نيز، ايجاد رنگي مي کند که بايد در انعکاس نشان داده شود.

ساختار صدف يکي از ساختارهاي طبيعي مي باشد که کاملا ًمورد بررسي قرار گرفته است. صدف ماده-اي سخت است و يک ماده رنگي مرواريدگون، لايه دروني آن را در پوسته نرم تن پوشانده است. ميکروساختار صفحه اي در صدف طبيعي از صفحات شش وجهي آراگونيت تشکيل شده است که حدود 5 ميکرومتر عرض و 0.5 ميکرومتر ضخامت دارد و درون ماتريسي آلي از کنکيولين لفافه شده اند. آراگونيت شکل کريستالي کربنات کلسيم است. کنکيولين ماده اي طبيعي است که پايه آن پلي ساخاريدها و فيبرهاي پروتئيني مي باشد.

مرواريد ساختاري پيازي شکل دارد که از لايه هاي متوالي کنکيولين و آراگونيت تشکيل شده است. هر دو ماده شفافند و به نور اجازه مي دهند در تعداد زيادي از سلول هاي واحد نفوذ کند و بر اثر تداخل سازنده، نور به خوبي منعکس شود. تداخل سازنده ميزان ظرافت در درخشندگي مرواريد را تعيين مي کند.

اين ميزان به تعداد سلول هاي واحد ارتباط دارد که در انعکاس دخالت دارند. شفافيت و نازکي لايه هاي درون مرواريد نيز در اين امر موثر هستند.

درخششي مانند مرواريد از يک اثر با مقياس بزرگ نيز نشات مي گيرد که در ارتباط با عمق نفوذ نور در حجم مي باشد. درخشش، آن را از درخشندگي سطحي برخي سنگ هاي ياقوت کبود متمايز مي کند. بسياري از مرواريدها و پوسته هاي حلزوني در کنار درخشش، اثر رنگي نيز دارند که مي تواند با يک اثر پراش نوري از لبه هاي لايه هاي متوالي که شبيه به سفال هاي يک شيرواني روي هم افتاده اند، توجيه شود.

سنگ هاي قيمتي اپل بهترين نمونه هاي رنگ هاي ساختاري هستند که از اثر پراش توري استفاده کرده اند. اُپل هاي قيمتي لايه هايي از ذرات کروي فشرده شده ي روي هم به جنس سيليکاي آمورف تشکيل شده اند که قطر D بين 150 الي 300 نانومتر دارند. لايه ها روي هم انباشته شده اند تا يک شبکه هگزاگونال (شش وجهي) و فشرده ي مکعبي را ايجاد کنند. درخشش و بازي رنگ ها در اُپل به خاطر پديده براگ است.


 عجيب و جالب 

 قورباغه ي زهرآگين

براي اينکه جان سالم به در ببريد از اين حيوان دوري کنيد محل اصلي زندگي اين حيوان زيبا آمريکاي مرکزي و جنوبي است. سرخپوست ها با زهر اين حيوان دارت هاي سمي مي سازند. با تغييرات محيط رنگ بدن اين حيوان به سرعت در حال فرگشت يافتن است. تحقيقات زيادي براي استفاده از سم اين قورباغه ها در درمان بعضي از بيماري ها انجام گرفته است، سم اين حيوان لزج در پشت او ترشح مي شود تا مانع شکار حيوان و حفاظت در برابر حيوانات ديگر شود، هر کدام از اين قورباغه ها سم کافي براي کشتن 10 انسان را حمل مي کند.

در چه کشورهايي چه کارهايي توهين محسوب مي‌شود

شايد برخي از رفتارها از ديد شما بسيار عادي باشد ولي در برخي کشورها اين رفتارها توهين و تحقير آميز ميباشد و ممکن است رفتار و واکنش بدي را از شخص مقابل ببينيد. در اين مقاله 18 مورد از رفتارهاي توهين‌آميز هر يک از کشورهاي دنيا را معرفي کرديم.

فرانسه: درباره‌ي پول نه بپرسيد و نه صحبت کنيد.

اوکراين: مراقب باشيد که تعداد گل‌هايي که هديه مي‌دهيد عدد زوج نباشد.

نيوزلند: بوق نزنيد، واگر نه به ديگران توهين کرده‌ايد.

هند: مراقب باشيد در مکان‌هاي عمومي با جنس مخالف برخورد نکنيد.

ژاپن: انعام ندهيد.

مکزيک: از شوخي‌هاي محلي دلخور نشويد.

نروژ: در مورد رفتن به کليسا سوال نکنيد

ترکيه: با دست‌تان علامت “OK” را نشان ندهيد، چرا که خيلي توهين‌آميز است.

انگلستان: نپرسيد حقوق مردم چقدر است.

ايرلند: سعي نکنيد لهجه‌ي ايرلندي را تقليد کنيد.

آلمان: هيچ وقت تولد کسي را پيش از روز تولدش تبريک نگوييد

کنيا: هيچ وقت مردم را ابتدا با نام صدا نکنيد.

شيلي: با دست غذا نخوريد.

سنگاپور: در وسايل نقليه‌ي عمومي غذا نخوريد.

آمريکا: انعام دادن را فراموش نکنيد.

ايتاليا: در رستوران کاپوچينو سفارش ندهيد.

مجارستان: ليوان‌هاي‌تان را به هم نزنيد.

چين: چتر و ساعت هديه ندهيد.

زنبور هايي كه با دايناسورها منقرض شدند

براي اولين بار دانشمندان انقراض گسترده زنبورهاي خانواده Xylocopinae يا همان زنبورهاي نجار را که 65 ميليون سال قبل و همزمان با رويداد عظيم انقراض دايناسورها و بسياري از گياهان گلدار اتفاق افتاد، مستند کرده‌اند. اين يافته‌ها مي‌تواند علت کاهش فعلي گونه‌هاي زنبور عسل را براي ما روشن‌ کند. ساندرا ريهان، استاديار علوم پزشکي دانشگاه UNH با همکاري مايکل شوارتز از دانشگاه فليندرز استراليا و رمکو ليز از موزه استرالياي جنوبي توانستند انقراض گسترده زنبورهاي عسل خانواده Xylocopinae يا زنبورهاي نجار را در اواخر دوران کرتاسه و اوايل دوره پالئوژن را ـ که تحت عنوان مرز K-T شناخته مي شود ـ مدلسازي کنند. ريهان مي گويد: مطالعات قبلي حاکي از آن بود که در مرز K-T گياهان گلدار با انقراض گسترده اي روبه رو شده و در نتيجه زنبورهاي عسل وابسته به اين گياهان نيز به همان سرنوشت دچار شده اند، اما برخلاف دايناسورها، فسيل هاي بسيار ضعيف و اندکي از زنبورهاي عسل وجود داشته و تائيد قاطع چنين انقراضي را تا امروز با مشکل مواجه کرده است، اما ريهان و همکارانش توانستند با استفاده از تکنيکي به نام فيلوژنتيک ملکولي بر فقدان شواهد فسيلي در اين موضوع غلبه کنند. فيلوژنتيک يا تبارزايش، شاخه اي در علم زيست شناسي است که به بررسي ارتباط تکاملي گروه هاي مختلف جانداران نظير گونه ها يا جمعيت ها مي پردازد. اين روش از داده هاي توالي يابي مولکولي و ماتريس هاي داده هاي ريخت شناسي به دست مي آيد. ريهان مي گويد: داده ها به ما نشان مي داد اتفاقي بزرگ براي چهار گروه مختلف زنبورها رخ داده و اين اتفاق در همان زماني بوده که رخداد بزرگ باعث انقراض دايناسورها شده است. در حالي که بسياري از کارهاي ريهان مشاهدات رفتاري زنبورهاي بومي شمال شرق آمريکاي شمالي را در بر مي گرفت، ولي اين تحقيقات از جنبه بيوانفورماتيک، يعني علوم کامپيوتر و آمار در زيست شناسي مولکولي، کار بسيار سنگيني بود که شامل مونتاژ داده هاي ژنوميک براي روشن کردن تفاوت ها و شباهت ها ميان گونه هاي مختلف در طول زمان مي شد.

درک انقراض و اثرات کاهش زنبورها در گذشته مي تواند به ما در درک کاهش گرده افشان ها و بحران جهاني گرده افشان ها در دنياي امروز کمک کند.

منبع: سايت آفتاب


 آيا مي دانيد؟ 

 آيا مي دانيد کشتي ملکه اليزابت دوم بابت هر گالون سوخت فقط 1.5 متر حرکت مي‌کند

آيا مي دانيد هر آمريکايي به طور ميانگين 2 کارت اعتباري دارد.

آيا مي دانيد حشراتي مانند مورچه و زنبور هم ديکتاتوري دارند

آيا مي دانيد اگر اکسيژن هوا بيشتر بود حشرات بزرگتر و يک سنجاقک به اندازه يک شاهين مي‌شد

آيا مي دانيد سريع ترين جت دنيا داراي سرعت 3600 کيلو متر است

آيا مي دانيد طول همه ريشه هاي يک نيشکر 20 کيلومتر است

آيا مي دانيد ملکه ميوه ها جوز هندي است

آيا مي دانيد وزن 1 قاشق چايخوري از سياه چاله ها 2 ميليارد تن است

آيا مي دانيد وزن خورشيد 2 ميليارد ميليارد ميليارد تن است

چكاوك بياباني

زيستگاه چکاوک بياباني يا چکاوک سنگلاخ (همان طور که از نام آن برمي‌آيد)، مناطق بياباني و دامنه صخره‌هاي کوهستاني است. براساس تفاوت رنگ پرها و اندازه بدن تاکنون 24 زيرگونه از اين پرنده در جهان شناسايي شده است.

فصل زادآوري اين گونه تا اندازه زيادي تابع زمان و ميزان بارندگي است. در اين فصل چکاوک هاي بياباني نر حين پروازي موجي شکل براي جفت خود نغمه هاي آهنگين سر مي دهند. در مقابل پرنده ماده مسئوليت ساخت لانه اي فنجاني شکل از الياف گياهي را در فرورفتگي هاي کم عمق زمين به عهده مي گيرد. نحوه ساخت لانه از اين نظر اهميت دارد که مي تواند تخم ها را در برابر گرماي محيط که گاه به بالاي 50 درجه سانتي گراد مي رسد، حفظ کند.

به طور معمول تعداد تخم ها چهار يا پنج عدد است، اما در شرايط فوق العاده گرم از تعداد تخم ها نيز کاسته مي شود. طبيعت، چکاوک هاي بياباني بالغ را وادار به سازگاري کرده است. پوست اين پرنده غني از نوعي چربي مومي به نام سراميد است. نسبت قابل توجه اين ليپيد در قياس با ساير اسيدهاي چرب و استرول ها (زير گروه نوعي ليپيد به نام استروئيد که مهم ترين نوع آن در بدن انسان کلسترول است) سبب مي شود ميزان کمتري آب از بدن پرنده دفع شود حتي ميزان سوخت و ساز پايه در بدن چکاوک هاي بياباني نيز بسيار کم است.

اين پرنده کوچک 15 سانتي متري در ايران بومي و فراوان است، اما گونه اي مهاجر نيست. برخي چکاوک هاي تک پس از فصل جفتگيري خود را به ارتفاعات پست تر مي رسانند، اما در هر صورت از شن هاي صاف و يکدست پرهيز مي کنند.

منبع : آفتاب

شگفتي هاي سنجاقک

سنجاقک که بيشتر در نقاط خوش آب و هوا يافت مي شود، حيواني است زيبا، زميني، هوايي، آبي، زيرآبي. سنجاقک به جز چند روز تابستان که با جفت خود به سر مي برد، در بقيه اوقات به تنهايي زندگي مي کند.

سنجاقک ماده وقتي که باردار شد، با انبرک کوچک انتهاي دم خود، تنه ساقه ني در آب را سوراخ مي کند و چند تخم بسيار ريز درون آن مي ريزد. پس از چند هفته نوزادهاي سنجاقک سر از تخم بيرون آورده و به ته آب مي روند. آن ها درست به اندازه سر يک سوزن و به رنگ خاکستري با دست و پاهاي بسيار کوچک هستند. در پشت آن ها برآمدگي هايي ديده مي شود که بال هاي سنجاقک، درون آن ها ساخته مي شود تا اين جانورک آبي را روزي پرنده هوايي گرداند.

نوزاد سنجاقک خود را در زير گل ها و لجن ها پنهان مي کند تا از خطر حيوانات آبي محفوظ بماند. نوزاد سنجاقک، وسيله مخصوصي براي شنا دارد که هيچ شناوري چنين وسيله اي ندارد ـ بشر، هواپيماي جت ساخته است، ولي هنوز زيردريايي جت نساخته است ـ او هنگام شنا مثل يک زير دريايي جت عمل مي کند. در پيکر سنجاقک نوزاد، کيسه کوچکي قرار داده شده که از آب پر مي شود؛ آن گاه آب مانند فواره از انتهاي شکم وي خارج شده و اين نوزاد کوچولو را در آب به طرف جلو مي راند. نوزاد سنجاقک شکارچي ماهر و قصابي چابک است، که ابتدا کرم هاي ته آب را شکار مي کند و سپس با انبرک دم آن ها را تکه کرده و مي بلعد.

نوزاد که کمي بزرگ شد، پوست بدنش بزرگ نمي شود. لذا احساس تنگي و گرفتگي مي کند. به پوست فشار آورده
مي شود، پوست کهنه از ناحيه سر و گردن شکاف خورده و حيوان با پوستي بسيار نرم و تازه از آن خارج مي شود.

نوزاد سنجاقک، مادامي که در آب زندگي مي کند، چند پوست مي اندازد. وقتي که پا به سن مي گذارد، آب بر تنش سنگيني مي کند. آرام آرام خود را به ساقه يک گياه يا تنه مي رساند و از آن بالا مي رود و از دنياي آب خارج مي شود و به دنياي هوا وارد مي گردد.

در حرارت آفتاب، در سايه برگي يا درختي، استراحت مي کند و باز پوست کهنه يا مي اندازد و با پوست نويني ظاهر مي شود. در حالي که دو جفت بال کوچک و نرم بر پيکرش نمودار شده است، حرارت آفتاب، بال هايش را سخت مي کند. بال ها به سرعت رشد مي کنند و بزرگ و نيرومند مي شوند و اين زيردريايي جت، هواپيمايي بي پروانه مي گردد که آماده پرواز است. بال ها که گشود شده پرواز مي کند.

سنجاقک ها شکارچيان سريعي هستند که طعمه خود را در هوا شکار مي کنند. قدرت ديد آن ها استثنايي است و مي توانند حشرات در حال پرواز را تعقيب کنند و پاهاي تيغه دار خود را در بدن طعمه فرو ببرند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته