جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5082


روش تغذيه اي براي پاکسازي کليه ها


گرفتگي صدا؛ از نشانه‌هاي تومورهاي حنجره


انجير تقويت کننده کبد و کاهنده خشم است


17درصد کودکان دنيا چاق هستند


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


 روش تغذيه اي براي پاکسازي کليه ها 

 به گزارش افرينش وبه نقل از سايت باغ دارو کليه ها از اندام هاي بسيار مهم بدن هستند و مسئوليت دفع مواد زائد از بدن، حفظ تعادل مايعات بدن، توليد ادرار و کمک به ديگر عملکردهاي مهم بدن را بر عهده دارند. کليه ها هر روز خون را فرآوري مي کنند و مواد زائد توليد شده و آب اضافي موجود در آن را جداسازي مي کنند. اين مواد و آب اضافي به ادرار تبديل مي شود و به مثانه منتقل مي شود.

سموم اگر به درستي دفع نشوند، در بدن جمع مي شوند و مي توانند باعث مشکلاتي همچون سنگ کليه و افزايش فشار خون شوند. پاکسازي کليه ها به دفع سموم، بهبود جريان ادرار و بهبود عملکرد کليه ها کمک مي کند.

خوراکي هاي مفيد براي پاکسازي کليه ها

مصرف مايعات کافي باعث مي شود کليه بتواند خود را پاکسازي کند؛ اين مايعات از مواد غذايي، ميوه و سبزيجات و آب و مايعات ديگر تأمين مي شود.

آب: آبرساني کافي به بدن و حفظ رقّت ادرار براي سلامت کليه ها ضروري است. آب بهترين گزينه است و نوشيدن آب کافي در طول روز، به عملکرد درست کليه ها کمک مي کند. آبرساني به بدن به ويژه براي کساني که ورزش منظم دارند و يا در هواي گرم ورزش مي کنند، بسيار مهم است. در اين موارد، براي جبران آب از دست رفته ي بدن از طريق عرق، بايد آب بيشتري مصرف شود.

لازم به ذکر است که بيماران کليوي نبايد زياد آب مصرف کنند زيرا کليه هاي آسيب ديده ي آن ها قادر به دفع اين ميزان آب اضافي نيست. پزشک با توجه به سطح بيماري و درمان شما، احتمالاً توصيه مي کند که کمتر آب مصرف کنيد.

تغذيه ي سالم

يک برنامه ي غذايي متعادل، مواد معدني و ويتامين هاي مورد نياز بدن را تأمين مي کند. ميوه و سبزيجات عملکرد کليه ها را بهبود مي بخشند. اگر به بيماري کليوي مبتلا باشيد، پزشک محدوديت هاي غذايي را براي شما تعيين مي کند. اگر کليه ها آسيب ديده باشند، شايد لازم باشد که از مصرف برخي از مواد غذايي اجتناب کنيد.

برخي از مواد غذايي مفيد براي سلامت کليه ها

• هندوانه: هنداوانه آب فراواني دارد و ادرارآور است که به توليد ادرار بيشتر و دفع مواد زائد بيشتر از بدن کمک‌مي کند.

• آب ليمو: مي توانيد هر روز ميزان آب مصرفي تان را همراه با آب نصف يک ليمو مصرف کنيد زيرا آب ليمو باعث کاهش تشکيل سنگ کليه مي شود. مي توانيد به جاي آب ليمو، از سرکه ي سيب استفاده کنيد: 6 قاشق چاي خوري سرکه ي سيب را به 4 ليتر آب تصفيه شده اضافه کنيد و آن را در طول روز بنوشيد.

• انواع توت ها: توت ها سرشار از آنتي اکسيدان ها هستند و براي مقابله با بسياري از بيماري ها مفيد هستند، به دفع اوريک اسيد از کليه ها و در نتيجه، حفظ سلامت کليه ها کمک مي کنند. انگور قرمز هم براي کليه ها بسيار مفيد است.

• سيب: سيب سرشار از آنتي اکسيدان ها و فيبر است و ترکيبات ضدالتهابي دارد که به بهبود عملکرد کليه ها کمک مي کنند.

• تخم کدو تنبل: تخم کدو تنبل براي کليه ها بسيار مفيد است زيرا سرشار از برخي آنتي اکسيدان ها، مواد معدني و ويتامين ها است. تخم کدو تنبل، خطر تشکيل سنگ کليه را کاهش مي دهد و به اين ترتيب، به بهبود سلامت کليه ها کمک مي کند.

اين ها برخي از گياهاني هستند که به پاکسازي کليه ها کمک مي کنند:

1- زنجبيل: زنجبيل حاوي ترکيبات آنتي اکسيداني است که به عملکرد کليه ها کمک مي کنند. زنجبيل تصفيه کننده ي خون و کليه هم است و آن ها را از تمام سموم پاکسازي مي کند.

2- زردچوبه: زردچوبه ضدعفوني کننده است و از آن براي درمان بسياري از بيماري ها استفاده مي شود. زردچوبه خواص ضدالتهابي دارد و به جلوگيري و درمان التهاب کليه و عفونت هاي کليوي کمک مي کند.

3- قاصدک: برگ هاي قاصدک يکي از بهترين ادرارآورهاي طبيعي هستند. آن ها کليه را تقويت مي کنند، به دفع آب هاي جمع شده در بدن و دفع بهتر ادرار کمک مي کنند و بنابراين التهاب هاي دستگاه ادرار را برطرف مي سازند.

مي توان از همه ي قسمت هاي تازه يا خشک شده ي گياه قاصدک براي تهيه ي يک دمنوش نشاط آور و ادرارآور استفاده کرد.

4 -گزنه: گزنه گياه ديگري است که براي درمان عفونت هاي خوني و مجاري ادراري مفيد است. اثر ادرارآوري دارد و به حفظ جريان آب بين مثانه و کليه ها و در نتيجه، پاکسازي آنها از باکتري ها کمک مي کند.

گزنه آهن فراواني دارد که آن را به يک ماده ي خون ساز عالي هم تبديل کرده است. برگ هاي تازه يا خشک گزنه را 10 تا 15 دقيقه در آب جوش خيس کنيد تا يک دمنوش سم زدا و ادرارآور داشته باشيد.

5- جعفري: يکي از بهترين مواد غذايي است که به دفع سموم از کليه ها کمک مي کند و براي درمان سنگ کليه و عفونت مجاري ادراري مفيد است. مي توانيد از آن در سالادها و غذاهاي ديگر و همچنين، به صورت دمنوش استفاده کنيد.

6- ريشه ي گل ختمي: ريشه ي گياه ختمي يک ادرارآور است و براي کليه ها مفيد است و به رفع مشکلاتي همچون عفونت مجاري ادراري، سنگ کليه و عفونت مثانه کمک مي کند. ريشه ي ختمي گياه بي خطري محسوب مي شود اما توصيه مي شود که تا چند ساعت بعد از مصرف داروهاي نسخه اي، مصرف نشود زيرا مي تواند مانع از جذب آن ها شود.

7- بومادران: بومادران نه تنها به عنوان يک ادرارآور عمل مي کند و به دفع مواد زائد و آب از کليه ها کمک مي کند، بلکه با داشتن خواص ضدعفوني کنندگي و ضدالتهابي، براي سلامت کليه ها هم مفيد است.

خاصيت ادرارآوري آن به افزايش جريان ادرار کمک مي کند و عملکرد ضدعفوني کنندگي آن به مقابله با باکتري هاي ايجادکننده ي عفونت مجاري ادراري کمک مي کند.


 گرفتگي صدا؛ از نشانه‌هاي تومورهاي حنجره  

 
يک متخصص گوش،حلق و بيني با بيان اينکه افراد با سابقه پوليپ بيني، سينوزيت و عفونت مزمن حلق و گلو بيشتر در معرض گرفتگي صدا هستند، گفت: مصرف سيگار از عوامل پرخطر گرفتگي صدا است. دکتر حسين اميني در گفت‌وگو با (ايسنا) ، گفت: به غير از تغيير صداي طبيعي که با بلوغ کودک و همزمان با فعال شدن هورمون‌ها و رشد حنجره اتفاق مي‌افتد، گاهي در سنين بالاتر و به دلايل متفاوتي گرفتگي و تغيير صدا ايجاد مي‌شود.

وي با اشاره به برخي از عوامل زودگذر گرفتگي صدا مانند آلودگي هوا و سخنراني براي ساعات طولاني گفت: در اين موارد تنها به دليل خستگي صوتي و فشاري که بر حنجره وارد مي‌شود، تغيير و گرفتگي صدا ايجاد شده و با استراحت صوتي خود به خود برطرف مي‌شود.

وي همچنين به علل موضعي گرفتگي صدا اشاره کرد و گفت: با ايجاد پوليپ روي طناب صوتي حنجره، هنگام صحبت کردن بين اين طناب‌ها فاصله مي‌افتد و صدا دورگه مي‌شود و با بزرگ شدن پوليپ، به دليل تنگي حنجره ممکن است بيمار دچار تنگي نفس شود.

اميني با بيان اينکه در مواردي تومورهاي بدخيم حنجره نيز منجر به گرفتگي صدا مي‌شود، افزود: در اين بيماران با مصرف طولاني‌ مدت دخانيات و رشد تومور، در صورت عدم پيگيري به موقع، احتمال تنگي ‌نفس نيز وجود دارد و در اين حالت، نتيجه درمان ضعيف خواهد بود و بيمار زمان زيادي براي ادامه زندگي نخواهد داشت.

اين متخصص گوش، حلق و بيني تصريح کرد: در مواردي فلج‌ حنجره (به دليل خونريزي در مراکز مغزي محل هسته‌هاي عصب حنجره) باعث فلج شدن اين عضو مي‌شود و اختلال صدا را بوجود مي‌آورد.

وي به ديگر دلايل ايجاد گرفتگي صدا اشاره کرد و گفت: گاهي تومور لوله مري با تاثيري که روي طناب صوتي حنجره مي‌گذارد، باعث دورگه شدن صدا مي‌شود. وي افزود: در مواردي که علل جزئي مانند آلودگي‌هوا يا عفونت حلق باعث گرفتگي صدا شود، عوارض با دوري از دود، خوردن مايعات و استراحت صوتي برطرف مي‌شود و اگر تغيير صدا ناشي از مشکل عفوني باشد، درمان با آنتي‌بيوتيک تحت نظر پزشک متخصص انجام مي‌شود.

اميني گفت: تومورهاي تيروئيد نيز مي‌توانند باعث فلج عصب حنجره و گرفتگي صدا شوند و گاهي بعد از عمل جراحي ممکن است در اثر قطع عصب يا فشار روي آن، صدا تغيير کند.


 انجير تقويت کننده کبد و کاهنده خشم است 

يک متخصص طب سنتي گفت: انجير چاق کننده, ملين و کاهنده خشم است. همچنين براي بهبود درد و خشونت سينه، تکرر ادرار مفيد است و در نهايت تقويت کننده کبد نيز است. ميوه‌ها و سبزي‌ها در طب سنتي داراي مزاج‌هاي مختلف است و اگر افراد مزاج خود را بشناسند و ميوه و سبزي را با توجه به مزاج خود مصرف کند، از بروز بيماري‌ها پيشگيري مي‌کنند.

خواص انجير: ناصر رضايي پور متخصص طب سنتي عنوان کرد: انجير داراي طبيعت گرم و تر بوده و بسيار ميوه مغذي است. به گزارش تسنيم، انجير چاق کننده بوده ملين و کاهنده خشم است. براي بهبود درد و خشونت سينه، تکرر ادرار مفيد است همچنين تقويت کننده کبد نيز است. -انجير همراه با بادام و پسته، افزاينده قدرت تعقل و مقوي بدن‌هاي ضعيف است.

خواص خيار: خيار سرد و تر است, براي تسکين حرارت صفرا و خون و التهاب‌هاي احشا يا سيستم گوارش مفيد است. خيار براي سرد مزاجان مضر است و بايد آن را با سياه دانه، زنيان، عسل و معجون‌هاي گرم بخورند. گرم مزاجان بهتر است، خيار را با سکنجبين مصرف کنند.


 17درصد کودکان دنيا چاق هستند 

 دانشمندان در تحقيقات خود دريافته اند که انجام فعاليت هايي مانند پياده روي مي تواند از بيماري هايي مانند چاقي و ديابت در کودکان جلوگيري کند. به گزارش خبرنگار مهر، امروزه نزديک به 17 درصد از کودکان در سراسر جهان با بيماري هايي مانند چاقي دست و پنجه نرم مي کنند. اين کودکان به علت کاهش ميزان فعاليت هاي جسمي خود با مشکلات بسياري روبرو مي شوند و در بسياري از موارد حتي امراضي مانند ديابت نيز به سراغ آنها خواهد آمد.

اين نوع از بيماري ها علاوه بر آسيب هاي جسمي و روحي که براي کودکان به همراه دارند، سالانه حجم بالايي از هزينه را نيز براي والدين به وجود مي آورند. حال دانشمندان در تحقيقات خود به راهکارهاي مناسبي براي رفع اين مشکلات دست پيدا کرده اند. در تحقيقات انجام شده مشخص شده است که انجام 3 دقيقه فعاليت هايي مانند پياده روي در ميان انجام فعاليت هايي که به عدم تحرک براي مدت طولاني نياز دارد مي تواند از بسياري از اين بيماري ها جلوگيري کند.

دانشمندان در تحقيقات خود گروهي از کودکان بين 7 تا 11 سال را در نظر گرفته و به مطالعه وضعيت جسمي آنها پرداختند. در اين پژوهش مشخص شد هنگامي که اين کودکان درگير فعاليت هايي مانند تماشاي تلويزيون مي شوند، ميزان انسولين و قند خون آنها با مقادير موجود در زمان پياده روي قابل مقايسه نخواهد بود.

به اين ترتيب به نظر مي رسد که در صورتي که کودکان را در ميان انجام فعاليت هايي از اين دست به حداقل 3 دقيقه پياده روي مجاب کرد، مي توان سلامتي آنها را به خوبي تامين ساخت.


 خبرپزشكي 

 احساس برق‌گرفتگي در ستون فقرات مي‌تواند نشانه ابتلا به MS باشد

ديسک‌هاي گردني، اسپاسم يا گرفتگي، آرتروز، ميگرن و MS مي‌تواند موجب شيوع درد در ناحيه گردن شود، توصيه مي‌شود افراد به جاي خود درماني به پزشک مراجعه کنند تا پس از معاينه باليني، MRI و نوار عصب و عضله علت اختلال آنها مشخص شود.

حميدرضا ترابي در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به سؤال شهروندي 40 ساله که درد شديد در گردن دارد که به انگشتان دست فشار مي‌آورد اظهار داشت: دردهايي که در ناحيه گردن و شانه احساس مي‌شود و به دست‌ها انتشار مي‌يابد ممکن است بر اثر ابتلا به ديسک‌هاي گردني باشد. معاينه باليني، MRI و نوار عصب و عضله مي‌تواند ميزان گرفتگي کانال گردني و ديسک آن را مشخص کند.

وي ادامه داد: معاينه باليني و آزمايشات پاراکلينيکي مي‌تواند مشخص کند که فرد بايد تحت درمان طبي قرار گيرد يا جراحي شود و اين بستگي به درگيري اعصاب گردن دارد.

عضو کميته علمي انجمن MS ايران احساس خواب‌رفتگي در دست‌ها و برق‌گرفتگي در ستون فقرات و نواحي تحتاني بدن را جزو علايم ابتلا به MS عنوان کرد و گفت: چنانچه افراد به ويژه جوانان با اين علايم روبه‌رو شدند حتماً بايد به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند تا ابتلا يا عدم ابتلا به MS در آنها بررسي شود.

اين نورولوژيست گفت: برخي از دردهاي گردن به علت ابتلا به ميگرن به ويژه ميگرن‌هاي مزمن است که گاهي تا گردن انتشار مي‌يابد و عضلات اين ناحيه را دچار اسپاسم يا گرفتگي مي‌کند.

ترابي اظهار داشت: برخي از دردهاي گردن نيز ناشي از اسپاسم يا گرفتگي است که با مسکن، ورزش و فيزيوتراپي بهبود مي‌يابد.

اين متخصص مغز و اعصاب ابتلا به آرتروز را يکي ديگر از علل دردهاي ناحيه گردن عنوان کرد و گفت: کمبود کلسيم و ويتامين D3 مي‌تواند در ابتلا به آرتروز گردن مؤثر باشد براي درمان اين اختلال علاوه بر ورزش سطح کلسيم و ويتامين D3 را بررسي مي‌کنيم و در صورت کاهش آنها در بدن از ويتامين‌ها استفاده مي‌کنيم.

وي خاطرنشان کرد: هر گونه درد در ناحيه گردن بايد با پزشک مطرح گردد و توصيه مي‌شود افراد از خود درماني بپرهيزند چرا که گاهي علت دردهاي ناحيه گردن ناشي از اختلالاتي مانند MS است.


 خبرهاازعالم علم 

 قهوه خطر بروز بيماري هاي قلبي را افزايش مي دهد

نتايج يک مطالعه 12 ساله محققان ايتاليايي نشان مي دهد که جوانان و افرادي که داراي فشار خون بالا بوده و روزانه بيش از چهار فنجان قهوه مصرف مي کنند به احتمال زياد در معرض ابتلا به حداقل يک حادثه قلبي - عروقي در طول عمر خود قرار مي گيرند.

به گزارش ايرنا از هلث، براساس نتايج اين مطالعه خطر بروز مشکلات قلبي - عروقي براي همه مصرف کنندگان قهوه به ويژه کساني که بيش از چهار فنجان قهوه در روز مي خورند و در مصرف اين نوشيدني افراط مي کنند، بسيار بيشتر است.

اين محققان مي گويند:بررسي ها نشان مي دهد که احتمال بروز يک حادثه قلبي براي کساني که در روز يک تا سه فنجان قهوه مي نوشند سه برابر افراد معمولي است.

دکتر لوسيو ماوس متخصص بيماري هاي قلب و عروق بيمارستان سن دانيل فريولي ايتاليا و از اعضاي اين گروه تحقيقاتي مي گويد:متخصصان تاثير مصرف قهوه در فشار خون و برهم زدن متابوليسم گلوکز و اثرات متابوليکي آن در بدن را مورد مطالعه و بررسي قرار دادند.

به گفته وي نتايج اين تحقيقات در کنگره 2015 انجمن قلب اروپا ارائه شد. در اين مطالعه 12 ساله 201 نفر که بين 18 تا 45 سال سن،در سه گروه افرادي که قهوه مصرف نمي کنند، مصرف کنندگان عادي ( با يک تا سه فنجان در روز) و مصرف کنندگان بالاي چهار فنجان در روز شرکت داشتند.

براين اساس از کل تعدادشرکت کنندگان در اين پژوهش مصرف کنندگان عادي 62.7 درصد، افرادي که قهوه نمي خورند 26.3 درصد و 10 درصد نيز شامل مصرف کنندگان بيش از 4 فنجان در روز بودند.

نتايج اين تحقيق نشان داد که تعداد 60 حمله يا حادثه قلبي عروقي را در اين مدت در مصرف کنندگان قهوه ثبت کردند که 80 درصد حمله قلبي و ساير حوادث ديگر شامل سکته مغزي، بيماري هاي عروقي و نارسايي هاي کليه بود.

همچنين نتايج نشان داد:کساني که در مصرف قهوه افراط مي کردند 4.3 درصد برابر بيشتر از ديگر کساني که قهوه نمي نوشند و 2.9 برابر بيشتر از افرادي که يک تا سه فنجان در روز قهوه مي خوردند،دچار حوادث قلبي شدند.

اين محققان تاکيد کردند که فشار خون بالا که مصرف قهوه آن را تشديد مي کند منجر به افزايش بروز ديابت نوع 2 در افراد مي شود، ضمن اينکه مطالعات در اين سه گروه نشان داد که مصرف قهوه خطر بروز ديابت نوع 2 در افراد را به ميزان 100 درصد افزايش مي دهد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته