جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5082


ششمين نمايشگاه کتاب استان البرز، شهريورماه جاري برگزار مي‌شود

نماينده مجلس:
تعطيلي مدارس روستايي به دليل تعداد کم دانش‎آموز، غير قابل‌قبول است

به مناسبت هفته دولت انجام شد؛
اجراي پروژه آب‎رساني به واحد بهره‎برداري و نمک‎زدايي قلعه نار


خبــر


در استان


 ششمين نمايشگاه کتاب استان البرز، شهريورماه جاري برگزار مي‌شود 

 کرج - خاکپور

ششمين نمايشگاه کتاب استان البرز از 21 تا 27 شهريور ماه در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان البرز برگزار مي‌شود.به گزارش خبرنگا رآفرينش به نقل از روابط عمومي فرمانداري ويژه شهرستان کرج، معاون استاندار البرز و فرماندار ويژه شهرستان کرج، در نشست شوراي سياستگزاري ششمين نمايشگاه کتاب استان البرزگفت: امور فرهنگي بخشنامه پذير نيست که بتوانيم با دستورالعمل و آيين‌نامه آنها را در جامعه لازم‌الاجرا کنيم. بلکه کار فرهنگي عميق و زمان‌بر است و بايد به مرور زمان در ميان مردم ارزشگذاري و نهادينه شود.

وي افزود: بايد علاوه بر اينکه نهادهاي فرهنگي در اين خصوص با جديت کار مي‌کنند، مشارکت مردمي هم در حوزه فرهنگ به صورت فعال و پررنگ باشد.

اين مسئول تاکيد کرد: کشور ما با تمدن چند هزارساله مهد فرهنگ و ادب بوده و هست و اين نام بزرگ براي همه ما مسئوليت‌آور است. بايد جهت اعتلاي فرهنگ منسجمتر و بابرنامه حرکت کنيم.

ايراني در اين نشست که با حضور مديران شهرستان کرج در سالن اجتماعات فرمانداري کرج برگزار شد، تاکيد کرد: نهادهاي فرهنگي جامعه، براي اداره امور فرهنگي، نبايد سليقه‌اي و با موازي‌کاري عمل نمايند. چرا که برنامه‌ريزي‌هاي حوزه فرهنگي بايد جامع و همه‌گير باشد تا فقط شامل گروههاي خاصي نشود و عده‌اي از مردم، از خدمات نهادهاي فرهنگي بي‌بهره بمانند. ضمن اينکه بايد از توان اهالي فرهنگ استفاده شود و کار فرهنگ را به اهل فرهنگ بسپاريم.

وي افزود: اينکه تنها در حوزه فرهنگ دغدغه‎‌هاي خود را اعلام کنيم کافي نيست و مي‌بايست با توجه به نيازهاي روز جامعه، پيشنهادات خلاقانه ارائه دهيم. چه اشکال دارد هرجا جوانان تجمع دارند به جاي نگران بودن از آن مباني فرهنگي خودمان را هم در آن جمع بيان کنيم و از هر فرصتي حتي ورزش و موسيقي براي ارسال پيام استفاده کنيم.

وي تصريح کرد: امروز مسئولين فرهنگي بايد علائق عمومي مردم به ويژه جوانان را بشناسند و در راستاي آنها، پيامهاي فرهنگي خود را در قالب موضوعات جذاب به مردم ارائه دهند.

ايراني خاطرنشان ساخت: ما در استان البرز در انجام کارهاي مشارکت گروهي و جمعي ضعيف هستيم که مي بايست اين نقص را با فعالسازي گروههاي مردمي نظير سمنها برطرف نماييم.

معاون استاندار البرز در ادامه به ضرورت مشارکت نهادهاي مردمي و سازمانهاي مردم‌نهاد براي ارتقاء فرهنگي جامعه تاکيد کرده و گفت: مردم ما بايد همان گونه که با حضور حداکثري خود در عرصه‌هاي انتخابات و راهپيماييها، به صورت فعال مشارکت سياسي دارند، در عرصه‌هاي فرهنگي و اقتصادي نيز مشارکت داشته باشند تا کشور به توسعه مطلوب دست پيدا کند.

ايراني در ادامه به وضعيت فرهنگي استان البرز و به ويژه شهرستان کرج اشاره کرده و گفت: وجود اقوام مختلف در اين استان ايجاب مي‌کند تا هويت پيچيده فرهنگي داشته باشد و مي‌بايست براي برنامه‌ريزيهاي فرهنگي در کلانشهر کرج، اين موضوع در نظر گرفته شود تا ارزشها و آداب و سنن اقوام ساکن در آن مدنظر قرار گيرد.

وي برگزاري نمايشگاه کتاب را گامي موثر براي تشويق شهروندان به فرهنگ کتابخواني ذکر کرده و گفت: امروز، رسانه‌هاي مختلفي به مردم اطلاع‌رساني مي‌کنند، بيشتر مردم از شبکه‌هاي اجتماعي مجازي استفاده مي‌کنند و جوانان ساعتهاي متمادي را صرف وب‌گردي مي کنند که اطلاعات فراوان اما غيرمستندي در اختيارشان مي‌گذارد، اين اطلاعات کوتاه تنها ديدگاهها را ارائه مي‌کنند، اما فرصت تحليل را پيش‌رو نمي‌گذارند. اما کتاب هويت دارد، با شناسنامه و اصيل است و مي‌توان به اطلاعات آن اعتماد کرد.

لذا بايد فرهنگ کتابخواني در ميان مردم رواج پيدا کند که اين تنها باهمکاري نهادهاي فرهنگي متولي امر و نيز فعاليت گروههاي مردمي و سازمانهاي مردم‌نهاد ممکن مي‌گردد.


 نماينده مجلس:
 تعطيلي مدارس روستايي به دليل تعداد کم دانش‎آموز، غير قابل‌قبول است 

 اروميه – خبرنگار آفرينش

نماينده اروميه در مجلس شوراي اسلامي گفت: تعطيلي مدارس روستايي به دليل تعداد کم دانش‎آموز امري غير قابل قبول است و آموزش و پرورش بايد تمامي امکانات آموزشي را در روستاها فراهم کند.عابد فتاحي افزود: بسياري از روستاييان در فصل سرد سال توانايي فرستادن فرزندان خود به شهر جهت امر آموزش را نداشته و آموزش و پرورش بايد تلاش کند تا در هر روستايي متناسب با شان و منزلت ساکنان آن روستا مدرسه احداث کند.

وي با اشاره به اينکه بيشترين مشکل در راستاي ارائه خدمات به روستاييان در روستاهاي زير 20 خانوار است، افزود: بايد در مناطق محروم و روستاها براي دانش‌آموزان مدرسه داير شود، حتي اگر تعداد دانش‌آموزان آن روستا دو يا سه نفر باشد و در صورت عدم توانايي احداث مدرسه حداقل از کانکس براي آموزش دانش آموزان روستايي استفاده شود.

نماينده اروميه در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه بسياري از خانواده هاي روستايي توان اين را ندارند تا فرزندان خود را جهت امر آموزش به شهر بفرستند، افزود: صدها معلم حق‌التدريسي در استان وجود دارد چرا نبايد اين معلمان وارد امر آموزش شده و در روستاها به دانش‌آموزان آموزش دهند.

فتاحي گفت: بهداشت و آموزش در ايران اسلامي طبق قانون اساسي رايگان بوده و اگر آموزش و پرورش دانش‌آموزان روستايي را با زور به مدارس شهري بفرستد با قانون اساسي مخالفت کرده است.

وي با بيان اينکه بسته شدن مدارس روستاييان را با مشکلات متعددي مواجه مي کند تصريح کرد: اغلب روستاييان توان کافي براي اجاره کردن منزل در شهر جهت آسايش فرزند خود را نداشته و حتي پول کافي براي اياب و ذهاب فرزندان حود را ندارند و تمامي اين مشکلات باعث ترک تحصيل دانش آموزان روستايي مي‌شود.


 به مناسبت هفته دولت انجام شد؛
 اجراي پروژه آب‎رساني به واحد بهره‎برداري و نمک‎زدايي قلعه نار 

 اهواز – خبرنگار آفرينش

به مناسبت هفته دولت کلنگ اجراي طرح تأمين آب شرب موردنياز مجتمع فرآورشي قلعه نار و روستاهاي اطراف اين واحد صنعتي به زمين خورد.

مراسم کلنگ‎زني اجراي خط لوله و احداث مخزن ذخيره آب شرب واحد صنعتي فرآورش نفت منطقه قلعه نار واقع در بخش الوار گرمسيري شهرستان انديمشک در آخرين روز از هفته دولت برگزار شد .

در اين مراسم صيد عيسي دارايي نماينده مردم انديمشک در مجلس شوراي اسلامي – بخشدار، امام جمعه به همراه تعدادي ديگر از مسئولين محلي بخش الوار و گرمسيري – مدير خدمات ، رييس روابط عمومي، رييس خدمات مهندسي و تعدادي ديگر از مسئولين شرکت بهره‌برداري نفت و گاز مسجدسليمان حضور داشتند.

نماينده مردم انديمشک در مجلس شوراي اسلامي در اين مراسم ضمن تبريک هفته دولت گفت : اين پروژه که امروز شاهد به زمين خوردن کلنگ شروع عمليات اجرايي آن هستيم ضمن تأمين آب شرب اين واحد صنعتي بزرگ، آرزوي ديرينه روستاييان اين منطقه را براي داشتن آب شرب دايم بر طرف مي‌کند . صيد عيسي دارايي با عنوان اينکه اهالي روستاي طافاب و روستاهاي منطقه قلعه نار از سال 1365 تاکنون با مشکل نداشتن آب شرب مواجه هستند اظهار داشت: در اين تمام اين سالها آب شرب موردنياز روستاييان با تانکرهاي سيار تهيه و تأمين مي‌شد .

وي افزود: به دنبال رايزنيها و نشستهاي متعدد در سطوح مختلف در وزارت نفت و مناطق نفت‌خيز جنوب، شرکت بهره‌برداري نفت و گاز مسجدسليمان موافقت کرد که ضمن اجراي پروژه آب‌رساني به تأسيسات صنعتي خود در يک کارخيرخواهانه و عام المنفعه آب شرب روستاهاي واقع در مسير دسترسي به کارخانه را تأمين نمايد تا عطش 30 ساله روستاييان مرتفع شود .

سيروس حيدري مدير خدمات شرکت بهره‌برداري نفت و گاز مسجدسليمان نيز گفت: طرح مذکور ضمن تأمين آب شرب مجتمع فرآورشي قلعه نار، مشکل تأمين آب شرب روستاي طافاب و روستاهاي در مسير اين مجتمع صنعتي را بعد از 30 سال تشنگي و براي هميشه برطرف مي‌نمايد .


 خبــر 

 صدور تنها 48 مجوز سرمايه‌گذاري با وجود پتانسيل بالاي ساوجبلاغ

ساوجبلاغ - محمدرنجبرکهن

ايرج موفق گفت: باتوجه به پتانسيل بالاي شهرستان ساوجبلاغ به دليل مشکل زيرساختي که در شهرستان ساوجبلاغ وجود دارد تنها قادر به صدور 48 مجوز سرمايه‌گذاري در اين شهرستان بوده‌ايم. رئيس صنعت، معدن وتجارت البرز از استاندار البرز خواست توجه بيشتري به بخش زير ساخت‌ها براي احداث شهرک صنعتي ساوجبلاغ شود.

ايرج موفق رئيس صنعت، معدن وتجارت البرز که به مناسبت هفته دولت به همراه استاندار به ساوجبلاغ سفر کرده بود گفت: باتوجه به پتانسيل بالاي شهرستان ساوجبلاغ به دليل مشکل زير ساختي که در شهرستان ساوجبلاغ وجود دارد تنها قادر به صدور 48 مجوز سرمايه‌گذاري در اين شهرستان بوده‌ايم. وي ضمن درخواست از استاندار البرز براي توجه بيشتر به بخش زيرساخت‌ها براي احداث شهرک صنعتي ساوجبلاغ گفت: اميد است با عملياتي شدن اين پروژه بخش صنعت اين شهرستان بيش از پيش ارتقاء يابد و زمينه اشتغال زايي فراهم آيد.

فرماندار فرديس:

بهره‌مندي از انرژي پاک و توسعه توربين‌هاي بادي در اولويت قرار گيرد

کرج - خاکپور

به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از روابط عمومي فرمانداري شهرستان فرديس؛ فرماندار فرديس لزوم حرکت کشور به سمت توليد انرژيهاي پاک را ضروري دانسته و با توجه به فعاليتهاي جوانان نخبه و اثرگزاري اين قشر در فعاليتهاي صنعتي که موجب دستيابي کشور به تکنولوژيهاي مدرن و بومي در حوزه‌هاي گوناگون شده است گفت: هدفگذاري بخشهاي دولتي و غير دولتي بايد به سمتي باشد که اتکاء بخشهاي توليدکننده انرژي در کشور از سوختهاي فسيلي و تجديدناپذير به سمت انرژيهاي پاک و همخوان با اقليم آب و هواي کشور باشد.

مهندس مهرور ادامه داد: امروزه نقش توربينهاي بادسي در تامين برق برخي از مناطق موفق و مقرون به صرفه بوده است.

مديرعامل نمايشگاه‌هاي بين‌المللي اردبيل:

نمايشگاه کتاب اردبيل آبان ماه برگزار مي شود

اردبيل – خبرنگار آفرينش

مديرعامل شرکت نمايشگاه‌هاي بين‌المللي استان اردبيل گفت: به احتمال زياد نمايشگاه سراسري کتاب استان اردبيل آبان ماه برگزار شود اما هنوز برگزاري آن قطعي نشده است.

سيد ايوب تقواطلب اظهار کرد: بعد از پايان نمايشگاه کشاورزي، ‌دام و طيور و صنايع وابسته که تا 13 شهريور ماه جاري ادامه دارد، شاهد برگزاري نمايشگاه خودرو در محل دايمي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي استان خواهيم بود و بعد از آن نمايشگاه پاييزه در اردبيل برگزار خواهد شد.

وي بيان کرد: در سالي که مقام معظم رهبري به نام دولت و ملت، همدلي و همزباني ناميده‌اند نمايشگاه ‌بين‌المللي اردبيل سعي کرده است تا گامي در اين راستا بردارد و با اجراي بهتر و پررونق چنين نمايشگاه‌هاي در آباداني ميهن اسلامي سهم خود را به انجام برساند.

مديرعامل شرکت نمايشگاه‌هاي بين‌المللي استان اردبيل ادامه داد: براي نيمه دوم سال نيز تقويم نمايشگاهي ما تهيه شده است به طوري که بيش از 15 نمايشگاه را در نيمه دوم سال در محل دائمي نمايشگاه بين‌المللي اردبيل برگزار خواهيم کرد. تقواطلب يادآور شد: هنوز براي حضور در نمايشگاه‌‌هاي خارج از کشور برنامه‌ريزي و هدف‌گذاري‌هاي قطعي شده در دست نيست و با نهايي شدن آنها در اين مورد اعلام نظر خواهيم کرد.

در هفته دولت؛

بهره‌برداري از 118 پروژه آب و فاضلاب در استان اصفهان

اصفهان - راعي

مديرعامل شرکت آبفاي استان اصفهان از افتتاح 118 پروژه شامل 72 پروژه در بخش آب و 45 پروژه در بخش فاضلاب در هفته دولت سال جاري خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، مهندس هاشم اميني با بيان اينکه 680 کيلومتر حجم عمليات صورت گرفته در بخش آبفا بوده است خاطرنشان ساخت: 286 کيلومتر اجراي عمليات توسعه، اصلاح و خطوط انتقال آب بوده و نيز 394 کيلومتر اجراي عمليات توسعه، اصلاح و احداث کلکتور در بخش فاضلاب بوده است که در مجموع هزينه اجراي اين پروژه‌ها بالغ بر 1669 ميليارد ريال برآورد شده است.

وي افزود : در هفته دولت با به بهره‌برداري رسيدن پروژه‌ها آب و فاضلاب 25 هزار انشعاب آب واگذار شده و نيز 24 هزار انشعاب فاضلاب به متقاضيان واگذار گرديد.

تقدير فرماندار جويبار از مديريت جمعيت هلال احمر

جويبار – خبرنگار آفرينش

رضا گنجي فرماندار شهرستان جويبار از محمد احمديان مديريت جمعيت هلال احمر شهرستان جويباربه عنوان مدير نمونه سال جاري تقدير به عمل آورد.

دراين مراسم که به مناسبت هفته دولت با حضور امام جمعه شهرستان و مسئولين در سالن اجتماعات فرمانداري جويبار برگزار گرديد، از محمد احمديان به عنوان مدير برتر سال 94 در سطح شهرستان با اهداي جوايزي توسط فرماندار تجليل به عمل آمد.


 در استان 

 رييس اتاق بازرگاني البرز:

رفع موانع داخلي بخش توليد ضروري است

کرج - خاکپور

رييس اتاق بازرگاني البرز گفت: همانگونه که با ديپلماسي و گفتمان در بحث هسته‌اي به موفقيت رسيديم، اکنون نوبت رفع موانع و دست‌اندازهاي موجود در مسير صنعت داخلي است. به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از روابط عمومي اتاق بازرگاني البرز، رحيم بنامولايي در نشست فعالان اقتصادي استان که در استانداري با مسوولان دولتي و فعالان اقتصادي استان برگزار شد از مديران ادارات و سازمانهاي دولت درخواست کرد با بهره گيري از حداکثر اختيارات قانوني خويش براي حل مشکلات صنعت گام بردارند.

وي اظهار کرد: با حل مشکلات توليد، سربازان و عاشقان بخش توليد، صنعت، تجارت و کشاورزي با توليد محوري فرمان صادرات محوري را سر لوحه خود قرارخواهند داد.

وي خاطرنشان کرد: در دوره پسا تحريم، در صورت اصلاح مقررات و ضوابط دست و پاگير صنعت کشور و بازار کسب و کار رونق مي‌گيرد. بنامولايي معضل مهم ديگر در مسير رونق اقتصاد را ضوابط قديمي کهنه و ناکارآمد حاکم در سيستم بانکي کشور دانست و گفت: هم‌اکنون نرخ سود بانکي از نرخ تورم بالاتر است و سرمايه‌گذاران تمايل چنداني به سرمايه‌گذاري در بخش صنعت و توليد نشان نمي‌‎دهند. رييس پارلمان بخش خصوصي استان البرز تاکيد کرد: نگرش دولت تدبير و اميد بيانگر توجه خاص دولتمردان در جهت رفع مشکلات صنايع و رونق کسب و کار بوده و اميد است شعارهاي در خور توجه دولت در اين زمينه عملياتي شود.

اولين نمايشگاه پيشگيري از مواد مخدر در مارون برگزار شد

اهواز – خبرنگار آفرينش

آئين افتتاحيه اولين نمايشگاه علمي تخصصي پيشگيري از سوء مصرف مواد مخدر و آسيبهاي اجتماعي در ستاد مركزي شركت بهره‌برداري نفت و گاز مارون و با حضور رئيس پليس مبارزه با مواد مخدر خوزستان، مدير كل امور اجتماعي استانداري خوزستان و مديرعامل جمعيت پيشگيري از اعتياد به مواد مخدر و پژوهش آسيبهاي اجتماعي خوزستان برگزار شد.

مسعود باغبان، سرپرست اين شركت پس از قرائت پيام مدير عامل شركت ملي مناطق نفت‌خيز و ابراز خرسندي از پيشگام بودن نفت و گاز مارون در برپايي اين نمايشگاه گفت: به دليل سختي و مشقت كار، موظف به فراهم آوردن موجبات رشد و تعالي كليه كاركنان هستيم و در اين راستا از كليه پتانسيلهاي سازمان در جهت حفظ سلامت روحي و جسمي پرسنل و درنهايت سلامت توليد نفت و گاز استفاده خواهيم نمود.

داريوش مرادي، مدير عامل جمعيت پيشگيري از اعتياد به مواد مخدر و پژوهش آسيبهاي اجتماعي خوزستان كه در برگزاري اين نمايشگاه با بهبود روابط كار و امور اجتماعي شركت بهره‌برداري نفت و گاز مارون مشاركت داشته نيز از برگزاري اين نمايشگاه درراستاي حفظ پايداري بنيه صنعتي سازمانها ابراز خشنودي كرد و بر ادامه اين روند در ساير سازمانهاي صنعتي و غير صنعتي تاكيد نمود.

در حاشيه بازديد از اين نمايشگاه نيز رئيس پليس مبارزه با مواد مخدر استان از آمادگي نيروي انتظامي در همكاري و ارائه راهبردهاي كارشناسانه در مسير نيل به هدف نهايي يعني حذف كامل معضل سوء مصرف مواد مخدر در جامعه و صنايع مختلف خبر داد و ابراز اميدواري كرد كه اين رويه را ديگر سازمانها و نهادهاي دولتي و حتي بخش خصوصي در پيش گيرند.

دومين ايستگاه ثابت سنجش آلودگي هوا در شهرستان ساوجبلاغ راه‌اندازي شد

ساوجبلاغ - محمدرنجبرکهن

به موجب گزارش معاونت نظارت و پايش محيط زيست استان البرز مقارن با هفته دولت دومين ايستگاه ثابت سنجش آلودگي هوا براي اندازه‌گيري ميزان ذرات معلق کمتر از 2.5 ميکرون در شهرستان ساوجبلاغ راه‌اندازي شد.

با اين اقدام مجموع تعداد ايستگاههاي ثابت سنجش هواي استان البرز از 7 ايستگاه به 8 ايستگاه ارتقا يافت. شايان ذکر مي باشد نهمين ايستگاه سنجش آلودگي هواي استان نيز متشکل از آنالايزرهاي PM10 ، CO، SO2، O3، NO2 به زودي در شهرستان کرج راه‌اندازي خواهد شد . با اين اقدام تعداد ايستگاههاي شهرستان کرج از 3 ايستگاه به 4 ايستگاه ارتقاء خواهد يافت.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد:

کلينيک‎هاي درماني شهرکردافزايش مي‎يابند

شهرکرد – خبرنگار آفرينش

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد از افزايش کلينيکهاي درماني شهرکرد براي ارتقاي رضايت بيماران خبر داد. اکبر سليماني با اشاره به اينکه کلينيکهاي درماني شهر شهرکرد براي جلب رضايت بيماران افزايش پيدا مي کند، اظهار داشت: هم‌اکنون کلينيک‌هاي شهرکرد به خاطر ارائه خدمات درماني و ويزيت پزشک با قيمت بسيار پايين شلوغ شده‌اند. وي عنوان کرد: براي ارائه خدمات مناسب در حوزه ويزيت بيمار و ارائه خدمات درماني به دنبال افزايش کلينيک‌هاي درماني در شهرکرد هستيم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد اظهار داشت: هم‌اکنون در کلينيک‌هاي درماني شهرکرد با قيمت بسيار اندک بيماران توسط متخصص‌ها و فوق تخصص‌ها ويزيت مي‌شوند و همين امر موجب شده از خارج از استان نيز بيماران به اين کلينيک‌ها مراجعه کنند. سليماني عنوان کرد: با تدابير انديشيده شده در خصوص گرفتن شماره و وقت ويزيت از طريق تلفن، کيفيت ارائه خدمات و ويزيت بيماران بسيار خوب شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته