جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5082

نامه‌ فعالان اقتصادي به معاون اول رئيس جمهور:
فروش نفت را به بخش خصوصي بسپاريد


وزارت صنعت از ماجراي کمپين‌ خودرويي کنار کشيد


تعلل 7 ماهه در تصويب حق مسکن 20 هزار توماني کارگران


نحوه قيمت‌گذاري واحد و زمين‌ در شهرک‌هاي صنعتي


نهادهاي مالي


تريبون


خبــر


 نامه‌ فعالان اقتصادي به معاون اول رئيس جمهور:
 فروش نفت را به بخش خصوصي بسپاريد 

 
فعالان اقتصادي در نامه‌اي 36 بندي به معاون اول رئيس جمهور خواستار لغو مصوبه‌هاي خاص دوران تحريم، حذف نظام قيمت‌گذاري دولتي و ايجاد امکان صدور فرآورده‌هاي نفتي توسط بخش خصوصي شدند.به گزارش مهر،دوشنبه 12 مرداد سال جاري بود که اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهور به همراه دو تن از اعضاي کابينه يازدهم راهي اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران شدند تا از نزديک در جريان خواسته‌ها و گلايه‌هاي فعالان اقتصادي قرار بگيرند و براي خروج از رکود و بازگشت رونق به چرخه بيشتري از صنايع و واحدهاي توليدي کشور چاره‌انديشي کنند. در جريان اين ديدار، فعالان اقتصادي بر اين نکته پافشاري کردند که دولت بايد مبارزه با فساد را از مرحله شعار به مرحله عمل تبديل کرده و خطوط قرمز خود را براي مبارزه با فساد اداري گسترده در سطح اقتصاد کشور، بشکند.

فعالان اقتصادي بار ديگر بر اين نکته پافشاري کردند که اقتصاد دولتي، دواي درد نيست. از سوي ديگر، بخش خصوصي پس از تحريم آنقدر تکامل يافته است که مي‌تواند گام بزرگي را در اقتصاد بردارد و فضاي اقتصادي براي بخش خصوصي بايد هموارتر شود. در همان جلسه بود که معاون اول رئيس جمهور دستور داد تا کميته‌هاي مشترکي ميان اتاق بازرگاني به نمايندگي از فعالان اقتصادي و دولت تشکيل شود تا بيشتر بر سر رفع اين موانع متمرکز شده و شرايط را براي اقتصادي رو به رشد فراهم کند.حال اما فعالان اقتصادي، پا را فراتر گذاشته و در نامه‌اي 36 بندي به معاون اول رئيس‌جمهور، خواستار اصلاحات اساسي در اقتصاد ايران شده‌اند.


 وزارت صنعت از ماجراي کمپين‌ خودرويي کنار کشيد 

 قائم‌مقام وزير صنعت با تاکيد بر اينکه خودروسازان بايد برنامه‌هاي جديد بازاريابي ترتيب دهند، گفت: وزارت صنعت براي مقابله با کمپين خودرو نخريد يا تشويق مردم به خريد خودرو برنامه‌اي ندارد.

به گزارش مهر، مجتبي خسرو تاج با اشاره به اينکه وزارت صنعت برنامه‌اي براي مقابله با کمپين «خودرو داخلي نخريد» ندارد، گفت: اين کار، يک کاري بنگاهي و شرکتي است و براي مقابله با اين حرکت شرکت‌هاي توليد کننده و فروشندگان خودرو بايد اقداماتي انجام دهند تا بتوانند مشتري جذب کنند و وزارتخانه نمي تواند اقدامي در اين زمينه انجام دهد.


 تعلل 7 ماهه در تصويب حق مسکن 20 هزار توماني کارگران 

 دبيرکل کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران با اشاره به اينکه انتظار مي رفت در هفته دولت افزايش 20 توماني حق مسکن کارگران تصويب شود گفت:اگر اعلام کنند حق مسکن تصويب نمي‌شود، در قالب شوراي عالي کار تصميم‌گيري براي اين پرداختي کارگران را دنبال مي‌کنيم. هادي ابوي در گفت‌وگو با تسنيم، درباره تأخير بيش از حد در تصويب حق مسکن کارگران گفت: براي نمايندگان کارگران اين قابل قبول نيست. واقعاً‌ جاي تعجب دارد که حتي وزير هم نسبت به گلايه هاي کارگران بي تفاوت است . نزديک به 7ماه از تعلل در تصويب اين مصوبه مي گذرد.وي ادامه داد: افزايش 20 هزارتوماني حق مسکن کارگران براي دولت پولي نخواهد بود.در ماه‌هاي گذشته تصور مي‌کرديم دولت در نظر داشته باشد زمان اجراي توافق کارگران و کارفرمايان درباره افزايش حق مسکن را مانند اتفاقي که در سال 92 افتاد تغيير دهد. اما اکنون مدت اين تأخير بسيار طولاني شده و جاي نگراني دارد. ابوي با بيان اينکه هنگام تعيين مزد 94کارگران، نمايندگان دولت و کارفرمايان افزايش 20 هزارتوماني حق مسکن را در محاسبات خود قرار مي دادند و با فرض افزايش 20 هزارتوماني حق مسکن درباره ساير بندهاي مزدي سخن گفته مي شد افزود: متأسفانه دولت کارفرماي بزرگ است.

عضو هيات مديره کانون عالي انجمن هاي صنفي کارگران ايران اظهار داشت: به نظر مي‌رسد وجود هزاران کارگر در بدنه دستگاه هاي اجرايي و در نتيجه نياز دولت به اختصاص بودجه براي افزايش حق مسکن مهمترين دليل در تأخير، تصويب و ابلاغ حق مسکن کارگران است. اما انتظار ما اين است که دولت برخوردي را که با کارمندان دارد با کارگران نيز داشته باشد.

دبيرکل کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران ايران گفت: انتظار مي‌رفت در هفته دولت اين بند ناتمام دستمزد 94 تکميل شود و دولت بحث افزايش 20 هزار توماني را ابلاغ کند. وي گفت:طبق گفته ربيعي وزير کار، تعاون و رفاه اجتماعي، حق مسکن کارگران در شوراي عالي کار با افزايش 20 هزار توماني تصويب شده بود و مقرر بود در هيأت دولت ابلاغ شود. وزير کار وعده کرده که با توجه به شرايط زماني حق مسکن تصويب شود، اما هنوز عملياتي نشده است.

وي گفت:در صورتي که افزايش 20 هزار توماني حق مسکن کارگران به هر دليل مورد موافقت قرار نگيرد از شوراي عالي کار مي‌خواهيم تا نسبت به اين موضوع مجدداً تصميم‌گيري کرده و در قالب بن کارگري يا هر مورد ديگري اين افزايش را در دريافتي کارگران لحاظ کند، اما به ما نمي‌گويند تصويب نشده و در مقابل تصويب هم نمي کنند.


 نحوه قيمت‌گذاري واحد و زمين‌ در شهرک‌هاي صنعتي 

 معاون سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي نحوه قيمت‌گذاري واحد و زمين‌ها در شهرک‌هاي صنعتي را اعلام کرد و گفت: خدمات‌رساني به شهرک‌ها و سطوح مختلف انجام مي‌شود و قيمت تمام شده در شهرک‌ها متناسب با سطح خدمات‌رساني است.

فتحعلي محمدزاده در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه ايجاد امکانات زير بنايي در شهرک‌ها و نواحي صنعتي بر اساس برنامه عملياتي مشخص شده براي آن‌ها انجام مي‌شود، اظهار کرد: با توجه به اين برنامه تعيين مي‌شود که هر پروژه در يک فاز عملياتي مشخص در چه زمان و حجمي بايد انجام شود که البته منظور از فاز عملياتي، بخشي از اراضي شهرک است که طراحي شده و عمليات عمراني آن ظرف مدت سه تا پنج سال به اتمام مي‌رسد.

وي درباره نکات تاثيرگذار بر عملياتي شدن يک پروژه گفت: از موارد اصلي براي تحقق يک برنامه ميزان اعتباري است که صرف‌نظر از محل تامين آن به آن برنامه خاص تخصيص داده شده است. در همين راستا ميزان تحقق برنامه‌ها را به صورت مستمر در شرکت‌هاي استاني و به صورت فصلي در ستاد مورد بررسي قرار مي‌دهيم. معاون عمران سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي با اشاره به نحوه خدمات رساني‌ به شهرک‌هاي صنعتي مختلف در سطح کشور ادامه داد: ارائه خدمات به شهرک‌ها و نواحي صنعتي در پنج سطح متفاوت انجام مي‌شود که با توجه به خدمات دريافتي، قيمت تمام شده واحدهاي صنعتي مستقر در شهرک‌ها نيز متغير است.


 نهادهاي مالي 

 مجمع عمومي بانک مسکن برگزار شد

با حضور وزراي امور اقتصادي و دارايي، راه و شهرسازي و مديرعامل و اعضاي هيات مديره بانک مسکن و برخي از مديران امور و روساي ادارات اين بانک صورت هاي مالي منتهي به پايان اسفند ماه سال 1393 بانک مسکن در مجمع عمومي اين بانک به تصويب رسيد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك مسكن ،در ابتداي اين نشست دکتر محمدهاشم بت شکن مديرعامل بانک طي سخناني رويکردهاي اصلي حاکم بر بانک را در7حوزه پشتيباني از اهداف دولت در بخش مسکن،ايفاي نقش تعهدات دولت يازدهم به ويژه تامين مالي مسکن ،حمايت از طرح هاي مبتني بر رژيم پس انداز و تقويت قدرت خريد مردم،انضباط پولي،شفافيت اطلاع رساني و پاسخ گويي،مشارکت در اصلاح محيط قانوني و مقرراتي صنعت بانکداري و عزم جدي در جهت ارايه طرح هاي جديد و راهکارهاي خلاقانه تامين مالي مسکن عنوان کرد.وي با اشاره به اينکه مسکن يکي از عوامل پيشران خروج ازرکود است ؛گفت در سال گذشته بسته خروج از رکود را تدوين کرديم .

اعتبارشش طرح عظيم ملي در بانک صادرات به تصويب رسيد

با هدف ايجاد زير ساخت ها ي لازم توسعه اقتصادي بانک صادرات ايران اعتبارات شش طرح بزرگ صنعتي کلان را در سطح کشور مصوب کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران، اين طرح ها شامل پتروشيمي سبلان، انرژي گستر جم، ارابه نسيم هگمتانه، مولد برق اسلام آباد، آلومينيوم جنوب و سيراف انرژي مي باشد که توسط بانک متبوع تامين اعتبار گرديده است.تسهيلات ارزي اين طرح ها بالغ بر788 ميليون و 653هزار يورو و 10 ميليارد و 29ميليون يوان مي باشد.همچنين 26 طرح بزرگ از سوي بانک صادرات مصوب شده است که در دست پرداخت و انعقاد قرارداد مي باشد.براي طرح هاي ياد شده مبلغ 2/718 ميليارد ريال مصوب شده است که تاکنون حدود46درصد آن مشتمل بر 1/289/706 ميليارد ريال پرداخت شده است.با بهره برداري از طرح هاي مصوب ، براي افزون بر10 هزار نفر به صورت مستقيم فرصت شغلي ايجاد مي شود.

موفقيت بانک ملت در بخش تيزر و فيلم در جشنواره ملي انتشارات روابط عمومي

بانک ملت در دهمين جشنواره ملي انتشارات روابط عمومي در بخش فيلم و تيزر، رتبه سوم را به خود اختصاص داد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، دکتر مهدي باقريان رييس انجمن متخصصان روابط عمومي در لوح سپاسي خطاب به رشيد خضري، رييس اداره کل دفتر مدير يت و روابط عمومي بانک ملت اعلام کرد: برگزاري باشکوه دهمين جشنواره ملي انتشارات روابط عمومي به پاس ارج نهادن به مساعي بي وقفه روابط عمومي هاي کشور، در عرصه فرهنگ مکتوب، اقدام ارزشمندي است که از سوي انجمن متخصصان روابط عمومي با مشارکت واحدهاي روابط عمومي سراسر کشور برپا شد.


 تريبون 

يک مقام مسئول در ستاد تنظيم بازار:

افزايش نرخ لبنيات غيرقانوني است

يک مقام مسئول در ستاد تنظيم بازار گفت: هيچ مجوزي براي افزايش قيمت لبنيات صادر نشده است.

اين مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: تاکنون هيچ مجوزي براي افزايش قيمت لبنيات صادر نشده است و همان قانون ابلاغ شده قبلي بر آن حاکم است که صنايع لبني به شرط اجراي نرخ خريد 1440 توماني شيرخام مي‌توانستند قيمت محصولات خود را تا 15 درصد افزايش دهند، اين در حالي است که نه تنها اين نرخ قانوني براي خريد شير خام از سال گذشته تاکنون توسط صنايع لبني اجرايي نشده است بلکه قيمت محصولات نهايي در بازار نيز افزايش يافته است.

صنايع توان خريد شيرخام 1440 توماني را ندارند

در همين رابطه ،عضوهيات مديره انجمن صنفي صنايع لبني ايران گفت: باوجود مصوبه ستاد تنظيم بازار براي خريد شيرخام به ازاي هر کيلوگرم يک هزار و 440 تومان، صنايع لبني به دليل عدم کشش بازار و پائين بودن قدرت خريد مردم براي افزايش مجدد قيمت ها توان خريد ماده اوليه با نرخ مصوب را ندارند.

محمد فربد درباره عدم خريد شيرخام با قيمت 1440 تومان توسط صنايع افزود: در حال حاضر شيرخام کيفي با قيمت 1200 تا 1250 تومان از دامداران خريداري مي شود و صنايع توان خريد مواد اوليه با قيمتي بيش از آن را ندارند.

وي با بيان اينکه صنعت لبنيات نيز همانند ساير صنايع همزمان با رشد تورم، افزايش نرخ دستمزد، انرژي، سوخت و تعرفه واردات، با رشد قيمت مواجه است، اظهارداشت: صنعت لبنيات بشدت رقابتي است بنابراين انتظار مي رود دولت از قيمت گذاري دستوري براي صنعت لبنيات دست بردارد تا صنعت به فعاليت خود ادامه دهد.فربد خاطر نشان کرد: در دولت دهم قيمت گذاري دستوري دولت منجر به افزايش بکارگير چربي در فرآورده هاي لبني شد، به طوري که طبق قيمت گذاري دولت محصولات لبني داراي چهاردرصد چربي مشمول نرخ گذاري نمي شدند.

وي اضافه کرد: بنابراين تمامي کارخانجات محصولات بالاي 4 درصد چربي توليد کردند تا مشمول قانون نرخ گذاري نشوند که ادامه اين اقدام مي توانست سلامت جامعه را با مخاطراتي مواجه سازد.

عضو هيات مديره انجمن صنفي صنايع لبني ادامه داد: در حالي که اگر دولت صنايع لبني را موظف به رعايت ضوابط سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان کند مشکلات حل خواهد شد و درکشور نيز با افزايش مصرف چربي در توليد فرآورده هاي لبني مواجه نمي شويم.


 خبــر 

 پارک سوار بيهقي محل ايستگاه قطار پرسرعت تهران- اصفهان

مديرعامل شرکت راه آهن با بيان اينکه منطق قطارهاي سريع السير تردد درب تا درب است، گفت: طبق برنامه قرار است ايستگاه مرکزي قطار سريع السير تهران- اصفهان در پايانه و پارک سوار بيهقي احداث شود.

به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي، محسن پور سيد آقايي با اشاره به افتتاح 30 پروژه ريلي در هفته دولت، يادآورشد: عمده اين پروژه ها در رابطه با افزايش ظرفيت راه آهن و بهبود شبکه فعلي بوده است.

جدول قيمت سکه و ارز

جدول قيمت انواع سکه و ارز در بازار در روز شنبه منتشر شد.به گزارش مهر، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد و قديم شنبه در بازار 917 هزار تومان، نيم سکه 471 هزار تومان، ربع سکه 261 هزار تومان و سکه گرمي 171 هزارتومان اعلام شد.

همچنين نرخ هر گرم طلاي زرد 18 عيار در بازار داخلي 93 هزار و 820 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1123 دلار است.در همين حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را براي فروش 3420 تومان، هر يورو را 3850 تومان، هر پوند را 5210 تومان و درهم امارات را 935 تومان اعلام کردند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته