جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5083

در نشست خبري مشترک با وزير خارجه چک؛
ظريف: متحدان ‌آمريکا از خشونت و افراط حمايت مي‌کنند


موگريني: حل بحران پناهجويان سوري بسيار زمان بر است


اتريش: اروپا علاقه‌مند به روابط خوب و صلح‌آميز با ايران است


انتقاد از نتانياهو در برابر ايران: روابط با آمريکا را نابود کرديد


ماندگار بر جريده عالم


يك نكته از هزاران


مشارکت زميني آمريکا و ترکيه در عمليات آزادسازي موصل عراق


روسيه در حال ساخت پايگاه نظامي محرمانه در سوريه است


سياستمداران آلماني: غرب مسئول بحران مهاجران است


ميـزخبر

دکتر روحاني در ديدار سفير جديد عراق:
ثبات عراق به مثابه امنيت ايران است


10 برابر شدن کمک به پناهندگان سوريه بعد از عکس کودک غرق شده

عراقچي در کميسيون ويژه بررسي برجام:
نقض قطع‌نامه موجب بازگشت تحريم‌ها نمي‌شود


رونمايي از دو اثر جديد استاد محمود فرشچيان


جشن مستند خانه سينما


سرمقاله


 در نشست خبري مشترک با وزير خارجه چک؛
 ظريف: متحدان ‌آمريکا از خشونت و افراط حمايت مي‌کنند 

 
وزير امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد که نداي جمهوري اسلامي ايران، نداي صلح، آرامش، ثبات و گفت‌وگو در منطقه است.به گزارش ايسنا، دکتر محمدجواد ظريف، رييس دستگاه ديپلماسي کشورمان در نشست مطبوعاتي مشترک با لوبو مير زائورالک در پاسخ به سوالي درباره سفر اخير پادشاه عربستان به ايالات متحده و ديدارش با مقامات اين کشور از جمله باراک اوباما، تصريح کرد: ما برخلاف ديگران در روابط دو کشور دخالت نمي‌کنيم ولي توصيه مي‌کنيم که دولت‌ها به جاي دنبال کردن سياست‌هايي که خشونت و ناامني را دامن مي‌زند به نداي جمهوري اسلامي ايران که نداي صلح، آرامش، ثبات و گفت‌وگو در منطقه است بپيوندند.

اين ديپلمات عالي‌رتبه کشورمان با اشاره به راه‌حل جمهوري اسلامي ايران براي حل بحران سوريه و تأکيد بر اهميت ايجاد آشتي ملي و گفت‌وگوي سوري- سوري و با حضور همه بازيگران سوري و در نظر گرفتن نظرات مردم اين کشور، گفت: جامعه جهاني بايد به درک اين واقعيت برسد که کمک به افراط باعث متزلزل شدن پايه‌هاي کشورهاي اين منطقه و ديگر کشورها خواهد شد و در خدمت هيچ کشوري قرار نمي‌گيرد و بايد هرچه زودتر از اقداماتي که باعث گسترش تروريست و افراطي‌گري مي‌شود خودداري کند.

رييس دستگاه ديپلماسي کشورمان در پاسخ به سوال اين خبرنگار مبني بر اين که آيا ايران حاضر است در مبارزه با تروريسم و داعش همکاري کند؟ گفت: ايران در مبارزه با داعش و افراطي‌گري هميشه پيش‌گام بوده و کشورهايي که مايل هستند به اين روند بپيوندند مي‌توانند با جلوگيري از کمک به اين گروه‌هاي تروريستي به اين مبارزه بپيوندند.

وزير امور خارجه کشورمان در ادامه در پاسخ به سوال خبرگزاري صداوسيما مبني بر اين که وزير امور خارجه آمريکا در مصاحبه با نشريه هافينگتون پست گفته که ما به صراحت به ايران مي‌گوييم که به جامعه جهاني ملحق شود و کشوري با عملکرد خوب باشد و از وابستگان نيابتي‌اش در منطقه حمايت نکند، تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران همواره ثابت کرده که دولتي است که به صورت مستمر با خشونت، افراط و تروريسم مبارزه کرده و مي‌کند و سياست‌هاي آمريکا در منطقه باعث دامن زدن به خشونت و افراط شده است و امروز متحدان ‌آمريکا به صورت مستقيم و غيرمستقيم از خشونت و افراط در منطقه حمايت مي‌کنند و اين موضوع را هيچ کس بهتر از وزير امور خارجه آمريکا نمي‌داند.

ظريف با اشاره به اين که برخي از کشورها که براي برخي از مصالح سياسي خود از سياست‌هاي خشونت‌آميز حمايت مي‌کنند، بايد از اين کار دست بردارند،‌ تأکيد کرد: ايران هميشه به عنوان بازيگري جدي، ثبات‌ساز و صلح‌خواه در منطقه عمل کرده و ما همواره اعلام کرده‌ايم که حاضريم با همسايگان خود و جامعه بين‌المللي براي مبارزه با خشونت و افراط همکاري کنيم و از همسايگان خود نيز مي‌خواهيم که چنين سياستي را در پي بگيرند.

ظريف در ادامه اين نشست مطبوعاتي در پاسخ به سوال يک خبرنگار چک در ارتباط با ديدگاه جمهوري اسلامي ايران براي گسترش تعاملاتش با اين کشور اروپايي، گفت: ما از سفر وزير امور خارجه چک و هيأت همراهش به ايران استقبال مي‌کنيم و اعتقاد داريم که اين سفر شروع جديدي براي روابط دو کشور است و اميدواريم با گسترش همکاري‌هاي اقتصادي، تجاري و فرهنگي روابط دو کشور بيش از گذشته گسترش پيدا کند.

او خاطرنشان کرد: روند روابط دو کشور رو به جلو است و اين سفر همان‌طور که اشاره کردم شروع جديدي در اين زمينه خواهد بود. از ديگر سو بازرگانان ايراني و چکي از گذشته‌اي دور با يکديگر تعامل داشتند و اميدوارم که اين سفر تسهيل کننده هرچه بيش‌تر اين روابط باشد.

وي قدمت روابط ايران و چک را 90 سال عنوان کرد و خاطرنشان کرد: دو کشور در حوزه‌هاي روابط صنعتي، تجاري و... يک روابط ديرينه‌اي دارند و اين روابط مي‌تواند همکاري‌هاي دو کشور را تسهيل کند.ظريف به نگراني‌هاي دو کشور از موضوع گسترش افراط و تروريسم و هم‌چنين وضعيت مهاجران اشاره کرد و گفت: دو کشور مي‌توانند در زمينه مبارزه با مواد مخدر و جنايت‌هاي سازمان‌يافته همکاري‌هاي خوبي داشته باشند و زمينه براي گسترش ارتباطات اقتصادي بين دو کشور بعد از پايان تحريم‌هاي ظالمانه وجود دارد.


 موگريني: حل بحران پناهجويان سوري بسيار زمان بر است 

 
خبرگزاري فرانسه : رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا با اشاره به موج جديد مهاجران که در اتحاديه اروپا اختلاف ايجاد کرده است، گفت که حل اين مساله طولاني مدت است و کشورهاي عضو بايد خود را با اين واقعيت جديد منطبق کنند. فدريکا موگريني، رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا پس از نشست غيررسمي دو روزه وزراي اتحاديه اروپا گفت: مساله پناهجويان يک پروسه طولاني مدت است؛ هر چه زودتر آن را بپذيريم، سريعتر مي‌توانيم پاسخي اثرگذار و متحد ارائه دهيم.وي افزود: اين مساله تمام ما را تحت تاثير قرار مي‌دهد. چند ماه پيش ايتاليا، يونان و مالت شاهد اين مساله بودند اما حال مجارستان و اين اتفاق مي‌تواند براي ساير کشورهاي عضو در آينده رخ دهد. موج جديد پناهجويان به اروپا که عمدتا از کشور جنگ‌زده سوريه هستند، موجب اختلاف در ميان 28 کشور عضو اتحاديه اروپا شده است و آلمان خواسته است تا کشورها تعداد بيشتري مهاجر جنگ‌زده خاورميانه و شمال آفريقا را پذيرا باشند.


 اتريش: اروپا علاقه‌مند به روابط خوب و صلح‌آميز با ايران است 

 
صدا و سيما : رييس‌جمهور اتريش برگسترش همکاري‌هاي جمهوري اسلامي ايران و اتريش در همه زمينه‌ها تاکيد کرد.رييس‌جمهور اتريش در پاسخ به اين سوال که اهداف و انتظارات شما در اين سفر که هيات بزرگ اقتصادي حضور دارند، چيست؟ گفت: سفر من سفر سياسي است که معاون صدراعظم، وزير خارجه و ديگر شخصيت‌ها نيز حضور دارند.

وي گفت:اروپا علاقه‌مند به داشتن روابط خوب و صلح‌آميز با ايران است و ما هم بسيار علاقه‌منديم که ايران در ايجاد صلح و ثبات در خاورميانه و منطقه شرکت و همکاري داشته باشد و از تلاش‌هاي ايران براي يافتن راه حل منصفانه و عاقلانه در سوريه و پايان دادن به اين جنگ وحشتناک استقبال خواهد شد. اروپا همچنين علاقه‌مند به تعامل سازنده با ايران و توسعه و گسترش روابط در همه زمينه هاي اقتصادي ، سياسي ، فرهنگي و علمي است. وي تاکيد کرد: ما اکنون اين شانس را داريم که بعد از تصويب نهايي توافق نامه وين، فصل‌هاي بسيار جديدي در روابط با ايران در همه زمينه‌ها باز شود.


 انتقاد از نتانياهو در برابر ايران: روابط با آمريکا را نابود کرديد  

 
عصر ايران : وزير دارايي سابق اسراييل، نتانياهو را به تخريب روابط آمريکا - اسراييل به دليل اختلاف بر سر برنامه اتمي ايران متهم کرد."يايير لابيد" وزير سابق دارايي اسراييل که رياست حزب اعتدالگراي "آينده اي وجود دارد" را برعهده دارد اظهار داشت: نتانياهو به دليل موضع گيري در برابر توافق هسته اي ايران، روابط اسرائيل و آمريکا را به تشنج کشاند؛ او روابط را تخريب کرده است.طبق گزارش راديو رسمي اسرائيل، وي تصريح کرد: نتانياهو گمان مي کرد مي تواند در مجلس سناي آمريکا بر باراک اوباما (رئيس جمهور آمريکا) پيروز شود اما اکنون مجبور است در برابر ملت خود بايستد و به شکست خود اعتراف کند. دولت آمريکا نتيانياهو را به دخالت در سياست‌هاي خارجي خود متهم کرده است.


 ماندگار بر جريده عالم 

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

تصميمات هفدهمين اجلاس شوراي اجرايي

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

سومين اجلاس هيأت امناي دانشگاه اسلامي مجازي

با نک توسعه اسلامي- جده – پادشاهي عربستان سعودي 3 تا 4 جمادي الثاني 1433 هجري قمري/ 24 تا 25 آپريل 2012

گزارش نهايي

قسمت بيست و هفتم

ادامه مطلب

- از دبيرخانه FUIW خواسته شد براي پيگيري ثبت نام IVU در شارجه اقدام نمايد، به خاطر فرايند دراز مدت ثبت نام دانشگاه، تصميم گرفته شد که دانشگاه اسلامي مجازي (IVU) به عنوان يک تسهيل کننده آکادميک ثبت نام شود، تا هويت قانوني خود را پيدا کند و به موازات آن، فعاليت هاي لازم براي ثبت نام IVU به عنوان يک دانشگاه پيگيري شود.

- از دانشگاه آزاد قدس و دبيرخانه FUIW خواسته مي شود تا يک مطالعه درميان اعضاي FUIW به منظور شناخت برنامه هاي برخط موجود در جهان اسلام و دانشگاه هاي علاقه مند به تشريک مساعي با IVU را هدايت نمايند.

- موافقت مي گردد دکتر محمدرضا شاهرخي روي پرتال دانشگاه اسلامي مجازي با توجه به ايده تهيه اطلاعات برنامه هاي برخط موجود در دانشگاههاي عضو در رابطه با خروجي هاي هدايت شده توسط دانشگاه آزاد قدس در مورد برنامه هاي برخط موجود در جهان اسلام کار کند.

- به شوراي اجرايي FUIW توصيه مي گردد تا روي يک حرکت جمعي تأمين مالي براي IVU طراحي و جايابي‌نمايد.

- از دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود، دانشگاه بين المللي اسلامي در مالزي، دانشگاه آزاد قدس و ساير دانشگاه هاي عضو علاقه مند درخواست مي شود، تا با تقديم کارکنان دائمي خود براي همکاري با اين پروژه آن را در همه زمينه ها تجهيز نمايندو همچنين برنامه هاي موجود از دانشگاه هاي مربوط را ارائه دهند و براي همکاري با IVU سرپرستي‌نمايند.

- از عاليجناب دکتر تويجري مديرکل آيسيسکو و دبيرکل FUIW درخواست مي گردد تا يک محل موقت در دفتر منطقه اي آيسيسکو در شارجه را براي IVU پيش بيني نمايد.

گزارش نهايي اين اجلاس بايستي به اجلاس بعدي هيأت امنا IVU ، که به ميزباني دانشگاه بين المللي در مالزي در طول مدت 8 تا 10 ژانويه 2013 تشکيل مي گرددتقديم شود. هيأت امناي IVU تشکرات خود را از دانشگاه بين المللي اسلامي در مالزي (IUM) و نماينده آن، دکتر برقوت ايفل عزيز، به خاطر ميزباني اجلاس آينده هيأت امناي دانشگاه اسلامي مجازي (IVU) اعلام مي دارد. در انتها، همه اعضاي هيأت امنا آرزوي موفقيت پروژه را خواستار شدند، و لزوم همکاري جامع ميان اعضاي FUIW همچنين سازمان هاي اسلامي در ارتقاء پروژه را تصريح کردند.

رئيس هيأت امناي دانشگاه

عاليجناب دکتر عبداله جاسبي

نايب رئيس هيأت امناي دانشگاه مدير دبيرخانه FUIW

عاليجناب دکتراحمد اسکندراني

عاليجناب دکتر القريب ظاهر

آدرس:

مکتب الجامعه الافتراضيه لاتحاد جامعات العالم اسلامي

مبني رقمA4. قريه المعرفه الامارات العربيه المتحده دبي.

تليفون: 3664696.4.971+ /3664695.4.971+

فاکس:3664694.4.971+

البريد الاکترونيکي vu@fuiw.org


 يك نكته از هزاران 

 پليس راه کشور اعلام كرد، علاوه بر اينکه سرعت اتوبوس‌ها در پاسگاه‌هاي پليس راه چک مي‌شود و مسافران نيز مي‌توانند از طريق پيامک به سامانه 110120 آن را به پليس اطلاع دهند ما بازرسان نامحسوسمان نيز به عنوان مسافر در برخي از اين اتوبوس‌ها حضور داشته و در صورت رويت تخلف برابر قانون با رانندگان متخلف برخورد خواهند کرد.

اين دست اقدامات پيشگيرانه لازم و شايسته تقدير است، چرا كه جان مسافران ارزشي بسيار بالا دارد كه متاسفانه مورد بي توجهي قرار مي‌گيرد. اما جداي از انجام اين دست اقدامات آيا استاندارد سازي جاده‌هاي كشور نقشي در كاهش تصادفات و تلفات جاني ندارد؟! اگر درهر اتوبوس يك بازرس نامحسوس قرار بگيرد چه تاثيري بر حادثه ساز بودن جاده‌ها دارد؟! بايد مشكلات را از پايه و در راستاي يكديگر حل و فصل كنيم.


 مشارکت زميني آمريکا و ترکيه در عمليات آزادسازي موصل عراق 

 منابع آگاه عراقي اعلام کردند که وزارت دفاع عراق، وزارت پيشمرگ‌هاي اقليم کردستان و «ائتلاف ضدداعش» در چارچوب اتاق عمليات نظامي که در اربيل ايجاد شده گفت‌وگوهاي خود را درخصوص آزادسازي موصل آغاز کرده‌اند و احتمالاً اين عمليات با مشارکت زميني آمريکا و ترکيه آغاز شود. به گزارش ايسنا، يک منبع امنيتي عراقي که خواست نامش فاش نشود با اعلام اين خبر به روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط تاکيد کرد: نيروهاي زميني ترکيه و آمريکا همراه با نيروهاي زميني عراق در عمليات آزادسازي موصل، مرکز استان نينوا شرکت خواهند کرد. به ويژه اينکه ارتش ترکيه هفته گذشته موافقت پارلمان را براي تمديد مشارکت در عمليات نظامي در سوريه و عراق به دست آورده است.

اين منبع فاش کرد که عمليات آزادسازي موصل طي ماه نوامبر آينده آغاز خواهد شد.


 روسيه در حال ساخت پايگاه نظامي محرمانه در سوريه است 

براساس گزارش مقام‌هاي اطلاعاتي آمريکا، روسيه در حال ساخت يک پايگاه نظامي در لاذقيه، منطقه تحت کنترل رئيس‌جمهوري سوريه است. به گزارش روزنامه ديلي تلگراف،‌ مقام‌هاي آمريکايي نگراني خود را از تازه‌ترين اطلاعات نظامي مبني بر اينکه مسکو خود را براي ارسال صدها پرسنل نظامي به سوريه براي تقويت بشار اسد، رئيس‌جمهوري اين کشور آماده مي‌کند، ابراز کرده‌اند. مقام‌هاي آمريکايي در تازه‌ترين اطلاعات خود گفته‌اند که روسيه در حال ساخت پايگاه نظامي در منطقه تحت کنترل خود است که اين امر به وضوح نشان دهنده برنامه‌هاي حمايتي بيشتر روسيه از نظام اسد است. مقام‌هاي ناشناس آمريکايي مي‌گويند که روسيه يک برج کنترل ترافيک هوايي و واحدهاي مسکوني پيش‌ساخته قابل حمل و نقل براي حدود هزار پرسنل در پايگاه هوايي واقع در شهر بندري لاذفيه ساخته است.


 سياستمداران آلماني: غرب مسئول بحران مهاجران است 

 دو مقام ارشد حزب مخالف دولت در آلمان سياست هاي غرب به رهبري آمريکا را باعث ايجاد بحران مهاجرت و بي ثباتي در اروپا دانستند.به گزارش ايرنا، «زهرا واگن کنشت» معاون دبيرکل حزب چپ و «ديتمار بارتش» عضو اين حزب، قدرت هاي غربي را به استفاده ابزاري از سازمان هاي تروريستي براي دستيابي به هدف هايشان متهم کردند.

اين دو با انتشار يادداشتي سياسي، تاکيد کردند که گروه هاي آدمکش مانند داعش، به طور غيرمستقيم حمايت شده و متحدان آلمان برايشان پول و سلاح فرستاده اند که اين کار باعث جنگ داخلي و آسيب به ميليون ها نفر شده است.


 ميـزخبر 

 نگراني واشنگتن از حضور نظامي روسيه در سوريه

وزير خارجه آمريکا در تماس تلفني با همتاي روسي خود از گزارشات منتشر شده درباره افزايش حضور نظامي روسيه در سوريه ابراز نگراني کرد.به گزارش پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد که جان کري، وزير خارجه اين کشور در تماس تلفني با سرگئي لاوروف، همتاي روسي خود درخصوص گزارشات منتشر شده درباره حضور نظامي روسيه در سوريه گفت‌وگو کرد.

کري ادعا کرد که اگر اين گزارشات درست باشد، چنين تحرکاتي امکان دارد به افزايش درگيري‌ها، کشته شدن تعداد بيشتري از سوري‌ها، افزايش موج آوارگان و ايجاد خطرات در روند مبارزه «ائتلاف بين‌المللي» با داعش در سوريه بينجامد.روزنامه نيويورک تايمز به نقل از مسوولان آمريکايي نوشته بود که روسيه تيم نظامي را به سوريه فرستاده است و احتمالاً 1000 مشاور نظامي يا بيشتر را در فرودگاه شهر لاذقيه مستقر مي‌کند.

همچنين کاخ سفيد اعلام کرده بود که به گزارشات منتشر شده در اين خصوص نظارت مي‌کند.


 دکتر روحاني در ديدار سفير جديد عراق:
  ثبات عراق به مثابه امنيت ايران است 

رييس جمهوري هنگام دريافت استوارنامه سفير جديد عراق در تهران ، با تاکيد براهميت روابط جمهوري اسلامي ايران با کشور همسايه، دوست و برادر عراق، گفت: بي‌ترديد امنيت و ثبات در عراق به مثابه امنيت و ثبات در ايران است.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني در اين ديدار با بيان اين که «آرزوي ما اين است که عراق شاهد استقرار ثبات و امنيت کامل باشد»، اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران همواره از تمام توان و ظرفيت خود براي استقرار ثبات و امنيت در عراق در چارچوب تمايل و خواست دولت و مردم اين کشور بهره گرفته است؛ و اگرچه معتقديم مسئوليت اصلي استقرار امنيت بر عهده دولت و مردم اين کشور مي‌باشد، اما از هيچ کمکي به کشور دوست عراق دريغ نخواهيم کرد.

دکتر روحاني ظرفيت‌ها و استعدادهاي فراوان براي گسترش روابط دو کشور در عرصه‌هاي اقتصادي، فرهنگي و سياسي را نيز يادآور شد و اظهار داشت: خواهان استمرار روابط رو به رشد دو کشور در همه زمينه‌ها هستيم.رييس جمهوري تصريح کرد: آرزوي ما پيروزي ملت عراق در مبارزه با تروريسم و زندگي همه اقوام عراقي در چارچوب يک ملت و در آرامش و امنيت کامل است.

دکتر روحاني ادامه داد: اميدوارم زائران ايراني به زودي بتوانند در امنيت و آرامش به زيارت عتبات عاليات بروند آنگونه که مردم عزيز عراق نيز با آرامش و امنيت از اماکن مقدسه ايران بازديد مي‌نمايند.


 10 برابر شدن کمک به پناهندگان سوريه بعد از عکس کودک غرق شده 

بعد از انتشار عکس کودک سوري غرق شده، ميزان کمک هاي انسان دوستانه به پناهجويان، 10 برابر شد.به گزارش عصر ايران، روزنامه ليبراسيون نوشت: بعد از انتشار تصوير جسد بي جان کودک يک خانواده پناهجوي سوري که در ساحل ترکيه غرق شده بود؛ ميزان کمک هاي انسان دوستانه به پناهندگان 10 برابر شد.در حال حاضر بيش از 4 ميليون نفر از شهروندان سوريه به دليل جنگ و ناامني از کشورشان خارج شده و به ديگر مناطق مهاجرت کرده اند. همچنين صدها هزار نفر در حال حرکت به سمت اروپا هستند.روزنامه فرانسوي ليبراسيون ادامه داد: ميزان کمک هاي مردمي به پناهندگان بعد از انتشار تصوير کودک سوري غرق شده در سواحل ترکيه به ميزان 10 برابر افزايش يافت.


 عراقچي در کميسيون ويژه بررسي برجام:
 نقض قطع‌نامه موجب بازگشت تحريم‌ها نمي‌شود 

 
سخنگوي کميسيون ويژه بررسي برجام مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: عراقچي تاکيد کرد که نقض قطع‌نامه موجب بازگشت تحريم‌ها نمي‌شود.حسين نقوي حسيني در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اينکه ششمين نشست کميسيون ويژه بررسي برجام برگزار شد، توضيح داد: جلسه با حضور آقايان عراقچي، تخت‌روانچي، قشقاوي از وزارت امور خارجه تشکيل شد. رياست جلسه بر عهده آقاي زاکاني و با حضور کليه اعضا بود.

نماينده مردم ورامين و پيشوا در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: در ابتداي جلسه نکاتي پيرامون مباحث قبلي مطرح شد. بحث گفت‌وگوي ويژه شبکه دو نيز عنوان شد که زاکاني توضيح داد اولا قبل از حضور و در هنگام دعوت، به اينجانب اطلاع داده نشد که ميهماني از دولت و تيم مذاکره‌کننده حضور خواهد داشت. بلکه در بين راه به اينجانب اطلاع دادند و ديگر اينکه ما مطابق مصوبه کميسيون بناي مناظره با هيچکس را نداشته و نداريم چون ما در مقام قضاوت و داوري هستيم نه مخالفت يا مخالفت.

وي اظهار داشت: پس از توضيحات اوليه، عراقچي وارد بحث شد و با تاکيد بر بيانات مقام معظم رهبري در ملاقات نمايندگان مجلس خبرگان با معظم‌له، تعبير خودشان را از بيانات حضرت آقا بيان کردند و باز هم به‌عنوان نظر کارشناس تصويب برجام در مجلس را صلاح ندانستند.

نقوي حسيني با بيان اينکه عراقچي در ادامه به نقش مجلس اشاره کرد، گفت: وي بر اين باور است که مجلس به برجام اگر به‌عنوان يک معاهده نگاه نکند، مي‌تواند نقش قوي‌تري ايفا کند؛ چون وقتي که معاهده سند و به تصويب مجلس برسد، قانون مي‌شود و خودمان را به دست خودمان ملزوم کرده‌ايم. وي در ارتباط با ابعاد حقوقي قطعنامه و برجام توضيح داد که شوراي امنيت فعاليت هسته‌اي جمهوري اسلامي را تحت فصل هفتم منشور ملل متحد قرار داده بود.

سخنگوي کميسيون ويژه بررسي برجام ادامه داد: عراقچي همچنين عنوان کرد قطع‌نامه‌هاي قبلي ممکن است به لحاظ تحريم‌هاي اعمال شده، مهم نبوده باشند، ولي مجوزي بود براي اقدامات تحريمي ساير دولت‌ها مثل آمريکا و همپيمانان آنها و چنين اقدامات تحريمي آنها به سوي اجماع جهاني و تبعيت ساير کشورها از تحريم پيش مي‌رفت ولي قطع‌نامه 2231، موضوع هسته‌اي را ذيل فصل 25 تعريف مي‌کند.

وي اظهار داشت: به گفته اين عضو ارشد تيم مذاکره کننده کشور خروج از ذيل فصل هفتم يکي از دستاوردهاي حقوقي قطع‌نامه 2231 است. نکته ديگر اينکه شوراي امنيت در اين قطع‌نامه، برنامه‌ هسته‌اي ايران را با چشم‌انداز تجاري شدن آن مورد تاييد قرار مي‌دهد. بنابراين برنامه هسته‌اي که تهديد عليه امنيت و صلح جهاني مي‌شد،‌ حالا مورد تاييد قرار گرفته و نه تنها اقدام عليه صلح و امنيت جهاني محسوب نمي‌شود، بلکه آن را تاييد قرار مي‌دهد و کشورها تشويق مي‌شوند با ايران و برنامه هسته‌اي آن همکاري کنند.

اين نماينده ادامه داد: وي گفت که برجام ضميمه قطع‌نامه است و ارزش قطع‌نامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل را دارد. اما قطع‌نامه بخشي از برجام نيست.

يعني نقض برجام موجب بازگشت تحريم‌ها مي‌شود، اما نقض قطع‌نامه موجب بازگشت تحريم‌ها نمي‌شود. مطابق قطعنامه تحريم‌هاي تسليحاتي و موشکي بلافاصله لغو نمي‌شود. از نظر ما هم لغو تحريم‌هاي تسليحاتي و موشکي خط قرمز نبوده و نيازي هم به لغو نداشتيم چون در اين زمينه به پيشرفت‌هاي قابل ملاحظه‌اي دست يافتيم و تحريم‌هاي آن را هم رعايت نمي‌کنيم. بنابراين آورده شدن تحريم‌هاي تسليحاتي و موشکي در قطع‌نامه، يعني اينکه نقض آن موجب بازگشت تحريم‌ها نمي‌شود و ما اجازه نداديم که چنين محدوديتي در توافق بيايد چون خط قرمز ما بود که الزام‌آور براي ما نباشد، چون امنيت کشور مهم تر از اين بود که توافقي صورت پذيرد.

نقوي حسيني با بيان اينکه بحث برنامه موشکي در جلسه امروز کميسيون ويژه نيز مطرح شد، اظهار داشت: عراقچي در ادامه گفت که برنامه موشکي جمهوري اسلامي را با سرعت بيشتر و بدون محدوديت پيش خواهيم برد. در حوزه نظامي و تسليحاتي نيز مطابق قطع‌نامه 2231 آورده شد که خريد و فروش تسليحاتي از ممنوعيت قطع‌نامه قبلي به محدوديت مورد به مورد براي مدت نيم‌سال تبديل شده که اولا براي ما لازم‌الاجرا نيست، ثانياً مدت آن محدود است و ثالثاً ما را محدود نمي‌کند.


 رونمايي از دو اثر جديد استاد محمود فرشچيان  


 جشن مستند خانه سينما  


 سرمقاله 

 اعتماد ملي؛ سرمايه صنعت خودروسازي

دكتر حسين اميدوار

بزرگترين ثروت يك كشور و حكومت، غني بودن سرمايه‌هاي اجتماعي درجامعه آن‌ها مي‌باشد كه با اتكا به آن مي‌توانند برنامه‌هاي مدون و هدف‌هاي بزرگ را دست يافتني و محقق سازند. همراهي مردم با نهادها و ارگان‌هاي مختلف سياسي و اقتصادي برگرفته از سرمايه‌ اجتماعي مي‌باشد كه ارزشمندترين گوهر آن "اعتماد" است. سير حركت به سمت كسب سرمايه‌هاي اجتماعي به گونه‌اي است كه ابتدا متوليان امور مختلف هدفي را پايه گذاري مي‌كنند و پس از‌آن به جلب اعتماد مردم مبادرت مي‌ورزند و پس از آن همراهي مردم را كسب خواهند كرد.

اما در كشور ما به علت دولتي بودن امور مختلف همچون، اقتصاد و فرهنگ، روند اين جريان معكوس بوده و سيري غيرمنطقي در پيش دارد. به عبارتي مسولان و متوليان امر در هدف گذاري اشتباه مي‌كنند و يا راه رسيدن به آن را اشتباه مي‌روند. درهمين حال توقع دارند مردم به آنها اعتماد كنند و كمال همكاري و همراهي را داشته باشند.

ازآنجا كه اعتماد حلقه وصل بين هدف و همراهي مي‌باشد، اگر حاصل نشود عملا نه هدفي محقق مي‌شود و نه همراهي صورت مي‌گيرد.

وضعيت امروز صنعت خودروسازي كشور نيز برهمين اساس و رويه غلط دچار چالش شده است. اگر امروز شاهد كمپين «خريد خودروي صفرممنوع» هستيم، نتيجه عدم موفقيت خودروسازان در جلب اعتماد جامعه مي‌باشد. اعتمادي كه مي‌توانست موجب همراهي و تحقق اهداف اين صنعت گردد. اما هم اكنون پس از نيم قرن فعاليت توليدي، به اين نقطه رسيده‌ايم كه مردم تصميم گرفته‌اند اعتماد اجباري خود را از خودروسازان پس بگيرند.

البته اين به معناي خصومت و كارشكني جامعه نيست، بلكه مي‌تواند واكنشي به نوع عملكرد و كيفيت توليدات داخلي باشد.

آنچه دراين شرايط مي‌تواند فضا را تلطيف كند و به عادي سازي روابط منجر گردد، پذيرش حق و خواسته‌ مردم از سوي متوليان صنعت خودروسازي كشور مي‌باشد. اما دراين زمينه نيز حركتي معكوس را از سوي آنها شاهد هستيم و بجاي اينكه به دلجويي از مردم و برنامه ريزي براي بهبود محصولات خويش برنامه ريزي كنند و وعده محصولاتي با كيفيت و قيمت بهتر بدهند، از موضع برخورد و جبهه گيري در مقابل مردم برآمده‌اند!!. اين كه مديران و مسولان صنعت خودروسازي مدام تاكيد كنند كه قيمت خودرو را كاهش نمي‌دهند، دقيقا نماد برخورد و پيكارجويي با مصرف كننده است.

اينجاست كه دولتي بودن اقتصاد و صنعت آفت‌هاي خود را بروز مي‌دهند و ملاك عمل و شعار تجارت را كه " هميشه حق با مشتريست" را ناديده مي‌گيرند و برجايگاه خود پافشاري مي‌كنند. تمام اين عوارض به اين علت است كه صنعت خودروسازي كشور در طي چندين دهه با كنترل بازار و بدون رقيب به فعاليت خود ادامه داده و بازار تضميني كه براي خود ساخته است ميلي براي تغيير و پذيرش انتقادات و خواسته‌هاي مصرف كننده را ندارند.

برپايه عادت ديرينه ما در داشتن توهم توطئه، شايد گفته شود كه راه افتادن كمپين‌هاي نخريدن خودروي داخلي از سوي يك جريان مغرض و كارشكن صورت گرفته است، اما حق انتخاب مردم كه توطئه نيست.

آنها مي توانند با مقايسه قيمت و كيفيت محصولات داخلي با خودروهاي خارجي، خود را محق بدانند كه چه چيزي را بخرند و يا از خريد چشم پوشي كنند.

مع‌الوصف، اعتماد از دست رفته جامعه نسبت به خودروهاي داخلي حقيقتي است كه نمي‌توان با بهانه‌هاي واهي آن را ناديده گرفت. اين نگراني خودروسازان بايد در سال‌ها پيش كه بدون هيچ تحريم و محدوديتي يك خودروي داخلي را با قيمتي معادل 3 ميليون تومان مي‌ساختند و سه تا چهار برابر به مردم مي‌فروختند، ايجاد مي‌شد تا امروز به يكباره با بي ميلي مردم نسبت به محصولاتشان مواجه نشوند.

حال نيز اين فرصت وجود دارد تا با تمهيدات ويژه نسبت به خواسته‌هاي مردم برنامه ريزي كنند و اين فاصله ميان خود با مصرف كنندگان را به حداقل برسانند.

مسلماً رويه كنوني به سود مردم و اقتصاد كشور نخواهد بود، اما قرار نيست بار عملكرد ضعيف صنعت خودروسازي بر دوش مردم محول شود و آنها براي چرخيدن چرخ اقتصاد و صنعت كم كيفيت خودرو از جيب و جانشان مايه بگذارند و خودروسازان نيز بر راه و روش قبل حركت و ارتزاق كنند.

باتوجه به تمايلي كه در ميان شركت‌هاي خارجي براي سرمايه گذاري در اين صنعت وجود دارد، مي توان از اين فرصت استفاده كرده و با برنامه ريزي صحيح از توان صنعتي آنها براي ارتقاي كيفيت محصولات داخلي استفاده كرد.

اين امر منوط به تغيير نگاه يكسويه دولت به صنعت خودروسازي مي‌باشد، در غير اين صورت اگر امروز بار ديگر مردم با محصولات داخلي آشتي كنند، مسلما در آينده‌اي نچندان دور وضعيت مشابه امروز و به مراتب سخت تر در انتظار صنعت خودروسازي خواهد بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته