جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5083

وزير نفت :
مشکل توسعه پارس جنوبي نه کمبود پول، بلکه مديريت است


احياي تالاب هورالعظيم با همکاري وزارت نفت


ورود ايران به بازار خرده‌فروشي نفت


معادلات انرژي


شهرستان ها


 وزير نفت :
 مشکل توسعه پارس جنوبي نه کمبود پول، بلکه مديريت است 

 
ايران برداشت از بزرگ‌ترين ميدان گازي جهان يعني پارس جنوبي را يک دهه با تاخير نسبت به رقيب قطري آغاز کرد.

به گزارش فارس،زماني که مديران اقتصادي در ايران به دنبال توسعه صنعت پر حرف و حديث خودرو بودند و ميزان سرمايه‌گذاري‌هايي انجام شده در اين صنعت را نسبت به واقعيت اغراق‌آميزتر اعلام مي‌کردند تا ادامه سرمايه‌گذاري در اين صنعت را توجيه کنند، قطري‌ها با غول‌هاي بزرگ نفتي جهان قراردادهاي بسيار شيريني براي برداشت گاز و ميعانات گازي از پارس جنوبي منعقد مي‌کردند.

در قراردادهاي قطري‌ها براي توسعه سهم شرکت‌هاي خارجي از درآمدهاي ميدان به 60 درصد بالغ مي‌شود و وقتي از قطري‌ها درباره دليل اين دست‌و‌دل بازي گشاده‌دستانه‌ و بي‌سابقه‌اي سؤال شد پاسخ دادند که ما در واقع از سهم ايران از اين ميدان را به خارجي‌ها بخشيده‌ايم.

پس از حدود يک دهه، در طرف ايراني پارس جنوبي هم قراردادهاي محدودي با شرکت‌هاي خارجي براي توسعه پارس جنوبي امضا شد. شرکت‌هايي با توجه به قراردادهاي شيرين قطري‌ها انگيزه بسيار کمتري براي کار در طرف ايراني پارس جنوبي داشتند.

بر خلاف قطري‌ها که براي توسعه اغلب فازهاي اين ميدان تقريبا به صورت همزمان قرارداد بستند، در طرف ايراني توسعه پارس جنوبي با کندي آغاز شد و حتي وقتي به صورت همزمان فازهاي باقيمانده پارس جنوبي صاحب قرارداد با پيمانکاران داخلي شدند نيز صداهايي به مخالفت برخاست. در ايران، علاوه بر کم‌تجربگي پيمانکاران نفتي ايراني، تحريم‌هاي شديد و ظالمانه هم مانع جدي دسترسي به تکنولوژي پيشرفته مورد نياز صنعت نفت و پول کافي براي توسعه ميادين مشترکي مانند پارس جنوبي بوده است.

با اين وجود در ماه‌هاي اخير درباره تاخير پيمانکاران ايراني در توسعه پارس جنوبي زياد صحبت مي‌شود. بدون اينکه به شرايط کاري آنها در توسعه اين ميدان توجه شود.

در عين حال پيش از اين بيژن زنگنه وزير نفت گفته بود مشکل توسعه پارس جنوبي نه کمبود پول، بلکه مديريت است.

با اين حال وي به تازگي در نشست خبري اخير خود به موضوع تزريق منابع مالي به پارس جنوبي اشاره کرد و گفت:« من گفتم ما نمي‌توانيم 17 فاز را همزمان جلو ببريم، چنانکه در سال هاي 90 و 91 نزديک به 40 ميليارد دلار در مجموع در صنعت نفت سرمايه‌گذاري شده بود که عدد بزرگي است که اين رقم در سال 92 به 10 ميليارد دلار رسيد و در سال 93 به زور به 6 ميليارد دلار رسيد و امسال هم به دليل کاهش قيمت نفت تقريبا هيچ نداريم.»

البته آنچه زنگنه درباره تزريق منابع مالي در سال‌هاي 90 و 91 بيان کرده مربوط به منابع مصوب است و نه منابع تخصيص يافته که تقريبا نصف ميزان مصوب آن محقق شده است.

وي اضافه کرده است: «به همين دليل ما اين 17 فاز را بر حسب زماني که مي‌توانستند به توليد گاز برسند اولويت‌بندي کرديم» به عبارت دقيق‌تر تزريق منابع مالي به بخشي از فازها تقريبا متوقف شد يا به ميزان بسيار زيادي کاهش پيدا کرد و منابع مالي و توان مديريتي روي 7 فازي که پيشرفت بيشتري داشتند، متمرکز شد.

وي در ابتداي قبول مسئوليت گفته بود پيشرفت پارس جنوبي با زماني که من آن را ترک کردم، تفاوت چنداني نکرده است.

عليرغم آنکه مسئولان عاليرتبه دولتي در پاييز 92 اعلام کردند ديوار تحريم‌ها ترک خورده است، اما سرعت پيشرفت فازهاي پارس جنوبي به دلايل مختلف به ميزان قابل توجهي کاهش يافته و متوسط پيشرفت ماهانه از حدود 1.5 درصد به حدود 0.6 درصد در اين دوره رسيد. اين سرعت پيشرفت ماهانه کمترين ميزان ثبت شده در 4 دوره مورد اشاره است.

کارشناسان نفتي مي‌گويند: اگر توسعه فازهاي باقيمانده با همين سرعت فعلي جلو برود، پايان کار بعضي از فازهاي پارس جنوبي (فارغ از فاز 11 که تنها فاز بدون قرارداد اين ميدان است) به سال‌هاي نخست دهه اول سده 1400 شمسي موکول خواهد شد.

عليرغم آنکه تحريم‌ها، هزينه اجراي پروژه‌هاي توسعه پارس جنوبي را به ميزان قابل توجهي افزايش داد اما با فرض درآمد روزانه 11 ميليون دلار براي هر فاز پارس جنوبي که در سال به 4 ميليارد دلار بالغ مي‌شود (اين رقم با توجه به قيمت نفت تغيير مي‌کند) مشخصا هر روز، هر ماه و هر سال تاخير در برداشت از اين ميدان باعث عدم‌النفع بسيار کلاني براي کشور خواهد شد؛ چنانکه تفاوت سرعت در توسعه فازهاي پارس جنوبي مي‌تواند تفاوت ده‌ها ميليارد دلاري در سود و زيان ايران در برداشت از اين ميدان مشترک ايجاد کند.


 احياي تالاب هورالعظيم با همکاري وزارت نفت 

 
رئيس سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به احياي تالاب هورالعظيم بواسطه همکاريهاي مناسب وزارت نفت گفت: در مجموع تعامل خوبي با وزارت نفت برقرار است و برنامه‌اي نيز به صورت مشترک در دست تدوين داريم.

به گزارش شانا، معصومه ابتکار، رئيس سازمان حفاظت محيط زيست، درباره مباحث مربوط به تالاب هورالعظيم گفت: يکي از شعارهاي دولت تدبير و اميد توجه به موضوع محيط زيست بود و تغيير رويکردي هم که در دولت يازدهم اتفاق افتاده در اولويت بودن مسائل محيط زيست کشور است که خوشبختانه اقدامهاي زيادي نيز در اين باره انجام شده است.

وي افزود: برنامه اکتشاف نفت در محدوده تالاب هورالعظيم در پايان دوره دولت هشتم مشروط به اين بود که تالاب خشک نشود و يا آسيبي به آن وارد نشود، با قيد اين شرط در آن دوره، با برخي طرحها موافقت شد، اما متاسفانه با تغيير دولت و در زمان دولتهاي نهم و دهم، تالاب دايک بندي شد و مانع ورود آب به تالاب شدند.

ابتکار تصريح کرد: از روزهاي ابتدايي شروع دولت يازدهم ما خواستار باز شدن دايکها و ورود آب به تالاب شديم، از نيمه هاي سال گذشته اين اتفاق عملياتي و آب وارد هورالعظيم شد و بخشهايي از تالاب آبگيري و احيا شد که مانع ورود گرد و غبار در بخشهايي از منطقه شده است.

رئيس سازمان حفاظت محيط زيست عنوان کرد: در مجموع، تعامل خوبي با وزارت نفت برقرار است و برنامه‌اي نيز به صورت مشترک در دست تدوين داريم.


 ورود ايران به بازار خرده‌فروشي نفت 

 يک مقام مسئول با اشاره به افزايش سه برابري فروش و صادرات گازوئيل در بازارچه‌هاي مرزي به کشورهاي همسايه گفت: ماهانه بيش از 34 ميليون ليتر گازوئيل از بازارچه‌هاي مرزي به کشورهاي همسايه صادر مي‌شود.

محمدرضا مظلومي در گفتگو با مهر درباره برنامه افزايش فروش سوخت مايع در بازارچه ها و جايگاه‌هاي مرزي با کشورهاي همسايه، گفت: در شرايط فعلي در اکثر مبادي مرزي فروش فرآورده هاي نفتي به ويژه بنزين و گازوئيل به صورت داخل باک و يا خرده فروشي در حال انجام است.مدير بازرگاني شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران با اعلام اينکه در شعاع 20 کيلومتري مرزها در استان خراسان رضوي، خراسان جنوبي و بخش‌هايي از استان سيستان و بلوچستان فروش خرده فروشي به صورت گسترده اي در دستور کار قرار گرفته است، تصريح کرد: پيش بيني مي شود اين روش جديد عرضه بنزين و گازوئيل به زودي در استان کردستان هم عملياتي شود.

اين مقام مسئول با اشاره به افزايش سه برابري فروش و عرضه انواع سوخت مايع به ويژه بنزين و گازوئيل در بازارچه هاي مرزي ايران، اظهار داشت: در تير ماه سال جاري بيش از 34 ميليون ليتر گازوئيل از طريق جايگاه‌ها و بازارچه‌هاي مرزي سوخت عرضه شده که نسبت به 12 ميليون ليتر مدت مشابه سال گذشته رشد حدود 3 برابري را نشان مي‌دهد.

مظلومي با يادآوري اينکه ميزان فروش سوخت و به ويژه گازوئيل در مبادي مرزي در مرداد ماه سال جاري هم افزايشي قابل توجه داشته است، تاکيد کرد: پيش بيني مي شود با تمهيدات ديده شده با اجراي اين روش جديد عرضه در بخش مبارزه با قاچاق فرآورده هاي نفتي گام هاي مثبتي برداريم.مدير بازرگاني شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران با بيان اينکه توسعه جايگاه ها و بازارچه هاي مرزي سوخت منجر به افزايش حجم صادرات گازوئيل ايران مي‌شود، تبيين کرد: همزمان با افزايش صادرات و تامين سوخت کشورهاي همسايه حجم قاچاق هم به شکل قابل توجه اي مديريت مي شود.

به گفته وي هم اکنون تعداد جايگاه هاي مرزي در آذربايجان شرقي دو باب، در اروميه چهار باب، در مياندوآب دو باب، در اردبيل يک باب، در ايلام يک باب، در خراسان جنوبي 6 باب، در کردستان دو باب، در خراسان رضوي پنج باب، در کرمانشاه سه باب، در زاهدان سه باب، در اهواز يک باب، در آبادان يک باب، در گيلان يک باب، در چابهار و زاهدان و در مجموع استان سيستان و بلوچستان چهار باب و در استان گلستان يک باب جايگاه سوخت مرزي در مدار بهره برداري قرار دارد.


 معادلات انرژي 

 قرارداد مطالعه احداث خط لوله گاز صادراتي به عمان بزودي نهايي مي شود

مديرعامل شرکت ملي صادرات گاز ايران گفت: قرارداد انتخاب مشاور ايراني پروژه مطالعه احداث خط لوله صادرات گاز ايران به عمان ظرف 10 روز آينده نهايي مي شود.به گزارش ايلنا، عليرضا کاملي با بيان اين که انتخاب مشاور ايراني براي مطالعه خط لوله صادرات گاز ايران به عمان نهايي شده و هم اکنون کارهاي قانوني آن براي سپردن اين پروژه در حال انجام است، تصريح کرد: هم اکنون مشاور ايراني کار مطالعه براي احداث خط لوله 200 کيلومتري از کوه مبارک به بندر صحار عمان انتخاب شده و کارهاي قانوني آن براي سپردن اين پروژه در حال انجام است.کاملي با بيان اين که اين پروژه در دو بخش زميني و دريايي تعريف شده است، گفت: بخش زميني اين پروژه از رودان به کوه مبارک به طول تقريبي 200 کيلومتر و بخش دريايي از کوه مبارک به بندر صحار نيز 200 کيلومتر است.

وي افزود: طبق برنامه قرار است مطالعات مهندسي دو بخش دريايي و زميني به صورت همزمان انجام شود تا خللي در اجراي اين دو خط به وجود نيايد.

براساس توافق سال 2013 ميان دو کشور، قرار است براي 15 سال روزانه 28 ميليون مترمکعب گاز ايران از طريق يک خط لوله از بستر خليج فارس به عمان صادر شود که ارزش بسيار بالايي دارد و سبب تحکيم روابط دو کشور مي شود.

پس از توافق ايران و 1+5 مذاکره با متقاضيان دريافت گاز از ايران افزايش يافته است بگونه اي که هم اکنون هم اکنون بسياري از کشورها آسيايي و اروپايي براي سرمايه گذاري در بخش بالادست و پايين دست بخش گاز اعلام آمادگي کردند و دريافت گاز از ايران را بصورت جدي تري دنبال مي کنند.

معاون وزير انرژي آفريقاي جنوبي:

به دانش ايران براي توسعه صنعت پتروشيمي نياز داريم

معاون وزارت انرژي آفريقاي جنوبي گفت: صنعت پتروشيمي ايران داراي قابليتهاي زيادي است و در اين مسير، آماده همکاري و انتقال دانش فني ميان دو کشور هستيم.

به گزارش شانا، تمبيسيله ماجولا، معاون وزارت انرژي آفريقاي جنوبي از نياز عمده کشورش به دانش و فناوري ايران براي احداث مجتمعهاي پتروشيمي در کشورش خبر داد و ابراز اميدواري کرد که بتواند به عنوان نخستين کشور خارجي در دوره پساتحريم، براي مشارکت در طرحهاي صنعت پتروشيمي در ايران سرمايه گذاري کند.

وي درباره صنعت پتروشيمي ايران گفت: ايران از نظر صنعت پتروشيمي بسيار پيشرفته است و در زمينه هاي مختلف رشد خوبي داشته است و ما انتظار داريم که بتوانيم از دانش و فناوري اين کشور براي دستيابي به اهداف توسعه اي خود در زمينه توليد محصولات متنوع پتروشيمي استفاده کنيم.

معاون وزارت انرژي آفريقاي جنوبي افزود: در گذشته، ارتباط خوبي با ايران داشتيم و از حمايت آنها در صنعت پتروشيمي خود بسيار بهره برده ايم و باور دارم که از الگوبرداري و استفاده از شيوه هاي مهندسان ايراني بتوانيم آينده خوبي را براي صنعت پتروشيمي آفريقاي جنوبي تصور کنيم.

معاون وزير انرژي آفريقاي جنوبي ادامه داد: ما خواستار ايجاد همکاري ميان شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران با وزارت انرژي افريقاي جنوبي هستيم و از توان لازم براي توسعه و توليد محصولات پتروشيمي بخصوص GTL را در ايران دارا هستيم و قصد داريم براي توليد اين محصول در ايران سرمايه گذاري کنيم. همچنين نياز داريم که ايران به ما در ساخت پالايشگاه و کارخانه هاي توليد محصولات پتروشيمي کمک کرده و از تکنولوژي پيشرفته ايران بهره ببريم.

تمبيسيله ماجولا نخستين ديدار تيم وزارت انرژي افريقاي جنوبي را با مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي و همکارانش مثبت ارزيابي کرد و گفت : اميدوارم همکاريها هر چه زودتر آغاز شود و شاهد رشد و موفقيت صنعت پتروشيمي آفريقاي جنوبي باشيم .به نظرم همکاري براي کسب سود بيشتر براي هر دو کشور آغاز شده است.

معاون وزارت انرژي آفريقاي جنوبي در زمينه نوع سرمايه گذاري اين کشور در ايران گفت: اميدواريم بعد از برداشته شدن تحريمهاي ايران، يکي از نخستين کشورهايي باشيم که در زمينه صنعت انرژي و پتروشيمي در ايران سرمايه گذاري مي کنيم و باور دارم که همکاري سازنده اي با ايران خواهيم داشت . وي اظهار کرد: نخستين گام مدنظر وزارت انرژي آفريقاي جنوبي براي سرمايه گذاري در ايران، توسعه واحدهاي GTL است. همچنين در نظر داريم تا در زمينه توليد محصولات مختلف پتروشيمي يک جوينت ونچر يا همکاري مشترک با ايران برقرار کنيم. همچنين مي توانيم در زمينه تبادل محصولات با ايران همکاري داشته و برخي محصولات مورد نياز خود را در زمينه صنعت پتروشيمي از ايران خريداري کنيم.

معاون وزير انرژي آفريقاي جنوبي در مورد عمده محصول مورد نياز آفريقاي جنوبي براي صنعت پتروشيمي، ازتامين خوراک گاز طبيعي براي توليد محصولات پايين دست پتروشيمي ياد کرد و گفت : ذخيره خوراک ما به پايان رسيده است و قصد داريم هر چه سريعتر مواد خام کارخانه هاي خود را از ايران تامين کرده و در اين زمينه سرمايه گذاري خواهيم کرد.

واردات نفت هند از ايران کاهش يافت

واردات نفت خام هند از ايران در ماه اوت نسبت به ماه قبل 7.7 درصد کاهش يافت اما به رغم اين کاهش، همچنان انتظار مي‌رود که هند پس از لغو تحريم‌ها عليه ايران واردات نفت خود از اين کشور را افزايش دهد.

به گزارش ايسنا، آمارهاي کشتيراني و تحقيقات نفتي و پيش‌بيني‌هاي رويترز حاکي از اين است که در آستانه تعطيلي دو پالايشگاه هند در روزهاي آينده، واردات نفت خام اين کشور از ايران در ماه اوت با 27 درصد کاهش نسبت به دوره مشابه سال قبل به پايين‌ترين سطح پنج ماه اخير رسيده است. پالايشگاه‌هاي اسار و مانگلور واحد‌هاي پالايشگاهي خود را از اواسط سپتامبر به مدت يک ماه تعطيل خواهند کرد که از ماه گذشته به کاهش خريد نفت هند منجر شده است.


 شهرستان ها 

 پيشرفت 75 درصدي بزرگترين واحد توليد متانول جهان

پيشرفت فيزيکي پتروشيمي کاوه، هم اکنون به مرز 75 درصد رسيده است.

به گزارش شانا، شرکت متانول کاوه با هدف احداث بزرگترين واحد توليد متانول در جهان با درجه کيفي A–A و ظرفيت 7000 تن در روز در بندر دير واقع در بوشهر تاسيس و در حال حاضر فاز ساخت و ساز خود را پشت سر مي گذارد.سرمايه گذاري پتروشيمي متانول کاوه با تشکيل کنسرسيومي با عامليت بانک تجارت و مشارکت بانکهاي ملت، تجارت و صنعت و معدن انجام مي شود.

متانول مايعي شفاف و بي رنگ است که به طورگسترده در توليد انواع مختلف مواد شيميايي همانند فرمالدئيد, رزين ها,,DMEMTBE اسيد استيک, حلالها, الفين ها و غيره... استفاده مي شود. همچنين متانول را مي توان به عنوان يک منبع انرژي پاک براي توربينها، اتومبيلها, سوخت بيلهاي الکتريکي و غيره مورد توجه قرار داد که ضمن سازگاري با محيط زيست داراي ارزش حرارتي بالا و موثري نيز هست.

شرکت سوييسي متانول کازاله به همراه شرکت فني مهندسي پيدک با مليت ايراني و فعال در حوزه نفت و گاز و صنايع پتروشيمي به عنوان پيمانکار مهندسي اوليه، مهندسي جزئيات و تدارکات پروژه در اين پروژه مشارکت دارند و پيش بيني مي شود تا پايان سال 2015 فاز اجرايي آن به پايان برسد. ظرفيت فعلي کشور حدود 3,5 ميليون تن در سال است که در صورت اجرا و پايان اين طرحها بخصوص متانول کاوه در زمانبندي مقرر ظرفيت اسمي متانول کشور در سالهاي آتي به حدود 20 ميليون تن در سال خواهد رسيد.

مصرف فعلي کشور در حال حاضر حدود 230 هزار تن در سال است که عمدتاً در تهيه MTBE و فرمالدئيد به کار مي رود که با راه‌اندازي طرحهاي صنايع پتروشيمي (نظير اسيد استيک) و ديگر صنايع پايين دستي اين ميزان به حدود 410 هزار تن در سال 1389 افزايش خواهد يافت .

ايران به دليل بهره مندي از ذخاير عظيم گازي در صورت سرمايه گذاري در پروژه هايي نظير MTO/NTP براي توليد الفين ها از متانول مي تواند پيشتاز باشد. اين طرحها مي تواند مصرف متانول داخلي را به شدت افزايش دهد.

به گزارش روابط عمومي شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران، کشورهاي چين، ژاپن، کره جنوبي، هند، سنگاپور، تايوان، تايلند، ترکيه، اروپاي غربي با جمع کل واردات 15 ميليون تن عمده ترين بازارهاي هدف براي متانول صادراتي خاورميانه محسوب مي شوند. از اين رو ابراهيم عسکريان، مديرعامل پتروشيمي متانول کاوه با اشاره به پيشرفت فيزيکي 75 درصدي فاز نخست اين طرح گفته بود: در صورت حمايت دولت، فاز دوم اين پروژه پس از پايان کار در فاز نخست آغاز مي شود.

وي از مراحل نهايي نصب و ساخت واحدهاي يوتيليتي، نصب راکتور و برجهاي تقطير و واحد نيروگاهي اين طرح خبر داده و افزوده بود: با راه اندازي اين طرح روزانه هفت هزار تن به توليد متانول کشور افزوده مي شود.

افزايش توليد زودهنگام از ياران شمالي منتفي است

مجري طرح توسعه ميدان نفتي ياران شمالي با اعلام اينکه افزايش توليد زودهنگام از اين ميدان مشترک در سال جاري منتفي است گفت: طبق برنامه برداشت 30 هزار بشکه‌اي از اين ميدان بهار 95 محقق مي‌شود.

آرش باقرزاده در گفت‌وگو با تسنيم درباره افزايش توليد زودهنگام اين ميدان در تيرماه به 15 هزار بشکه در روز توضيح داد: افزايش توليد پلکاني ميدان ياران شمالي توسط هيئت مديره شرکت ملي نفت بررسي شد؛ با توجه به اينکه طبق برنامه بايد توسعه طرح تا بهار 95 تکميل شود، تصميم گرفته شد تا بدون تحميل هزينه‌ مضاعف، افزايش توليد در تاريخ تعيين شده محقق شود.

وي با اشاره به اين که هم اکنون پيشرفت طرح به 64 درصد رسيده است گفت: با حضور چهار دکل حفاري در ميدان ياران شمالي تا آذرماه حفاري کليه چاه‌ها به پايان خواهد رسيد.

مجري طرح توسعه ميدان نفتي ياران شمالي با اعلام اينکه کالاها و تجهيزات مورد نياز براي بخش سطح‌الارضي طرح از نقاط مختلف ايران و جهان خريداري شده است و در حال دريافت آن هستيم گفت: ساخت کارخانه بهره‌برداري اين ميدان نيز پيشرفت خوبي دارد.

ميدان نفتي ياران شمالي در فاصله تقريبي 130 کيلومتري از غرب شهر اهواز، در راستاي مرز ايران و عراق و درمجاورت تالاب هورالهويزه قرار گرفته است.

قرارداد توسعه اين ميدان مشترک با عراق بين شرکت توسعه و مهندسي نفت (متن) به عنوان کارفرما و شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشيا به عنوان پيمانکار در سال 1390 درقالب قرارداد اچ.اُ.اي امضاء شد البته بعد از مدتي قالب اين قرارداد به بيع متقابل تغيير يافت.

حجم نفت درجاي اين ميدان معادل 998 ميليون بشکه است که با احتساب ضريب بازيافت 5.3 درصدي، نفت قابل استحصال آن حدود 52.5 ميليون بشکه نفت خام پيش بيني مي‌شود.طبق قرارداد، براي توسعه ميدان نفتي ياران شمالي بايد 20 حلقه چاه حفاري شود که از اين تعداد، 18حلقه چاه توليدي، يک حلقه چاه تعميري و يک حلقه چاه ارزيابي-توليدي خواهد بود. توسعه اين ميدان در دو بخش توليد زودهنگام و توليد نهايي صورت مي‌گيرد که بر اين اساس بايد طي 52 ماه از زمان امضاء قرارداد توليد نهايي روزانه از اين ميدان به 30 هزار بشکه در روز برسد. هم اکنون برداشت زودهنگام از اين ميدان پنج هزار بشکه در روز است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته