جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5083


تمهيدات تأمين‌اجتماعي براي جذب و نگهداشت پزشکان در مناطق محروم


راه‌اندازي دو خط شبانه اتوبوسراني در پايتخت


تامين سرانه درمان از جيب بيمه‌شدگان پردرآمد


نام گذاري مکاني در تهران به نام آيلان، کودک غرق شده سوري


حوادث‌ازهمه‌جا


ضرب المثل ها


خبرها و سخن‌ها


 تمهيدات تأمين‌اجتماعي براي جذب و نگهداشت پزشکان در مناطق محروم 

 
معاون درمان سازمان تأمين اجتماعي گفت: به منظور جذب و نگهداشت پزشکان در مناطق محروم و کمتر برخوردار ضريب افزايشي شهر محل فعاليت براي حق‌الزحمه آنان از سوي اين سازمان لحاظ شده است.به گزارش ايسنا، دکتر محمد علي همتي با بيان اين مطلب افزود: ضريب فوق بر اساس ضريب محروميت منطقه و مشکلات جذب نيرو، مصوبات دولت در خصوص مناطق محروم، آئين نامه ها و ضرائب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، ضوابط حوزه اداري و مالي سازمان در خصوص ضرائب بدي آب و هوا و ساير عوامل تأثيرگذار تدوين و استخراج شده است.

وي اظهار کرد: به منظور استفاده حداکثري از پتانسيل پزشکان شاغل در هر منطقه امکان بکارگيري 3پزشک قراردادي از محل يک رديف تشکيلاتي فراهم شده است.همتي افزود: همچنين در راستاي خدمت رساني درماني مطلوبتر به بيمه شدگان شهرهايي که داراي مراکز درماني ملکي سازمان هستند و به منظور آسان سازي ساز و کار جذب پزشکان با مجوزهاي صادره امکان بکارگيري پزشک قراردادي در رديف هاي بلاتصدي موجود ميسر شده است.

معاون درمان سازمان تأمين اجتماعي با بيان اينکه 6هزار و849 پزشک در مراکز درماني ملکي اين سازمان ارائه گر خدمات درماني به بيمه شدگان هستند، گفت: از اين تعداد 2343 پزشک عمومي و 3414 پزشک متخصص هستند.وي افزود: همچنين 456داروساز، 505 دندانپزشک و 131 نفر دکتر علوم آزمايشگاهي شاغل در مراکز درماني ملکي تأمين اجتماعي به بيمه شدگان و مستمري بگيران خدمات درماني ارائه مي کنند.


  راه‌اندازي دو خط شبانه اتوبوسراني در پايتخت 

 
مديرعامل شرکت واحد اتوبوسراني از راه‌اندازي دو خط شبانه اتوبوسراني در پايتخت خبر داد و گفت: اين خطوط از روز شنبه به بهره‌برداري رسيده است.

پيمان سنندجي در گفتگو با مهر با اشاره به مطالعاتي که در خصوص نياز تهران به خطوط شبانه اتوبوسراني انجام شده است، گفت: بر اساس اين مطالعات مشخص شد تهران به جز خطوط بي‌آر‌تي که به صورت شبانه‌روزي داير هستند، نياز به خطوط شبانه دارد. وي ادامه داد: اين خطوط به چند دسته تقسيم مي‌شوند؛ برخي از شهروندان به دليل نوع شغلي که دارند، نياز به تردد در شهر داشته و بهتر است از حمل و نقل عمومي براي اين تردد استفاده کنند. همچنين مقصد برخي از اين خطوط شبانه بايد مراکز تفريحي و پارک‌هاي بزرگ باشد که بوستان ولايت و درياچه چيتگر دو مقصد مناسب اين خطوط هستند. همچنين نقاط مسافرتي مانند ترمينال‌ها و پايانه‌هاي جنوب و غرب و فرودگاه‌ها از جمله نقاطي هستند که نياز است چنين خطوط شبانه‌اي در آنها ايجاد شود.

سنندجي با بيان اينکه بر اساس برنامه‌ريزي و طراحي انجام شده براي ايجاد خطوط شبانه، دو خط شبانه طراحي شد، گفت: نخستين خط شبانه از ميدان راه‌آهن به ميدان امام حسين(ع) است که آغاز آن از ميدان راه‌آهن تا خيابان اقبال و مسير برگشت آن از خيابان دماوند تا راه‌آهن است. همچنين خط دوم، پايانه جنوب به ميدان فردوسي است که خطي گردشي است و از پايانه جنوب، آغاز و از پايانه غفاري، بخارايي، انقلاب، بهارستان، خيابان جمهوري، خيابان سعدي، امام خميني(ره)، شوش و ... عبور مي‌کند.


 تامين سرانه درمان از جيب بيمه‌شدگان پردرآمد 

 
نايب رئيس هيئت مديره سازمان بيمه سلامت، از سازماندهي بيمه سلامت ايرانيان خبر داد و گفت: طرحي پيشنهاد کرده ايم تا افرادي که تمکن مالي دارند بخشي از سرانه درمان خود را پرداخت کنند.

محمدباقر هوشنگي در گفتگو بامهر، در مورد سازماندهي بيمه همگاني ايرانيان، افزود: بيمه همگاني رايگان ايرانيان از سال گذشته در دستور کار سازمان بيمه سلامت قرار گرفت و تاکنون بيش از 10 ميليون و 500 هزار نفر بيمه شدند اما قصد داريم بيمه اين افراد را سازماندهي کنيم که در اين خصوص نيز اقدامات کارشناسي لازم انجام شده و در حال رايزني با دولت و متخصصين امر هستيم.

وي تاکيد کرد: پيشنهادات مختلفي در مورد سازماندهي بيمه سلامت همگاني ايرانيان ارائه شده که هم اکنون در حال رصد آنها هستيم و بزودي به نتيجه قطعي مي رسيم.

نايب رئيس هيئت مديره سازمان بيمه سلامت با اشاره به اينکه بيش از 75 درصد افرادي که تحت پوشش بيمه ايرانيان قرار گرفته اند، حاشيه نشين بودند، گفت: بر اساس گزارشات انجام شده اکثر اين افراد در مناطق محروم و حاشيه نشين زندگي مي کردند و درآمد ماهيانه آنها کمتر از يک ميليون تومان بود؛ به همين دليل براي زندگي نياز به کمک داشتند و بر همين اساس نيز تحت پوشش بيمه رايگان قرار گرفتند.

وي با اشاره به اينکه در حال حاضر مبلغ سرانه درمان 21 هزار تومان است، گفت: قصد داريم پس از انجام کارهاي کارشناسي و بررسي هاي لازم از افرادي که از لحاظ مالي مشکلي ندارند و درآمد ماهيانه آنها کم نيست، بخشي از سرانه درمان بيمه همگاني را پرداخت کنند.

به گفته هوشنگي، مابقي افرادي که مشکل مالي دارند همچنان مي توانند تحت پوشش رايگان بيمه سلامت قرار گرفته و از خدمات و تسهيلات درماني بهره مند شوند.

وي به کمبود منابع سازمان بيمه سلامت اشاره کرد و افزود: در حال حاضر با مشکل کمبود منابع مواجه هستيم براي ارائه خدمات به بيمه شدگان، اما رئيس جمهور و دولت قول مساعد براي رفع مشکلات سازمان در جهت کمبود منابع داده اند.

هوشنگي گفت: يکي از راه هايي که مي توانيم تا حدودي مشکل کمبود منابع سازمان را جبران نماييم، طرح پرداخت بخشي از سرانه درمان از سوي افرادي است که تمکن مالي دارند، که البته اين طرح هنوز به تصويب نهايي نرسيده و در حال رايزني در اين خصوص هستيم.


 نام گذاري مکاني در تهران به نام آيلان، کودک غرق شده سوري 

 عضو شوراي اسلامي شهر تهران با تلخ ارزيابي کردن اتفاق رخ داده براي کودک 3 ساله کوباني پيشنهاد نامگذاري مکاني در تهران به نام کودک سوري که قرباني خشونت فرقه‌اي شده به عنوان نماد ضد خشونت پيشنهاد داد.به گزارش مهر، احمد مسجد جامعي در سخنان پيش از دستور جلسه يکصد و هشتادم شوراي اسلامي شهر تهران با تسليت به دليل کشته شدن کودک کرد سوري گفت: کشته شدن اين کودک که قرباني خشونت‌هاي فرقه اي نشان دهنده گونه اي از مظلوميت انسانيت و انسان در دوره معاصر است .وي با بيان اينکه براي نشان دادن مظلوميت در سينما از کودکان استفاده مي شود اظهارداشت: اتفاقي که براي اين کودک سه ساله و برادر 5 ساله اش رخ داد اتفاقي تلخ بود و ما در همراهي از اين کودک مقابل ايدئولوژي هاي مذهبي خود ساخته مي توانيم نقطه اي را در شهر به نام اين کودک کرد کوباني به نام آيلان نامگذاري کنيم . شوراي شهر تهران در مقابل اتفاق رخ داده براي کودک کوباني موضع گيري کند

غلامرضا انصاري عضو شوراي اسلامي شهر تهران در ابتداي اين جلسه به اتفاق رخ داده براي کودک کرد سوري در سواحل ترکيه، اظهار داشت: اين اتفاقي تکان دهنده بود که در يک سمت آن اسلام منفعت جو و داعش جنايتکار و در طرف ديگر آن افرادي که شعار حقوق بشر را مي دهند ولي کمترين ارزشي براي آن قائل نيستند قرار دارند .وي خواستار شد تا شوراي شهر تهران با موضع گيري در اين خصوص بتواند پيام مظلوميت اين کودک را به جهانيان منتقل کند.


 حوادث‌ازهمه‌جا 

 دو حادثه هماننددريک روز

پس از حادثه رخ داده براي خودرو روآ، دومين سانحه منجر به آتش سوزي خودرو در روز گذشته در استان همدان، حاکيست که دو سرنشين خودرو پرايد به طورکامل در آتش برخاسته از اين خودرو سوختند.

برپايه اطلاعاتي که سرهنگ مهدي شاکري رييس پليس راه استان همدان به ايرنا داد، خودرو سواري پرايد در کيلومتر 20 جاده همدان - سنندج ساعت 17روز گذشته با تپه حاشيه جاده برخورد کرد و واژگون شد.

اين خودرو دوگانه سوز نيست و اين مقام انتظامي احتمال داد پس از واژگوني بر اثر بروز جرقه دچار آتش سوزي شده باشد. شدت آتش سوزي به قدري زياد بوده که اجساد سرنشينان خودرو پرايد به طور کامل سوخته است.

علت بروز اين سانحه دلخراش را رييس پليس راه استان همدان بي توجهي به جلو ذکر کرد که به گفته او بي توجهي به جلو با 28 درصد فراواني ، از عوامل بروز سوانح فوتي در مسيرهاي برون شهري همدان است به گونه اي که از اين مولفه به عنوان نخستين عامل بروز سانحه رانندگي ياد مي شود.

نکته اي که اين مقام انتظامي بيان کرد قابل توجه است زبرا وي معتقد است رانندگي به شغل روزمره بسياري از دارندگان وسيله نقليه تبديل شده لذا آنها با بي توجهي به مسير پيش رو اقدام به تردد مي کنند درحالي که رانندگي يک هنر و مهارت محسوب مي شود و هر گونه سهل انگاري و اشتباه در حين رانندگي مي تواند جان راننده و سرنشينان خودرو را به مخاطره بياندازد.

يکدستگاه خودروي روآ در جاده قديم همدان - ساوه و در نزديکي منطقه صادقلو واژگون و دچار آتش سوزي شد که بر اثر آن يک زوج در آتش سوختند و فرزند آنها نيز مجروح شد. 19 مرداد 94 بر اثر واژگوني و سقوط يکدستگاه خودرو سواري پرايد به دره 30 متري در مسير آورزمان نهاوند سرنشين آن در آتش سوخت. همچنين در هفته نخست تيرماه اين سال يک دستگاه پرايددر جاده همدان - ملاير دچار آتش سوزي شد و چهار مرد جوان دانشجو که سرنشين آن بودند در آتش سوختند. در تعطيلات نوروز 94 در يک سانحه رانندگي بر اثر واژگوني خودرو ال 90 دو سرنشين آن در آتش جان باختند.

آمار فوت ناشي از سوانح برون شهري همدان در سه ماه نخست سالجاري سه درصد کاهش يافته است و 81 نفر از ابتداي سالجاري تاکنون در سوانح جاده اي جان باختند.

كاهش 50 درصدي غرق شدگان در سواحل کشور

مشاور رئيس جمعيت هلال احمر در امور جوانان از کاهش 50 درصدي غرق‌شدگان در سواحل کشور در سال جاري نسبت به سال گذشته با حضور و راهنمايي‌هاي اعضاي سازمان جوانان در محل‌هاي شنا ممنوع خبر داد.

به گزارش مهر، وحيد قبادي‌دانا در چهارمين نشست ستاد مرکزي هماهنگي خدمات سفر که به ميزباني جمعيت هلال‌احمر برگزار شد با اشاره به اينکه جمعيت هلال‌احمر مي‌تواند در دو بخش امداد و نجات و جوانان در خدمت‌رساني در طرح سفر تاثيرگذار باشد، اظهار کرد: سازمان امداد نجات در حوزه رسيدگي به مصدومان و آسيب‌ديدگان حوادث جاده‌اي خدمات تخصصي و داوطلبانه ارائه مي‌دهد و سازمان جوانان نيز با حدود يک ميليون عضو فعال در کانون هاي دانشجويي، غنچه هاي هلال، جوانان، طلاب و … مي‌تواند در زمينه فرهنگ‌سازي کاهش مخاطرات سفر و ساير مسائل گردشگري تاثيرگذار باشد. وي به آمار غرق‌شدگان در سال 92 اشاره و اظهار کرد: تعداد غرق‌شدگان در سال جاري نسبت به سال گذشته با حضور و فعاليت داوطلبانه و اثرگذار جوانان هلال‌احمر و راهنمايي‌هاي آنها در محل‌هاي شنا ممنوع با کمترين تجهيزات و بودجه، 50 درصد کاهش يافته است.

سقوط مرگبار کوهنورد جوان از آبشار مارگون

مسئول امداد و نجات جمعيت هلال احمر سپيدان گفت: سقوط از آبشار مارگون موجب مرگ کوهنورد شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مسئول امداد و نجات جمعيت هلال احمر سپيدان گفت: کوهنوردي از گروه 69 نفري کوهنوردان گلستان شيراز که تصميم داشتند به ارتفاعات آبشار مارگون صعود کنند از گروه جدا شد و به علت نا آشنايي با موقعيت جغرافيايي از ارتفاعات 80 متري آبشار سقوط و جان خود را از دست داد. خورشيدي افزود: تيمي از امدادگران کوهستان جمعيت هلال احمر سپيدان به محل اعزام شدند اما قبل از رسيدن تيم امدادي، کوهنورد فوت کرد . آبشار مارگون در روستاي مارگون و در حدود47کيلومتري شهر اردکان مرکز شهرستان سپيدان قرار گرفته است .

6000پناهجو به آلمان رسيدند؛ هزاران نفر ديگر در راهند

نخستين قطار حامل پناهجويان از وين، پايتخت اتريش وارد شهر مونيخ در جنوب آلمان شد. به گزارش (ايسنا)، بيشتر اين افراد آوارگان سوري هستند. آنها پيش از رسيدن به آلمان، چندين روز در خاک مجارستان متوقف شده بودند و بعد از اين که اجازه يافتند از اين کشور خارج شوند، ابتدا با اتوبوس به اتريش منتقل شده و سپس بلافاصله با قطار به آلمان رفتند. به گزارش يورونيوز، صدها پناهجويي که روز گذشته به مونيخ رسيدند از سوي اهالي اين شهر با نوشيدني و خوراکي مورد استقبال واقع شدند. بنابر اين گزارش، بيش از 600 پناهجو به مونيخ رسيدند. قرار است آنها در اقامتگاه‌هاي موقتي که برايشان پيش‌بيني شده اسکان يافته و از روز دوشنبه به تدريج به مناطق ديگري در آلمان منتقل شوند. در حال حاضر دو اقامتگاه در محل نمايشگاه‌هاي مونيخ، يکي در مدرسه‌اي در نزديکي ايستگاه قطار و ديگري در يک سالن ورزشي تعبيه شده‌اند. انتظار مي‌رود شمار پناهجويان ورودي به آلمان تا ساعات آينده به 7000 نفر برسد.

«اميليا مولر»، وزير امور اجتماعي ايالت بايرن مي‌گويد: همه کارها با نظم و سازمان بندي خوبي انجام شده است. مقامات محلي بايرن به کمک پليس و سازمان‌هاي خيريه با همياري بسيار خوبي وضعيت را مديريت مي‌کنند. اين يک تلاش مشترک است. همه بايد به هم کمک کنيم، اين نقش و وظيفه تمام آلمان است.

سازمان‌هاي خيريه و نيروهاي داوطلب، پليس و نهادهاي دولتي را در کار امدادرساني و راهنمايي پناهجويان ياري مي‌دهند.


 ضرب المثل ها 

 وضوي خود را باطل كردن!

آن شب كه دقيقه اي تغافل كرديم

يك روز و دوشب حبس تحمل كرديم

تا نعره كشيد گزمه شلاق به دست

از ترس وضوي خويش باطل كرديم!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 خبرها و سخن‌ها 

 چه خيالي

چه خيالي ، چه خيالي ، چه خيال

وَ خدا را وَ خدا را وَ خدا

پَر کشيدم تا دم صبح

تو نبودي که نبودي که نبود

وَ من افسانه‌يِ باغِ ملکوت باغِ معما

وَافسونِ گُلِ رَشک

دَردبُرد تا وآديِ حکمت تا شَک

از کتاب «درخت وهم» - سروده مهندس فرشيد خيرآبادي

پلمپ 272 کافي‌نت متخلف

رئيس پليس تهران بزرگ با اشاره به اجراي طرح امنيت و آرامش در محلات شهر تهران از نظارت مستمر پليس بر عملکرد کافي نت‌ها و برخورد با واحدهاي صنفي متخلف و پلمپ آنها خبر داد.

به گزارش مهر سردار حسين ساجدي‌نيا افزود:در پي تخلفات متعدد و مکرر برخي از اين واحدهاي صنفي متخلف و همچنين تشکيل پرونده‌هاي گوناگون در پليس فتاي تهران بزرگ و همچنين گزارش‌هاي مردمي در مورد سوء استفاده اين متخلفان در کافي‌نت‌هاي غيرمجاز پليس تهران بزرگ ضمن اجراي طرح برخورد با کافي‌نت‌هاي غيرمجاز و متخلف از اين صنوف بازديد کرد.

وي گفت: در اين طرح مالکان کافي‌نت‌هايي که خلاف مقررات صنفي و هنجارهاي اجتماعي فعاليت داشته باشند، به عنوان متخلف شناخته و واحد صنفي آنها پلمپ مي‌شود.

سردار ساجدي‌نيا تصريح کرد:طي اين طرح که از ابتداي سال جاري (پنج ماه ابتدايي) اجرا شده است کارشناسان پليس فتا به همراه ماموران نظارت بر اماکن عمومي پليس تهران بزرگ پنج هزار و 280 مرتبه کافي‌نت ها را مورد بازديد قرار داده اند که در نتيجه 272 کافي‌نت به خاطر تخلفات مالکان آن پلمپ شد و 847 کافي نت ديگر نيز اخطاريه پلمپ دريافت کرده اند.

وي با اشاره به کشف هشت هزار حلقه لوح فشرده مبتذل و مستهجن از کافي نت هاي متخلف، گفت: به صاحبان تعدادي از واحدهاي صنفي بازديد شده نيز تذکرات لازم داده شد.

فرمانده انتظامي تهران بزرگ افزود: طرح برخورد با کافي‌نت‌هاي متخلف شهر تهران در راستاي اجراي طرح آرامش و امنيت در محلات شهر تهران و بنا به درخواست خانواده‌ها در دستور کار پليس تهران بزرگ قرار گرفته است.

سرتيپ پاسدار ساجدي‌نيا با اشاره به اينکه در اين طرح با کساني که سعي در انجام اعمال خلاف قانون و اخلاق دارند، بدون اغماض و برابر قانون برخورد خواهد شد، گفت: متصديان و مالکان کافي‌نت‌هاي متخلف با ارائه خدمات غيرقانوني در راه آسيب‌ رساندن به جوانان و به تبع آن خانواده‌ها حرکت مي‌کنند و وظيفه پليس است که با اين متخلفان برخورد کند.

وي با اشاره به مصاديق مجرمانه اين گونه واحدهاي صنفي تصريح کرد: از جمله جرايم و تخلفاتي که در اين گونه واحد هاي صنفي متخلف روي مي دهد مي توان به نداشتن پروانه کسب، بازي هاي اينترنتي مستهجن و مبتذل، نگهداري تصاوير نامناسب، استفاده از مجاري فيلترشکن و در اختيار قرار دادن آن در دسترس کودکان و نوجوانان، امکان ورود کاربران به سايت هاي مبتذل و مستهجن، امکان دسترسي به رمز عبور مشتريان، امکان دسترسي هکرها به اطلاعات شخصي کاربران، حضور افراد ناباب و بدون صلاحيت در واحد هاي صنفي متخلف جهت ايجاد مزاحمت براي مشتــريان خصوصا بانوان و نوجوانان و ... اشاره کرد. اين مقام انتظامي در بخشي از سخنان خود بر همکاري پليس و اتحاديه صنف کافي نت داران اشاره کرد و اظهار داشت: طي هماهنگي هاي انجام شده با مسئولان اتحاديه اين صنف، تمامي واحدهاي صنفي ارايه دهنده خدمات اينترنتي شناسايي شده و در خصوص کنترل اقدامات و فعاليت هاي صنفي به متصديان و مالکان اين واحدهاي صنفي، اطلاع رساني شده است.

طي 10 سال گذشته از تعداد شاغلان زن 800 هزار نفر کاسته شده است

قائم مقام وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اين که در 10 سال گذشته تعداد 800 هزار نفر از شاغلان زن کاسته شده گفت: اين بدان معناست که هر سال حدود 100 هزار نفر از جامعه شاغل زن کشور کم شده است.

به گزارش ايرنا، سيد ابوالحسن فيروزآبادي در همايش توسعه نقش آفريني زنان تعاون گر در کارآفريني و اشتغال يکي از شاخصه هاي توسعه را ميزان حضور زنان در صحنه اقتصادي و کيفيت اين حضور دانست.

وي اظهارداشت: زنان پس از انقلاب به دليل نقش پررنگ خود جامعه مذهبي را براي موافقت با حضور اين قشر از جامعه در عرصه هاي اقتصادي، اجتماعي، سياسي و فرهنگي آماده کردند. وي ادامه داد: سابقه تاريخ کشور ما همواره زنان حضور فعال داشته اند و شايد يکي از عواملي که باعث شد حضور آنها در عرصه اقتصاد کم رنگ شده و خانه نشين شوند شهرنشيني است. به گفته فيروآبادي حضور زنان روستايي در عرصه اقتصاد بيش از زنان شهرنشين است.

وي تصريح کرد: در جامعه سنتي زنان حضور فعال تري داشته و با رواج شهرنشيني حضور کم رنگ آنها را در بخش خصوصي به دليل شهرنشيني شاهد هستيم.

قائم مقام وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اين که 10 درصد تعاوني ها متعلق به زنان است گفت: 17 درصد مديران عامل شرکت هاي تعاوني زن و 23 درصد از اعضاي هيات مديره هاي آن را زنان تشکيل مي دهند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته