جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5085

معاون رئيس جمهوري:
مراسم پرهزينه جايگزين آداب و رسوم ازدواج شده است

معاون حمل و نقل و ترافيک:
طرح LEZروي ميز شوراي شهر

رئيس سازمان بهزيستي:
كارتن خواب‌هاي معتاد و متجاهر جمع آوري مي شوند


حوادث‌ازهمه‌جا


خبرها و سخن‌ها


ضرب المثل ها


 معاون رئيس جمهوري:
 مراسم پرهزينه جايگزين آداب و رسوم ازدواج شده است 

 معاون رييس جمهوري در امور زنان و خانواده با تاکيد بر ازدواج آسان جوانان گفت: امروز شاهديم مراسم پرهزينه و روکم کني جايگزين سنت ها و آداب و رسوم زيباي ازدواج شده است.

به گزارش ايرنا، شهيندخت مولاوردي روز سه شنبه در همايش دو روزه خانواده سالم، جمعيت و توسعه پايدار افزود: يک سري قيد و بندها که نه قانوني و نه شرعي است باعث شده هر روز بر شاخ و برگهاي مراسم ازدواج افزوده شود در حاليکه بايد براي جلوگيري از اين مساله و تشويق و ترغيب جوانان به اين پيوند آسماني تغييرات فرهنگي صورت گيرد.

وي با تاکيد بر تغيير اين فرهنگ از خانواده ها اظهار داشت: يکي ديگر از مسائلي که خانواده ها را براي ازدواج دختران با مشکل روبرو کرده موضوع جهيزيه است در حاليکه در قانون مدني تهيه وسايل زندگي بر عهده مرد است .

معاون رييس جمهوري با بيان اينکه امروز خانواده ها از صفر تا صد جهيزيه دختران را خود فراهم مي کنند اضافه کرد: يکي از موضوعاتي که بيشترين مراجعات را متوجه معاونت زنان و امور خانواده کرده تهيه جهيزيه خانواده ها براي فرزندان است در حاليکه پيگيري اين مساله در حيطه ماموريت کاري ما نيست .

خانواده سالم و جمعيت دو مولفه اساسي توسعه پايدار

وي خانواده سالم و جمعيت را دو مولفه اساسي توسعه پايدار دانست و گفت: بدون توجه به اين دو نمي توان انتظار داشت توسعه يک کشور پايدار باشدهرچند در اصل 10 قانون اساسي جايگاه خاصي به موضوع خانواده اختصاص داده شده است.

مولاوردي خانواده را کانون پرورش و توليد انسان و واحد بنيادين جامعه عنوان و اضافه کرد: خانواده و جمعيت از مهمترين دغدغه هاي هر نظام سياستگذار و برنامه ريز در کشورهاي مختلف است.

معاون رييس جمهوري خاطر نشان کرد: زنان شاغل بايد حين کار از آسودگي و امنيت کودکان خود مطمئن باشند از اين رو معاونت امور زنان و خانواده رييس جمهوري همه اقشار اعم از خانه دار و شاغل را در تدوين برنامه هاي خود مورد توجه قرار مي دهد تا ضمن بهره مندي جامعه از تخصص و توان زنان شرايطي محيطي کار انها منطبق با نقش مادري آنها ارتقا يابد.

وي گفت: يکي از کارهايي که پيگير آن هستيم الزام دستگاه هاي دولتي و خصوصي براي تاسيس مهد کودک ويژه کودکان زير 5 سال براي زنان و مردان شاغل در ان دستگاه است.

کارت منزلت مادرانه

مولاوردي افزود: کارت منزلت مادرانه يکي ديگر از پيشنهاداتي است که مطرح شده و در دست بررسي است ، مادران داراي کودک زير 5 سال دارنده اين کارت مي توانند از تخفيف هاي ويژه اي در وسايل اياب و ذهاب عمومي مانند مترو و اتوبوس و حتي تخفيف خريد خوار بار و وسايل مورد نياز کودک از فروشگاه هاي زنجيره اي برخوردار شوند. وي تصريح کرد: تخصيص اتاق هاي ويژه مادران شيرده در فرودگاه ها و ترمينال ها در حال اجرايي شدن است .

به گفته معاون رييس جمهوري، ترويج زايمان طبيعي با نگاه ويژه به رفع مشکلات عاملان زايمان هاي طبيعي يعني ماماها و توانمند سازي زنان باردار جهت پيشگيري از سزارين هاي بي رويه يکي ديگر از مسائلي است که د رحال انجام است و معاونت شرايط برخورداري مادران باردار از خدمات مورد نياز را رصد مي کند.

وجود سه ميليون زوج نابارور در کشور

مولاوردي با اعلام خبر سه ميليون زوج نابارور در کشور گفت: همواره مسئوليت ناباروري در ايران زنان هستند يعني اتهام متوجه اين افراد است در حاليکه چنين نيست، وقتي بحث خانواده سالم مطرح مي شود گويي که مردان هيچ نقشي ندارند در حاليکه اين مشارکت بايد جدي گرفته شود زيرا در غير اين صورت نظام خانواده از هم مي پاشد.

به گزارش ايرنا، در اين همايش که هم اکنون در سالن غرضي بيمارستان ميلاد در حال برگزاري است محمد جلال عباسي شوازي رييس موسسه مطالعات جمعيتي کشور و حسين ملک افضلي استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران درباره جمعيت و خانواده سخنراني کردند.


 معاون حمل و نقل و ترافيک:
 طرح LEZروي ميز شوراي شهر  

 معاون حمل و نقل و ترافيک شهردار تهران جزئيات طرح LEZ را براي اعضاي شوراي شهر تشريح کرد.

به گزارش (ايسنا)، سيد جعفر تشکري هاشمي صبح امروز با حضور در صحن علني شورا در خصوص جزئيات طرح LEZ جزئياتي را بيان کرد و گفت: خودروهاي فرسوده آلودگي بيش از تصور دارند؛ به طوريکه يک خودروي کاربراتوري فرسوده حداقل به ازاي هر کيلومتر پيمايش 40 گرم آلودگي توليد مي‌کند و اين در حالي است که خودروي يورو 5 تنها دو درصد از اين مقدار آلودگي توليد مي‌کند.

وي با بيان اينکه در سال‌هاي اخير با اجراي برنامه هاي کاهش آلودگي ميزان توليد آلاينده به حداقل رسيده است، گفت: با اين حال در سال هاي اخير ذرات معلق کمتر از 2.5 ميکرون به معضل آلودگي هوا تبديل شده اند.

معاون شهردار تهران با بيان اينکه عمده آلودگي‌هاي تهران منشاء صنعتي دارند، ادامه داد: از اين ميان منشاء توليد ذرات معلق، آلاينده هاي منابع متحرک هستند.

هاشمي با بيان اينکه هرگاه شاهد وزش باد هستيم ميزان ذرات معلق افزايش مي يابد، افزود: اين مساله نشان مي دهد که در محيط پيراموني شهر تهران منابع توليدکننده ذرات معلق به شکل فزاينده اي وجود دارد.

وي با بيان اينکه وضعيت گوگرد در بنزين از سال 93 تاکنون بهبود نسبي يافته است، گفت: در خصوص گازوئيل نيز در گذشته شاهد وضعيت اسفباري بوديم به گونه اي که شاهد حدود هفت هزار PPM گوگرد در گازوئيل بوده‌ايم؛ اما در سال 93 اين آلودگي در گازوئيل به حد استاندارد رسيده است. معاون شهردار تهران با بيان اينکه روزانه در تهران 9.5 ميليون ليتر بنزين مصرف مي‌شود، تصريح کرد: در سال هاي گذشته طرح زوج و فرد در تهران اجرايي شد و اميدوار بوديم با اجراي اين طرح شاهد کاهش آلايندگي در تهران باشيم؛ اما اين مهم محقق نشد و تنها در ماه‌هاي ابتدايي اجراي اين طرح شاهد کاهش آلاينده‌ها بوديم.

وي با تاکيد بر اينکه بر اساس آمارهاي موجود 900 هزار پلاک مجاز به تردد در محدوده زوج و فرد هستند، افزود: 250 هزار پلاک خودرو نيز به صورت غيرمجاز وارد محدوده شده و اين در حالي است که 150 هزار خودرو نيز پلاک شان غيرقابل رويت براي دوربين ها بود و اين در حالي است که بر اساس آمارها علاوه بر 900 هزار خودروي مجاز ترددکننده در طرح، 400 هزار خودرو نيز به صورت غيرمجاز وارد مي شوند که پس از مدتها متوجه شديم طرح زوج و فرد به صورت نااميدکننده اي اجرا مي شود.

معاون شهردار تهران با بيان اينکه طرح زوج و فرد آنگونه که بايد دستاوردي نداشت، گفت: سرعت تردد در محدوده زوج و فرد شش درصد کاهش يافت و اين در حالي بود که زمان سفر نيز 38 درصد افزايش يافته بود.

معاون شهردار تهران با بيان اينکه 29 هزار و 802 دستگاه خودروي ديزلي فرسوده در تهران وجود دارد، تصريح کرد: دو ميليون و 957 هزار خودروي تهراني‌ها در کلاس سبز است و مشکلي براي تردد ندارند.


 رئيس سازمان بهزيستي:
 كارتن خواب‌هاي معتاد و متجاهر جمع آوري مي شوند 

 جمع‌آوري کارتن‌خواب‌هاي مبتلا به ايدز و معتادان متجاهر در دستورکار بهزيستي

رييس سازمان بهزيستي کشور از استقرار 1000 تيم مشاوره در 1000 محله آسيب خيز خبرداد و گفت: حدود هزار تيم مشاوره در هزار محله‌اي که نيازمند دريافت خدمات مشاوره در ابعاد مختلف آسيبهاي اجتماعي هستند، فعاليت خود را آغاز کرده اند. انوشيروان محسني بندپي در گفت‌وگو با (ايسنا)، درخصوص ارائه خدمات و مداخلات خاص به نقاط آسيب خيز و مناطق حاشيه نشين شهرها، گفت: با توجه به آنکه درحال حاضر شاهد رشد فزاينده آسيبها در مناطق حاشيه شهرها هستيم، به منظور مداخله‌اي موفق در کنترل آسيبهاي اين مناطق، طرحي را به صورت پايلوت در مناطق حاشيه نشين شهرستان سبزوار با همکاري ساير دستگاه‌هاي فعال در عرصه آسيب‌هاي اجتماعي آغاز کرده‌ايم.

وي در ادامه تصريح کرد: اين طرح به صورت آزمايشي و با هدف کنترل و مهار آسيب‌هاي منطقه، ساماندهي اوضاع و برقراي وضعيت مطلوب تر تدوين شده است، مراحل تئوري آن نيز انجام و در مرحله عملياتي آن نيز دستگاه‌هاي اجرايي به طور کامل مشخص شده‌اند.

رييس سازمان بهزيستي در ادامه ضمن بيان آنکه بهزيستي از جمله دستگاه‌هاي پيش قراول براي استقرار در آن منطقه است افزود: نتايج اين طرح آزمايشي به عنوان يک الگو و راهنما در بهزيستي مي‌تواند به منظور مداخلات صحيح تر در مناطق حاشيه‌اي شهرها با راه حلهاي خاص هر اقليم و متناسب جغرافياي هرمنطقه باشد.

بندپي در ادامه در پاسخ به اينکه تا چه حد به اقدامات ضربتي و همکاري با نيروي انتظامي براي کنترل آسيب در برخي مناطق حاشيه نشين و آسيب خيز اعتقاد داريد؟ عنوان کرد: به اقدامات ضربتي با کمک نيروي انتظامي اعتقاد داريم، زيرا براين باور هستيم که براي حل هرآسيب اين اقدامات مي‌تواند يک راه حل باشد.

وي ادامه داد: در حال حاضر نيز با همکاري شهرداري، استانداري، نيروي انتظامي و دانشگاه‌ها اقدامات ضربتي در جهت جمع آوري افراد سرگردان و آسيب ديده همچون کارتن‌خوابهاي مبتلا به ايدز، معتادين متجاهر و... را در دستور کار خود قرار داده‌ايم.

رييس سازمان بهزيستي کشور در ادامه با تاکيد برآنکه مداخلات بايد سريع، به هنگام اما با راه حل‌هاي علمي، آزموده شده و مبتني بر شواهد باشند اظهار کرد: توصيه ما اين است که اقدامات ضربتي مبتني بر يک پروتکل خدمت اعم از غربالگري، خدمات مشاوره، مهارت آموزي و استاندارد سازي مکان نگهداري اين افراد صورت گيرد تا شاهد آن نباشيم که فردي با يک آسيب وارد سيستم‌هاي حمايتي شود و با چند آسيب خارج شود.


 حوادث‌ازهمه‌جا 

 واژگوني ميني بوس در فارسان 13 مصدوم برجاي گذاشت

مسوول روابط عمومي مرکز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشکي چهارمحال وبختياري گفت: واژگوني يک دستگاه ميني بوس در مسير ارتباطي شهرکرد به فارسان 13 مصدوم برجاي گذاشت.

محسن ابراهيمي در گفت وگو با ايرنا افزود:در پي تماس مردمي عصر روز گذشته با مرکزاطلاعات اورژانس 115 مبني بر واژگوني يک دستگاه ميني بوس در محور ارتباطي شهرکرد به فارسان حوالي تنگ پردنجان،آمبولانسهاي اورژانس 115 به محل حادثه اعزام شد.

وي گفت : کادر درماني و اورژانس اعزامي به محل حادثه پس از انجام اقدامات درماني ،مصدومان را به بيمارستان سيد الشهداء فارسان منتقل کردند.

ابراهيمي،بستن کمربند ايمني در کاهش ميزان تلفات سوانح رانندگي را مهم ارزيابي کرد و افزود:تجمع مردم در صحنه تصادف، در عملکرد اورژانس براي خدمت رساني مطلوب خلل ايجاد مي کند.

به گزارش ايرنا، مرکز شهرستان فارسان در 30 کيلومتري مرکز چهارمحال و بختياري واقع شده است .

سرقت به راحتي شربت خوردن در کنار ارگ کريم خان

فرمانده انتظامي شيراز گفت: فردي که با تعارف شربت، دو نفر را در اين شهرستان بي‌هوش و از آن‌ها سرقت کرده بود، توسط مأموران کلانتري زند شناسايي و دستگير شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، يوسف ملک‌زاده اظهار داشت: فردي با مراجعه به کلانتري زند اعلام کرد به همراه دوستش پشت ارگ کريم‌خان در حال استراحت بوده‌اند که شخصي به آن‌ها شربت تعارف کرد و پس از نوشيدن شربت بي‌هوش شده‌اند و پس‌ از اينکه به هوش آمده‌اند، متوجه سرقت دو دستگاه تلفن همراه و 300 هزار تومان از خود شده‌اند.

وي تصريح کرد: موضوع به واحدهاي گشت کلانتري زند اعلام شد و مأموران موفق شدند با انجام گشت‌هاي محسوس و نامحسوس سارق را شناسايي و دستگير کنند.

ملک‌زاده افزود: متهم در تحقيقات پليسي به جرم ارتکابي خود اقرار کرد و در اين مورد پرونده مقدماتي تشکيل شد.

فرمانده انتظامي شهرستان شيراز به شهروندان هشدار داد که از دريافت هرگونه مواد خوراکي مانند شربت، آبميوه و ... از دست افراد ناشناس با عناوين مختلف خودداري کنند و موارد مشکوک را بلافاصله به پليس اطلاع دهند.

روانه شدن 1087 خودروي لوکس به پارکينگ

سرتيپ پاسدار حسين ساجدي نيا، از برخورد قانونمدارانه پليس پايتخت با رانندگاني که در ساعاتي از شب مرتکب تخلفات راهنمايي و رانندگي خصوصا در بزرگراه ها مي شوند، خبرداد.

سرتيپ پاسدار حسين ساجدي نيا، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، ضمن اعلام برخورد قانونمدارانه پليس پايتخت با رانندگاني که در ساعاتي از شب مرتکب تخلفات راهنمايي و رانندگي خصوصا در بزرگراه ها مي شوند،گفت:نيروي انتظامي تهران از آغاز سال 94 تا کنون در پاسخ به مطالبات مردم برابر سنوات گذشته ولي با جديت بيشتر با ناهنجاري هاي ترافيکي از قبيل سرعت و سبقت غير مجاز، لايي کشي، دور دور کردن جولان دادن با خودروهاي لوکس و ويژه، کشف حجاب راننده و سرنشينان، آلودگي صوتي، مزاحمت نواميس، ايجاد سد معبر، نقص فني خودرو و اخلال در نظم ترافيکي، برخورد نموده اند که اين امر از مهمترين اهداف طرح مذکور به شمار مي آيد.

اين مقام ارشد انتظامي افزود:از ابتداي سالجاري با اجراي طرح هاي شبانه قريب به 21 هزار انواع خودروي سبک و سنگين توقيف و روانه پارکينگ هاي سطح شهر شدند و همچنين 315هزار دستگاه خودرو متخلف از سوي ماموران پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ مورد جريمه و اعمال قانون قرار گرفته اند.

راز جنايت هولناک در آتش سوزي بازار ارامنه فاش شد

همزمان با کشف جسد سوخته پسر جواني در بازار تهران،تحقيقات براي دستگيري قاتل او آغاز شد.

سوزاندن جسد پسر جوان پس از قتل

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، ساعت 23.45 دقيقه يکشنبه شب اهالي راسته ارامنه بازار تهران متوجه آتش سوزي در محله شدند.

با اعلام موضوع به آتش نشاني، آتش نشان ها اقدام به خاموش کردن آتش کردند.

با خاموش شدن آتش آنها با جسدي سوخته روبرو شدند و با اعلام موضوع به بازپرس جنايي تحقيقات براي مشخص شدن علت مرگ جسد سوخته شده آغاز شد.

پزشک قانوني با معاينه جسد اعلام کرد جسد متعلق به يک مرد است که جاي اصابت چاقو روي پهلويش مشهود است.

با مشخص شدن جنسيت مقتول ماموران در تحقيقات از اهالي محل متوجه شدند جسد متعلق به "شهرام" 25 ساله است که در يکي از کارگاه هاي پوشاک زنان در روبروي محل کشف جسد کار مي کند.

كشف 10 کيلو مواد مخدر از دستفروشان مترو

معاون فرهنگي اجتماعي شهرداري تهران از کشف 10 کيلوگرم مواد مخدر از دستفروشان مترو خبر داد.

به گزارش مهر، حجت‌الاسلام امرودي در جلسه شوراي اجتماعي وزارت کشور با اشاره به اينکه وضعيت متکديان و دستفروشان در مترو خوب نيست، گفت: اين چهره اي برازنده نيست. در حالي که اين مکان متعلق به شرکت بهره‌برداري مترو است و همانند برج ميلاد که نيروي انتظامي مستقر است، بايد با آن برخورد شود.

وي چند آگهي به خبرنگاران نشان داد و گفت: در يکي از آگهي‌هاي توزيع شده در مترو آمده است: «توجه توجه اگر کار آسان با درآمد بالا مي‌خواهيد، روزانه 70 هزار تومان به علاوه پاداش و تسويه‌حساب روزانه با دستفروشي در مترو داريم» و در آگهي ديگر آمده است «فرصت را از دست ندهيد، دستفروشان عزيز شما را بيمه مي‌کنيم».


 خبرها و سخن‌ها 

 سينه‌اش خالي

پرنده در آن بال ميزد

وپرواز پرنده را بازي مي‌داد

رفت و برگشت بسان تناور درختي اِستاده با باد

در دشت‌هاي دور از آباد

رفت و برگشت

سينه‌اش از پرنده‌ خالي

به دور پرنده وُ رونده

و آن پر گشودن وُ شدن

از خود به آسمان

پرنده‌ سينه‌اي خالي

سروده مهندس فرشيد خيرآبادي - از کتاب شعر « درخت وهم »

مترو به خيابان حجاب مي‌رسد

معاون حمل و نقل و ترافيک منطقه 6 از اختصاص محدوده‌اي از خيابان حجاب براي کارگاه خط 6 مترو خبر داد. محمدباقر اسدي در گفت‌وگو با (ايسنا)، گفت: ساخت خط 6 مترو جزو اولويت‌هاي شهرداري تهران قرار گرفته است. در همين راستا مترو براي ادامه روند کاري خود در خيابان حجاب نيازمند فضايي براي احداث کارگاه خود بود که محدوده‌اي از بلوار کشاورز به بالا با عرض هفت متر در اختيار شرکت مترو قرار گرفت. وي افزود: اين فضا در اختيار شرکت مترو قرار گرفت تا از اين نقطه عمليات احداث ايستگاه بلوار کشاورز مديريت شود. ظرف دو روز گذشته عمليات حصارکشي توسط عوامل مترو آغاز شده و احتمالا تا فردا اين عمليات به پايان مي رسد.

اسدي درباره تمهيدات ترافيکي و پارک حاشيه اي در اين محدوده گفت: بر اساس برآوردي که انجام داديم در اين محدوده پارک حاشيه اي حذف شد تا مشکلي در تردد و عبور و مرور خودروها ايجاد نشود. اين کارگاه در محدوده کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان نيست درحقيقت حدود 300 متر پايين تر از اين محل است و در زمان برگزاري نمايشگاه حجم ترافيک اين محدوده زياد نمي شود بلکه مشکل پارک حاشيه اي داريم که با تمهيدات لازم مشکلي ايجاد نخواهد شد.

فاز پاياني طرح پايلوت توانمندي زنان سرپرست خانوار

معاون زنان و خانواده رياست جمهوري، درباره طرح جامع توانمندي زنان سرپرست خانوار گفت: طرح پايلوت توانمندي زنان سرپرست خانوار شهر ري فاز پاياني خود را طي مي کند.

شهيندخت مولاوردي در گفتگو با مهر درباره همزماني نمايشگاه زنان و توليد ملي ستاد ساماندهي زنان سرپرست خانوار شهرداري و اينکه آيا معاونت زنان و خانواده رياست جمهوري با توجه به برگزاري نمايشگاهي در همين راستا در شهريور ماه همکاري با شهرداري نداشته است، اظهار داشت: دومين همايش و نمايشگاه بين المللي نقش آفريني زنان در توسعه پايدار با موضوع کارآفريني و اشتغالزايي از 24 تا 27 شهريور ماه برگزار مي شود.


 ضرب المثل ها 

 شاه مي بخشد شيخ علي خان نمي بخشد!

بستم به درخت آه يك عمر دخيل

تا درگذرد زجرم من رب جليل

شه بخشد و شيخ علي نبخشد اي واي

افتاده گره به كارم ازكار بخيل

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته