جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5087

مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي
يک ميليون کارگر ساختماني بيمه شدند

فضاي مجازي رقيب خانواده ايراني
بايد راه حلي بينديشيم


تهران در قرق لشکر سفيدبالک ها


حوادث‌ازهمه‌جا


سالانه بيش از سه هزار نفر به سن خروج از بهزيستي مي رسند


ضرب المثل ها


خبرها و سخن‌ها


 مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي
 يک ميليون کارگر ساختماني بيمه شدند 

 مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي گفت: علي‌رغم رکود در ساخت و ساز و رابطه مستقيم آن با بيمه شدن کارگران ساختماني، تأمين اجتماعي توانسته است تاکنون يک ميليون ‌نفر از اين قشر را تحت پوشش قرار دهد.

يک ميليون کارگر ساختماني بيمه شدند

سيدتقي نوربخش در گفت‌وگو با فارس، درباره افزايش بيمه کارگران ساختماني در سال جاري اظهار داشت:‌ امسال عليرغم رکودي که در ساخت و ساز وجود دارد و با توجه به اينکه منابع مربوط به کارگران ساختماني از محل پروانه‌هاي ساختماني تأمين مي‌شود حدود 200 هزار نفر از کارگران ساختماني بيمه شدند.

وي ادامه داد: با تدابير دولت، اميدواريم اقتصاد مربوط به ساخت و ساز از رکود خارج شود و منابع بيمه کارگران ساختماني از طريق پروانه‌هاي ساختماني تأمين شود.

مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي با اشاره به اينکه در ساخت و ساز رکود 50 درصدي را تجربه مي‌کنيم، گفت: در کل يک ميليون نفر از کارگران ساختماني با اين وضعيت تحت پوشش بيمه تأمين اجتماعي قرار گرفته‌اند که اميدواريم با توسعه ساخت و ساز در ماه‌هاي آينده شاهد افزايش سهم بيمه کارگران ساختماني باشيم.


 فضاي مجازي رقيب خانواده ايراني
 بايد راه حلي بينديشيم 

 
يک جامعه شناس و تحليلگر اجتماعي گفت: در حال حاضر در ايران 82 درصد از خانواده هايي که فرزندان بالاي 11 سال دارند درگير مسئله استفاده بي رويه فرزندان از فضاي مجازي هستند.غلامرضا عليزاده ، جامعه شناس و تحليلگر اجتماعي در گفتگو با مهر درباره هجوم فضاي مجازي به زندگي هاي خانوادگي و تأثير آن در تربيت کودکان گفت:در حال حاضر در ايران 82 درصد از خانواده هايي که فرزندان بالاي 11 سال دارند درگير اين مسئله هستند.

وي با اشاره به اينکه خانواده ها از اينکه فرزندانشان وقت خود را صرف درس، روابط خانوادگي و عاطفي نمي کنند ، گله دارند ، بيان کرد: دنياي مجازي با شرايط دل انگيز بيشتر وقت فرزندان را به خود اختصاص داده است . به هر حال اغلب اين کودکان بافضاي مجازي در سنين کنجکاوري آشنا مي شوند و اين فضاي مجازي موضوعات جنسي و بخشي از مسائلي را که ما به صورت طبيعي در تربيت خود فرزندانمان را با آن آشنا نمي کنيم در اختيار آنها قرار مي دهد . عليزاده با تأکيد بر اين امر که اين موضوع پيامدهاي بسيار بدي را براي جامعه ايجاد کرده است ، افزود: بسياري از خانواده ها در اين باره به روانپزشک و روان کاوها مراجعه مي کنند و به هر شيوه اي متوسل مي شوند تا راهکاري براي اين مشکل به دست آوردند.

وي با بيان اينکه روابط و پيوند خانوادگي بين اوليا و بچه ها به هم ريخته است ، گفت: مي توان يکي از عوامل اساسي را وضعيت اقتصادي حاکم بر جامعه دانست . افرادي اکنون در جامعه وجود دارند که به عنوان سرپرست خانواده 16 تا 17 ساعت در روز کار مي کنند و همين امر باعث مي شود از محيط خانه فرزندان و همسر خود دور باشند.

اين جامعه شناس ادامه داد : از سوي ديگر فرزندان نيز ايزوله هستند و ارتباطات کم شده است و به اين ترتيب پناه آوردن به فضاي مجازي بهترين راه حل است .

وي تصريح کرد: مسئله اجتماعي ديگري که وجود دارد اين است که فرزندان با مباني اسلامي آشنا نمي شوند، نظام اقتصادي گريبانگير خانواده شده است و آنها را از سنتهاي ايراني و مناسک ديني دور کرده است . در حقيقت ارزش هاي خانواده سنتي از بين رفته است و به اين ترتيب به عنوان اوليا فرزندان خود را نيز تحمل نمي کنيم .

به گفته عليزاده؛ جامعه نيز فرهنگ پناه به دنياي مجازي را مي پسندد و در حقيقت اين امر تبديل به مد شده است .ارتباط با جنس مخالف در اين فضاي مجازي براي دختران و پسران جوان به رقابت تبديل شده و اينکه چه راه حلي بتوانيم براي اين معضل پيدا کنيم بسيار مشکل است.

وي ادامه داد : شايد اگر به وضعيت اشتغال سامان ببخشيم و خانواده بتواند حداقل پايان هفته را به دور از مشکلات اقتصادي دور هم باشد ، بتوانيم سرو ساماني به وضع موجود بدهيم . همچنين بايد در شبکه هاي تلويزيوني سرگرمي هاي دلچسب ايجاد کنيم . زماني يک سريال سلطان و شبان همه خانواده را گرد هم مي آورد اما امروز اصلا چنين برنامه هايي وجود ندارد و حتي اگر خانواده بخواهند به برنامه هاي تلويزيوني رجوع کنند دنبال سريال هاي ترک مي روند. وي تصريح کرد: پيامد همه اين امور دوري فرزند از خانواده و نظام آموزشي است . روابط خانوادگي هم محدود شده است . فضاهاي تفريحي نيز هزينه بر است و به اين ترتيب همه شرايط براي استفاده از فضاي مجازي فراهم است تا جايي که عده اي حتي به مرحله اعتياد در اين باره رسيده اند.


 تهران در قرق لشکر سفيدبالک ها 

 
به گزارش عصر ايران از اين نظر تا زماني که هوا رو به گرمي است، احتمال افزايش جمعيت سفيدبالک ها هم وجود دارد، ولي شاعري پيش بيني مي کند تا اواخر شهريور از تعدادشان کاسته شود: «با اقداماتي که شهرداري تهران در حال انجامش است و همزمان با کاهش دماي محيط پيش بيني مي شود جمعيت اين حشره در تهران کاهش پيدا کند.» تهران در قرق لشکر سفيدبالک هاجام جم نوشت: گلايه پشت گلايه؛ ماجراي شکايت تهراني ها از مگس هاي سفيد انگار پاياني ندارد!

با اين که در اولين روزهاي تابستان امسال، شواهد نشان از حضور کمرنگ اين حشره هاي سمج در خيابان هاي شهر داشتند، اما اين روزها بيشتر خيابان هاي تهران به جولانگاه مگس هاي سفيد تبديل شده است؛ موجوداتي کوچک که عرصه را براي پايتخت نشين ها تنگ کرده اند. موج شکايت ها از روزهاي مياني مرداد امسال شروع شده و اين روزها به اوج خودش رسيده و هر روز به تعداد شهرونداني که از حضور اين حشره هاي سفيد و ريز کلافه شده اند، اضافه مي شود تا جايي که رئيس اداره محيط زيست طبيعي اداره کل حفاظت محيط زيست استان تهران هم در گفت وگو با جام جم از تماس روزانه تعداد زيادي از پايتخت نشينان با اين سازمان خبر مي دهد؛ تماس هايي که در نهايت به يک گله و شکايت مشترک مي رسند؛ نگراني از ازدياد جمعيت سفيدبالک ها.

با اين که امسال هم مثل سال گذشته حضور مگس هاي سفيد را در بيشتر خيابان هاي تهران مي توان حس کرد، اما ساکنان مناطق 6، 11 و 12 روزي نيست که بي خاطره حضور اين حشرات و کلافگي ناشي از برخورد آنها با سروصورتشان به خانه نروند و اين يعني اين سه منطقه در نقشه جغرافيايي تهران به عنوان کانون هاي آلوده اين آفت گياهي شناخته مي شوند. اين را رئيس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران به جام جم مي گويد.

علي محمد شاعري با اعلام اين خبر گرماي هوا را به عنوان عامل اصلي ازدياد جمعيت مگس هاي سفيد معرفي مي کند و مي گويد: حشره سفيد بالک يا همان مگس سفيد طي دو سال گذشته به علت گرم شدن هوا در تهران زياد شده و اين روزها هم بيشتر به چشم مي خورد؛ درحقيقت شرايط تکثير سفيدبالک ها با گرم شدن هوا مهيا مي شود؛ يعني هرچه دماي هوا بالاتر برود جمعيت مگس هاي سفيد هم بيشتر مي شود.

شاعري ادامه مي دهد: سفيدبالک ها آفت صيفي جات و جاليزکاري هاي اطراف تهران هستند که با توجه به خشکسالي هايي که در سال هاي اخير صورت گرفته و کاهش سطح کشت محصولات صيفي و جاليز در اطراف تهران، بتدريج به سمت فضاي سبز تهران هجوم آورده و درختان تهران را به عنوان ميزبان ثانويه خود انتخاب کرده‌اند.

از اين نظر تا زماني که هوا رو به گرمي است، احتمال افزايش جمعيت سفيدبالک ها هم وجود دارد، ولي شاعري پيش بيني مي کند تا اواخر شهريور از تعدادشان کاسته شود: «با اقداماتي که شهرداري تهران در حال انجامش است و همزمان با کاهش دماي محيط پيش بيني مي شود جمعيت اين حشره در تهران کاهش پيدا کند.»

اين در حالي است که قاسم علي اکبر، پژوهشگر مبارزه با موجودات مهاجم درباره دلايل افزايش اين حشرات سفيد به مهر مي گويد: دليل افزايش اين حشرات، يا تغيير غذايي آنهاست يا دستکاري و دخالت هاي غيرکارشناسي بشر در زندگي يا شيوه هاي نابودي آنها.

تغييرات ناگهاني آب و هوايي و اقليمي هم در بعضي موارد در اين ازدياد موثر بوده که در مورد قزوين اين عامل در حال بررسي است.به عقيده اين پژوهشگر محيط زيست، اين موجودات مزاحم به دليل اين که نمي توانند مسافت زيادي را پرواز کنند با جريان باد همراه مي شوند و کوچ کرده به محل بعدي هجوم مي برند. هجوم اين حشرات در حد هزار و ميليون نيست؛ بلکه در حد ميلياردي و حتي تريلياردي است.


 حوادث‌ازهمه‌جا 

 سيلاب سهمگين در ژاپن هزاران نفر را آواره کرد

بر اثر بارش بي‌وقفه باران و وزش شديد باد طي دو روز گذشته، سيلاب وسيعي در شمال و شرق ژاپن به راه افتاده و هزاران نفر گرفتار يا بي‌خانمان شده‌اند.

به گزارش (ايسنا)، بارش باران در 24 ساعت گذشته از مرز 500 ميليمتر گذشته و اين رقم دو برابر حجم معمول بارش باران در اين مناطق در ماه سپتامبر است.

در واکنش به اين وضعيت، «شينزو آبه»، نخست وزير ژاپن ضمن اعلام هشدار نسبت به ادامه بارش‌ها گفت: اين نگراني وجود دارد که اين مناطق با بارش‌هاي سنگين و بي‌سابقه‌اي مواجه شود. امنيت مردم در اولويت دولت قرار دارد و ما نهايت تلاش‌مان را براي جلوگيري از وقوع حوادث ناگوار انجام مي‌دهيم.

به گزارش يورونيوز، ساکنان مناطق کوهستاني علاوه بر باران شديد با مشکل رانش زمين نيز مواجه‌اند. سيلاب اخير منجر به فرو ريختن تعداد زيادي از خانه‌ها شده، بسياري از خودروها و خانه‌ها را با خود برده و بيش از 100 هزار نفر را مجبور به ترک خانه‌هايشان کرده است.

همچنين بنابر گزارش خبرگزاري شينهوا، تا اين لحظه دست‌کم 22 نفر بر اثر اين سيلاب ناپديد شده‌اند و برخي رسانه‌هاي بين‌المللي نيز آمار تلفات اين حادثه را تاکنون 3 تن اعلام کرده‌اند.

تصادف مرگبار پرايد با ديوار کارخانه، دو تن کشته شدند

سخنگوي سازمان آتش نشاني و از انحراف يک دستگاه خودروي سواري پرايد در بزرگراه تهران - قم و برخورد با ديوار يک کارخانه واقع در اين مسير خبر داد و گفت: در اين حادثه دو سرنشين خودروکشته شدند. سيد جلال ملکي در گفت و گو با مهر درباره جزييات اين تصادف مرگبار گفت: در ساعت 7:11 روز گذشته گزارش وقوع سانحه رانندگي در مسير جنوب به شمال بزرگراه تهران - قم نرسيده به آزادگان به سازمان آتش نشاني اعلام و ماموران دو ايستگاه به محل حادثه اعزام شدند.

وي گفت: در اين سانحه خودروي سواري پرايد با پنج سرنشين به هنگام حرکت و به دلايل نامشخص از مسير اصلي خارج، وارد حاشيه جاده شده و پس از برخورد با چند اصله درخت با ديوار کارخانه واقع در اين مسير برخورد و متوقف شد. وي درباره امداد رساني به سرنشينان خودرو گفت: دو مرد 40 ساله به دليل شدت جراحات وارده جان خود را از دست دادند و نيز دو مرد ديگر 45 ساله که در وضعيت نامناسبي قرار داشتند توسط عوامل اورژانس به مراکز درماني منتقل شدند.

16500 نفر در راه مباره با موادمخدر در ايران شهيد و مجروح شده‌اند

به گزارش ايسنا، سردار علي مويدي گفت: اميدوارم چشم اندازي که براي اين دوره در نظرگرفته شده، تحقق يابد. قطعا همکاري بين پليس دو کشور اثرات مثبتي در راستاي مبارزه با مواد مخدر به دنبال خواهد داشت زيرا امروز مواد مخدر يک تهديد جهاني است و همه کشورها موظفند تجارب خود را در اختيار يکديگر قرار دهند. وي با اشاره به اينکه شبکه مافيا از پليس جلوتر است، افزود: تنها راه مقابله با اين شبکه هاي پنهان و پيچيده، تجميع تجارب، دانش و اطلاعات لازم است لذا کشور جمهوري اسلامي ايران که امروز خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارد پيشتاز اين امر مي باشد. سردار مويدي، يادآور شد: بحران مواد مخدر در افغانستان امروز تهديدي براي همه جهان است که در حضور نيروهاي ناتو اتفاق مي افتد. از بدو ورود اين نيروها به افغانستان، کشف مواد مخدر 50 درصد افزايش يافته که 62 درصد آن تبديل به هروئين مي شود.

از سه دهه پيش نزديك به 4000 از همكاران ما به شهادت رسيدند و بيش از 12500 نفر مجروح شدند.


 سالانه بيش از سه هزار نفر به سن خروج از بهزيستي مي رسند 

 وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: سالانه بيش از سه هزار نفر به سن خروج از بهزيستي مي رسند که براي حمايت از اين قشر تمهيداتي در نظر گرفته شده است.

علي ربيعي در حاشيه مراسم اختتاميه دهمين جشنواره فرهنگي ورزشي فرزندان مهر در مجتمع فرهنگي ورزشي شهيد عظيمي بابلسردر جمع خبرنگاران افزود: يکي از برنامه هاي مهم وزارت تعاون اين است که دختراني که از بهزيستي خارج مي شوند بلافاصله وارد چرخه جامعه نشوند و در خانه هاي حمايتي دوره هايي را بگذرانند.

وي آموزش و ايجاد شغل براي فرزندان بهزيستي را در اولويت خواند و گفت: امسال 14 هزار و 500 شغل براي اين قشر ايجاد شده که اين تعداد اشتغال جداي از قانون جذب سه درصدي معلولان بوده که از قانون قبلي برجا مانده است.

ربيعي گفت: در زمينه اشتغال نيز 2 قسمت شامل توانمندسازي معلول با ارائه تسهيلات و دادن مشوق به کارفرمايان براي جذب معلول مورد توجه است.

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اينکه دولت برنامه اي براي استخدام جديد ندارد؛ افزود: اقداماتي براي توانمند سازي و اشتغال معلولان در نظر گرفته شده است.

وي درباره پوشش بيمه اي کودکان کار با بيان اينکه اين کار داراي ممنوعيت است و امر پذيرفته شده اي نيست، گفت: بخشي از چرخه کودکان کار مربوط به سوء استفاده هايي است که صورت مي گيرد و بايد از آن جلوگيري کرد.

ربيعي با اشاره به اينکه 700 هزار کودک در کشور زيرپوشش بيمه سلامت قرارگرفته اند؛ گفت: براي پذيرش و پوشش بيمه اي کودکان از نظر بيمه سلامت ، مشکلي نداريم.

وي افزود: سال گذشته 175 کودک بازمانده از تحصيل در کشور شناسايي شدند که اين رقم با کمک 2 وزارتخانه آموزش وپرورش و تعاون، کار و رفاه اجتماعي در سال جاري کاهش يافته است.

وي گفت: بهزيستي يک سازمان فعال و پويا بوده که با توجه به اختياراتي که در لايحه جديد حمايت از معلولان خواهد گرفت در چند مورد ، زندگي معلولان بهتر مي شود. ربيعي افزود: يکي از اين موارد، زندگي شهري و زندگي روزمره معلول در شهر است که در اين لايحه الزامات جدي براي مناسب سازي آپارتمان ها و مراکز دولتي جديد وجود دارد.


 ضرب المثل ها 

 مهمان مني به آب لب جو!

در سفره نه نان هست ونه آبي به سبو

زان پركني شكم وزين تازه گلو

اي سرزده آمده !ز نان معذورم

مهمان مني به آب آن هم لب جو!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 خبرها و سخن‌ها 

 هنر ديجيتال

ساليان سال هنرمند، آدمي زادي بودندي که با دست يا پا و يا هر دو با هم، دست و پا به آفرينش ميزدندي.[ خنده‌ي حاضران ]

باري! از شوخي که بگذريم فرآيند خلق يا همان «آفرينش» اثر هنري، با «ابزارها» و«تکنيک» هايي نموده مي شود که در حقوق مؤلفان و مصنفان آنرا «به مرحله ي بيان» رسيدن هنر و ادبيات مي گويند. خوب است بگوييم که «استعداد» هنري و يا ادبي هم در تکنيک و هم در کاربردِ ابزار نقش کليدي دارد. از اين دو مهمتر، نقش استعداد در خلاقيت هنرمند است چرا که بدون آن آفرينشي«کمال گرا» وجود نخواهد داشت.

تکنيک ها همانا چگونگي توليد و نمايش دادن هنر را در دست دارند وآموختني هستند. ابزار ها، همان هايي هستند که در مسير آفرينش بدان دست مي بردند تا هنر آفريده شود همچون قلم يا قلم مو.

آنچه هنر را نشان مي دهد «رسانه» ي انتقال است که مفهوم و معنا يا بي معنايي را به مخاطب هنر منتقل مي کند.

با اين پيش سخن، به عنوان اصلي يا «هنر ديجيتال» مي پردازيم؛ واژه ي ديجيتال نماينده ي نخست: رسانه ي نشان دادن يا نمودن اثر است و دوم: ابزار توليد هنر.

«ويديو آرت» ها رسانه ي ديجيتال دارند و فقط وُ فقط با اين رسانه مي توانند وجود پيدا کنند، تنها با اين رسانه مي توانند خود را در اختيار مخاطب بگذارند. اما «تئاتر» رسانه‌اي غير ديجيتال دارد و آنرا به روي «صحنه» به مخاطب عرضه مي کنند. در هنر هاي مدرن همچون «اينستاليشن» ممکن است از رسانه هاي ترکيبي سود برده شود،مثلا اينگونه اجرا شوند که: صحنه وُ بازي بازيگران وُ ديگر چيزها ايستاده يا نشسته، در پس زمينه هم، نمايش انيميشن بر روي يک «ال ايي دي» بزرگ و يا نمايش از طريق ويديو پروژکتور ها.

هنر هاي مدرني نيز پديد آمدند که هم ابزار توليد و هم رسانه ي نمايش شان «ديجيتال» هستند و هر چند به ذات ريشه در خلاقيت انساني دارند اما دست و پاي توليد آنها در «صنعت الکترونيک» ريشه دارد. به يکي از آنها که پيشتر با رسانه و ابزار هاي غير ديجيتال وجود داشت ولي اکنون سلوکي از آن بوجود آمده که کاملا ديجيتالي است مي پردازيم: «نقاشي ديجيتالي». رسانه ي آن « ال ايي دي» ها در اندازه هاي مختلف هستند حال چه در اينترنت منتشر و چه با ابعادي بزرگ در گالري ها به نمايش گذاشته شوند. ابزار توليدشان نرم افزار هاي کامپيوتري مشهور و يا گمنامي هستند که در اختيار استعداد هنرمند قرار مي گيرند تا سبب ساز آفرينشي مطابق با روحيات آدم هاي سده ي بيست و يکم باشند. نقاشي ديجيتال گونه ها و ژانر هاي گوناگون دارد و حتي سبک غربي و شرقي آن کاملا قابل باز شناسي از هم هستند و حتا تکنيک ها و تاکتيک هاي آفرينش آنها چنان گوناگون و شگرف شده که انگار نقاشي کهن را آرام آرام پس زده و به گنجينه ي تاريخ روانه مي کنند. روش «پياده سازي» آنها نيز بر اساس سليقه و خواسته ي هنرمند با همديگر فرق دارند.

گونه ي نخست نقاشي ديجيتال کهوارد «ده ي سوم» عمر خود شده، با مايه گيري از انيميشن دو بعدي توليد مي شود و نزديک به «گرافيک برداري» است.

گونه ي دوم که نزديک به «يک دهه» عمر دارد،بر اساس معيار هاي هنري و نه «هنر-کالا» خلق مي شود. اين گونه ي هنري،همه ي تکنيک هاي نقاشي کهن را در خود جمع کرده است و هنرمند براي آفرينش آن از نرم افزارهايي سود مي برد که تمام ابزار هاي مورد نياز براي خلق اثر را درون خود گرد آورده اند همچون کاردک ها، انواع قلم مو ها و حتي انواع «بوم» نقاشي با انواع پارچه هاي کشيده شده روي آن.رسانه ي نمايش اين گونه ي هنري «ال ايي دي» هاي معمولي يا «تاچ اسکرين»هاي امروزي است.

نگارش:

مهندس فرشيد خيرآبادي

مهندس شادي زهره وندي

تخريب رستوران‌هاي غيرمجاز در درکه

شهردار منطقه دو تهران از آغاز تخريب رستورانهاي غير مجاز در منطقه درکه خبر داد.

به گزارش (ايسنا)، عزيزاله نظري با بيان اين مطلب افزود: شهرداري منطقه دو با همکاري دستگاه قضايي و نيز مسئولان انتظامي تخريب بناهاي تجاري غير مجاز و فاقد مجوز در منطقه تفريحي درکه را آغاز کرده است.

وي اظهار داشت: بر اين اساس طي روزهاي اخير 2 باب مغازه فاقد مجوز جمعا به مساحت 200 متر مربع تخريب شده است.

شهردار منطقه 2 تهران با بيان اينکه ساماندهي واحدهاي تجاري و کسبي منطقه گردشگري درکه در دستور کار شهرداري قرار دارد، تاکيد کرد: ايجاد امنيت و رفاه اجتماعي در مناطق گردشگري از ديگر برنامه‌هاي شهرداري اين منطقه به شمار مي‌رود.

بنابراعلام سايت شهرداري، شهرداري منطقه 2 تذکرات لازم به واحدهاي غير مجاز در منطقه درکه را داده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته