جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5088

مدير کل آموزش و پرورش خوزستان:
اگر آموزش و پرورش موفق نباشد، جامعه موفقي نخواهيم داشت

مديرعامل هلال احمر مازندران:
راه اندازي خانه هاي هلال شهري و روستايي

مديرکل محيط زيست اردبيل:
قاچاق و زنده‌گيري پرندگان 60 ميليون تومان جريمه به همراه دارد

فرماندار بهارستان خبر داد؛
بي‌توجهي تعزيرات حکومتي و هلال احمر استان‌ تهران به خواست مردم


خبــر


در استان


 مدير کل آموزش و پرورش خوزستان:
 اگر آموزش و پرورش موفق نباشد، جامعه موفقي نخواهيم داشت 

 اهواز – خبرنگار آفرينش

با حضور مدير کل آموزش و پرورش استان خوزستان، گردهمايي سالانه کارشناسان مشاوره تربيتي نواحي و مناطق استان خوزستان در سالن اجتماعات معاونت اين اداره کل برگزار شد.

مدير کل آموزش و پرورش استان در اين گردهمايي گفت : کشور داري و تعليم و تربيت را دو کار بسيار سخت عنوان مي کنند ولي معتقدم آموزش و پرورش سختترين و حساس ترين کار است زيرا آموزش و پرورش موفق نباشد مسئولين موفقي نخواهيم داشت و در نهايت جامعه موفقي نيز نخواهيم داشت .

محمد تقي زاده اظهار نمود: فصل اول کتاب‌هاي درسي و کتاب زندگي جامعه ما بايد کسب ساده ترين مهارت هاي زندگي اجتماعي متصل به همان منابع غني ديني ملي و فرهنگي باشد .

وي تصريح کرد: در استان ما در زمينه‌هاي مختلف علمي آموزشي فرهنگي و... شاخص ها شکسته شده و دليل اين معضل بزرگ شرايط جغرافيايي استان است براي هر کاري که مي خواهيم انجام دهيم بايد با برنامه ريزي مناسب اين شرايط، اقدام کنيم و از منابع خوبي که داريم به نحو مطلوبي استفاده نموده و با داشتن هدف و برنامه، شاخص هاي توسعه را به خوبي بشناسيم و بر اساس آن عمل کنيم تا در آموزش و پرورش مشکلي داشته باشيم.

گفتني است در اين نشست، مهدي رفيعي دهکردي معاون پرورشي و فرهنگي اين اداره کل نيز در خصوص سياست ها و برنامه هاي اداره مشاوره براي سال تحصيلي جديد نکات لازم را ارائه نمود.

همچنين پروين کاوه رييس اداره مشاوره تربيتي استان نيز درباره فعاليت‌هاي مشاوره اي، صدور ابلاغ مشاوران، قطب بندي مناطق استان و طرحهاي اداره مشاوره و اردشير يار احمدي رييس مرکز مشاوره استان در مورد توسعه مراکز مشاوره استان و تجهيزات مورد نياز اين مراکز مطالب لازم را ارائه نمودند.


 مديرعامل هلال احمر مازندران:
 راه اندازي خانه هاي هلال شهري و روستايي 

 ساري- عبدالرحيم ديوسالار

مديرعامل هلال احمر مازندران در خصوص راه اندازي خانه هاي هلال شهري و روستايي گفت: براي نخستين بار در کشور با هدف تجميع فعاليت هاي حوزه هاي مختلف هلال احمر، طرح خانه هاي هلال را ارايه و به صورت پايلوت در مازندران اجرايي کرديم.

به گزارش خبرنگارمابه نقل ازروابط عمومي جمعيت هلال احمر مازندران ،"مهدي ولي پور" اضافه کرد: با تفاهم نامه چهار جانبه با مديريت بحران، پدافندغير عامل و دفتر امور روستايي استانداري ،در فاز يک راه اندازي خانه هاي هلال در مراکز دهستانها مدنظر است که در حال حاضر طبق برنامه زمان بندي در مرحله صدور ابلاغ هاي مسئولان و دبيران خانه ها هستيم. وي با اعلام اينكه براساس مفاد اين تفاهم نامه هريك از دستگاه هاي چهارگانه امضا كننده داراي وظايف و تعهداتي هستند كه مي تواند قابليت عملياتي دستگاه هاي مزبور را به ويژه در هنگام بحران افزايش دهدگفت: برنامه ريزي براي آموزش دهياران و همچنين توسعه آموزش هاي عمومي امدادونجات و مديريت بحران در مناطق روستايي و شناسايي نقاط پرخطر از مهم ترين اهداف راه اندازي خانه هاي هلال روستايي است.

مديرعامل هلال احمر مازندران يادآور شد: با ياري خداوند متعال ،خانه هاي هلال روستايي در تمامي مراکز دهستان ها تا دهه مبارک فجرامسال پس از طي آموزش هاي لازم راه اندازي مي شوند و مانوري براي سنجش ميزان آمادگي و نحوه آموزش ها نيز برگزار خواهد شد.

وي همچنين درباره راه اندازي خانه هاي هلال شهري تصريح کرد:طرح راه اندازي خانه هاي هلال شهري در دستور کار اين جمعيت قراردارد و در اين رابطه مذاکرات مثبتي نيز با مديرکل دفتر شهري استانداري مازندران صورت گرفته که انشا اله در صورت نهايي شدن به صورت تفاهم نامه همکاري مشترک اقدام خواهد شد.


 مديرکل محيط زيست اردبيل:
 قاچاق و زنده‌گيري پرندگان 60 ميليون تومان جريمه به همراه دارد 

 اردبيل – خبرنگار آفرينش

مديرکل حفاظت محيط زيست استان اردبيل گفت: قاچاق پرندگان و حيوانات چه به شکل شکار و يا زنده‌گيري 60 ميليون تومان جريمه را براي افراد متخلف به همراه دارد.سيد رضا موسوي در جلسه کميته صيانت از حيات وحش در اردبيل اظهار کرد: ما در برخي از موارد شاهد زنده‌گيري و يا شکار حيوانات، پرندگان و وحوش هستيم که اين امر آسيب‌ها و تخريب‌هاي زيادي را به همراه دارد.

وي با يادآوري اينکه جريمه شکار متناسب با نوع پرندگان و نحوه زنده‌گيري و يا شکار آنها تعيين مي‌شود، تصريح کرد: براي اغلب پرندگان با ارزش منطقه نظير شاهين، بالابان، طرلان و بحري جريمه‌اي معادل 60 ميليون تومان براي افراد متخلف در نظر گرفته مي‌شود.

مديرکل حفاظت محيط زيست استان از تشديد برخورد با قاچاقچيان در اين زمينه خبر داد و گفت: همچنان با تاکيد سازمان حفاظت محيط زيست هرگونه شکار در اين استان ممنوع است و به هيچ وجه مجوزي در اين زمينه صادر نمي‌شود.

موسوي در بخش ديگري از سخنان خود افزود: اکيپ‌هاي حفاظت از محيط زيست ما در مناطق مختلف به ويژه در مناطق حفاظتي، تالاب‌ها و مناطق شکار ممنوع حضور دارند و با عواملي که دست به تخلف بزنند، برخورد قانوني انجام مي‌شود.

وي با بيان اينکه بايد اهالي استان در صورت مشاهده موارد تخلف در شکار و يا زنده‌گيري حيوانات و پرندگان آن را با شماره تلفن 1540 اطلاع دهند، بيان کرد: قطعاً برخورد جدي را ما با متخلفان انجام مي‌دهيم و به هيچ وجه فرصت آن را نمي‌دهيم تا عده‌اي بخواهند از فرصت‌هاي پيش آمده به نفع خود سوءاستفاده کنند.


 فرماندار بهارستان خبر داد؛
 بي‌توجهي تعزيرات حکومتي و هلال احمر استان‌ تهران به خواست مردم 

 بهارستان - ذبيح ا.. اصغري

فرماندار بهارستان از بي‌توجهي اداره‌کل تعزيرات حکومتي و هلال احمر استان تهران به مشکلات و نيازهاي اين شهرستان انتقاد کرد. به گزارش خبرنگار ما ، بيژن سليمان‌پور از بي‌توجهي اداره‌کل تعزيرات حکومتي و هلال احمر استان تهران به مشکلات و نيازهاي اين شهرستان انتقاد کرد. وي اظهار کرد: شهرستان بهارستان يکي از شهرستان‌هاي جديدالتأسيس استان تهران است که هنوز تشکيلات اداري آن به طور کامل شکل نگرفته است، يکي از اهداف اين فرمانداري در سال جاري، تکميل ادارات است و در سه‌ ماه گذشته موفق به استقرار چند دستگاه اجرايي مورد نياز شده‌ايم اما برخي از ادارات کل استان تهران در اين زمينه همکاري نمي‌کنند.

فرماندار بهارستان افزود: با توجه به بافت فرسوده، تراکم جمعيتي و ضعف در امکانات امدادي و مديريت بحران اين شهرستان، يکي از دستگاه‌هايي که استقرار آن در شهرستان بهارستان ضرورت دارد، جمعيت هلال احمر است.

سليمان‌پور با بيان اينکه با وجود پيگيري‌هاي متعدد در ماه‌هاي اخير براي استقرار هلال احمر در شهرستان بهارستان، مسئولان اين سازمان توجهي به اين درخواست‌ها نداشته‌اند، تصريح کرد: ايجاد هلال احمر در اين شهرستان 650 هزار نفري خواست مردم است و شهروندان از ما مسئولان انتظار دارند که در اين زمينه اقدام کنيم اما مسئولان فرادستي هلال احمر با وجود اعلام آمادگي اين فرمانداري براي تامين مکان مناسب و امکانات مورد نياز براي استقرار و تأسيس جمعيت هلال احمر در شهرستان بهارستان به اين درخواست‌ها بي‌توجه هستند.


 خبــر 

 بازسازي شبکه‌هاي فرسوده در استان ايلام

ايلام - خبرنگار آفرينش

نشست خبري شرکت آب و فاضلاب استان ايلام با حضور مدير عامل، خبرنگاران رسانه هاي جمعي، کنفرانس مطبوعاتي در سالن کنفرانس شرکت آب و فاضلاب استان ايلام برگزار شد.مديرعامل شرکت آب و فاضلاب در اين نشست گفت: رسانه ها نقش ويژه اي در هدايت افكار عمومي و فرهنگ سازي جامعه ايفا کرده و در اين راستا اقدامات ارزنده‌اي انجام داده اند.

مهندس داراب بيرنوندي افزود: درخواست ما از رسانه ها، اين است كه با توجه به کاهش بارندگي در سال گذشته و محدوديت منابع آب در استان، اهميت و ضرورت چگونگي بهره گيري صحيح از اين مايه حيات ، فرهنگ سازي شود و شهروندان با محدوديت هاي منابع آب و راه‌هاي صحيح مصرف آب آشنا شوند تا با کمک هم و با مديريت صحيح منابع بتوانيم از اين بحران عبور کنيم .مهندس بيرنوندي تصريح کرد: بهينه‌سازي و تغيير الگوي مصرف در بخش آب شرب استان همواره مورد تاكيد بوده و اين شركت خود را ملزم به اتخاذ تمهيدات و برنامه ريزي براي استفاده درست از آب شرب كرده است.

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بيان کرد: در اين مدت دو سال، 234 کيلومتراجراي شبکه توزيع آب، بازسازي شبکه‌هاي فرسوده ، اجراي خطوط انتقال، اجراي شبکه‌هاي جمع آوري فاضلاب و اجراي خط انتقال فاضلاب انجام گرفته، يادآور شد: در بحث جمع آوري شبکه فاضلاب 91 کيلومتر در اين مدت کار شده است.

‏ احداث ساختمان مرکز ديسپاچينگ ناحيه شمال شرق (مسجدسليمان )

اهواز – خبرنگار آفرينش

مجري ساختماني خطوط انتقال و فوق توزيع شرکت برق منطقه اي خوزستان گفت: پروژه احداث ساختمان مركز ديسپاچينگ ناحيه شمالشرق (مسجدسليمان) انجام و به پايان رسيده است .

اسماعيل بهادري گفت: شركت سهامي برق منطقه اي خوزستان با هدف بهره برداري بهينه از شبکه برق انتقال و فوق توزيع و پيشگيري از بروزخاموشي هاي ناخواسته طولاني مدت و همچنين كنترل و تسريع در سرويس و نگهداري سيستم و افزايش رضايتمندي مشتركان با عدم اعمال خاموشي هاي پيش بيني نشده و همچنين مديريت و ايجاد هماهنگي ، كنترل و پيمايش مقادير توليد و مصرف در خطوط و پست‌هاي برق انتقال و فوق توزيع نواحي ، تصميم به احداث مراكز ديسپاچينگ نموده که مرکز ديسپاچينگ ناحيه شمالشرق يکي از اين مراکز مي باشد.

وي درخصوص شرح کار و مشخصات فني پروژه گفت: انجام عمليات احداث ساختمان ديسپاچينگ در اين ناحيه به مساحت تقريبي 612 مترمربع در دو طبقه ، احداث ساختمان تاسيسات و ژنراتور به مساحت تقريبي 45 مترمربع در يك طبقه در مجاورت ساختمان اصلي ، احداث پاركينگ جهت كاركنان به مساحت تقريبي 135 متر مربع و احداث كانالهاي ارتباطي و انجام محوطه سازي ساختمان به متراژ تقريبي 700 مترمربع از جمله مشخصات اين پروژه هستند.

بهادري افزود: اين پروژه در مرداد ماه سالِ جاري با اعتبار 11 ميليارد ريال آماده بهره برداري شده است.

استفاده حداکثري ناظرين از ظرفيت وتوان فني و تجهيزات آزمايشگاه‌هاي فني و مکانيک خاک

اراک - الهام فراهاني

مهندس نصراله نژاد در بازديد ميداني از آزمايشگاههاي فني و مکانيک خاک کلان شهر اراک بر استفاده حداکثري ناظرين از ظرفيت وتوان فني و تجهيزات آزمايشگاههاي فني و مکانيک خاک تاکيد نمود.

به گزارش روابط عمومي اداره کل راه وشهرسازي استان مرکزي,مهندس نصراله نژا د مديرکل راه وشهرسازي استان مرکزي در جريان بازديد سرزده از برخي آزمايشگاههاي فني و مکانيک کلان شهر اراک با اعلام اين خبر اظهار داشت: با توجه به نقش مهم و اساسي آزمايشگاههاي فني و مکانيک در بحث ساخت و ساز ، عمران و توسعه حوزه هاي متنوع راه وشهرسازي استفاده و ارتباط با اين مراکز علمي و آزمايشگاهي توسط دستگاه‌هاي ناظر حوزه ساخت و ساز نظير سازمان نظام مهندسي ساختمان بايد قويتر شده و توسعه يابد.

اين بازديد به استناد ماده هاي2,1و 4 قانون نظام مهندسي و کنترل ساختمان ،همچنين ماده هاي 4و 10 آيين نامه اجرايي آن به منظور دستيابي به کيفيت استاندارد خدمات مهندسي ساختمان ، بهبود خدمات فني آزمايشگاهي و همچنين اجرايي ماده 35 قانون نظام مهندسي و کنترل ساختمان مبني بر مسئوليت نظارت عاليه بر اجراي ضوابط و مقررات شهرسازي و مقررات ملي ساختمان در طراحي و اجراي تمامي ساختمانها و طرحهاي عمران شهري انجام پذيرفت .

مهندس نصراله نژاد بر اجراي دقيق و ارجاع کار به آزمايشگاهها, استفاده کامل ناظرين از توان و تجهيزات موجود و معرفي ناظران متخلف به شوراي انتظامي تاکيد، همچنين مباحثي از قبيل تعرفه آزمايشگاهي و ارجاع عادلانه کارها مطرح و ضمن استماع نظر کارشناسان مراکز مذکور دستورات لازم جهت رفع دغدغه هاي موجود را صادرنمود.

گفتني است: در اين بازديد سرپرست مديريت مسکن و ساختمان ، مسئول نظارت عاليه اداره کل راه وشهرسازي استان مرکزي وهمچنين رئيس آزمايشگاه فني و مکانيک خاک استان مرکزي حضور داشتند.


 در استان 

 نماينده ماکو در مجلس:

گرجستان علاقه‌مند انتقال آب از اين کشور به درياچه اروميه است

اروميه – خبرنگار آفرينش

نماينده ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس شوراي اسلامي گفت: گرجستان علاقه‌مندي خود مبني بر انتقال آب از اين کشور به درياچه اروميه را نشان داده است.

محمد علي‌پور ، با اشاره به اظهارات استاندار آذربايجان‌غربي در رابطه با طرح امکان‌سنجي انتقال آب از وان ترکيه به درياچه اروميه اظهار داشت: با توجه به اينکه قربانعلي سعادت آشنايي بسياري به جغرافياي منطقه و رابطه ايران و کشور همسايه دارد، براي تامين آب مورد نياز احياي درياچه اروميه، خواستار امکان‌سنجي انتقال آب از وان ترکيه شده است.

نماينده ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس شوراي اسلامي افزود: با توجه به اينکه رود ارس از کشور ارمنستان جاري شده و به سمت استان هدايت مي‌شود، امکان استفاده از آن براي احياي درياچه وجود داشته و از سوي ديگر کشور گرجستان نيز علاقه‌مندي خود به انتقال آب از اين کشور به درياچه اروميه را نشان داده است.

علي‌پور گفت: با توجه به اينکه رودخانه "زاب" نيز از پيرانشهر سرچشمه گرفته و به سمت عراق مي‌رود، قرار بر اين است که تونل آبي احداث شده و آب از اين منطقه به درياچه اروميه هدايت شود.

نماينده ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه بايد از راههاي سهل الوصول براي احياي درياچه اروميه بهره برد بيان کرد: بدين منظور انتقال آب از کشورهاي همجوار نيز پيش‌بيني شده و با توجه به اينکه رودهايي از کوههاي آرارات ترکيه به اين سمت هدايت مي‌شود، طرح انتقال آب از اين کشور به درياچه، مورد توجه قرار گرفته شده است.

وي افزود: بنابراين بايد برنامه‌هاي کوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدتي براي احياي درياچه اروميه پيش‌بيني و برنامه‌ريزي شود چون وضعيت آن بسيار بحراني بوده و نياز به توجه ويژه به احياي آن وجود دارد.

در صورت عدم احياي درياچه اروميه؛

بايد منابع هنگفتي براي مهار ريزگردها صرف كنيم

اروميه – خبرنگار آفرينش

معاون طرح و برنامه سازمان زمين‌شناسي و اکتشافات معدني کشور گفت: چنانچه درياچه اروميه خشک شود، بايد منابع مالي بسياري را براي مهار ريزگردهاي آن اختصاص داد.

راضيه لک، معاون طرح و برنامه سازمان زمين‌شناسي و اکتشافات معدني کشور در نشست تشريح تجربيات سفر به آمريکا، اظهار داشت: چاره‌اي جز احياي درياچه اروميه و يا حداقل حفظ وضع موجود درياچه وجود ندارد و بايد آب‌گرفته شده از درياچه را به آن پس داد.

وي به همراه 10 نفر از متخصصان حوزه احياي درياچه اروميه به تازگي به دعوت يکي از دانشگاه‌هاي آمريکا به اين کشور رفته بود و از چهار درياچه سالتون سي، مونو ليک، آونزليک در ايالت کاليفرنيا و گريت سالت ليک در ايالت يوتا بازديد داشت. رئيس کميته زمين‌شناسي در ستاد احياي درياچه اروميه، افزود: انتقال آب از محل ديگر به عنوان راهکاري براي احياي درياچه نيست و بايد آب را در حوضه آبريز مديريت کرد. وي اضافه کرد: متخصصان ميزبان هيات ايراني در اين سفر پيشنهاد دادند که جمهوري اسلامي ايران از طريق ايجاد کارخانه‌هاي استحصال املاح معدني در اطراف درياچه اروميه باعث ايجاد اشتغال‌زايي و سوق دادن مردم از کشاورزي به فعاليت در اين عرصه شوند.به گفته لک، احياي درياچه اروميه به منابع آبي کافي نياز دارد و نمي‌توان اين ميزان آب را مصرف کرد و با همين روش‌ها پيش برويم و اجازه ورود آب درياچه را به شهرهاي مختلف بدهيم و انتظار احياي آن را هم داشت.

وي اضافه کرد: چنانچه براي درياچه اروميه اقدامي نشود، ظرف يک سال بعد وضعيت درياچه بدتر خواهد شد و تا 2 سال ديگر درياچه خشک شده و فقط 2 لکه از آن باقي مي‌ماند که وسعت آن در فصول مختلف بزرگ و کوچک خواهد شد.به گفته اين مقام مسوول، اکنون هيچ فرصتي براي از دست دادن آن نداريم و براي تثبيت وضعيت فعلي درياچه اروميه به منابع آبي نياز است. رئيس کميته زمين‌شناسي در ستاد احياي درياچه اروميه، افزود: دولت توجه بسياري به احياي درياچه اروميه دارد و منابع مالي خوبي براي اين امر اختصاص داده، بنابراين اکنون‌که دولت توانسته اعتبارات مناسبي را در نظر بگيرد، بايد از اين منابع بهترين استفاده را به عمل آورد و چاره‌اي جز احيا و يا حداقل حفظ وضع موجود براي درياچه اروميه وجود ندارد. وي پيشنهاد داد که از ايرانيان مقيم آمريکا که تجربيات خوبي در زمينه مقابله با پديده خشکي درياچه‌ها دارند، استفاده شود و براي اجراي طرح‌هاي کنترل ريزگرد، شيوه بهره‌برداري صنعتي از نمک‌ها در جهت کمک به درياچه، روش پياده‌سازي برنامه‌هاي احياي درياچه و نحوه برنامه‌ريزي به منظور کاهش سطح تبخير، افزايش عمق و ايجاد تالاب‌هاي مصنوعي از آن‌ها کمک گرفت. لک گفت: چنانچه از متخصصان يادشده که از تجربيات لازم در اين بخش برخوردارند، استفاده شود پديده آزمون‌وخطا را انجام نمي‌دهيم و از منابع به شکل هدفمند استفاده خواهد شد.پيش از اين اعلام شد؛ وضعيت درياچه اروميه بيش از هر چيز متأثر از فعاليت‌هاي انساني صورت گرفته از سال 1377 به بعد است که عمده آن‌ها مربوط به سدسازي در مسير رودخانه و ذخيره آب رودها در پشت سدها مي‌شود.

درياچه اروميه بزرگ‌ترين درياچه شور جهان است و چنانچه سدهاي مزبور ساخته نمي‌شد، اين درياچه از خطر خشک‌سالي مصون مي‌ماند. کاهش حجم آب درياچه اروميه سبب افزايش شوري آب آن شده و افزايش شوري خود سبب افزايش سرعت ته نشست رسوبات تبخيري در بستر درياچه مي‌شود. لازم است تعادل مناسبي بين نياز درياچه اروميه به سهم آب از هر رود و نياز مردم منطقه به سدها برقرار شود تا از خشک شدن درياچه اروميه جلوگيري به عمل آيد.پروفسور پرويز کردواني پدر علم کويرشناسي ايران پيش از اين گفته بود: ديگر نمي‌توان کاري براي درياچه اروميه انجام داد و اين درياچه در گذشته داراي 102 جزيره بود که در يک جزيره آن انسان‌ها و در جزيره ديگر حيوانات مي‌زيستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته